دستگاه تصفیه آب صنعتی | دستگاه تصفیه اسمز معکوس

آب شیرین کن صنعتی

دستگاه تصفیه آب باعث جدا کردن نمک های محلول و سایر مواد معدنی از آب می شود . منابع فاضلاب ممکن است شامل آب شور ، آب دریا ، چاه ها ، سطح (رودخانه ها و جریان ها) ، فاضلاب ، و فیدر های صنعتی و آبهای فرآوری شده باشند . جداسازی غشا نیازمند نیروهای رانندگی از جمله فشار (اعمال شده و بخار) ، پتانسیل الکتریکی و غلظت برای غلبه بر فشارهای اسمزی طبیعی است و به طور موثر آب را از طریق فرایندهای غشاء به کار می برد . به همین ترتیب ، این تکنولوژی انرژی فشرده است و تحقیقات به طور مداوم به منظور بهبود بهره وری و کاهش مصرف انرژی ادامه می یابد .

اسمز (Osmosis) پدیده ای طبیعی و بسیار مهم در طبیعت است. این فرآیند زمانی رخ می دهد که یک محلول رقیق در مجاورت یک محلول غلیظ قرار می گیرد. مثال طبیعی آن جذب آب توسط ریشه گیاه و جذب آب از خون در بدن انسان می باشد. بعنوان مثال اگر دو محلول آب نمک که یکی غلیظ تر و دیگری رقیق تر را توسط یک غشاء نیمه تراوا از یکدیگر جدا کنید، نمک تمایل دارد که از غشاء عبور کرده و به سمت محلول رقیق حرکت کند و آب نیز تمایل دارد از قسمت رقیق به قسمت غلیظ نفوذ کند. غشاء نیمه تراوا یک صافی است که اجازه عبور آب از داخل منافذ خود را می دهد ولی مانع عبور املاح، مواد محلول، باکتری ها و مواد بیماری زا می گردد. غشاء نیمه تراوا مانند پنجره ای می ماند که اجازه عبور هوا را می دهد ولی اجازه عبور سایر مواد را به داخل نمی دهد.

اسمز معکوس (Reverse Osmosis) برخلاف فرآیند طبیعی اسمز عمل می کند و با ایجاد فشار زیاد جهت غلبه بر فشار طبیعی اسمزی باعث عبور آب از ممبران ها می گردد. بنابراین نیاز به فشار بالایی جهت عبور آب از غشاء نیمه تروا و نمک زدایی آن می باشد.در شکل زیر براحتی می توان تفاوت بین فرآیند اسمز و اسمز معکوس را مشاهده کرد.

تصفیه آب صنعتی با روش اسمزمعکوس (RO)

اصول تصفیه آب با این روش افزایش فشار در جریان آب خام ورودی جهت غلبه بر فشار اسمزی معمول و عبور آن از غشاء نیمه تراوا می باشد. به این ترتیب آب خام ورودی به دو جریان آب با املاح بسیار پائین (Permeate) و آب غلیظ با املاح بسیار بالا (Concentrate) تقسیم می گردد. مادامی که فشار وارده به آب خام ورودی به اندازه ای باشد که بر فشار اسمزی معمول غلبه کند، آب خالص از غشاء نیمه تراوا عبور کرده و مواد محلول در پشت غشاء باقی مانده و وارد جریان غلیظ می گردد. جریان غلیظ را می توان دفع کرد یا مجددا جهت مصرف بعنوان آب خام به سیستم برگشت داد. جریان آب رد شده از غشاء که بعنوان آب شیرین استفاده می شود، 95 تا 99 درصد املاح خود را با این روش از دست می دهد.

دستگاه آب شیرین کن
باید توجه داشت که در فرآیند اسمز معکوس از روش فیلتراسیون متقاطع (Cross Filtration) استفاده می شود. استفاده از فیلتراسیون طبیعی باعث گرفتگی غشاء یا عبور مواد جامد از غشاء می گردد. با استفاده از فیلتراسیون متقاطع آب خالص از یک طرف غشاء و مواد محلول از طرف دیگری غشاء حرکت می کنند. جهت ممانعت از گرفتگی غشاء عبور جریان آب غلیظ از روی غشاء با جریان آشفته (Turbulent Flow) بسیار موثر خواهد بود.
سیستم اسمز معکوس نیاز به مواد شیمیایی مصرفی روزانه نداشته و در مواردی که TDS آب خام بالاتر از 500 ppm باشد، بهترین روش املاح زدایی است. میزان فشار مورد نیاز بستگی به درصد مواد جامد محلول در آب دارد. هر چقدر TDS آب خام ورودی بیشتر باشد، میزان فشار مورد نیاز نیز بیشتر خواهد بود تا بر فشار اسمزی غلبه گردد. قبل از آنکه آب خام وارد سیستم شود یک سری عملیات مقدماتی به نام پیش تصفیه بر حسب آنالیز آب روی آن صورت می گیرد (فیلتراسیون ، سختی گیری و جذب سطحی).

سیستم های تصفیه اب صنعتی ، شامل مراحل پیش تصفیه و مرحله عبور از غشا میباشد . معمولا خوراک تغذیه سیستم های تصفیه اب صنعتی ، از آب چاه یا اب دریا می باشد . خروجی سیستم بر مبنای نیاز طرح ، دارای استاندارد مورد نظر در آن صنعت می باشد . از سیستم های تصفیه اب صنعتی به طور عمده در تولید محصولات مختلف صنعتی ، تولید آب تمیز و آب دارویی ، تولید آّب شرب ، تولید آب جهت مصارف کشاورزی و گلخانه ای و…. استفاده خواهد شد . فناوری غشایی در سیستم های تصفیه اب صنعتی ، امروزه یکی از پرکاربردترین روش های تولید آب شیرین و آب استاندارد می باشد . هلدینگ برتر ، با تجارب گروه تخصصی مهندسی آب و تجربه 15 ساله در این عرصه، در زمینه تصفیه آب صنعتی و سیستم های تصفیه آب صنعتی ، یکی از پیشگامان این فناوری می باشد .

خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی :

021-86127232

اساس طراحی سیستم تصفیه آب صنعتی

اساس کار آب شیرین کن صنعتی ، بر مبنای اسمز معکوس می باشد . اگر یک غشای نیمه تراوا بین دو محلول با غلظت های متفاوت قرار گیرد ، مقداری از حلال از یک طرف غشا به طرف دیگر منتقل می شود . جهت حرکت طبیعی حلال ( از پتانسیل شیمیایی بیشتر به پتانسیل شیمیایی کمتر) به گونه ای است که محلول غلیظ تر، رقیق می شود. اگر ظرفی در دو طرف آن، آب خالص و آب شور موجود باشد در یک تراز، و وسط آن غشای نمیه تراوا باشد، آب خالص از غشا عبور کرده و وارد اب شور می شود. ا

گر به سیستم اجازه رسیدن به تعادل داده شود در آن صورت سطح آب نمک از سطح آب خالص بالاتر می رود. این اختلاف سطح در دو طرف غشا را فشار اسمزی گویند. با اعمال این فشار در جهت معکوس، سطح تعادل اولیه حفظ خواهد شد و با اعمال فشار معکوس بیشتر، آب از جهت غلیظ، به سمت آب خالص خواهد رفت و سمت تغلیظ شده، سطح پایین تری خواهد گرفت. واضح است که هدف در تصفیه آب صنعتی، تهیه آب شیرین از آب شور می باشد. بنابراین با اعمال فشار اسمزی معکوس، مولکول های آب از نمک جدا خواهند شد .

تصفیه اب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی

مرحله پیش تصفیه در تصفیه آب صنعتی :
آب ورودی به دستگاه تصفیه اب صنعتی ، قبل از ورود به مرحله غشا و ممبران ، باید از فیلترهای پیش تصفیه عبور کند . حدود 50 درصد هزینه تصفیه آب با روش اسمز معکوس در دستگاه های تصفیه آب صنعتی ، بخاطر تصفیه مقدماتی می باشد. ضمنا می توان گفت که پر دردسر ترین قسمت یک دستگاه تصفیه آب صنعتی، غشای آن می باشد. از این رو ضروری است در مرحله قبل از غشا، حتما تصفیه مقدماتی صورت گیرد. پیش تصفیه می تواند برای نوع بخصوصی از غشا متفاوت باشد. مثلا حذف کلر از آب ورودی به سیستم تصفیه آب صنعتی، با غشای پلی آمیدی و یا تنظیم PH آب برای جلوگیری از هیدرولیز غشای استات سلولزی بسیار ضروری می باشد . یکی از مهم ترین دلایل تصفیه آب قبل از ورود به غشای دستگاه تصفیه آب صنعتی، جلوگیری از آلودگی غشا می باشد. در سیستم تصفیه آب صنعتی، آلودگی غشا شامل تجمع ذرات روی سطح غشا و یا داخل حفره های آن است که باعث اختلال در عملکرد آن می شود و سبب آسیب به کل سیستم تصفیه آب صنعتی می شود .

تصفیه اب صنعتی
طراحی سیستم های تصفیه اب صنعتی به روش اسمز معکوس با نرم افزار ROSA

اصولا هر شرکت تولید کننده غشا، نرم افزار مخصوص جهت طراحی دستگاه تصفیه آب صنعتی و انتخاب ممبران ها و تعداد آنها، به بازار عرضه می کند. ممبران های استفاده شده در شرکت مهندسی ناب زیست، محصول کارخانه فیلمتک آمریکا بوده و نرم افزار طراحی این شرکت، نرم افزار ROSA می باشد. طراحی سیستم تصفیه اب صنعتی با استفاده از این نرم افزار، توسط کارشناسان و متخصصان مهندسی آب این شرکت انجام شده و مطابق با طراحی صورت گرفته، دستگاه صنعتی فوق جهت تصفیه اب ، در کارگاه این شرکت تولید و ساخته خواهد شد .

خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی :

021-86127232

دستگاه تصفیه آب

آب خروجی از واحد پیش تصفیه وارد یک محفظه شامل المان هایی از نخ فشرده در هم پیچیده از جنس پلی پروپیلن (PP) می گردد. این واحد ذرات بزرگتر از 5 میکرون موجود در آب را حذف می نماید تا از ایجاد آسیب به ممبرانها جلوگیری به عمل آید. سپس به منظور تامین فشار لازم، آب وارد یک پمپ فشار قوی یا پمپ طبقاتی (High Pressure Pump) می گردد. آب با فشار بالا وارد محفظه هایی از جنس استیل و یاFRP که حاوی ممبرانهایی از جنس پلی آمید و از نوع Spiral Woundاست، می گردد. خروجی این واحد شامل دو جریان غلیظ و جریان رقیق با املاح بسیار پائین می باشد. بدین ترتیب آب بدون املاح مورد نظر تامین می گردد.
دستگاه تصفیه آب صنعتی به سه دسته تقسیم می شوند که ظرفیت آب خام ورودی آنها بین 5 تا 2000 مترمکعب در روز می باشد:
1- تصفیه آب چاه (Brakish Well Water) که قادر به تصفیه آب خام ورودی با TDS تا 4000ppm را می باشد.
2- تصفیه آب شور سطحی (Brakish Surface Water) که قادر به تصفیه آب خام ورودی با TDS تا 12.000ppm می باشد.
3- تصفیه آب دریا (Sea Water) که قادر به تصفیه آب خام ورودی با TDS تا 35.000ppm می باشد .

آب شیرین کن

تصفیه آب صنعتی 30 متر مکعب

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

هلدینگ صنایع برتر یکی از بزرگترین تولید کنندگان دستگاه های تصفیه آب صنعتی در ایران آمادگی خود را بمنظور تامین قظعات ، تعمیرات و تولید انواع تصفیه اب به روش اسمز معکوس ، seawater، دستگاه تصفیه اب صنعتی ، تصفیه اب کشاورزی ، دستگاه تصفیه آب صنعتی ، دستگاه تصفیه آب کشاورزی ، دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس ، دستگاه تصفیه آب مرغداری ها ، دستگاه تصفیه آب معدنی ، دستگاه تولید آب بهداشتی اعلام می نماید .

جهت تهیه دستگاه تصفیه اب صنعتی می توانید با شماره های قرار گرفته در سایت تماس بگیرید . کارکنان ما با افتخار اماده ی پاسخگویی به سوالات شما می باشند . دستگاه آب شیرین کن یا همان دستگاه تصفیه اب را از شرکت هلدینگ صنایع برتر تهیه نمایید .

ارسال به سراسر ایران :

ارسال دستگاه دستگاه تصفیه آب به مشهد ، دستگاه دستگاه تصفیه آب تبریز ، اصفهان ، ارومیه ، آمل ، قزوین ، زنجان ، دستگاه دستگاه تصفیه آب کرمانشاه ، دستگاه دستگاه تصفیه آب در سیستان ، دستگاه دستگاه تصفیه آب البرز ، اهواز ، بندر عباس ، دستگاه دستگاه تصفیه آب کرج ، قم ، اراک ، دستگاه دستگاه تصفیه آب یزد ساری زاهدان گرگان دستگاه دستگاه تصفیه آب سنندج همدان , خرم آباد دستگاه دستگاه تصفیه آب بروجرد کاشان و بندر انزلی ، دستگاه دستگاه تصفیه آب رامسر ، آبادان ، شهر کرد . دستگاه دستگاه تصفیه آب لاهیجان ، دزفول ، اردبیل ، دستگاه دستگاه تصفیه آب یاسوج بابلسر بوشهر سبزوار بجنورد بم ، خوی ، مهاباد ، دستگاه دستگاه تصفیه آب مراغه دستگاه دستگاه تصفیه آب ایلام بیرجند

مطالعه کنید »  دستگاه تصفیه آب کشاورزی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دسته بندی ها: