تونل انجماد

تونل انجماد، یک دستگاه بزرگ صنعتی و یا به عبارتی، یک اتاقک فوق سرد صنعتیست که زمینه‌ی منجمدسازی مواد غذایی و… را فراهم میکند. عمده‌ی محصولات غذایی قابل ذخیره سازی، نیاز به انجماد سریع یا آهسته دارند. همین مسئله، یکی از عوامل استقبال از خرید تونل انجماد بشمار میرود. زیرا با این تجهیزات، میتوان به منجمدسازی دو حالته‌ی مواد غذایی (سریع یا کند) پرداخت.

نکته حائز اهمیت اینجاست که انواع تونل انجماد بر اساس «نوع قرارگیری و منجمد کردن مواد غذایی» و همچنین «ظرفیت تبرید و قرارگیری دستگاه در خط تولید» قابلیت تقسیم بندی دارند. از مدلهای غرقابی شدن محصول در مایع نیتروژنی و مدلهای کم ظرفیت مارپیچی گرفته تا سیستم های منجمد کننده‌ی خطی، تماسی و وزشی. این تجهیزات بمنظور فریز نمودن انواع محصولات غذایی (سبزیجات، مواد گوشتی و پروتئینی و میوه ها) بکار برده میشوند. سپس در مرحله‌ی بعد، غالباَ این مواد به جهت ذخیره سازی و دپوی طولانی مدت، به سردخانه صنعتی انتقال می‌یابند.

اما برای خرید تونل های منجمد کننده، شما چه ملاک هایی را مد نظر قرار می دهید؟!

نحوه عملکرد تونل انجماد

نحوه عملکرد تونل انجماد

در گذشته (بیش از 130 سال پیش) با افزودن آمونیاک مجاز به مواد غذایی و قرار دادن محصولات در فضاهای خنک، روش انجماد خوراک پیاده سازی می‌شد. به‌مرور شیوه های انجماد آهسته به میان آمدند که دارای معایبی در حفظ بافت محصولات بودند. سپس نوبت به اختراع تونل انجماد سریع رسید تا اکثر موانع یک فرآیند منجمد سازی اصولی برطرف شود. راجع به نحوه عملکرد دستگاه منجمد سازی سریع میتوان گفت:

تونل انجماد سریع، درحقیقت یک اتاقک دارای عایق قوی است که در آن وزش هوای سرد جریان دارد. مواد غذایی در نوعی ارتباط ایندایرکت (غیرمستقیم) با جریان هوای شدیداَ سرد و پرشدت قرار میگیرند. نوع تبادل دما و وزش سرما به گونه‌ی «جابجایی اجباری» انجام می‌شود. درنتیجه آب و دمای محصولات غذایی به سرعت گرفته شده و به نقطه‌ی انجماد میرسند.

لازم به ذکر است که چرخاندن جریان هوای سرد در درون تونلهای انجماد، بوسیله‌ی فن ها انجام میشود. تونلهای انجماد سریع، کریستالهای ریزی را بر روی مواد غذایی ایجاد میکنند. بدین ترتیب:

 • هم ماندگاری مواد غذایی افزایش می یابد.
 • و هم از تخریب بافتها و سلول های تشکیل دهنده مواد غذایی جلوگیری می شود. لذا عطر و طعم محصولات به نحو احسن حفظ میگردد.

قیمت تونل انجماد

قیمت تونل انجماد

عوامل بسیار زیادی در نحوه مشخص سازی قیمت تونل انجماد سریع موثر می‌باشد. هریک از پارامترها به میزان کم یا بیشتری، بر شاخص قیمتگذاری این محصولات موثرند. برخی از اصلی ترین شاخصه های تعیین قیمت تونل انجماد، به شرح زیر است:

 • ظرفیت: مهمترین عامل تعیین قیمت تونلهای منجمد سازی مواد غذایی، ظرفیت دستگاه است. پس مشخصاَ هرچقدر با ظرفیت بیشتری روبرو باشیم، قیمت نهایی نیز سیر صعودی پیدا می کند.
 • انجماد سریع یا کند: دستگاه های تونلی انجماد سریع، هم سرعت کار را افزایش میدهد. هم به بافت مواد غذایی آسیب نمی رساند و هم به جهت مصرف انرژی، وضعیت مطلوبتری دارد. بنابراین مسلماَ دارای قیمت بیشتری نیز می باشند.
 • مدل منجمد سازی: میتواند طراحی بر اساس شیوه عملکردی iqf یا توده ای باشد. قیمت شیوه طراحی iqf با توجه خاصیت منجمدسازی مجزای محصولات و افزایش سرعت، بیشتر خواهد بود.
 • نوع تونل منجمد: با توجه به ظرفیت منجمدسازی بیشتر، قیمت مدلهای خطی بیشتر از مدل های مارپیچی می‌باشد.
 • بکارگیری تکنولوژی تسمه و نقاله در طراحی نیز، در تعیین قیمت تونل انجماد موثر خواهد بود.
 • ابعاد اتاقک: اندازه این تجهیزات مستقیماَ به عامل ظرفیت کلی مرتبط است.
 • تعداد اواپراتور: به هر میزان که ابعاد و اندازه اتاقک انجماد بیشتر باشد، به تعداد اواپراتور بیشتری نیاز است.
 • کیفیت قطعات. (جنس و کیفیت قطعات مهمی چون دیواره ها، کمپرسور، فن ها، اواپراتور و… نیز در قیمت نهایی این تجهیزات موثر است).
 • برند سازنده. (مارک شرکت سازنده سالن انجماد و وارداتی یا داخلی بودن این تجهیزات)
 • نوع منجمد سازی محصولات غذایی. (تماس مستقیم، شیوه غرقابی و…)

بدین منظور پیشنهاد میگردد پیش از هرگونه سفارش و خرید تونل انجماد، با کارشناسان مجرب گروه صنعتی هلدینگ برتر تماس بگیرید. طی تماس، میتوانید به بیان کامل نیازهای پروژه، شرایط محیطی و… خود بپردازید و با توجه به تخمین نیاز، نسبت به اخذ اطلاع از برآوردهای کلی و قیمت تونل‌های انجماد اقدام نمایید.

2186127232 – 09129546702 – 091270659450

مزایای تونل انجماد صنعتی

مزایای تونل انجماد صنعتی

ویژگی های انواع تونل انجمادی بسیار گسترده و کاربردی است. درواقع هریک از ویژگی های این تجهیزات، قابلیت ارائه خدمات متنوعی را به کارفرمایان دارد و مزایای جزئی و متعدد تونلهای منجمدسازی، عملکرد عالی یک کل واحد را تضمین می‌کند. از مهمترین مزایای تونل‌های انجماد میتوان فاکتورهای زیر را برشمرد:

 • سرعت بسیار بالا در فرآیند منجمد سازی محصولات و مواد غذایی متنوع
 • قابلیت طراحی در مدل های انجماد سریع و آهسته
 • سرعت منجمد کردن محصولات غذایی در تونل انجماد، بیشتر از سردخانه صنعتی است.
 • امکان بهره گیری از تکنولوژی و شیوه ساخت IQF. (در این مدلها میتوان مواد غذایی را در اندازه های مختلف (بر مبنای نیاز) و بصورت جداگانه منجمد نمود.
 • افزایش ماندگاری محصولات غذایی و ذخیره سازی در تایم های طولانی
 • امکان طراحی و تولید در ظرفیت ها و ابعاد مختلف در بازه‌ های گسترده از 100 تا 12000 تن در هر ساعت. (بسته به فضای فیزیکی محیط مورد استفاده، نیازهای پروژه و سلایق صاحبان صنایع و مراکز عرضه مواد غذایی کلان)
 • حفظ بافت مواد غذایی در صورت بهره گیری از تونل انجماد سریع
 • حفظ ویژگی های مختلف مواد غذایی؛ چه بلحاظ عطر و طعم و چه بلحاظ شکل و رنگهای آنها.
 • ممانعت از تشکیل و بخصوص رشد میکرو ارگانیسم های فاسد کننده‌ی خوراک و غذاها
 • ممانعت از ماندن میکروبهای فسادزا. (بخصوص مواد گوشتی)
 • کاهش هزینه های پروژه در دراز مدت. (بدلیل عدم نیاز به استفاده از پرسنل متعدد)
 • کاهش آلودگی ها؛ به دلیل خودکار بودن اکثر مراحل. (کاهش دخالت دستی پرسنل در فرآیند انجماد)
 • مصرف انرژی پایینتر؛ در مقایسه با شیوه منجمد سازی آهسته
 • بکارگیری انواع مواد و شیوه های منجمد کننده مختلف
 • امکان فریز کردن انواع مواد غذایی سبزیجات، گوشی و میوه جات.
 • بدنه مستحکم و قدرتمند

معایب تونل‌های انجماد

دستگاه های صنعتی همواره دارای عیبهی جزئی یا معایبی نیز هستند و این یک امر طبیعی است. بنابراین در کنار مزایای گسترده تونلهای انجماد، بایستی گفت که:

انواع تونل انجماد صنعتی میتوانند موجب آب زدایی در برخی از مواد غذایی شوند. این مسئله بخصوص در بحث آبزدایی برخی محصولات پروتئینی مورد اهمیت است. درنتیجه بهتر است مواد غذایی پروتئینی را در مدت زمان کوتاهتری منجمد و ذخیره سازی نمود.

منجمدسازی بر اساس شیوه IQF

غالباَ طراحی تونل انجماد صنعتی با استفاده از تکنولوژی iqf (انجماد سریع) صورت می پذیرد. با استفاده از این نوع شیوه طراحی، سه مزیت مهم بدست می آید:

 1. میتوان محصولات غذایی را بصورت مجزا (تفکیک یافته) منجمد و ذخیره سازی نمود.
 2. همچنین ماندگاری مواد غذایی افزایش می یابد و میتوان ابعاد مختلفی را برای محصولات در نظر گرفت.
 3. سرعت کار منجمد نمودن محصولات، به طرز قابل توجهی افزایش می یابد.

درحقیقت شیوه انجماد iqf، دقیقاَ نقطه‌ی مقابل طراحی توده ای قرار دارد. بطوریکه در تونلهای انجمادی توده ای، امکان منجمدسازی و ذخیره سازی محصولات به شکل مجزا فراهم نمی باشد.

تفاوت تونل انجماد سریع و آهسته

منجمد نمودن محصولات غذایی غالباَ با یکی از دو روش «کند و آهسته» و «سریع (iqf) صورت می‌پذیرد. مطمئناَ شما نیز با این جمله روبرو شده اید که:

خرید تونل اجماد میتواند مزایای گسترده ای را در مقایسه با شیوه منجمد آهسته ارائه دهد. اما دلیل این امر چیست؟!. در پاسخ به این سوال میتوان به پارامترهای مقایسه ای زیر اشاره نمود:

شیوه عملکرد: نوع منجمد نمودن مواد غذایی به شیوه آهسته، مبتنی بر قرار دادن مواد غذایی در یک فضای بسته با دمای کم است. این درحالیست که در تونل انجماد سریع، محصولات غذایی در معرض جریان تند و بسیار سردی قرار می‌گیرند.

حفظ بافت محصول: تونلهای انجماد سریع با ایجاد کریستالهای یخی بسیار کوچک بر روی مواد غذایی، طعم، بافت و رنگ محصولات را به خوبی حفظ میکنند. اما در شیوه منجمدسازی آهسته، توده های کریستالی نسبتاَ بزرگتری بر روی محصول غذایی ایجاد میشود. فلذا اکثراَ احتمال تخریب بافت غذا بسیار زیاد است!!

مواد منجمد کننده: برخلاف شیوه انجماد آهسته، در تونلهای انجماد سریع میتوان از مواد کمکی منجمد کننده استفاده نمود. مواد منجمد کننده به افزایش سرعت منجمدسازی مواد غذایی کمک شایان توجهی می کنند.

انواع تونل انجماد بر حسب نوع عملکرد

براساس نوع عملکرد و وزش هوای سرد در درون سالن انجماد، قابلیت طراحی انواع تونل انجماد وجود دارد:

 • تونلهای تسمه و نقاله
 • تونل های منجمدکننده وزشی (مکانیکی)
 • تونلهای تماسی

اما هریک از این مدلها، دارای چه ویژگی های عملکردی هستند؟!. برای پاسخ اجمالی به این سوال، با ما همراه باشید.

1. تونل انجماد وزشی (مکانیکی)

تونل انجماد وزشی

مدلهای تونل انجماد وزشی با نام «سالن انجماد مکانیکی» نیز شناخته میشوند. شیوه عملکردی این نوع تجهیزات، بر مبنای چرخاندن هوا بر روی محصولات غذایی است. چنانکه با عبور باد شدیداَ سرد از روی مواد غذایی، عملیات انجماد این مواد انجام میشود.

دمای فضا در این شیوه، بسیار کم است و همچنین جریان هوا نیز با سرعت بسیار بالایی به گردش در می‌آید. شیوه قرارگیری فریزرهای سالن انجماد خطی به گونه ایست که جریان هوای سرد بتواند در پیرامون تمامی مواد غذایی، آزادانه بچرخد. باتوجه به وجود فریزرهای وزشی قدرتمند، عایق دیواره‌های این محصولات بسیار قدرتمند است. ضمناَ ذکر این نکته نیز الزامیست که بسته به نظر طراح و نیاز کارفرما، فریزرهای پرتاب کننده سرما میتوانند به 2 صورت «زمینی» یا «هوایی» نصب شوند.

2. تونل منجمد کننده تماسی

تونل انجماد تماسی به دو شیوه‌ی مختلف، به منجمد سازی مواد غذایی می پردازد:

 • شیوه تماس جداگانه مواد غذایی: در این روش، محصولات در میان سطوح و دیواره‌های از جنس فلز قرار داده میشوند. سرد بودن این سطوح فلزی، خود عاملی برای انتقال سرما به محصولات، محسوب میشود.
 • تماس غرقابی: در این شیوه، مواد غذایی در داخل نیتروژن مایع و با دمای بسیار پایین قرار می گیرند. یعنی در واقع در میان حجمی از نیتروژن مایع، مستغرق می شوند.

انواع تونل انجماد سریع

مدلهای مختلف سالن انجماد سریع را میتوان در دو دسته‌ی کلی:

 • تونل انجماد خطی
 • و تونلهای منجمد کننده سریع مارپیچی،

تقسیم بندی نمود. البته اساس تقسیم بندی هریک از این مدلها، بر مبنای مکانیزم کارکردی و حداکثر ظرفیت تبرید می باشد. درادامه به تجزیه و تحلیل مدل های مذکور خواهیم پرداخت.

1. تونل انجماد خطی

تونل انجماد خطی

تونل انجماد خطی، گونه ای از سالنهای منجمد ساز صنعتی به شمار می رود. مهمترین ویژگی این تجهیزات، قابلیت تولید در ظرفیت های بسیار بالا می باشد. بطوریکه میتوان از این تجهیزات تا ظرفیت 12 تن منجمدسازی در هر ساعت، بهره برد. این تجهیزات دارای بازه ظرفیتی گسترده ای هستند. یعنی قابلیت ساخت این تونلها از 200kg تا 12000kg فراهم می باشد. اساس منجمدسازی محصولات غذایی در این دستگاه ها، بهره گیری از نیتروژنهای مایع و غرقاب شدن مواد در مایع نیتروژنی است.

سرعت بسیار بالای منجمد سازی (ناشی از افزایش سرعت عبور مایع مبرد)، مهمترین شاخصه‌ی استفاده از نیتروژن مایع می باشد. جالب است بدانید که:

در شیوه غرقابی تونل انجماد خطی، دمای داخلی محصولات غذایی در زمانی کمتر از 120 دقیقه از دمای بحرانی عبور می نماید. درنتیجه شاهد سرعت بسیار بالای رسیدن مواد غذایی به نقطه‌ی انجماد، خواهیم بود.

تجهیزات سالن انجماد خطی که بر مبنای مکانیزم «فلودیزیشن» طراحی میگردد، بخصوص برای منجمد نمودن سبزیجات گزینه ای عالیست. (انواع سبزیجات، سبزی، کلم، انواع قارچها، نخودهای فصلی و…)

2. تونل انجماد مارپیچی

تونل انجماد مارپیچی

تونل انجماد مارپیچی، با نام مدلهای اسپیرال نیز شناخته می شوند. ظرفیت خنکسازی این مدلها، بسیار کمتر از سیستم های خطی است. چرا که تنها حداکثر تا 3 تن، قابلیت منجمد سازی محصولات در ساعت را دارند. بایستی بدانید که شروع طراحی ظرفیتی این دستگاه ها از 100 kg تا 3000 kg در ساعت می باشد. بیاد داشته باشید که همواره دو ویژگی مهم برای تونل های مارپیچی، مطرح است:

 • سرعت عملکرد بالا: در مدلهای مارپیچی (اسپیرال)، همواره فرآیند انجمادسازی بسیار سریع و فوری می باشد.
 • قرارگیری: غالباَ سالنهای انجماد اسپیرال، به شکل پیوسته در خطوط تولید قرار داده می شوند.

بطورکلی اصلی ترین کاربرد استفاده از مدلهای مارپیچی، مربوط به نگهداری محصولات گوشتی و مرغی می باشد. نگهداری و انجماد مواد و محصولات پروتئینی نیز با استفاده از همین تونل ها صورت میپذیرد. (گوشت، مرغ، مواد پروتئینی، سوسیس و کالباس و…، فرآورده های گوشتی و مرغی و…)

آیا تمامی موادغذایی برای منجمد سازی مناسب هستند؟

در پاسخ به راحتی می توان گفت: خیــــــــــــر!!. به بیان بهتر، محصولات غذایی باید دارای کیفیت بالایی باشند تا فرآیند منجمدسازی آنها به گونه‌ی مناسبی انجام گیرد. بنابراین چنانچه خود محصول دارای کیفیت ابتدایی بالایی نباشد، منجمدسازی آن اقدام عاقلانه ای نخواهد بود!

نکته: همواره در فرآیند منجمد کردن محصولات غذایی، ممکن است تا حد بسیار بسیار کمی، از کیفیت محصول فریز شده کاسته شود. کاهش کیفیت معمولاَ در میوه ها و سبزیجات بسیار کم بوده و در مواد پروتئینی، اندکی بیشتر است.

اجزای تشکیل دهنده تونل انجماد سریع

هریک از انواع تونل انجماد سریع از اجزای تشکیل دهنده متفاوتی تولید شده‌اند. اما بطورکلی میتوان به اجزای مهم تشکیل دهنده زیر اشاره نمود:

 • دیواره های خارجی و یا احیاناَ داخلی.
 • کمپرسور
 • کندانسور
 • اواپراتور
 • فن ها
 • شیرآلات صنعتی انساط
 • تسمه و نقاله (در صورت نیاز)
 • تابلو برق صنعتی
 • درب
 • لایه های عایق

نکته: استفاده از ترکیب «کندانسور + کمپرسور + اواپراتور»، در ایجاد حالت منجمد کننده انواع یخساز صنعتی نیز دیده می شود.

نکات طراحی تونل انجماد

طراحی تونل انجماد

جهت طراحی تونل انجماد سریع (در انواع مختلف) توجه به نکات و پارامترهای زیر ضروریست:

 1. ظرفیت:

مهمترین فاکتور طراحی انواع تونل انجماد، ظرفیت دستگاه (اتاقک) بشمار میرود. درواقع به هر میزان که ظرفیت سالن منجمد کننده بیشتر باشد، ابعاد و اندازه نیز افزایش می‌یابد. بنابراین به منظور پوششدهی سرمایی فضاهای بزرگتر، بایستی از تعداد اواپراتورهای بیشتری بهره گرفت.

 1. میزان تبرید:

توجه به محاسبات مقدار محصولی که بایستی در یک بازه زمانی مشخص، منجمد شود.

 1. نوع گردش دهی هوای سرد و شدت سرما:

طراحی تونل انجماد سریع iqf، میتواند از آسیب به بافت محصول غذایی جلوگیری میکند. برهمین مبنا بایستی به پارامترهایی نظیر: حجم محصول، دمای منجمدسازی، نوع ماده یا فرآیند منجمدکننده و البته مدت انجماد توجه داشت.

 1. کوچک سازی حجم:

با استفاده از ماده مبرد آمونیاک، میتوان تونلهای انجماد را با ابعاد کوچکتری (تا حدودی)، تولید نمود.

 1. زمان انجماد:

تمامی طراحان تجهیزات برودتی در دنیا، تمرکز خود را بر افزایش سرعت فریز کردن محصولات غذایی معطوف نموده‌اند. زیرا هرچقدر سرعت انجماد افزایش یابد، آسیب به بافت مواد غذایی بطور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

 1. شیوه منجمد نمودن محصولات:

یکی از مهمترین پارامترهای موثر بر طراحی تونل انجماد، نوع منجمد سازی محصول است. ویژگیهای هریک از شیوه های غرقابی نمودن محصول، شیوه تماسی و همچنین وزشی، با یکدیگر متفاوت است.

خرید تونل انجماد از هلدینگ صنایع برتر

مجموعه صنعتی هلدینگ صنایع برتر در زمره‌ی خلاق‌ترین و برترین شرکت های طراحی و تولید صنعتی کشور قرار دارد. ویژگی های مختلفی نظیر:

 • جمع آوری تیمی از نخبگان صنعتی کشور
 • پیروی همیشگی از استانداردهای داخلی و بین المللی طراحی هر محصول
 • طراحی و تولید بر مبنای اضافه سازی چاشنی خلاقیت
 • بهره گیری از با کیفیت ترین متریالهای اولیه
 • تجربه اجرایی گسترده
 • ارائه کاتالوگ های فنی، ضمانت نامه و خدمات پس از فروش
 • توان تولید تجهیزات صنعتی در ظرفیت های متنوع

و ده ها خدمت دیگر، همواره موجب افزایش اعتمادها به گروه صنعتی هلدینگ صنایع برتر شده است. امروزه خدا را شاکریم که علاوه بر پاسخدهی به تمامی درخواستهای داخلی، امکان صادر نمودن چشمگیر محصولاتمان به بازارهای کشورهای همسایه نیز فراهم گردیده است. از همین رو جهت دریافت قیمت و شرایط خرید تونل انجماد سریع iqf، برج خنک کننده و دیگر تجهیزات صنعتی، میتوانید با مشاوران برجسته مجموعه هلدینگ صنایع برتر تماس حاصل نمایید. (مشاوره و تخمین ظرفیت رایگان دستگاه تونل انجماد)

2186127232 – 09129546702 – 091270659450

نشانی دفتر مرکزی: تهران، پل مدیریت علامه جنوبی، نبش ۳۶، پ ۲۶، طبقه ۷ واحد ۶

نشانی کارخانه: قزوین، شهرک صنعتی البرز

سوالات متداول تونل انجماد

 1. تونل انجماد سریع بهتر است یا آهسته؟

مسلماَ مدلهای سریع (iqf) انتخاب مناسبتری می باشند. (بلحاظ کاهش مصرف انرژی، سرعت منجمدسازی، کاهش آسیب به بافت میوه، گوشت و سبزیجات و…)

 1. تونلهای انجماد اسپیرال چیست؟

مدلهای سالن انجماد اسپیرال، در حقیقت همان مدل های مارپیچی محسوب می شوند.

 1. انواع ماده مبرد در فرآیند منجمد سازی؟

گاز فریون، آمونیاک و مواد منجمد کننده صنعتی، از مهمترین ماده های مبرد این تجهیزات بشمار میروند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]