لوله فلزی

لوله فلزی

به طور ساده می توان گفت لوله استوانه ای است توخالی که ابتدا و انتهای آن باز می باشد. لوله دارای سطح مقطع دایره ای شکل می باشد که جنس آن می تواند از مواد مختلفی همچون پلاستیک، فولاد، پی وی سی، استیل، آلومینیوم ، مس و… باشد. در این بین لوله های فلزی و لوله پلی اتیلن از متداول ترین لوله ها می باشند که جهت جابه جایی و انتقال سیالات به کار می رود. معمولاً لوله های مورد استفاده در لوله کشی صنعتی از جنس لوله های فلزی می باشد. این لوله ها به خاطر استحکام زیاد و مقاومت بالا دربرابرحرارت از بهترین موارد در فرایندهای صنعتی، نیمه صنعتی ، پالایشگاهی و نیز نیروگاهها می باشند.

انواع لوله های فلزی:

  • لوله چدنی
  • لوله آهنی
  • لوله فولادی

لوله های چدنی:

لوله های چدنی از قدیمی ترین لوله هایی می باشد که در صنایع مختلف جهت انتقال سیالات مورد استفاده بوده است. جنس این لوله ها از چدن ریخته گری می باشد و برحسب نوع کاربرد آنها، انواع و مقدار آلیاژ، شکل و طول لوله و‌ نوع اتصالات با هم متفاوت بوده و اغلب در سیستم لوله کشی فاضلاب استفاده می شود.

لوله های فلزی نشکن:

لوله فلزی نشکن که اصلی ترین کاربرد آن جهت لوله کشی آب آشامیدنی و فاضلاب می باشد. لوله های فلزی نشکن بطور کلی از پوشش چدن گرافیتی کروی و فلز نشکن تولید می گردد. همچنین جهت جلوگیری ازخورندگی حین توزیع سیالات از پوشش ملات سیمانی برای جلوگیری از خورندگی و زنگ زدگی در ساخت این محصول استفاده می گردد.

لوله های فولادی:

لوله های فولادی برای اولین بار در اوایل سال 1800 میلادی در صنعت مورد استفاده قرار گرفتند و از آن زمان به بعد به دلیل کارآیی وکیفیت بالا، لوله های فولادی به سرعت مورد توجه صنایع مختلف قرار گرفت و پیشرفت خوبی داشت. متریال اصلی این لوله ها از فولاد کربن تولید می باشد و کاربرد آن در لوله کشی آب و فاضلاب بوده و در زیر خاک قرار می گیرند.

دربچه منهول هم محصولی از جنس چدن که نوعی فلز است می باشد. اگر مایل باشید مطالعه کنید.

لوله مانیسمان یا بدون درز seamless pipe :

دراوایل قرن 19 میلادی برای نخستین بار یک دانشمند آلمانی به نام مانیسمان لوله ی بدون درز را تولید کرد. این دانشمند فکرش را هم نمی کرد که لوله های بدون درزی که تولید کرده بود در مدت زمان کوتاهی در همه دنیا این چنین فراگیر شود و مصرف کنندگان زیادی درسراسر دنیا پیدا نماید. این لوله در اصطلاح علمی  به نام لوله سیمی لس یا سیملس یعنی لوله بدون جوش یا بدون درز معروف است. بر این اساس لوله مانیسمان یا لوله بدون درز به آن گروه از لوله های فولادی گفته می شود که در فرآیند تهیه و تولید آنها از روشهای معمول یعنی جوش فلزات استفاده نمی گردد و مواد اولیه بکار رفته در آنها نسبت به سایر لوله های فولادی متفاوت است. لوله های مانیسمان یا در اصطلاح سیمی لس به صورت اکسترود توسط قالب های مخصوص تولید می شود. فرایند تولید لوله مانیسمان به طور کلی به این صورت می باشد که در طی مراحل مشخص یک شمش فولادی تبدیل به لوله می شود.

مراحل تولید لوله مانیسمان

در اولین مرحله شمش فولادی را با توجه به اندازه های مورد نیاز و نوع سفارش برش می دهند و سپس شمش را داخل کوره های داغ قرار می دهند تا به مرحله سرخ شدن برسد. بعد از آن کار گرد کردن وشلیک سمبه به داخل شمش صورت می گیرد. بعد از شلیک سمبه به داخل لوله در صورت نیاز کار تاب گیری انجام می گردد. بعد از طی این مراحل وکشش لوله، آن را سرد می کنند و مورد تست وآزمایش قرار داده وکار برش به اندازه های 6 یا 12متری انجام می شود. در نهایت و پایان کار، لوله های فولادی بسته بندی می شوند. نحوه بسته بندی بصورت شش ضلعی می باشد و با تسمه محکم بسته وآماده بارگیری می گردد.

((برش، گرمادهی، پرس، اللنگاتور، سمبه زنی، تاب گیری، جدا سازی سمبه، کشش و سرد کردن لوله، تست لوله، کونیک شدن دو سر لوله،  پولیش و درنهایت بسته بندی لوله))

لوله های مانیسمان در رده های مختلفی تولید می شود: لوله مانیسمان رده20، لوله مانیسمان رده 40 و لوله مانیسمان رده 80. موارد استفاده از لوله های مانیسمان با رده های مختلف بسیارمتعدد می باشد. از مهمترین موارد می توان به استفاده از لوله مانیسمان در خطوط فشارقوی، خطوط هیدرولیک، خطوط نفت و گاز و لوله های مانیسمان استیل درصنایع غذایی و دارویی اشاره نمود. لوله های مانیسمان یا لوله های بدون درز در سایزهای 2/1 اینچ الی22 اینچ تولید می گردد که این لوله ها با ضخامت های 0.3 میلیمتر تا 9 میلیمتربه روش سرد و گرم قابل تولید می باشند.

رده لوله چیست؟

رده لوله در بازار ایران اصطلاحی می باشد که اشاره به ضخامت و به وزن لوله دارد، این پارامتر به نوعی همان مقدار اسکجول لوله یا گاهی اوقات معادل شاخص استاندارد ضخامت لوله (شاخص وزنی لوله) است. اسکجول معیاری است که امروزه برای تعیین ضخامت جداره لوله ها بیشتر از شاخص وزنی لوله مورد استفاده قرار می گیرد. این معیار در واقع در سال 1939 توسط موسسه استاندارد آمریکا (American National Standards Institute _ ANSI ) برای لوله های فولادی از سایزهای اصلاح شده لوله های آهنی به وسیله کاهش اندکی در ضخامت جداره آن ها (با ثابت نگهداشتن قطر خارجی لوله) استفاده شد، طوری که وزن واحد طول لوله ها با وزن لوله های آهنی یکسان در نظر گرفته شد.

درحال حاضر و با استفاده از این روش جدید در اندازه گذاری لوله های فولادی، امکان انتخاب دقیق­تر هر یک از لوله ها بر مبنای الزامات عملکردی مورد نیاز به منظور دستیابی به عملکرد ایمن­تر سیستم های پایپینگ فراهم شده است. در استفاده از این معیار برای سفارش لوله باید دقت داشت که ممکن است برای قطرهای مختلف، یک رده یکسان معرف ضخامت های متفاوتی باشد.

لوله های درزدار یا لوله جوشی:

این لوله ها ابتدا بصورت ورق های فلزی می باشند که با توجه به سایز لوله و نوع کاربری برش می خورند وپس از عبور از غلطک های نورد به شکل گرد در می آیند و بعد از آن درز لوله جوشکاری می شود. جوشکاری لوله های درزدار بطور کلی به دو روش انجام میگردد:

1-تولید لوله درزدار به روش جوشکاری بدون الکترود (ERW): لوله ها تاسایز 22 اینچ به این روش ساخته می شوند. ماده اولیه این لوله ها ورق رولی می باشد که پس از عبور از روی غلطک و شکل گیری قسمت مورد نظر که باید به هم متصل شود، بعد از عبور از میدان الکتریکی و ایجاد مقاومت و تولید حرارت، ذوب شده و به یکدیگر جوش می خورند.

2-تولید لوله به روش جوشکاری با الکترود (DSAW):در این روش ساخت نیز ابتدا ورق مورد نظر بعد ازعبور از روی غلطک به  شکل دایره در می آید و سپس محل اتصال توسط الکترود جوشکاری می شود. جهت جلو گیری از ارتباط مواد مذاب با هوا از الکترود با پودرهای مخصوص استفاده می گردد که در اصلاح به این روش تولید لوله، جوشکاری زیر پودری گفته می شود.

 لوله گالوانیزه

زمانی که لوله را پس از تولید توسط فلز روی که بصورت  مذاب می باشد پوشش می دهند حاصل آن میشود لوله های  گالوانیزه. جنس این لوله ها از آهن سفید نورد شده است که درز لوله های گالوانیزه توسط دستگاه های درز جوش، بهم جوش داده می شوند و سپس لوله را در فلز روی مذاب فرو می برند که عموماً به دو صورت سبک و متوسط تولید می گردد.

لوله های گالوانیزه به دو دسته تقسیم میشوند:

1-لوله های فولادی گالوانیزه: لوله های گالوانیزه که از جنس فولا تولید می شوند نسب به لوله های گالوانیزه آهنی سبک تر و نسبتا براق ترهستند. این لوله ها برای انتقال فاضلاب بکار برده می شوند. این نوع لوله ها نسبت به نوع آهنی در برابر اسیدها مقاومت کمتری دارند و کلیه اسیدهایی که برای چدن مضر می باشند فولاد گالوانیزه را هم خراب می کنند.

 

2-لوله های آهنی گالوانیزه: جنس لوله آهنی گالوانیزه از آهن سفید نورد شده می باشد که معمولا از رنگ تیره وخاکستری که دارند مشخص می شوند وبه دو صورت سبک و متوسط تولید می گردند. لوله های فولادی و آهنی گالوانیزه در شاخه های به طول ۶ و12 متری و بصورت دو سر دنده تا سایز ۸ اینچ تولید می شوند. قطر این لوله ها معمولاً‌ قطر اسمی است که بزرگتر از قطر داخلی و کوچکتر از قطر خارجی است. البته در بازار، لوله ها را بر اساس نمره های مشخص نیزمی شناسند. نحوه اتصال لوله های گالوانیزه به وسیله دنده پیچی صورت می گیرد و توسط مواد مناسب آب بندی می گردند.

باید توجه داشته باشید که جهت اتصال لوله های گالوانیزه از روش جوشکاری استفاده نکنید چون بر اثر حرارت ناشی از جوشکاری و سوختن روکش گالوانیزه (آلیاژ روی) دود غلیظ و سفیدی تولید می شود که بسیار مضر می باشد و محیط کار را آلوده می نماید و همچنین  تنفس آن موجب مسمویت و اشکال در سیستم تنفسی می شود.

شاید بخواهید لوله های فلزی را با لوله کاروگیت مقایسه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

1 دیگاه

  1. لوله مانیسمان میخام من . امکان تامین دارید شما . تولید کننده هستید ؟
    با آهن آنلاین و … این ها صحبت کردم همه واسطه هستند .