سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن، یک مخزن است با جنس بدنه پلاستیک فشرده (پلی اتیلن با گرید HDPE) است که بوسیله یک دیواره به دو قسمت نامساوی تقسیم شده است 33 و 67 درصد تقسیم شده است و وظیفه انباشت فاضلاب های جامد و تبدیل آن به پساب قابل جذب درون چاه فاضلاب توسط باکتری های بیهوازی را بر عهده دارد. ظرفیت استاندارد مخزن سپتیک پلی اتیلن از 2 تا 140 مترمکعب یا بصورت مدولار تا 2000 مترمکعب قابل تولید می باشد.

هلدینگ صنایع برتر قادر به تولید و عرضه انواع سپتیک تانک پلی اتیلن تصفیه فاضلاب بی هوازی دوجداره با ظرفیت های 3 تا 103 متر مکعب بصورت پیش ساخته و تولید در کارخانه می باشد.

مخازن سپتیک دوجداره پلی اتیلن تولیدی هلدینگ صنایع برتر قابلیت تحمل بار ترافیکی تا هر وزنی را دارا بوده و تا عمق 13.5 متر زیر زمین قابل دفن هستند. این موضوع به هنگام طراحی از اهمیت بالایی برخوردار است. لذا تقاضا داریم بهنگام استعلام خرید این محصول موضوع میزان ترافیک و حجم خاک روی مخزن حتما بصورت نکته کلیدی مد نظر قرار دهید. این موضوع نیاز است به تولید کننده جهت طراحی سازه و تولید محصول مناسب اطلاع داده شود.

معرفی سپتیک تانک پلی اتیلن

از نظر ساختمان می توان گفت سپتیک تانک پلی اتیلن مخزنی است که توسط حداقل یک دیواره به دو بخش نامساوی تقسیم شده است. در بخش اول که اصولا معادل دو برابر قسمت دوم حجم دارد، مواد و ذرات درشت ته نشین شده و در کف مخزن انباشته می شوند. چربی ها و روغن های شناور نیز بر روی سطح مایع درون مخزن تجمع می نمایند.

این موضوع یعنی ساختار داخلی مخازن سپتیک به جنس بدنه بستگی ندارد. یعنی سپتیک تانک های فایبرگلاس یا بتنی و یا پلی اتیلن هر سه دارای یک وظیفه هستند و آن جداسازی فاضلاب جامد درون پساب خروجی از منبع فاضلاب و تبدیل این فاضلاب جامد به فاضلاب مایع قابل جذب توسط چاه جذبی می باشد .

در حقیقت چاه جذبی که دارای دیواره متخلخل می باشد چنانچه فاضلاب جامد به داخل آن راه یابد امکان جذب آب از بین می رود. لذا از طریق نصب یک دستگاه سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره یا دفنی و یا GRP و بتنی می توان بار آلودگی اعم از BOD5 و یا COD را تا نهایتا 60% کاهش داد. بنحوی که محیط زیست به کارخانه یا شرکت یا مجتمعی که از این تانکها سر راه چاه جذبی استفاده نموده باشد تائیدیه زیست محیطی و راه اندازی خط تولید خواهد داد.

با توجه به اینکه در بین انواع مختلف این محصول ، مخازن سپتیک فاضلاب پلی اتیلن از اهمیت بیشتری برخوردار است، در ادامه به تشریح مکانیزم عملکرد آن خواهیم پرداخت.

سپتیک تانک پلی اتیلن

ساختار و مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن

پلی اتیلن مورد استفاده در تولید سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره تصفیه فاضلاب بی هوازی هلدینگ صنایع برتر از نوع سنگین (HDPE 80 (EX3 می باشد که توسط شرکت پتروشیمی امیرکبیر تامین می گردد. طبق استاندارد DIN 8074 پلی اتیلن سنگین، قابلیت تحمل 8 کیلو نیوتن بر مترمربع و دمای 80 درجه به مدت 170 دقیقه را داراست. این پلیمر حداقل زمان عمر 50 سال تحت فشار و دمای مناسب را دارا می باشد.

جرم حجمی یا چگالی پلی اتیلن سنگین 944 کیلوگرم بر مترمکعب می باشد. بنابراین سپتیک ساخته شده علیرغم برخورداری از استحکام بالا، از وزن فوق العاده کمتری نسبت به بتن برخوردار است. در برخی از پروژه ها به دلیل تاکید کارفرما بر تحمل درجه حرارت بالاتر ار 80 درجه سپتیک و مخزن پلی اتیلن دوجداره ، هلدینگ صنایع برتر نسبت به استفاده از مواد pp اقدام می نماید. این موضوع باعث انحصار گروه ما در تولید مخازن سپتیک پلی اتیلن ، پلی پروپیلن دوجداره بیهوازی گردیده است .

سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره تولیدی هلدینگ صنایع برتر قابلیت تحمل بار ترافیکی را دارا بوده و تا عمق 13.5 متر زیر زمین قابل دفن هستند . بازار کشورهای افغانستان ، ترکیه ، عراق ، ارمنستان و آذربایجان هدف اصلی هلدینگ صنایع برتر در تولید این محصول می باشد.

مخزن سپتیک پلی اتیلنی

مزایای سپتیک تانک‌ پیش ساخته دو جداره پلی اتیلن

مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن به صورت خلاصه در زیر آورده شده است.

 1. سیستم آماده و پیش ساخته
 2. تصفیه دائم
 3. آب بندی کامل
 4. داشتن محیطی سالم و بهداشتی
 5. عدم صدمه در حوادثی مانند زلزله
 6. قابل تولید در در ظرفیت‌های ۲ تا 100 مترمکعب و شکل آنها بصورت استوانه افقی است.
 7. استحکام بسیار بالای جداره و امکان مدفون کردن آنها
 8. مقاومت بسیاربالا در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی
 9. سهولت و سرعت در نصب به سبب وزن کم
 10. قابلیت ساخت آنها در ابعاد دلخواه
 11. دارا بودن پوشش ضد UV

البته مزایای هر یک از انواع سپتیک تانک باعث شده که با توجه به ملاحظات و شرایط محل اجرا از سپتیک تانک پلی اتیلنی بجای بتنی استفاده شود. شکل مخازن سپتیک از جنس پلی اتیلن بصورت استوانه افقی و در برخی موارد عمودی است. در سپتیک تانک عمودی استفاده از دیواره میانی متداول نیست . در عوض در سیستم عمودی استفاده از دو لوله بلند زانویی شکل اجازه فرار مواد معلق درون مخزن را نمیدهد.

بخشهای مختلف سپتیک تانک پلی اتیلن دفنی فاضلابی

هر مخزن سپتیک ساخته شده از پلی اتیلن از بخشهای مختلفی تشکیل شده است. در ادامه به معرفی مختصر هر بخش پرداخته ایم.

 

اجزای مختلف مخزن فاضلاب پلی اتیلنی

 

 • فلنچ ورودی: به عنوان اولین بخش اصلی سپتیک تانک پلی اتیلن می باشد و شامل لوله ورودی به سپتیک است.
 • مخزن اولیه: این قسمت از مخزن سپتیک به عنوان فعال ترین قسمت این مخزن به شمار می رود که با استفاده از بافل از قسمت دوم مخزن جدا شده است. این بخش بیشترین حجم مربوط به دستگاه را به خود اختصاص می دهد که بصورت تقریبی حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد حجم کل آن را شامل می شود.
 • دیوارۀ جدا کننده داخلی: این بخش برای جلوگیری از ورود چربی، روغن شناور شده و معلق و همچنین لجن موجود به مخزن دوم یعنی مخزن زلال ساز طراحی و ساخته میشود.
 • مخزن زلال ساز فاضلاب: تعبیه این مخزن برای ذخیره و نگه داری آب زلال شده و عاری از فاضلاب و لجن شناور می باشد که تقریباً حدود ۳۰ درصد از حجم مخزن سپتیک تانک را شامل میشود.
 • قسمت مربوط به تهویه هوا: ساخت این بخش برای ایجاد فضای مناسب برای تبادل گازهای تولید شده است. گازهایی که از فرآیند های بی هوازی فاضلاب به دست می آید باید به بیرون از مخزن هدایت شوند. گاز موجود در این قسمت معمولا گاز متان و گاز سولفید هیدروژن است که باید از مخزن خارج شود.
 • قسمت خروجی فاضلاب: این بخش از بافل و لوله خروجی مربوط به سپتیک تانک فاضلاب پلی اتیلنی می باشد.

کاربرد سپتیک تانک فاضلاب پلی اتیلن

دستگاه سپتیک تانک فاضلاب که به نام مخزن سپتیک نیز شناخته می شود به عنوان یکی از روش های معمول در تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا استفاده از سپتیک تانک پلی اتیلن یا سپتیک پیش ساخته بتنی به علت راندمان پایین تصفیه آن برای حجم های پایین تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.

برای حجم های متوسط و بالا نیاز است از پکیج تصفیه فاضلاب استفاده شود. به صورت متداول سه نوع مخزن سپتیک با بدنه ای از جنسهای پلی اتیلن، فایبرگلاس و بتنی پیش ساخته توسط این شرکت طراحی و تولید می گردد. از مخزنهای سپتیک برای تصفیه فاضلاب در مکانهای مختلفی میتوان بهره گرفت.

 1. واحدهای کوچک، ویلا، آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی
 2. رستوران ها و واحدهای غذاخوری
 3. هتل ها و کارگاه های کوچک
 4. کمپ های تفریحی
 5. شهرک های ویلایی

کاربرد مخزن سپتیک پلی اتیلن

مهمترین ویژگی های دستگاه سپتیک تانک پلی اتیلنی (Septic Tank)

 • مناسب جهت تصفیه پساب واحدهای کوچک
 • هزینه پایین ساخت، نصب و راه اندازی
 • هزینه پایین نگهداری و تعمیرات
 • بدون تجهیزات متحرک و الکترومکانیکال
 • بدون نیاز به مصرف انرژی
 • پایین بودن فضای اشغالی به علت مدفون بودن
 • قابل نصب در هر عمقی متناسب با پروژه

برای جوامع کوچک که امکان جمع آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب و پساب وجود ندارد سیستم سپتیک تانک (Septic System) اعم از سپتیک تانک بتنی پیش ساخته یا سپتیک تانک پلی اتیلن برای تصفیه پساب، اقتصادی ترین روش تصفیه فاضلاب میباشد.

اگر چه از مخزن سپتیک عمدتا برای واحدهای مسکونی منفرد و دیگر واحدهای اجتماعی استفاده میشود اما مخزن بزرگتر آن نیز برای مجتمع های مسکونی بزرگ نیز مورد استفاده قرار میگیرد. معمولا مخزن سپتیک پلی اتیلن به محفظه های متعدد (معمولا ۲ تا ۳ بخش) تقسیم میگردند و به نحوی طراحی میگردند که زمان ماند فاضلاب و پساب در آنها بین ۱ تا ۳ روز باشد. ارتباط بین مخازن سپتیک به وسیله سوراخی که در دیواره جداکننده (بافل یا سپریتور) تعبیه شده است انجام می گیرد.

انواع سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن به لحاظ نوع لوله مورد استفاده در ساخت مخزن اولیه و ثانویه به مدلهای مختلفی تقسیم میشود.

 1. سپتیک تانک دوجداره با لوله پلی اتیلن دوجداره کورتیوب
 2. سپتیک دوجداره با لوله کاروگیت
 3. مخزن سپتیک دو محفظه با لوله پلی اتیلن دوجداره اسپیرال
 4. سپتیک دو قسمته با لوله پلی اتیلن دوجداره اسپیرال کاروگیت
 5. سپتیک پلی اتیلن دولایه

ضعیف ترین نوع سپتیک تانک پلی اتیلن ، مدل دولایه می باشد و قوی ترین سازه نوع دوجداره با لوله پلی اتیلن دوجداره اسپیرال می باشد .

نکته مهم در تولید سپتیک تانک آگاهی تولید کننده از شرایط استفاده خریدار می باشد. بعنوان مثال چنانچه بار ترافیکی روی یک مخزن سپتیک وجود داشته باشد نوع متریال و میزان پلی اتیلن مورد استفاده در ساخت محصول با زمانی که این شرایط وجود ندارد متفاوت خواهد بود.

همچنین چنانچه دستگاه سپتیک قرار است بصورت اکسپوز روی زمین قرار گیرد می بایست این مورد به کارشناسان فنی شرکت جهت طراحی سازه مناسب اطلاع داده شود.

عملکرد مخزن سپتیک پلی اتیلن

به طور کلی تصفیه فاضلاب در انباره های تعفن به طور ناقص انجام می گیرد و آنهم برای جمعیتی محدود. این تصفیه ناقص تنها موجب می شود که دفع فاضلاب به زمین آسانتر انجام گرفته و دفع آن به منابع طبیعی در روی زمین زیان کمتری را به محیط زیست وارد سازد. ولی در هر صورت دارای معایب یک تصفیه ناقص می باشد. سپتیک تانک از نظر کارکرد خود نیز دارای این عیب است. از جمله اینکه قسمتی از مواد ته نشین شده در کف انباره به علت تعفن و تولید گازها همراه این گاز به سطح فاضلاب در انباره آمده و موجب اختلال در کار آن می شود. همچنین ممکن است این مواد همراه فاضلاب بیرون آید.

سیستمهای سپتیک برای مناطقی که جنس زمین غیر قابل نفوذ باشد و نتوان از چاههای جاذب سود جست مؤثر است. همچنین برای منازل و مؤسساتی که در نواحی روستایی و یا دور از دسترس شبکه های جمع آوری فاضلاب قرار دارند، می تواند یک روش قابل قبول تصفیه فاضلاب باشد. این مخازن در واقع یک مخزن ته نشینی کوچک می باشد که به دلیل زمان ماند طولانی، فاضلاب در آن تحت اثر باکتریهای غیر هوازی به حالت معلق در می آید.

سرپوشیده نمودن آن به منظور جلوگیری از مزاحمت بوی نامطبوع می باشد. نظر به اهمیتی که سپتیک تانک پلی اتیلن در کاهش آلودگی و مواد آلی فاضلاب دارد، اغلب به عنوان یک راه حل موقت دفع فاضلاب بکار می رود. در این روش کلیه فاضلاب منزل بوسیله فاضلاب رو ساختمان وارد مخزن می گردد .

سپتیک پلی اتیلنی آماده

حجم‌های سپتیک تانک پلی اتیلن تولید هلدینگ برتر

4 متر مکعب : سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره با حجم 4  متر مکعب در هلدینگ صنایع برتر، از مواد اولیه پتروشیمی امیرکبیر و یا اراک با گرید 100 و یا پلی اتیلن گرید 80 (HDPE100) یا (HDPE80) با حجم 4 مترمکعب و با لوله های قطر 1 و 1.2 متر تولید می گردد. این مخازن سپتیک دوجداره 4 مترمکعب دارای 4 پایه نگهدارنده، یک لوله ورودی، لوله خروجی، ونت هوا، دیواره میانی (دو قسمته) یک یا دو منهول یا همان دریچه بازدید می باشند.

5 مترمکعب:  یکی از حجم های پرمصرف و استاندارد تولید سپتیک پلی اتیلن 5 متر مکعبی میباشد. قطر لوله مورد استفاده در این حجم 1.4 متر با طول 3.26 متر است. اما در صورت عدم وجود فضای کافی می توان از لوله با قطر 1.2 متر و طول 4.42 در تولید استفاده نمود.

6 مترمکعب: مخزن سپتیک پلی اتیلن دارای قطر 1400 میلیمتر و طول 3900 ملیمتر است. این سپتیک دارای دو دریچه بازدید و دو بافل در ابتدا و انتهای آن ، یک ورودی و یک خروجی به قطر دلخواه و یک ونت هوا در بالا بصورت دو قسمته است. قطر بیرون به بیرون این مخزن سپتیک 1560 میلیمتر می باشد.

7 مترمکعب:  این مخزن بر طبق اصول با لوله اسپیرال قطر 1.4 متر و طول 4.58 متر بصورت افقی تولید میگردد. اما در صورت درخواست کارفرما به شکل عمودی نیز قابل طراحی و ساخت است.

سپتیک تانک پلی اتیلن 7 مترمکعب به طور کلی متقاضی زیادی ندارد. دلیل اصلی آن این است که اکثر اوقات کارفرمایان حجم 10 مترمکعب را ترجیح میدهند. به دلیل اینکه هرچقدر میزان حجم سپتیک تانک دست بالاتر گرفته شود کارایی و بازدهی آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

لوله ورودی در سپتیک تانک پلی اتیلن 7 مترمکعب 7 سانتیمتر پایین از بالای مخزن و لوله خروجی 14 سانتیمتر پایین تر از بالای مخزن نصب می شود.

10 متر مکعب: سپتیک تانک دوجداره پلی اتیلن با ظرفیت 10 مترمکعب برخلاف حجم 7 متر مکعب متقاضی بسیار بیشتری دارد. این مخزن ها می توانند با لوله اسپیرال یا کورتیوب و یا کاروگیت تولید شوند. در هر صورت سپتیک تانک پلی اتیلن 10 متر مکعبی به صورت استاندارد با لوله دوجداره به قطر 1600 میلیمتر و طول 5 متر طراحی و ساخته میشود.

این مخزن سپتیک از قسمت‌های زیر تشکیل شده است:

یک جدا کننده یا بافل میانی ، یک ونت برای خروج گاز متان تولید شده ، دو عدد دریچه بازدید، 4 عدد پایه از لوله کاروگیت جهت نگهداری آن بصورت تراز ، دو عدد عدسی که عموما محدب تولید می گردد. یک عدد ورودی 4 تا 6 اینچ بسته به انتخاب مشتری ، یک عدد خروجی با ابعاد برابر با ابعاد ورودی و با اختلاف ارتفاع 5 تا 10 سانتیمتر پایین تر از ورودی از تاج مخزن، و دو عدد منهول.

حجم‌های مختلف سپتیک تانک پلی اتیلن

12 مترمکعب: برخلاف حجم 10 متر مکعبی مخازن سپتیک، حجم 12 متر مکعبی طرفداران زیادی ندارد. ضخامت بدنه سپتیک تانک پلی اتیلن 12 مترمکعب، به صورت دوجداره، از 6 سانتیمتر تا 14 سانتی متر میتواند متغیر باشد. قطر لوله مورد استفاده در تولید سپتیک 12 مترمکعب بنا به نظر مشتری از 1.4 متر آغاز و تا 2 متر بصورت 1.4 – 1.5 – 1.6 – 1.8 تا 2 متر متغیر است .

برای نمونه ساخت این مخزن با لوله دوجداره پلی اتیلن با قطر 1.6 متر و طول 6 متر با دو عدسی با ضخامت 5 سانتیمتر هر دو دوجداره ، به علاوه یک جدا کننده، دو سیفون داخلی، و دو دریچه بازدید انجام میشود. همچنین از 6  پایه ی نگهدارنده نیز استفاده خواهد شد. این پایه ها برای جلوگیری از چرخش مخزن استفاده میشود و نقش باربری را ندارند.

15 مترمکعب: سپتیک تانک پلی اتیلن 15 مترمکعب هلدینگ برتر از مواد اولیه درجه یک پتروشیمی امیرکبیر یا مارون یا جم و یا مواد اولیه پتروشیمی شازند اراک با گرید 80 در جوش ها و 100 در بدنه اصلی طراحی و تولید میشود.  در حالت پیش فرض این مخازن دارای قطر 1.6 متر و طول 7.5 متر هستند. منظور از حالت پیش فرض یعنی حالتی که هزینه سپتیک تانک پلی اتیلن در کمترین میزان آن خواهد بود.

در شرایطی که محدودیت فضا یا ترافیکی در محل وجود داشته باشد می توان سپتیک تانک پلی اتیلن 15 مترمکعب را با لوله کاروگیت اسپیرال با قطر 1.8 و طول 5.9 یا قطر 2 و طول 4.77 و قطر 2.5 و طول 4 متر تولید کرد.

سپتیک تانک پلی اتیلن 50 مترمکعب : این ظرفیت مخزن سپتیک آماده پلاستیکی در قطرهای 2 ، 2.2 ، 2.4 ، 2.5 و 3 متر و طولهای متناسب تولید می شود و ظرفیت تصفیه فاضلاب 60 واحد مسکونی با سرانه 4 نفر ، ساختمان اداری با 300 نفر پرسنل بدون ارباب رجوع ، مجتمع بین راهی با 20 چشمه سرویس بهداشتی ، بیمارستان با 50 تخت بستری و مجتمع تجاری با 60 مغازه را دارد. میزان خاکی که روی دستگاه سپتیک تانک پلی اتیلنی می توان ریخت از 70 سانتیمتر و بدون فشار آب زیر زمینی آغاز و تا 13 متر و فشار آب زیر زمینی قابل طراحی و تولید در کارخانه می باشد. لیکن قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن 50 مترمکعب دقیقا وابسته به همین طراحی است که چنانچه نیاز به دریاقت قیمت بروز این محصول را دارید لطفا با همکاران من در واحد فروش تماس بگیرید.

نکاتی درباره بهره گیری از سپتیک تانک پلی اتیلنی

از جمله مشکلاتی که در جمع آوری فاضلاب خام در سطح روستاها وجود دارد عدم جریان کافی فاضلاب در لوله ها می باشد. این مسأله باعث می شود سرعت کافی در لوله ها بوجود نیامده و به علت کم بودن سرعت، مواد معلق در لوله رسوب و سیستم از کار بیفتد. پیرو همین نقطه ضعف سیستم های جمع آوری فاضلاب متداول بوده که تصمیم به جمع آوری فاضلاب ته نشین شده از مخزن سپتیک فاضلاب گردید. پساب خروجی از مخزن که مواد معلق خود را در مخزن از دست داده است قادر خواهد بود با سرعت و شیب کمتری بدون مشکل در فاضلابروها جریان یابد.

قابل توجه است که فاضلابروی ساختمان که عمل جمع آوری فاضلاب تولیدی و انتقال آن را تا مخزن سپتیک تانک عهده دار است، بر اساس فاضلابروهای متداول طراحی می شوند. بنابراین لازم است که به مسأله حداقل سرعت و شیب در این فاضلابروها دقت شود. در صورتی که بتوان به حل این مسأله فائق شد و از طرفی بتوان موقعیت مخزن را طوری انتخاب نمود که چند خانه را با هم سرویس دهد می توان فاضلاب چند خانه را جمع آوری و به مخزن سپتیک انتقال داد.

تصفیه فاضلاب در سپتیک تانک پلی اتیلن

فعل و انفعالاتی که در مخزن سپتیک تانک صورت می گیرد عبارتست از پالایش ابتدایی فاضلاب که همان ته نشینی است. موادی که در مخزن ته نشین و یا رونشین می شوند مراحلی از تصفیه را می گذرانند که درباره آن نیز مختصری گفتگو خواهد شد. سپتیک تانک پلی اتیلن به نحوی طراحی می شود که فاضلاب ورودی به آن تقریباً‌ بین یک تا سه روز باقی می ماند. در مدت مذکور مواد معلق به نسبت سنگین فاضلاب به صورت لجن در کف مخزن ته نشین شده و بیشتر مواد معلق سبک و از جمله روغن و چربی به تدریج به شکل کف غلیظی در سطح مایع شناور می گردد. وقتی که مقدار فاضلاب وارد مخزن می شود به اندازه هم حجم آن پساب از لوله خروجی دفع می شود.

لجن ته نشین شده در کف مخزن در اثر فعالیت باکتریهای غیر هوازی تجزیه گردیده ایجاد گاز می نماید. نتیجه فعل و انفعالات مزبور، کاهش قابل ملاحظه حجم لجن می باشد و به همین دلیل معمولاً تخلیه لجن مخزن هر ۲ تا ۴ سال یکبار بر حسب زمان ماند اولیه ضرورت می یابد. در پساب مخزنی که صحیح طراحی و اجرا شده است مواد معلق و تیرگی کمی وجود خواهد داشت اما هنوز کاملاً‌ صاف نیست و بوی مخصوص فاضلاب می دهد. بعلاوه پساب مزبور احتمالاً از نظر بهداشت به علت در برداشتن باکتریهای بیماری زا، کیست و تخم کرمهایی که کاملاً‌ از بین نرفته اند مخاطره انگیز می باشد.

نقشه سپتیک پلی اتیلن

فرآیند تجزیه فاضلاب در سپتیک تانک پلی اتیلنی

همزمان با تجزیه لجن در مخزن فاضلاب گاز تولید می شود که به صورت حبابهای ریز به سوی سطح مایع صعود می کند. گازهای مزبور در حین برخورد به فاضلاب وارده مولکولهای آن را با موجودات ریز که عامل اصلی عملیات تجزیه اند جذب می کنند. ذرات مزبور در سطح مایع تجمع یافته و به تدریج آن را سنگین و ضخیم می کند تا آنجا که کف مذکور در اثر افزایش وزن اندکی زیر سطح مایع قرار می گیرد.

گسترش لایه های شناور گاهی به میزانی است که سطح زیرین آن حتی تا درون فاضلاب روی اصلی نیز ادامه می یابد. پیدایش این وضع معمولاً همزمان با افزایش لجن در کف مخزن است و در نتیجه گذرگاه فاضلاب در داخل مخزن آنقدر کوچک می شود که فرصت کافی برای ته نشین شدن مواد معلق فاضلاب تازه تخلیه شده باقی نمی ماند. بنابراین در پساب مخزن مقدار قابل توجهی مواد شناور مشاهده خواهد شد.

مشکل فوق را می توان با تخلیه و نظافت منظم مخزن مرتفع کرد. از طرف دیگر صعود حبابهای گاز در درون مایع مخزن تا حدودی سیر طبیعی ته نشینی مواد جامد را مختل می کند. راه حل این مشکل ساختمان یک مخزن دو انباره است. به این ترتیب که مواد معلق سبک که از انباره اول خارج می شوند با شرایط مساعدتری در محیط آرام انباره دوم سپتیک تانک پلی اتیلن ته نشین می شوند. این کار به خصوص در مواقعی که حجم لجن ته نشین شده زیاد و تجزیه بی هوازی سریعاً در حال گسترش است، بسیار موثر می باشد.

تصفیه فاضلاب با سپتیک تانک پلی اتیلن

لجن انباره دوم سپتیک تانک پلی اتیلن معمولاً‌ یکنواخت تر و کف متشکله در آن کمتر از انباره اول است. مواد معلق، پساب چنین دستگاهی نیز کمتر از دستگاه یک مخزن است. در حقیقت و با توجه به تعاریف فوق مخزن سپتیک حوض ته نشینی ساده ایست که در آن فاضلاب با سرعتی کم و بطور مداوم در جریان است. لذا مواد معلق ته نشین شده بصورت لجن در کف انباره با کمک باکتری های بی هوازی هضم میشود. در نتیجه تبدیل به مواد آبکی و گازی شکل می گردد و از حوض خارج می شود. لذا از مقدار لجنی که باید تخلیه شود کاسته می شود به صورتی که تخلیه لجن حداکثر یک بار در سال و در نهایت ۵ سال یکبار نیاز به خالی کردن پیدا می کند. نکته مهمی که باید حتماٌ رعایت شود این است که در تمام مدت مقدار فاضلابی که از سپتیک تانک خارج می شود برابر با مقدار فاضلابی باشد که وارد آن می شود.

طرز ساخت فضای داخل سپتیک تانک پلی اتیلن

جریان فاضلاب بین مخازن توسط لوله های با قطر ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر برقرار می گردد. ممکن است این امر بوسیله سوراخهایی که در دیواره جداکننده به فاصله ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر از سطح آزاد فاضلاب تعبیه می شوند انجام گیرد تا مواد شناور از انباره فاضلاب سرریز نشود. فاصله مرکز تا مرکز لوله ها و یا سوراخها ۳۰ سانتی متر در نظر می گیرند.

برای خروج گازهای ایجاد شده از تجزیه فاضلاب در فضای سپتیک تانک پلی اتیلن ، از لوله ای به قطر ۱۰ سانتی متر استفاده می شود. برای جلوگیری از ایجاد مزاحمت توسط بو ارتفاع لوله تهویه را حداقل ۱٫۵ متر بالاتر از ارتفاع بالاترین ساختمان در نظر می گیرند. همچنین برای جلوگیری از ورود و یا افتادن جانوران و پرندگان به لوله تهویه دو کار صورت می گیرد: یا در انتهای آن توری نصب می کنند و یا با نصب زانوی ۹۰ درجه امتداد دهانه خروجی لوله تهویه را به طرف زمین بر می گردانند.

ظزاحی سپتیک تانک پلی اتیلن

برای بازدید، تمیز کاری و تعمیر کردن مخزن سپتیک پلی اتیلن، تعبیه دریچه آدم رو ضروری است. بمنظور جلوگیری از حرکت اغتشاشی فاضلاب ورودی که ممکن است موجب خروج کف ناشی از عمل تجزیه فاضلاب گردد از مانع استفاده می کنند. این مانع ممکن است با نصب سه راهی و تغییر جهت دادن لوله ورودی داخل تانک از حالت افقی به عمودی عملی گردد. معمولاٌ انتهای لوله ورودی را حدود ۳۰ سانتی متر و انتهای لوله خروجی فاضلاب را ۴۵ سانتی متر پایین تر از سطح آزاد فاضلاب نصب می کنند.

در حال حاضر حداکثر جمعیتی که می توان فاضلاب حاصل از فعالیت آنها را با سپتیک تصفیه نمود ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر توصیه شده است. با نصب دیواره در داخل فضای مخزن حجم آن را به دو قسمت تقسیم می کنند. بطوریکه حجم فضای مربوط به ورود فاضلاب دو برابر حجم فضای قسمت خروجی باشد .

نکات مهم در استفاده از مخزن سپتیک پلی اتیلن برای تصفیه فاضلاب

 • زمان تخلیه سپتیک تانک پلی اتیلن بطور معمول و در شرایطی که ظرفیت آن خوب محاسبه شود و از ریختن مواد غیر از فاضلاب جلوگیری شود، حدود یک سال مناسب خواهد بود.
 • از ریختن مواد ضد عفونی کننده به داخل مخزن به علت از بین بردن باکتری ها خودداری شود. تمام لجن نباید از سپتیک تخلیه گردد زیرا مقداری لجن برای شروع مجدد فعالیتهای میکروب لازم می باشد.
 • چون در داخل سپتیک تانک شرایط بی هوازی تشکیل می گردد و در اثر تجزیه بی هوازی همیشه مقادیر قابل توجهی گازکربنیک (CO2)، سولفید هیدروژن (H2S) و سایر گازهای نسبتا بدبو متصاعد می گردد بنابراین برای خروج این گازها باید سپتیک تانک مجهز به سیستم تخلیه مناسب باشد لذا وجود ونت تخلیه گازهای بیهوازی ضروری به نظر می رسد.
 • با توجه به تجمع گرانول ها و ذرات درشت دانه در داخل محفظه های سپتیک تانک پلی اتیلن، برای هر محفظه یک منهول (Manhole) جهت تخلیه و تمیز کردن این مخازن درنظر گرفته شود بدین منظور هلدینگ صنایع برتر با تعبیه دو دریچه بازدید و منهول تخلیه این امکان را فراهم نموده است.
 • هیچ ماده ضدعفونی کننده ای نباید به داخل سپتیک تانک وارد شود.
 • خروجی سپتیک تانک ها در اکثر موارد استانداردهای تخلیه به محیط زیست را نخواهد داشت. بنابراین در صورتی که حجم پساب قابل توجه باشد (بیش از ۱۰ مترمکعب بر شبانه روز)، بمنظور استفاده از پساب خروجی از مخزن سپتیک پلی اتیلن، تصفیه پیشرفته تر فاضلاب نیز باید مدنظر قرار گیرد. در غیر اینصورت پساب خروجی از سپتیک تانک فاضلاب حتما باید به چاه جذبی هدایت گردد.
 • سپتیک تانک های تولیدی توسط هلدینگ صنایع برتر در ظرفیت های مختلف و بستگی به شرایط محل پروژه، با مصالح بتن مسلح، پلی اتیلن و فایبرگلاس (FRP) عرضه می گردند.

سپتیک تانک پلی اتیلن 10 مترمکعب

سپتیک تانک فاضلاب از نظر جنس بدنه

سپتیک تانک فاضلاب در زمانهای بسیار قدیم بصورت سنگی ساخته می شده است. امروزه استفاده از سپتیک سنگی بدلیل ترشحات فراوات به بیرون و بد بو نمودن محیط کاملا منسوخ شده است. در ادامه و با تولید سیمان و بتن سپتیک بتنی درجا و در ادامه سپتیک تانک بتنی پیش ساخته جای مدل سنگی را گرفته است. نوع سیمان استفاده شده در مدل بتنی ار نوع ضد سولفات یعنی سیمان تیپ 5 می باشد.

همچنین این نوع مخزن سپتیک فاضلاب توسط لایه ایزوگام بصورت کاملا عایق تولید می شود. لیکن بدلیل سنگین بودن بتن و سخت بودن حمل و نقل و نصب آن ، استفاده از آن در حال حاضر کاهش چشمگیری داشته است. گواه این موضوع ورشکستگی بسیاری از تولید کنندگان سپتیکهای بتنی پیش ساخته طی 5 سال گذشته در شهرهای مختلف ایران می باشد.

با پیشرفت تکنولوژی و تولید پلی اتیلن و فایبرگلاس با نوآوری صاحبان کارخانجات تولید کننده پلی اتیلن سنگین و مخازن FRP عرصه برای رقابت سپتیک تانک فایبرگلاس و سپتیک تانک پلی اتیلن باز شده به نحوی که امروزه سپتیک پلی اتیلن و در وهله بعد سپتیک فایبرگلاس گوی سبقت را از انواع دیگر آماده این محصول ربوده است.

کارخانه سازنده سپتیک تانک پلی اتیلن

نصب سپتیک تانک پلی اتیلن به شکل دفنی

قبل از نصب مخزن سپتیک بصورت دفنی باید اطمینان داشت که سپتیک تانک پلی اتیلنی مورد نظر توانایی تحمل بار خاک اطـراف و سربارهای احتمالی را داشته باشد. در صورتیکه مخزن مقاومت کافی نداشته باشد، به سبب اعمال بارهای وارده دچـار تغییر شکلهای نامناسب شده و باعث شکستگی اتصالات و نشت فاضلاب خواهد شد.

بـا توجـه بـه همین مسئله سپتیک تانک‌های پلی اتیلن هلدینگ برتر به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که توان تحمـل خـاک اطـراف و سربارهای احتمالی (غیر از ترافیک) را دارا هستند. این بدان معنی است که با اطمینان کامل می توان آنها را در زیرزمین به شکل دفنی نصـب کرد. در ادامه به موارد مهمی که باید در نصب سپتیک تانک رعایت شود اشاره خواهیم کرد.

این دستورالعمل بر اساس استانداردهای جهانی و تجربیات شرکت های بزرگ اروپایی و آمریکایی، طی سال ها فعالیت در این زمینه و همچنین تجربیات شرکت در اجـرای پروژه های خود تدوین شده است. استفاده از نکات ارائه شده در زیر، به طور حتم کمک زیادی در جهت اجرای صحیح عملیات نصب و بهره برداری این مخازن خواهد داشت. بدیهی است که این دستورالعمل جایگزین استانداردهای نصب سپتیک تانک نمی گردد.

سپتیک پلی اتیلن دفنی

در زیر موارد مهم و لازم جهت نصب سپتیک تانک پلی اتیلن تولیدی این شرکت، به شکل دفنی و در زیر زمین آورده شده است.

۱) آماده سازی چاله نصب

از مهمترین مراحل دفن سپتیک زیرزمینی، آماده سازی چاله نصب قبل از قرار دادن مخزن سپتیک در آن است. درباره آماده سازی چاله نصب باید موارد زیر را رعایت کرد.

 1. چاله باید فاقد قطعه سنگ ها و اشیای سخت با ابعاد بزرگ باشد.
 2. شیب کف چاله صفر باشد.
 3. اگر خاک چاله استحکام لازم جهت تحمل وزن مخزن را داشته باشد، خاک مربوطه متراکم مـی شود (بـا تـراکم حدود۹۵ % ) و در غیر اینصورت و یا بالا بودن سطح آب زیرزمینی باید از بتن برای کف چاله استفاده کرد.
 4. در صورت بتن ریزی کف چاله، باید حداقل، بتنی به ارتفاع ۱۵ -۱۵سانتی متر ریخته شود.
 5. ابعاد محدوده آماده سازی شده زیر سپتیک تانک پلی اتیلن (چه خاک متراکم شده، چه بتن) از طول و عرض حتما باید حدود 1 متر بزرگتر از ابعاد خود سپتیک باشد.
 6. دیواره های چاله کمی شیب دار باشند، که به هنگام کار کردن درون چاله خطری از بابت ریـزش خـاک بـه درون چاله وجود نداشته باشد.

در صورت عدم رعایت موارد فوق، خاک زیر مخزن دچار نشست شده و باعث آسیب دیدن سپتیک پلی اتیلنی خواهد شد.

۲) جابجایی صحیح مخزن سپتیک پلی اتیلن

سپتیک تانک های پلی اتیلن تولیدی هلدینگ برتر با رعایت اصول لازم در کارخانه بارگیری شده و تحویل مشتری می گردند. لذا لازم است هنگام تخلیه بار و همچنین انتقال سپتیک به درون چاله و جاسازی آن در چاله حتما مواردی رعایت شود تا مخزن صدمه نبیند.

 1. هنگام بلند کردن مخزن سپتیک از روی وسیله نقلیه، حتما از جاقلابی های تعبیه شده روی سپتیک و یا کمربندهای پارچه ای استفاده گردد.
 2. هنگام برداشتن سپتیک از روی وسیله نقلیه و همچنین موقع انتقال آن به درون چاله همیشـه تعـادل سپتیک حفـظ گردد.
 3. سپتیک تانک پلی اتیلنی ساخت این شرکت اغلب دارای پایه است. لذا برای گذاشتن آن روی زمین یـا جایگذاری درون چالـه باید به آرامی انجام شود تا پایه ها صدمه نبینند.

حمل مخزن سپتیک پلی اتیلنی

۳) وصل کردن اتصالات مخزن فاضلاب پلی اتیلن

تمام انشعابات ورودی و خروجی مخزن بعد از جایگذاری سپتیک تانک در چاله وصل می شـوند. البتـه جهت سـهولت در فرآیند خاکریزی و متراکم کردن خاک می توان انشعابات را مرحله به مرحله متصل کرد. اما در صورت باز ماندن سر انشعابات در مراحلی از دفن، باید مراقب بود که از جای انشعابات خاک وارد سپتیک نشود.

حتما باید دقت نمود که به صورت یکجا خاک با حجم زیاد روی لوله های انشعابات ریخته نشود. حتی برای محافظت بیشتر از این بخش ها در هنگام نصب میتوان از آجر و بتن استفاده کرد. این موضوع باعث میشود از وازد آمدن هر گونه فشار به این نواحی جلوگیری شود.

۴) پر کردن اطراف سپتیک تانک پلی اتیلن

برای اینکه بتوان اطراف مخزن سپتیک را به راحتی با مواد مناسب پر کرد و عمل متراکم سازی (کمپکت) را انجام داد، حتما دور تا دور سپتیک فضـایی در حـدود نیم متر باید خالی باشد.

نصب سپتیک تانک پلی اتیلن

برای پر کردن زیر سپتیک پلی اتیلن و اطراف آن می توان از مصالح زیر استفاده کرد :
• شن و ماسه دریت
• شن نخودی
• خرده سنگ ها

اطلاعاتی درباره پلی اتیلن

پلی اتیلن (به انگلیسی : Poly Ethylene) بعنوان ماده اولیه تولید سپتیک تانک پلی اتیلنی، پلیمری از خانواده پلاستیک ها با قابلیت ذوب شدن و قالب گیری است. این پلیمر از پلیمریزاسیون اتیلن که گازی بی رنگ و متشکل از دو اتم کربن و چهار اتم هیدروژن می باشد، به دست می آید. مهم ترین مشخصه پلی اتیلن که در تولید محصولات پلیمری تاثیر گذار است، جرم مولکولی و دانسیته می باشد .

جرم مولکولی پلی اتیلن وابستگی مستقیم به تعداد مونومر اتیلن موجود در ساختمان آن دارد. از این نظر پلی اتیلن به چندین دسته تقسیم می شود. پلی اتیلن سنگین دارای تعداد مونومر بیشتر در ساختمان خود می باشد و پلی اتیلن سبک تعداد مونومر کمتری را در ساختمان مولکولی خود دارد. پلی اتیلن سنگین مقاومت بسیار بالایی در مقابل مواد شیمیایی و خورندگی داشته و بطور وسیعی در صنایع آب و فاضلاب و تولید محصولات مرتبط مورد استفاده قرار می گیرد. ساخت سپتیک تانک پلی اتیلن یکی از ده ها کاربرد این ماده در صنایع لوله و آب و فاضلاب است.

وظیفه دوده درون پلی اتیلن چیست؟

اضافه کردن دوده در فرآیند تولید محصولات پلی اتیلن مخصوصا پلی اتیلن سنگین باعث محافظت در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید در طول فرآیند بهره برداری می گردد. این عامل مانع از تخریب محصولات پلی اتیلنی در اثر تابش نور خورشید می گردد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

4 دیگاه

 1. من سپتیک تانک پلی اتیلن 75 مترمکعب می خام با قطر 3 در طول 10.5 . تو فهرست بها سازمان مدیریت آیتم سپتیک پلاستیکی یا پلی اتیلنی آورده شده ؟ میشه این رو حتما به بفرمائید. تو کدوم قسمت هست .

  • استاد گرانقدر سلام . اگر ممکنه با واحد فنی تماس بگیرید . آقای مهدوی قطعا در این خصوص به شما کمک می کنن . در ضمن سپتیک تانک پلی اتیلن هنوز تو فهرست بهای سازمان مدیریت دیده نشده و آیتم جدید محسوب میشه .

 2. سپتیک تانک پلی اتیلن 50 مترمکعب چند روزه حاضر میشه؟ واقعیت ما یکی دو بار از شرکتهای مختلف خریدیم از همین دستگاه ها. گفتن آماده است الان می فرستیم ولی دو هفته طول کشید. اسم اینها روشونه دیگه سپتیک تانک آماده. اگر قراره ده روز طول بکشه خودم بتنی میسازم

  • سلام . وقت شما بخیر . ببخشید دیر پاسخ دادیم . نه مهندس ما مثل شرکت پارس اتیلن کیش و ناب زیست و پایپ ایران و پایپ گستر نیستیم که سپتیک پلی اتیلن رو مفهومش رو نفهمیدن . کسی که سراغ این مدل سپتیک میاد حتما عجله داره وگرنه خودش سپتیک بتنی تولید می کرد یا از مدل کامپوزیت استفاده میکرد. چشم میگم واحد فروش سپتیک تانک پلی اتیلنی تماس بگیرن و می گم که عجله دارین .