دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی

در سالهای اخیر بدلیل كمبود شدید آب قابل آشامیدن بخصوص در کشورهایی نظیر ایران که در مناطق خشک و نیمه خشک واقع شده اند، و همچنین جهت تأمین آب مورد نیاز صنایع (با استانداردهای كیفی مشخص)، از دستگاه تصفیه آب صنعتی یا همان آب شیرین كن صنعتی به میزان وسیعی استفاده می­گردد.

برخی اثرات زیان بخش ناخالصی های آب در صنعت عبارتند از :

1- تولید رسوب در دستگاه های حرارتی و دیگ بخار.

2- تولید بخار با کیفیت پایین.

3- خوردگی بویلرها و دیگر سیستم های حرارتی و لوله ها.

4- اتلاف مواد شیمیایی مانند صابون.

5- باقی گذاردن لکه روی محصولات غذایی و نساجی.

کاربردهای دستگاه تصفیه آب صنعتی

 1. تامین آب شیرین و بدون سختی برای تولید محصولات غذایی، آرایشی و دارویی.
 2. تصفیه آب جهت استفاده در صنایع تولید آب آشامیدنی و معدنی، کارخانه های تولید آب میوه و
 3. تصفیه آب ورودی دیگ‌های بخار، کولینگ تاور ها (Cooling Towers) و سایر تجهیزات مشابه
 4. تصفیه آب کشاورزی برای آبیاری درختان و زمین های کشاورزی
 5.  تصفیه آب جهت پرورش آبزیان
 6. تامین آب شرب، نظافت و مصرفی در منزل با تصفیه آب شور دریا
 7. تصفیه سختی و شوری آب مصرفی در تاسیسات نفتی و کاهش خسارت ها و هزینه های ناشی از آن در صنایع نفت، گازو…
 8. تصفیه آب جهت تولید آب مقطر برای استفاده در دستگاه های پذیرنده آب مقطر

کاربرد آب شیرین کن صنعتی

انواع دستگاه آب شیرین کن صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی به سه دسته تقسیم می شوند که ظرفیت آب خام ورودی آنها بین 5 تا 2000 مترمکعب در روز می باشد:

1- تصفیه آب چاه (Brakish Well Water) که قادر به تصفیه آب خام ورودی با TDS تا 4000ppm را می باشد.
2- تصفیه آب شور سطحی (Brakish Surface Water) که قادر به تصفیه آب خام ورودی با TDS تا 12.000ppm می باشد.
3- تصفیه آب دریا (Sea Water) که قادر به تصفیه آب خام ورودی با TDS تا 35.000ppm می باشد .

در این نوع تصفیه آب از ممبران­های غشایی استفاده می­شود. انتخاب نوع پمپ و ممبران و تعداد مراحل تصفیه، با توجه به آنالیز آب ورودی (کیفیت آب) و پارامترهای مورد نیاز آب خروجی، منطبق با نرم افزارهای طراحی متغیر می باشد و نیاز به طراحی دقیق دارد که توسط کارشناسان و مهندسان شرکت انجام می ­پذیرد .

دستگاه آب شیرین کن صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی باعث جدا کردن نمک های محلول و سایر مواد معدنی از آب می شود . منابع فاضلاب ممکن است شامل آب شور ، آب دریا ، چاه ها ، سطح (رودخانه ها و جریان ها) ، فاضلاب ، و فیدرهای صنعتی و آبهای فرآوری شده باشند . جداسازی غشا نیازمند نیروهای رانندگی از جمله فشار (اعمال شده و بخار) ، پتانسیل الکتریکی و غلظت برای غلبه بر فشارهای اسمزی طبیعی است و به طور موثر آب را از طریق فرایندهای غشاء به کار می برد. به همین ترتیب ،تحقیقات به طور مداوم به منظور بهبود بهره وری و کاهش مصرف انرژی ادامه دارد.

آب شیرین کن صنعتی با روش اسمز معکوس (RO)

اسمز (Osmosis) پدیده ای طبیعی و بسیار مهم در طبیعت است. این فرآیند زمانی رخ می دهد که یک محلول رقیق در مجاورت یک محلول غلیظ قرار می گیرد. مثال طبیعی آن جذب آب توسط ریشه گیاه و جذب آب از خون در بدن انسان می باشد. بعنوان مثال اگر دو محلول آب نمک که یکی غلیظ تر و دیگری رقیق تر را توسط یک غشاء نیمه تراوا از یکدیگر جدا کنید، نمک تمایل دارد که از غشاء عبور کرده و به سمت محلول رقیق حرکت کند و آب نیز تمایل دارد از قسمت رقیق به قسمت غلیظ نفوذ کند.

غشاء نیمه تراوا یک صافی است که اجازه عبور آب از داخل منافذ خود را می دهد ولی مانع عبور املاح، مواد محلول، باکتری ها و مواد بیماری زا می گردد. غشاء نیمه تراوا مانند پنجره ای می ماند که اجازه عبور هوا را می دهد ولی اجازه عبور سایر مواد را به داخل نمی دهد.

اسمز معکوس (Reverse Osmosis) برخلاف فرآیند طبیعی اسمز عمل می کند و با ایجاد فشار زیاد جهت غلبه بر فشار طبیعی اسمزی باعث عبور آب از ممبران ها می گردد. بنابراین نیاز به فشار بالایی جهت عبور آب از غشاء نیمه تروا و نمک زدایی آن می باشد.

روش کار دستگاه تصفیه آب صنعتی

همانطور که اشاره شد، اساس كاركرد دستگاه­ های تصفیه آب صنعتی، عبور آب از غشاء نیمه تراوا و بخاطر وجود مقدار بالای املاح محلول در آب است، كه نا خالصی های آب را از آن جدا می نماید. آب با فشار بالاتر از فشاراسمزی، با عبور از غشاء نیمه تراوا به دو قسمت تبدیل می شود:

الف – آب شیرین : كه محصول نهایی دستگاه آب شیرین كن می باشد .
ب- جریان آب تغلیظ شده (شور) که دورریز خروجی RO می­باشد .

اصول تصفیه آب با این روش افزایش فشار در جریان آب خام ورودی جهت غلبه بر فشار اسمزی معمول و عبور آن از غشاء نیمه تراوا می باشد. به این ترتیب آب خام ورودی به دو جریان آب با املاح بسیار پائین (Permeate) و آب غلیظ با املاح بسیار بالا (Concentrate) تقسیم می گردد. مادامی که فشار وارده به آب خام ورودی به اندازه ای باشد که بر فشار اسمزی معمول غلبه کند، آب خالص از غشاء نیمه تراوا عبور کرده و مواد محلول در پشت غشاء باقی مانده و وارد جریان غلیظ می گردد. جریان غلیظ را می توان دفع کرد یا مجددا جهت مصرف بعنوان آب خام به سیستم برگشت داد. جریان آب رد شده از غشاء که بعنوان آب شیرین استفاده می شود، 95 تا 99 درصد املاح خود را با این روش از دست می دهد.

باید توجه داشت که در فرآیند اسمز معکوس از روش فیلتراسیون متقاطع (Cross Filtration) استفاده می شود. استفاده از فیلتراسیون طبیعی باعث گرفتگی غشاء یا عبور مواد جامد از غشاء می گردد. با استفاده از فیلتراسیون متقاطع آب خالص از یک طرف غشاء و مواد محلول از طرف دیگری غشاء حرکت می کنند. جهت ممانعت از گرفتگی غشاء عبور جریان آب غلیظ از روی غشاء با جریان آشفته (Turbulent Flow) بسیار موثر خواهد بود.

سیستم اسمز معکوس نیاز به مواد شیمیایی مصرفی روزانه نداشته و در مواردی که TDS آب خام بالاتر از 500 ppm باشد، بهترین روش املاح زدایی است. میزان فشار مورد نیاز بستگی به درصد مواد جامد محلول در آب دارد. هر چقدر TDS آب خام ورودی بیشتر باشد، میزان فشار مورد نیاز نیز بیشتر خواهد بود تا بر فشار اسمزی غلبه گردد. قبل از آنکه آب خام وارد سیستم شود یک سری عملیات مقدماتی به نام پیش تصفیه بر حسب آنالیز آب روی آن صورت می گیرد (فیلتراسیون ، سختی گیری و جذب سطحی). با توجه به اینکه این سیستمهای تصفیه آب که از روش اسمز معکوس استفاده میکنند به اختصار به آنها آنها دستگاه RO گفته میشود.

 

تماس با کارشناسان هلدینگ برتر :  02186127232

اساس طراحی سیستم تصفیه آب صنعتی

اساس کار آب شیرین کن صنعتی ، بر مبنای اسمز معکوس می باشد . اگر یک غشای نیمه تراوا بین دو محلول با غلظت های متفاوت قرار گیرد ، مقداری از حلال از یک طرف غشا به طرف دیگر منتقل می شود . جهت حرکت طبیعی حلال ( از پتانسیل شیمیایی بیشتر به پتانسیل شیمیایی کمتر) به گونه ای است که محلول غلیظ تر، رقیق می شود. اگر ظرفی در دو طرف آن، آب خالص و آب شور موجود باشد در یک تراز، و وسط آن غشای نمیه تراوا باشد، آب خالص از غشا عبور کرده و وارد اب شور می شود.

دستگاه تصفیه آب صنعتی

اگر به سیستم اجازه رسیدن به تعادل داده شود در آن صورت سطح آب نمک از سطح آب خالص بالاتر می رود. این اختلاف سطح در دو طرف غشا را فشار اسمزی گویند. با اعمال این فشار در جهت معکوس، سطح تعادل اولیه حفظ خواهد شد و با اعمال فشار معکوس بیشتر، آب از جهت غلیظ، به سمت آب خالص خواهد رفت و سمت تغلیظ شده، سطح پایین تری خواهد گرفت. واضح است که هدف در تصفیه آب صنعتی، تهیه آب شیرین از آب شور می باشد. بنابراین با اعمال فشار اسمزی معکوس، مولکول های آب از نمک جدا خواهند شد .

محصول مرتبط با آب شیرین کن صنعتی : فیلتر شنی

قسمتهای مختلف دستگاه تصفیه آب صنعتی

سیستم های تصفیه آب صنعتی ، شامل مراحل پیش تصفیه و مرحله عبور از غشا میباشد . معمولا خوراک تغذیه سیستم های تصفیه اب صنعتی ، از آب چاه یا اب دریا می باشد . خروجی سیستم بر مبنای نیاز طرح ، دارای استاندارد مورد نظر در آن صنعت می باشد . از آب شیرین کن صنعتی به طور عمده در تولید محصولات مختلف صنعتی ، تولید آب تمیز و آب دارویی ، تولید آّب شرب ، تولید آب جهت مصارف کشاورزی و گلخانه ای و…. استفاده میشود .

فناوری غشایی در سیستم های تصفیه اب صنعتی ، امروزه یکی از پرکاربردترین روش های تولید آب شیرین و آب استاندارد می باشد . هلدینگ برتر ، با تجارب گروه تخصصی مهندسی آب و تجربه 15 ساله در این عرصه، در زمینه تصفیه آب صنعتی و سیستم های تصفیه آب صنعتی ، یکی از پیشگامان این فناوری می باشد .

بخش پیش تصفیه در تصفیه آب صنعتی

آب ورودی به آب شیرین کن صنعتی ، قبل از ورود به مرحله غشا و ممبران ، باید از فیلترهای پیش تصفیه عبور کند . حدود 50 درصد هزینه تصفیه آب با روش اسمز معکوس در دستگاه های تصفیه آب صنعتی ، بخاطر تصفیه مقدماتی می باشد. ضمنا می توان گفت که پر دردسر ترین قسمت این سیستم، غشای آن می باشد. از این رو ضروری است در مرحله قبل از غشا، حتما تصفیه مقدماتی صورت گیرد. پیش تصفیه می تواند برای نوع بخصوصی از غشا متفاوت باشد. مثلا حذف کلر از آب ورودی به سیستم تصفیه آب صنعتی، با غشای پلی آمیدی و یا تنظیم PH آب برای جلوگیری از هیدرولیز غشای استات سلولزی بسیار ضروری می باشد .

یکی از مهم ترین دلایل تصفیه آب قبل از ورود به غشای دستگاه تصفیه آب صنعتی، جلوگیری از آلودگی غشا می باشد. در سیستم تصفیه آب صنعتی، آلودگی غشا شامل تجمع ذرات روی سطح غشا و یا داخل حفره های آن است که باعث اختلال در عملکرد آن می شود و سبب آسیب به کل سیستم تصفیه آب صنعتی می شود .

تصفیه اب صنعتی

مرحله تصفیه آب

آب خروجی از واحد پیش تصفیه وارد یک محفظه شامل المان هایی از نخ فشرده در هم پیچیده از جنس پلی پروپیلن (PP) می گردد. این واحد ذرات بزرگتر از 5 میکرون موجود در آب را حذف می نماید تا از ایجاد آسیب به ممبرانها جلوگیری به عمل آید. سپس به منظور تامین فشار لازم، آب وارد یک پمپ فشار قوی یا پمپ طبقاتی (High Pressure Pump) می گردد. آب با فشار بالا وارد محفظه هایی از جنس استیل و  یا FRP که حاوی ممبرانهایی از جنس پلی آمید و از نوع Spiral Wound است، می گردد. خروجی این واحد شامل دو جریان غلیظ و جریان رقیق با املاح بسیار پائین می باشد. بدین ترتیب آب بدون املاح مورد نظر تامین می گردد.

آب شیرین کن

تصفیه آب صنعتی 30 متر مکعب

سیستم ها و تجهیزات برق، ابزاردقیق و کنترل ‏

 • تابلوی برق: جهت تامين شرايط کارکرد مناسب پمپ، کلید قطع و ‏وصل پمپ تغذیه ‏آب خام، کلید قطع و وصل دوزینگ پمپ و سایر نیازمندی ها
 • فلومتر: جهت اندازه گیری دبی آب تصفیه شده تولیدی و آب دورریز‏
 • گیج فشار: جهت اندازه گیری فشار در قسمت های مورد نیاز سیستم‏
 • پرشر سوییچ: جهت جلوگیری از افزایش و کاهش میزان فشار بیش از مقادیر تعیین شده‏
 • TDS‏ متر تابلویی: جهت نمایش مقدار کل جامدات محلول در آب‏

بخش های شستشو

 •  شستشوی هر مرحله بصورت جداگانه (CIP): این سیستم معمولاً در دستگاه های تصفیه آبصنعتی بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. وجود این سیستم، باعث مؤثرتر شدن عملیات شستشو می گردد.
 • فلاشینگ (Flushing): با بازگرداندن دوره ای بخشی از آب تصفیه شده جهت شستن و از بین بردن رسوبات ممبران، تعداد شستشو های مورد نیاز کاهش خواهد یافت. این سیستم، مخصوصاً برای دستگاه تصفیه آب صنعتی که برای تصفیه پساب استفاده می شوند، کاربرد زیادی دارد.

طراحی سیستم های تصفیه آب صنعتی به روش اسمز معکوس با نرم افزار ROSA

اصولا هر شرکت تولید کننده غشا، نرم افزار مخصوص جهت طراحی دستگاه تصفیه آب صنعتی و انتخاب ممبران ها و تعداد آنها، به بازار عرضه می کند. ممبران های استفاده شده در شرکت هلدینگ برتر، محصول کارخانه فیلمتک آمریکا بوده و نرم افزار طراحی این شرکت، نرم افزار ROSA می باشد. طراحی سیستم تصفیه آب صنعتی با استفاده از این نرم افزار، توسط کارشناسان و متخصصان مهندسی آب این شرکت انجام شده و مطابق با طراحی صورت گرفته، دستگاه صنعتی فوق جهت تصفیه اب ، در کارگاه این شرکت تولید و ساخته خواهد شد .

قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی

هلدینگ صنایع برتر یکی از بزرگترین تولید کنندگان دستگاه های تصفیه آب صنعتی در ایران آمادگی خود را بمنظور تامین قطعات ، تعمیرات و تولید انواع تصفیه آب به روش اسمز معکوس اعلام می نماید.

برای تعیین قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی باید فاکتورهای مختلفی را مد نظر قرار داد. برخی از این پارامترها شامل موارد زیر می‌باشند:

• میزان خلوص آب تصفیه شده

• کیفیت آب ورودی

• حجم آب تصفیه شده مورد نیاز در یک روز

• تعداد ممبران‌های به کار رفته در دستگاه با توجه به نوع کاربرد و ظرفیت دستگاه

• قدرت پمپ‌های RO (دستگاه‌های با ظرفیت بالاتر به پمپ با قدرت بیش‌تری نیاز دارند)

• برند قطعات به کار رفته در دستگاه

• نوع و جنس شاسی و لوله‌کشی

• اتوماسیون دستگاه (استفاده از PLC یا دیگر سیستم‌های کنترلی)

• نوع آلاینده‌هایی که باید از آب حذف شوند.

قبل از سیستم آب شیرین کن صنعتی همواره یک دستگاه سختی گیر آب نصب می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]