مخزن اسید

مخزن اسید

مخزن اسید یا همان مخزن ضد اسید برای ذخیره سازی اسید ها و مواد شیمیایی خورنده مورد استفاده قرار میگیرد. در سالهای گذشته از مخزن های استیل وارداتی برای ذخیره و نگهداری اسید ها و مواد شیمیایی خورنده در بسیاری از کارخانجات استفاده میشد. در حال حاضر شرکت های داخلی از جمله صنایع هلدینگ برتر، مخازن نگهداری اسید را در انواع مختلف تولید میکنند. اغلب این مخزن ها از جنس پلی اتیلن و پلی پروپیلن سخت با مقاومت بالا هستند.

اسید سولفوریک ، اسید فسفریک ، اسید کلرید ریک ، اسید نیتریک و سایر انواع مختلف اسید در مخزن نگهداری یا ذخیره اسید انبار می گردند. بهترین متریال برای نگهداری اسید استفاده از مخزن پلی اتیلن یا پلی پروپیلن است. این مخازن به دلیل مقاومت خوبی که در برابر خوردگی دارند میتوانند خاصیت ضد اسیدی خود را تا مدت طولانی حفظ کنند و دچار خوردگی نشوند.

مخزن ذخیره اسید

به طور کلی از مخزن های پلی اتیلن برای نگهداری اسیدهایی استفاده میشود که در دمای محیط نگهداری میشوند. اما اگر دمای اسید بالاتر از دمای محیط باشد مخزن نگهداری اسید از جنس پروپیلن توصیه میشود. این مخزن مقاومت ضد اسید خود را در دماهای بالا تر نیز نشان میدهد و به دلیل مقاومت بالا و خواص مکانیکی ویژه آن قیمت بالاتری دارد.

انواع مخزن اسید

مخزن ذخیره اسید در اشکال استوانه ای عمودی و افقی و همچنین به شکل مکعبی / باکسی تولید میشود. در فرآیند تولید منحصر به فرد مخازن بروش اسپیرال میتوان مخازن ذخیره سازی مواد شیمیایی را در هر قطر از 60 سانتی متر تا 3 متر در مخازن استوانه ای و ابعاد بدون محدودیت را در مخازن مکعبی / باکسی را تولید کرد.

همچنین با توجه به نیاز کارفرما مخزن های اسید دارای قطعات و انشعابات و اتصالاتی به شکل زیر خواهند بود:

 • لوله ورودی و خروجی
 • پلکان داخلی و خارجی
 • لوله ونت
 • انشعاب سر ریز و کف شور
 • دیواره های جدا کننده
 • پایه نگهدارنده و …

مخزن ضد اسید و مواد شیمیایی به صورت بدنه یکپارچه تولید شده و تمامی قطعات و لوله های داخل و خارج مخزن از جنس پلی اتیلن و یا پلی پروپیلن تهیه میگردد که 100% مخزن در مقابل خوردگی مقاوم نموده و کلیه فلنج ها دارای رینگ هسته فلزی با پوشش پلی اتیلن می باشد.

انواع مخزن اسید

مخازن نگهداری اسید را بر اساس تکنولوژی تولید و نحوه قرارگیری آنها میتوان به شکل زیر تقسیم بندی کرد:

 • مخزن عمودی نگهداری اسید و انواع مواد شیمیایی در حجم های 500 لیتری تا 85 هزار لیتری
 • مخزن افقی 500 لیتری تا 126 هزار لیتری به شکل استوانه افقی در قطرهای 1 متر تا 3.5 متر از جنس HDPE و یا PP
 • مخزن پلی اتیلن ذخیره اسید ته قیفی 100 تا 75000 لیتری به همراه سازه فلزی و دارای شیرهای ضد اسید
 • مخزن اسید پلی اتیلن مکعبی 1000 لیتری تا 65 مترمکعبی بصورت استوانه عمودی تکجداره.

مخزن ضد اسید پلی اتیلن دوجداره

پس از سال ها تمرکز بر تولید مخزن پلی اتیلن تک لایه، مخزن پلی اتیلن دو لایه و مخزن پلی اتیلن سه لایه و با توجه به نیاز پروژه ها جهت دفن مخازن و عدم تحمل بار خاکریزی توسط این مخازن شرکت هلدینگ برتر اقدام به تولید مخزن پلی اتیلن دوجداره کرده است.

این شرکت با استفاده از تکنولوژی روز دنیا و با طراحی پروفیل های استاندارد و هم اکنون مخزن پلی اتیلن دوجداره دفنی و مخزن پلی اتیلن سطحی را تولید می نماید . این مخزن ها در ابعاد و حجم های مختلف از 2 مترمکعب الی 150 مترمکعب تولید و به محل پروژه حمل گردیده و نصب می گردند .

با توجه به بهای تمام شده بالای مخزن استنلس استيل که عموما به منظور ذخیره اسید در سراسر جهان، قبل از به وجود آمدن مخازن دوجداره پلی اتیلن مورد استفاده قرار می گرفته همه شرکت ها به این نتیجه رسیده اند که از مخزن دو جداره پلی اتیلن و یا همه موارد خاص همچون نگهداری اسید نیتریک دودزا از مخزن دوجداره پلی پروپیلن استفاده نمایند.

مخزن اسید پلی اتیلن

این مخازن تحت نام مخزن پلی اتیلن دوجداره در جهان شناخته شده هستند . ضخامت بدنه مخزن دوجداره پلی اتیلن نگهداری اسید از 6 سانتی متر آغاز و تا 12 سانتی متر ادامه دارد.

مخزن ضد اسید ساخته شده از پلی اتیلن در برابر انواع اسید و قلیا از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشند و بهترین جایگزین برای مخازن استینلس استیل (stainless steel ) هستند.

مخزن پلی اتیلن ساخته شده توسط این شرکت برای استفاده های چند منظوره از جمله مخزن نگهداری مواد شیمیایی، مخزن نگهداری مایعات، مخزن نگهداری آب آشامیدنی، مخازن برداشت و جمع آوری آب باران، مخزن نگهداری آب در ایستگاه های آتشنشانی، مخزن آبیاری مزارع و …. ایده آل هستند.

همچنین به دلیل مقاومت بالای مواد پلی اتیلنی در برابر مواد تهاجمی ، این محصولات در صنایع شیمیایی ، ساختمانی و خودرو سازی مورد استقاده قرار می گیرند.

مخازن تولیدی شرکت ما از رزین های پلی اتیلن با کیفیت بالا ساخته شده و برای کاربرد های مختف صنعتی مناسب و کاملا بی خطر می باشد. از لحاظ وزنی سبک می باشند و نسبت به دیگر مخازن به نگهداری کمتری نیاز دارند و دارای مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و مواد اسیدی می باشند. مخازن با انواع لوازم جانبی تولید می شوند تا نگهداری مواد شیمیایی و اسیدی به راحتی تحت کنترل باشند.

این شرکت یکی از تولید کنندگان پیشرو در خصوص تولید مخزن اسید پلی اتیلنی می باشد. مخازن نگهداری اسید به دو صورت افقی و عمودی تولید می شود و طراحی این مخازن به صورتی است که مصون از هر گونه نشتی، خوردگی و … باشد.

هلدینگ صنایع برتر در زمینه طراحی و ساخت مخازن با ورقه های پلی پروپیلن، مخزن HDPE پلی اتیلن با چگالی بالا، و همچنین مخزن فایبر گلاس فعال می باشد. این مخازن از مواد اولیه با کیفیت عالی و بهترین تکنولوژی موجود ساخته شده و از این رو بسیار با دوام هستند. این امکان وجود دارد تا طبق شرایط و نیاز مشتری مخزن های ذخیره مواد اسیدی و قلیایی سفارشی سازی و تولید شوند.

محصول پر فروش : مخزن کامپوزیت

مزایای مخزن اسید و مواد شیمیایی پلی اتیلنی

 1. خصوصیات عالی هیدرولیکی
 2. مقاوم در برابر خوردگی
 3. قیمت مناسب
 4. مجهز به سیستم تهویه جهت رها سازی گازهای اسیدی
 5. 100 % ضد نشت و سرریز
 6. طراحی قوی
 7. نیاز به نگهداری خاصی ندارد
 8. مقاومت بسیار بالا در برابر اسید ها و مواد شیمیایی خطرناک در هر فشار و دما
 9. حمل و نقل و نصب راحت
 10. استحکام کششی بالا
 11. بدون نیاز به سازه نگهبان
 12. جا به جایی ساده و ایمن مواد شیمیایی
 13. طراحی توسط نرم افزار آلمانی RITA
 14. ضد نشت.
 15. دوام بالا و عمر طولانی

مزیت های استفاده از مواد اولیه پلی اتیلن سنگین جهت نگهداری سیالات شیمیایی

 • پلی اتیلن سنگین HDPE به دلیل ساختار مولکولی خطی اغلب وارد واکنشهای شیمیایی نمی شود مگر در کربنهای انتهایی و یا کربن های نوع سوم واقع در شاخه های جانبی.
 • پلی اتیلن سنگین با اکثر اسیدهای آلی و برخی اسیدهای معدنی مانند HCl و HF وارد واکنش نمی شود.
 • اسید سولفوریک غلیظ (بالاتر از 70درصد) در دماهای بالا به آرامی با پلی اتیلن سنگین واکنش داده و مشتقات سولفو را بوجود می آورد.
 • پلی اتیلن سنگین در مجاورت اسید نیتریک حدود 50% و همچنین مخلوط آن با اسید سولفوریک در دمای اتاق واکنش داده و تولید نیترات می کند.
 • در دماهای حدود 100 الی 150 درجه سانتیگراد، پلی اتیلن در مجاورت اسیدها تجزیه شده و به اسیدهای آلی تبدیل می شود.
 • HDPE در محیط های قلیایی در هر غلظتی پایدار است. همچنین در محلولهای نمکی محتوی اکسید کننده هایی مانند پرمنگنات منیزیم و دی کرومات پتاسیم پایدار است
 • در دمای اتاق HDPE در حلالهای معروف حل نمی شود. ولی در دماهای حدود 80 تا 100 درجه سانتیگراد، در حلالهای آروماتیک، آلیفاتیک و هیدروکربنهای هالوژن دار حل می شود.
 • اسید استئاریک هرچند ضعیف تر از اسید نیتریک و اسید استیک است ولی به دلیل حبس شدن در داخل HDPE باعث تخریب ساختمان پلیمر می شود.
 • اسید نیتریک و اسید استیک هم باعث تخریب شدید ساختمان مولکولی پلی اتیلن نرم می شود لیکن تاثیر آن ها بر پلی اتیلن صلب بسیار کم است .

مخزن اسید پلی پروپیلن

ما در زمینه طراحی و عرضه کلیه انواع مخازن پلی پروپیلن متخصص هستیم. مخازن ما از ورق های Homopolymer (HP-PP) و Copolymer (CP-PP) استفاده می کنند که از منابع بسیار معتبر در پتروشیمی های ایران و یا بروج امارات تهیه می شوند.

کارخانه هلدینگ صنایع برتر از امکانات و ماشین آلات صنعتی برای ساخت مخازن مقاوم و بادوام برخوردار است. اتصالات جوش درون مخزن نگهداری مواد شیمیایی توسط Butt Fusion ساخته شده است که عمر طولانی و اتصالات جوش تقویت می کند .

موارد کاربرد و سازگاری شیمیایی مخزن پلی پروپیلن

مخازن پلی پروپیلن قابلیت تولید در دو مدل عمودی و افقی بصورت دوجداره را دارا می باشند. مخزن پلی پروپیلن بصورت یک تکه و در ابعاد و ظرفیتهای مختلف جهت نگهداری اسیدها و مواد شیمیایی مختلف طراحی و تولید می گردد.

مخازن پلی پروپیلن ENDURAMAXX به طور گسترده ای در آب تمیز، فاضلاب، تصفیه پساب، فرآوری مواد غذایی، استخر شنا، صنایع شیمیایی و دارویی برای ذخیره سازی و همچنین مخازن مخلوط استفاده می شود.

ماده پلی پروپیلن سخت ترین پلی الفین است و با توصیه ها و دستورالعمل های مربوط به تولید کالاهای مصرفی و تماس با غذا مطابقت دارد.

پلی پروپیلن سفت و سخت، بدون بو و دارای مقاومت در برابر ضربه بالا است و قابلیت اضافه نمودن قسمتهای اضافی، فلنج جوش داده شده، کوپلینگ، اتصالات دیواره، دریچه، قفسه های پودری، نردبان و سنسورهای سطح را دارا رمی باشد.

در دمای بالا ، پلی پروپیلن می تواند در حلال های غیر قطبی مانند زایلن، تترالین و دکالین حل شود. نقطه ذوب پلی پروپیلن 160 درجه سانتیگراد (320 درجه فارنهایت) است.

مخازن پلی پروپیلن در زیر 0 درجه سانتی گراد شکننده می شود و با اکسیدان های قوی سازگار نیست. مخزن پلی پروپیلن جهت نگهداری مواد شیمیایی زیر عالی ترین گزینه می باشد :
اسید سولفوریک، اسید کلریدریک، اسید نیتریک، هیپوکلریت سدیم، هیدروکسید سدیم، محلول آمونیاک، سولفات فریک و کلرید، سولفات آلومینیوم و پلیمرها، اسید استیک 20 و 80 درصد، استالدئید، استامید، استیلن، انواع الکل ها اعم از بنزیل و بوتیل و …

مخزن ذخیره اسید سولفوریک

اسید سولفوریک یک ماده شیمیایی بسیار سنگین است که تمامیت مکانیکی هر ماده را آزمایش می کند . اضافه کردن آب به اسید سولفوریک غلیظ منجر به پراکندگی اسید و یا بدتر از آن، انفجار خواهد شد . اگر اسید سولفوریک روی فلزات ریخته شود، می تواند گاز هیدروژن بسیار قابل اشتعال ایجاد کند. پوست و دیگر سوختگی های بدن از اسید سولفوریک به طور بالقوه جدی تر از سوزاندن سایر اسیدهای قوی است. اسید سولفوریک هر آنچه را که لمس می کند خشک می کند و گرمای ناشی از واکنش با آب می تواند آسیب های حرارتی ثانویه ایجاد کند .

اجازه دهید نگاهی دقیق تر به اسید سولفوریک، چگونگی استفاده از آن و نحوه چالش های خوردگی آن ها با مخازن ذخیره اسید سولفوریک مناسب داشته باشیم.

اسید سولفوریک یک اسید معدنی بسیار خورنده است که با روش های مرسوم ذخیره سازی شیمیایی ناسازگار است. این سیال با بوی زننده، بی رنگ و کمی زرد در حین تولید به قهوه ای تیره تغییر رنگ می دهد تا افراد را به خطرات آن آگاه سازد.

بزرگترین چالش در کار با اسید سولفوریک این است که آن یک اکسید کننده بسیار قوی است. این چالشی برای استحکام و طراحی بسیاری از مخازن ذخیره سازی اسید است.

مخزن اسید سولفوریک

اسید سولفوریک یک اسید معدنی خورنده است که به طور گسترده ای در صنایع مختلف استفاده میشود. فرمول شیمیایی آن H2SO4 می باشد.

اسید سولفوریک ساختار دی پروتیک دارد (به حلال هایی گفته میشود که قابلیت ایجاد پیوند هیدروژنی با خود را دارند، یعنی عملا میتوانند در پیوندهای هیدروژنی شرکت کرده و یون H+ تولید کنند همانند آب) که بخاطر چگالی بالا در گروه مواد سنگین قرار می گیرد. محلول های شیمیایی اسید سولفوریک بسیار واکنش پذیر هستند و خطرات جدی را دربر دارد که باید در هنگام جابجایی و نگهداری آنها مورد توجه قرار گیرد.

این موارد تا حد زیادی بیانگر حساسیت در انتخاب مخزن نگهداری اسید سولفوریک میباشد. بنابراین مخزن اسید را به هیچ عنوان از شرکت های واسطه تهیه ننمائید.

به طور معمول، محلول های H2SO4 100 درصد خالص نیستند، اما تا حدی با آب رقیق شده و بصورت درصد وزنی (wt %) گزارش میشود. درصدهای وزنی رایج تجاری آن شامل 93 ، 96 و 98 درصد است. بسیاری از مصرف کنندگان اسید رقیق با قدرت 70 یا 50 درصد را خریداری میکنند. ملاحظات مربوط به جابجایی، ذخیره سازی و واکنش پذیری اسید سولفوریک رقیق کاملا متفاوت از حالت خالص آن است.

اطلاعاتی بیشتر درباره اسید سولفوریک

اسید سولفوریک مایعی بی بو، نیمه روغنی است که رنگ آن از روشن به زرد بسته به خلوص محلول متغییر است، که در حالت خالص بی رنگ هستند. H2SO4 دارای ویسکوزیته بزرگتر از آب است که به عنوان حلالی روغنی توصیف میشود. ویسکوزیته آن در دمای 20 درجه سانتگراد (cp) 24.4 سانتی پواز است.

برای مقایسه باید گفت که ویسکوزیته آب 1 و ویسکوزیته روغن 85 سانتی پواز است. ویسکوزیته رابطه ای غیر مستقیم با دما دارد: با افزایش دما ویسکوزیته کاهش می یابد. ویسکوزیته بالای H2SO4 را میتوان به مقاومت داخلی آن در مقابل جریان یافتن نسبت داد که ریشه در وزن مولکولی، جهت یابی سه بعدی ساختار مولکولی و جذب الکتریکی اتمهای سازنده آن دارد.

به علت چگالی زیاد، که تابعی از غلظت محلول است، معمولا به عنوان یک محلول شیمیایی “سنگین” شناخته می شود. چگالی آن در محدوده (gr/cm3) 1.07 تا 1.84 گرم بر سانتیمتر مکعب قراردارد (چگالی آب 1 گرم بر سانتیمتر مکعب) که در حالت چگالتر تقریبا دو برابر آب وزن دارد.

اسید سولفوریک با داشتن اتم سولفور بعنوان اتم والد، اسیدی معدنی است (معدنی یعنی غیرآلی ، و غیرآلی یعنی فاقد کربن). H2SO4 از انحلال گاز سولفور تری اکسید در آب حاصل میشود.

اسید سولفوریک قادر به واکنش های خطرناکی بوده که برای سلامتی انسان مضر است. این ماده شیمیایی به علت ثابت تفکیک بالای هیدروژن اول آزاد شده در واکنش ها یک اسید قوی است.

هلدینگ صنایع برتر ، حرفه ای ترین مجموعه در تولید مخزن نگهداری اسید سولفوریک می باشد. حتما در این زمینه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اسید سولفوریک را چطور باید ذخیره کرد؟

اسید سولفوریک باید در مخازن خاص ساخته شده از مواد مقاوم در برابر خوردگی نگهداری شود که ایمنی، ثبات و طول عمر مخزن را تضمین میکند.

این ملاحظات می تواند بسته به غلظت H2SO4 محلول تغییر کند. اگر در مخازن مناسب با اتصالات و واشرهای مناسب ذخیره نشود، خوردگی می تواند اتفاق بیفتد و سازگاری و استحکام مخزن با خطر مواجه شود، که منجر به ایجاد شکاف و شکستن مخزن اسید شود و سبب مشکلات ایمنی بالقوه و تعمیرات گران قیمت شود.

در زمان ارزیابی و بررسی مخزن ذخیره سازی، اینکه مخلوط کردن یا رقیق کردن محلول ممکن است اتفاق بیافتد نیز باید مدنظر قرار گیرد (بعلت واکنش گرمازایی که رخ میدهد). اسید سولفوریک باید در محیطی سرد و خشک و بدور از نور مستقیم خورشید، منابع تولید گرما و احتراق باشد و جدا از مواد ناسازگارنگهداری شود.

زمانی که اسید سولفوریک بصورت حجمی (فله) ذخیره می شود، مخزن ذخیره سازی اسید سولفوریک باید دارای یک محفظه یا مخزن دومی نیز باشد تا در صورت نشت مخزن اولیه، مخزن دوم بتواند از نشت سیال به بیرون جلوگیری کند. برای نگهداری موفقیت آمیز اسید سولفوریک باید یک برنامه منظم بازرسی و نگهداری از مخزن نیز در دستور کار قرار گیرد.

چالش های ذخیره اسید سولفوریک

اسید سولفوریک یک اکسید کننده قوی است که قادر به اکسیداسیون برخی مواد شیمیایی و مواد جامد مانند بعضی از فلزات میباشد و میل ترکیبی بالایی در واکنش با آب دارد. واکنش پذیری بین اسید سولفوریک و آب، اگزوترمیک (گرمازا) بوده که این واکنش می تواند بسیار شدید و در نتیجه خطرناک باشد، به ویژه در غلظتهای بالای 80 درصد. این واکنش گرمازا در ذخیره سازی از اهمیت بسزایی برخوردار است. زیرا رقیق کردن یا مخلوط کردن اسید سولفوریک با آب یا سایر مواد شیمیایی میتواند حجم قابل توجهی از حرارت تولید کند و به طور بالقوه محلول را در سطوح بالایی گرم کند که این برای مخزن یا تجهیزات مرتبط بسیار خطرناک است.

در هنگام ذخیره مقادیر زیاد اسید سولفوریک، ملاحظات مختلفی وجود دارد. غلظت شیمیایی و حجم به دلیل تنش وزنی شیمیایی و احتمال فعالیت خوردگی، دو پارامتر مهم و تعیین کننده در تعیین مخزن ذخیره اسید سولفوریک می باشد.

توصیه می شود در هنگام ذخیره بیش از 4000 گالن (18184 لیتر) اسید سولفوریک غلیظ که به دلیل افزایش بار ناشی از وزن، تنش مخزن و افزایش ریسک ، احتمال نشتی بالا می رود بررسی های مهندسی دقیق صورت گیرد.

در بخش های زیر، رایج ترین راه حل هایی که برای ذخیره سازی حجمی اسید سولفوریک استفاده می شود بررسی شده است.

بطور خلاصه اسید سولفوریک چالش های جدی زیر را در ذخیره سازی بهمراه دارد:

 1. اسید سولفوریک بسیار سنگین است و استحکام مکانیکی مخزن شما را آزمایش خواهد کرد.
 2. وزن ذاتی اسید سولفوریک نیاز به یک ماده قوی دارد که بتواند فشار بار استاتیکی که به طور مداوم به یک سوم انتهایی مخزن ذخیره وارد میشود، مقاومت کند.
 3. اسید سولفوریک یک اکسید کننده بسیار قوی است.
 4. شما باید تدابیر حفاظتی را برای جلوگیری از تخریب، شکننده شدن و ترک خوردن مخزن که میتواند باعث نشت یا شکست مخزن شود.
 5. اگر اسید سولفوریک با آب تماس پیدا کند، یا بخار ائروسل اسیدی سمی تولید میشود یا احتمال وقوع انفجار وجود دارد.
 6. در صورت ریختن اسید سولفوریک بر روی فلزات، گاز هیدروژن با قابلیت اشتعالپذیری بالا تولید میشود.
 7. سوختگی در پوست و دیگر اعضای بدن با اسید سولفوریک می تواند بسیار جدی تر از سوختگی با اسیدهای قوی دیگر باشد. اسید سولفوریک هر آنچه را که لمس می کند، خشک (آب زدایی) میکند و گرمای ناشی از این واکنش با آب میتواند آسیبهای حرارتی ثانویه ایجاد کند.

قیمت مخزن اسید در صورت استفاده از پلی اتیلن سنگین تا حد زیادی نسبت به مخزن استیل اسید کاهش می یابد.

مخازن ذخیره اسید سولفوریک از جنس پلی اتیلن سنگین (POLYETHYLENE SULFURIC ACID TANKS)

پر استفاده ترین مخازن مورد استفاده برای ذخیره سازی محلول اسید سولفوریک کمتر از 10،000 گالن (45،000 لیتر)، مخازن پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) هستند.

با توجه به چگالی بالا محلول های H2SO4 ، فقط مخزن اسید با وزن مخصوص 1.9 یا بالاتر برای ذخیره سازی اسید سولفوریک توصیه می شود تا مخزن به طور کامل در برابر وزن شیمیایی مقاومت داشته باشد.

مزیت منحصربفرد استفاده از ترموپلاستیک هایی مانند مخازن پلی اتیلن برای نگهداری اسید سولفوریک این است که این مواد برخلاف مخازن از جنس استیل کربن با H2SO4 واکنش نمی دهند. بنابراین از تولید گاز هیدروژن و سولفات آهن اجتناب می شود.

مخزن پلی اتیلن اسید سولفوریک

حداکثر دمای کاری مخازن پلی اتیلن 68 درجه سانتیگراد می باشد. در کاربری های مربوط به رقیق سازی و مخلوط کردن اسید سولفوریک با غلظت بالا این امر مهمی است زیرا گرمای ناشی از واکنش می تواند به بیش از دمای کاری مخزن ذخیره برسد.

با توجه به این حساسیت ها در مورد دمای بالا، رقیق کردن اسید سولفوریک در مخازن ذخیره سازی ترموپلاستیکی عموما توصیه نمی شود. مگر اینکه تحت کنترل های دقیق مهندسی، روش ها و مکانیزم هایی باشد که شرایط بهره برداری برای چنین کاربری هایی را فراهم سازد .

اگر محلولی با غلظت پایین مورد نیاز است، بهتر است از همان ابتدا محلول از قبل رقیق شده تهیه و ذخیره گردد. همچنین اگر قرار است مخزن پلی اتیلنی در فضای باز مورد بهره برداری قرار گیرد بهتر است از پایدار کننده های ضد اشعه ماواربنفش خورشید در ترکیب مخزن استفاده گردد. همچنین میتوان از سایه بان و سازه نگهبان برای حفظ یکپارچگی مخزن و سرویس دهی بهتر کمک گرفته شود.

برای ذخیره سازی موفقیت آمیز اسید سولفوریک نکات زیر باید مدنظر قرار گیرد:

 • مخزن از جنس HDPE می توانند طیف کاملی از غلظت اسید سولفوریک را ذخیره کنند اما برای کاربردهای زیر 10،000 گالن (45،000 لیتر) توصیه می شود.
 • مخزن استیل کربن برای ذخیره مقادیر بیش از 10،000 گالن (45،000 لیتر) هستند.
 • گرما تولید شده از واکنش H2SO4 مخلوط کردن یا رقیق کردن باید در نظر گرفته شود، کنترل شده و به درستی تحت نظارت باشد.
 • واشر، اتصالات و پیچ ها (اتصالات و متعلقات مخزن) باید برای سناریوهای ذخیره سازی مختلف بر اساس غلظت H2SO4 انتخاب شوند.
 • وزن مخصوص مخزن باید برابر با 1.9 یا بیشتر باشد.
 • در زمان استفاده از مخزن پلی اتیلنی بهتر است این مخازن از نوع دو جداره باشند.

اجزای مخزن ذخیره سازی اسید سولفوریک

در هنگام ارزیابی جهت انتخاب جنس مواد سازنده مخزن ذخیره سازی اسید و اجزای مورد نیاز آن، همیشه باید غلظت اسید سولفوریک مورد توجه قرار گیرد.

مخزن ذخیره سیالات شیمیایی، بسته به نوع ماده شیمیایی و غلظت آن، از مشخصات تولیدی خاص برخوردارند که فقط تحت همان شرایط تولیدی می توانند مورد بهره برداری قرار گیرند. لذا در شرایطی غیر از شرایط ذکر شده در مشخصات فنی از کارایی آنها کاسته می شود.

جدول زیر جنس پیچ، واشر و اتصالات مرتبط با شرایط مختلف را نشان می دهد:

با توحه به ویژگی ضد خوردگی پلی اتیلن، مخزن های پلی اتیلنی مقاومت بسیار بالایی در برابر مواد اسیدی دارند. لذا در تولید مخزن ضد اسید کاربرد فراوانی دارند.

از همین رو برای ذخیره و نگهداری یا حتی حمل بسیاری از انواع اسید ها مانند اسید استیک، اسید کلریدریک، اسید سولفوریک و اسید فسفریک بدون نگرانی می توان از مخزن اسید (مخزن ذخیره اسید) پلی اتیلنی بهره برد .

اما نکته مهم  چگالی اسید درون مخزن اسید می باشد. به طور معمول مخازن پلاستیکی یا پلی اتیلنی برای نگهداری و ذخیره سیالات با چگالی یک ( چگالی آب ) تولید می شوند ، چگالی اسید سولفوریک غلیظ نزدیک به ۲ برابر آب و یا اسید فسفریک غلیظ تا ۱٫۵ برابر آب می باشد .

بنابراین مخزن نگهداری اسید تولیدی می بایست از مقاومت بالا و کافی برخوردار باشد. لطفا در هنگام سفارش چگالی مایعی که قرار است داخل مخزن ذخیره شود به کارشناسان فروش اطلاع داده شود تا مخزن برای تحمل فشار آن مایع به صورت تقویت شده تولید گردد . اتصالات ورودی و خروجی نیز از جنس خود مخزن و پلی اتیلنی می باشند. مخزن ذخیره اسید سولفوریک غلیظ حتما می باید از پلی اتیلن دوجداره تامین گردد.

قیمت مخزن اسید

مانند بسیاری از محصولات صنعتی دیگر قیمت مخزن اسید با توجه به نوع و ابعاد آن متغیر است. ولی ملاک انتخاب مخزن قیمت نیست و بیشتر نوع اسید برای نگهداری نوع مخزن را تعیین می کند.

فاکتورهایی مانند نوع و چگالی اسید، جنس بدنه منبع، دمای اسید درون مخزن، دفنی یا غیر دفنی بودن مخزن، اتصالات، ترکیب یا عدم ترکیب اسید با آب درون مخزن و … در قیمت  مخزن ضد اسید تاثیر گذار می باشد.

بالاترین قیمت در بین مخازن اسید مربوط به مخازن اسید با بدنه استیل 316 می باشد، دومین رده قیمتی مربوط به مخازن پلی پروپیلن، سومین رده قیمت مربوط به مخزن اسید پلی اتیلن صلب یا سنگین با یدنه گالوانیزه و در ادامه مخازن پلی اتیلن با گرید 3840 و نهایتا مخزن گالوانیزه با رنگ اپوکسی قرار می گیرند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

2 دیگاه

 1. سلام وقت شما بخیر .
  من مرجانی هستم از پتروشیمی مبین .
  مخزن میخام برای ذخیره پساب اسیدی که بهنگام اورهال کارخانه تو فاضلاب وجود داره.
  اسید نیتریک ، اسید هیدروکلریک رقیق و مقداری اسید سولفوریک داریم تو پساب خروجی از سالن ها.
  با شرکت ناب زیست صحبت کردم نوشته بودن باید مخزن پلی پروپیلن ببرم . با یکی دو تا از شرکتهای دیگه هم صحبت کردم گفتن باید مخزن استیل ببریم برای این کار .
  من خودم رشته اصلیم مهندسی شیمی هستش فکر میکنم پلی اتیلن هم جواب میده برای ساخت این مخزن اسید .
  لطفا روی ایمیل به من پاسخ بدید یک مخزن پلی اتیلنی با گرید hdpe80 به ظرفیت 80 مترمکعب بصورت استوانه افقی و اکسپوز یعنی غیردفنی چقدر در میاد ؟

  • سلام اگر ممکنه با شماره دفتر تماس بگیرید من رو ایمیل نتونستم دیتا بفرستم برای شما جناب مرجانی .