منهول پلی اتیلن

منهول (Manhole) یا آدم‌رو محفظه یا گودالی است که تاسیسات زیرزمینی مثل شبکه های فاضلاب ، شبکه های گاز ، کابلهای مخابراتی و برق، تجهیزات و تاسیسات انتقال آب و جمع آوری آبهای سطحی و … را به سطح زمین متصل می کند. با استفاده از منهول ها امکان دسترسی به تاسیسات زیر زمینی جهت انجام هرگونه عملیات فراهم میشود. بدون تردید به دلیل مزایای فراوان، پرطرفدارترین و پرکاربردترین مدل آدم‌روها، منهول پلی اتیلن میباشد.

در واقع منهول یک ترمینال برای اتصالات خطوط تاسیسات محسوب میشود که برای متصل کردن چند شبکه به هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثلاً در سیستم فاضلاب برای آنکه چندین خط لوله فاضلاب را به یکدیگر متصل کنند و به یک مسیر هدایت کنند از منهول فاضلاب استفاده می‌شود. یا در سیستم‌های مخابراتی برای دسترسی به مسیرهای کابل‌ها در زیر زمین از آدم‌رو استفاده می‌شود.

منهول‌ها را از جنس بتن، آجر، پلی اتیلن و پلاستیک ساخته میشوند که بنا به کاربری و نیاز متفاوت خواهد بود. همچنین دریچه منهول آنها نیز از جنس پلی اتیلن، فولاد، چدن و… قابل ساخت است.

منهول پلی اتیلن

کاربرد منهول پلی اتیلن

از جمله اجزای اصلی و لاینفک شبکه فاضلاب منهول یا آدم رو می باشد و کاربرد بسیاری در لوله کشی های فاضلاب شهری دارد. به طوری که در تمام کوچه و خیابانها و هر جایی که لوله های بزرگ فاضلاب وجود داشته باشد در کنار آن یک منهول دیده می شود. استفاده از منهول ها از گذشته رواج داشته و کاربرد آن سهولت دسترسی به بخشهای مختلف شبکه فاضلاب بوده است. در حقیقت هر منهول ایستگاه دسترسی به لوله فاضلاب و تجهیزات شبکه فاضلاب شهری می باشد که تکنسین ها از طریق آن وارد شبکه فاضلاب می شوند و به مشاهده و بررسی وضعیت سیستم می پردازند.

انواع منهول از لحاظ نوع و جنس ساخت

مهمترین کاربرد آدمروها را میتوان ایجاد ایستگاههای دسترسی به نقاط مختلف شبکه های جمع آوری و انتقال فاضلاب و یا دیگر تاسیسات دانست که امکان بازرسی خطوط، تهویه طبیعی و نیز تعمیر و نگهداری را فراهم می آورد.

با توجه به نوع کاربرد می‌توان منهول ها را از نظر مواد اولیه ساخت به شکل تقسیم بندی کرد:

 1. منهول‌های بتنی (پیش ساخته یا درجا)
 2. منهول آجری به همراه ملات
 3. منهول‌های GRP
 4. منهول‌های پلی اتیلن

منهول‌های سنتی آجری و بتنی

منهول آجری و بتنی که به آنها منهول های سنتی گفته میشود از گذشته مورد استفاده قرار می گرفتند. همانطور که از نام آنها مشخص است در ساخت این آدم رو ها از آجر، سیمان و بتن استفاده می شود. این آدم رو ها در شبکه های فاضلاب و همچنین شبکه های مخابراتی و … استفاده میشدند. اما به دلیل هزینه بالا برای حمل و نقل، نصب و راه اندازی پر دردسر ، عدم مقاومت بالا در مقابل ضربه و یا امکان خوردگی در برابر مواد شیمیایی موجود در آب و امکان نشت مواد امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

منهول های آجری و بتنی هنوز هم در برخی از مناطق و کاربری‌های خاص به عنوان تنها و آخرین راهکار مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثلاً در کانالهای انتقال خط تلفن که در زیر زمین قرار گرفته‌ است.

منهول‌های پیش ساخته پلی اتیلن

منهول های پیش ساخته که امروزه سهم بسیار زیادی از بازار را در اختیار دارند میتوانند از جنس کامپوزیت GRP و یا پلی اتیلن ساخته شوند. در این بین استفاده از پلی اتیلن با توجه به مزایای فراوان آن، که در ادامه به آنها پرداخته شده، کاربرد بسیار بیشتری دارد. با توجه به استفاده روزافزون از محصولات پلیمری در صنایع مختلف جهان، این محصول می‌تواند، جایگزین مناسبی برای منهول‌های بتنی و یا سایر منهول‌های ساخته شده با مصالح باشد.

تولید کننده منهول پلی اتیلن پیش ساخته

مزایای منهول پلی اتیلن پیش ساخته

 • هزینه بسیار پائین در ساخت و راه اندازی منهول‌های پیش ساخته پلی اتیلن نسبت به منهول‌های بتنی و آجری
 • زمان بسیار کمتر در اجرای پروژه
 • جابجایی و حمل و نقل بسیار آسانتر
 • مقاومت در برابر مواد شیمیایی مختلف
 • عدم نیاز به ماشین آلات سنگین برای اجرا
 • منهول پلی اتیلن می‌تواند در محیط‌ های شیمیایی و یا بسیار مرطوب براحتی دوام بیاورد.
 • این منهول ها نیازی به تعمیر ندارند و در صورت نیاز به تغییرات در سایز براحتی و به آسانی انجام می‌شود.
 • قابلیت نصب در خطوط انتقال فاضلاب و سایر تاسیسات زیر زمینی که هزینه‌های اجرائی پروژه‌های بزرگ را بطور چشمگیری کاهش می‌دهد.

مشخصات منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن یا آدم روی پلی اتیلن محفظه ای است که از جنس پلی اتیلن فشرده HDPE ساخته میشود. مانند مدلهای قدیمی بوسیله آن دسترسی به تجهیزات و تاسیسات زیر زمینی، مثل شبکه های فاضلاب ، کابلهای مخابراتی و برق و … فراهم میشود. منهول های پلی اتیلن در كليه ابعاد و با ورودی و خروجي های متفاوت و دريچه بازديد با ابعاد مورد نظر مشتری طراحی و ساخته میشوند. همچنین ورودی و خروجی ها توسط فلنج يا ساکت اسپيگوت (نري و مادگي) متصل مي گردند. واشرهای مخصوص، آب بندی لازم در تغيير ارتفاع منهول ها را فراهم مي نمايد.

کاربرد منهول

استفاده در شبکه های فاضلاب:

مهمترین كاربرد منهول پلی اتیلن در هدایت و انتقال فاضلاب است. با استفاده از آنها امكان بازرسی خطوط، جمع آوری فاضلاب از خطوط مختلف و مسیردهی به فاضلاب خروجی از ساختمان ها، و نهایتا هدایت فاضلاب به سمت اگوی شهری و نیز تعمیر و نگهداری خطوط فاضلاب فراهم میشود. منهول  فاضلابی پلی اتیلن کار انتقال، تغییر جهت مسیر فاضلاب، تغییر چند مسیر به یک مسیر، کاهش و افزایش حجم فاضلاب و دیگر مسائل مرتبط با فاضلاب را تا حد بسیار زیادی تسهیل خواهد کرد.

استفاده در شبکه های مخابراتی:

آدم رو پلی اتیلن می تواند چند مسیر انتقال کابلهای مخابراتی را در یک محل متمرکز کند. در مسیر انتقال کابل های مخابراتی لازم است که یک مقر میانی وجود داشته باشد تا بتوان از طریق آن جریان کابل ها را به مسیرهای دیگر هدایت کرد، یا اینکه مسیر آنها را به صورت متحد در آورد.

استفاده در شبکه های برق:

منهول پلی اتیلن میتواند برای انتقال کابل های برق نیز مورد استفاده قرار می گیرد. کابل های برق، به خاطر اینکه دارای ولتاژ و آمپراژ بالا هستند نیاز دارند تا از هر گونه اتصال ناشی از رطوبت محافظت شوند. این منهول های پیش ساخته قادر هستند که شبکه انتقال کابل های برق را از هر گونه آسیب ناشی از رطوبت، دما، فشار و ضربه محافظت کند.

استفاده در شبکه های انتفال آب:

منهول در مسیر انتقال لوله های آب نیز می تواند نقش موثری ایفا کند. آدم رو ها با ایجاد یک حوضچه میانی یا فلکه مرکزی، فشار و سرعت آب رو کنترل کرده تا بتوان آب را به مسیرها و مناطقی که نیاز به فشار بیشتری دارند منتقل نمود.

ویژگی های منهول پلی اتیلن

 • قابل تولید در قطر و ارتفاع مختلف: وجود قطعات متعدد در منهول پلی­ اتیلن فاضلاب، سبب شده تا بتواند ارتفاع آن را به خوبی تنظیم کرد. قطعات پیچی یا نر و ماده این منهول اجازه می دهد تا در صورت نیاز ارتفاع آن را تا 12 متر افزایش داد.
 • تولید اتصالات منهول پلی اتیلن با واشر E.D.P.M ضد خوردگی.
 • مونتاژ منهول‌ها و تحویل به مشتری از وظایف مجموعه شرکت هلدینگ برتر است. اما برای منهول های یکپارچه نیاز نیست و منهول ها مستقیم به محل پروژه ارسال می شود.
 • مقاومت حلقوی منهول پلی اتیلن SN=8 می‌باشد که مانند لوله کاروگیت است.
 • تولید پله‌های از جنس پلی اتیلن و به صورت یکپارچه که قیمت بسیار مناسبی دارد. ویژگی مهم این این پله ها این است که لیز نیست و دچار خوردگی نمی شود.
 • آب بندی کامل بدنه منهول و اتصال قطعات با واشر E.P.D.M.
 • قابلیت طراحی و ساخت منهول‌ پلی اتیلن در ضخامت‌های مختلف: ضخامت و شکل هندسی منهول پیش ساخته پلی اتیلن، مقاومت در برابر هر گونه فشار جانبی خاک و فوقانی ترافیکی میسر ساخته است. بدنه این محصول قابلیت تحمل بالایی در برابر فشار ناشی از سیالات و اجسام جامد دارد.
 • تولید کفی منهول پلی اتیلن به دو صورت ماهیچه‌دار و ساده امکان پذیر است.
  هزینه ساخت و نصب منهول‌هلی پلی اتیلن بسیار مقرون بصرفه است. وزن پایین و وجود قطعات با ارتفاع کم باعث میشود برای نصب نیازی به تجهیزات و ماشین آلات سنگین نباشد.
 • عدم نیاز به تعمیرات و نگهداری و در صورت لزوم انجام تعمیرات آسان.

منهول پلی اتیلن فاضلاب

مزایای منهول پلی اتیلن

در لیست زیر مزایای استفاده از پلی اتیلن در ساخت منهول ها بیان شده است. به دلیل وجود همین مزایای منحصر بفرد است که منهول پلی اتیلن به عنوان انتخاب اول کارفرمایان مورد توجه قرار میگیرد.

 1. هزينه نصب و اجرای پايين‌تر نسبت به انواع منهول سنتی ( آجری و سیمانی)
 2. سهولت و سرعت بسیار بالای نصب و اجرا
 3. سازگار با سيستم‌های مختلف فاضلابی و زهكشی
 4. طول عمر بالا بخصوص در مناطق مرطوب (حداقل 50 سال)
 5. مقاومت بسیار بالا در برابر مواد اسيدی و بازی موجود در فاضلاب‌ها
 6. عدم افت فشار در جريان بدلیل صافی سطح محل آبروها
 7. پايين بودن هزينه‌های تعميرات و نگهداری
 8. اندازه و ابعاد منهول های پلی اتیلن استاندارد است. در نتیجه خریدار می‌تواند طبق نیاز و بنا بر میزان تخلیه، خروجی را به راحتی تنظیم کند. در مقابل در منهول بتنی بعد از ساخته شدن تغییر اندازه در ورودی‌ها و خروجی‌ها دشوار و یا با صرف هزینه و زمان زیاد قابل انجام است.
 9. HDPE به پلی اتیلن با دانسیته بالا گفته میشود که در بیشتر اسیدها و بازهای رقیق بی اثر است. در واقع یک بازه گسترده از مقاومت شیمیایی در برابر اسیدها و بازها و بسیاری از ترکیبات آلی در پلی اتیلن فشرده وجود دارد. با توجه به این که وجود این گونه مواد در منهول امری اجتناب ناپذیر است، این ویژگی یکی از مزیت های منحصر بفرد منهول پلی اتیلن است. مثلاً در فاضلاب‌ها با اسید سولفوریک و سولفید هیدروژن واکنش شیمیایی نمی‌دهد و بدون نشتی باقی می‌ماند. اما منهول های قدیمی و سنتی در برابر اسیدها و بازها مقاومت شیمیایی زیادی ندارند و پس از مدتی خورده می‌شوند. مثلاً در فاضلابها سولفید هیدروژن به اسید سولفوریک تبدیل می‌شود که منجر به ترک بتن و ایجاد ترک می‌شود.
 10. آب‌بندی كامل شبكه و جلوگيری از نفوذ آب‌های زيرسطحی به سيستم فاضلاب.
 11. عدم نشت مواد فاضلابی به سفره‌های زيرزمينی آب به دلیل آببندی قابل اطمینان.
 12. فضای داخلی منهول پلی اتیلن، صیقلی و اغلب دارای رنگهای روشن است. بنابراین با کمترین نور داخل آن قابل مشاهده است. داخل منهول بتنی خشن و بعد از مدتی تیره و لجن گیر می‌شود. بنابراین داخل شدن به آن و ایجاد شرایط کارکرد بسیار سخت است.
 13. با توجه به زلزله خیز بودن ایران منهول پلی اتیلنی به علت انعطاف پذیر بودن با حرکت‌های کوچک زمین سازگار است. در نتیجه در اثر حرکتهای کوچک ترک نخورده و شکاف برنمیدارد. در حالیکه منهول بتنی ترد و شکننده و در مقابل حرکات زمین غیر مقاوم می‌باشند.
 14. در منهول پلی اتیلن ترانشه به آسانی در یک روز باز و بسته می‌شود. این به معنای جلوگیری از اتلاف وقت و کاهش هزینه‌ است. در حالیکه برای نصب منهول بتنی زمان و تجهیزات زیادی اعم از نیروهای انسانی و دستگاه‌های پر هزینه نیاز است.
 15. منهول های پیش ساخته پلی اتیلنی سبک بوده و نصب و حمل و نقل آن به راحتی صورت می‌گیرد. همچنین از تجهیزات کمتری برای نصب آن در محل استفاده می‌شود. در مقابل منهول‌های بتنی سنگین هستند و نصب آنها دشوار است. این نصب نیاز به تجهیزات پر هزینه داشته و پر دردسر است.
 16. سطوح کاملاً صاف در این نوع منهول مانع چسبیدن مواد به دیواره‌ها می‌شوند. این منهول در مقابل جامدات سخت موجود در فاضلابهای خانگی و صنعتی مقاوم است.
 17. در منهول پلی اتیلن طراحی نردبانها توسط استاندارد OSHA (اداره ایمنی و بهداشت شغلی امریکا) صورت می‌گیرد. طبق این طراحی نردبان زمان طولانی بدون مشکل قابل استفاده خواهد بود. اما در منهول بتنی نردبانهای فلزی سطحی سخت دارند که در صورت برخورد نفر احتمال آسیب رساندن به وی را دارند.
 18. مواد چسبنده اسیدی (leachate) در سیستم دفن زباله واکنشی با منهول پلی اتیلنی نمی‌دهند. در مقابل در منهول های سنتی مواد دارای خاصیت اسیدی به فلزات و بتن آسیب زده و آنها را تخریب می‌کند.

مزایای منهول پلی اتیلن

بخشهای تشکیل دهنده منهول پلی اتیلنی

بخش بالایی ( تیپر ) : بخش بالایی منهول پلی اتیلن یا تیپر به صورت یک بخش به بالای آن متصل می شود، و دارای یک عدد دریچه ورودی با قطر 600 میلیمتر و تا 1000 میلیمتر قابل تغییر می باشد. از دریچه می توان به داخل منهول دسترسی داشته باشید.

قطعه میانی ( رایزر ) : رايزر سازه‌ای معمولا دايره‌ای شكل است كه فرم لوله مانند دارد و امكان رسيدن به كفی را فراهم میکند. رايزر بايد در برابر فشار آب زيرزمينی، فشار شعاعی خاك و نيروهاي برشی ناشی از نشست خاك اطراف مقاومت داشته باشد. رايزر دارای پله های یکپارچه با بدنه بوده و مطابق با استاندارد طراحي شده اند. حداقل بيرون ‌زدگی پله‌ها از سطح عمودی 16 سانتي‌متر است و فاصله عمودی پله‌ها در محدوده 25 سانتی متر باشند.

بخشهای منهول پلی اتیلن

بخش پایینی ( کفی ) : مهم‌ترين بخش يك منهول پلی اتیلن كفی آن است. كفی منهول که بصورت سكودار ساخته می‌شود و لوله‌های شبكه به آن متصل مي‌شوند بصورت یکپارچه تولید شده و در برابر فشار آب‌های زيرزمينی و بارهای عمودی بسیار مقاوم است. پس از جايگذاری منهول بر روی سطح محل گود برداری و ترازبندی شیب لوله ها ، آب‌بندی لوله‌های متصل به كفی نقش مهمی در اجرا و نصب صحیح آن ايفا ميكند.

نحوه ساخت منهول پلی اتیلن

نحوه ی ساخت این محصول با استفاده از لوله های اسپیرال کاروگیت و یا با استفاده از قالب است. کف این محصولات به دو صورت ماهیچه دار و ساده ساخته می شوند و نحوه اتصالات با استفاده از واشر EDMP است و مقاومت حلقه ی آن SN=8 است. کلیه ی منهول های پلی اتیلن به صورت مونتاژ شده به مشتری تحویل داده می شوند.

استاندارد ساخت بر اساس استاندارد های داخلی ۱۴۱۴۸ ملی ایران و استاندارد ICM1759 آمریکا و استاندارد ATVA127 که در مورد تولید و اجرای تولید منهول می‌باشد، تدوین شده است.

معمولا منهول به روش روتاری مولدینگ یا چرخشی تولید می‌شود. بدین صورت که در یک قالب که به شکل بدنه منهول طراحی شده، پودر مواد داخل قالب ریخته میشود. سپس با فرایند چرخشی در داخل کوره مواد ذوب میشوند و با نیروی گریز از مرکز مواد به قالب چسبیده و منهول تولید می‌شود.

منهول های پلی اتیلنی از ارتفاع ۱٫۲ تا ارتفاع ۹ متری وجود دارند و در قطر های ۱۰۰۰ ، ۱۲۰۰ ,۱۱۰۰، ۱۵۰۰ و ۱۸۰۰  ساخته می شوند. ضخامت آن نیز از ۱۰ میلی متر شروع می شود.

مواد اولیه ساخت منهول های پلی اتیلن

مواد اولیه مورد استفاده در ساخت منهول‌های هلدینگ برتر،  از مواد پلی اتیلن با گرید ۳۸۴۰ مخصوص از محصولات پتروشیمی مارون و یا HDPE با گرید ۸۰ و یا ۱۰۰ می باشند و نیازی به افزودن مواد UV نمی باشد. مواد پلی اتیلن ۳۸۴۰ تولیدی پالایشگاه مارون نیازی به مواد افزودنی مقاوم دیگر مانند کربن بلک را ندارد و در مقابل نور مستقیم آفتاب مقاومت لازم و مندرج در استاندارد را دارند. شاخص MFR یا همان شاخص جریان مذاب برار با ۴ و چگالی این نوع پلی اتیلن برار با ۰٫۹۳۸ است

مواد پلی اتیلن۳۸۴۰ قابل بازیافت بوده و زنجیره پلیمری آن بسیار فشرده است. این فشردگی سبب افزایش چگالی مواد پلی اتیلن می شود و در نتیجه مقاومت مکانیکی آن افزایش پیدا میکند. این فشردگی زنجیره های پلیمری باعث مقاومت بالای آن در برابر مواد شیمیایی و تنش ها و عوامل محیطی می شود. مواد ۳۸۴۰ پلی اتیلن به صورت بدون رنگ و شفاف می باشد که در تولید و مرحله میکس پیگمنتهای معدنی به آن اضافه می شود.

جنس بدنه اصلی منهول از لوله پلی اتيلن با پروفيل خاص که از استحکام بالاتری نسبت به پروفيلهاي ديگر برخوردار است ساخته ميشود. دريچه آدم رو، پلكانها، سكوی استقرار و بازديد براي اپراتور، همگی از جنس پلی اتيلن ساخته مي شوند.

ابعاد منهول پلی اتیلن

منهول های پلی اتیلن در قطر های مختلف بنا به نوع لوله های کاروگیت کار شده در پروژه طراحی و تولید می شوند . قطر آنها از حداقل 60 سانتیمتر آغاز و تا 2500 میلیمتر یا 2.5 متر ادامه خواهد داشت. این منهول ها در اغلب موارد دارای پله هستند. آدم رو ها طبق قاعده باید به شکلی طراحی شوند که امکان فعالیت یک نفر با عرض شانه 60 سانتی متر در آن به راحتی وجود داشته باشد. لذا پیشنهاد میشود حداقل از قطر 90 سانتی متر استفاده گردد.

منهول پلی اتیلن در قطر های 800 و 1000 و 1200 و 1400 و 1600 و … میلیمتر تولید میشود و هیچ محدودیت ارتفاعی هم برای تولید آن وجود ندارد. وروردی و خروجی های آن طبق لوکیشن و زاویه درخواستی خریدار نصب و با جوش روی بدنه آب بندی میگردد.

ابعاد منهول پلی اتیلن

معمولا قطرهای منهول ۱۰۰۰و 1200 میلی متر است و درخواست بالای این دو سایز ، تولید کنندگان را تشویق به ساخت قالب نموده تا بصورت قالبی و یا روتاری تولید آنها انجام شود. منهول های قطر های بالاتر بصورت دست ساز که از لوله اسپیرال ساخته و مونتاژ میگردد.

منهول های پلی اتیلن معمولا در فشار ۳۱٫۵ کیلونیوتن تولید میشوند که بنا به سفارش مشتری رینگ و یا مقاومت آن میتواند تغییر کند. منهول های تولید شده از لوله اسپیرال کاروگیت بوده و دارای مقاومت و دوام بیشتری نسبت به منهول های تولید شده از پلی اتیلن تک لایه خواهند بود. منهول های تولید شده از لوله اسپیرال بخاطر یکپارچگی بدنه منهول و تحمل فشار زیاد تا هر عمقی که دفن شوند، حتی در صورت بتن ریزی در اطراف آن، مقاومت زیادی دارند و دچار مشکل نمیشوند.

منهول فاضلاب

همانطور که اشاره شد بیشترین کاربردها منهول ها در انتقال پساب و در شبکه های هدایت و کنترل فاضلاب میباشد. در فاضلاب گاز سولفید هیدروژن وجود دارد که با تبدیل شدن به اسید سولفوریک ، تبدیل به اصلی ترین دلیل ایجاد خوردگی در منهول بتنی و آجری می شود. اما به دلیل خاصیت ضدخورندگی پلی اتیلن ، منهول پلی اتیلنی در مقابل این اسید مقاومت بسیار بالایی دارد.

همچنین به علت چقرمگی پلی اتیلن ، منهول های پلی اتیلنی در برابر نیروهای وارد شده تغییر فرم مناسب داده و دچار ترک خوردگی نمی شوند. این خصوصیات این محصول را تبدیل به تنها گزینه قابل اطمینان در مقابل هرگونه خوردگی و نشت می نماید. در نتیجه هزینه های تعمیر و نگهداری به میزان قابل توجهی کاهش پیدا میکند. در ادامه به چند مورد کاربردها و مصارف منهول فاضلاب پلی اتیلنی پرداخته ایم.

 • انتقال فاضلاب
 • محافظت کننده شیرآلات و تجهیزات انتقال آب و فاضلاب
 • استفاده در واحدهای شیمیایی
 • تعمیر و بازسازی منهولهای فرسوده
 • جمع آوری و انتقال آبهای سطحی از مناطق آلوده
 • در خطوط انتقال فاضلاب ، در محل تغییر مسیر خط انتقال فاضلاب یا تغییر اندازه لوله های فاضلاب، به جای اتصال مستقیم دو لوله، از منهول استفاده میشود.
 • به منظور جمع آوری فاضلاب و به عنوان دريچه بازديد و شستشوی مسير انتقال فاضلاب

قیمت منهول پلی اتیلن

قیمت منهول های پلی اتیلنی به عوامل مختلفی وابسته است. اولین فاکتور سایز منهول است که شامل ارتفاع و قطر آن است. این منهول‌های پیش ساخته دارای تنوع و سازه‌های گوناگون است. فاکتور مؤثر بعدی ضخامت محصول است. ضخامت بر اساس استاندارد و محاسبات فنی سنجیده می‌شود. ارتفاع زیر 6 متر اغلب دارای ضخامت 10 میلیمتر بوده و ارتفاع بالای 6 میلیمتر دارای ضخامت بدنه 12 میلیمتر است. بنابراین قیمت نهایی، تابعی از ارتفاع و ضخامت است که با افزایش ارتفاع، قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند.

همانطور که گفته شد یکی از فاکتورهای اصلی در تعیین قیمت منهول پلی اتیلن ارتفاع می باشد. هر چه ارتفاع بیشتر باشد، ضخامت بدنه ی آدم رو نیز افزایش یافته و به همان نسبت قیمت افزایش خواهد داشت. در لیست قیمت منهول ها پلی اتیلن باید مواردی همچون قطر لوله های ورودی و خروجی ارتفاع و نوع دقیق کاریری آدم رو ذکر شود. با توجه به حجم انبوه روزانه تولیدی این شرکت نمی توان لیست قیمت روزانه ارائه داد. تهیه لیست قیمت این محصول به دلیل متنوع بودن اندازه و قطر آنها به صورت آنلاین امکان پذیر نیست. پس به طور خلاصه باید گفت موارد زیر از فاکتورهای تعیین کننده قیمت نهایی منهول ها هستند.

 • قطر
 • ارتفاع
 • تعداد ورودی و خروجی
 • فلنج دار بودن یا نبودن ورودی ها و خروجی های
 • قطر ورودی های
 • نصب یا عدم نصب پله

قیمت منهول پلی اتیلن

اگر قصد دارید قیمت منهول پلی اتیلن را بر اساس مشخصات آن محاسبه کنید میتوانید از فرمول زیر استفاده کنید:

 قیمت منهول پلی اتیلن =  قیمت هر متر از منهول * ارتفاع مورد نیاز.

با استفاده از فرمول بالا می توانید به صورت تقریبی قیمت این منهول ها را محاسبه نمایید. در صورتی که ارتفاع منهول بیشتر از ۶ متر باشد، ضخامت بدنه بالاتر می رود و بدیهی است قیمت در ارتفاع های بالای ۶ متر افزایش خواهد یافت. این در حالی است که قیمت در ارتفاع های کمتر از ۶ متر پایین تر است زیرا ضخامت آن ها ۱۰ میلی متر است.

منهول های تا ارتفاع ۶ متر هلدینگ صنایع برتر با ضخامت بدنه ی ۱۰ میلیمتر می باشد و بالاتر از ۶ متر ضخامت بدنه ۱۲ میلیمتر خواهد بود. در ساخت آدم رو های این شرکت از مواد اولیه درجه یک بدون هیچ گونه مواد بازیافتی استفاده می شود. جهت مشاوره و محاسبه قیمت منهول های پلی اتیلن پروژه ها با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید و از مشاوره های کارشناسان بهره مند شوید.

نصب منهول پلی اتیلن فاضلابی

نصب منهول و قرار دادن آن در محل گودال از مهمترین بخشهای اجرای آن محسوب میشود. به دلیل خواص منهول پلی اتیلن که در بالا به آنها اشاره شد نصب آنها نسبت به مدلهای دیگر بسیار ساده تر میباشد. ولی باید دقت کافی داشت که منهول کاملا در جای مناسب قرار گیرد و اتصالات آن بخوبی نصب شوند. روش اجرای منهول فاضلاب پلی اتیلنی با دیگر انواع منهول تفاوتی ندارد، اما به دلیل اینکه بیشترین کاربرد منهول‌ها در خطوط و شبکه فاضلاب و جمع‌آوری آبهای سطحی می‌باشد، بیشتر با عنوان روش اجرای منهول فاضلاب نام برده می‌‌شود. اما در واقع نصب منهول پلی اتیلن در تمامی کاربردها یکسان می‌باشد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]