menu
هلدینگ برتر

تعریف سپتیک تانک و بررسی سپتیک تانک

سپتیک تانک

سپتیک تانک چیست و وظیفه مخزن سپتیک کدام است ؟

سپتیک تانک مخزنی هست که از آن برای تصفیه فاضلاب منازل و مجتمع های مسکونی که امکان اتصال آنها به سیستم جمع آوری یا تصفیه فاضلاب متمرکز وجود ندارد و همچنین برای تصفیه فاضلاب های روستایی استفاده میگردد . در اغلب موارد بدلیل شکل ظاهری و ماهیت کار سپتیک تانک از یک سو و ضرورت سوار شدن پساب فاضلاب خروجی از منبع فاضلاب بر سیستم سپتیک تانک ، تمامی اجزای تشکیل دهنده یک سیستم سپتیک تانک در زیر زمین قرار دارد .
منازل ، کمپ های کارگری ، کیوسک های نگهبانی ، خانه های شخصی و اجتماعات کوچک ، فاضلاب تولیدی خود را از طریق شبکه جمع آوری فاضلاب به داخل سپتیک تانک septic tank وارد می کنند . بعد فاضلاب خروجی از آن وارد سیستم های تراوشی می شود . در صورتی که سطح آب های زیر زمینی بالا باشد ، امکان حرکت ثقلی فاضلاب وجود ندارد و باید از پمپ در خروجی سیستم استفاده شود .

ارتباط با هلدینگ برتر :

021-66483199

اجزای تشکیل دهنده سپتیک تانک فاضلاب

الف ) تانک ( مخزن )
تانک یا مخزن دستگاهی است که در داخل زمین قرارمی گیرد و از جنس بتن ، فایبرگلاس و پلی اتیلن که در برار نفوذ آب مقاوم می باشند ، ساخته شده است . ارتفاع فاضلاب در داخل آن حداقل ۱ متر می باشد. قسمت ورودی عموماً ۳-۸ سانتی متر بالای سطح مایع داخل سپتیک تانک قرار دارد . خروجی به طور معمولی دارای یک زانویی نود درجه می باشد ، بنابراین محل ورود فاضلاب به داخل لوله خروجی در زیر سطح مایع قرار می گیرد .

ب) سیستم تراوش خروجی
فاضلاب خروجی از سپتیک تانک از طریق لوله به زیرزمین و توسط سیستم تراوشی تزریق می گردد . سیستم خروجی شامل یک جعبه توزیع جریان فاضلاب که به زهکش های زمینی منتهی می شود ، می باشد . به طور معمول تمام قسمت های سیستم تراوشی خروجی در زیر سطح زمین قرار می گیرد . سیستم نگهداشت (تانک نگهداشت) در مناطقی که عمق برای سیستم های تراوشی مناسب نباشد استفاده می شود . از این مناطق می توان به مکان هایی که سطح آب های زیر زمینی بالا است و یا نفوذپذیری خاک ناچیز است ، اشاره کرد . در سیستم تانک نگهداشت ، تمامی تاسیسات در سطح زمین و روی خاک که در آن تغیییری ایجاد نشده باشد ، قرار میگیرد . در سیستم نگهداشت جهت توزیع جریان خروجی در سیستم های تراوشی نیاز به پمپ می باشد . جعبه کنترل برق و انتقال ان ممکن است برای بهره برداری از پمپ نیاز باشد .

طرز کار سیستم سپتیک تانک

جریان فاضلاب خروجی از اماکن از طریق لوله وارد سپتیک تانک می شود . در تانک ، باکتری ها از مواد آلی موجود در فاضلاب به صورت بی هوازی استفاده می کنندو انها را هضم می نمایند . در نتیجه فرآیند بی هوازی ،مواد موجود در فاضلاب تغییر یافته و تبدیل به گاز و لجن (که باقیمانده مواد آلی و غیر آلی است ) می شود . گاز تولیدی وارد هوا شده و فاضلاب تصفیه شده به سیستم های تراوشی انتقال داده می شود . لجن خام نیز در سیستم باقی می ماند . باکتری های خاک نیز باقیمانده مواد آلی را تجزیه می کنند.

هیچ گاه نباید پساب سپتیک تانک به دورن آب های پذیرنده وارد شود ، زیرا علاوه بر عفونی بودن فاضلاب ، گاز H2S ناشی از فرآیند تجزیه بی هوازی چون در غلظت بسیار پایین هم سمی می باشد ، باعث مرگ و میر بسیار زیاد ماهی ها و سایر موجودات محیط آبی می شود.

نحوه نصب سپتیک تانک

اولین عامل بهره برداری در سپتیک تانک حذف دوره ای جامدات ته نشین شده در سیستم می باشد . به علاوه پایش سیستم برای جلوگیری از رشد گیاهان و بوته های هرز نیز باید مورد توجه قرار گیرد . هرگز نیازی به اضافه کردن مخمر یا باکتری به سیستم نمی باشد ،چرا که فاضلاب انسانی و آشپزخانه خود از لحاظ تامین باکتری های مود نیاز در فرآیند تصفیه کافی می باشد. در صورتی که جامدات ته نشین شده از سیستم نیاز به تخلیه دارند ، باید به این نکته توجه شود که نباید تمامی مواد را تخلیه نمود چرا که در بازدهی سیستم تاثیر منفی می گذارد .

بازرسی سپتیک تانک فاضلاب

بایستی هر ۳-۵ سال سپتیک تانک را از لحاظ جامدات ته نشین شده بررسی نمود تا در صورتی که نیاز به تخلیه می باشد این کار انجام گیرد . بازدید سالیانه از سیستم نیز برای رفع آشغالهایی که به سیستم دفع شده است نیاز می باشد .

ملاحظات : نهایت دقت باید در هنگام بازرسی سپتیک تانک صورت گیرد . هرگز نباید تنها و یا با وارد شدن به تانک بازرسی را انجام داد چرا که گازهای سمی که از فرآیندهای تصفیه طبیعی در سپتیک تانک به وجود آمده اند ، می توانند در طی چند دقیقه باغث مرگ انسان گردند.

اندازه گیری جامدات و کف در درون سیستم :

دو روش غالبا برای اندازه گیری جامدات و لایه کف درون سپتیک تانک به کار می رود .

الف) اندازه گیری جامدات با استفاده از یک لوله پلاستیکی شفاف و تو خالی و داخل کردن آن تا رسیدن به کف تانک انجام می شود.در هنگام بالا آوردن به دلیل تشکیل مقطع های مختلف در لوله میتوان مقطع طولی داخل تانک را مشاهده کرد .

ب) برای اندازه گیری لایه کف موجود در سیستم می توان از یک قطعه چوب که اندازه ابعاد آن۸cmx8cm می باشد استفاده نمود . روش استفاده به این صورت است که چوب را به وسیله طنابی به داخل سیستم وارد کرده و در صورتی که چوب از لایه کف عبور کند طناب به راحتی جابه جا می شود . بعد به طور اهسته شروع به بالا کشیدن طناب کنید.

در صورتی که نیروی مناسبی صرف این عمل شود ، چوب در مرحله بالا آمدن ، در هنگامی که به لایه پایین برسد از خود مقاومتی را نشان می دهد . در این مرحله می توان با علامت گذاری در روی طناب و سپس خارج کردن چوب از داخل سپتیک تانک ، مقدار ارتفاع علامت گذاری شده تا سطح چوب را که بیانگر لایه پایین می باشد ، اندازه گرفت . به طور معمول در صورتی که ارتفاع لایه کف روی سطح مایع در ورودی cm8 شود ، باید با عمل پمپاژ از تانک خارج شود .

حجم سپتیک تانک

در صورتی که میزان جریان ورودی به سپتیک تانک به حالت پیک برسد ، امکان شناور شدن جامدات معلق ته نشین شده فراهم می شود که خود باعث اختلال هم در عملکرد سپتیک تانک و همچنین باعث بسته شدن مجرای لوله های تراوشی که فاضلاب را به زمین تزریق می کنند می شود .

برای جلوگیری از این مشکل راهکارهای زیر میتواند بهبود بخش باشد :

۱- مصرف حجم کمتری از آب در صورت امکان ، مثلا تنظیم فلاش تانک توالت ها برای مصرف کمتر از ۶ لیتر برای هر بار کشیدن سیفون
۲- برنامه ریزی برای تنظیم حجم فاضلاب تولیدی در تمامی روزها ، مثلا در بیمارستان ها تمامی لباس ها در یک روز شسته نشود.
۳- استفاده از دوش های با مخزن کم
۴- تعمیر نشت شیرهای خروجی و توالت ها

حذف جامدات از سپتیک تانک :
عمل تخلیه تانک در صورتی انجام میگیرد که ارتفاع لایه کف شناور در خروجی ۸ سانتی متر باشد . در موقع تمیز کردن نباید مواد شیمیایی خطرناک و یا مواد شیمیایی آلی محلول و یا ترکیبات نفتی را برای چربی زدایی و یا باز کردن گرفتگی در سیستم استفاده نمود.

کنترل زائدات وارد شده به سپتیک تانک :

به علت اینکه سیستم سپتیک تانک یک روش تصفیه بیولوژیکی بی هوازی است نباید مواد شیمیایی خطرناک و حتی مواد شوینده های قوی همچون وایتکس به داخل آن راه پیدا کند این مواد باعث از بین رفتن باکتری هایی که عمل تصفیه را انجام می دهد ، می شود .

به علاوه گریس ، چربی رستوران و سایر موادی که قابل تجزیه بیولوژیکی نیستند نیز نباید به سیستم وارد شوند. سیستم نباید برای تصفیه این مواد طراحی شود چرا که باعث گرفتگی در اجزای مختلف سیستم می شوند. پاک کننده هایی که در منزل به کار می روند نیز باید طوری وارد سیستم شوند که بر سیستم اثر منفی نگذارند. همچنین نباید هیچگاه درخت یا بوته ای در اطراف سپتیک تانک کاشت شود ، زیرا ریشه انها باعث آسیب رساندن به سیستم زهکشی پساب خروجی شده و همچنین امکان ورود آن به سپتیک تانک و کاهش حجم و گرفتگی در ورودی و خروجی سیستم را باعث می شود .

البته در خصوص سپتیک تانک پلی اتیلن رعایت بسیاری از این موارد ضروری نخواهد بود . چرا که سپتیک تانک پلی اتیلن مخصوصا سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره بدلیل ضخامت بدنه بسیار بالا امکان نفوذ هیچ گونه ریشه درخت و یا بصورت معکوس یعنی نفوذ پساب فاضلاب به داخل مخزن سپتیک امکان پذیر نیست .

در جدول زیر فاصله استاندارد فیمابین سپتیک تانک و منابع مختلف آب بهداشتی و کشاورزی بیان شده است .

حجم سپتیک تانک

معایب سپتیک تانک

۱- ایجاد بوهای آزار دهنده در اطراف سیستم و یا داخل منازل در صورت عدم استفاده از ونت خروج گاز متان در تولید سپتیک تانک
۲- نرم شدن خاک در اطراف سپتیک تانک در صورت استفاده از سپتیک تانک بتنی . البته در صورت استفاده از سپتیک تانک پلی اتیلن این عیب برطرف خواهد شد .
۳- رشد سریع علف های هرز در اطراف سیستم سپتیک تانک بتنی که مجددا در صورت استفاده از سپتیک تانک پلی اتیلن این مشکل برطرف می شود .
۴- آزمایش ها نشان داده که در چاه های آب اطراف سپتیک تانک باکتری وجود دارد.
۵- صدای ناشی از ریختن فاضلاب به داخل سپتیک تانک که برای مرتفع کردن این مشکل حتما باید فاصله ای 5 متری بین ساختمان و سپتیک تانک ایجاد گردد .

برای خرید سپتیک تانک فاضلاب و تعیین نوع و حجم سپتیک تانک مورد نیاز و نهایتا آگاهی از قیمت سپتیک تانک اعم از قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره ، قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن دولایه و قیمت سپتیک تانک فاضلاب با همکاران ما تماس بگیرید .

مطالب زیر را از دست ندهید :

سپتیک تانک

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک فایبرگلاس

قیمت سپتیک تانک

 

 


تاریخ ارسال : ۹۶/۰۷/۰۱


اشتراک گذاری در : share   share   share   share   share