منبع کویل دار – قیمت منبع کویلی

منبع کویل دار – قیمت منبع کویلی

منبع کویل دار ، مخزنی است از جنس گالوانیزه گرم و یا استیل که آب شهری پس از گرم شدن توسط کویلهای مسی موجود در آن، توسط پمپ به درون لوله کشی آب گرم مصرفی منتقل می شود. کویل های مسی گرمای خود را از دیگ بخار و یا بویلر آبگرم و در مدلهای جدید از انرژی خورشیدی دریافت می نماید.

منبع کویل­ دار یا منبع کویلی (Domestic Hot Water Generator)  برای تامین آب گرم مصرفی در ساختمان ها و صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.

دمای مناسب آبگرم مصرفی مورد نیاز برای مصارف بهداشتی و شستشو بین ۵۰ تا ۶۰ درجه­ سانتی­گراد می­ باشد. برای اینکه دمای آب سرد ورودی از سیستم لوله­ کشی را تا دمای مد نظر افزایش دهیم یکی از بهترین روش ­ها استفاده از منبع کویل ­دار می­ باشد.

منابع کویلی یکی از منابع پرمصرف برای تامین آب گرم بهداشتی هستند و جزو تاسیسات گرمایشی محسوب میشوند. از این منابع در ساختمانهای مسکونی و تجاری و صنعتی میتوان استفاده کرد. به طور خلاصه هدف از استفاده از این منابع گرم کردن آب سرد ورودی شهر است. آب داغ یا بخار ایجاد شده توسط بویلر دستگاه در داخل کویل حرارتی و با استفاده از چند لوله رفت و برگشت حرارتی گردش می‌کند. منابع کویل دار در نقشه ها و جداول تاسیساتی به اختصار با DHWG مشخص می شوند.

منبع کویل دار

منابع کویل دار ، مخازن یا منابعی هستند با جنس بدنه گالوانیزه و یا استیل که با فراهم نمودن فضایی بمنظور تبادل حرارت یک کویل مسی یا استیل گرم شده با بخار یا آب گرم خروجی از بویلر و آب سرد شهری موجبات گرم شدن آب بضورت غیر مستقیم و پمپاژ  آبگرم به شوفاژها و … مجتمع های مسکونی، اداری و تجاری را فراهم می نماید.

طراحی منبع کویل دار

 

انواع منابع کویل دار

منابع کویل­ی از نظر نوع ساخت و بسته به محدودیت­ های محل نصب منبع و فضای در دسترس موتورخانه، در دو نوع منابع عمودی و افقی تولید می شوند و با توجه به مکانی که برای نصب آنها در نظر گرفته شده است، انتخاب می شوند. از نظر کارآیی و استفاده تفاوت چندانی بین منابع کویل دار افقی و عمودی وجود ندارد ولی امروزه استفاده از منابع عمودی به دلیل اشغال کمتر سطح، بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد. برای ساختمانهایی که موتورخانه آن‌ها از لحاظ فضا محدودیت دارد، بهترین گزینه انتخاب منبع کویلی ایستاده است.

انواع منبع کویلی

منبع کویلی عمودی

منبع کویلدار عمودی به صورت ایستاده تولید می شود و دارای پایه های زمینی است که روی فونداسیون مخصوص در موتورخانه نصب می شود. نوع افقی منبع کویلدار بدون پایه تولید می‌شود و به وسیله نگهدارنده نعل اسبی روی دیوار و یا روی شاسی متصل به زمین نصب می شود. مدلهای ایستاده منبع کویل دار به دلیل امکان ایستایی بالاتر باید دارای قطر متناسب جهت نصب باشد. در بیشتر آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی با واحدهای بسیار زیاد از منابع عمودی استفاده می‌شود. دلیل آن این است که  انجام تغییرات و کم و زیاد کویل و غیره در این نوع خیلی راحت‌تر و سریع‌تر از نوع افقی آن است.

منبع کویلی افقی

منبع کویل دار افقی نسبت به منبع ایستاده در یک سایز ثابت دارای قطر کمتر و طول بیشتر است. منبع کویلی افقی که به به صورت خوابیده نصب ساخته و نصب میشود در ظرفیت های 200 لیتر تا 10000 لیتر ساخته می شود. مدل های افقی منبع کویل دار بدون هیچ پایه و نگهدارنده ای طراحی میشوند و در زمان نصب متناسب با محل قرارگیری پایه و نگهدارنده مناسب آن ساخته میشود. در منابع کویلی خوابیده به دلیل فشار نسبتا ثابت، تمامی سطح داخلی منبع با سایز ثابت و ضخامت ورق معین انتخاب می شود.

منبع کویل دار به تفکیک جنس و فرم کویل

کویل یکی از قطعات مهم در منبع کویل دار می باشد که شامل تعدادی لوله که اکثرا از جنس مس است ، می باشد چرا که ضریب انتقال حرارت که با واحد فوت بر متر مربع بیان می شود در فلز مس بالا می باشد ؛ اما گاهی اوقات بسته به کاربری و نوع سیال و میزان خورندگی آن و یا جنس بدنه منبع کویل دار از فلز استنلس استیل نیز استفاده می گردد .

کویل مورد استفاده در منبع کویلی در فرم های U شکل ، حلزونی و مارپیچ یا همان اسپیرال تولید می گردد . کویل مورد استفاده در منابع کویل دار شرکت هلدینگ صنایع برتر معمولا از نوع کویل U شکل می باشد و از مهمتری دلایل آن می توان به سرویس و رسوب زدایی راحت و آسان نوع کویل ها اشاره نمود .

از منبع کویل دار با فرم کویل حلزونی یا مارپیچ که از جنس استنلس استیل ساخته شده است در پروژه های خاص استفاده می گردد . در صورت خرابی یا نقص کویل اسپیرال دیگر این نوع کویل ها قابل سرویس و تعمیر و تعویض یا رسوب زدایی نمی باشند.

منابع کویل دار عمودی و افقی

انواع منبع کویلی به لحاظ نوع سیال گرم کننده

منبع کویل دار در ارتباط با سایر تجهیزات صنعتی از قبیل بویلر آب گرم مصرفی واحدهای مسکونی که مجهز به موتورخانه می باشند و همچنین واحدهای صنعتی و نیمه صنعتی را تهیه و ذخیره می کند . درون کویل های مسی سیالی جریان می یابد که یا آب گرم و یا بخار خروجی از بویلر می باشد .

چنانچه آب گرم مصرفی واحدها توسط آب گرم بویلر گرم شود منبع کویلی آب به آب و چنانچه توسط بخار بویلر گرم شود منبع کویل دار بخار به آب نامیده می شود . از مدل های بخار به آب در پروژه های صنعتی و بیمارستانی استفاده می گردد .

جنس ساخت منابع کویلی

منبع کویل دار از یک مخزن به همراه یک کویل تشکیل شده است. آب سرد با قرار گرفتن در مجاورت غیرمستقیم با بویلر، گرم می­ شود. پس به طور خلاصه منبع کویل­ی یک مخزن تهیه و ذخیره­ آبگرم مصرفی است.

جنس لوله‌ها عموماً از مس است و آب گرم شده پس از تبادل حرارت با دیوار لوله‌ها از منبع خارج می‌شود. این تبادل حرارت باعث گرم شدن دیواره لوله مسی و در نتیجه آب سرد احاطه کننده محیط اطراف می‌شود. در ساخت منابع آبگرم کویلی دوجداره، انبساط و ذخیره آب سرد مصرفی، معمولا از ورق فولادی با پوشش آبکاری گالوانیزه و گاهی اوقات در صنایع غذایی و دارویی از ورق استیل استفاده می گردد.

منابع کویلی معمولاً از ورق گالوانیزه ساخته می شوند. در صورتی که بخواهند در فشارهای بالاتر مورد استفاده قرار بگیرد، باید داخل آن با اپوکسی پوشش داده شود. ضخامت ورق های فولادی که برای ساخت منبع کویل دار استفاده می شود با توجه به فشار دستگاه و دمای آن محاسبه می شود. منابع کویل دار گاهی یک کویلی و گاهی دارای دو کویل گرمایشی هستند. فضایی که برای قرار دادن منبع مورد نظر است، عامل مهمی برای انتخاب مدل آن محسوب میشود.

انواع مخزن کویلدار

مخزن کویل­ دار تک ­کویله و دو کویله

منبع کویلی معمولا به صورت تک کویل ساخته میشود ولی در برخی مواقع به صورت دو کویل نیز تولید می شوند. این منابع با دو هدف زیر به صورت دو کویل تولید می شود.

۱- در صورت استفاده از سیستم گرمایش خورشیدی که در این حالت یکی از کویل ها به سیستم خورشیدی متصل شده و کویل دوم به دیگ متصل می گردد. در صورتی که پنل های خورشیدی از طریق کویل اول نتوانند دمای آبگرم مصرفی را به دمای مورد نیاز برسانند از طریق کویل دوم که به بویلر متصل است آبگرم مصرفی با دمای مورد نیاز تامین می گردد.

مخزن کویلی

۲-در منبع کویل دار با ظرفیت بالا در صورتی که منبع به صورت تک کویل ساخته شود، کویل از نظر ابعاد بزرگ و از نظر وزن سنگین می گردد. این موضوع عملیات سرویس و نگهداری و اسید شویی کویل را با مشکل مواجه می کند. بنابراین با ساخت منبع به صورت دو یا حتی سه کویل سرویس و نگهداری آن ساده تر خواهد بود.

طراحی منبع کویل دار

 1. مخزن اصلی منبع کویل دار به صورت استوانه عمودی یا افقی سر و ته عدسی لبه دار پرس شده، بر اساس استاندارد ASME ساخته می شوند.
 2. این مخازن برای فشار کار 100 psig  طراحی و ساخته میشود.
 3. هر دستگاه دارای دو محل اتصال قلاب مخصوص جهت سهولت در جابه جایی می‌باشد.
 4. کویل ها با استفاده از لوله های مسی به قطر های 3⁄4 و 7⁄8 اینچ ساخته میشوند.
 5. هر منبع کویل دار دارای دریچه آدم روی بیضی شکل به ابعاد 15*11 اینچ مناسب مخازن تحت فشار با واشر مربوطه میباشد.
 6. کویل مسی بر اساس آخرین استانداردهای ASME و BS ساخته میشود.
 7. هر دستگاه دارای پایه مناسب از فولاد ساختمانی می باشد.
 8. مخزن اصلی با فشاری معادل یک و نیم برابر فشار کل تست میگردد.
 9. عدسی کویل مسی از جنس چدن ساخته میشود.
 10. صفحه تیوب پلیت و غلاف کویل مسی از جنس فولاد مناسب مخازن تحت فشار ساخته میشوند.
 11. فشار طراحی جهت کویل ها تا قطر 8 اینچ به ترتیب، 150 و 300 پوند بر اینچ مربع است. این فشار برای کویل به قطر 10 تا 14 اینچ به ترتیب 125 و 250 پوند بر اینچ مربع میباشند.
 12. درجه حرارت طراحی کویل ها درون منبع کویل دار 350 درجه فارنهایت میباشد.
 13. داخل دستگاه پس از تمیز کاری حداقل دو لایه اپوکسی مخصوص و خارج آن بعد از ضد زنگ، رنگ روغنی زده میشود.

اجزای منابع کویل دار

 • بدنه: بدنه این منابع از ورق گالوانیزه با ضخامت معین ساخته می شود . ضخامت ورق ها بر اساس فشار سیستم ، ظرفیت و دمای آب منبع انتخاب می شود .
 • کویل: برای انتقال حرارت در سیستم از کویل های مسی به دلیل دارا بودن ضریب انتقال حرارت بالا مورد استفاده قرار می گیرد .
 • دریچه بازدید: دریچه ای در بدنه منبع کویل دار و هم تراز با قسمت کویلدار منبع وجود دارد . از این دریچه برای بازبینی داخل منبع ، بازدید از کویل و انجام تعمیرات استفاده می شود.اجزای مختلف منبع کویلدار
 • لوله های ارتباطی: شامل لوله های آب سرد و گرم بهداشتی و لوله های گرمایش (کویل) است.
 • بوشن ها: قطعه پیچ دار است که در دو حالت پلاستیکی و فلزی ساخته می شود . وظیفه بوشن ها اتصال دو لوله ارتباطی به یکدیگر است. انواع مختلف سنسورها را می توان به وسیله بوشن به منبع کویل دار متصل کرد .
 • سنسور حرارتی
 • شیر تخلیه
 • گیج فشار
 • شیر اطمینان

ضرورت استفاده

آب گرم نیاز اساسی تمامی واحدهای مسکونی و صنعتی و غیره است. تأمین آب گرم کافی همواره به سادگی امکان پذیر نیست. یکی از مشکلات جلوگیری دسترسی به این مسئله، خرابی منبع کویل دار است. در گذشته بیشتر از منبع دو جداره در موتورخانه برای تأمین آبگرم مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ اما در سالهای اخیر که کم کم این منابع جای خود را به منبع کویل دار می‌دهند. در ساخت منبع کویلی فقط از یک بدنه با جنس‌های مخصوص استفاده می‌شود. این مسئله باعث می‌شود تا ترکیدگی یا رسوب زدایی در آن بسیار راحت‌تر و سریع‌تر انجام شود. همچنین هزینه کمتری را هم برای صاحب‌خانه یا کارخانه ایجاد میکند.

از طرف دیگر، به دلیل قرار گرفتن منبع انتقال حرارت اصلی داخل خود کویل، کاهش و اتلاف حرارت خیلی کمتر است. در واقع، بیشتر حرارت‌های ایجاد شده صرف گرم شدن آب سرد می‌شود. دلایل دیگر استفاده از منبع کویلدار در استفاده از چندین لوله است. به کار بردن شاخه‌های متعدد برای لوله کشی، باعث افزایش جریان آب داغ و زیاد شدن حرارت گرمایی می‌شود. در نتیجه این مسئله باعث افزایش زمان سریع گرم شدن آب سرد ورودی خواهد شد.

سازنده منبع کویلی

منبع کویل دار در بیمارستان ها، مراکز صنعتی، ساختمان های مسکونی، استخرها و کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد و آب بهداشتی و گرم مورد نیاز آنها را تولید می کند. این منابع نسبت به سایر دستگاه های تولید کننده آب گرم بهداشتی، مانند منابع دوجداره کارآیی بیشتری دارند. از آنجایی که برای ساخت آن از یک بدنه استفاده شده است، اگر دچار مشکلاتی همچون ترکیدگی و رسوب گرفتگی شود به راحتی تعمیر می شود. همچنین به خاطر وجود منبع اصلی انتقال حرارت در مخزن موجود در منبع کویلی، افت حرارتی بسیار کمی دارد.

مس ضریب بالای حرارت بوده و به خوبی و خیلی سریع گرما را انتقال می‌دهد. همچنین طول عمر بالاتری نسبت به بقیه جنس‌ها دارد. یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از منبع کوئل دار در جنس مخصوص آن است. جنس ورقه‌های به کار رفته در ساخت منبع کویل دار از ورقه‌های فولادی با روکش گالوانیزه است. این ورقه‌ها توان و مقاومت بالاتری دارند. همچنین به راحتی می‌توان بر اساس میزان فشار، ضخامت آن را تعیین کرد. ضخامت آن چیزی حدود بین 4 تا 16 میلی‌متر است.

مخزن کویلی عمودی

مزایای استفاده از مخزن کویل دار

منبع کویل دار نسبت به سایر انواع مخازن و آبگرمکن ها دارای مزایایی هستند. یکی از مهمترین مزیت های این منابع، ذخیره آب گرم مصرفی مورد نیاز برای ساختمان ها است. این منبع ذخیره آب گرم در مراکز صنعتی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. منابع کویلی به دلیل کیفیت بالای طراحی و جنس بدنه از عمر مفید بالایی برخوردار بوده و نیاز به تعمیرات مکرر ندارند. در نتیجه نگهداری از این تجهیزات آسان است.

یکی از مشکلات در مخزن های ذخیره آب گرم این است که در صورت خرابی، نیاز به تعمیرات اساسی دارد. اما در منبع کویلی در صورت خرابی یک قطعه، نیاز به تعمیر اساسی وجود ندارد. به این معنا که اگر بدنه منبع بدون آسیب باشد و کویل خراب باشد، امکان تعمیر کویل وجود دارد. همچنین در صورت سالم بودن کویل، می توان منبع آسیب دیده را تعمیر و یا تعویض کرد. بنابراین از جنبه اقتصادی استفاده این منابع بسیار باصرفه تر خواهد بود.

مزایای منبع کویلی

رسوب گیری یکی از عمده ترین مشکلات در مخازن و تجهیزات صنعتی مربوط به آب است. مخازن کویل دار دارای رسوب گیری حداقلی است و در صورت رسوب گرفتن، در صورت شست و شو با اسید، امکان استفاده مجدد از آنها وجود دارد. برای جلوگیری از رسوب گرفتن منابع کویل دار می توانید از دستگاه سختی گیر استفاده نمائید.

از مزایای دیگر استفاده از این نوع منابع تامین آب گرم، کاهش مصرف انرژی است. در صورتی که آب سرد گرم شده در لوله مورد مصرف قرار نگیرد، به داخل منبع بازگردانده می‌شود. در واقع با این کار هم مصرف انرژی و هم مصرف آب کاهش پیدا خواهد کرد. نکته مهم دیگر اینکه در ساخت لوله‌های داخل کویل می‌توان از مس استفاده کرد.

به صورت کلی، قابلیت حمل و انتقال آسان، نصب و راه اندازی راحت در کوتاهترین زمان ممکن، بازدهی مناسب و عدم نیاز به تعمیرات و نگهداری مکرر از مهمترین مزایای منابع کویل دار است.

معایب منابع کویلی

مزایای منابع کویل دار نسبت به معایب آن به اندازه ای است که همیشه خریداران را قانع میکند. از آنجا که مخازن کویلی منبع ذخیره سازی آب گرم هستند در نتیجه نیاز به فضای کافی برای نصب آنها نیاز است. این موضوع بسیار مهم است و هنگام سفارش این مخازن آب گرم باید مورد توجه قرار بگیرد.

از طرف دیگر این مخزن ها اغلب دارای ظرفیت­های ذخیره سازی آب بالایی هستند. به همین علت میزان مصرف انرژی در آنها میتواند قابل توجه باشد. بنابراین هزینه های تامین انرژی این منابع را شاید بتوان یک عیب دانست. البته این موضوع بسیار به محل مورد استفاده و نیازهای آن و همچنین در مقایسه با روش های دیگر قابل مقایسه خواهد بود. موضوع عایقکاری مناسب نیز یکی از مواردی است که درباره این مخازن باید لحاظ شود. بسته به محل قرار دادن منبع کویلی ممکن است نیاز باشد برای کاهش هزینه های انرژی، منبع به صورت کامل عایق کاری شود.

مورد دیگر درباره این منابع آبگرم، بخصوص در ظرفیت های بالا، مانند مخازن مورد استفاده در صنایع سنگین که در ظرفیت­هایی مانند 10 هزار لیتر استفاده میشوند، طراحی و ساخت دریچه بازدید است. این موضوع به این دلیل مورد اهمیت است که با در نظر گرفتن حجم بالای ورودی آب، نیاز است که کویل­­ها به صورت دوره ای بازبینی شده و در صورت نیاز اسید شویی شوند.

در منبع کویلی نسبت به سایر مخازن آبگرم مانند مخازن دوجداره باید از کیفیت قطعات مورد استفاده کاملا اطمینان داشت و قطعات مرغوب استفاده کرد. به عنوان نمونه پمپ گردش در آن ها باید بسیار قوی باشد.

اتصالات مخازن کویل دار

منبع کویل دار دارای اتصالات ورودی، خروجی، تخلیه، شیر اطمینان، ترمومتر، برگشتی آبگرم مصرفی، فشار سنج به صورت تعبیه شده روی منبع هستند. در ساخت منبع کویل دار باید به مسئله از هم گسستگی و فاصله گرفتن لوپ های رفت و برگشت کویل از یکدیگر به دلیل سرد و گرم شدن، فشار آب، رسوب و …. توجه شود. در هنگام تولید و ساخت توسط پلیت های مخصوص که مانند لز الگوی تیوب شیت برش خورده اند در طول 3/4 انتهایی کویل ها استفاده نمود تا هنگام تعمیرات امکان خروج کویل از دهانه تعبیه شده روی منبع وجود داشته باشد.

منبع کویلی بر خلاف منابع دوجداره نیاز به نگهداری دارد. روی بدنه این مخازن و در ارتفاع حدودا 3/4  بالایی آنها، محلی برای نصب ترمومتر تعبیه شده است که برای نمایش درجه حرارت آب داخل منبع بکار می رود. در این مورد اغلب از ترمومترهای 10 سانتی غلاف دار استفاده شود. انرژی ورودی منبع توسط آب گرم، آب داغ، بخار و….. تامین می گردد. برای کنترل این انرژی ورودی در سیستم آبگرم از شیرهای برقی دوراهی در مسیر اصلی و یا سه راهی مسیر بای پاس و یا خاموش و روشن شدن الکتروپمپ آبگرم استفاده می شود.

در سیستم های بخار جهت کنترل دبی بخار و انرژی ورودی از شیرهای برقی دوراهه می توان استفاده کرد که این شیرها می توانند از نوع تک ضرب و یا تدریجی باشند. استفاده از شیرهای تدریجی در سیستم آب گرم یا بخار کنترل دمای بهتری را در اختیار می گذارد و در عین حال از قیمت بالاتری هم برخوردار هستند.

قیمت منبع کویل دار

کویل منبع کویلی بدلیل تماس مستقیم با آب مصرفی که روزانه به دفعات تعویض و از منبع کویل دار گذر می کند دچار رسوب گرفتگی می شود. هر چه دمای آب گرم موتورخانه (دمای داخل کویل) بیشتر شود رسوب پذیری کویل بیشتر می شود. به همین دلیل دمای بالای 60 درجه برای منابع کویل دار توصیه نمی شود. بسته به میزان سختی آب شهری منطقه و مصرف و ظرفیت منبع زمان اسیدشویی در ساختمان های مختلف متفاوت است. عایق کاری این مخازن در موتورخانه ها از موارد ضروری نصب آنها محسوب میشود. برای عایق کاری نیز استفاده از عایق های پشم شیشه همراه با مل و ماستیک و متقال و عایق های جدید الاستومریک با ضخامت مناسب پیشنهاد میشود.

کویل منبع کویلی

سطح کویل حرارتی منبع کویل دار طبق ابعاد منبع و میزان انرژی مورد نیاز برای گرم کردن آب منبع از مهمترین نکات طراحی و ساخت آنها است که معمولا توسط سازنده ها بر اساس فوت مربع بیان می شود. این سطح به معنای سطح تماس آب مصرفی با کویل های منبع کویلی است. تیوب شیت کویل ها از فولاد و عدسی کویل آنها از چدن ساخته می شود.

ظرفیت مخازن کویل دار

منابع کویلی تولیدی گروه هلدینگ صنایع برتر از 300 لیتر تا 10000 لیتر قابل طراحی و تولید می باشند. به منظور اطلاع شما از محصولات این شرکت لیستی از انواع این منابع در ظرفیتهای مختلف به همراه مشخصات فنی آنها را در ذیل آورده ایم :


همانطور که می دانید جهت محاسبه و مشخص کردن ابعاد و ضخامت های منبع کویلی می بایست فشار کاری یا همان میزان فشار آب درون منبع و میزان دمای سیال داخل منبع را مدنظر قرار داد. در ضمن برای تعیین ضخامت و ابعاد منابع کویل دار باید بر اساس استاندارهای بین المللی طراحی و ساخت صورت گیرد. بر این اساس جدول بالا راهنمای مناسبی برای شما خواهد بود البته در ظرفیتهای بالای 1000 لیتر در صورت فشار کاری بالاتر می توان ضخامت عدسی ها را از بدنه بیشتر در نظر گرفت که باعث بالاتر رفتن وزن محصول می شود.

قیمت منبع کویل دار

تعیین قیمت منبع کویل دار بستگی به فاکتورها و عوامل مختلفی دارد. این آیتمها عبارتند از ظرفیت و حجم مخزن، ضخامت و جنس بدنه، سطح تماس حرارتی، ایستاده یا خوابیده بودن منبع، جنس کویل، ضخامت لوله های کویل.

حجم منبع با توجه به شرایط پروژه و تعداد مصرف کننده ها و نوع مصرف کننده ها محاسبه می‌شود. جنس و ضخامت بدنه منبع کویلی نیز براساس میزان خورندگی آب منطقه، دمای کاری و فشار کاری محاسبه می‌شود. توجه کنید که در دستگاه های صنعتی همیشه سنگین‌ترین، ضخیم ترین و گران ترین دستگاه لزوما بهترین دستگاه نیست. بلکه بهترین منبع کویل دار باید به لحاظ فنی دارای محاسبات دقیق و بهینه و قیمت مناسب باشد.

دریافت اطلاعات کامل و مشاوره کمک زیادی به انتخاب دقیق شما برای خرید منابع کویلی خواهد کرد. بهترین راه تماس با کارشناس فروش شرکت صنایع هلدینگ برتر است. کارشناسان ما در تماس شما و دریافت اطلاعات اولیه که شامل نیاز، هدف، تعداد واحد، متراژ و غیره و بررسی و تطابق آن‌ها با مدل‌های مختلف، بهترین انتخاب را به شما پیشنهاد خواهند داد.

قیمت منبع کویلی

تأمین آب گرم دائم با منابع کویلی

در منابع کویل ­دار دو پارامتر حجم منبع و میزان تبادل حرارت کویل، از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور کلی باید حجم منبع به درستی محاسبه گردد تا بسته به میزان و نوع مصرف همیشه آبگرم بهداشتی کافی در دسترس باشد. در برخی از موارد مصرف آبگرم یکنواخت نیست و در برخی از ساعت شبانه­ روز مصرف بالا بوده و در برخی از مواقع نیز مصرف پایین می­ باشد. در این مواقع که تقاضا برای آبگرم یکنواخت نمی ­باشد از منبع کویل­دار با حجم مخزن بیشتری استفاده می­ شود تا آب مورد نیاز در ساعات پیک مصرف موجود باشد.

در برخی از مواقع نیز مصرف یکنواخت است ولی دبی آبگرم مصرفی مورد نیاز بالاست. در این موارد باید ظرفیت حرارتی کویل بالا باشد تا بتواند حرارت لازم جهت گرمایش دبی آبگرم مصرفی مورد نیاز را تامین نماید. در این مواقع با افزایش سطح کویل، ظرفیت حرارتی افزایش می­ یابد. در برخی از پروژه ها به علت محدودیت فضای موتورخانه امکان استفاده از منابع کویلی با حجم مخزن مورد نیاز وجود ندارد، در این حالت حجم منبع کویل دار کاهش و سطح کویل افزایش می یابد.

طرز کار منبع کویل دار

همانطور که در شکل زیر مشخص است آب گرم کننده از بویلر وارد کویل حرارتی شده و پس از تبادل حرارت با آب مخزن، از کویل به سمت بویلر خارج می­ شود. یکی از نکات مثبت منابع کویل­ دار این است که همیشه میزان مشخصی آب گرم به عنوان ذخیره وجود خواهد داشت.

ساختار منبع کویلی

در صورت عدم مصرف آبگرم، آبگرم موجود در لوله ها به مخزن کویل دار برگشت داده شده تا ضمن جلوگیری از سرد شدن آب موجود در لوله ها ، همیشه آبگرم برای مصرف کننده آماده باشد. در صورت عدم تعبیه خط برگشت آبگرم مصرفی، زمانی که مصرف کننده نیاز به آبگرم دارد به علت سرد شدن آب موجود در لوله ها، لازم است کل این آب تخلیه شده تا آب گرم به مصرف کننده برسد که این موضوع موجب اتلاف آب و زمان خواهد شد.

در منبع کویلی آب گرم یا بخار تولید شده در بویلر یا دیگ، وارد کویل های موجود در منبع می شود و بین کویل ها جریان می یابد. آب سرد ورودی (در مصارف خانگی آب لوله کشی شهری) توسط کویل ها افزایش دما پیدا کرده و به سمت واحد های مصرفی حرکت می کند. یکی از مزیت های منبع کویل دار این است که آب مصرف نشده در سیستم، طی یک مسیر برگشتی، دوباره به داخل منبع هدایت می شود که سبب کاهش چشمگیر مصرف انرژی و افزایش راندمان دستگاه می گردد.

عملکرد منبع کویلی

مکانیزم کارکرد منبع کویلی به زبان ساده این گونه است که سیال گرم کننده که در داخل یک بویلر آبگرم یا هر وسیله مشابه گرم شده، وارد کویل موجود در منبع می گردد. دمای آبی که در اطراف این کویل ها در داخل منبع جریان دارد بر اساس قانون جریان همرفتی، افزایش پیدا میکند. آب گرم شده پس از رسیدن به دمای مورد نظر به سمت واحد های مصرفی هدایت میشود.

مزیت پمپ برگشت در مخزن کویل دار

مشکل سرد بودن آب به هنگام استفاده از شیر آب گرم برای چند لحظه کاربران را گاهی عصبی و آزرده خاطر می کند و همچنین این مسئله سبب هدر رفتن آب شرب بیشتر و اتلاف زمان و افزایش مصرف انرژی می گردد ؛ متخصصان به منظور مرتفع کردن این مسئله استفاده از منبع کویل دار را پیشنهاد می کنند .

مکانیزم عملکرد منبع کویلی بدین شرح است که پس از تبادل گرمایی بین سیال گرم کننده درون کویل های مسی و آب سرد مخزن گرم کننده ، آب گرم مصرفی تامین می گردد و به منظور ذخیره سازی این آب گرم برای مدت زمان بیشتر و در ساعات پیک مصرف ، تولید کننده منبع کویل دار پمپ برگشت سیر کوله را در مسیر برگشت آب گرم مصرفی تعبیه می کند تا نیازی به تخلیه آب درون لوله ها نباشد و آب گرم بلافاصله پس از باز نمودن شیر آب گرم در اختیار کاربر قرار گیرد و بدین صورت در میزان آب و زمان صرفه جویی نماید.

تفاوت منبع کویلی با مبدل صفحه ای

آب گرم مصرفی بهداشتی ساختمانها به دو روش تامین می گردد : روش مستقیم که شامل آبگرمکن خورشیدی ، آبگرمکن لحظه ای ، آبگرمکن مخزنی  و روش غیرمستقیم شامل یکی از روشهای منبع کویل دار ، مبدل های صفحه ای ، منبع دو جداره و آب گرمکن خورشیدی می باشد .

کاربرد منبع کویل دار

مبدل صفحه ای شامل تعدادی صفحه فلزی تو در تو با قطر و ضخامت مشخص می باشد که آب گرم ناشی از بویلر و آب سرد مصرفی ساختمانها درون صفحات جریان می یابد و تبادل حرارت بصورت غیر مستقیم انجام می شود  وبدین صورت آب گرم مصرفی دمایش افزایش می یابد . این مبدل ها آب گرم را آنی تامین می کنند و هربار برای گرم نمودن آب باید دستگاه این فرآیند را انجام دهد که مصرف انرژی بالایی را به همراه خواهد داشت . اما مهمترین ایرادات مبدل های صفحه ای به شرح زیر است :

 • عدم دسترسی به آب گرم در صورت قطع برق یا گاز و یا بروز خرابی و اشکال در موتورخانه و بویلر
 • عدم ذخیره سازی آب گرم برای ساعت های بیشتر ودر زمان های پیک مصرف و یا نوسان دمایی آب
 • میزان رسوب گذاری بالا به علت نزدیکی صفحات به یکدیگر و کاهش جریان مبدل
 • کاهش راندمان دستگاه
 • نیاز به تعداد دفعات اسیدشویی بیشتر
 • عدم کارایی صحیح جهت تبادل حرارت بخار به آب
 • ایجاد افت فشاربالا

البته قابل ذکر است که مبدل های صفحه ای به دلیل ابعاد و وزن کمتر و عدم عایقکاری مشتریان خاص خود را دارند . بهر حال این نیاز شماست که تعیین کننده انواع سیستم های گرمایشی آب گرم واحد شما است .

تفاوت منبع کویل دار با منبع دو جداره

یکی دیگر از راه های تامین آب گرم مصرفی استفاده از منبع دو جداره می باشد . منابع دو جداره از دوجداره فلزی تشکیل شده است که آب سرد درون مخزن و آب گرم در لابلای دو جداره جریان دارد و آب سرد در ارتباط با آب گرم مابین دو جداره قرار گرفته و دچار تغییراتی دمایی می گردد و به مرور زمان گرم می شود . از معایب منبع دوجداره می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • دشوار بودن تعمیر و یا ترمیم منبع دو جداره و گاهی ناممکن
 • سرعت پایین منبع در تامین آب گرم
 • دشواری در رسوب زدایی و اسید شویی منبع دو جداره
 • راندمان پایین منبع دوجداره
 • استفاده در ظرفیتهای بسیار پایین و خانگی

در مناطقی که آب از سختی بالا برخوردار است کارشناسان بنا به تخصص خود به شما استفاده از منبع دوجداره را پیشنهاد خواهند نمود چرا که هزینه اسید شویی جهت رفع رسوبات منبع کویل دار بالا می باشد و در ضمن به سبب بازده 98 درصدی منبع دوجداره در تامین آب گرم و عدم افت فشار همواره منابع دوجداره نیز دارای مشتریان خاص خود می باشند . هیچ یک از این تجهیزات قابل رد شدن نیست اما اگر از ما بخواهید نظری کارشناسانه در باب خرید بهترین منبع تامین آب گرم را ارایه بدهیم به سبب مزایای بیشمار منبع کویل دار این محصول را توصیه می نماییم .

معایب مخازن کویلی

راهنمای انتخاب منبع کویل دار ایستاده

 • ابعاد منبع کویلی جهت نصب و قرار گیری در موتورخانه و ورود آن از درب موتورخانه مورد اهمیت است.
 • طراحی و ساخت منبع کویل دار ایستاده بر اساس سفارش مشتری و ظرفیت مورد نیاز قابل ارائه می باشد.
 • منابع ایستاده با ورق گالوانیزه بوده و کویل حرارتی آن با لوله های مسی به ضخامت 0.7 میلیمتر یا 0.9 میلیمتر و سایز 3.4 و 5.8 اینچ می باشد.
 • جهت محاسبه ظرفیت منبع کویل دار ایستاده به ازای هر واحد مسکونی حداقل 100 لیتر در نظر گرفته می شود.
 • در منابع از ظرفیت 2000 لیتر به بالا جهت جوشکاری و رنگ آمیزی داخل مخزن نیاز به دریچه بازدید با ابعاد فیزیکی یک فرد عادی می باشد و هزینه ساخت دریچه بازدید در زمان سفارش محاسبه می گردد.
 • ابعاد مخزن کویل دار بر اساس سفارش مشتری قابل تغییر می باشد.
 •  کویل مسی به ضخامت 0.7 میلیمتر بر اساس درخواست مشتری می تواند به ضخامت 0.9 میلیمتر می باشد.
 • مدل های ایستاده دارای 5 سال ضمانت و 15 سال خدمات پس از فروش می باشد.

سرویس و نگهداری مخزن کویلی

مانند هر دستگاه صنعتی دیگر برای نگهداری منابع کویلدار نیز سرویس های دوره ای مورد نیاز است. در ادامه به معرفی این اقدامات پرداخته ایم.

1- اسید شویی و رسوب زدایی کویل

به دلیل اختلاف دمای بالای درون و بیرون لوله‌های کویل در انتقال حرارت سطح بیرونی، کویل ها دچار رسوب گرفتگی می‌شوند. لذا باید در سرویس‌های دوره‌ای که با توجه به میزان مصرف آبگرم و میزان سختی آب منطقه تعیین می‌شود کویل منبع کویل دار  سرویس شود.

2- رفع نشتی های احتمالی و جلوگیری از خیس شدن عایق

برخی اوقات شیرهای بالادستی و یا کویل دستگاه دچار نشتی شده و به عایق‌ نفوذ می‌کند و سبب پوسیدگی بدنه می‌شود. بنابراین باید این مورد نیز هر از گاهی بررسی شود.

3- سرویس داخلی منبع کویل دار

در بسیاری از پروژه ها در بحث تعمیرات به این مشکل توجهی نمی‌شود. همین مشکل عامل اصلی از بین رفتن بدنه منبع کویلی خواهد بود. در سرویس های دوره ای باید سطح داخلی منبع به وسیله رنگ اپوکسی پوشش داده شود و یا اگر سطح داخل دچار زنگ زدگی شده است برطرف شده و با پوشش ضد زنگ پوشانده شود.

4- اطمینان از ثابت بودن فشار آب ورودی

در بسیاری از پروژه ها که دارای سیستم تقویت فشار آب هستند فشار روی عددی بالاتر از تحمل منبع کویل دار تنظیم می‌شود. حتی ممکن است بعد از مدتی تنظیم فشار سیستم آبرسانی به هم می‌خورد و تغییر می‌کند و سبب آسیب جدی به منبع می شود.

5- کالیبراسیون و تست شیر اطمینان و دماسنج منبع کویل دار

روش رسوب زدایی منابع کویل دار

دمای بهینه در منبع کویل دار بین 50 تا 65 درجه سانتیگراد می باشد که این میزان حرارت سبب تشکیل رسوبات در مخزن و کویل ها خواهد شد . یکی از راه های رسوب زدایی در این منابع استفاده از رسوب زدای مغناطیسی می باشد که در در مسیر لوله آب سرد ورودی به منبع نصب می گردد. این دستگاه با تشکیل میدان مغناطیسی در مسیر آب سرد ورودی موجب برهم زدن ساختار ذرات کلسیم و منیزیم می شود و بدین صورت مانع تشکیل رسوب می گردد.

از مزایای نصب رسوب زدای مغناطیسی می توان به افزایش کارایی کویل و انتقال حرارت بالای آن به آب مخزن و افزایش طول عمر کویل و منبع کویل دار اشاره نمود . اهمیت رسوب زدای مغناطیسی در ظرفیتهای بالا بسیار چشمگیر می باشد.

فاکتورهای مهم در زمان نصب مخزن کویلی

نصب منبع کویل دار کاری است که باید توسط یک کارشناس و نصاب حرفه ای صورت پذیرد . قبل از خرید این محصول حتما باید مکان مناسبی برای آن در نظر بگیرید. قاعده و قانون خاصی در ارتباط با محل نصب منبع کویلی وجود ندارد اما قطعا یکی از پارامترهای مهم در خرید آن، محل نصب آن می باشد که به شکل هندسی منبع به آن وابسته می باشد . در ارتباط با نصب این منابع باید به موارد زیر دقت نمایید :

• به فضای داخلی و موقعیت مکانی موتورخانه و تجهیزات گرمایشی همچون بویلر دقت نمایید .
• 1/5 الی2 برابر قطر منبع به منظور بازدیدهای دوره ای و شستشو و تعمیر منبع از دیوار فاصله بگذارید .
• لوله های رفت و برگشت آب بویلر به منبع کویلی با شیب مناسب و بدون پیچ و خم باشد .
• منبع کویل دار باید نزدیک به یک کفشور نصب گردد .
• بمنظور کاهش اتلاف انرژی ، برای لوله برگشت آبگرم به مخزن کوتاه ترین مسیر انتخاب گردد .
• در مناطق سردسیر بمنظور حفظ دمای آب و افزایش راندمان منبع کویل دار ، بدنه را با عایق الاستومر عایق بندی کنیم .
• در قسمت خروجی آب منبع از شیر دستی و لوله کشی و در قسمت لوله ورودی آب از شیر یکطرفه استفاده شود .
• در منابع عمودی لوله آب گرم در بالای مخزن و لوله آب سرد در پایین مخزن نصب می شود .
• در زیر منابع افقی باید فنداسیون را به گونه ای طراحی نمود که با آب های روی سطح زمین ارتباط نداشته باشد .
• دقت کنید که محل نصب منبع کویل دار کاملا تراز باشد و چنانچه محل نصب چندان تراز نیست حتما از تسمه برای فیکس کردن آن استفاده کنید .
• به نوع لوله کشی ، نوع بویلر ، فشار کاری منبع کویل دار دقت کنید .
• ظرفیت آب گرم برای هر واحد مسکونی حداقل 110 است .
• منبع کویل دار باید دارای شیر اطمینان و تخلیه باشد و دمای شیر اطمینان 99درجه سانتیگراد در نظر گرفته شود .
• پمپ برگشت دایم روشن باشد و خاموش کردن آن دستی صورت پذیرد .
• از تله بخار در مسیر برگشتی استفاده شود .

محصول مرتبط : رادیاتور

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 9 میانگین: 4.6]

2 دیگاه

 1. منبع کویل دار 2500 لیتری ایستاده قیمتش رو میشه بفرمائید ؟ من دو کویله میخام . مزیت تو کویله به تک کویله چی هست ؟ دو تا مخزن کویلی تک کویله بگیرم بهتره یا یک دستگاه دو کویله ؟

  • سلام منبع کویل دار تک کویله دو تا بگیرید بهتر از اینه یک دستگاه دو کویله بگیرید مگر اینکه فضا نداشته باشید به اندازه کافی . برای اطلاعات بیشتر با واحد فنی و برای خرید منبع کویلی با واحد بازرگانی تماس بگیرید .