تجهیزات تهویه مطبوع


تجهیزات تهویه مطبوع بعنوان یکی از بخشهای جدانشدنی و شدیداَ کاربردی هر بنایی شناخته میشود. بگونه‌ای که همواره ساکنان هر فضایی، بخش زیادی از آسایش خود را مدیون نصب چنین تجهیزاتی هستند. استفاده از تجهیزات تهویه مطبوع میتواند برای دستیابی اهداف مختلفی همچون:

 1. چرخش و گردانندگی مداوم هوا و جلوگیری از راکد ماندن آن
 2. هواسازی جدید و تخلیه هوای نامطبوع
 3. سرمایش و گرمایش مجزا و یا ترکیبی

و… انجام گیرد. همواره بدلایلی همچون: پخت و پز، عدم دسترسی به هوای تازه و کوران هوایی، سرما یا گرمای شدید محیطی، انتشار بوهای نامطبوع، رکود هوای محیطی و…، نیاز به استفاده و خرید تجهیزات تهویه مطبوع حس میشود. البته این موارد صرفاَ به عنوان اصلی ترین اهداف سیستم های تهویه‌ای مطرح هستند. چرا که با این تجهیزات میتوان به کنترل سرعت دمش و رهش، ایجاد لایه‌های محافظت از هوای مطبوع، ممانعت از ورود حشرات به فضاهای داخلی، گرمایش سریع و ملایم، ایحاد حرارت و برودت همزمان و… دست یافت.

بنابراین با دنیایی از کارایی های جذاب انواع تجهیزات تهویه مطبوع روبرو خواهید بود. با ما همراه باشید تا به بررسی تخصصی و دقیق هریک از این سیستم ها بپردازیم.

انواع تجهیزات تهویه مطبوع

انواع تجهیزات تهویه مطبوع

بسته به میزان سرمایش و گرمایش، آلودگی های محیطی، نیاز به تهویه، نوع معماری و نوع کاربری، حجم فضا، شرایط و ویژگیهای اقلیمی و محیطی، ابعاد خنکسازی یا گرمادهی، نیاز به مقادیر متفاوت برودت یا حرارت (همزمان و یا جداگانه) و بسیاری از فاکتورهای دیگر، افراد به خرید انواع تجهیزات تهویه مطبوع اقدام میکنند. از مهمترین سیستم های تهویه هوا میتوان به دستگاه هایی نظیر:

 • بویلر
 • منبع کویل دار
 • چیلر و تجهیزات جانبی آن مانند برج خنک کننده
 • دستگاه وی آر اف
 • هواساز (هوارسان)
 • فن کویل
 • اسپلیت و کولر گازی
 • داکت اسپلیت
 • پرده هوا
 • رادیاتور
 • سیستم های گرمایش از کف
 • پکیج های گرمایشی

و… اشاره داشت که در ادامه به تجزیه و تحلیل اجمالی هریک از این موارد خواهیم پرداخت.

نکته 1: بسته به میزان کارایی و هدف اصلی ساخت دستگاه، تجهیزات تهویه مطبوع در دو رنج اصلی و فرعی شناخته میشوند.

نکته 2: وظیفه‌ی اصلی انواع سیستم تهویه مطبوع، ایجاد هوای تهویه، حفظ هوای تهویه و سرمایش و گرمایش، ایجاد عایق هوایی، به گردش درآوری جریان هوا و انتقال جو آلوده به محیط خارج است. درحالیکه برخی از دستگاه‌ها صرفاَ به عنوان یک عنصر جانبی گرم کننده و سردکننده بکار میروند.

معرفی تجهیزات تهویه مطبوع

چیلر تراکمی و جذبی

چیلر تراکمی و جذبی

دستگاه چیلر، نوعی از تجهیزات تهویه مطبوع است که در سه حالت کلی مورد استفاده قرار میگیرد:

 • تأمین آب خنک فرآیندهای هواسازی و تهویه محیطی
 • خاصیت سرمایشی برای خنک سازی سیالات (علی الخصوص سیالات صنعتی)
 • و خاصیت‌های گرمایی محدود. (گاهاَ گرمای خارج شده از چیلرها را میتوان مجدداَ توسط سیستمهای گرمازا بازیابی نمود و مورد استفاده قرار داد.

چیلرها (chiller) دارای یک مبرد گازی یا مایع در درون خود هستند. این مبرد در حالت مایع میتواند «آب مقطر» و در حالت گازی میتواند «گاز فریون» باشد. براساس مکانیزم خاص چیلرها، حرارت فضا توسط دستگاه جذب میشود و به محیط یا فضای دیگری هدایت میشود. بدین صورت خنکسازی محیط و تهویه‌ی هوای فضاهای داخلی انجام می‌گیرد. دستگاه های چیلر غالباَ در دو مدل «چیلر جذبی» و «چیلر تراکمی» تولید میگردند.

چیلر تراکمی: اینگونه تجهیزات دارای گاز مبردی هستند که ابتدا بوسیله‌ی کمپرسورها کامپکت (فشرده) میشوند. سپس با فشار به سمت کندانسور هدایت شده و با افت فاحش فشار، سرد میشوند. درادامه مبرد سردشده به سوی اواپراتور هدایت می شود و نهایتاَ نیز به تبادل حرارتی محیطی می‌پردازد. یعنی حرارت محیط را دریافت میکنند و سرمای خود را به فضا، دستگاه‌های گرانقیمت صنعتی و همچنین ترکیبات شیمیایی میدهند. اساس تقسیم بندی اینگونه تجهیزات تهویه مطبوع بر مبنای مدل عملکرد کندانسور است.

چیلر جذبی: اساس تقسیم بندی انواع چیلر جذبی برطبق نوع مبرد (گازی یا مایع) است. شیوه‌ی اصلی خنک کاری در این نوع چیلرها، عملیات تبخیر است. بنابراین ضمن مصرف انرژی پایین، میزان راندمان مدلهای جذبی بسیار بالاست.

نکته: یکی از مهمترین کارایی های چیلر، استفاده از انها در راستای تأمین آب خنک مصرفی سیستم های سرمایشی، تهویه ای و هواساز است.

مقایسه چیلر با تجهیزات تهویه مطبوع سرمایشی

رایجترین انتخاب برای سیستم های سرمایشی درون منازل، استفاده از کولر گازی یا اسپیلت می باشد. اما چیلرها با تجهیزات تهویه مطبوع سرمایشی رایج (کولر و…) چه تفاوتی دارند؟. برای بیان تمایزهای چیلر نسبت به این سیستم‌های تهویه مطبوع (کولر و اسپلیت)، توجه داشته باشید که:

 1. چیلرها بر اساس مدل های عملکردی متفاوتی تولید می شوند. اما مدلهای مختلف کولرها و اسپیلت، صرفاَ فقط در میزان ظرفیت با یکدیگر تفاوت دارند.
 2. میزان خنک سازی چیلرها بسیار بسیار بیشتر از اسپلیت ها می باشد.
 3. چیلرها امکان اتصال به برج‌های خنک کننده را داشته و بطورکلی کاربردی صنعتی دارند. همچنین بسته به نیاز صنعتی و مدل دستگاه، امکان کار با دو نوع مبرد مایع و گازی را خواهند داشت.
 4. کولرها فقط قادرند تا هوای درونی فضا را از روی کویلهای اواپراتور گذر دهند. بنابراین میزان خنک سازی فضایی آنها محدود خواهد بود. این درحالیست که چیلرها با استفاده از سیستمهای متعدد برودتی، خنک سازی گسترده و پرظرفیت‌تری را رقم میزنند.
 5. اسپیلت و کولرها، نوعی سیستم سرمایشی هستند که نمیتوانند دیگر سیستم‌های خنکسازی را تغذیه کنند. اما چیلر همواره به تأمین آبهای خنک موردنیاز انواع سیستم تهویه مطبوع می پردازد.

برج خنک کننده تجهیزات تهویه مطبوع

برج خنک کننده

کولینگ تاور یا همان برج خنک کننده را نمیتوان به عنوان یک سیستم تهویه بشمار آورد. زیرا خاصیت سرمابخشی و تعویض هوای محیط را ندارد. اما به عنوان یک دستگاه جانبی قدرتمند، برج های خنک کننده خدمات ویژه‌ای را ارائه میدهند. بطوریکه کولینگ تاورها قادرند تا آب خنک مورد نیاز برای کارکرد تجهیزات تهویه مطبوع را فراهم بیاورند. علت اصلی استفاده از کولینگ تاورها اینست که چیلرها امکان واردسازی و خنک کاری سیالات با دمای بیش از 29 درجه را ندارند. لذا از برجهای خنک کننده استفاده میشود تا سیالات بسیار داغ ابتدا خنک شوند و سپس به انواع سیستم تهویه مطبوع، از جمله چیلر ورود پیدا کنند.

نکته: وظیفه‌ی اصلی کولینگ تاورها، خنک سازی سیالات داغ صنعتی برای چرخه تولید و صنعت است. (و نه سیستم های تهویه‌ مرکزی!)

دستگاه VRF (سیستم وی آر اف)

سیستم وی آر اف

سیستم VRF نسل جدید و حرفه ای تجهیزات تهویه مطبوع بشمار میرود. شباهت این سیستم ها با اسپیلت در قابلیت گرمابخشی و سرمابخشی است. اما در اجرا، ابعاد و مکانیزم دارای تفاوت های بنیادینی هستند. همچنین اینکه دستگاه VRF  قابلیت فعالیت سرمایشی و گرمایشی همزمان دارد؛ بطوریکه:

با استفاده از اینگونه تجهیزات تهویه مطبوع میتوان بطور همزمان، بخشی از محیط را خنکسازی نمود و بخش دیگری از فضاها را گرمادهی کرد. دو یونیت داخلی و خارجی سیستم VRF از طریق یک لوله از جنس مس به یکدیگر اتصال می‌یابند. نکته جالب دیگر اینجاست که چنانچه یکی از یونیتها موقتاَ دچار اشکال شود، یونیت دیگر به فعالیت مستمر ادامه میدهد.

دستگاه‌های وی آر اف البته به صورت تک منظوره (یا گرمایشی و یا سرمایشی) نیز تولید میشوند. اما توصیه میشود که چنانچه به گرمایش و سرمایش همزمان برای چندین فضا نیاز داشتید، از مدلهای دستگاه VRF «بازیافت گرما» و «GHP» استفاده نمایید. امروزه استفاده از این سیستم ها در تمامی نقاط جهان، گسترش قابل توجهی داشته است. اما بدلیل مسائل مربوط به واردات و گاهاَ نصب تخصصی، خرید دستگاه VRF مقداری در ایران با کاهش تقاضا روبرو می‌باشد.

اسپلیت تجهیزات تهویه مطبوع

اسپلیت

اسپلیت ها در حقیقت نوعی کولر گازی محسوب میشوند. با این تفاوت که کولرهای گازی مرسوم پنجره ای و دیواری، تنها قابلیت خنک سازی محیط را دارند. اما اسپلیت ها با توجه به یونیت خاص خود میتوانند به گرمایش و سرمایش محیط بپردازند. ولی نه بطور همزمان! (برخلاف  دستگاه وی آر اف).

ظرفیت های رایج اسپلیت ها در بازار، تناژهای BTU:

 • 6000،
 • 9000،
 • 12000،
 • 18000،
 • 24000،
 • 30000،
 • 36000
 • و 42000

می باشد. این تجهیزات تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی، هوای محیط را دریافت کرده و طی فرآیندی در کندانسورها و اواپراتورهای خود (تحت قالب تبرید و خنکی)، به فضا پس می دهند. غالباَ طراحی اسپلیت ها بصورت دیواریست؛ اما مدلهای ایستاده‌ی آن نیز برای نیازهای فضایی مختلف طراحی میگردد.

داکت اسپلیت کانالی

داکت اسپلیت کانالی نیز دیگر سیستم زیرمجموعه ای تجهیزات تهویه مطبوع بشمار می رود. مکانیزم عملکردی این دستگاه ها شبیه به اسپلیت های معمولی است. اما در ظرفیت و کارکردی صنعتی و حرفه ای‌تر. بطوریکه در کمترین حالت ممکن، در تناژ تبرید 1500 طراحی میشوند. همانطور که از نام این دستگاه‌ها پیداست، دارای کانال های سقفی هستند. یعنی یونیت داخلی در سقف نصب میشود و بوسیله‌ی کانال‌هایی به یونیت خارجی آن در محیط بیرون (عمدتاَ پشت بام) متصل خواهد شد. از همین رو میتوانند هوای محیط بیرون را وارد کانالهای خود نموده و با خنکسازی ابتدایی، در فضای داخلی بنا بچرخانند.

اسپلیت های داکت کانالی را میتوان بصورت دو منظوره (برودتی – حرارتی) نیز مورد استفاده قرار داد. بدین منظور کافیست:

در فضای جلویی این تجهیزات تهویه مطبوع (یونیت داخلی)، یک کویل حرارتی قرار گیرد. کویلهای گرمایی با اتصال به بویلرها و منابع گرمازای موتورخانه‌ها، قابلیت تولید گرما برای فضا را خواهند داشت.

پرده هوا (Air Curtain)

پرده هوا

پرده هوا دستگاهیست که با دمش جریان هوا، امکان تفکیک سازی دو فضا را فراهم می‌نماید. یعنی با نصب این مدل سیستم تهویه مطبوع در جلوی درب ورودی کارخانه‌ها، موزه، فضاهای اداری و فروشگاه ها، میتوان نوعی عایق حرارتی بوجود آورد تا هوای تهویه‌ شده‌ی داخلی (از درب‌ها) خارج نشود. از دیگر مزایای پرده هوا میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • جلوگیری از خروج گرما یا سرمای فضای داخلی به محیط بیرون
 • ممانعت از ورود گرد و غبار به فضای داخلی. (در پی بازو بسته شدن دائمی دربهای ورودی)
 • نگهداری از هوای تصفیه و تهویه شده‌ی درونی
 • چرخانندگی و به حرکت درآوردن دائمی جریان هوا. (چرخاندن مداوم هوا موجب میشود تا گرما صرفاَ در لایه‌های بالایی نزدیک به سقف متراکم نشود و تهویه فضایی مناسبی صورت بگیرد).

بطورکلی پرده هوا را نمیتوان به عنوان یکی از تجهیزات تهویه مطبوع اصلی محسوب نمود. بلکه به عنوان یک سیستم جانبی و ساپورتر بکار میرود. نکته‌ی مهم استفاده از پرده های هوا (ایرکرتین) اینست که بدون اشغال فضا، نوعی تفکیک هوای فضایی را رقم می‌زند. انواع پرده هوا به دو صورت دیواری (بالای درب) و ایستاده (کنار دربهای ورودی) نصب میشوند.

ازن ژنراتور تجهیزات تهویه مطبوع

ازن ژنراتور

دستگاه ازن ساز یا همان ازن ژنراتور از کارآمدترین تجهیزات تهویه مطبوع است. بایستی بدانید که گاز اوزون طی فرآیندهای طبیعی سختی نظیر رعد و برق بوجود می‌آید و بسیار سریع نیز از بین می‌رود. بنابراین برای استفاده مثمرثمر از اوزون، باید این گاز را سریعاَ در محل استفاده تولید نمود. ویژگی مثبت ازن ساز، تولید ازن در ظرفیتهای مختلف است. مزایای اصلی این دستگاه ها عبارتند از:

 1. هم خاصیت گندزدایی موثر آب و هم خاصیت تهویه سازی هوا را دارند. بطوریکه قادرند اکثر آلاینده ها و آلودگیهای موجود در هوای فضاهای بسته را نابود کنند.
 2. ازن ژنراتور قابلیت حذف بوهای نامطبوع را نیز دارد. به‌همین دلیل از این تجهیزات تهویه مطبوع در انواع کاربری مسکونی، دامداری، استخرها، کشتارگاه ها و… استفاده میشود.
 3. قدرت اثرگذاری و حذف آلایندگی در ازن سازها، سه هزار برابر بیشتر از دستگاه کلریناتور است!!
 4. تهویه‌سازی هوا با اوزن سازها، بوسیله‌ی حمله‌ی مستقیم اوزون به باکتریها و شکستن دیواره‌ی سلولی آنها رخ میدهد. قدرت حذف مستقیم آلایندگی هوا در ازن ژنراتور، حتی بیشتر از سیستم های تهویه مطبوع مرکزی است.
 5. برخلاف شیوه کلرزنی، استفاده از ازن ساز هیچگونه خطری برای سلامتی انسان و طبیعت ندارد.
 6. هیچگونه املاح باقیمانده ای را در آب و هوا به جای نمی گذارند. زیرا بطورکلی اوزون یک گاز ناپایدار است.

فن کویل تجهیزات تهویه مطبوع

فن کویل

فن کویل (FAN COIL) از پرکاربردترین دستگاه‌های موجود در انواع سیستم تهویه مطبوع شناخته میشود. چندین ویژگی عمده سبب محبوبیت فن کویل ها و افزایش تقاضا برای بکارگیری آن شده است:

فن کویلها ترکیبی از فن‌ها و مبدلهای گرمایی هستند و عملکردی عالی دارند. بطوریکه با تشخیص دستی و یا ترموستاتی، میتوانند بخشی از هوای محیط را مکیده و به کنترل تهویه هوا بپردازند. همچنین اینگونه تجهیزات تهویه مطبوع، علاوه بر تولید در مدلهای مختلف، نصب بسیار راحتی نیز دارند.

یکی از روشهای تبادل حرارت در انواع فن کویل، استفاده از آب است. بخاطر داشته باشید که پس از انجام عملیات تبادل گرمایی، آب کندانس‌شده باید از کویل خارج گردد. مهمترین مختلف فن کویل عبارتست از:

 • مدلهای فن کوئل کاستی: دو ویژگی اصلی مدلهای کاستی، «نصب زیرسقفی» و «ظاهر لوکس» می باشد. نصب این مدل تجهیزات تهویه در زیر سقفهای کاذب به عدم اشغال فضایی کمک میکند. نکته قابل توجه اینجاست که اکثر فن کویل‌ها دارای 2 لوله اصلی (برودت یا حرارت) و 4 لوله فرعی (هرکدام از مدارهای گرمایشی و سرمایشی 2 لوله) هستند.
 • فن کویلهای سقفی: نصب این تجهیزات به صورت توکار صورت می پذیرد. همچنین با عملکرد خوب خود و عدم اشغال فضا، به انتخابی ایده آل برای بسیاری از اماکن اداری، تجاری و… تبدیل شده است.
 • فن کویل 4 طرفه: باتوجه به حفره های موجود در دهانه فن کوئل، از 4 جهت مختلف برای هوادهی بهره می برند.
 • فن کویل یک سویه: مناسب برای تعبیه در سیستم تهویه مطبوع و فضاهایی با جریان یکسویه است.

هواساز تجهیزات تهویه مطبوع

دستگاه هواساز، یک ماشین یا دستگاه تخصصی برای ساخت توده های گرمایشی و سرمایشی نیست. بلکه با ویژگیهای گسترده ای نظیر:

 • به گردش درآوری هوا با تنظیم سرعت
 • قابلیت اتصال به انواع سیستم حرارتی و برودتی
 • جهت پخش و حرکت جریان هوا
 • کنترل دمای هوای فضای درونی

و…، به توزیع مناسب جریانهای هوای خنک و گرم کمک میکند. اما چطور هوای سرد و گرم از هواساز خارج می شود؟!. بایستی بدانید که سیال (آب) پیش از ورود به کویل دستگاه هواساز، بایستی توسط دیگهای بخار یا چیلرها گرم و سرد شود. این آبهای گرم یا سردشده، سپس بوسیله‌ی پمپها به درون کویل اینگونه تجهیزات تهویه مطبوع (هواساز) وارد میشود. نهایتاَ هوای تولیدشده توسط هواساز از روی کویل عبور میکند. چنانچه کویل داغ باشد، هوای گرم به محیط انتقال پیدا نموده و چنانچه کویل سرد باشد، خنکی زیادی به محیط انتقال داده میشود.

همچنین دستگاه هواساز قابلیت ایجاد فیلتراسیون هوایی را نیز دارد. طی عملیات فیلتراسیون دستگاه هواساز، حجم زیادی از آلایندگیها و ذرات موجود در هوا حذف میگردد. هوا رسان ها در دو دو دسته‌ی کلی:

 • هوا رسان آپارتمانی
 • و هواساز صنعتی

تقسیم بندی میشوند. مدلهای صنعتی در فاکتورهایی نظیر: ابعاد و ظرفیت بزرگتر، توان دمش و رهش باد (جریان هوا)، ظرفیت کویل بیشتر، ویژگی صنعتی رطوبت گیری و…، نسبت به مدلهای آپارتمانی متمایز هستند.

منبع کویل دار تجهیزات تهویه مطبوع

منبع کویل دار نیز از تجهیزات پرکاربرد برای تأمین آب گرم ساختمان محسوب میشود. بنابراین میتوان منبع کویلی را بیشتر یک دستگاه گرمایشی بشمار اورد؛ تا یک سیستم تهویه مطبوع!. مکانیزم عملکرد انواع منبع کویل دار چندان پیچیده نیست. بطوریکه:

آب لوله کشی شهری وارد کویل منبع کویل دار میشود. کویل ها توسط بویلرهای موجود در موتورخانه گرم و داغ میشوند. لذا با داغ شدن کویل این تجهیزات تهویه مطبوع، دمای آب نیز به راحتی به بالای 50 درجه سانتیگراد میرسد و به شیرهای آبگرم واحدهای مسکونی پمپاژ میشود.

متریال بدنه‌ی این منبع ها به دلیل حساسیت بالای گرمایی، غالباَ از «استیل و یا گالوانیزه» ساخته میشود. شرایط و محدودیت های فضایی موتورخانه ها، یکی از مهمترین علت ها برای خرید انواع منبع کویلی است. یعنی برای موتورخانه های بزرگ، استفاده از منبع کویل دار افقی بهترین گزینه است. اما آندست از موتورخانه های با متراژ محدود، باید از منابع ایستاده (با کمترین سطح اشغال) استفاده نمایند.

رادیاتور

رادیاتورها امروزه بعنوان یکی از شناخته شده‌ترین تجهیزات تهویه مطبوع در بحث گرمایش، مطرح می‌باشند. بمنظور گرم سازی آب یا بخار داغ ورودی به این دستگاه ها، بازهم پای بویلرها و منبع کویل دار وسط است. بطوریکه آب گرم یا بخار داغ توسط دیگهای بخار و منابع کویلی ایجاد میشود و به لوله های رفت و برگشتی رادیاتور انتقال می یابد. سپس رادیاتور نیز به گرم سازی هوای موجود در بالای صفحه‌ی خود میکند. بعلت  سبک وزن بودن گازهای گرم خروجی، نوعی جابجایی و تهویه هوا در فضای داخلی بوجود می‌آید.

مدل انتقال گرمایش از رادیاتورها به محیط، به گونه «جابجایی» است. بسته به میزان گرمایش موردنیاز فضا، میتوان از رادیاتورهایی با تعداد پره و توان مختلفی استفاده نمود. دو عامل:

 • عدم اشغال فضایی خاص
 • و ظاهر شیک،

از مهمترین دلایل انتخاب این تجهیزات تهویه مطبوع در دیزاین فضاهای مسکونی و اداری محسوب میشود.

سیستم تهویه مطبوع مرکزی چیست؟

هر ساختمان و فضای داخلی (بخصوص اماکن بزرگ)، نیاز به انتخاب یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی دارند. اکثر تجهیزات تهویه مطبوع، میتوانند به عنوان یک مرکز ثقل در سیستم تهویه مطبوع مرکزی فعالیت کنند. بطور کلی سیستم های مرکزی هوارسانی در سه نوع ساختاری مختلف انتخاب می شوند:

 • ترکیب استفاده از چیلرها (واحد تأمین سرمایش) و دیگ های بخار (واحد تأمین گرمایش) و ساختار موتورخانه ای. (توزیع هوا در این مدل ساختاری، بر عهده‌ی فن کویل ها و انواع دستگاه هواساز می باشد).
 • بهره گیری از امونوپک و روف تاپ پکیج‌ها. (بدلیل کانال کشی های گسترده و متعدد، این روشها عملکرد فوق العاده‌ای برای فضاها و سالن های بزرگ و یکپارچه (بدون دیوارکشیهای فضایی) از خود نشان می دهند).
 • سیستم های وی آر اف و GHP. (دارای یونیت های داخلی و خارجی و توان تولید و انتقال حرارت و برودت به صورت همزمان)

لزوم خرید تجهیزات تهویه مطبوع

لزوم خرید تجهیزات تهویه مطبوع

 • گرما همواره به عنوان یک گاز سبک شناخته میشود که میل صعود به سمت بالا را دارد. نصب هوارسان و پرده های هوا موجب میشود تا هوا به خوبی با هم ترکیب گردد. (هوای فضاها از رکود بیرون بیاید).
 • هوارسان های صنعتی خاصیت رطوبت گیری ویژه ای دارند. به‌همین خاطرخرید این تجهیزات تهویه مطبوع برای مناطق شرجی و شمالی بسیار مناسب است.
 • نصب پرده هوا از خروج هوای تهویه درونی جلوگیری میکند. ضمناَ از ورود حشرات و جانوران موذی، خاک و آلودگی و… از فضای بیرون به داخل جلوگیری میکند.
 • انواع سیستم تهویه مطبوع غالباَ به خوبی نیازهای یکدیگر را پوششدهی میکنند. بطوریکه به عنوان تجهیزات جانبی یکدیگر بکار میروند.
 • خرید تجهیزات تهویه مطبوع ازن ژنراتور میتواند یک کارکرد دوگانه را به خریداران هدیه دهد. یعنی هم بمنظور پالایش آب و هم بمنظور گندزدایی و تصفیه هوای محیط کاربرد دارند.
 • وجود بویلرها میتواند یک خدمات دهی چندمنظوره را ایجاد کند. چه برای استفاده های صنعتی، چه برای گرم سازی کویل منبع کویلدار و چه برای تغذیه رادیاتورها.
 • خرید دستگاه وی آر اف، میتواند امکان گرمادهی و سرمادهی همزمان دو فضای جداگانه را فراهم کند. این درحالیست که اسپلیتها بطور همزمان امکان ایجاد برودت و حرارت را برای محیط ندارند.
 • فن کویلها در هر نوع سیستم تهویه مطبوع مرکزی، نقشی اساسی بر عهده دارند. (توزیع مناسب و کاملاَ کنترل شده‌ی هوا)
 • بمنظور جلوگیری از هزینه های زیاد، برای مصارف خانگی میتوان از اسپلیت های با ظرفیتهای مختلف بهره گرفت.

قیمت تجهیزات تهویه مطبوع

قیمت تجهیزات تهویه مطبوع

انواع سیستم های تهویه مطبوع در قیمت های مختلفی به بازار صنعتی کشور عرضه میشوند. درواقع بسته به پیچیده بودن طراحی، ظرفیت، جنس دستگاه، نوع کارایی و کاربری و…، قیمت تجهیزات تهویه مطبوع مشخص میگردد. بدلیل همین پارامترهای متعدد در تعیین قیمت هریک از سیستم های تهویه، پیشنهاد میشود با همکاران ما در بخش فروش مجموعه معتبر «هلدینگ صنایع برتر» تماس حاصل فرمایید. و ضمن دریافت مشاوره‌های تخصصی، از آخرین قیمت سیستم تهویه مطبوع اطلاع کسب نمایید.

2186127232 – 09129546702 – 091270659450

نشانی دفتر مرکزی: تهران، پل مدیریت علامه جنوبی، نبش ۳۶ – پ ۲۶ طبقه ۷ واحد ۶ – صنایع هلدینگ برتر

نشانی کارخانه:  قزوین، شهرک صنعتی البرز

قیمت سیستم های تهویه مطبوع

هریک از انواع سیستم تهویه مطبوع با بازه‌های قیمتی خاصی در بازار شناخته شده می‌باشد. اما همواره این سوال مطرح میشود که قیمت تجهیزات تهویه مطبوع چگونه تعیین می شود؟!. جهت پاسخ به این سوال، به بررسی مهمترین پارامترهای موثر بر قیمت سیستم های هواساز خواهیم پرداخت:

 • تعیین قیمت چیلر:

جنس بدنه، نوع مدل جذبی یا تراکمی، نوع مدل تراکمی (آب‌خنک، هوا خنک و تبخیری)، تناژ تبرید، قابلیت تنظیم پذیری، نوع و توان کمپرسور، کندانسور، پمپها، اواپراتور، قطعات جاذب، ژنراتور و دیگر اجزای سیستم برودت دستگاه، نوع مبرد دستگاه و…

 • قیمتگذاری دستگاه VRF:

متریال بدنه، توان و میزان مصرف، مدل دستگاه، برند سازنده و هزینه های گمرکی، نوع نصب، دومنظوره یا تک منظوره بودن (سرمایشی – گرمایشی)

 • قیمت تجهیزات تهویه مطبوع برج خنک کننده:

نوع جریان، ظرفیت و تناژ خنکسازی، جنس بدنه (عمدتاَ فایبرگلاس)، مداربسته، هیبریدی یا مدارباز بودن مکانیزم کارکرد، ابعاد و اندازه، نوع فن، مکانیزم جریان مکانیکی یا طبیعی و…

 • هزینه تولید اسپلیت و داکت اسپلیت یونیت کانالی:

تعیین قیمت این تجهیزات تهویه مطبوع بر اساس نوع دستگاه با توجه به پارامترهایی نظیر: جنس کانال، سیستمهای برودتی بکاررفته، ظرفیت تبرید و حرارت، طراحی ایستاده یا دیواری، نوع یونیت، نصب یا عدم نصب کویل گرمایی و… صورت می‌پذیرد.

تعداد پره ها، ظرفیت گرمایشی، میزان لوله کشی و فاضله از منبع گرمایش، جنس پره ها و بدنه، تعداد شیرآلات کنترل، برند تولیدی و…

 • قیمت فن کویل:

جنس بدنه، نوع نصب (سقفی، توکار، دیواری و…)، توان توزیع آب و شدت پرتاب، جنس اجزای مکانیکال، تعداد دریچه های هوا، میزان مکش و دهش و…

هلدینگ صنایع برتر؛ آسودگی در خرید تجهیزات تهویه مطبوع

مجموعه معتبر هلدینگ صنایع برتر در زمره‌ی تخصصی ترین شرکتهای سازنده‌ی ادوات صنعت کشور شناخته میشود که علاوه بر پاسخگویی کامل به تمامی نیازهای صنعتی کشور، مدتهاست که قدم در عرصه‌ی صادرات محصولات باکیفیت خود نیز گذارده است. مهندسین نخبه صنعتی هلدینگ صنایع برتر با تکیه بر خطوط تولید قدرتمند و آزمایشگاه های تماماَ تخصصی، دسته بندی های متعددی را برای تولیدات گسترده خود در نظر گرفته اند:

 • تجهیزات تصفیه فاضلاب. (سپتیک تانک، پکیج تصفیه فاضلاب، آشغالگیر، ایستگاه پمپاژ فاضلاب، چربی گیر پلی اتیلن و…)
 • خنک کننده های صنعتی. (انواع چیلر و مدلهای متنوع برج خنک کننده)
 • انواع مخزن اسید و نگهداری آب و مواد شیمیایی. (مخزن استیل، مخزن آب زیرزمینی، مخزن کاروگیت، مخزن قیفی پلی اتیلنی، مخزن اسید، مخزن فایبرگلاس، مخزن کامپوزیت)
 • دیگر محصولات صنعتی. (ساندویچ پانل، سردخانه صنعتی، یخساز صنعتی، ماشین ظرفشویی صنعتی، منهول پلی اتیلن و…)
 • تجهیزات تهویه مطبوع. (منبع کویلی، دیزل ژنراتور، رادیاتور، هواساز، بویلر، وی آر اف و…)
 • لوله و اتصالات. (دریچه منهول، لوله پولیکا، کاروگیت، لوله پلی اتیلن، فلزی، لوله زهکش)
 • تجهیزات تصفیه آب. (دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس، سختی گیر، فیلتر شنی، کلریناتور و…)

از همین رو به جهت کسب اطلاع از بروزترین قیمت تجهیزات تهویه مطبوع و دیگر محصولات صنعتی هدلینگ صنایع برتر، با کارشناسان مجرب واحد فروش ما تماس بگیرید.

2186127232 – 09129546702 – 091270659450

نشانی دفتر مرکزی: تهران، پل مدیریت علامه جنوبی، نبش ۳۶ – پ ۲۶ طبقه ۷ واحد ۶ – صنایع هلدینگ برتر

نشانی کارخانه:  قزوین، شهرک صنعتی البرز