فیلتر شنی دستگاهی است که باعث می شود ذرات معلق و ناخالصی های موجود در آب از بین رفته و حذف شوند. این فیلتر دارای دانه های شنی و سیلیس است و آب با عبور از آنها ذرات معلق و املاح موجود در خود را از دست می دهد. آب خروجی پس از گذشت از بسترهای شنی کاملا سالم و عاری از هرگونه ناخالصی و ذرات معلق می شود زیرا این ذرات بین شن و ماسه موجود در فیلتر شنی گیر می کنند.

جنس بدنه فیلترهای شنی معمولا از فولاد، فایبرگلاس و بتن است و به شکل استوانه، دایره و مربع هستند. در داخل این دستگاه از شن و ماسه استفاده می شود. این فیلترها میکروب ها، باکتری ها، ناخالصی ها، گل و لای، مواد آلی و ذرات معلق فیزیکی موجود در آب را از بین می برد و آنها را حذف می کند.

از فیلتر شنی که به آن صافی شنی نیز می گویند، در مرحله های اولیه فرآیند تصفیه آب استفاده می شود. اغلب بعد از این فیلتر، فیلتر کربنی مورد استفاده قرار می گیرد. از این محصول کاربردی در تصفیه آب و صنایعی که با آب سر و کار دارند، استفاده گسترده ای می شود. این دستگاه همچنین در فرآیندهای پیش تصفیه، تصفیه ثانویه و به عنوان فیلتر جانبی استفاده می شود.

انواع فیلتر شنی

فیلترهای شنی به طور کلی به 3 دسته تقسیم می شود:

فیلتر شنی آهسته:
سرعت آب در این نوع فیلتر بسیار آهسته است و همین باعث می شود ذرات معلق فعالیت بیولوژیکی داشته باشند. لایه بیولوژیکی شکل گرفته از فعالیت بیولوژیکی ذرات، ناخالصی ها، باکتری ها و آلودگی های موجود در آب را از بین می برد. از فیلتر شنی آهسته، بدون اضافه کردن هیچ ماده منعقد کننده ای استفاده می شود.

فیلتر شنی تحت فشار:
در این نوع فیلتر، آب با سرعت یکنواختی در حرکت است و میزان از بین بردن ذرات به سایز شن و ماسه داخل دستگاه بستگی دارد. از فیلتر شنی تحت فشار در سیستم های تصفیه تجاری و استخرها استفاده می شود.

فیلتر شنی سریع:
جنس این نوع فیلتر از فایبرگلاس و استیل است و دارای پوشش اپوکسی می باشد. فیلتر شنی تند در اندازه های مختلفی وجود دارد و فضای خیلی بزرگی برای نصب و تعبیه نیاز ندارد.

انواع فیلتر شنی

نحوه عملکرد فیلتر شنی

آب دارای باکتری، میکروب، ناخالصی، آلودگی، گرد و غبار، قارچ و انگل می باشد. وجود تمامی اینها در داخل آب باعث به وجود آمدن انواع و اقسام مشکلات پوستی و بیماری های گوارشی می شود. آب باید حتما فیلتر و تصفیه شود و این ناخالصی ها و آلودگی ها از بین برود. استفاده از صافی شنی در بسیاری از صنایع و مشاغل به خصوص استخرهای شنا الزامی است و باعث می شود آب گندیده و آلوده نماند.

ابتدا آب دارای ناخالصی و ذرات معلق از طریق لوله ورودی وارد مخزن فیلتر شنی می شود، با فشار پمپ به سمت پایین روانه می شود، از بین شن و ماسه عبور می کند و آلودگی ها و ناخالصی های آن از بین می روند.

در نهایت آب خروجی و تمیز از نازل هایی که سوراخ های بسیار ریزی دارند و کف مخزن قرار گرفته اند، خارج می شود.

کارکرد فیلتر شنی

مزایا و معایب استفاده از فیلتر شنی

فیلتر شنی مزایای زیادی دارد و به دلیل همین مزایا کاربرد گسترده ای دارد و در اکثر صنایع از آن استفاده می شود. این مزایا عبارتند از:

 • داشتن ساختاری ساده
 • بازدهی و بهره وری بالا
 • سرعت تصفیه بالا
 • نگهداری آسان و هزینه تعمیر پایین
 • نیاز به فضای نصب کم و کوچک
 • تحمل فشار بسیار بالا
 • مجهز به فشارسنج
 • دارای 4 لایه سیلیس

البته فیلترهای شنی دارای معایبی نیز می باشند:

 • گاهی اوقات در برخی از پروژه ها نیاز به استفاده از مواد شیمیایی دارد.
 • در پروژه های خیلی سنگین به یک مرحله اولیه تصفیه نیاز دارد.

اجزای تشکیل دهنده فیلتر شنی

اجزای تشکیل دهنده دستگاه فیلتر شنی عبارت است از:

 • ورودی آب
 • مخزن
 • پمپ
 • دانه های شن
 • سیلیس
 • نازل
 • خروجی آب

اجزای فیلتر شنی

کاربردهای فیلتر شنی

از فیلتر شنی در صنایع و اماکن زیادی استفاده می شود و در مجموع دستگاهی پرکاربرد و پرمصرف است. این فیلترها یکی از مهم ترین و پراستفاده ترین تجهیزات و دستگاه ها در فرآیند تصفیه آب و فاضلاب هستند. این سیستم فیلتراسیون پرکاربرد آلودگی ها و میکروب های موجود در آب را از بین می برد و آبی بسیار باکیفیت، سالم و تمیز تولید می کند. ناخالصی ها، ذرات معلق و مواد جامد در آب با عبور از لایه های سیلیس و دانه های شنی موجود در فیلتر شنی حذف می شوند و از بین می روند.

کار با صافی شنی بسیار آسان و نگهداری از آن ساده می باشد و هزینه بالایی ندارد. این فیلتر ها به خاطر مزایای زیاد و بازدهی و بهره وری فوق العاده خود طرفداران زیادی دارد و در صنایع زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. در زیر به تعدادی از این صنایع اشاره شده است:

استخرهای شنا و استخرهای پرورش ماهی، صنایع غذایی، صنایع رنگ، صنایع شیشه سازی، صنایع نساجی، صنایع شیمیایی، صنایع کاغذسازی، صنایع پلاستیک، صنایع فولاد، صنایع پتروشیمی، نیروگاه ها و پالایشگاه ها، تصفیه خانه های آب، تصفیه آب های سطحی، رودخانه ها، چاه ها، آب ورودی موتورخانه ها و آب های برگشتی برج خنک کننده ، تصفیه خانه های فاضلاب و سیستم های برودتی و حرارتی.

عوامل تاثیرگذار بر کارکرد صافی شنی

عوامل زیادی وجود دارند که بر کارکرد فیلتر شنی تاثیرگذار هستند و راندمان آن را افزایش می دهند. یکی از عوامل شکل ذرات و دانه های شنی موجود در فیلتر است. عامل بعدی سرعت عبور آب از فیلتر است. شستشوی فیلتر نیز عامل موثر دیگر بر کارکرد و بهره وری صافی شنی می باشد.

چگونگی شستشوی فیلترهای شنی

صافی شنی به دلیل اینکه ذرات معلق در آب و ناخالصی ها و آلودگی های آب را از بین می برد و حذف می کند، بعد از مدتی دچار رسوب و گرفتگی می شود و نیاز به تمیز شدن و شستشو دارد.

فرآیند شستشوی فیلتر شنی را بک واش می گویند. بک واش باید هر چند روز یکبار و به صورت دوره ای انجام شود. البته تعیین زمان انجام بک واش به میزان و تعداد دفعات استفاده از دستگاه بستگی دارد. در فرآیند بک واش آب از پایین و کف فیلتر وارد می شود و به سمت پمپ می رود. در حین عبور آب تمامی آلودگی ها و ذرات موجود جدا شده و از بین می روند. حرکت آب چند دقیقه ای ادامه دارد.

زمان دقیق تعویض فیلتر شنی

متخصصان معتقدند هر 10 سال یکبار باید فیلتر شنی تعویض گردد. البته زمان تعویض فیلتر ارتباط مستقیمی با کیفیت سیلیس مورد استفاده قرار گرفته برای آن دارد.

سیلیس دارای عمر مفید بین 5 تا 10 سال است. سیلیس بعد از گذراندن عمر مفید خود دیگر قادر به از بین بردن آلودگی ها و ناخالصی ها نخواهد بود و آب خروجی کیفیتی پایین خواهد داشت و دارای کثیفی و آلودگی می باشد.

شن های موجود در فیلتر شنی نیز در ابتدا زبر هستند و این زبری باعث می شود ناخالصی ها و ذرات معلق از بین بروند. بعد از گذشت مدتی زبر بودن شن ها کم می شود و راندمان فیلتر کاهش می یابد.

خرید و قیمت فیلتر شنی

هنگام خرید فیلتر شنی باید حتما به ظرفیت، جنس، حجم و فشار کار توجه کنید. همه این عوامل در کارایی و راندمان فیلتر تاثیر دارند و روی نتیجه نهایی موثر هستند. فیلترهای شنی براساس مدل، جنس، شرکت تولید کننده، حجم و اجزای تشکیل دهنده خود قیمت گذاری می شود. قیمت این محصول متغیر است و از 10 میلیون تومان شروع می شود و تا 100 میلیون تومان ادامه دارد.

برای اطلاع از قیمت دقیق انواع فیلتر شنی همین حالا با مشاوران ما در بخش فروش تماس بگیرید. شما می توانید برای انتخاب و خرید دستگاه مناسب خود از آنها راهنمایی بخواهید و کمک بگیرید.

قیمت فیلتر شنی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دسته بندی ها: