سپتیک تانک فایبرگلاس

سپتیک تانک فایبرگلاس

سپتیک تانک با جنس بدنه مختلف از جمله فایبرگلاس یا کامپوزیت یک محفظه سرپوشیده زیرزمینی است که در مکان هایی که لوله کشی فاضلاب وجود نداشته باشد و جنس زمین نیز غیرقابل نفوذ باشد، جهت دفع فاضلاب ساختمان های مسکونی، بیمارستان ها، ادارات، شهرک ها و … از آن استفاده و بهره برداری می شود.

سپتیک تانک ساده ترین و پرکاربردترین سیستم در تصفیه فاضلاب به ویژه فاضلاب های بهداشتی و انسانی است. معمولاً از سپتیک تانک ها اعم از سپتیک تانک فایبرگلاس و یا سپتیک تانک پلی اتیلن که بعنوان سپتیک تانک آماده از آن ها یاد می شود جهت پیش تصفیه، متعادل سازی و یا ایستگاه پمپاژ فاضلاب استفاده می شود.
بطور معمول، از سپتیک تانک ها برای ذخیره پساب از منابع داخلی استفاده می شوند، اما از سپتیک تانک های فایبرگلاس در صنایع و کارخانه ها نیز برای ذخیره سازی فاضلاب با خواص مشابه استفاده می شود.

سپتیک تانک فایبرگلاس یکی از انواع سپتیک تانک ها است که به نوبه خود طرفداران خود را دارند. سپتیک تانک های فایبرگلاس قابل استفاده و دفن در زیر زمین نیستند و بیشترین کارایی را زمانی دارند که خارج از زمین و خاک مورد استفاده قرار می گیرند.
سپتیک تانک فایبرگلاس همانطور که از نام آن پیداست مخازن فایبرگلاس از الیاف یا نوعی پلاستیک اصلاح شده تشکیل شده اند. وزن آنها در مقایسه با سایر انواع سپتیک تانک ها کمتر است و در برابر زنگ زدگی و ترک خوردگی نفوذ ندارند.

برترین ویژگی سپتیک تانک های فایبرگلاس نسبت به انواع مختلف سپتیک تانک ها نصب بسیار آسان و راحت آنها و قابلیت مونتاژ در محل این نوع سپتیک تانک می باشد. با این حال، به مواردی مانند سطح پایین پساب و خسارت هنگام نصب وجود دارد که باید در هنگام بازرسی به آنها توجه کنید. در برخی پروژه ها مشاهده شده است که بدلیل برخی از محدودیت ها امکان حمل و جانمایی سپتیک تانک بصورت یکپارچه وجود ندارد. بنابراین باید در محل پروژه مونتاژ و نصب انجام شود.
سپتیک تانک های فایبرگلاس به رنگ سفید هستند که بتوانند نور خورشید را منعکس کنند و به خود جذب نکنند، به همین دلیل سپتیک تانک های فایبرگلاس را روی زمین مستقر می کنند.

انواع سپتیک تانک فایبرگلاس

سپتیک تانک فایبرگلاس

بطور کلی 2 نوع سپتیک تانک فایبرگلاس موجود است:
1. سپتیک تانک فایبرگلاس با مخزن SMC که آن را سپتیک تانک مدولار نیز می نامند.
2. سپتیک تانک فایبرگلاس GRP که مخازنی از جنس کامپوزیت هستند و بصورت پیش ساخته در کارخانه تولید می شوند و پس از تولید قابل تغییر نیستند.

سپتیک تانک فایبرگلاس چگونه کار می کند؟

سیستم سپتیک تانک در واقع مخزن رسوب زیر آب است که برای تصفیه فاضلاب از طریق فرایند تجزیه بیولوژیکی و زهکشی استفاده می شود.
سپتیک تانک های فایبرگلاس طراحی ساده ای دارند. بعبارت دیگر سپتیک تانک های فایبرگلاس، مخازن ضد آب زیرزمینی (معمولاً اتوانه ای یا مکعبی) هستند که از فایبرگلاس تشکیل شده است.

عملکرد سیستم سپتیک تانک به این صورت است که فاضلاب از تمام لوله های فاضلابی به مخزن سپتیک تانک فایبرگلاس تخلیه می شود.
فاضلاب به سه لایه تقسیم می شود. لایه بالایی عمدتا از روغن و گریس تشکیل شده است که در بالای پسماند های باقی مانده شناور است و یک لایه نازک ایجاد می کنند و بعنوان کفگیر شناخته می شود. لایه میانی از فاضلاب همراه با ذرات پسماند تشکیل شده است که در آن عمل باکتری ها، لجن، هیدروژن و گازها را تولید می کند و لایه زیرین شامل ذرات سنگین دیگری غیر از آب است که لایه ای از لجن را تشکیل می دهند.

ساختمان سپتیک تانک فایبرگلس

سپتیک تانک فایبرگلاس دارای دو لوله ورودی و خروجی است. لوله ورودی وظیفه جمع آوری فاضلاب در سپتیک تانک را دارد، در حالی که لوله خروجی فاضلاب از قبل پردازش شده را از مخزن سپتیک خارج کرده و بطور یکنواخت در خاک و منابع آب توزیع می کند.
در داخل مخزن، باکتری های حاصل از فاضلاب مواد زائد جامد را تجزیه می کنند. این باکتری ها همچنین زباله های جامد را به سرعت تجزیه می کنند و اطمینان حاصل می کنند که مایعات به راحتی از هم جدا می شوند و به سرعت تخلیه می شوند.

سپتیک تانک فایبرگلاس زمانی بیشترین کاربرد را دارد که کارفرما مجبور باشد سپتیک تانک را در محیطی خارج از خاک استفاده نماید. سپتیک تانک پلی اتیلن بدلیل برابر نبودن فشار داخلی و خارجی مخزن سپتیک در صورت عدم تقویت بعد از 5 سال دچار تغییر حالت خواهد شد و در صورت تقویت نیز قیمت تمام شده سپتیک تانک پلی اتیلن نسبت یه سپتیک تانک پلی اتیلن بالاتر خواهد رفت.
سپتیک تانک فایبرگلاس که از آن تحت عنوان سپتیک تانک FRP نیز یاد میکنند بسیار مقاوم بوده و به هیچ عنوان در اثر مرور زمان در حالت اکسپوز تغییر رنگ یا تغییر حالت نمی دهد.

سپتیک تانک ساده ترین و پر کاربرد ترین واحد در تصفیه فاضلاب به ویژه فاضلاب های بهداشتی- انسانی است. از نظر ساختمان سپتیک تانک مخزنی است که توسط حداقل یک دیواره به دو بخش نامساوی تقسیم شده است.

سپتیک تانک فایبرگلاس

فایبرگلاس (Fiberglass) ترکیبی از الیاف شیشه و پلیمر است که در آن از الیاف شیشه به عنوان ماده تقویت کننده (Reinforce) و از رزین های پلیمری به عنوان مواد زمینه استفاده می شود. انواع رزین مورد استفاده در تولید فایبرگلاس عبارتند از: پلی استر، وینیل استر و اپوکسی ها. پلی استرها در مقابل خوردگی ضعیف بوده ولی وینیل استرها در مقابل خورگی از استحکام بالایی برخوردارند. رزین های اپوکسی نیز در مقابل خوردگی و حرارت از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند. جرم حجمی فایبرگلاس بین 1850 تا 2000 کیلوگرم بر مترمکعب می باشد.

سپتیک تانک frp

هلدینگ صنایع برتر با در اختیار داشتن آخرین تکنولوژی تولید فایبرگلاس و با استفاده از رزین های وارداتی کره جنوبی، قادر به تولید انواع سپتیک تانک فایبرگلاس می باشد. سبکی، قابلیت مونتاژ در محل، قابلیت با ابعاد دلخواه، مقاومت بسیار بالا و طول عمر بیش از 50 سال محصول از ویژگی های سپتیک تانک فایبرگلاس می باشد. این سپتیک تانک ها با ظرفیت 3 تا 60 مترمکعب قابل تولید و عرضه می باشند. از محصولات مشابه که بسیار پرطرفدار و پرکاربرد میباشد میتوان از سپتیک تانک پلی اتیلن نام برد.

مزایای سپتیک تانک کامپوزیتی (فایبرگلاس)

سپتیک تانک ، در عین سادگی ، پرکاربردترین واحد در تصفیه فاضلاب به ویژه فاضلاب های بهداشتی– انسانی است. در مخازن سپتیک مواد و ذرات درشت نفاضلاب ته نشین شده و در کف مخزن انباشته می شوند. چربی و روغن های شناور نیز بر روی سطح تجمع می یابند. باکتریها و میکروارگانیسم های موجود در لجن انباشته شده در کف مخزن در شرایط بی هوازی بخشی از مواد آلاینده را تجزیه کرده و فاضلاب را تصفیه می نماید. سپتیک تانک کامپوزیتی در ظرفیت های 2 تا 60 متر مکعب و شکل آنها بصورت استوانه افقی و مکعبی قابل تولید می باشند.

مهمترین مزایای سپتیک تانک های فایبرگلاس عبارتند از :

1-سیستم آماده
2-استحکام بسیار بالای جداره و امکان مدفون کردن آنها
3-سهولت و سرعت در نصب به سبب وزن کم
4-قابلیت ساخت آن ها در ابعاد دلخواه
5-حفاظت از آب و خاک در طبیعت
6-عدم خوردگی از داخل و بیرون
7-آب بندی کامل و تحویل به مشتری پس از تست کامل
8-داشتن محیطی سالم و بهداشتی
9-عدم خرابی در حوادث غیر مترقبه ( زلزله و …)
10-پوشش ضد UV ( ضد اشعه خورشید )

محاسبه حجم سپتیک تانک کامپوزیتی

بدلیل این که سپتیک تانک فایبرگلاس، پس از تولید قابل هیچ گونه تغییر نم باشد، در نتیجه محاسبه حجم آن حائز اهمیت است. اگر در محاسبه حجم سپتیک تانک فایبرگلاس یا سپتیک تانک پلی اتیلن پیش ساخته اشتباهی رخ دهد، خروج فاضلاب از سیستم به خوبی صورت نمی گیرد.
ظرفیت سپتیک تانک ها با توجه به نوع استفاده از آن ها متفاوت است مثلا حجم سپیک تانکی که در ساختمان های مسکونی استفاده می شود به عواملی از جمله تعداد واحدهای ساختمان، میانگین نفرات هر واحد و میانگین مصرف هر نفر بستگی دارد و با سپتیک تانک مورد استفاده در ییمارستان ها، پارک ها و کارخانجات متفاوت است.

کارکرد سپتیک تانک frp

در بخش اول مواد و ذرات درشت ته نشین شده و در کف مخزن انباشته می شوند. چربی و روغن های شناور نیز بر روی سطح تجمع می یابند. میکروارگانیسم های موجود در فاضلاب در شرایط بی هوازی بخشی از مواد آلاینده را تجزیه کرده و باعث کاهش بار آلودگی فاضلاب می گردد. دیواره تعبیه شده بین ناحیه اول و دوم سپتیک تانک باعث ممانعت از عبور مواد ته نشین شده و چربی های شناور ناحیه اول به ناحیه دوم می گردد. بدین صورت پساب زلال شده به بخش دوم منتقل شده و در نهایت پساب از طریق یک لوله خروجی از سپتیک تانک خارج می گردد. پساب خروجی معمولاً وارد چاه جذبی می گردد. معمولاً از سپتیک تانک ها جهت پیش تصفیه، متعادل سازی و یا ایستگاه پمپاژ فاضلاب استفاده می شود .

به لحاظ کیفیت میتوان گفت کیفیت این سیستم از کیفیت سپتیک تانک پلی اتیلن بیشتر است.

سپتیک تانک جی آر پی بهتر است یا سپتیک تانک بتنی؟

سپتیک تانک های فایبرگلاس ضد آب هستند و در برابر خوردگی مقاوم هستند. سپتیک تانک فایبرگلاس نسبت به سپتیک تانک بتنی دارای وزن کمتر و سبک ترند. برعکس، مخازن بتنی سنگین هستند و مستعد خوردگی هستند.

سپتیک تانک های بتنی در معرض آسیب بیشتر هستند و از نظر هزینه، نصب و نگهداری سپتیک تانک های بتن بسیار گران تر از سپتیک تانک های فایبرگلاس هستند.
سپتیک تانک های بتنی نسبت به سپتیک تانک های فایبرگلاس میزان پساب بالاتری دارند. همچنین، سپتیک تانک فایبرگلاس در صورت عدم نصب صحیح، اغلب روی سطح زمین شناور می شوند. برعکس، سپتیک تانک بتنی بدلیل وزن زیاد روی سطح زمین شناور نیستند.

بدترین مورد سپتیک تانک های بتنی این است که آنها اغلب در شرایط شدید آب و هوای گرم و سرد ترک می خورند. همچنین، در صورت مقایسه با سپتیک تانک های فایبرگلاس، مستعد نشت و ترک خوردن هستند.

قابل توجه است که با طول عمر سپتیک تانک فایبرگلاس در مقایسه با سپتیک تانک بتنی کمی کوتاه تر است اما با در نظر گرفتن دوام کامل، مقرون به صرفه است. بطور خلاصه، اگر به دنبال گزینه ای مناسب برای تهیه سپتیک تانک هستید که در خدمت شما باشد، سپتیک تانک فایبرگلاس بهترین گزینه هستند.
اگر می خواهید مخزن جدیدی نصب کنید یا نیاز به تعویض مخزن قدیمی دارید، ممکن است یک سپتیک تانک فایبرگلاس گزینه خوبی باشد. تقریباً هر نوع مخزن با گذشت زمان در زمین خراب می شود اما فایبرگلاس مزایای زیادی دارد.

ابعاد و اندازه سپتیک تانک فایبرگلاس

اندازه های سپتیک تانک فایبرگلاس از 750 گالن تا 10000 گالن است. برای مصارف خانگی، بیشتر مصرف کنندگان از سپتیک تانک فایبرگلاس 1000 گالنی استفاده می کنند.
البته اندازه سپتیک تانک فایبرگلاس به مصرف بستگی دارد. برای موسسات تجاری مانند هتل ها، از جمله امکانات عمومی مانند بیمارستان ها و مدارس، سپتیک تانک های فایبرگلاس بزرگتری مورد نیاز است.

ماندگاری سپتیک تانک فایبرگلاس

قرار دادن یک سپتیک تانک فایبرگلاس در داخل یک محفظه بتنی برای عملکرد بهتر صورت می گیرد. از آنجا که بتن ضد آب نیست در حالی که فایبرگلاس یک ترکیب ماده نفوذ ناپذیر است، یک ضد آب و مقاومت کامل در برابر هرگونه تحریف حاصل خواهد شد.
سپتیک تانک فایبرگلاس ممکن است از مواد مختلفی غیر از بتن یا پلاستیک تشکیل شده باشد، با این وجود دوام بالایی دارد و در مدت زمان طولانی بهترین عملکرد را دارد. این نوع از سپتیک تانک یکی از جدیدترین نوع سپتیک تانک برای استفاده از متریال موجود در آن می باشد.

نصب سپتیک تانک فایبرگلاس

قبل از نصب، برخی از تولیدکنندگان مخازن فایبرگلاس ترجیح می دهند آزمایش گودال مرطوب را انجام دهند. این آزمایشی است که در آن مخزن در شن دفن می شود و برای تحریک فشار آب زیرزمینی آب را به داخل شن می کشد.
اگر مخزن این آزمایش را پشت سر بگذارد، نتیجه بهترین عملکرد مخزن را نشان می دهد. با این حال، برای تولیدکنندگان معتبری مانند ما، محصولات ما در حال حاضر استانداردهای خاص خود را دارند که به مشتریان ما شواهد عملکرد خوب مخزن را نشان میدهد.
نصب سپتیک تانک فایبرگلاس بدیهی است که از نظر مقاومت در برابر مقاومت قرار گرفته و تحریف نخواهد شد. مخزن شما باید به محض رسیدن به محل نصب شود و نصب آن ها 1 الی 2 روز حداکثر زمان میبرد. یک سپتیک تانک فایبرگلاس که به خوبی ساخته شده باشد، سالها عمر خواهد کرد. بنابراین با مزایای فراوان آن مطمئناً می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

نگهداری و تعمیر سپتیک تانک فایبرگلاس

استفاده از تعمیر مخزن سپتیک فایبرگلاس از اهمیت کمتری برخوردار است زیرا این محصول به ندرت نقصی حتی برای استفاده طولانی مدت پیدا می کند. ترک خوردگی تاثیری است که باید از آن جلوگیری کرد، اما سپتیک تانک فایبرگلاس خاصیتی دارد که در برابر آن مقاومت می کند.

قیمت سپتیک تانک فایبرگلاس

قیمت سپتیک تانک فایبرگلاس

قیمت سپتیک تانک فایبرگلاس در درجه اول به اندازه سپتیک تانک، کارایی و کیفیت مواد مورد استفاده برای ساخت، استوانه ای یا مکعبی بودن و نهایتا نوع فاضلابی که درون این سپتیک تانک نگهداری می شود، بستگی دارد.
مخزن فایبرگلاس بسته به روشهای ساخت، شرایط خاک و مواد مورد استفاده در هنگام ساخت، می تواند تا بیست تا سی سال دوام داشته باشد.

ضمانتنامه

طول عمر سپتیک تانک فایبرگلاس گارانتی 25 ساله را ارائه میدهد. بنابراین همه اینها به استفاده از مصرف کننده بستگی دارد که مراقبت های سپتیک تانک را حفظ کند یا حفظ نکند.

سوالات متداول

آیا سپتیک تانک فایبرگلاس بهترین انتخاب است؟
کدام سپتیک تانک دوام بیشتری دارد؟
کدام سپتیک تانک بهداشتی تر است؟
چرا سپتیک تانک فایبرگلاس را خریداری می کنید؟

پاسخ

اگر می خواهید یک سپتیک تانک خریداری کنید، سپتیک مخزن فایبرگلاس یک انتخاب عالی خواهد بود زیرا عملکردی کلی را برای جلوگیری از تخلیه از خانه یا از شرکت های شما ارائه می دهد. این بررسی منصفانه بودن محصول را نشان می دهد. ما فقط می خواهیم شما عزیزان کالای مناسب را انتخاب کنید و به شما کمک کنیم تا در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید. عملکرد و دوام بسیار مهم است، به همین دلیل خرید یک سپتیک تانک فایبرگلاس بسیار توصیه می شود. اگر اطلاعات بیشتری در خصوص سپتیک تانک فایبرگلاس می خواهید با ما تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]