سختی گیر آب

سختی گیر آب

سختی گیر آب (به انگلیسی : water-softener) یا همان دستگاه رسوب زدا یا رسوب گیر سیستمی است که از درون آن رزین برای حذف سختی و املاح رسوب زای موجود در آب و نهایتا تصفیه آب استفاده میشود. در دستگاه سختی گیر رزینی آب با عبور دادن آب سخت و دارای املاح از درون رزین با فشار بالا، تصفیه آب و حذف آهک یا سفیدک انجام میشود. جنس بدنه این تجهیز میتواند از فلز و یا فایبرگلاس ساخته شود.

رسوب و جرم آب در دستگاه های مختلف صنعتی و خانگی کارآیی آن ها را کاهش می دهد و به کارکرد آنها آسیب میزند. به طور مثال رسوب گذاری در بویلرها و مبدلهای حرارتی باعث کاهش تبادل حرارتی بین سطوح شده و این امر راندمان دستگاه را کاهش می دهد.

سختی گیر آب

برای مثال دیگر در برج خنک کننده با افزایش میزان رسوب گذاری انتقال حرارت در سطوح مدیا پکینگ ها کاهش یافته و راندمان را کاسته و یا باعث گرفتگی افشانک ها (اسپرینکلرها ) شده و عملکرد دستگاه را به کل متوقف می کند. در صنایع نساجی و رنگرزی باعث کاهش کیفیت رنگ می شود. لذا استفاده از سختی گیر در تمامی صنایع بسیار متداول می باشد.

هلدینگ صنایع برتر طراح و تولید کننده سختی گیر صنعتی در مقیاس های بزرگ در صنعت آب و فاضلاب می باشد. این شرکت سه نوع سیستم سختی گیر تولید و به بازار عرضه می کند. عمده ترین مدلهای تولید شده مدل رزینی و کاتیونی می باشند.

سختی گیر آب چیست

نحوه از بین بردن سختی یا آهک که به بدنه دستگاه ها یا سیستم های لوله کشی رسوب میکند یکی از 4 روش : تقطیر ، استفاده از سختی گیر رزینی ، استفاده از آب شیرین کن و استفاده از سختی گیر مغناطیسی است. در بهترین حالت از بین 4 روش فوق استفاده از سختی زدای رزینی بدلیل هزینه متعادل و پایداری روش در تمامی جهان مرسوم شده است. البته چنانچه هدف از کاهش سختی آب تبدیل آب سخت به آب مقطر باشد استفاده از آب شیرین کن و تقطیر تنها راه چاره خواهد بود.

سیستم مغناطیسی بدلیل اینکه ذرات جدا شده از آب بعد از مدتی دوباره بهم می پیوندند مورد تایید این شرکت نمی باشد. لذا توصیه این شرکت استفاده از رسوب گیر رزینی خواهد بود که در ادامه اساس کار آن توضیح داده خواهد شد.

سختی گیر رزینی

متداول ترین روش برای حذف سختی آب، استفاده از سختی گیر رزینی می‌باشد . دستگاه‌های نرم کننده آب مورد استفاده در تصفیه آب، بیشتر به صورت استوانه فلزی هستند به طوری كه در داخل آن دانه های رزین قرار می گیرد. داخل سطوح آن با رنگ اپوكسی پوشش داده می شود تا از خوردگی آن جلوگیری و باعث افزایش عمر دستگاه گردد. برای نگهداری و جلوگیری از خروج رزینها در قسمت پایین دستگاه و در زیر رزینها از یك صفحه مشبك و یك بستر سیلیس استفاده می‌‌شود.

عمق رزین معمولاً بین 0.5 تا 3 متر انتخاب می‌‌گردد و بر حسب نوع رزین 50 تا 100 درصد از حجم رزین، فضای خالی برای انبساط رزین در نظر گرفته می‌‌شود.

میزان جریان را معمولاً در حدود 0.2 تا 1 متر مكعب در دقیقه به ازای هر متر مكعب از حجم رزین در نظر می‌‌گیرند. هر چند كه حداكثر دبی جریان ورودی به واحدهای رزین تعویض یونی به علت افت فشار محدود می‌‌شود. ولی حداقل دبی جریان به علت كانالیزه شدن (Channelize) نمی‌تواند خیلی كم باشد زیرا كانالیزه شدن باعث می‌‌شود كه قسمتی از زرین بدون استفاده باشد. از این رو سرعت آب از بستر زرین باید حدود یك متر در ساعت باشد.

سختی گیر رزینی

بستر رزین می تواند ثابت (Fixed) و یا شناور (Fluidized bed) باشد. در نوع بستر ثابت حجم رزین‌های داخل دستگاه انبساطی ندارد و آب ورودی از بالای دستگاه وارد شده و بیشترین تبادل یونی در قسمتهای بالای بستر رزین انجام می‌‌شود و در قسمتهای پایین بستر تصفیه نهایی انجام می‌‌شود كه تعیین كننده درجه خلوص آب خروجی از تعویض كننده می‌‌باشد.

با افزایش زمان سرویس، رزینهای بالای بستر اشباع شده و تبادل یونی در لایه‌های پایین ستون بستر انجام می‌‌شود كه در نهایت زمانی فرا می‌‌رسد كه بقیه ستون بستر برای تعویض یون كافی نمی‌باشد. در نتیجه در آب خروجی از تعویض كننده، یونهای ناخالص جذب نشده مشاهده خواهد شد كه معرف پایان سرویس دستگاه می‌‌باشد. در این حالت، زمان احیاء نمودن رزین فرا می‌‌رسد.

اجزاء اصلی سختی گیر رزینی

سختی گیر رزینی از سه بخش اصلی تشکیل شده است : شیرکنترلی، مخزن اصلی ، مخزن محلول آب و نمک

مخزن اصلی سختی گیر

این بخش که به مخزن مواد معدنی معروف است حاوی آب سخت و رزین می باشد که این اب در طی فرآیند تبادل یونی تبدیل به آب نرم می شود. خطوط آبرسانی ، آب سخت را به درون این بخش هدایت می نمایند و بعد از نفوذ این آب از بستر رزینها فرآیند یونی بین یونهای کلسیم و منیزیم آب و یون سدیم رزین ها صورت می پذیرد و آب نرم حاصله از طریق لوله های منازل شما جریان می یابد و به سمت لوازم خانگی شما هدایت می شود.

شیر سختی گیر

این قطعه موظف است تا جریان آب عبوری از مخزن اصلی و درون منزل شما را اندازه گیر و تنظیم نماید. این قطعه یک شاخص اندازه گیری را در خود جای داده تا حجم آب ورودی به مخزن را ردیابی کند و همچنین قبل از اشباع رزینها فرآیند چرخه بازسازی را بطور خودکار انجام می دهد. حداکثر ظرفیت سختی زدایی در دبی آب عبوری از قبل در رایانه داخلی سوپاپ شیر کنترلی برنامه ریزی شده است. حداکثر ظرفیت سختی گیر به عواملی مانند ابعاد خانه، تعداد ساکنین، میزانTDSآب ، شیر کنترلی و … بستگی دارد.

مخزن آب نمک

این مخزن در بردارنده محلول بسیار غلیظ نمک مرغوب یا گاها پتاسیم می باشد که در صورت کاهش ظرفیت نرم کنندگی رزین به سوی مخزن اصلی جریان می یابد و با جاری شدن بر بستر رزین، رزینها را احیا می نماید.

البته سختی گیر رزینی دارای اجزاء دیگری می باشند که به شرح زیر است :

 • شیرهای ورودی و خروجی آب
 • گیج فشار
 • شیرتخلیه هوا
 • هندهول یا منهول بازدید
 • شیر چند راهه
 • نازل های بالا و پایین مخزن
 • رزین
 • کانکتور

مشخصات دستگاه رسوب گیر

 1. مخزن دستگاه سختی گیر ساخته شده از ورق کربن استیل یا فایبرگلاس مطابق استاندارد مجهز به دریچه آدمرو جهت بازدید (ضخامت ورق در سختی گیر فلزی بستگی به حجم دستگاه سختی گیر دارد).
 2. بدنه از جنس استيل / فايبر گلاس (FRP ) / كربن استيل
 3. رزین کاتیونی
 4. قابل ارائه با سه شير دستی، نيمه ‌‌اتوماتيك و تمام اتوماتيك جهت شستشوی معكوس
 5. يك لايه سنگ سيليسی دانه بندي شده
 6. مخزن آب نمک از جنس پلی اتیلن
 7. لوله کشی از جنس گالوانیزه، PVC يا پلی اتیلن
 8. سیستم های پخش کننده و جمع آوری آب همراه با نازلهای مخصوص
 9. لوله کشی سختی گیر از جنس گالوانیزه PVC يا پلی اتیلن
 10. يك لايه شن سيليسي دانه بندی شده جهت خروج دانه های رزین
 11. مخزن نمک از جنس پلی اتیلن یا فلزی
 12. قابل ارائه به سه صورت: سختی گیر دستی، سختی گیر نیمه اتوماتیک و سختی گیر تمام اتوماتیک جهت شستشوی معکوس.

اجزای سختی گیر

كاربرد سختی گیر رزينی

 1. استفاده جهت نرم كردن آب ديگ های بخار و مبدل های حرارتی
 2. استفاده جهت رسوب زدایی از آب مورد نياز برج های خنك كننده و سيستم های سرمايشی
 3. حذف سختی آب چاه ، حذف سختی آب های سطحی ، حذف سختی آب لب شور
 4. نرم كردن آب مصرفی صنايع رنگسازی و رنگرزی

نکته بسیار مهم در دستگاه سختی گیر رزینی عدم استفاده آب خروجی از دستگاه برای مصارف آشامیدنی می باشد مگر در صورتی که از رزین فود گرید در آن استفاده گردد .

انواع سختی گیر رزینی بر مبنای جنس مخزن

سختی گیر رزینی موجود در بازار با استفاده از متریال مورد استفاده ساخت مخزن به سه دسته تقسیم می گردند:

 1. سختی گیر رزینی فلزی (فولاد کربنی خط دار)
 2. سختی گیر رزینی فایبرگلاس (FRP)
 3. سختی گیر رزینی استیل(stanless estill)

سختی گیر رزینی فلزی

در ساخت این مدل از سختی گیرها از ورق فولاد کربنی یا همان ورق فولاد ST37استفاده می گردد. که غالبا رنگ بدنه آبی رنگ می باشد. جهت زیباسازی و جلوگیری از زنگ زدگی لایه بیرونی را با رنگ آبی اپوکسی می نمایند. اما به دلیل مشکلات ناشی از خوردگی امروزه جای خود را به سختی گیرهای فتیبرگلاس داده اند.

مزایای سختی گیر رزینی فلزی

 1. سختی گیرهای رزینی فولاد کربنی دارای دریچه های بازدید در قسمت بدنه و دیواره جانبی دستگاه می باشد که برای رسیدن به بستر رزین و توپی و جانبی زیر آب می تواند هنگام تغییر رزین بسیار مفید باشد. تغییر رزین می تواند هر 3-8 سال یکبار انجام شود و به سطح کلر موجود در آب خام بستگی دارد.
 2. در صورت خرابی زیر آب ، مخزن فولادی کربنی خط دار در جای خود باقی می ماند و این تعمیرات را می توان از منهول یا دریچه بازدید موحود در دیواره جانبی انجام داد.
 3. مخزن فولادی کربنی خط دار می تواند در برابر آسیب دیدگی توسط یک لیفتراک عبوری یا سایر تجهیزات متحرک مقاومت کند
 4. اگر برق قطع شود و فشار آب همچنان در دسترس باشد ، می توان به صورت دستی عمل سختی گیر انجام داد. این کار با چرخاندن دستی پیلوت استیکر در هر مرحله چرخه سرویس برای مدت زمان مشخص شده انجام می شود.
 5. اگر خلا temporary موقت بر روی یک مخزن فولادی کربنی خط دار ایجاد شود ، احتمالاً آسیبی به بوشنها یا مخزن وارد نخواهد شد.
 6. با کاهش فشار پایین تر بر روی سختی گیر رزینی فلزی با قطر داخلی 2 و قطر بیرونی 30 در مقایسه با سختی گیرهای رزینی فایبرگلاس با قطر مخزن مشابه با استفاده از شیر Fleck 2 “2900 ، می توان سرعت جریان بالاتری را بدست آورد.

معایب سختی گیر رزینی فلزی

 1. سختی گیرهای رزینی با مخازن تحت فشار فولاد کربنی دارای هزینه اولیه و مونتاژ بالاتری می باشند.
 2. مخازن فولادی کربنی خط دار میعانات زیادی ایجاد می کنند و بر خلاف مخازن فایبرگلاس حتی با نمای بیرونی منشعب و رنگ شده در برابر خوردگی مقاوم نیستند
 3. زمان طولانی تر برای تهیه اجزای سیستم و ساخت سختی گیر رزینی فلزی لازم است.

سختی گیر رزینی فایبرگلاس

سختی گیر دوبلکس فایبرگلاس

متریال مورد استفاده در سخت مخزن سختی گیر رزینی پلیمر پلاستیکی فایبرگلاس (FRP یا GRP) می باشد. این مخازن بسیار با دوام بوده ضمن اینکه هزینه اولیه ساخت آنها ارزانتر می باشد. در حال حاضر استفاده از آنها توسط کارفرمایان با استقبال بی نظیری روبرو شده است. استانداردهای مورد استفاده ساخت مخازن سختی گیر فایبرگلاس ASME و CE و NSF و Tuv می باشد. از سختی گیر رزینی فایبرگلاس بمنظور تصفیه آب در ظرفیتهای بالا استفاده می گردد. هلدینگ صنایع برتر از بزرگترین تولید کنندگان در زمینه تولید مخازن FRP می باشد که متکی به دانش مهندسین خود می باشد و بدین سبب هزینه مربوط به وارد نمودن ورق فایبرگلاس در ساخت سختی گیر رزینی فایبرگلاس را کاهش می دهد و نسبت به دیگر رقبا هزینه سختی گیرهای فایبرگلاس آن بسیار کمتر می باشد.

مزایای سختی گیر رزینی با مخزن فایبرگلاس

 1. استفاده از مواد ارزان قیمت جهت ساخت مخزن سختی گیر
 2. دارای یک شیر و کنترل چند پورت یکسان می باشد و می تواند به عنوان یک لوازم یدکی کامل نگهداری شوند.
 3. تمامی قطعات آن اعم از شیرآلات و مخازن فایبرگلاس کامپوزیت به راحتی در دسترس هستند( مدت زمان لازم جهت ساخت آن بین 1-3 هفته می باشد)
 4. مخازن فایبرگلاس تحت فشار در برابر ضربه و خوردگی یا پوسیدگی مقاوم هستند
 5. دچار زنگ زدگی نمی شوند و آب درون آن دچار افت کیفیت نمی گردد و بدین منظور از آنها بمنظور تهیه آب کاملا بهداشتی استفاده می گردد.

معایب سختی گیر رزینی فایبرگلاس

 1. نمی تواند در برابر خلا وارده بر روی مخزن مقاومت کند. یک مخزن فایبرگلاس کامپوزیتی به هنگام وارد شدن فشار ناشی ازخلا ، آستر پلی اتیلنی آن دچار آسیب می شود به همین دلیل باید یک خلا شکن بر روی لوله های آب ورودی نصب شود.
 2. لوله کشی های آن باید استاندارد باشد و اتصالات به مخزن باید انعطاف پذیر باشد.
 3. درسختی گیر رزینی فایبرگلاس در صورت نیاز به تعمیر وبازدید درون مخزن و توپی ها باید مخزن را به سمت پایین آورد تا بتوان تغییرات و تعمیرات لازم اعمال شود.
 4. برای تعویض رزین ، تمامی ورودی ، خروجی و تخلیه شیر چند پورت باید باز شوند. اگر این کار در مدت زمان کوتاهی چندین بار انجام شود ، اتصلات و بوشن های مخزن مستعد نشت هستند
 5. در صورت خرابی برق ، شیر چند پورت کار نمی کند و دستگاه قادر به انجام عمل سختی گیری نخواهد بود.

رزین تبادل کننده یونی

بیشتر سیستمهای نرم کننده آب از فرآیندی به نام تبادل یونی برای حذف مواد معدنی حل شده در آب سخت استفاده می کنند و آب تمیز و بدون هیچ گونه سختی تولید می کنند. وجود برخی از مواد معدنی مانند کلسیم ، آهن ، گوگرد و منیزم در آب می تواند مشکل ساز باشد. رزین حاوی مقدار زیادی دانه های ریز پلاستیکی است که به آن زئولیت گفته می شود و در یون های سدیم پوشیده شده اند.

رزین‌های تعویض یونی ذرات جامدی هستند كه می‌‌توانند یونهای نامطلوب در محلول را با همان میزان از یونهای مطلوب مشابه جایگزین نمایند. رزینهای مصنوعی از نوع سیلیكات آلومینیوم می باشند و به رزینهای معدنی زئولیت گویند كه در طبیعت بصورت سنگهایی یافت می‌‌شوند كه می‌‌توانند كار زئولیت سنتزی را انجام دهند. این مواد یونهای سخت کننده آب (كلسیم و منیزیم) را حذف كرده و به جای آن یون سدیم آزاد می‌‌كنند و از این رو به زئولیتهای سدیمی مشهورند.

استفاده از آبهای گل آلود و دارای مواد معلق و همچنین آبهایی كه دارای املاح آهن، منگنز، مس و دیگر فلزات سنگین می‌باشند، رزینهارا فرسوده و آبدهی دستگاه سختی گیر را كم می‌كنند. بنابراین توصیه می‌شود قبل از ورود آب به داخل دستگاه مواد معلق در آب توسط دستگاه فیلتر شنی جدا شده و برای كاهش املاح فلزات سنگین تدابیر لازم بكار گرفته شود.

ساختار رزین سختی گیر

هنگامی که آب از میان این دانه های ریز عبور می کند ، یون های نا خواسته با سدیم جابجا می شوند و به این ترتیب سدیم در آب حل می شود و سایر مواد معدنی از بین می روند. بیشترین کاربرد رزین سختی گیر در صنعت ، رزین از نوع پلی استایرن است. این نوع رزین از ساختار اسکلتی بسیار متخلخل برخوردار است و ابعاد هر مهره 0.3 الی 1.2 میلی متر می باشد و شامل تقریبا 45 % رطوبت است . ساختمان این نوع رزین ها از پلی استایرن و دیوینیل بنزن (DVB) می باشد. تصویر زیر کمک می کند تا درک بهتری نسبت به ساختار رزین داشته باشیم .

برخلاف تصور عامه ، عملکرد رزین همیشگی نیست. در طول عمر کاری سختی گیر رزینی ، رزین در معرض شوک های هیدرولیک ، اکسیداسیون ، شوک اسمزی ، فرسایش ، رسوب و … قرار دارد. اغلب طول عمر مورد انتظار رزین از سوی تولید کنندگان 10 سال عنوان می شود که بسته به شرایط می تواند بطور قابل ملاحظه ای تغییر کند.

انواع سختی آب

برای درک کاربرد سختی گیر آب نیاز است تا به مفهوم سختی آب پرداخته شود. به بخشی از مواد و فلزات محلول در آب كه ماهیت رسوبی دارند و از تركیبات آهن، منگنز، استرانسیم، آلومینیوم و به خصوص كلسیم و منیزیم بوجود می‌‌آیند، سختی می گویند. 4 عنصر اول دارای نسبت بسیار كمتری در آب می‌‌باشند. بنابراین برای تمام مقاصد عملی می‌‌توان سختی كل را برابر با مجموع یونهای كلسیم و منیزیم دانست. البته در آبهای طبیعی معمولاً غلظت كلسیم حدود 2 برابر منیزیم است در حالی كه در آب دریا غلظت منیزیم حدود 5 برابر كلسیم می‌‌باشد.

تمامی آبهای طبیعی حاوی غلظتهای مختلفی از نمكهای محلول هستند كه این نمكها در آب تفكیك شده و یونهای باردار بوجود می‌‌آورند. یونهای دارای بار مثبت كاتیون و یونهای دارای بار منفی آنیون نامیده می‌‌شوند.

اما به طور كلی سختی آب را می‌‌توان به دو بخش موقت یا دائم طبقه بندی نمود:

 • سختی موقت آب (سختی كربناتی) : در حقیقت املاح بی‌كربنات كلسیم و منیزیم است كه در اثر حرارت دادن از حالت محلول به صورت غیر محلول و در نتیجه به رسوب تبدیل می‌‌شود.
 • سختی دائم (غیر كربناتی): املاح سولفات، كلراید، نیترات و غیره با كلسیم و منیزیم است كه در اثر حرارت دادن رسوب نمی‌كند.

واحد سختی آب در برخی كشورها بصورت زیر است:

1. فرانسه: هر واحد سختی برابر است با یك گرم گربنات كلسیم در 100 لیتر آب (10 میلی‌گرم در لیتر).
2. انگلیس: برابر است با یك گرم كربنات كلسیم در 70 لیتر آب (14.3 میلی‌گرم در لیترGrain ).
3. ایران و آمریكا: برابر است با یك گرم كربنات كلسیم در 100 لیتر آب (1 میلی‌گرم در لیتر ppm).
4. آلمان: عبارتست از معادل یك گرم كربنات كلسیم در 56 لیتر آب (17.8 میلی‌گرم در لیتر).

دسته بندی آب بر حسب سختی

 • آب خیلی نرم : دارای سختی کل بین 0 تا 75.
 • آب نسبتا سخت : دارای سختی کل 75 تا 150.
 • آب سخت : دارای سختی کل 150 تا 300.
 • آب خیلی سخت : سختی کل بالای 300PPM.

مشکلات سختی آب برای تاسیسات گرمایشی و سرمایشی

بطور كلی سختی (آهک) موجود در آب باعث مشكلاتی درسیستمهای تاسیساتی و صنعتی می‌‌شود كه عبارتست از:

 1.  ایجاد رسوب در دیگهای بخار فشار بالا، كه باعث كاهش راندمان بر اثر انتقال حرارت پایین و در نتیجه بالا بردن دمای كاری دیگ توسط كاربر برای جبران كسری انتقال حرارت و به تبع آن افزایش مصرف سوخت، كاهش تولید یا تركیدگی آن بر اثر بیش از حد گرم شدن سطوح فلزی (Hotspot) ، خرابی زود هنگام دیگ و توقفهای ناخواسته آن خواهد شد. بنابراین برای آب خوراك دیگهای فشار بالا و بسیاری از سیستمهای فرآیندی، لازم است كلیه یونهای دی اكسید كربن و سیلیس تقریباً حذف گردند.
 2. ایجاد رسوب در برج خنک کننده، چیلر و سایر سیستمهای حرارتی و برودتی و كاهش راندمان آنها و یا از كار افتادن كل سیستم.
 3. بعلت سختی موجود در آب، قدرت شویندگی انواع مواد صابونی كاهش می‌‌یابد بطوریكه بازدهی شوینده‌ها در آب سخت نصف بازدهی آنها در آب نرم است.
 4. در صنایع نساجی و رنگرزی باعث افت كیفیت رنگ می‌‌شود.
 5. سختی بیش از اندازه در آب شرب بیش از ppm 500 برای سلامتی انسان مضر بوده که تشكیل انواع سنگهای كلیه، مثانه و سوء هاضمه از آن جمله می‌‌باشد.

کاربردهای سختی گیر آب

اثرات استفاده از سختی گیر آب بر سلامت بدن انسان

بنابر توصیه سازمان و مراکز مدیریت و کنترل و پیشگیری بیماری ( CDC) میزان سدیم دریافتی روزانه مورد نیاز بدن انسان نباید بیش از 2300 میلی گرم در روز باشد گر چه در برنامه غذایی روزانه ایرانیان این مقدار حتی بیش از 3500 میلی گرم در روز می باشد. از آنجایی که دستگاه سختی گیر آب در طی فرآیند سختی زدایی از آب به ازای حذف مقادیر مشخصی سختی یون سدیم در آب آزاد می کند اهمیت میزان سدیم آزاد شده در آب برای تولید کنندگان بسیار خواهد بود. میزان سدیم آزاد شونده برای تولید کننده سختی گیر رزینی مشخص می باشد.

بعنوان مثال برای آبی با سختی متوسط، به ازای 86 ppm چیزی حدود 37 میلی گرم سدیم در یک چهارم آب اضاف می گردد که چیزی حدود 2% کل سدیم مصرفی روزانه انسان نمی باشد به بیانی دیگر به ازای هر میلی گرم سختی ، دو میلی گرم سدیم آزاد می گردد بنابراین به شما خواهیم گفت که چنانچه دارای بیماری های مانند فشار خون یا مشکلات کلیوی و کبدی نیستید آب نرم حاصل از دستگاه سختی گیر تاثیر سویی بر بدن شما نخواهد گذاشت.

در صورتی که دارای هریک از مشکلات و بیماری ها هستید ما به شما توصیه می کنیم در کنار سختی گیر رزینی یک دستگاه اسمز معکوس یا RO نیز نصب نمایید.

روشی دیگر برای افرادی که رژیم محدود سدیم دارند استفاده از کلرید پتاسیم جهت بازسازی آب توصیه می گردد که کمی گرانتر می باشد. به هر حال استفاده از سختی گیر رزینی برای آبهای دارای سختی بیش از 400 ppm برای افرادی که دارای مشکلات فشارخون، کلیوی و کبدی هستند، مناسب نمی باشد بلکه باید این افراد از اسمز معکوس استفاده نمایند.

اثرات محیطی آب نرم شده توسط سختی گیر

استفاده از آب نرم شده توسط دستگاه سختی گیر برای مقاصد کشاورزی و آبیاری مناسب نمی باشد چرا که سدیم جایگزین شده با کلسیم و پتاسیم موجب قلیایی شدن خاک می گردد. در این موارد حتما باید به سراغ دستگاه تصفیه آب کشاورزی یا گلخانه ای با سیستم اسمز وارونه بروید که آب را با ممبران و فشار پشت غشای نیمه تراوا تصفیه میکند و نه جایگزینی یونی.

انواع سیستم های تصفیه آب

در یک دسته بندی کلی سیستمهای سختیگیری از آب را میتوان به سه دسته رزینی ، مغناطیسی و الکترومغناطیسی تقسیم کرد. از نظر نوع كاربری، دستگاه سختی گیر دارای سه مدل كنترل دستی، نیمه اتوماتیك و اتوماتیك (برقی) می‌‌باشد. در كنترل دستی تمام مراحل شستشوی معكوس، احیاء و سرویس دستگاه از طریق شیرهای دستی توسط اپراتور انجام می‌‌شود. اما در كنترل تمام اتوماتیك (برقی) كلیه مراحل فوق توسط شیر اتوماتیك كنترل شده و انسان در كاربری آن دخالت چندانی ندارد.

در كنترل نیمه اتوماتیك، شیر نیمه اتوماتیك بصورتی طراحی گردیده است كه تمام وظایف را بصورت بسیار ساده انجام می‌‌دهد. كاربر فقط با قرار دادن اهرم آن در یكی از سه وضعیت شستشوی معكوس، احیاء و یا سرویس دهی، دستگاه را تنظیم می‌نماید.

سختی گیر آب به لحاظ نوع جنس بدنه در حال حاضر به 2 نوع تقسیم بندی می گردد: بدنه فلزی یا بدنه مخزن FRP یا فایبرگلاس.

 

 

سختی گیر اتوماتیک

سختی گیر اتوماتیک یکی از انواع سختی گیر رزینی می باشد.  در تمامی سیستم های سختی گیر رزینی واجب است که به صورت دوره ای رزین شسته شود و شستشوی معکوس (back wash) صورت گیرد تا از رسوب مواد معدنی سخت جلوگیری گردد. در سختی گیر رزینی اتوماتیک عملیات احیاء با استفاده از شیر تمام اتوماتیک و بدون نیاز به اپراتور، بر مبنای سیستم تنظیم جریانی یا زمانی به صورت خودکار انجام می پذیرد.

همانطور که از اسم این دستگاه مشخص است تمامی مراحل کارکرد دستگاه به صورت اتوماتیک می باشد. به همین دلیل  اپراتوری آسانتری در مقایسه با نوع نیمه اتوماتیک دارد. معمولاً در جاهایی که مشکل کاربری برای نگهداری سختی گیر وجود دارد از نوع اتوماتیک آن استفاده می کنند.

مدل اتوماتیک در کنار امتیازهای مثبتی که دارد دارای برخی از عیب ها نیز می باشد. از جمله این نکات منفی می توان به آسیب پذیر بودن آن در مقایسه با نوع نیمه اتوماتیک آن اشاره کر. علاوه بر این میزان سطح فیلتراسیون در نوع نیمه اتوماتیک بیشتر از مدل های تمام اتوماتیک می باشد.

سختی گیر اتوماتیک

در سختی گیر رزینی اتوماتیک اغلب از شیر چندراهه مخازن FRP استفاده می شود. این شیرها دارای ۵ حالت عملکرد بوده و علاوه بر سه حالت سرویس، شستشوی معکوس و احیاء هستند. همچنین می توان حالت پرکن تانک، نمک و سیکل شستشوی کند و تند را نیز انتخاب کرد. در مدل دستی این شیرها تنظیمات از پیش تعیین شده مراحل سرویس و شستشوی معکوس و احیاء را انجام می دهد.

دستگاه های سختی گیر رزینی اتوماتیک به شکل استوانه های فلزی یا فایبرگلاس ساخته میشوند. داخل این مخازن با دانه های رزین پر میشود  و سطح داخلی آن با رنگ اپوکسی پوشش داده می شود. این پوشش باعث میشود تا از خوردگی مخازن جلوگیری و طول عمر دستگاه افزایش یابد.

سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک

سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک در اصل همان دستگاه سختی گیر با شیر سلو ولو نیمه اتوماتیک می باشد. در واقع منظور از نیمه اتوماتیک بودن آن غیر قابل برنامه ریزی بودن حالت کارکرد و حالت مکش آب نمک می باشد. در این سیستم آب به وسیله یک انژکتور از درون مخزن آماده سازی نمک مکش می شود. در نتیجه مانند سختی گیرهای تمام اتوماتیک قابلیت برنامه ریزی را ندارند.

قیمت سختی گیرهای های نیمه اتوماتیک نیز در مقایسه با نوع اتوماتیک متفاوت است. این اختلاف قیمت بابت شیر سلو ولو می باشد. این اختلاف قیمت در مقایسه با شیرهای تمام اتوماتیک قابل توجه است.

در نهایت باید گفت قیمت سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک ارزانتر از نوع تمام اتوماتیک آن می باشد. کارکرد با این نوع از سختی گیر ها از نظر راهبری به نسبت نوع تمام اتوماتیک آنها کمی زمان بیشتری می برد.

سختی گیر نیمه اتوماتیک

لزوم استفاده از سختی گیر آب

عموما آب های مورد استفاده در فرآیندهای صنعتی دارای سختی می باشد. تعبیری که در عموم از سختی آب می شود به قابلیت رسوب پذیری املاح آب گفته شده که این باور اشتباهی است. سختی گیر دستگاهی است که سختی آب را به صفر میرساند. در حالت کلی برای معرفی فاکتور های سختی آب عباراتی از قبیل TDSوEC وTH و… استفاده می شود. برای بهتر فهمیدن عملکرد این دستگاه لازم است که ابتدا این پارامتر ها معرفی شود و سپس نحوه عملکرد سیستم مورد بررسی قرار گیرد.

هنگامي كه آب های سخت حرارت داده مي شوند تشكيل رسوب خيلي سريع تر انجام مي گيرد كه مشكلات زيادی را در بويلرها و مبدل های حرارتي به وجود مي آورند. به طوری كه يك لايه رسوب به قطر يك ميليمتر بر روی سطوح گرم كننده يك آب گرم كن بصورت عايق حرارتی عمل كرده و در نتيجه تقريباً %10 افزايش هزينه به وجود خواهد آمد. عدم رسوب زدایی و تشكيل رسوب در جداره دستگاه ها باعث آسيب های فراوانی به تأسيسات حرارتی و برودتی می شود كه مهم ترين آنها كاهش بازدهي مبدل ها و در نتيجه افزايش دور ریز انرژی راهبری است.

سختی گیر رزینی

تماس آب با تركيبات آهكی موجود در زمين باعث ورود عوامل سختي در آبها می گردد. لازم به ذکر است آبهای زيرزمينی از سختی زيادتری نسبت به آب هاي سطحي برخوردارند. سختي آب، عملا شاخص ميزان فعل و انفعال آب با مواد شوینده است و برای شستشو با آب های سخت تر به مواد شوینده بیشتری نياز است. سختی آب به مجموعه املاح كلسيم و منيزيم موجود در آب بر حسب ميليگرم بر ليتر كربنات كلسيم اطلاق ميشود.

پارامتر های مهم طراحی دستگاه تصفیه آب

 • دبی گردش آب
 • میزان سختی آب خام ورودی (TH)
 • ساعت بین دو بکواش

پارامتر های اندازه گیری سختی آب

TDS (total dissolved solids): منظور از TDS مجموع تمام یون های موجود در آب می باشد. به طور کلی تمام ناخالصی های جامد محلول در آب می باشد. واحد اندازه گیری آن میلی گیرم در لیتر یا PPM می باشد.

EC: قابلیت هدایت و کانداکتیویته آب را نشان می دهد و این پارامتر نشان دهنده قابلیت عبور جریان الکتریسیته از آب است که این خود تابعی از قدرت یونی آب می باشد و واحد اندازه گیری آن میکرو زیمنس بر سانتی متر یا میکرو مو بر سانتی متر می باشد.
TDS = 0.5 EC

این پارامتر که مهمترین پارامتر در محاسبات ظرفیت سختی گیر محسوب می شود بیانگر میزان غلظت یون های کلسیم و منیزیم موجود در آب می باشد که عامل اصلی رسوب گذاری در تجهیزات می باشد. واحد اندازه گیری سختی کل آب ppm میباشد.

محاسبه ظرفیت سختی گیر

نحوه محاسبه ظرفیت سختی گیر رزینی با استفاده از داده های سختی کل آب ، آنالیز آب خام  وظرفیت آب ورودی میباشد . قابل ذکر است که واحد اندازه گیری ظرفیت گرین Grain – گوس می باشد. ظرفیت سختی گیرهای رزینی تولیدی هلدینگ برتر از 30هزار گرین تا 3میلیون گرین می باشد. ابعاد و اندازه دستگاه های تولیدی از طریق ارتباط با کارشناسان قابل استعلام خواهد بود. بطور مثال دستگاه 200 کیلوگرین دارای مخزنی از جنس فایبرگلاس یا فلزی با سه لایه رنگ اپوکسی به قطر 45 سانتیمتر و 165 سانتیمتر ارتفاع با حدود 185 لیتر رزین پرولایت خواهد بود.

فرمول محاسبه ظرفیت سختی گیر رزینی آب به شرح زیر است:

Water Softener Capacity (Grain) =( (Flow rate (gpm) x 60 x Washing Cycle (hr) x Water Hardness (ppm)) ) / 17.1
7000 grain= 0.4536 Kgr
1 gal = 3.785 Lit

دستگاه های سختی گیر هلدینگ صنایع برتر با ظرفيت های مختلف در دو نوع فولادی و F.R.P با بستری از رزين های تبادل يونی كه قادر به حذف يونهای كلسيم و منيزيم بوده و در صنايع مختلف جهت توليد آب نرم قابل استفاده می باشد. در مخازن FRP استاندارد های ساخت مخازن براساس روش های ASME و CE و NSF و Tuv استفاده شده است.

اجزای دستگاه سختی گیر

مراحل عملکرد سختی گیر

 1. کنترل سختی آب توسط کیتهای سختی سنجی انجام میگیرد و در صورت افزایش سختی خروجی آب نرم باید عملیات احیا در مراحل بعدی بر روی سختی گیر انجام پذیرد.
 2. سیکل احیای مستقیم رزین ها توسط محلول آب نمک یا همان احیا
 3. سیکل شستشوی آرام Slow Rines
 4. سیکل شستشوی سریع Fast Rines
 5. سیکل نرم سازی آب
 6. بک واش یا همان سیکل شستشوی رزین ها Back wash سیستم

نصب و راه اندازی سختی گیر

نصب و راه اندازی سختی گیر رزینی از اهمیت بالایی برخوردار است. قبل از تشریح مراحل نصب سختی گیر، باید موارد زیر را به دقت اجرا نمایید تا سختی گیر آب شما از راندمان بالایی برخوردار باشد. دستگاه نرم کننده آب باید در نزدیکترین مکان به آب ورودی منازل نصب گردد تا تمامی سیستم های لوله کشی شما از این آب بهره مند گردد. دقت کنید که این سیستم قبل از آبگرمکن و پکیج شما قرار گرفته باشد چرا که بیشترین آسیب متوجه به سیستم های گرمایشی آب گرم می شود. دقت نمایید شما می خواهید سختی گیر آب را در یک مکان خشک و هم سطح مانند زیرزمین یا گاراژ نصب کنید باید نزدیک خط اصلی آب ، یک پریز برق برای روشن کردن سیستم و یک تخلیه برای محلول نمک حاصل از چرخه بازسازی موجود باشد.

در اکثر سختی گیرها شیر بای پس در قسمت آب ورودی و خروجی تعبیه شده است تا در صورت نیاز به تعمیر یا حتی هنگام نصب برای تامین آب نرم مورد نیاز تجهیزات گرمایشی و سرمایشی در آن مقطع با مشکلی روبرو نگردید. با چرخاندن سوپاپ ، می توانید سختی گیر را دور بزنید.
نکته دیگر به هنگام نصب سختی گیر دوری این دستگاه از سایر تجهیزات گرمایشی اعم از مبدلهای حرارتی و بویلرها می باشد. در ضمن مراقب باشید که دستگاه شما در مجاورت مواد خورنده اسیدی یا مغناطیسی قرار نداشته باشد. دستگاه سختی گیر را به دور از نورخورشید و رطوبت و باران نصب کنید. حال بعد از رعایت این موارد باید مراحل نصب سختی گیر را توسط یک تعمیرکار ماهر انجام دهید.

مراحل نصب سختی گیر

سختی گیر آب با شیر اتوماتیک

مراحل نصب سختی گیر بصورت زیر می باشد:

 1. اتصال نازل کف مخزن به لوله ورودی به مخزن سختی گیر توسط چسب
 2. قرار دادن لوله درون مخزن سختی گیر و اتصال نازل بالایی به شیر کنترلی
 3. اتصال قسمت بالایی لوله به شیر کنترلی
 4. نصب ورودی واشرکانکتور به پورت ورودی شیر کنترلی
 5. نصب خروجی کانکتور به پورت خروجی شیر کنترلی
 6. نصب گیج فشار بر روی لوله آب ورودی
 7. نصب شیرآلات و اتصالات ورودی ، خروجی و بای پس
 8. اتصال قطعه کنترل دبی به خروجی شیر کنترلی
 9. سفت نمودن قطعه اتصال شلنگ تخلیه در محل خود
 10. اتصال مخزن آب و نمک با استفاده از مهره های اتصال و تیوپ و بوشنها و قرار دادن سر دیگر شلنگ درون تانک نمک

انواع شیرهای سختی گیر آب صنعتی

 1. شیر های سختی گیر نیمه اتوماتیک : این نوع شیر های سختی گیر رزینی می توانند به دو صورت سایدچنل و یا نصب از بالا صورت می پذیرد.
 2. شیر های سختی گیر تمام اتوماتیک : در شیرهای دستگاه سختی گیر تمام اتوماتیک به 2 طریق قابلیت اتوماتیک نمودن سیستم سختی گیر آب انجام میگردد.
  الف) تنظیم از طریق میزان جریان. ب) تنظیم از طریق زمان.

نحوه بکواش سیستم های رسوب گیر

همانطور که بالاتر اشاره کردیم سیستم نرم کننده آب حاوی رزین های کاتیونی می باشد که عمل جذب ذرات Mg وCa را بر عهده دارند. بدیهی است که پس از طی مدت زمان مشخص از کارکرد دستگاه (بسته به حجم رزین) رزین های موجود در مخزن اشباع شده و نیاز به احیا دارند. این عمل توسط آب نمک (Nacl) اتفاق می افتد و به این عمل بکواش (BackWash) گفته می شود.

با این عمل املاح جذب شده توسط رزین ها با (Nacl) وارد واکنش شده و ذرات معلق جذب شده از سطح رزین ها جدا شده و احیا می شود. عمر مفید رزین ها بسته به کارخانه سازنده آن متغیر است ولی نکته مهم در این خصوص تعویض رزین ها پس از طی عمر مفید آن است چراکه در صورت عدم رعایت این نکته سختی آب گرفته نمی شود.

مراحل بکواش سختیگیر

شستشوی معکوس : در زمان سختی گیری آب از جهت بالا وارد ستون سختی گیر شده و به پایین بستر حرکت می کند و دانه های رزین در اثر مواد معلق آب چسبنده و متراکم می گردد. شستشوی معکوس سختی گیر (از پایین به بالا) علاوه بر خارج ساختن ذرات معلق گرفتار شده در بستر، حجم بستر را نیز بسط داده تا از تراکم کاسته شود و در نتیجه در زمان سرویس دهی ستون آب بهتر و مناسب تر رو بستر توزیع شود. عملیات بک واش سختی گیر آب معمولا طی ده دقیقه انجام می شود.

تزریق آب نمک : پس از شستشوی معکوس، آب نمک به آهستگی از بستر عبور داده می شود تا عمل احیای رزین کاتیونی صورت پذیرد. احیا به معنی جایگزینی یون سدیم به جای کسیم و منیزیم روی سطح رزین است. زمان احیا بستگی به حجم رزین، غلظت آب نمک و میزان نمک مصرفی و اصولا شرایط در نظر گرفته شده برای احیا رزین دارد.

بکواش سختی گیر رزینی

آب نمک معمولا در یک مخزن پلاستیکی کنار دستگاه سختی گیر نگه داری می شود و توسط شیر سلو ولو برای احیای رزین کاتیونی به داخل ستون مکیده می شود. حجم مخزن نمک بستگی به به مدل دستگاه دارد. مقدار نمک نیز بسته به ظرفیت سختی گیر ، معمولا به ازا هر کیلو گرین از ظرفیت سختی گیر 15 g نمک به مخزن آب نمک اضافه می شود.

شستشو با آب تمیز : پس از عبور آهسته آب نمک ، آب به آهستگی از بستر سختی گیر عبور داده می شود. سپس شدت جریان آب را زیاد نموده تا آب ذرات نمک و آب نمک باقی مانده در بستر دستگاه را خارج سازد.

بهره برداری مجدد: پس از احیای رزین کاتیونی ، دستگاه سختی گیر مجددا آماده سرویس دهی است و آب برای سختی گیری از آن عبور داده می شود.

سختی گیر موتورخانه

سختی گیر موتورخانه یکی از اساسی ترین تجهیزات مورد نیاز جهت جلوگیری از هدر رفت منابع انرژی بواسطه جلوگیری از گرفتگی لوله های آب گرم و سرد منازل می باشد. صاحبان مجتمع های مسکونی بدلیل استفاده از پکیج در گرمایش و دوشهای گرانقیمت، بسیار مشتاق هستند هزینه بیشتری نمایند تا از خراب شدن تجهیزات سرمایشی و گرمایشی جلوگیری نمایند. به همین دلیل استفاده از سختی گیر رزینی موتورخانه روز به روز در حال افزایش است.

سختی گیر موتورخانه

لزوم حذف سختی یا همان املاح موجود در آب به این دلیل است که املاح موجود در آب هنگام گرم یا حتی سرد شدن آب، به صورت رسوب روی سطوح تبادل حرارتی باقی میمانند. وجود رسوب در سطوح داخلی تیوپها و پوسته دیگهای حرارت مرکزی،کندانسور و اواپراتور چیلرها، کویل فن کویل ها ، کویل منبع کویلی، سطوح تبادل حرارت در مبدل های حرارتی ، هواساز ها و … موجب کاهش بازدهی و انتقال حرارت میشود.

سختی گیر رزینی چیلر

استفاده از سختی گیر رزینی در بخش صنعتی بمنظور زدودن یونهای سخت موجود درآب درون کندانسورهای چیلر و برج خنک کننده از اهمیت بالایی در جهت افزایش طول عمر و راندمان حرارتی این تجهیزات برخوردار می باشد. عمده ترین کاربرد سختی گیر رزینی در صنایع مختلف جهت نرم نمودن آب در گردش درون سیستم های چیلر و برج خنک کننده می باشد.

آب درون کندانسورهای چیلر و برج خنک کننده و هواسازها و … با سرعت بالایی در جریان می باشد و مدت زمان زیاد در داخل آنها در جریان می باشد که همین مسئله مسبب رسوب گذاری درون این تجهیزات و به تبع آن کاهش تبادل حرارتی درون آنها می شود از اینرو توصیه می شود چنانچه مایلید که عمر این دستگاه ها و میزان تبادل حرارتی بین آب و هوا افزایش یابد، از سختی گیر رزینی استفاده نمایید. آب ورودی به چیلر لازم است تا نرم گردد. این مسئله در مناطقی که دارای آبی با میزان و درجه سختی بالا هستند تاثیر مهمی در بازده چیلرها و دستگاه های سرمایشی و گرمایشی دارند اگر کارفرما چاره ای برای حذف سختی آب و ایجاد رسوبات درون چیلر و سایر تجهیزات صنعتی نکند قطعا باید هزینه 3 الی 4 برابری برای بهبود و تعمیر چیلر نماید.

نکته مهم این است که سختی گیر رزینی باید قبل از مسیر آب ورودی به چیلرها نصب گردد تا بتواند آب نرم شده را جهت ورود به چیلرها تهیه کند. در مرحله بعد که آب در جریان درون کندانسور قرار می گیرد و در تماس با هوای آزاد دچار رسوب گرفتگی می گردد. استفاده از سختی گیر آب در این مرحله نیز از بروز مشکلات حاصله جلوگیری می کند. اصولی ترین و پرکاربردترین روش این است که آب پس از خنک شدن دوباره از سیستم سختی گیر رزینی عبور کند تا تمامی یون های سخت از بین رفته و آب در حال گردشی که در چیلر وجود دارد دوباره نرم شود. دقت کنید که شستشو و احیاء رزین ها پس از نصب و راه اندازی بسیار مهم می باشد.

از رزین و نمک خالص جهت سختی گیری آب و احیاء رزین استفاده نماید تا آسیبی به چیلرها وارد نگردد. رزین مورد استفاده در سختی گیرهای چیلر و سیستم های سرمایشی و گرمایشی صنعتی اصولا از نوع رزین تبادل کننده ی کاتیونی می باشد. سیستم های سختی گیر رزینی مورد استفاده در چیلرها می تواند از نوع دستی و یا تمام اتوماتیک باشد. دقت کنید که چیلرها دارای مقادیری هدر رفت آب می باشند بنابراین همواره ظرفیت سختی گیر رزینی باید بر مبنای میزان 4 درصد پرتی آب بعلاوه دبی کل مصرفی آب درون چیلر محاسبه گردد.

سختی گیر رزینی فایبرگلاس سوبلکس یا سه گانه (Triplex)

سختی گیر رزینی سوبلکس

در این سختی گیرهای رزینی که بیشتر کاربرد صنعتی و تجاری دارند در حقیقت از سه مخزن فایبرگلاس که بصورت موازی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند استفاده می شود. این سختی گیرها از دسته Hicap می باشند که متشکل از مخازن تحت فشار فایبرگلاس دارای تعدادی سوپاپ می باشند که در بالای مخزن نصب شده اند. در داخل هر سه مخزن از رزینهای با ظرفیت بالا و شن سیلیس و جریان داخلی استفاده می گردد.

مزایای سختی گیرهای رزینی سه گانه

 • اندازه شیرآلات سختی گیر بین 1-3 اینچ
 • میزان سرعت جریان آب 54-639GPM
 • ابعاد مخزن آب و نمک 18*40 تا 50*60
 • حجم رزین 2-35
 • دارای نمایشگر الکترومکانیک با قابلیت انسداد کنترل تا 5 دوردر دقیقه
 • قابلیت تنظیم برق تا 120 ولت
 • سرعت شسشتوی معکوس از 4-60 دور دقیقه
 • ظرفیت تبادل یونی در هر مخزن تا 875 لیتر
 • میزان نمک مورد استفاده در هر فوت 60- 900 کیلوگرم

جهت استعلام مشخصات فنی و قیمت سختی گیرهای رزینی سوبلکس از شما خواهشمندیم با کارشناسان فنی تماس بگیرید.

عیب یابی سختی گیر رزینی

دستگاه سختی گیر رزینی بعد از راه اندازی و بهره برداری ممکن است دچار اختلالاتی شده و انتظارات مشتریان را برآورده نسازد که در این صورت حتما باید مشکلاتی احتمالی را بررسی و با استفاده از راهکارهای مناسب برطرف نمایید، در این بخش شما را با پاره ای از عیب های پیش آمده آشنا می نماییم :

1- تولید آب بدون حذف سختی و بدون کیفیت و کاهش ظرفیت سختی گیری :

 • شیر بای پس احتمالا باز می باشد و یا دارای نقص فنی می باشد.
 • در مخزن محلول آب و نمک به اندازه کافی نمک جهت سختی زدایی موجود نمی باشد.
 • درون انژکتور رسوب گرفته و مسدود شده است.
 • آب کافی به مخزن محلول آب و نمک نمی رسد
 • شیر کنترلی دارای نشتی بوده و به درستی عمل نمی کند.
 • سیکل احیا به درستی تنظیم نشده است.
 • رزین به اندازه کافی درون مخزن ریخته نشده است.
 • TDSآب ورودی به درستی اندازه گیری نشده است و بنابه دلایلی آب ورودی دارای ناخالصی بیشتری شده است.
 • توربین شیر کنترلی مسدود شده است و یا فلومتر آن گیر کرده است .
 • بستر رزین دارای رسوب یا عدم یکنواختی می باشد.
 • غلظت و کیفیت نمک پایین است.
 • بروز حادثه Channeling
 • رزین ها دیگر مستهلک و فاقد کارایی شده اند.
 • ممکن است مقداری از رزینها از درون مخزن به همراه آب خروجی فرار کرده باشند و میزان رزین کاهش یافته باشد.

انواع سختی گیر

2- عدم احیا در سختی گیر :

• برق ورودی به سختی گیر قطع می باشد که در اینصورت باید فیوز و پریزها بررسی گردد.
• سیکل احیا به درستی تنظیم نشده است بنابراین باید دستگاه دوباره ریست شود و مجددسیکل احیا تنظیم گردد.
• خرابی کنترلر، موتور،ترانس عامل دیگری می باشدکه در صورت وجود خرابی در هریک از این قطعات باید یک عدد نو جایگزین گردد.

3- احیا سختی گیر زمان بیشتری می برد که ممکن علت آن تنظیم نادرست فرآیند احیا یا قطع برق بیش از 3 روز باشد.

4- مصرف بسیار زیاد نمک توسط دستگاه سختی گیر :

• استفاده از میزان نمک نامتناسب به ظرفیت سختی گیر
• وجود آب اضافی در تانک آب و نمک که این مورد خود نیز ناشی از عواملی همچون وجود اشیا خارجی در مسیر خط محلول آب و نمک ، پایین بودن فشار، گرفتگی انژکتور و یا صرف مدت زمان زیاد جهت پرنمودن مخزن محلول آب و نمک باشد.

5- عدم مکش آب و نمک به درون سختی گیر آب :

• خط فشارسنج پایین است.
• انسداد یا نشتی در مسیر محلول آب و نمک
• گرفتگی انژکتور
• نشتی یا نقص شیر کنترلی
• انسداد خط تخلیه
• گرفتگی هوا در مسیر محلول آب و نمک

6- وجود آهن (کدر بودن) در آب خروجی :

• وجود اکسیدآهن در لوله های ورودی و خروجی از کنتور آب
• وجود آهن در داخل سختی گیر
• رسوب در لابلای بستر رزینی
• وجود مقادبر بالای آهن در آب ورودی شهر

7- خروج رزین سختی گیر از خط تخلیه :

• سایز نامناسب شیر تخلیه
• شکستگی نازلها
• وجود هوا در مسیر آب خروجی

8- تخیله آب بصورت دایمی :

• شیر سختی گیر نشتی دارد
• قطع برق شیر کنترلی به هنگام بکواش یا شستشوی سریع

9- سختی گیر دایم در حالت احیا قرار می گیرد :

• کنترلرشیر خراب است.
• برخی از برنامه در حالت صفر تنظیم شده اند.

در صورت بروز اختلال در سختی گیر به هیچ وجه نگران نشوید چون کارکرد نامناسب سختیگیر آب همیشه به منزله از رده خارج شدن آن نمی باشد فقط کافی است با تولید کننده و تیم تعمیرکار تحت نظر ایشان تماس برقرار نمایید.

قیمت سختی گیر آب

قیمت سختی گیر یکی از فاکتورهای مهم قبل از تصمیم گیری نسبت به خرید این سیستم است. برای تعیین قیمت دستگاه سختی گیر رزینی آگاهی از ظرفیت مورد نیاز مهمترین پارامتر می باشد. جنس بدنه اعم از اف آر پی یا گالوانیزه ، فشار کاری ، ضخامت بدنه و جنس رزین در قیمت نهایی تاثیر بسزایی دارند.

برای محاسبه ظرفیت و همچنین استعلام قیمت سختی گیر رزینی و مغناطیسی با کارشناسان فنی ما در شرکت تماس بگیرید .

به صورت کلی قیمت سختی گیرهای فلزی از نمونه فایبرگلاس ارزان تر است. البته فاکتورهای مختلفی در تعیین قیمت ایت دستگاه ها تاثیر گذار است. برای مثال ، دستگاهی که در فشار کاری 6 بار کار میکند نسبت به سیستمی که در فشار 4 بار کار میکند، به این دلیل که به لحاظ قدرت بدنه باید دارای جوشهای محکم تری باشد قیمت بیشتری خواهد داشت.

قیمت سختی گیر آب

همچنین قیمت سختی گیر اتوماتیک از قیمت مدل نیمه اتوماتیک یا سولو ولو با همان مشخصات فنی بالاتر است. هرچه ظرفیت دستگاه بالاتر باشد به علت استفاده از رزین بیشتر و مخزن حجیم تر، قیمت سختی گیر بالاتر خواهد رفت.

علاوه بر این ها کیفیت رزین مورد استفاده تاثیر بسزایی در قیمت دارد. رزین پرولایت چنانچه در ساخت دستگاه رسوب گیر استفاده شود نسبت به سختی گیری که با رزین آکوالایت و یا هیدرولایت تولید می شود دارای قیمت بیشتری خواهد بود.

محصول مرتبط : فیلتر شنی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

2 دیگاه

 1. سلام . من سختی گیر فلزی شرکت پاکمن رو میخام شما می تونید بهم کمک کنید ؟ زنگ زدم هم به انصار هم به پاکمن از بس قیمت بالا دادن سرم درد گرفت . تو مشخصات خریدمون مشاور نوشته حتما باید پاکمن باشه من چند بار از شما خریدم راضی بودم و الان هم داره کار میکنه . فقط هر سه سال یک بار رزین عوض کردم و هیچ خطایی هم نداشته . حالا نمیدونم میشه عین همین رو برای ما بسازید ؟ قیمت سختی گیر pac2565 فلزی رو برای من بیزحمت بفرستید . ممنون .

  • سلام مهندس رجایی عزیز . والا هر شرکت واسه خودش یک اسم گذاری داره برای محصولاتش . اولا شرکت پاکمن جزء اساتید ما هستن می تونید از ایشون هم تهیه کنید . ولی اگر فکر میکنید از ما کمکی بر میاد نقشه رو بفرستید با ابعاد دقیق برای واحد فنی ارسال بشه تا بتونیم دستگاه سختی گیر آب مدنظر تون رو تولید کنیم .