برج خنک کننده مدار بسته – کولینگ تاور مداربسته

برج خنک کننده مدار بسته – کولینگ تاور مداربسته

عملکرد برج های خنک کننده مداربسته ( مدار بسته ) دقیقا همانند برج های مدار باز می باشد با این تفاوت که نوع تماس بین آب و هوا به صورت غیر مستقیم می باشد و آب برای خنک شدن به صورت غیر مستقیم در تماس با هوا قرار می گیرد . برای این کار به جای پاشش آب بر پکینگ ها یا سطوح خنک کننده ، آب در یک سیکل بسته داخل یک کویل جریان می یابد و به منظور انتقال گرما از آب گرم به هوا از هوادهی توسط فن در اطراف کویل استفاده می شود . بنابراین آب با یک مدار بسته درون کویل ها جریان می یابد و عمل جابه جایی  حرارت از آب به هوا بدون تماس مستقیم  و با استفاده از یک کویل با ضریب هدایت و نفوذ حرارتی مناسب صورت می گیرد. برای اطلاعات کامل درباره انواع Cooling Tower پیشنهاد میکنیم صفحه برج خنک کننده را مطالعه نمایید.

بزرگترین مزیتی که برج های مدار بسته نسبت به برج های مدار باز دارند این است که در برج های مدار بسته یا خشک دیگر بخار آب وارد هوا نمی شود و هوا به جای اشباع شدن فقط گرم می شود و دیگر قطرات آب وارد هوا نمی شود و نیازی به آب جبرانی در برج های مدار بسته نمی باشد . دیگر مزیت برج مدار بسته این است که از آن برای سرد کردن سیال های دیگر همچون روغن یا حتی اسید ها و یا دیگر سیال ها استفاده می شود.

ولی یکی از مشکلات معمول در برج های خنک کننده مدار بسته این است که دمای خروجی در برج های خنک کننده مدار بسته در مقایسه با برج های خنک کننده مدار باز این است که برج های خنک کننده مدار بسته به لحاظ عملکرد چون مستقیما تابع دمای محیط هستند ، عملکرد پایین تری دارند . به منظور جلوگیری از این موضوع اولین بار برج های هیبریدی به شکل ترکیبی از برج های خنک کننده مدار باز و مدار بسته ارائه شد.

این برجها هم میزان آب مصرفی کمتری مصرف می کرد و هم راندمان حرارتی بسیار بالایی داشت و شامل دو بخش بود. الف) بخش خشک برج یا همان قسمت مدار بسته برج که در این قسمت آب در داخل کویل جریان پیدا می کرد و به کمک هوادهی فن سرد می شود ب) قسمت مرطوب تر و یا قسمت مدار باز برج که به منظور خنک کردن بیشتر برج و بالا بردن راندمان حرارتی مجموع برج در نظر گرفته است .

با یک بررسی دقیق بر این طرح مشخص شد که می شود با به کار گیری یک لایه پکینگ و خنک کردن کویل توسط بخش مرطوب یا باز برج خنک کننده عملکرد برج های مدار بسته ( مداربسته ) را به میزان قابل توجهی بالا برد .

 سیستم انتقال قدرت گیربکسی :
برج خنک کننده مدار بسته

سازه ی برج خنک کننده مداربسته

برج های خنک کننده مدار بسته ( برج خنک کننده مداربسته ) به دلیل استراکچر و چیدمان نوع کویل فقط با سازه ی مکعبی تولید می شود زیرا که در برج های مدار بسته امکان چیدمان و ساخت کویل های با هندسه مخروطی فراهم نمی باشد و یا اگر فراهم است با هزینه های زیاد و غیر قابل توجیه شدنی است. بنابراین برج های مدار بسته با ترکیبی از برج های مرطوب یا مدار باز هم به لحاظ مصرف آب بسیار کم و هم به لحاظ عملکرد دفع گرما به شکل بسیار مطلوب ارتقا یافته اند .

مزایای برج خنک کننده مدار بسته

مزیت برج های خنک کننده مدار بسته نسبت به برج های خنک کننده مدار باز :

1-کاهش دادن میزان آب جبرانی (make up ) حتی به میزان صفر
2-مناسب برای محیط هایی با هوای مرطوب- رطوبت نسبی بالا ( زیرا عملکرد آن نیازی به رطوبت هوا ندارد و به دمای محیط وابسته است )
3-سرد کردن بیشتر سیال ها ( به جز سیال هایی که باعث خوردگی و پوسیدگی و انسداد در کویل می شود)با استفاده از برج های خنک کننده مدار بسته
4-برج های مدار بسته (خشک) به میزان برج های مدار باز ارتفاع و مساحت کمتری نیاز دارند و برای محیط هایی با محدودیت فضا برای محل نصب ، مناسب می باشد .

شماره تماس هلدینگ صنایع برتر :

021-86127232

قسمت های مختلف برج خنک کننده مدار بسته :

  • الکتروموتور(Motor): وظیفه اصلی الکتروموتور ایجاد توان لازم برای حرکت فن می باشد.
  • فن (پروانه) (Axial Fan): وظیفه اصلی فن ، فراهم کردن میزان هوادهی مورد نیاز برای سرد کردن کویل در داخل برج (لازم به ذکر است که فن برج خنک کننده مدار بسته همانند سایر برج های مدار باز از نوع مکنده می باشد)
  • انتقال قدرت : سیستم انتقال قدرت در برج های خنک کننده مدار بسته به 3 صورت می باشد :

الف) سیستم انتقال قدرت از مدل تسمه پولی(Poli) : در این نوع انتقال قدرت عموما دورموتور در الکتروموتور کاهش می یابد زیرا باید متناسب با سرعت خطی فن و هوادهی مورد نیاز ، توان موتور به اندازه مورد نیاز به پروانه یا فن انتقال یابد به همین دلیل به این نوع سیستم ، کاهنده دور هم می گویند .

ب)سیستم انتقال قدرت کوپل مستقیم (Direct Drive) : در این نوع انتقال قدرت که عموما در الکتروموتور با توان های کمتر از 2 کیلو وات استفاده می شود ، الکتروموتور با دور کم انتخاب می شود و قدرت الکتروموتور به صورت مستقیم و به واسطه یک رابط( عموما یک شفت ) به فن انتقال می یابد .

ج) سیستم انتقال قدرت گیربکسی(Gair Box ) : در این نوع سیستم صفحه چرخش فن بر  صفحه چرخش  شفت الکتروموتور عمود می باشد و انتقال فن از طریق گیربکس از الکتروموتور به فن صورت می گیرد.

د) کویل(Coil) : مهمترین بخش برج های مداربسته کویل در برج های مدار بسته می باشد . انتخاب کویل در برج های مدار بسته به پارامترهای متفاوتی وابسته می شود که برای هر سیستم متفاوت می باشد . به عنوان مثال انتخاب کویل برای سرد کردن آب مورد استفاده در محیط های اسیدی با انتخاب کویل برای خنک کردن در محیط هایی که آب هایی نسبتا سخت و یا دارای املاح و نمک ها و در حالت کلی امکان رسوب وجود دارد و یا با انتخاب کویل برای اعمال درجه حرارتی زیاد برای دبی کم و یا بالعکس ، متفاوت می باشد. به طور کلی انتخاب نوع و جنس کویل به پارامتر های متفاوتی وابسته می باشد .

برج خنک کننده مدار بسته

کولینگ تاور مداربسته

برج خنک کننده مداربسته ( کولینگ تاور مداربسته ) ، گرما را از سیستم های آب سرد به جو رد می کنند . آب داغ از سیستم وارد برج خنک کننده می شود و در طول پر شدن ( انتقال انتقال حرارت ) توزیع می شود . هوا از طریق پر شدن القا شده و یا مجبور می شود تا بخش کوچکی از آب به تبخیر برسد . این تبخیر گرما را از آب باقی مانده حذف می کند که در حوض آب سرد جمع می شود و به گرمای بیشتری جذب می شود . هر خط برج خنک کننده ، هر چند که تحت همان اصل عملیات عمل می کند، کمی متفاوت است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]