مخزن کامپوزیت | مخزن GRP | مخازن FRP | مخزن SMC

مخزن کامپوزیت | مخزن GRP | مخازن FRP | مخزن SMC

مخزن کامپوزیت به مخزنی اطلاق می شود که دارای بدنه ای از جنس کامپوزیت باشد. مخزن کامپوزیتی جهت ذخیره، انتقال و یا انجام فرایندهای صنعتی استفاده می شوند.

در تولید مخزن جهت نگهداری آب یا سایر مایعات از متریال مختلفی مانند بتن، آجر، فولاد، استیل، آلومینیوم و پلی اتیلن استفاده می شود که هر کدام قابلیت مکانیکی و شیمیایی منحصر به خود را دارند.

اما می توان ادعا کرد که مخزن تولید شده از کامپوزیت (GRP,FRP) می توانند اکثر قابلیت های مکانیکی و شیمیایی را پوشش دهند. دسته بندی های مختلفی براساس مواد بکار رفته و شیوه تولید این مخازن وجود دارد.

از این رو مخزن GRP / مخزن SMC / مخزن FRP همگی از مدلهای مخزن کامپوزیت محسوب میشوند.

برخی کاربردهای مخزن کامپوزیتی توليد هلدینگ صنایع برتر ایران شامل : مخازن سوختی، مخزن نگهداری و ذخيره مواد شيميايی، نگهداری و ذخيره آب آشاميدنی، مخازن خنثی ساز اسيد و باز، مخزن نگهداری و ذخيره پساب هاي صنعتی و تصفیه فاضلاب و … میباشد.

معروفترین نوع کامپوزیت ها فایبرگلاس است. لذا پیشنهاد میکنیم برای اطلاعات کامل صفحه مخزن فایبرگلاس را حتما مطالعه نمایید.

مخزن کامپوزیت

انواع مخزن کامپوزیت

مخزن کامپوزیت را می توان بر اساس تکنولوژی ساخت، مواد تشکیل دهنده و کاربرد به دسته بندی های مختلف تقسیم کرد اما معروف ترین انواع مخزن کامپوزیتی را می توان به شرح زیر در نظر گرفت.

مخزن SMC مدولار این مخازن از پنل های پیش ساخته با ابعاد یک متر در یک متر تشکیل می شود. مزیت اصلی این نوع مخزن SMC کامپوزیت اجرای سریع و ابعاد بسیار بزرگ می باشد.

مخزن کامپوزیتی FRP که عمدتا برای ذخیره سازی سیالات خورنده شیمیایی در صنایع مورد استفاده قرار میگرد. تفاوت اصلی این نوع مخزن با سایر مخزن کامپوزیتی استفاده از رزین های خاص با مقاومت شیمیایی بسیار بالا است.

مخزن GRP کامپوزیتی که عمدتا برای ذخیره سازی آب و سیالات کم خطر مورد استفاده قرار میگیرد. منبع کامپوزیت ساخت در محل که سفارشی ترین نوع مخزن می باشد و در مکان هایی که استفاده از هیچ نوع مخزن دیگری ممکن نیست به سفارش خریدار ساخته می شوند.

یکی از کاربردهای اصلی مخازن کامپوزیت استفاده از ان ها در ساخت مخزن آب زیر زمینی است.

مخزن FRP

 کامپوزیت چیست

ترکیب دو یا چند ماده با یکدیگر به طوری که به صورت شیمیائی مجزا و غیر محلول در یکدیگر باشند و بازده و خواص سازه ای این ترکیب نسبت به هریک از اجزاء تشکیل دهنده آن به تنهایی ، در موقعیت برتری قرار بگیرد را کامپوزیت می نامند . به عبارت دیگر کامپوزیت به دسته ای از مواد اطلاق می شود که آمیزه ای از مواد مختلف و متفاوت در فرم و ترکیب باشند و اجزاء تشکیل دهنده آنها هویت خود را حفظ کرده ، در یکدیگر حل نشده و با هم ترکیب نمی شوند.

در واقع ماده کامپوزیتی از دو قسمت اصلی ماتریس و تقویت‌کننده تشکیل شده‌ است. ماتریس با احاطه کردن تقویت‌کننده آن را در محل نسبی خودش نگه می‌دارد. تقویت‌کننده موجب بهبود خواص مکانیکی ساختار می‌گردد. به‌طور کلی تقویت‌کننده می‌تواند به صورت فیبرهای کوتاه یا بلند و پیوسته باشد.

کاربرد مخزن کامپوزیت

انواع مخزن کامپوزیت در صنایع مختلف و مصارف شخصی و خانگی کاربردهای مختلفی دارد. مخزن‌های کامپوزیتی اغلب برای ذخیره و نگهداری آب آشامیدنی، مواد سوختی (نفت، گازوییل، بنزین،…)، مواد شیمیایی (اسید، باز)، انواع سیالات، انواع گرانول، انواع مواد غذایی و کودهای مایع مورد استفاده قرار میگیرد. این مخازن  مزایای بسیار زیادی نسبت به مخازن قدیمی تر دارند و از این رو استقبال بسیار خوبی از آنها شده است. بازده بالای کاری، مقاومت در برابر مواد شیمیایی، مقام در برابر تاول زدگی، ترموست، مقاوم در برابر حرارت، مقاومت محیطی بالا، سهولت تعمیرات، وزن سبک و استحکام ویژه بالا از جمله مزایای این مخازن میباشد.

کاربرد مخزن کامپوزیت

مزایای مخزن کامپوزیتی

 1. قابلیت حمل و نصب سریع و آسان به دلیل سبک بودن
 2. توانایی ذخیره آب آشامیدنی تا مدت طولانی
 3. توانایی بسیار بالا در حفظ ترکیب اولیه آب به دلیل جلوگیری از نفوذ آلودگی ویون های مزاحم و عدم ایجاد جلبک
 4. قابلیت تولید در انواع مختلف (مانند مخازن هوایی ، روی سطح افقی ، عمودی و دفتی ) و اشکال گوناگون (مانند مخازن استوانه ای و مکعبی ) و در حجم های مختلف
 5. قابلیت استفاده دوگانه بعنوان منبع تامین آب مورد نیاز سیستم های آتش نشانی
 6. مقاومت در برابر خوردگی در صورت تغییر PH آب و تغییرات حرارتی
 7. قابلیت شستشو با مواد ضد عفونی کننده
 8. توانایی ذخیره آب در زمان طولانی به علت مقاومت بالا در برابر خوردگی
 9. توانایی ذخیره حجم بالای آب بعنوان تکمیل کننده سیستم تحت فشار آب شهری
 10. طراحی و ساخت با رعایت الزامات استاندارد NFPA22 برای مناطق شهری و استاندارد NFPA1142 برای مناطق جنگلی و روستایی
 11. جایگزین مناسب برای مخازن بتنی به دلیل مقاومت بالا در خوردگی در محیط های اسیدی و بازی و همچنین نفوذ ناپذیری این مخازن
 12. امکان ساخت بر اساس سفارش :طراحی ، انتخاب مواد اولیه مناسب و ملحقات خاص به فراخور نوع مواد سمی و خطرناک
 13. مقاومت مکانیکی و حرارتی بالا

ساخت و تولید مخزن کامپوزیت مدولار (ماژولار)

شکل، کاربرد و شرایط خاص هر خریدار و پروژه در تعیین مدل و نوع ساخت مخزن کامپوزیت تاثیرگذار خواهد بود. برای مثال مخازن مدولار SMC به طور معمول توسط قالب گیری ورق های SMC در محل کارخانه تولید می شوند. مخازن FRP و مخازن GRP اگر به شکل استوانه باشند معمولا با روش رشته پیچی تولید می شود. باید توجه داشت که نوع رزین استفاده شده در این گونه مخازن نیز می تواند در انتخاب روش تولید موثر باشد.

مخازنی که در محل و مخازن با شکل هندسی پیچیده عمدتا با روش های لایه گذاری دستی صورت می گیرد که نیاز به مهارت و دقت بالا برای ساخت دارد. در ابتدا محاسبات هر مخزن بر اساس کارایی مورد نیاز صورت می گیرد و پس از تعیین دقیق نوع الیاف و تعداد لایه های مورد نیاز نقشه های مربوط به ساخت مخزن تهیه می شود و توسط نیروی کار ماهر اقدام به ساخت مخزن صورت می گیرد.

همواره روی مخازن کامپوزیتی و البته شاید هر نوع مخزنی یک آدم رو تعبیه می شود تا بازرسی درون آن براحتی انجام گیرد . برای پوشاندن روی این منهول حتما می بایست از دریچه یا درب منهول استفاده نمود .

مخزن ماژولار GRP

برای افزایش سرعت، کیفیت و بازدهی بیشتر ساخت قطعات ماژولار مخزن در کارخانه صورت گرفته و سپس نصب و مونتاژ مخزن در محل پروژه انجام میشود. به دلیل فراهم بودن تمامی امکانات و محل کار مناسب در کارخانه تولید کننده بازدهی کاری بهتری خواهد داشت و قطعات پیش ساخته برای مخزن کامپوزیت مدولار با هزینه کمتر و کیفیت بالاتر تولید می گردد. در نهایت این این قطعات به محل انجام پروژه منتقل شده و پس از سر هم شدن و مونتاژ توسط افراد آموزش دیده تحویل می گردند.

از مزایای مخزن کامپوزیت ماژولار می توان به سرعت نصب بالا، قابلیت اجرا در حجم های مختلف، بهره برداری ساده و نیاز به تعمیر و نگهداری کم، بهداشتی بودن ، قابلیت ساخت مخزن با حجم های بسیار بزرگ، شکل مکعبی و استفاده بهینه از فضا برای نگهداری و ذخیره آب اشاره کرد.

مخزن کامپوزیت SMC

تکنولوژی تولید مخازن پیش ساخته SMC از جمله جدیدترین تکنولوژی های صنعت کامپوزیت برای ساخت مخازن می باشد. مخزن SMC بهترین گزینه جهت ذخیره آب در حجم های مختلف می باشد. مخزن مدولار SMC از تعداد زیادی پنل با ابعاد مختلف تولید می گردد. پنل های مخزن با استفاده از فرآیند SMC (قالب گیری تحت فشار و حرارت) تولید می گردند. درصد بالایی از الیاف همراه با رزین پلی استر غیر اشباع و افزودنی های مربوط سبب ایجاد استحکام بسیار بالا در این پنل ها گردیده است. نمای زیبای مخزن آب SMC نیز در حفظ ظاهر مکان مورد استفاده موثر است. رزین های مورد استفاده در تولید مخزن کامپوزیت SMC دارای تاییدیه سازمان غذا و دارو می باشند.

 

مخزن SMC

ساخت مخزن کامپوزیتی SMC

مخازن آب کامپوزیت ماژولار مکعبی از کامپوزیتهای با فاز تقویت کننده از نوع الیاف شیشه و فاز ماتریس از نوع رزینهای پلی استر غیراشباع و به روش SMC تولید می شوند.ساختار مخزن SMC به صورت ماژولار طراحی شده است. به این معنی که پنلهای یک یا دو متر مربعی به عنوان اجزای اصلی مخزن تولید می شوند.

ابتدا قالبی فولادی برای تهیه پنلهای مورد به صورت سمبه و ماتریس نیاز ساخته میشود. سپس مواد اولیه به صورت الگوهای ورقه ای داخل قالبی با دمای تقریبی 150 درجه سانتیگراد قرار داده شده و تحت فشار تقریبی 1000 تن در مدت زمان تقریبی 600 ثانیه قطعه ای ورقه ای شکل با لبه های برآمده ،جهت اتصال پنلها به یکدیگر، به ضخامت تقریبی 10 میلیمتر تولید می شود. با مونتاژ این قطعات در کنار یکدیگر می توان مخازن آب شرب مسقف با ابعاد از نیم تا 20000 متر مکعب – بیست میلیون لیتر – (ترکیبی) تولید کرد.

مزایای مخزن SMC

مخزن SMC مدولار به روش قالبگیری گرم و در پرس های هیدرولیک در دمای 130C و با استفاده از مواد SMC پخت و تولید می شوند. این پانلها دارای مقاومت زیاد نسبت به وزن و مقاومت بالا نسبت به هوازدگی و غیر سمی هستند و هیچ گونه آلودگی جهت آب ذخیره شده ایجاد نمی کنند .

از مزایای بسیار بارز مخزن SMC میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سهولت و سرعت بالای نصب
 2. قیمت مناسب مخزن پانلی SMC که باعث توجیه پذیری اقتصادی آن میشود.
 3. امکان بازکردن مخازن و انتقال به محل دیگر و نصب مجدد به راحتی و افزایش حجم
 4. دوام و مقاومت بالای شیمیایی و فیزیکی (عدم خوردگی بدنه و اتصالات و پیچ و مهره ها و …
 5. بهترین گزینه برای مناطق صعب العبور که مخازن فلزی و بتنی در این موارد مشکلات زیادی دارند.
 6. امکان اجرا در تمامی فصول سال و نقاط جغرافیایی
 7. دارای مجوز بهداشت از معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت جهت نگهداری آب آشامیدنی
 8. زیبایی ظاهری این مخازن جهت مناطق خاص
 9. وزن سبک جهت مخازنی که در ارتفاع بالاتر نصب میشوند.
 10. یک سال گارانتی رسمی شرکت و 5 سال خدمات پس از فروش (50 سال گارانتی بر اساس استاندارد )

اجزای تشکیل دهنده مخزن SMC

 • دیواره مخزن پیش ساخته مکعبی که از جنس SMC بوده و به صورت تایل یا همان پنل آماده ساخته شده و مخزن جی آر پی به محل پروژه ارسال می گردد.
 • قطعات فلزی داخلی که برای حفظ استحکام مخزن GRP کامپوزیت پنلی استفاده می گردد و به جهت قرارگیری در آب آشامیدنی از جنس استیل ضد زنگ استفاده می گردد.
 • واشرهای آببندی پنل های مخزن اس ام سی که از جنس PVC بوده و وظیفه آن آببندی پنل های کف، دیواره و سقف می باشد.
 • پیچ و مهره های خارجی که پنل های مخزن کامپوزیتی آب را به یکدیگر بسته و از جنس گالوانیزه داکرومات می باشد.
 • لوله و اتصالات ورودی ، خروجی ، کف شوی و سرریز مخزن مدولار آب آشامیدنی که بر حسب نیاز سایز آن مشخص می گردد.
 • نردبان دسترسی به مخزن مدولار پنلی SMC و دریچه دسترسی به داخل مخزن فایبرگلاس

مخزن GRP | مخزن جی آر پی

پلاستیک های تقویت شده با الیاف شیشه ( GRP یا فایبرگلاس) در حقیقت یک ماتریس پلیمری تقویت شده با الیاف شیشه ویژه است. امروزه در ساخت مخزن آب شرب با عنوان مخزن GRP یا مخزن آب شرب جی آر پی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

GRP یا کامپوزیت فایبرگلاس یک ماده با قیمت مناسب، سبک وزن، بسیار قوی و مستحکم است که می تواند با روش های شکل دهی به هر شکلی در آید و به این دلایل است که روزانه بسیاری از مخازن آب شرب قدیمی با مخزن GRP جایگزین می شود.

مخازن آب مکعبی ماژولار کامپوزیت GRP ( مخزن جی ار پی ) ارایه شده توسط شرکت هلدینگ برتر،  امکان استفاده ازحداکثر فضای ممکن را در فضاهای مسقف که دارای ستون یا ستونهای متعددی می باشد را فراهم میکند.

بدین ترتیب با استفاده از پنلهای خاص ارایه شده توسط شرکت هلدینگ برتر امکان نصب مخزن جی آر پی در سطوح غیرمربع مستطیل و محصور کردن ستون یا ستونهای متعدد توسط مخزن ذخیره آب وجود دارد و ستونها محدودیت قابل توجهی در کم کردن حجم مخزن نخواهند داشت. این ویژگی بسیار ارزنده به مهندسین معمار و محاسب اجازه می دهد نگرانی از محدودیت ایجاد شده توسط ستونها برای فضاهای تاسیساتی نداشته باشند.

مخزن GRP

مسلما سطح اشغال شده ی دور ستون متناسب با ابعاد ستون یا درخواست کارفرما قابل تغییر خواهد بود. ویژگی منحصربه فرد فوق در کنار ویژگی ارزنده ی ماژولار بودن مخازن کامپوزیت GRP ساخت شرکت هلدینگ صنایع برتر را به انتخاب اول مهندسین طراح ساختمانی بدل ساخته است .

طراحی این مخازن بر اساس استانداردهای بین المللی صورت می گیرد و در محاسبات مربوطه نیروهای جانبی و زلزله ، فشارهای داخلی و خارجی ، تاثیرات عوامل جوی و تاثیرات ناشی از ارتفاع مخازن و ارتفاع از سطح دریا برای تعیین ضخامت لایه های مختلف و انتخاب نوع رزین و الیاف شیشه در نظر گرفته می شوند.

کاربردهای مخزن کامپوزیت GRP

امروزه مخزن GRP به صورت گسترده در صنایع مختلف جهت نگهداری سیالات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به صورت کلی مخازن GRP میتوانند جهت ذخیره و نگهداری آب، انواع اسید، قلیا، آب نمک، ترکیبات آلی و مشتقات نفتی مورد استفاده قرار گیرند.

ساخت مخازن GRP

این مخازن با توجه به نقشه و در اشکال مختلف قابلیت ساخت را دارند. مخزن GRP با استفاده از رزین های پلی استر با وینیل استر میتوانند تولید شوند. با توجه به نوع سیال و درجه حرارت کارکرد، رزین مورد استفاده و الیاف انتخاب میگردد.

میتوان گفت پرکاربردترین روش جهت تولید مخزن GRP روش لایه گذاری دستی می باشند. یکی دیگر از روش های ساخت مخزن GRP استفاده از فرآیند رشته پیچی بر ردی قالب می باشد. در این روش رشته های الیاف درون رزین خیس شده و به دور قالب پیچیده میگردند. الیاف ها بسته به فشار کاری مخازن با پیچیده شدن به دور قالب فلزی به ضخامت مورد نظر نزدیک میشوند.

از دیگر روش های تولید مخازن GRP روش قالبگیری به روش گرم ( مخزن SMC) میباشد. مخازن SMC به صورت پنل های پیش ساخته می باشد که در محل قابلیت نصب داشته و با استفاده از پیچ و مهره بر روی فریم و فوندانسیون نصب میگردد.

مخزن GRP در قطرهای بالا میتوانند با استفاده از ترکیبی از روش های مختلف تولید گردند. همچنین این مخازن میتوانند توسط پوشش های فلئوروپلیمر یا پلی پروپیلن یا CPVC لاین شوند.

شاید علاقمند باشید در مورد مخزن قیفی پلی اتیلن نیز اطلاعات کسب کنید.

مزایای مخزن GRP

 1. قابلیت حمل و نصب سریع و آسان به دلیل سبک بودن
 2. توانایی ذخیره آب آشامیدنی تا مدت طولانی
 3. توانایی بسیار بالا در حفظ ترکیب اولیه آب به دلیل جلوگیری از نفوذ آلودگی ویون های مزاحم و عدم ایجاد جلبک
 4. قابلیت تولید در انواع مختلف (مانند مخازن هوایی ، روی سطح افقی ، عمودی و دفتی ) و اشکال گوناگون (مانند مخازن استوانه ای و مکعبی ) و در حجم های مختلف.
 5. قابلیت استفاده دوگانه بعنوان منبع تامین آب مورد نیاز سیستم های آتش نشانی.
 6. مقاومت در برابر خوردگی در صورت تغییر PH آب و تغییرات حرارتی.
 7. قابلیت شستشو با مواد ضد عفونی کننده
 8. توانایی ذخیره آب در زمان طولانی به علت مقاومت بالا در برابر خوردگی
 9. توانایی ذخیره حجم بالای آب بعنوان تکمیل کننده سیستم تحت فشار آب شهری.
 10. طراحی و ساخت با رعایت الزامات استاندارد NFPA22 برای مناطق شهری و استاندارد NFPA1142 برای مناطق جنگلی و روستایی.
 11. جایگزین مناسب برای مخازن بتنی به دلیل مقاومت بالا در خوردگی در محیط های اسیدی و بازی و همچنین نفوذ ناپذیری مخزن کامپوزیت GRP.
 12. امکان ساخت بر اساس سفارش :طراحی ، انتخاب مواد اولیه مناسب و ملحقات خاص به فراخور نوع مواد سمی و خطرناک
 13. مقاومت مکانیکی و حرارتی بالا

مخزن کامپوزیت FRP | مخزن اف آر پی

مخزن FRP ( اف آر پی ) (fiber reinforced plastic) یک نوع ماده کامپوزیتی متشکل از الیاف تقویتی است که به وسیله یک ماتریس از جنس پلیمر احاطه شده است. کاربرد مخازن Frp در صنایع مختلف جهت نگهداری انواع مایعات از جمله اسید و انواع مواد شیمیایی استفاده میباشد. مخزن کامپوزیتی FRP عمدتا برای ذخیره سازی سیالات خورنده شیمیایی در صنایع مورد استفاده قرار میگرد. تفاوت اصلی این نوع مخزن با سایر مخزن های کامپوزیتی استفاده از رزین های خاص با مقاومت شیمیایی بسیار بالا است.

کاربردهای مخزن FRP

این مخازن در صنعت تصفیه آب جهت ساخت مخزن سختی گیر زرینی ، مخزن فیلتر شنی و مخزن فیلتر کربن مورد استفاده قرار می گیرد. مخازن اف آر پی به دلیل عدم زنگ زدگی و خوردگی و عدم نشت آب جایگزین مخازن فلزی شده اند.

از مخزن های FRP در صنعت تصفیه آب در ابعاد بزرگ استفاده می کنند که به منظور ذخیره آب در این مخازن و سپس انجام مراحل تصفیه کاربرد دارد. این مخازن FRP یا  از دو لایه ساخته شده اند. لایه درونی از جنس پلی اتیلن می باشد و در مقابل عوامل خورنده و املاحی که ممکن است به مخزن آسیب برسانند مقاوم می باشد.

مخزن کامپوزیت FRP

لایه دوم یا لایه بیرونی از جنس نانو کربن یا الیاف شیشه ای می باشد که باعث استحکام بالای این مخازن در مقابل فشار و تغییرات آب و هوا میشود. در نتیجه طول عمر این مخزن تا چندین برابر نسبت به مخازن فلزی که در گذشته استفاده می شد، افزایش می یابد.

مخزن FRP کاربردهای مختلفی در صنعت تصفیه آب دارند. از مهم ترین کاربردهای این مخزن می توان به استفاده در سپتیک تانک، مخزن نگهداری مایعات روی سطح زمین و به عنوان مخزن نگهداری آب اشاره کرد. بزرگترین مخزن قابل ساخت توسط پنلها حجم 6000 مترمکعب می باشد که برای اولین بار در پروژه تامین آب سنگ آهن گلگهر تولید و مونتاژ شد.

مزایای مخزن FRP

 1. مخزن FRP خاصیت ضد خوردندگی دارد و قادر است در برابر انواع شرایط جوی ، انواع آب ، اسیدها ، قلیاها ، نمکها ، روغنها و حلالها مقاومت داشته باشد است.
 2. مخازن کامپوزیت FRP همچنین عایق حرارتی و همچنین عایق الکتریکی نسبتاً خوبی است. خواص دی الکتریک FRP بدان معنی است و می توان با اطمینان از آن استفاده کرد.
 3. این مخزنهای کامپوزیتی دارای چگالی کم است و اغلب به تناسب وزن خود بار زیادی را تحمل می کند، در حمل و نقل نیز بسیار راحت تر از موارد مشابه از جمله  مخازن فلزی قابل جابجایی است.
 4. مخازن FRP با چگالی نسبی کمتری نسبت به سایر موارد مشابه از استحکام کششی بالاتری نسبت به فولاد کربن و فولاد آلیاژی برخوردار هستند.
 5. مخزن کامپوزیتی اف آر پی در برابر فرسایش بسیار مقاوم هستند و به خوبی در ذخیره سازی ، حمل و نقل انواع اسیدها ، قلیاها ، نمک ها ، روغن ها و انواع مختلف حلال ها کابرد دارند.
 6. فرآیند ساخت و مونتاژ مخازن FRP بسیار پر سرعت بوده و فرآیند ساخت ساده تری نسبت به موارد مشابه را دارند.
 7. مخزن FRP به راحتی قابل تعمیر می باشد و نیازی به جوشکاری قوس ندارند.
 8. این مخزن ها نسبت به موارد مشابه مانند مخازن فلزی بسیار سبک و مستحکم می باشد و در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی استحکام بالایی دارد. متوسط عمر مخزن FRP در مقایسه با مخزن فلزی بسیار بالا بوده و آب بندی آن نیز بسیار سهل و راحت می باشد.
 9. مخزن اف آر پی قابلیت تحمل 10 بار فشار را دارد و در سیستم های فیلتر شنی ، دستگاه سختی گیر ، فیلتر کربن و ستون رزین کاتیونی و آنیونی و سایر موارد مشابه استفاده عمده می گردد.

دلایل استفاده از مخازن کامپوزیت GRP / SMC ماژولار

انواع مخزن آب کامپوزیت مکعبی ماژولار برای عملکرد مطمئن برای دوره بهره برداری حداقل 50 ساله طراحی و تولید می شوند. لذا با توجه به ویژگی های منحصر به فرد پنلهای GRP / SMC از قبیل : مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی ، هدر رفت آب بسیار ناچیز ، استحکام و خواص مکانیکی بسیار بالا و مقاومت خوب در شرایط جوی مختلف ، همچنین استفاده از قطعات تکمیلی فولادی با بالاترین استانداردهای تولیدی برای مونتاژ می توان مدعی شد مخزن آب مکعبی ماژولار کامپوزیت در مقایسه با سایر مخازن به فرآیندهای نگهداری بسیار اندک و ساده ای نیاز دارند.

در جدول زیر با مقایسه معایب و مزایای مخزن فایبرگلاس نسبت به مخزنهای بتنی و مخازن فلزی به آنها اشاره شده است .

مقایسه مخزن کامپوزیت SMC/GRP

بررسی و تحلیل رفتار مخزن مکعبی ماژولار کامپوزیت GRP/SMC تحت اثر نیروهای دینامیکی و استاتیکی و مطابق استانداردهای 2800 و نشریه 123 و نیز استاندارد بین المللی ACI350-3-1 انجام می شود.

بدین منظور پس از محاسبه نیروهای هیدرو استاتیکی و نیروی جرم مواج ( قسمتی از آب که حالت ارتعاشی متفاوتی با بدنه مخزن دارد). نیروی جرم سخت (قسمتی از آب که ارتعاش آن متناسب با ارتعاش دیواره مخزن می باشد) و نیروی قائم زلزله و بررسی این نیروها در نرم افزارهای تحلیلی مربوطه ، نوع پنلها و تجهیزات مهاربندی – با در نظر گرفتن ضریب اطمینان مطلوب از جهت مقاومت مکانیکی و قابلیت پایداری در برابر نیروهای مذکور ،انتخاب و در مونتاژ مخزن بکار گرفته می شوند .

نکهداری از مخزن کامپوزیت GRP/SMC

برخی از پروژه های انجام شده در زمینه تولید و اجرای مخزن کامپوزیت مکعبی مدولار

 • یک دستگاه مخزن 5000 متر مکعبی – آبفای استان البرز
 • دو دستگاه مخزن 2500 متر مکعبی – شرکت آبفای کردستان
 • شش دستگاه مخزن مجموعا به ظرفیت 1400 متر مکعب – شرکت پرستیژ (سیتی سنتر اصفهان)
 • یک دستگاه مخزن SMC 1008 متر مکبی – شرکت متین
 • یک دستگاه مخزن کامپوزیت 1500 متر مکعبی – شرکت فرزاد فرامرز
 • هفت دستگاه مخزن مجموعا به ظرفیت 560 متر مکعب – بنیاد تعاون نیروهای مسلح
 • یک دستگاه مخزن 507 متر مکعبی – شهر جدید علوی بندر عباس
 • سه دستگاه مخزن مجموعا به ظرفیت 480 متر مکعب – شرکت آژند
 • یک دستکاه مخزن 300 متر مکعبی نصب شده روی دکل فولادی به ارتفاع 30 متر – شرکت متین
 • دو دستگاه مخزن GRP مجموعا به ظرفیت 224 متر مکعب – شرکت گردشگری کرمانشاه
 • دو دستگاه مخزن کامپوزیت SMC مجموعا به ظرفیت 216 متر مکعب – شرکت بازل
 • پنج دستگاه مخزن مجموعا به ظرفیت 156 متر مکعب – شرکت تهویه پویا
 • دو دستگاه مخزن کامپوزیت GRP مجموعا به ظرفیت 132 متر مکعب – شرکت بهین آب
 • و بسیاری مخازن دیگر مجموعا با ظرفیت بیش از بیست هزار متر مکعب …

از همین مدل از مخازن می توان در ساخت مخازن تصفیه فاضلاب استفاده نمود که معروف ترین این مخازن سپتیک تانک فایبرگلاس می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

1 دیگاه

 1. ضمن تشکر از مطلب فوق العاده تکمیل تون . پس مخزن جی آر پی با یا مخزن فایبرگلاس فرق داره ؟