فیلتر شنی

فیلتر شنی

فیلتر شنی دستگاهی است که باعث می شود ذرات معلق و ناخالصی های موجود در آب از بین رفته و حذف شوند. این فیلتر دارای دانه های شنی و سیلیس است و آب با عبور از آنها ذرات معلق و املاح موجود در خود را از دست می دهد. آب خروجی پس از گذشت از بسترهای شنی کاملا سالم و عاری از هرگونه ناخالصی و ذرات معلق می شود زیرا این ذرات بین شن و ماسه موجود در فیلتر شنی گیر می کنند.

جنس بدنه فیلترهای شنی معمولا از فولاد، فایبرگلاس و بتن است و به شکل استوانه و دایره ای هستند. در داخل این دستگاه از شن و ماسه استفاده می شود. این فیلترها میکروب ها، باکتری ها، ناخالصی ها، گل و لای، مواد آلی و ذرات معلق فیزیکی موجود در آب را از بین می برد و آنها را حذف می کند.

فیلتر شنی

از فیلتر شنی که به آن صافی شنی نیز می گویند، در مرحله های اولیه فرآیند تصفیه آب استفاده می شود. اغلب بعد از این فیلتر، فیلتر کربنی مورد استفاده قرار می گیرد. از این محصول کاربردی در تصفیه آب و صنایعی که با آب سر و کار دارند، استفاده گسترده ای می شود. این دستگاه همچنین در فرآیندهای پیش تصفیه، تصفیه ثانویه و به عنوان فیلتر جانبی استفاده می شود.

استخرهای شنا و استخرهای پرورش ماهی، صنایع غذایی، صنایع رنگ، صنایع شیشه سازی، صنایع نساجی، صنایع شیمیایی، صنایع کاغذسازی، صنایع پلاستیک، صنایع فولاد، صنایع پتروشیمی، نیروگاه ها و پالایشگاه ها، تصفیه خانه های آب، تصفیه آب های سطحی، رودخانه ها، چاه ها، آب ورودی موتورخانه ها و آب های برگشتی برج خنک کننده ، تصفیه خانه های فاضلاب و سیستم های برودتی و حرارتی.

انواع فیلتر شنی

فیلترهای شنی به لحاظ سرعت جریان سیال درون مخزن به طور کلی به 3 دسته تقسیم می شود :

فیلتر شنی آهسته:
سرعت آب در این نوع فیلتر بسیار آهسته است و همین باعث می شود ذرات معلق فعالیت بیولوژیکی داشته باشند. لایه بیولوژیکی شکل گرفته از فعالیت بیولوژیکی ذرات، ناخالصی ها، باکتری ها و آلودگی های موجود در آب را از بین می برد. از فیلتر شنی آهسته، بدون اضافه کردن هیچ ماده منعقد کننده ای استفاده می شود.

فیلتر شنی تحت فشار:
در این نوع فیلتر، آب با سرعت یکنواختی در حرکت است و میزان از بین بردن ذرات به سایز شن و ماسه داخل دستگاه بستگی دارد. از فیلتر شنی تحت فشار در سیستم های تصفیه تجاری و استخرها استفاده می شود.

فیلتر شنی سریع:
جنس این نوع فیلتر از فایبرگلاس و استیل است و دارای پوشش اپوکسی می باشد. فیلتر شنی تند در اندازه های مختلفی وجود دارد و فضای خیلی بزرگی برای نصب و تعبیه نیاز ندارد.

انواع فیلتر شنی به لحاظ نوع بستر مورد استفاده

فیلتر شنی با بستر تک لایه : در این نوع از فیلتر شنی ها فقط از یک نوع سیلیس جهت تصفیه در داخل مخزن استفاده می گردد.
فیلتر شنی با بستر چند لایه : در نوع فیلرشنی از دو یا چند لایه شن یا سلیس با درجات و گریدهای مختلف استفاده می گردد. افت فشار در این نوع از فیلترشنی ها کم خواهد بود.

انواع فیلتر شنی به لحاظ شکل ظاهری

فیلترشنی از نظر هندسی و نحوه نصب در محل به دو صورت افقی و عمودی طراحی و تولید می گردد که در ذیل به بررسی هریک از آنها می پردازیم.

فیلتر شنی افقی

فیلتر شنی افقی بصورت استوانه ی خوابیده با طول بیشتر در کاربری هایی اعم از تصفیه خانه های شهری با مقیاس دبی آب متوسط و یا تصفیه خانه های صنعتی با مقیاس و ظرفیت بالا که دبی آب مورد نیاز آنها بیش از 60 مترمکعب در ساعت است مورد استفاده می باشد. جهت نصب فیلتر شنی افقی نیازمند فضای بیشتری هستیم. این نوع فیلتر شنی ها نیز یا از نوع تک بستر یا دو بستر می باشند. شستشوی سیلیس و بکواش آن در فیلتر شنی افقی از ترکیب هوا و آب استفاده می گردد

اجزای فیلتر شنی افقی عبارت است از :

 1. ورودی و خروجی آب
 2. دریچه یا منهول بازدید فوقانی
 3. کلکتور تقسیم آب
 4. نازل قارچی آب
 5. پایه فیلتر
 6. نازل پلیت
 7. عدسی ابتدا و انتهای فیلتر
 8. سیلیس دانه درشت و ریز
 9. بدنه فیلتر
 10. منهول بازدید تحتانی

فیلترشنی عمودی

این نوع از فیلترشنی ها بطور ایستاده هستند و ارتفاع بیشتری نسبت به مدل افقی دارند و فضای کمتری اشغال می کنند و در کاربری ها با دبی آب مورد نیاز کمتر از 60 مترمکعب بر ساعت استفاده می گردد دارای یک عدسی در کف می باشد و به سبب انجام عمل تصفیه فیزیکی در تمام ارتفاع مخزن نسبت به مدل افقی کارایی بالاتری دارند. این مدل فیلترشنی تا قطر5 متر نیز قابل تولید می باشند و به راحتی حمل و جابجا می گردند.

فیلترشنی فلزی

نحوه عملکرد فیلتر شنی

آب دارای باکتری، میکروب، ناخالصی، آلودگی، گرد و غبار، قارچ و انگل می باشد. وجود تمامی اینها در داخل آب باعث به وجود آمدن انواع و اقسام مشکلات پوستی و بیماری های گوارشی می شود. آب باید حتما فیلتر و تصفیه شود و این ناخالصی ها و آلودگی ها از بین برود. استفاده از صافی شنی در بسیاری از صنایع و مشاغل به خصوص استخرهای شنا الزامی است و باعث می شود آب گندیده و آلوده نماند.

ابتدا آب دارای ناخالصی و ذرات معلق از طریق لوله ورودی وارد مخزن فیلتر شنی می شود، با فشار پمپ به سمت پایین روانه می شود، از بین شن و ماسه عبور می کند و آلودگی ها و ناخالصی های آن از بین می روند.

در نهایت آب خروجی و تمیز از نازل هایی که سوراخ های بسیار ریزی دارند و کف مخزن قرار گرفته اند، خارج می شود.

کارکرد فیلتر شنی

مزایا و معایب استفاده از فیلترهای شنی

فیلتر شنی مزایای زیادی دارد و به دلیل همین مزایا کاربرد گسترده ای دارد و در اکثر صنایع از آن استفاده می شود. این مزایا عبارتند از:

 • داشتن ساختاری ساده
 • بازدهی و بهره وری بالا
 • سرعت تصفیه بالا
 • نگهداری آسان و هزینه تعمیر پایین
 • نیاز به فضای نصب کم و کوچک
 • تحمل فشار بسیار بالا
 • مجهز به فشارسنج
 • دارای 4 لایه سیلیس

البته این فیلترها دارای معایبی نیز می باشند:

 • گاهی اوقات در برخی از پروژه ها نیاز به استفاده از مواد شیمیایی دارد.
 • در پروژه های خیلی سنگین به یک مرحله اولیه تصفیه نیاز دارد.

ساختمان فیلتر شنی

فیلتر شنی گروه صنعتی هلدینگ صنایع برتر شامل مخزنی استوانه ای شکل از نوع عمودی یا افقی می باشد که از ورق فولاد با ضخامت مناسب ساخته شده است و بمنظور جلوگیری از پوسیدگی و خورندگی با نوعی پوشش ضد زنگ و ضد خوردگی از نوع اپوکسی رنگ آمیزی می گردد. فیلترهای شنی بر مبنای استانداردهای ملی و معتبر طراحی می شوند. در مدل عمودی قطر فیلتر بین 0/5تا 3متر و ارتفاع آن بین 0/5 تا 2/5 متر می باشد و از فیلتر افقی جهت تصفیه آب با با دبی بیش از 60 مترمکعب بر ساعت استفاده می گردد. در کاربری ها خورنده از فیلتر شنی با بدنه FRPیا ورق استنلس استیل گرید 316 استفاده می گردد. در ساختمان و ساختار فیلتر شنی قطعاتی از قبیل شبکه لوله کشی به همراه شیرآلات و اتصالات ورودی – خروجی ، شیرآلات بکواش، تخلیه هوا، گیج فشارسنج، دریچه بازدید(هندهول یا منهول) نیز استفاده می گردد.

مشخصات فنی فیلتر شنی هلدینگ صنایع برتر

 1. تحمل فشار کاری 3-7بار
 2. تحول فشار تست در کارخانه 10بار
 3. استفاده از 3 لایه اپوکسی zinc rich ، epoxy mio ، polyurethane با ضخامت 300 تا 400میکرون
 4. فیلتر شنی گروه صنعتی هلدینگ صنایع برتر از قطر 35 تا 300 سانتی متر قابل تولید می باشد. البته اقطار بالا نیز بسته به سفارش مشتری در مدت زمان معینی ساخته می شود.
 5. جنس بدنه از نوع فابیرگلاس و فلزی
 6. استفاده از سه نوع شیر فیلتراسیون دستی ، نیمه اتومات و تمام اتومات
 7. استفاده از صفحات نازل محدب
 8. دبی آب قابل تصفیه درون مخزن 3تا 140 مترمکعب بر ساعت
 9. استفاده از سیلیس با خلوص 99%
 10. تحمل دمایی در مدل فایبرگلاس در حدود 80درجه سانتیگراد

جنس بدنه فیلترهای شنی

فیلترهای شنی از لحاظ جنس ساخت بدنه در دو نوع فلزی و فایبرگلاس طراحی و ساخته می شوند. فیلترهای فایبرگلاس از کامپوزیت های تحت فشار تولید شده و به آنها فیلتر شنی FRP گفته میشود. فیلترهای تحت فشار از جنس FRP برای سایزهای کوچک و با ظرفیت های پایین پیشنهاد میشود.

در فیلتر های تک لایه استفاده از سه یا چهار سایز سنگ سیلیس مختلف توصیه می شود، دانه بندی سنگ های سیلیس به شرح ذیل است:

 • سایز درشت 8-10 که تقریبا 10 درصد وزنی کل سیلیس دستگاه است.
 • سایز درشت5-8 که تقریبا 10 درصد وزنی کل سیلیس فیلتر شنی است.
 • سایز متوسط 3-5 که تقریبا 10 درصد وزنی کل سیلیس است.
 • سایز ریز 0.5 -1.5 که تقریبا 70 درصد وزنی کل سیلیس است.

فیلترشنی فایبرگلاس

بدنه فیلترشنی فایبرگلاس از جنس پلیمر پلاستیک فشرده یا همان FRPیا GRP می باشد که با یک لایه رزین اپوکسی مقاوم سازی می شود و لایه درونی آن ازجنس کامپوزیت می باشد . این دسته از فیلترشنی ها امروزه در صنعت آب و فاضلاب بسیار رایج و پرکاربرد هستند و علت آن را می توان در وزن کم، قیمت مناسب، عدم زنگ زدگی و خورندگی، حمل و نصب راحت و آسان جستجو نمود؛ اما این مخازن معایبی نیز به همراه دارند که مهمترین آنها عبارتند از خاصیت شکنندگی بودن مخازن فایبرگلاس در برابر ضربه خوردن می باشد. فیلترشنی فایبرگلاس از نوع GRPدر دماهای بالاتر بسیار مطمئ و بدون نقص عمل می کنند. از این مدل فیلترشنی می توان در چهار سایزکوچک، متوسط، بزرگ و استخری با قطر زیاد و ارتفاع کم جهت تامین آب شرب و مواد غذایی دارای گواهی استاندارد استفاده می شود. فشاری کار یان نوع مخازن از 6 بار تا 10 متغییر است و این فیلترها تحمل دمایی 5 تا 160 درجه سانتیگراد را دارند.

فیلترشنی فلزی

جنس بدنه فیلترشنی فلزی از ورق گالوانیزه یا استیل استنلس می باشد که بر حسب نوع کاربری تعیین می گردد. در فیلترشنی فلزی از لایه شنی سایز متوسط با عمق ویژه استفاده می گردد. این دسته از فیلتر شنی ها بر مبنای دبی جریان آب درون صافی به دو مدل جریان کاهشی و جریان ثابت تقسیم می گردند.

مزایای فیلترشنی فلزی عبارت است از :

 • کاربرد و عملکردی ساده دارد
 • خیلی سریع آب را تصفیه می کند
 • هزینه نگهداری و اولیه کمتری دارند
 • اشغال فضای کمتر به هنگام نصب

اجزای تشکیل دهنده فیلتر شنی

اجزای تشکیل دهنده دستگاه فیلتر شنی عبارت است از:

 • ورودی آب
 • مخزن
 • پمپ
 • دانه های شن
 • سیلیس
 • نازل
 • خروجی آب

انواع بستر درون فیلترشنی

فیلتر شنی از بسترهای مختلفی بسته به نوع کاربرد جهت تصفیه مواد جامد و املاح استفاده می کنند که در ذیل به هریک از آنها اشاره می کنیم :

 • بستر سیلیس :
  بستر سیلیس به منظور حذف کدورت و ذرات جامد معلق در آب استفاده می شود و نوع سیلیس طبیعی با درجه خلوص بالای 98 درصد می باشد و دارای 4 سایز بین 0.5 تا 10 میلی متر می باشد.
 • بستر کربن اکتیو (ذغال فعال) :
  از این بستر به منظور حذف طعم، بوی نامطبوع، رنگ و جذب فنل و کلر محلول و مشتقات مشابه استفاده می شود و بر روی بستر سیلیس ریخته می شود و دانه بندی مطلوب بین 0.8 تا یک میلی متر می باشد
 • بستر اکسیدان :
  جهت حذف اکسیداسیون آهن، منگنز و رسوب این ترکیبات بروی بستر استفاده می گردد و از طریق پر منگنات پتاسیم بازسازی می گردد.
 • بستر خنثی کننده :
  جهت تنظیم میزان PH آب های اسیدی استفاده می شود .بسترخنثی کننده گاز CO2 را که باعث کاهش PH در آب می گردد را بصورت کربنات کلسیم تبدیل و خاصیت خورندگی آب را از بین می برد.
 • بستر پودر فسیلی :
  کاربرد این نوع بستر در فیلترشنی های ویژه استخرها می باشد که نیازمند آب زلال و تصفیه شده هستند. بستر فیلتر از تزریق پودر فسیلی دیاتومیت بروی صافی های پارچه ای تشکیل می یابد.

تعویض سیلیس فیلترشنی

همانطور که اشاره شد سیلیس و شن های درون مخزن فیلترشنی دارای طول عمر مفید مشخصی می باشد که از 5 تا 10سال بسته به کیفیت و برندها متغییر خواهد بود و بعد از اتمام کارایی سیلیس باید آنها را تعویض نمود که جهت تعویض سیلیس درون فیلتر شنی باید به صورت زیر عمل نمایید .
به هنگام تخلیه آب و شن و سیلیس فاقد بازده ابتدا باید پمپ ها را خاموش نمایید. سپس پیچ و مهره هایی که فیلتر شنی را به لوله کشی کاربری مورد نظر متصل نموده است باز کنید و شیر کوچک انتهای مخزن را باز کنید و آب باقیمانده را تخلیه کنید. بعد از چسب کاری کردن لوله زیرین شیر چندراهه سیلیس هایی که دیگر فاقد کیفیت هستند و غیرقابل بازسازی (از طریق بکواش نمودن) را تخلیه نموده و دیفیوزر و نازلها را چک کنید تا نقص و عیبی نداشته باشند، در صورت خرابی این قطعات به سبب قیمت پایین آنها حتما این قطعات را تعویض نمایید. سطح داخلی فیلترشنی را کاملا شستشو دهید و بعد سیلیس و شنهای جدید را مطابق دستورالعمل داخل کاتالوگ درون فیلترشنی بریزید و چسب قسمت دهان لوله شیر چند راهه را باز کنید و شیر چند راهه را با همان پیچ و مهره ها متصل کنید و شیر کوچک پایین را ببندید و شیر چند راهه را در حالت بکواش قرار دهید و پمپ را روشن کنید و دقت نمایید با استفاده از شیر هواگیری ، هوای داخل مخزن را خالی نموده و به منظور کنترل نمودن فشار وارده درون مخزن پمپ را ببندید و بعد از آچارکشی دوباره روشن نمایید و مجددا شیر را در حالت راینس قرار دهید تا چند دقیقه سیلیس ها منظم بر روی یکدیگر چیده شوند و بعد پمپ را خاموش و شیر را در حالت فیلتر قرار دهید و آب را تصفیه و استفاده نمایید.

انواع شستشوی بستر فیلترشنی

به منظور شستشوی فیلتر شنی و بستر درون فیلترشنی از چهار روش استفاده می گردد:

 • تانک شستشوی هوایی (ارتفاعی)
 • پمپاژ مستقیم
 • شستشوی اتومات و خودسر
 • بکواش یا شستشوی معکوس

چگونگی جذب مواد جامد محلول در آب توسط فیلتر شنی

حدف و جذب املاح و مواد جامد محلول در آب از وظایف دستگاه فیلترشنی به حساب می آید که این عمل را از راه های زیر انجام می دهد :

 • برخورد مستقیم :
  در این روش ذرات جامد مستقیما با ذرات شن و سیلیس برخورد نموده و در لابلای آنها گیر می افتند.
 • نیروی واندروالس یا لاندون :
  در این روش بین مولکولهای سیلیس یک پیوند دو قطبی شکل گرفته و مواد جامد و املاح طبق نیروی جاذبه دوقطبی به دام می اندازند.
 • جاذبه های سطحی :
  در این روش دانه های سیلیس و شن که قبلا توسط مواد جامد و محلول احاطه شده اند تبدیل به یک ماده جاذب شده اند و مانع فرار املاح و مواد جامد باقیمانده می گردند.
 • انتشار : اما در برخی از کاربری ها جهت حذف ذرات جامد قبل از تصفیه نهایی جهت اطمینان از تصفیه کامل از سه روش زیر استفاده می گردد.
 1. تنطیم نمود میزان بار سطحی توسط تغییر PH
 2. اضافه نمود کاتیونهای با بار اتمی زیاد مثل آلومینیوم 3+ و یا کلسیم 2+ (انعقاد)
 3. اضافه نمودن اندکی زنجیرهای پلیمری شارژی (لخته سازی)

دستگاه فیلتراسیون شنی آب

کاربردهای فیلتر شنی

از فیلتر شنی در صنایع و مکان های مختلفی استفاده می شود و در مجموع دستگاهی پرکاربرد و پرمصرف است. این فیلترها یکی از مهم ترین و پراستفاده ترین تجهیزات و دستگاه ها در فرآیند تصفیه آب و فاضلاب هستند. این سیستم فیلتراسیون پرکاربرد آلودگی ها و میکروب های موجود در آب را از بین می برد و آبی بسیار باکیفیت، سالم و تمیز تولید می کند. ناخالصی ها، ذرات معلق و مواد جامد در آب با عبور از لایه های سیلیس و دانه های شنی موجود در فیلتر شنی حذف می شوند و از بین می روند.

به طور معمول در بستر فیلترهای تحت فشار شنی، از آنتراسيت و يا خاک دياتومه استفاده میشود. عمق و اندازه صافی به گونه ای طراحی می شود که در هنگام شتسشوی معکوس فضای کافی برای انبساط بستر وجود داشته باشد. این فیلترها قابلیت جداسازی مواد معلق تا قطر 50 میکرون را دارند.

کار با صافی شنی بسیار آسان و نگهداری از آن ساده می باشد و هزینه بالایی ندارد. این فیلتر ها به خاطر مزایای زیاد و بازدهی و بهره وری فوق العاده خود طرفداران زیادی دارد و در صنایع زیادی مورد استفاده قرار می گیرد.

تصفیه آب شرب

استفاده از آب پاکیزه و استاندارد تاثیر مستقیمی بر سلامت بدن انسان دارد. وجود برخی املاح مضر موجود در آب میتواند در بلند باعث صدمه رسیدن به ارگان های بدن مانند کلیه ها شود. برای رفع این قبیل مشکلات میتوان از دستگاه های فیلتر شنی برای تصفیه هر چه بهتر آب بهره گرفت.

تصفیه آب کشاورزی

در مصارف کشاورزی و آبیاری اجسام ریز و درشت میتوانند وارد پمپ آب شده و باعث ایجاد مشکلات زیادی برای لوله ها و پمپ های آبیاری شوند.استفاده از دستگاه صصب صافی شنی میتواند راه حل مطمئنی برای این قبلی مشکلات باشد.

پیش تصفیه اسمز معکوس

عبور آب با آلودگی بالا از دستگاه تصفیه اسمز معکوس باعث میشود تا فیلترهای آن خیلی زود کثیف شوند. در این حالت فیلتر باید شسته شود و یا تعویض شود. به منظور جلوگیری از پرداخت هزینه تعویض مداوم فیلتر، از فیلتر شنی به عنوان پیش تصفیه استفاده می گردد. با این کار ذرات بزرگتر حذف شده و آب با درجه کدری و ناخالصی کمتر وارد دستگاه RO خواهد شد.

تصفیه پساب و فاضلاب

تصفیه فاضلاب می تواند هزینه آبیاری فضای سبز و همچنین مصرف آب کارخانجات صنعتی را تا حد زیادی کاهش دهد. یکی از کاربردهای بسیار مهم فیلتر شنی، استفاده از آن برای تصفیه پسآب فاضلاب می باشد که هزینه کمی داشته و می تواند تا حد مطلوبی ذرات معلق در آب را حذف کند.

استفاده در برج های خنک کننده

از فیلترهای شنی میتوان برای کارکرد بهتر و بالا بردن راندمان برج های خنک کننده یا همان Cooling Towe استفاده کرد.  تصفیه آب با این فیلترها تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت آب خواهد داشت. آب تصفیه شده باع کاهش استهلاک زودهنگام برج های خنک کن خواهد شد.

تصفیه آب استخر

استخرهای عمومی و خصوصی یکی از مهم ترین مواردی هستند که به شدت به آب تصفیه شده و بدون آلودگی نیاز دارند.  انواع فیلتر شنی استخر کند، تند و تحت فشار را میتوان برای تصفیه آب استخرها بکار گرفت. فشار وارد شده در نوع کند کمتر از دو نوع دیگر است. برای فیلترهای سریع از سیلیس هایی با دانه های بزرگتر استفاده می شود و در نتیجه نرخ عبور آب از نازل ها افزایش پیدا می کند. البته این امر باعث خواهد شد در نهایت آب خروجی کیفیت کمتری نسبت به مدل های دیگر فیلتر خواهد داشت.

عوامل تاثیرگذار بر کارکرد صافی شنی

عوامل زیادی وجود دارند که بر کارکرد فیلتر شنی تاثیرگذار هستند و راندمان آن را افزایش می دهند. یکی از عوامل شکل ذرات و دانه های شنی موجود در فیلتر است. عامل بعدی سرعت عبور آب از فیلتر است. شستشوی فیلتر نیز عامل موثر دیگر بر کارکرد و بهره وری آن می باشد.

تجمع ذرات معلق در بستر دستگاه، عامل افزايش افت فشار آب هنگام عبور از فیلتر میباشد. اگر افت فشار بيش از حد اتفاق بیافتد، زمان شستشوی آن فرا رسیده است. برای شستن صافی های شنی جريان آب به صورت معکوس در آن صورت میگیرد. بدین صورت ضمن منبسط شدن بستر، عملیات پاکسازی دانه های شن انجام میشود.

چگونگی شستشوی فیلترهای شنی

صافی شنی به دلیل اینکه ذرات معلق در آب و ناخالصی ها و آلودگی های آب را از بین می برد و حذف می کند، بعد از مدتی دچار رسوب و گرفتگی می شود و نیاز به تمیز شدن و شستشو دارد.

فرآیند شستشوی فیلتر شنی را بک واش می گویند. بک واش باید هر چند روز یکبار و به صورت دوره ای انجام شود. البته تعیین زمان انجام بک واش به میزان و تعداد دفعات استفاده از دستگاه بستگی دارد. در فرآیند بک واش آب از پایین و کف فیلتر وارد می شود و به سمت پمپ می رود. در حین عبور آب تمامی آلودگی ها و ذرات موجود جدا شده و از بین می روند. حرکت آب چند دقیقه ای ادامه دارد.

زمان دقیق تعویض فیلتر شنی

متخصصان معتقدند هر 10 سال یکبار باید فیلتر شنی تعویض گردد. البته زمان تعویض فیلتر ارتباط مستقیمی با کیفیت سیلیس مورد استفاده قرار گرفته برای آن دارد.

سیلیس دارای عمر مفید بین 5 تا 10 سال است. سیلیس بعد از گذراندن عمر مفید خود دیگر قادر به از بین بردن آلودگی ها و ناخالصی ها نخواهد بود و آب خروجی کیفیتی پایین خواهد داشت و دارای کثیفی و آلودگی می باشد.

شن های موجود در دستگاه نیز در ابتدا زبر هستند و این زبری باعث می شود ناخالصی ها و ذرات معلق از بین بروند. بعد از گذشت مدتی زبر بودن شن ها کم می شود و راندمان فیلتر کاهش می یابد.

فیلتر کربن

فیلتر کربن نوعی فیلترشنی بوده که بستر درون آن متشکل از رزین کربن اکتیو یا همان زغال فعال بوده که به منظور حذف و جذب موادشیمیایی آب اعم از کلر آزاد، رنگ، بو و طعم نامطبوع و ناخوشایند، موادآلی استفاده می گردد. از فیلتر کربن در دستگاههای تصفیه آب اسمز معکوس استفاده می شود.

عیب یابی فیلترشنی

در ذیل به برخی از مشکلات احتمال که موجب می شود فیلترشنی به درستی فرآیند تصفیه آب را انجام ندهد اشاره می کنیم با کاهش کیفیت آب خروجی و کثیف شدن سریع آب، پی به وجود عیب در فیلترشنی می بریم :

افت فشار فیلترشنی

تشکیل و گیر افتادن ذرات در لابلتی شنها و سیلیس ها موجب اشباع شدن سطح بستر گردد و فیلترشنی دچار افت فشار می گردد که سرعت جریان آب کاهش می یابد بنابراین در این مرحله باید سطح بستر سیلیس را شستشو داد و در صورت نامناسب بودن سیلیس باید اقدام به تعویض آن نمود. عمل بکواش در افت فشار 0/5 بار صورت می پذیرد.

از کارافتادن عقربه فشارسنج

گاهی دلیل عملکرد نامناسب فیلترشنی به گیر کردن عقربه فشارسنج برمی گردد. در این مواقع کافی است ضربه کوچکی با انگشت خود به صفحه فشارسنج بزنید. عدم نمایش فشار درون سندفیلتر منجر به وارد آمدن صدمات جدی به فیلترشنی می گردد. چنانچه با ضربه زدن عقربه شروع به حرکت نکرد باید فشارسنج تعویض گردد.

کاهش جریان آب عبورکننده از فیلترشنی

بروز این مشکل ممکن است ناشی از عوامل زیر باشد :

 • کوچک بودن سایز لوله های ارتباطی
 • رسوب گرفتن و کثیفی صافی پمپ و کفگیر
 • خرودگی و ساییده شدن پروانه پمپ
 • وجود مانع در مسیر توزیع آب

کوتاه شدن زمان بکواش

این مشکل به سبب بالابودن جریان آب از سطح بستر اتفاق می افتد.

کاهش کیفیت آب خروجی

کاهش کیفیت آب خروجی از مهمترین ایرادات فیلترهای شنی است که ناشی از عوامل زیر است :

 • عدم کفایت ظرفیت فیلترشنی
 • نامناسب بودن جریان عبوری آب
 • کم بودن زمان فیلتراسیون
 • کثیف بودن بستر سیلیس

خرید و قیمت فیلتر شنی

هنگام خرید فیلتر شنی باید حتما به ظرفیت، جنس، حجم و فشار کار توجه کنید. همه این عوامل در کارایی و راندمان فیلتر تاثیر دارند و روی نتیجه نهایی موثر هستند. فیلترهای شنی براساس مدل، جنس، شرکت تولید کننده، حجم و اجزای تشکیل دهنده خود قیمت گذاری می شود. قیمت این محصول متغیر است و از 10 میلیون تومان شروع می شود و تا 100 میلیون تومان ادامه دارد.

برای اطلاع از قیمت دقیق انواع فیلتر شنی همین حالا با مشاوران ما در بخش فروش تماس بگیرید. شما می توانید برای انتخاب و خرید دستگاه مناسب خود از آنها راهنمایی بخواهید و کمک بگیرید.

قیمت فیلتر شنی

محصولات مرتبط : سختی گیر آب

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]

3 دیگاه

 1. از سیستم فیلتراسیون شنی که شما تولید می کنید میشه برای تصفیه آب چاه استفاده کرد یا فقط باهاش میشه آب استخر رو فیلتر کرد ؟
  ما واسه کشاورزی از چاه اب میکشیم . گل و لای داره .

 2. وقت بخیر . خوندم مطالب سایت رو . فیلتر شنی میخام برای تصفیه آب استخر .
  کاتالاوگ فیلتر شنی رو هم اگر بفرستید ممنونم میشم . واسه ساخت فیلتر شنی گالوانیزه میتونید شما برایمون طراحی کنید و نقشه در اختیار ما بزارید ؟
  جباری