سپتیک تانک

سپتیک تانک

سپتیک تانک یک محفظه آبگیر است که از جنس آجر ، بتن، فایبرگلاس، PVC یا پلی اتیلن ساخته شده است. فاضلاب و پساب تولید شده از طریق یک لوله از داخل یک ساختمان یا توالت خارجی برای تصفیه اولیه به داخل مخزن سپتیک هدایت میشود. فرایندها و فعل و انفعالات بی هوازی درون سپتیک تانک، مواد جامد و ارگانیک را کاهش می دهند و تصفیه فاضلاب انجام میشود. در نهایت فاضلاب به داخل زمین نفوذ کرده یا از طریق یک لوله فاضلاب به یک ایستگاه تصفیه نیمه متمرکز منتقل می شود. لجن به جای مانده نیز باید به طور منظم از محوطه خارج و تخلیه شده و به درستی دفع شود.

میتوان گفت سیستم سپتیک تانک یک ساختار تصفیه فاضلاب زیرزمینی است که معمولا در کارگاه های ساختمانی ، کمپ های کارگری ، بیمارستان های در دست اجرا ، مناطق روستایی بدون سیستم های فاضلاب متمرکز  و … استفاده می شود.

سپتیک تانک برای ذخیره موقت فاضلاب خانگی و آپارتمان های انبوه به منظور زلال سازی و رقیق نمودن فاضلاب انسانی به کار میرود. در واقع نوعی پیش تصفیه فاضلاب در این مخازن رخ میدهد. . عملکرد این مخازن به روش بی هوازی ، استفاده از باکتری بیهوازی و ایجاد جلبک – لجن فعال ، می باشد .

سپتیک تانک

کاربرد سپتیک تانک

کاربرد سپتیک تانک بسیار متنوع است و در صنایع مختلف و اماکن مسکونی کاربرد فراوانی دارد. از این مخازن می توان در بیمارستان ها برای تصفیه فاضلاب بیمارستان استفاده نمود. از دیگر کاربردهای آن می توان به کاربرد آن در صنایع مختلف اشاره کرد که به کمک این سیستم می توان فاضلاب بسیاری از کارخانجات و واحد های تولیدی را تصفیه نمود و برای استفاده مجدد آب این کارخانجات اقدام کرد. در این صورت در کاهش هزینه ها بسیار مفید خواهد بود.

کاربرد سپتیک فاضلاب

استفاده از این سپتیک تانک فاضلاب در هتل ها نیز بسیار مرسوم شده است . سپتیک تانکها در بحث خانگی نیز بسیار کاربرد پیدا کرده و استفاده از آن یکی از بخشنامه های لازم الاجرای کشور در برخی مناطق می باشد. از همین رو واحد های مسکونی مجاب به استفاده از گندانبار در واحد های مسکونی خود می باشند. ویلا ها نیز از جمله دیگر استفاده کنندگان این محصول محسوب میشوند.

بخشهای مختلف سپتیک تانک

سپتیک تانک ها مخزن های ساده ای هستند که توسط یک دیواره جدا کننده به دو بخش تقسیم می شود. بخش اول که معمولاً دو سوم از حجم کل مخزن را شامل می شود به منظور جدا سازی مواد جامد تعبیه می شود. مواد جامد فاضلاب انسانی معمولاً به صورت سرباره می باشند که در برخورد با دیواره جدا کننده از حرکت به سمت بخش دوم باز می مانند.

در بخش اول که اصولا معادل دو برابر قسمت دوم حجم دارد، مواد و ذرات درشت ته نشین شده و در کف مخزن انباشته می شوند. چربی ها و روغن های شناور نیز بر روی سطح مایع درون سپتیک جمع میشوند. از این مخزنها جهت پیش تصفیه، تصفیه بیهوازی فاضلاب، متعادل سازی و یا ایستگاه پمپاژ فاضلاب در تصفیه خانه های بزرگ استفاده می شود.

این موضوع یعنی ساختار داخلی سپتیک تانک به جنس بدنه بستگی ندارد. یعنی مخازن سپتیک فایبرگلاس یا بتنی و یا پلی اتیلن هر سه دارای یک وظیفه هستند. یعنی جداسازی فاضلاب جامد درون پساب خروجی از منبع فاضلاب و تبدیل این فاضلاب جامد به فاضلاب مایع قابل جذب توسط چاه جذبی.

مخازن سپتیک ساخته شده در شرکت هلدینگ صنایع برتر از جنس پلی اتیلن یا فایبرگلاس می باشد. در قسمت میانی دیواره جدا کننده سوراخی به قطر 200 الی 300 میلیمتر تعبیه می شود. بنابراین هم مانع عبور مواد جامد ته نشین شده و هم مواد جامد سرباره به بخش دوم می شود. تصویر زیر به صورت شماتیک ساختمان و نحوه عملکرد این سیستم را نشان می دهد.

دانلود نسخه PDF کاتالوگ سپتیک تانک هلدینگ برتر.

 

نقشه سپتیک تانک

مخزن سپتیک تانک به طور کلی دارای 2 قسمت بوده که با 1 یا 2 دیواره جدا کننده تحت عنوان بافل جدا شده اند. سایز لوله های ورودی و خروجی (فلنچ) دلخواه میباشد. کارفرما می تواند سایز فلنچ ورودی و خروجی را قبل از تولید تعیین نماید و به کارخانه ارسال کند.

این سیستم دارای یک ونت هوا میباشد که گازهای تولید شده ای همچون H2S و Co2 را به بیرون از سپتیک تانک هدایت میکند . این محصول ساخت ایران و از جنس پلی اتیلن دارای استاندارد 8074 میباشند که بر اساس استاندارد DIN 8074 همانند دیگر مخازن دفنی حداقل 4 نیوتن بار را تحمل کند.

همچنین این شرکت توانایی ساخت سپتیک تانک Core less tube را داراست. از این رو مشتریانی که قصد خرید سپتیک نوع Core Less Tube را دارند میتوانند با مشاورین ما در بخش پشتیبانی فنی تماس حاصل کنند. استفاده از کورلس تیوب به معنی کاهش قیمت تمام شده از طریق کاهش مصرف پلی پروپیلن می باشد.

 

 

سپتیک ها در انواع مختلف تولید می شوند از همین رو نوشتن یک قیمت ثابت برای هر یک از حجم های آن با توجه به تغییرات روزانه قیمت مواد اولیه که روزانه قیمت پلی اتیلن در بازار بورس تعیین می شود در وب سایت کار دشواریست. به همین دلیل کارشناسان ما همه روزه آماده پاسخگویی به شما خریدارن محترم در خصوص قیمت این محصول می باشند.

محاسبات سپتیک تانک

همانطور که گفته شد دستگاه سپتیک تانک به منظور پیش تصفیه فاضلاب انسانی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین هدف از نصب آن حذف حدود 30 الی 50 درصد بار آلودگی فاضلاب است. چون در این سیستم شرایط بیهوازی برقرار است که منجر به تولید مواد اسیدی و کاهش pH فاضلاب می گردد و کاهش pH فاضلاب مانع از فعالیت میکروارگانیسم ها و تجزیه بیشتر فاضلاب می گردد. بنابراین زمان ماند خیلی زیاد، کمک چندانی به کاهش بار آلودگی فاضلاب در آن نخواهد کرد. معمولاً زمان ماند حدود 5 ساعت در این مخازن باعث تکمیل شدن فعالیت بیولوژیکی میکروارگانیسم ها می شود. ولی بخاطر ته نشینی بهتر معمولاً زمان ماند 24 ساعت جهت حساب ظرفیت فاضلاب در سپتیک تانک لحاظ می گردد.

سپتیک تانک بتنی

بنابراین جهت برآورد ظرفیت سپتیک تانک فاضلاب نیاز است تا میزان تولید 24 ساعته فاضلاب را بدانیم. به عنوان مثال در یک واحد مسکونی که بطور متوسط 4 نفر سکونت دارند و  میانگین سرانه تولید فاضلاب 150 لیتر می باشد، کل فاضلاب تولیدی در یک شبانه روز حدود 600 لیتر می باشد. حداقل گنجایش پیشنهادی جهت ساخت سپتیک تانک برای تصفیه و ته نشینی بهتر مواد جامد حدود 2 مترمکعب می باشد. بنابراین میزان اندازه محاسبه شده هر چقدر که باشد با 2 متر مکعب جمع می شود و گنجایش نهایی حاصل جمع این دو عدد می باشد. مثلاً در مورد یک خانواده 4 نفره که میزان تولید فاضلاب 600 لیتر در شبانه روز می باشد بهتر است از یک مخزن سپتیک به ظرفیت حدود 2000 الی  3000 لیتر استفاده شود.

میزان سرانه فاضلاب تولیدی در اماکن مختلف نظیر رستوران ها، پارک ها و اماکن تفریحی، ادارات و سازمانها، مراکز تجاری، مدارس و مراکز آموزشی، اماکن ورزشی و …. در کتاب های مرجع به صورت حداقل و حداکثر و میانگین، ذکر شده است. در صورت نیاز به برآورد دقیق گنجایش این دستگاه می توانید با کارشناسان شرکت صنایع هلدینگ برتر تماس بگیرید.

تماس با کارشناسان هلدینگ صنایع برتر

021-86127232

 

تولید کننده سپتیک تانک

 

نحوه عملکرد مخزن سپتیک

فعل و انفعالاتی که در مخزن سپتیک تانک صورت می گیرد عبارتست از پالایش ابتدایی فاضلاب که همان ته نشینی است. موادی که در مخزن ته نشین و یا رونشین می شوند مراحلی از تصفیه را می گذرانند که درباره آن نیز مختصری گفتگو خواهد شد. سپتیک تانک فاضلاب به نحوی طراحی می شود که فاضلاب ورودی به آن تقریباً‌بین یک تا سه روز باقی می ماند. در مدت مذکور مواد معلق به نسبت سنگین فاضلاب به صورت لجن در کف مخزن ته نشین شده و بیشتر مواد معلق سبک و از جمله روغن و چربی به تدریج به شکل کف غلیظی در سطح مایع شناور می گردد.

ساختار گندانبار

وقتی که مقداری فاضلاب وارد مخزن می شود به اندازه هم حجم آن پساب از لوله خروجی دفع می شود. لجن ته نشین شده در کف مخزن در اثر فعالیت باکتریهای غیر هوازی تجزیه گردیده تبدیل به مابع و باعث ایجاد گاز می نماید. نتیجه فعل و انفعالات مزبور، کاهش قابل ملاحظه حجم لجن می باشد و به همین دلیل معمولاً تخلیه لجن این مخازن هر ۲ تا ۴ سال یکبار بر حسب زمان ماند اولیه ضرورت می یابد .

با استفاده از سپتیک تانک می توان بسیاری از مواد جامد را قبل از حل شدن در فاضلاب از آن جدا کرد. اگر این مخازن بلافاصله پس از خروج فاضلاب از سرویس های بهداشتی تعبیه شود به راحتی می توان 50 درصد از بار آلودگی فاضلاب را توسط آن حذف کرد.

تصفیه فاضلاب، استفاده از مخازن سپتیک یا پکیج؟

دستگاه تصفیه فاضلاب مورد استفاده برای پساب خروجی از مجتمع مسکونی می تواند سپتیک تانک و پکیج تصفیه فاضلاب باشد. ولی دستگاه تصفیه مورد استفاده بمنظور تصفیه فاضلاب پساب خروجی از کارخانجات تولید صنایع شیمیایی به هیچ عنوان نمی تواند سپتیک تانک باشد و در عوض می تواند پکیج تصفیه فاضلاب و یا پکیج تزریق مواد شیمیایی باشد.

سپتیک ها صرفه می تواند برای تصفیه فاضلاب مقدماتی فاضلاب خروجی از مجتمع های مسکونی ، اداری ، بیمارستان ها ، قسمت اداری کارخانجات ، آشپزخانه های کارخانجات و فست فودها و نهایتا تصفیه فاضلاب کمپ های کارگری مورد استفاده قرار گیرد. پکیج های تصفیه فاضلاب بر اساس نوع طراحی می تواند در تمامی موارد جایگزین خوبی برای انواع مخزن های سپتیک فاضلاب باشد.

سازنده مخزن سپتیک فاضلاب

پکیج تزریق مواد شیمیایی ، چربی گیرهای صنعتی اعم از CPI ، DAF و نیز برخی از تجهیزات و دستگاه های تصفیه فاضلاب هستند که هر یک دارای کاربری های خاصی در تصفیه فاضلاب هستند .

در نتیجه برای اینکه بتوان تصمیم درستی بمنظور تصفیه فاضلاب گرفت می بایست با کارشناس متخصص و با تجربه در زمینه تولید این تجهیزات مشورت نمود. از اینرو ما پیشنهاد می نمائیم بعد از جمع آوری اطلاعات کافی در خصوص اینکه فاضلاب خروجی از مجتمع ، کارخانه ، بیمارستان و … شما دارای چه میزان آلایندگی است ؟ چه میزان در روز فاضلاب تولید می شود ؟ و چه استفاده ای از پساب خروجی خواهد شد ؟ با تماس با کارشناسان شرکت بتوانید به حل مشکل زیست محیطی که پیش رو دارید اقدام نمائید .

مراحل تصفیه در گندانبار تصفیه فاضلاب

سپتیک های تصفیه فاضلاب تشکیل شده است از مخزن سرپوشیده ای ساخته شده و فاضلاب پس از ورود به مخزن و به علت کاهش سرعت جریان آن، قسمتی از مواد معلق خود را بصورت ته نشینی از دست می دهد و از سوی دیگر مخزن بیرون می رود . مواد ته نشین شده بصورت لجن در کف انباره سپتیک تانک با کمک باکتریهای بی هوازی هضم میشوند . از این فرایند غیرهوازی در تصفیه فاضلاب، می توان بدون استفاده از تکنولوژی پیچیده و پر هزینه معمول، تصفیه فاضلاب را با هزینه بسیار کمتر و به نحو مطلوب‌تری به انجام رساند.

در این روش در صورتیکه به فاضلاب اکسیژن نرسد، باکتریهای هوازی فعالیت رشد و نمو خود را از دست داده و در عوض باکتریهای بی هوازی فعالیت خود را شروع می کنند. کار این باکتریها بر این اساس است که اکسیژن مورد نیاز خود را از تجزیه مواد آلی و معدنی موجود در فاضلاب بدست می آورند و به عبارت دیگر این باکتریها برخلاف باکتریهای هوازی، مواد نامبرده را احیاء می کنند .

نتیجه این فعالیت ، تجزیه مواد آلی ناپایدار و تبدیل آنها به نمکهای معدنی پایدار و نیز گازهایی از قبیل گاز هیدروژن سولفوره ، گاز متان ، گاز کربنیک و گاز ازت می باشد. به این ترتیب ، ترکیبات آلی موجود در سپتیک تانک فاضلاب توسط یک دسته از میکروارگانیسم ها به اسید استیک و گازهای دی اکسید کربن و هیدروژن تبدیل و سپس بوسیله دسته دیگری از میکروارگانیسم ها به گاز متان تبدیل می شود که گاز متان حاصله خود موجب از بین رفتن باکتریهای موجود می گردد .

فعل و انفعالاتی که در مخزن های سپتیک فاضلاب صورت می گیرد عبارتست از پالایش ابتدایی فاضلاب که همان ته نشینی است. موادی که در مخزن ته نشین و یا رونشین می شوند مراحلی از تصفیه را می گذرانند. سپتیک تانک فاضلاب به نحوی طراحی می شود که فاضلاب ورودی به آن تقریباً‌ بین یک تا سه روز باقی می ماند. در مدت مذکور مواد معلق به نسبت سنگین فاضلاب به صورت لجن در کف مخزن ته نشین شده و بیشتر مواد معلق سبک و از جمله روغن و چربی به تدریج به شکل کف غلیظی در سطح مایع شناور می گردد.

نحوه کارکرد سپتیک تانک

وقتی که مقداری فاضلاب وارد مخزن می شود به اندازه هم حجم آن پساب از لوله خروجی دفع می شود. لجن ته نشین شده در کف مخزن در اثر فعالیت باکتریهای غیر هوازی تجزیه گردیده تبدیل به مابع و باعث ایجاد گاز می نماید. نتیجه فعل و انفعالات مزبور، کاهش قابل ملاحظه حجم لجن می باشد و به همین دلیل معمولاً تخلیه لجن این مخازن هر ۲ تا ۴ سال یکبار بر حسب زمان ماند اولیه ضرورت می یابد.

فاضلاب خام از طریق لوله ورودی وارد بخش اول مخزن سپتیک تانک می شود. در مخزنهای تولیدی شرکت هلدینگ صنایع برتر به منظور آرام سازی جریان ورودی، لوله ورودی به شکل L می باشد و سر لوله ورودی به سمت پایین و تا میانه مخزن کشیده شده است. از طرفی این شکل طراحی باعث جلوگیری از نشت گازهای بدبو از طریق لوله ورودی فاضلاب به داخل ساختمان می شود و نقش سیفون را ایفا می کند.

مواد جامد به صورت سرباره یا ته نشینی از بخش مایع جدا می شود و در بخش اول مخزن سپتیک باقی می ماند. در اثر رشد میکروارگانیسم ها تحت شرایط بیهوازی، مواد جامد به مرور زمان هضم شده و به گازهای فرار و آب تبدیل می شود. توده میکروارگانیسم ها که دچار مرگ تدریجی می شود نیز در ته سپتیک تانک رسوب می کند.

پساب خروجی از بخش اول گندانبار وارد بخش دوم می شود. هدف از بخش دوم صرفاً افزایش زمان ماند و جمع آوری پساب جهت انتقال به چاه جذبی یا شبکه فاضلاب شهری و یا پکیج تصفیه فاضلاب می باشد. لوله خروجی نیز به شکل L می باشد که سر داخل مخزن تا اواسط مخزن ادامه دارد. این نوع طراحی باعث ممانعت از خروج چربی یا سایر مواد سرباره از دستگاه می گردد. سپتیک تانک هضم مواد آلی را انجام می دهد و مواد جامد و شناور (مانند روغن و گریس ) و مواد جامد را از فاضلاب جدا می کند .

سپتیک تانک، مخزنی پر کاربرد در تصفیه فاضلاب

این مخزنها برای تصفیه فاضلاب هرچند بصورت ناقص از ترکیبی از قدرت طبیعت و تکنولوژی اثبات شده برای تصفیه فاضلاب تولید شده توسط حمام ، آشپزخانه و لباس های شسته شده استفاده می کنند . یک سپتیک تانک معمولی شامل مخزن و یک میدان تخلیه یا میدان جذب آلودگی های جامد می باشد .

در چاه جذبی که دارای دیواره متخلخل می باشد چنانچه فاضلاب جامد به داخل آن راه یابد امکان جذب آب از بین می رود. لذا از طریق نصب یک دستگاه سپتیک تانک می توان بار آلودگی اعم از BOD5 و یا COD را تا نهایتا 60% کاهش داد. بدین ترتیب سازمان محیط زیست به کارخانه یا شرکت یا مجتمعی که از این دستگاه سر راه چاه جذبی استفاده نموده باشد تائیدیه زیست محیطی و راه اندازی خط تولید خواهد داد.

نکته بسیار مهم اینکه پساب خروجی از سپتیک تانک بی هوازی دیگر دارای کیفیت استفاده بمنظور آبیاری درختان و زمین های کشاورزی نیست.

تماس با کارشناسان هلدینگ صنایع برتر

021-86127232

 

قیمت سپتیک تانک

 

طرز ساخت فضای داخل سپتیک تانک

جریان فاضلاب بین دو مخزن سپتیک تانک توسط لوله ای با قطر ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر برقرار می گردد، ممکن است این امر بوسیله سوراخ هایی که در دیواره جداکننده سپتیک تانک به فاصله ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر از سطح آزاد فاضلاب تعبیه می شند انجام گیرد تا مواد شناور از انباره فاضلاب سرریز نشود. درون مخزن سپتیک، فاصله مرکز تا مرکز لوله ها و یا سوراخها ۳۰ سانتی متر در نظر می گیرند .

به منظور خروج گازهای ایجاد شده از تجزیه فاضلاب در فضای مخازن، از لوله ای به قطر ۱۰ سانتی متر استفاده می شود که به آن ونت هوا گفته میشود. همچنین برای جلوگیری از ورود و یا افتادن جانوران و پرندگان به لوله تهویه دو کار صورت می گیرد: یا در انتهای آن توری نصب می کنند و یا با نصب زانوی ۹۰ درجه امتداد دهانه خروجی لوله تهویه را به طرف زمین بر می گردانند.

برای بازدید درون تانک های سپتیک ، تمیز کاری و تعمیر کردن آن، تعبیه دریچه منهول رو ضروری است .

قیمت سپتیک تانک فاضلاب

همان طور که توضیح داده شد به دلیل متنوع بودن محصولات و تغییر مدام قیمت اولیه پلی اتیلن امکان ارائه پیشنهاد قیمت سپتیک تانک فاضلاب درون سایت بصورت مدون وجود ندارد.

بطور مثال قیمت سپتیک تانک دوجداره 20 مترمکعب با لوله پلی اتیلن دوجداره با قطر 1.6 متر و 1.8 متر و 2 و 2.5 متر تولید می شود. میزان خاکی که روی تاج مخزن می آید تعیین کننده مقاومت مکانیکی لازم در تولید آن و انتخاب قطر لوله می باشد. لذا قیمت این سیستمها بستگی به پارامترهای زیادی دارد که لازم است با کارشناسان ما تماس بگیرید تا بتوانند شما را راهنمایی کنند.

مهمترین عامل در تعیین قیمت سپتیک فاضلاب میزان خاکی است که روی آن خواهد آمد. چرا که سازه این محصول اعم از  پلی اتیلن ، بتنی آماده و فایبرگلاس و یا حتی بتنی درجا وابستگی کامل به میزان تحمل بار مرده ای که از جانب خاک به آن وارد می شود .

به عنوان مثالی دیگر سپتیک تانک پلی اتیلن 20 مترمکعب می تواند از 8.5 میلیون تومان برای عمق دفن نیم متر خاک تا 23 میلیون تومان برای 13 متر خاک قیمت گذاری گردد . همچنین مخزن سپتیک مخصوص مکانی که خاک نرم و سرند شده استفاده شود و دارای زیرسازی بتنی مرتب باشد دارای قیمت کمتری نسبت به گندانباری خواهد بود که در جایی پر از سنگهای تیز و زبر و بدون زیر سازی مورد استفاده قرار می گردد.

خرید سپتیک تانک

جهت راهنمایی برای خرید سپتیک تانک می توانید با کارشناسان فروش هلدینگ صنایع برتر تماس بگیرید. برای خرید این مخازن ابتدا باید به ظرفیت های مختلف،  انواع مختلف از لحاظ جنس بدنه، محل نصب، نوع استفاده، قطر ورودی و خروجی ها مسلط بود .

فعل و انفعالاتی که در این مخزن ها صورت می گیرد عبارتست از پالایش ابتدایی فاضلاب که همان ته نشینی است، موادی که در مخزن ته نشین و یا رونشین می شوند مراحلی از تصفیه را می گذرانند که در بالا توضیح داده شد. سپتیک تانک فاضلاب به نحوی طراحی می شود که فاضلاب ورودی به آن تقریباً‌ بین یک تا سه روز باقی می ماند. در مدت مذکور مواد معلق بالنصبه سنگین فاضلاب به صورت لجن در کف مخزن ته نشین شده و بیشتر مواد معلق سبک و از جمله روغن و چربی به تدریج به شکل کف غلیظی در سطح مایع شناور می گردد.

وقتی که مقداری فاضلاب وارد مخزن می شود به اندازه هم حجم آن پساب از لوله خروجی دفع می شود. لجن ته نشین شده در کف مخزن در اثر فعالیت باکتریهای غیر هوازی تجزیه گردیده تبدیل به مابع و باعث ایجاد گاز می نماید. نتیجه فعل و انفعالات مزبور، کاهش قابل ملاحظه حجم لجن می باشد و به همین دلیل معمولاً تخلیه لجن سپتیک فاضلاب هر ۲ تا ۴ سال یکبار بر حسب زمان ماند اولیه ضرورت می یابد.

خرید سپتیک تانک

این کار به خصوص در مواقعی که حجم لجن ته نشین شده زیاد و تجزیه بی هوازی سریعاً در حال گسترش است، بسیار موثر می باشد. لجن انباره دوم معمولاً‌ یکنواخت تر و کف متشکله در آن کمتر از انباره اول است. مواد معلق پساب سپتیک دو مخزنه نیز کمتر از مدل یک مخزنه است.

با توجه به تعاریف فوق سپتیک تانک حوض ته نشینی ساده ایست که در آن فاضلاب با سرعتی کم و بطور مداوم در جریان است لذا مواد معلق ته نشین شده بصورت لجن در کف انباره با کمک باکتری های بی هوازی هضم میشود، و در نتیجه تبدیل به مواد آبکی و گازی شکل می گردد و از حوض خارج می شود. لذا از مقدار لجنی که باید تخلیه شود کاسته می شود بطوریکه تخلیه لجن حداکثر یک بار در سال و در نهایت ۵ سال یکبار نیاز به خالی کردن پیدا می کند.

نکته مهمی که باید حتماٌ رعایت شود این است که در تمام مدت مقدار فاضلابی که از مخزن سپتیک تصفیه فاضلاب خارج می شود برابر با مقدار فاضلابی باشد که وارد آن می شود.

نحوه نصب سپتیک تانک

اولین عامل بهره برداری در سپتیک تانک ها حذف دوره ای جامدات ته نشین شده در سیستم می باشد . به علاوه پایش سیستم برای جلوگیری از رشد گیاهان و بوته های هرز نیز باید مورد توجه قرار گیرد . هرگز نیازی به اضافه کردن مخمر یا باکتری به سیستم نمی باشد. چرا که فاضلاب انسانی و آشپزخانه خود از لحاظ تامین باکتری های مود نیاز در فرآیند تصفیه کافی می باشد. در صورتی که جامدات ته نشین شده از سیستم نیاز به تخلیه دارند ، باید به این نکته توجه شود که نباید تمامی مواد را تخلیه نمود چرا که در بازدهی سیستم تاثیر منفی می گذارد .

بازرسی مخازن سپتیک فاضلاب

بایستی هر ۳-۵ سال مخازن گندانبار را از لحاظ جامدات ته نشین شده بررسی نمود تا در صورتی که نیاز به تخلیه می باشد این کار انجام گیرد . بازدید سالیانه از سیستم نیز برای رفع آشغالهایی که به سیستم دفع شده است نیاز می باشد .

ملاحظات : نهایت دقت باید در هنگام بازرسی سپتیک تانک صورت گیرد . هرگز نباید تنها و یا با وارد شدن به تانک بازرسی را انجام داد چرا که گازهای سمی که از فرآیندهای تصفیه طبیعی به وجود آمده اند ، می توانند در طی چند دقیقه باغث مرگ انسان گردند.

اندازه گیری جامدات و کف در سپتیک تانک فاضلاب

دو روش غالبا برای اندازه گیری جامدات و لایه کف درون سپتیک تانک به کار می رود .

الف) اندازه گیری جامدات با استفاده از یک لوله پلاستیکی شفاف و تو خالی و داخل کردن آن تا رسیدن به کف تانک انجام می شود. در هنگام بالا آوردن به دلیل تشکیل مقطع های مختلف در لوله میتوان مقطع طولی داخل تانک را مشاهده کرد .

ب) برای اندازه گیری لایه کف موجود در سیستم می توان از یک قطعه چوب که اندازه ابعاد آن 8cmx8cm می باشد استفاده نمود . روش استفاده به این صورت است که چوب را به وسیله طنابی به داخل سیستم وارد کرده و در صورتی که چوب از لایه کف عبور کند طناب به راحتی جابه جا می شود . بعد به طور اهسته شروع به بالا کشیدن طناب کنید.

در صورتی که نیروی مناسبی صرف این عمل شود ، چوب در مرحله بالا آمدن ، در هنگامی که به لایه پایین برسد از خود مقاومتی را نشان می دهد . در این مرحله می توان با علامت گذاری در روی طناب و سپس خارج کردن چوب از داخل سپتیک تانک ، مقدار ارتفاع علامت گذاری شده تا سطح چوب را که بیانگر لایه پایین می باشد ، اندازه گرفت . به طور معمول در صورتی که ارتفاع لایه کف روی سطح مایع در ورودی cm8 شود ، باید با عمل پمپاژ از تانک خارج شود .

حجم سپتیک تانک

در صورتی که میزان جریان ورودی به مخزن سپتیک فاضلاب به حالت پیک برسد ، امکان شناور شدن جامدات معلق ته نشین شده فراهم می شود که خود باعث اختلال هم در عملکرد سیستم و همچنین باعث بسته شدن مجرای لوله های تراوشی که فاضلاب را به زمین تزریق می کنند می شود .

برای جلوگیری از این مشکل راهکارهای زیر میتواند بهبود بخش باشد :

 1. مصرف حجم کمتری از آب در صورت امکان ، مثلا تنظیم فلاش تانک توالت ها برای مصرف کمتر از ۶ لیتر برای هر بار کشیدن سیفون.
 2. برنامه ریزی برای تنظیم حجم فاضلاب تولیدی در تمامی روزها ، مثلا در بیمارستان ها تمامی لباس ها در یک روز شسته نشود.
 3. استفاده از دوش های با مخزن کم.
 4. تعمیر نشت شیرهای خروجی و توالت ها.

عمل تخلیه تانک در صورتی انجام میگیرد که ارتفاع لایه کف شناور در خروجی ۸ سانتی متر باشد . در موقع تمیز کردن نباید مواد شیمیایی خطرناک و یا مواد شیمیایی آلی محلول و یا ترکیبات نفتی را برای چربی زدایی و یا باز کردن گرفتگی در سیستم استفاده نمود.

کنترل زائدات وارد شده به سپتیک فاضلاب

به علت اینکه سیستم سپتیک تانک یک روش تصفیه بیولوژیکی بی هوازی است نباید مواد شیمیایی خطرناک و حتی مواد شوینده های قوی همچون وایتکس به داخل آن راه پیدا کند. این مواد باعث از بین رفتن باکتری هایی که عمل تصفیه را انجام می دهد می شود.

به علاوه گریس ، چربی رستوران و سایر موادی که قابل تجزیه بیولوژیکی نیستند نیز نباید به سیستم وارد شوند. سیستم نباید برای تصفیه این مواد طراحی شود چرا که باعث گرفتگی در اجزای مختلف سیستم می شوند. پاک کننده هایی که در منزل به کار می روند نیز باید طوری وارد سیستم شوند که بر سیستم اثر منفی نگذارند. همچنین نباید هیچگاه درخت یا بوته ای در اطراف مخازن سپتیک فاضلاب کاشت شود. زیرا ریشه انها باعث آسیب رساندن به سیستم زهکشی پساب خروجی شده و همچنین امکان ورود آن به سپتیک و کاهش حجم و گرفتگی در ورودی و خروجی سیستم را باعث می شود .

البته در خصوص سپتیک تانک پلی اتیلن رعایت بسیاری از این موارد ضروری نخواهد بود . چرا که مدل پلی اتیلن مخصوصا مدل پلی اتیلن دوجداره بدلیل ضخامت بدنه بسیار بالا امکان نفوذ هیچ گونه ریشه درخت و یا بصورت معکوس یعنی نفوذ پساب فاضلاب به داخل مخزن سپتیک امکان پذیر نیست .

در جدول زیر فاصله استاندارد بین مخازن سپتیک و منابع مختلف آب بهداشتی و کشاورزی بیان شده است .

حجم گندانبار

معایب سپتیک تانک

 1.  ایجاد بوهای آزار دهنده در اطراف سیستم و یا داخل منازل در صورت عدم استفاده از ونت خروج گاز متان.
 2. نرم شدن خاک در اطراف سپتیک تانک در صورت استفاده از مدل بتنی . البته در صورت استفاده از نوع پلی اتیلن این عیب برطرف خواهد شد .
 3. رشد سریع علف های هرز در اطراف سیستم سپتیک بتنی که مجددا در صورت استفاده از سپتیک پلی اتیلن این مشکل برطرف می شود .
 4. آزمایش ها نشان داده که در چاه های آب اطراف سپتیک باکتری وجود دارد.
 5. صدای ناشی از ریختن فاضلاب به داخل مخازن که برای مرتفع کردن این مشکل حتما باید فاصله ای 5 متری بین ساختمان و مخزن ایجاد گردد .

محصول مرتبط : سپتیک تانک فایبرگلاس

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

2 دیگاه

 1. سلام نامی هستم از مراوه تپه . ما یک دامداری داریم توش 4000 گاو پرورش داده میشه البته روزها میرن ایام تابستون چراگاه و شب ها میان دامداری.
  چه سپتیکی ما باید بزاریم برای فاضلاب این دامداری. بغلش هم کشتارگاه داریم البته هفته ای 10 تا گاو ذبه می کنیم . ار ممکنه بفرمائید سپتیک تانک کستارگاه و دامداری ما چقدر باید باشه و قیمتش رو هم بیزحمت بفرمائید.

  • سلام جناب نامی
   طراحی و تولید سپتیک تانک کشتارگاه کار تخصصی هستش . باید بیشتر با بحث کنیم . لطفا با شماره های شرکت تماس بگیرید حتی شاید نیاز باشه شما از پکیج تصفیه فاضلاب استفاده کنید.