ساندویچ پانل

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل یا پانل ساندویچی یکی از مصالح ساختمانی آماده در حیطه ساخت و ساز است. ساندویچ پانل از دو لایه متشکل از یک ماده سفت و سخت است که از دو طرف به یک هسته سبک وزن وصل شده اند. پانل های ساندویچ با عنوان پانل های کامپوزیت یا عایق بندی ساختاری نیز شناخته می شوند.

ساندویچ پانل وزن سبکی دارد که باعث می شود در برخی موارد از آن برای ساخت دیوار یا سقف استفاده شود. از ماده ای عایق که دارای وزن سبکی است در لایه میانی این صفحات استفاده می شود. جنس این لایه می تواند از موادی مانند پلی استایرن، پشم سنگ، پشم شیشه، پلی اورتان یا XPS باشد. دو طرف این لایه توسط ورق های فلزی پوشانده می شود که جنس این ورق ها نیز اغلب گالوانیزه، ورق رنگی، آلومینیوم پیش رنگ شده و یا ورق آلوزینک پیش رنگ شده می باشد. پانل ساندویچی یکی از انواع متریال ساختمانی است که از آن به عنوان عایق حرارتی استفاده می شود و در دو نوع دیواری و سقفی تولید و عرضه می شوند. از پانل ها به عنوان یک روکش خارجی برای ساختمان های تک و چند طبقه ای استفاده می شود.

ورق ساندویچ پانل

ساندویچ پانل یا پانل ساندویچی به عنوان پانل سقف، نما و اتاق های یخچالی مورد استفاده قرار می گیرند. این مصالح به علت نصب آسان و گزینه های جانبی مناسب ترین جایگزین برای مصالح سنتی می باشند. ورق های فولادی مانند ورق گالوانیزه در سطوح بالا و پایین مورد استفاده قرار می گیرند و در رنگ های مختلفی تولید و استفاده می شوند که این تنوع تولید در زیبایی نما نیز تاثیر دارند. به علاوه، فناوری تولید همان ساندویچ پانل به شکلی است که مقاوم در برابر خوردگی هستند. استفاده از عایق در لایه میانی و ورق های آلومینیومی در تولید پانل از اهمیت بالایی برخوردار هستند که پانل ساندویچی را به مورد مناسبی به منظور ساخت ساختمان ها و سیستم های حامل تبدیل می کنند.
پلی اورتان از معمول ترین مواد عایق بندی پایه است که در ساندویچ پانل ‌ها مورد استفاده قرار می گیرد. در ساخت ساندویچ پانل ها از سنگ های مصنوعی و پلی استایرن نیز استفاده می کنند. استفاده از هسته سبک باعث ایجاد مقاومت در برابر نیروهای برشی و عایق سازی می شود. این در حالی است که صفحات اطراف این هسته به منظور مقاومت در برابر هوا، ضربه، نیروهای کششی و فشرده سازی می باشند.

انواع ساندویچ پانل

انواع پاندویچ پنل های تولیدی در جهان بصورت زیر دسته بندی می شوند :

ساندویچ پانل پلی اورتان

این نوع از ساندویچ پانل ها به دارا بودن ویژگی هایی بیشتر از سایر ساندویچ پانل ها مورد استفاده قرار می گیرند، ویژگی هایی مانند عایق بودن در برابر صوت و حرارت، وزن کم و مقاومت بالا در برابر وزن و رطوبت. در این ساندویچ پانل ها از دو روش PIR و PUR به همراه گاز 141 B برای عایق بندی استفاده می شود.

ساندویچ پانل پشم سنگ

ماده اولیه این نوع ساندویچ پانل پشم سنگ بازالت است که از دسته سنگ های آذرین می باشد. از اصلی ترین ویژگی این ساندویچ پانل ها استفاده از الیاف پشم سنگ برای ایجاد عایق است که وجود این الیاف باعث ضد حریق بودن آن ها می شود. از این نوع پانل برای دیوارهای خارجی و سقف در ساخت و ساز ساختمان های فولادی صنعتی استفاده می کنند.

ساندویچ پانل دیواری

این نوع ساندویچ پانل ها از ورق هایی ساخته شده که در لایه میانی آن ها از فوم استفاده شده است و از آن به منظور پوشش دیوارها و اطراف سوله ها استفاده می کنند. کاربرد این نوع پانل ها در ساخت کانکس ها، کارخانجات صنعتی و …نیز می باشد. برای لایه میانی اغلب از فوم پلی یورتان، پلی استایرن و همچنین فوم XPS استفاده می شود که عایق بسیار خوبی در برابر نم و رطوبت هستند.

ساندویچ پانل سقفی

این نوع از ساندویچ پانل ها مشابه نوع دیواری پانل ها هستند اما نسبت به آن ها از ضریب حرارتی پایینی برخوردار هستند. جنس لایه های خارجی این پانل ها اغلب آلوزینک و گالوانیزه است و بین این لایه های خارجی فوم پلی یورتان تعبیه شده که در برابر صوت و حرارت عایق مناسبی است.

 ساندویچ پانل سردخانه ای

در ساندویچ پانل های سردخانه ای، ترکیبات پلی یورتان به منظور ایجاد یک سطح عایق بین دو لایه ورق فلزی مورد استفاده قرار گرفته است. این پنل در ساخت سردخانه ها و تونل های ساختمان های صنعتی مثل کارخانه های صنعتی، ساختمان های بزرگ و … مورد استفاده قرار می گیرد.

 ساندویچ پنل نسوز

این نوع از پانل های ساندویچی قابلیت اشتعال نداشته و در صورت تماس مستقیم با آتش به آن ها آسیب وارد می شود و پس از فروکش شدن آتش خاموش می شوند. در زمان وقوع آتش سوزی ذوب نشده و در نتیجه باعث کاهش خطر احتمالی برای شعله ور شدن ثانویه آتش می شوند. برخلاف پانل نسوز، پانل ضد حریق به پانلی گفته می شود که در برابر آتش مقاوم باشد که از آن در کوره ها استفاده می شود، این پانل از عایق پشم سنگ تولید شده که باعث مقاوت در برابر حرارت های شدید می شود.

ضخامت و ابعاد انواع پنل ساندویچی

1. ورق آلوزینک (روی و آلومینیوم ): دارای ضخامت 0.5 الی 0.7 میلیمتر و عرض ثابت 1.08 متر با طولی بین 2 تا 12 متر بر اساس خواست و سفارش مشتری
2. ورق آلومینیوم پیش رنگ: دارای ضخامت 0.5 الی 0.7 میلیمتر و عرض ثابت 1.08 متر با طولی بین 2 تا 12 متر بر اساس خواست و سفارش مشتری
3. ورق گالوانیزه: دارای ضخامت 0.5الی0.7 میلیمتر و عرض ثابت 1.08 متر با طولی بین 2 تا 12 متر بر اساس خواست و سفارش مشتری

ضخامت و ابعاد انواع ساندویچ پانل ها

ساندویچ پانل دیواری

این نوع پانل ها دارای عرض ثابت 1.15 متر و طول 1.13 متر هستند، ضخامت ساندویچ پانل دیواری 4، 5، 6 و 8 سانتی متر است و طول آن بین 2 الی 12 متر بسته به انتخاب مشتریان، که البته این اندازه ها در ساندویچ پانل دیواری سردخانه ای با ضخامت 10 ،12.5، 15، 18 و20 سانتی متر می باشد.
ساندویچ پانل دیواری در مدل های پیچ مخفی ، شیار دار، صاف، صاف شیاردار، پیچ مخفی با شیار های درشت ، پیچ مخفی با شیار های ریز تولید می گردد.

ساندویچ پانل سقفی

این مدل در طرح های ذوزنقه ای و سفال تولید می شود، عرض ساندویچ پانل ذوزنقه ای 1.08 متر و طول آن در حدود 1مترالی12 متر و ساندویچ پانل طرح سفال در ابعاد عرض ثابت 09/1 متر و طول 7 متر متناسب با انتخاب مشتری می باشد.

ساندویچ پانل سردخانه ای

ضخامت این ساندویچ پانل بسیار زیاد است و دارای ویژگی هایی چون تحمل فشار بسیار زیاد، وزن سبک، چسبندگی فوم به ورق، مقاومت در مقابل حریق ، ایمنی سلامتی، مقاوم در برابر حرارت و برودت و ضد حریق بوده و مانع رفتن هوای سرد به بیرون خانه می شود.

ساندویچ پانل پلی استایرن

عرض مفید این نوع پانل 1 متر و طول آن به سفارش خریدار بوده و دارای چگالی 15 کیلوگرم بر متر مکعب است. رنگ آن نیز بر اساس سفارش مشتری می باشد.

تولید کننده ساندویچ پانل

پیشگامان صنعت تولید ساندویچ پانل در جهان شرکت های آمریکایی و اروپایی هستند که محصولات خود را به همه کشورهای جهان صادر می کنند. در میان این شرکت ها در کشور خودمان نیز پیشرفت چشم گیری در صنعت داخلی تولید ساندویچ پانل اتفاق افتاده و محصولاتی تولید شده که توانایی رقابت با نمونه خارجی را دارند، شرکت ساندویچ پانل ماموت یکی از پیشگامان این صنعت در داخل کشور محسوب می شود.
از این رو در این مقاله قصد داریم به معرفی مهمترین شرکت های تولید کننده ساندویچ پانل در خارج و داخل ایران بپردازیم.

شرکتهای تولید کننده پانل های ساندویچی خارجی

بسیاری از شرکت های بزرگ در دنیا در حال تولید ساندویچ پانل ها می باشند که هر کدام از آن ها محصولات خاص خود را دارند. ما در این مقاله تلاش می کنیم تا نام تعدادی از بزرگترین تولید کنندگان ساندویچ پانل ها در دنیا را به شما عزیزان معرفی کنیم.

• شرکت Plannja
این شرکت از سال 1967 و در اسکاندیناوی شروع به فعالیت کرد. شرکت Plannja در شمال اروپا قرار گرفته است. اسکاندیناوی دربرگیرنده کشورهای سوئد، نروژ و دانمارک است. محصولات تولید شده در شرکت Plannja شامل ورق فولادی نازک برای طراحی و ساخت و تولید سقف ها و نیز تولید ساندویچ پانل های با کیفیت بالا و در برابر هر گونه آب هوا است. این شرکت با هدف طراحی رنگ و برجسته کردن زیبایی شناسی ساختمان شناخته شده است.

• شرکت ruukki
این شرکت در سال 1960 و توسط دولت فنلاند بنیان گذاری شد. ساختمان اولیه شرکت ruukki در شهر هلسینکی، پایتخت فنلاند قرار دارد. فنلاند جزو کشورهایی است که در منطقه اسکاندیناوی قرار گرفته اند. وظیفه شرکت ruukki تولید قطعات و سیستم های مبتنی بر فلز و عرضه آن به صنایع ساخت و ساز و مهندسی می باشد. این شرکت از سه بخش تجاری تشکیل شده است: ساخت و ساز، مهندسی و فلزات Rautaruukki. این شرکت محصولات متنوعی برای مشتریان در صنایع مختلف تولید می کند که ساندویچ پانل در مدل ها و اندازه های متنوع از جمله این تولید ها می باشد.

• شرکت ساندویچ پانل kindus
شرکت kindus یک شرکت کره ای است که فعالیت خود را در سال 1979 در سئول با وارد کردن و ساخت ماشین آلات رولینگ مختلف آغاز کرد و تا امروز موفق شده انواع مختلف ساندویچ پانل های دیواری و سقفی را تولید کند. این شرکت با بیان جمله ” هدف نهایی ما تامین قابل اعتماد ترین مصالح ساختمانی از جمله ساندویچ پانل است که با بهترین کیفیت و بهره وری به بازار عرضه شود”. به معرفی خود می پردازد.
در کشور کره برای اولین بار KINDUS بود که در سال 2003 توانست موفق به طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی خط تولید ساندویچ پلی اورتان و polyisocyanurate شود. این کارخانه انواع محصولات خود از جمله پانل PUR / PIR را به بسیاری از کشور های جهان صادر می کند، همچنین در سال 2008 توانست خط تولید 450 متری ساندویچ پانل های ترکیب PUR / PIR شامل پنتان را راه اندازی کند.

تولید کننده ساندویچ پانل

ساندویچ پنل ماموت

ماموت یکی از شرکت های شناخته شده در عرصه صنعت بين الملل است که به عنوان يكي از بزرگ ترين مجتمع ‌هاي صنعتي كشور در سال 1371 در زميني به مساحت 50 هكتار فعاليت خود را آغاز کرد و امروزه پس از گذشت بيش از دو دهه با احداث چندين كارخانه با وسعت بيش از دو ميليون متر مربع مشغول مي باشد. این شرکت دارای کادر فني مجرب و متخصص می باشد که با هدف كيفيت برتر و توجه خاص مديريت سازمان توانسته است با شعار (كيفيت برتر از آن ماست) گام‌ های موثري در جهت پیش برد صنعت کشور بردارد.
اين مجتمع با استفاده از دانش و تجربه داخلي و بهره گیری از تکنولوژی شرکت‌ های معتبر خارجی، توانسته امکان تولیدی درخور و قابل رقابت با محصولات برتر جهاني طبق خواسته های خریدار فراهم کند و در اين زمینه با برنامه ریزی و تجهیز کارخانه های خود با ماشین آلات و كسب تكنولوژي روز دنيا، از برترين و مطرح ترين صنايع در كيفيت توليد و حجم صادرات در سطح خاورميانه باشد.
شرکت ماموت جهت افزايش توليدات خود و همچنين راحتی در امر صادرات كارخانه اي مدرن در کشور های حاشیه خلیج فارس و شرکت های تجاری در کشور های آلمان، ‌کویت، سوریه و کشور های آفریقایی احداث نموده است.
مجتمع صنعتی ماموت با رعایت استاندارد های ملی و بین المللي و با استفاده از توان مهندسی، تجربه و دانش فني، در جهت تحقیق و توسعه و تولید پنج دسته متنوع محصولات در دفعات به عنوان تولید کننده و صادر کننده نمونه کشور انتخاب شده و توانسته از مقام محترم ریاست جمهور، لوح برترین صنایع را در این زمینه دریافت نماید.
ماموت علاوه بر اینکه توانسته با تولیدات خود پاسخگوی نیاز داخلی باشد، همچنین توانسته در تحقق اهداف توسعه اقتصادی کشور نیز با صادر کردن این محصولات به سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا گام های موثری بردارد.

ماموت ساندویچ پانل ها را در انواع سقفی و دیواری و سرد خانه ای تولید کرده است. این پانل ها با توجه به ویژگی ‌های خاصی که دارند، عایق بسیار مناسبی در مقابل حرارت، صوت و رطوبت هستند. زیبایی، سرعت در تولید و مونتاژ، سبک و تنوع تولید در ساخت این پانل ها، توجه بسیاری از متخصصین را به خود جلب نموده و به همین خاطر می توان عنوان کرد این محصول قابلیت اجرا در بیشتر پروژه ها را دارا می باشد. جنس ورق های این پانل ها از فولاد مخصوص با روکش آلوزینک (آلیاژ روی و آلومینیوم) به همراه فوم پلی اورتان می باشد.

فوم عایق
از مواد کاربردی در ساندویچ می توان به فوم عایق پانل اشاره کرد. مهم ترین کاربرد فوم عایق در صنعت ساختمان سازی است. برای جلوگیری از هدر رفت انرژی استفاده از عایق های حرارتی روش بسیار مناسبی است. این محصول می تواند مانع از ورود آلودگی صوتی به درون ساختمان نیز باشد. وجود فوم عایق در ساندویچ پانل، مصالح نوین و مناسبی برای ساختمان های اداری، مسکونی و کارگاهی را در اختیار صنعت و صنعت گران قرار می دهد زیرا یک محصول با مقاومت حرارتی، رطوبتی و صوتی بسیار مناسب می باشد. همچنین فوم های عایق با توجه به مشخصات فنی که دارند، عایق صوتی ، حرارتی و رطوبتی مناسبی هستند. فوم عایق به علت کاربرد و تنوع بالایی که دارند بیشترین توجه را به خود جلب می کنند. ویژگی های فوم عایق شامل صرفه جویی در مصرف انرژی ، کاهش مصرف و هدر رفت انرژی می باشد.

از جمله موارد قابل توجه از نظر ایمنی شهری، ایمنی اماکن مسکونی و ساختمان‌ ها در برابر حریق و حادثه می باشد که از جمله عوامل تاثیر گذار در این امر مصالح به کار رفته در ساختمان ها می باشد. وجود فوم عایق در ساندویچ پانل دیواری سبب می شود ساختمان ها در برابر زلزله نیز مقاوم باشند. استفاده از این فوم های عایق تنها محدود به ساندویچ پانل نمی شود؛ بلکه از آن‌ ها می توان در عایق کاری لوله های آب گرم ، دیگ های آب گرم و مخزن تولید آب گرم نیز بهره برد. در یک نگاه اجمالی می توان گفت فوم عایق دارای مصارف صنعتی بسیاری می باشد. برای مثال در صنایع عایق های حرارتی و صوتی، خودرو، نظامی و ورزشی این محصول مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد های جدید تر فوم عایق با ارتقای خواص روز به روز آن ‌ها افزایش پیدا می کند.

قیمت ساندویچ پانل

فوم ساندویچ پانل

با توجه به استفاده ای که ساندویچ پنل خواهد داشت انواع فوم عایق ساندویچ پانل خواص و ویژگی های متفاوتی دارند. به طور کلی عایق های حرارتی به دو گروه تقسیم می شوند. از عایق های حرارتی گرم یا الیاف در مکان هایی که دمای آن ‌ها از دمای اتاق بالاتر باشد استفاده می کنند. همچون پشم شیشه، پشم سنگ و پشم سرامیک. فوم های عایق سرد، عایق های فوم پلی اتیلن رولی یا فوم های الاستومری ، پلی استایرن و پلی اورتان هستند و دارای مقاومت بالا در برابر حرارت هستند که این مقاومت در برخی از این عایق ها بین منفی 100 تا مثبت ۱۰۰ درجه سانتیگراد می باشد. فوم عایق که در ساندویچ پانل سقفی و دیواری استفاده می شوند شامل موارد زیر هستند:

فوم ساندویچ پنل پلی اورتان

فوم پلی اورتان به 3 قسمت فوم نرم، فوم نیمه نرم و سخت تقسیم می شود که فوم نرم پلی اورتان به شکل سلول باز هستند و هوا به سادگی از داخل آن ها عبور می کند و استحکام کششی بالایی دارند. از خواص این فوم ها می توان به جذب صوت و ضریب حرارت پایین اشاره کرد، البته این فوم ها در برابر حلال ها نیز مقاومت خوبی دارند. دسته دوم فوم ها جاذب آب می باشند اما رطوبت موجود در هوا را جذب نمی کنند.
فوم سخت پلی اورتان: این فوم ها نسبت به سایر فوم ها دارای ضریب هدایت حرارتی بسیار پایین تری هستند. از ویژگی های کلی این نوع فوم می شود به عایق حرارتی ،عایق برودتی ،مقاوم بودن در برابر رطوبت و وزن سبک و عایق صوت اشاره کرد.

فوم پلی استایرن

به فوم پلی استایرن، یونولیت یا پلاستو فوم هم می گویند که ماده ای سفید رنگ، سبک و عایق صدا و رطوبت می باشد. پلاستو فوم یک ماده پلیمری است که برای معرفی آن از نام اختصاری EPSنیز استفاده می شود و کاربرد های زیادی در عایق سازی دارد. از ویژگی های این سازه می توان به انعطاف پذیر بودن، ضد حریق بودن مقاومت در برابر نفوذ آب و رطوبت اشاره کرد. به ترکیبات پلی استایرنی شامل xpsاصطلاحا فوم گفته می شود.

فوم ساندویچ پانل xps

از ویژگی های این فوم می توان به خاصیت ذاتی عایق صدا و عایق حرارت آن اشاره کرد. از این رو اغلب در عایق بندی های صوتی و حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد. این فوم بسیار محکم بوده و افزون بر مقاومت بسیار بالای حرارتی که دارد این نوع تخته فوم به عنوان یکی از مصالح ساختمانی پر کاربرد می باشد. که موجب کاهش مستقیم و غیر مستقیم بسیاری از هزینه های ساختمان می شود. استفاده از این فوم به عنوان مواد هسته ای در ساندویچ پانل های به کار رفته در دیوارها ،کف ها،سقف ها ، درب ها، در کامیون ها و ظروف یخچال توصیه می شود. این فوم در سازه های امروزی عایقی ایده ال به شمار می آید و در مواردی به کار می رود که وزن سبک، در کنار گرد و غبار بودن تحمل بار مناسب مد نظر باشد.

فوم پشم شیشه

این نوع فوم از الیاف بسیار نازک شیشه ساخته شده است که در موارد مختلف مانند عایق کاری می توان به کار برد. از پشم شیشه زمانی استفاده می کنند که نیاز به عایق حرارتی باشد، این ماده همچنین در برابر خوردگی مقاوم است که بیشتر در ورق سازی و قطعات صنعتی و ساندویچ پانل ها مورد نیاز است.

پشم سنگ

پشم سنگ یک عایق مناسب در برابر حرارت، برودت و صوت است که توان تحمل بالایی در مقابل حرارت دارد. این عایق به سبب ساختار فیزیکی خود در جذب صوت و کاهش آن تاثیر بسزایی دارد و این ویژگی موجب شده تا از آن به عنوان عایق صوتی قوی در همه ی زمینه ها علی الخصوص سالن های اتاق کنفرانس، دیوارهای مشترک، سالن های تمرین استودیو ها استفاده شود. از فوم در صنعت امروز و نیز در سازه های ساندویچ پانل از مصالح پر کاربرد و مقرون به صرفه محسوب می شود که در هسته ی اصلی آن تزریق می شود و یا به عنوان عایق بسیار قوی از آن استفاده می کنند.

ساندویچ پانل سردخانه ای

قیمت ساندویچ پانل

برای محاسبه قیمت ساندویچ پانل ها از جمله ساندویچ پانل سقفی و دیواری ابتدا لازم است جزئیات پروژه مورد نظر مشتری به طور کامل بررسی شود تا پس از آنالیز نتایج گزارشات مناسب ترین مورد به مشتری ارائه شود. به همین خاطر برای تعیین قیمت ضروری است که ابتدا نوع، کیفیت و طراحی محصول توسط مشتری و کارفرما مورد بحث قرار گیرد. البته اصلی ترین معیار سنجش قیمت ساندویچ پانل طبق مواد به کار رفته در ساخت آن محاسبه می گردد .

محصوصل مرتبط : مخزن فایبرگلاس

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]