×

منهول کاروگیت

منهول کاروگیت

منهول کاروگیت (corrugated manholes) یکی از اساسی‌ترین ابزارها برای ایجاد ارتباط بین خطوط مربوط به آب، فاضلاب، مخابرات، الکتریسیته و موارد مشابه است. منهول‌ها در ابعاد گوناگونی به تولید می‌رسند و بدون وجود آن‌ها عملاً امکان انتقال پارامترهای مختلف وجود ندارد.

اگرچه امروزه منهول‌های مختلفی تولید می‌شوند، اما منهول‌های کاروگیت از اهمیت بالاتری نسبت به سایر همنوعان خود برخوردار هستند. دلیل این موضوع را می‌توان وجود برخی مزیت‌ها و ویژگی‌های خاص آن‌ها دانست که تنها در این منهول‌ها قابل مشاهده است.

استفاده، نصب و راه‌اندازی منهول‌ها دارای نکات مختلفی هستند که کلیه کاربران این محصولات باید با آن‌ها آشنایی کاملی داشته باشند. در این متن قصد داریم به صورت کاملاً حرفه‌ای در مورد منهول‌ کاروگیت و همچنین مهم‌ترین ویژگي‌ها و مزایای مربوط به آن‌ها با شما صحبت کنیم؛ بنابراین، اگر قصد تهیه چنین ابزارهایی را دارید و یا نسبت به این موضوع کنجکاو هستید، توصیه می‌‌کنیم که ادامه متن را از دست ندهید.

منهول‌ کاروگیت چیست؟

پیش از بررسی ویژگی‌ها و مزیت‌های کلی منهول کاروگیت لازم است که در مورد مفهوم و ماهیت کلی این ابزار سخن بگوییم. به طور کلی می‌توان بیان کرد که مهنول (manhole) یک سازه برای دستیابی راحت‌تر به خطوط انتقال سرویس زیرزمینی محسوب می‌‌شود. منهول‌ها را می‌‌توان مانند دریچه‌ای در نظر گرفت که با استفاده از آن‌ها می‌توان به نقاط برخورد خطوط مختلف تلفن، آب و … دسترسی مستقیم داشت.

بدون استفاده از منهول‌ها امکان چنین دسترسی ساده‌ای به تاسیسات زیرزمینی وجود ندارد و کاربران مجبور هستند تا برای بررسی تأسیسات مد نظر خود بخش عظیمی از لوله‌ها، خطوط انتقال قدرت و سایر موارد مشابه را از دل زمین بیرون بکشند.

منهول کاروگیت چیست

استفاده از منهول‌های خاصی همچون منهول کاروگیت این اجازه را به ما می‌دهد تا بدون صرف هزینه‌های گزاف با سرعت بالایی اموری همچون بازدید و یا پاکسازی تأسیسات زیرزمینی را انجام دهیم. استفاده از منهول‌ها سابقه بسیار زیادی دارد، به نحوی که در سیستم‌های فاضلاب باستانی نیز از چنین ابزارهایی استفاده میشده است.

در حال حاضر، منهول‌های کاروگیت بیشتری کارایی و محبوبیت را در این زمینه دارند. این منهول‌ها در اندازه‌های مختلفی به تولید می‌رسند. اندازه استاندارد یک منهول باید به حدی باشد که یک فرد معمولی بتواند به راحتی و بدون هیچ مشکل خاصی از آن‌ استفاده کند. باید به این نکته اشاره کنیم که در پاره‌ای از موارد، منهول‌های کاروگیت را «آدم‌رو» نیز می‌نامند که این عبارت به ساختار و کاربرد اصلی‌ آن‌ها اشاره دارد.

کاربردهای منهول کاروگیت

دو صنعتی که در آنها استفاده ار منهول کاروگیت بسیار مرسوم و پرکاربرد است عبارتند از صنعت آب و فاضلاب و صنعت برق و مخابرات. در ادامه به کاربردهای منهول های کاروگیت در این صنایع پرداخته ایم:

منهول های کاروگیت آب و فاضلاب

منهول‌های کاروگیت پلی‌اتیلنی در شبکه‌های آب و فاضلاب به تجمیع و توزیع فاضلاب، جمع‌آوری شیرآبه‌ها و آب‌های سطحی و زهکشی کمک می‌کنند. از منهول می‌توان برای مواردی نظیر حوضچه آبگیری، ایستگاه پمپاژ فاضلاب به منظور کنترل جریان، محفظه‌های سیفون، نصب و بازدید شیرآلات، و همچنین برای بازرسی و نگهداری شبکه استفاده نمود. یکی از مزایای بزرگ منهول‌های کاروگیت این است که در مقابل سولفید هیدروژن مقاومت دارند و جلوی پوسیدگی و خوردگی را می‌گیرند، در حالی که منهول‌های ساخته شده از بتن و آجر به سرعت آسیب می‌بینند و عمر کمتری دارند. منهول‌های کاروگیتی به تهویه، تعمیر، و تخلیه سیالات کمک زیادی می‌کنند و در یکسان‌سازی خروجی‌های فاضلاب خانگی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند.

کاربرد منهول کاروگیت

منهول‌های  کاروگیت برق و مخابرات و کاربردهای آنها

در شبکه‌های برق و مخابرات، یکی از نیازمندی‌های اصلی اتصال چندین شبکه و اتصال کابل‌ها می‌باشد. منهول‌های کاروگیت علاوه بر این نیازمندی‌ها، به علت مقاومت در برابر رطوبت و توانایی تغییر در سیستم، مزیت بسیار بالایی نسبت به سایر منهول‌ها دارند. این شبکه‌ها معمولاً برق با جریان قوی و یا فیبر نوری را منتقل می‌کنند، بنابراین منهول‌ها باید جلوی نشت سیالات به خارج را بگیرند. منهول‌های کاروگیت پلی‌اتیلنی به دلیل جنس مناسب و جوش‌های اکستروژن در محل اتصالات، مانع نشت سیالات به خارج می‌شوند و امنیت شبکه‌های برق و مخابرات را بسیار افزایش می‌دهند. علاوه‌بر این، منهول‌های کاروگیت در صنایع دریایی نیز به طراحی و استفاده گسترده‌ای دست می‌دهند.

مشخصات فنی منهول کاروگیت

منهول کاروگیت دوجداره HDPE از دو لوله HDPE با دیواره جامد و یک لوله پروفیل PE 3408 HDPE تشکیل شده است. این منهول‌ها برای حوضچه‌ها، مخازن، و سازه‌های دیگر که نیاز به سیستم‌های پایدار دفع فاضلاب دارند، بسیار مناسب هستند. از آنجا که این منهول‌ها بدون نشت عمل می‌کنند و وزن سبکی دارند، می‌توانند در مکان‌های مختلف استفاده شوند. همچنین، مقاومت شیمیایی بالایی دارند.

منهول کاروگیت به صورت سفارشی تولید می‌شود و قسمت‌های پایینی آن در صورت نیاز جوش داده می‌شوند. لوله‌های اضافی نیز در داخل و خارج از آن برای افزایش استحکام اضافه می‌شوند. این قسمت پایینی منهول کاروگیت معمولاً از صفحه‌های با ضخامت ۱/۲ تا ۲ اینچ ساخته می‌شود و توصیه می‌شود که طراحی آن مطابق با استاندارد ASTM F-1759 توسط مهندسان طراح تعیین گردد. برای اتصال منهول کاروگیت به لب یا الکتروفیوژن، می‌توان از اتصالات فلنج یا اتصالات ساده استفاده نمود. همچنین، مواد روکش منهول‌ها بر اساس نیاز و کاربرد آن‌ها انتخاب می‌شود. در صورت لزوم، می‌توان پله‌ها را داخل منهول نصب نمود.

دیواره‌های پروفیلی منهول کاروگیت دارای سختی و مقاومت بسیار بالایی هستند، بنابراین نسبت به منهول‌ها و حوضچه‌های ساخته شده از لوله‌های HDPE با ضخامت 32.5 SDR یا SDR 26، مقاومت بیشتری دارند.

مشخصات فنی منهول کاروگیت

این نوع منهول‌های دوجداره برای مکان‌های دفع زباله و پسماند و همچنین کاربردهایی در شرایط زمین ناپایدار یا سطح ابهای زیرزمینی بالا بسیار مناسب هستند. همچنین، در مکان‌هایی که خوردگی و سایش ممکن است عمر طراحی منهول‌های ساخته شده از بتن و مواد سنتی را کاهش دهد، منهول کاروگیت انتخاب مناسبی است.

در سیستم‌های بهداشتی که حضور هیدروژن سولفید باعث کاهش عمر منهول‌های بتنی می‌شود، منهول‌های HDPE کاروگیت به عنوان گزینه‌ای عالی مطرح می‌شوند. این منهول‌ها مقاومت بسیار خوبی در برابر اسیدها و بازها دارند و از نفوذ مواد به داخل و خارج از لوله جلوگیری می‌کنند، که ممکن است میزان عملیات تصفیه مورد نیاز را کاهش دهد.

منهول‌های دوجداره پلی‌اتیلن با چگالی بالا و طراحی منحصر به فرد دوجداره، مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار را ارائه می‌دهند. با توجه به مقاومت در برابر خستگی و خوردگی، این منهول‌ها تقریباً عمری حدود ۱۰۰ سال دارند. اندازه لوله‌ها در اندازه‌های DN600 تا DN3000 تا تامین می‌شوند. یک پایه دائمی بر روی پایه منهول نصب می‌شود و یک خروجی و چندین شاخه ورودی به آن اضافه می‌شوند و در نهایت مورد جوش قرار می‌گیرند. برای تنظیم به دقت زیرساخت فاضلابی مورد نیاز، می‌توان از قطر، کلاس، زاویه و ارتفاع مختلف آنها استفاده کرد.

مزیت‌ها و ویژگي‌های منهول‌های کاروگیت

منهول کاروگیت دارای مزیت‌های گوناگونی است که آن را تبدیل به یک گزینه عالی می‌کند. این منهول‌ها به کاربران اجاره می‌دهند تا در هر ساعتی از شبانه روز بدون وجود ریسک ناشی از ریزش منهول به سیستم‌های زیرزمینی مد نظر خود دسترسی داشته باشند. در این بخش به چند ویژگی و مزیت اساسی این محصولات اشاره می‌کنیم.

عدم ایجاد آلودگی برای محیط زیست

وقتی که منهول کاروگیت را در محل مد نظر خود نصب می‌کنید، می‌‌توانید از این امر اطمینان خاطر داشته باشید که منهول مربوطه هیچ آسیبی به محیط زیست اطراف وارد نمی‌کند. در ساخت منهول‌های کاروگیت از مواد اولیه خاصی استفاده می‌شود که عملاً وارد خاک یا آب اطراف نمی‌شوند. این موضوع حتی در صورت عمر بالای منهول نیز قابل تأیید است.

از سوی دیگر، منهول‌های کاروگیت به دلیل ساختار خاص خود قابل بازیافت یا recyclable هستند. این گفته به آن معنا است که پس از پایان کارکرد منهول می‌‌توانید به راحتی نسبت به بازیافت آن و تولید یک منهول جدید اقدام کنید. همین امر ساده نیز در کاهش آسیب‌های زیست محیطی و همچنین کاهش هزینه‌های تولید نقشی اساسی دارد.

حمل و نقل راحت

همان ‌طور که گفته شد، منهول کاروگیت در اندازه‌های گوناگونی به تولید می‌رسد. شاید تصور کنید منهول‌هایی که اندازه بزرگی دارند، وزن بیشتری خواهند داشت و به همین دلیل، حمل و نقل آن‌ها بسیار دشوار است، اما باید بیان کنیم که این تصور یک تصور کاملاً نادرست به شمار می‌رود.

منهول‌های کاروگیت وزن بسیار پایینی دارند و به همین دلیل، چه در زمان حمل و نقل و چه در زمان استفاده هیچ مشکل خاصی را برای شما ایجاد نمی‌کنند. منهول‌های ساده کاروگیت با اندازه استاندارد را می‌توان به وسیله نیروی انسانی نیز جابه‌جا کرد که این امر وزن پایین‌ آن‌ها را نشان می‌دهد.

مزایای منهول کاروگیت

عدم نشتی

وقتی صحبت از خطوط انتقال سیالات به میان می‌آید، بحث عدم نشتی باید جدی گرفته شود. این موضوع به خصوص در صنایعی که مشغول انتقال سیالات شیمیایی و خطرناک هستند، بیش از پیش اهمیت دارد. تنها یک نشتی کوچک در این صنایع می‌‌تواند خطرهای جدی را چه برای افراد و چه برای محیط زیست به دنبال داشته باشد.

به همین دلیل، توصیه می‌شود که در چنین موارد خاصی تنها از منهول کاروگیت کمک بگیرید. منهول‌های کاروگیت هیچ‌گاه دچار نشتی نمی‌شوند؛ زیرا از مقاومت ساختاری بالایی برخوردار هستند. این گفته به آن معنا است که منهول حتی در شرایط دشوار نیز به عملکرد صحیح خود ادامه می‌دهد و مانع از برون‌ریزی یا اوت فلو (outflow) می‌شود.

منهول‌های کاروگیت از نظر آب‌بندی یا سیلینگ (sealing) حرف اول را می‌زنند. ترکیب این دو ویژگی عالی در کنار هم موجب شده است تا افراد بتوانند با خیال راحت از منهول‌های کاروگیت در زمینه‌های مربوط به خطوط انتقال سیالات شیمیایی استفاده کنند، آن هم بدون این که نگرانی خاصی از بابت نشت مایعات داشته باشند.

مقاومت بالا

یک منهول عالی که بتوان از آن با اطمینان خاطر استفاده کرد، باید دارای مقاومت بالایی باشد. منظور ما از مقاومت، استحکام در برابر لرزش‌های ساده نیست، بلکه منهول باید حتی در برابر زلزله‌هایی با ریشتر بالا نیز حالت خود را از دست ندهد و منجر به ریزش کل خطوط ارتباطی نشود.

منهول کاروگیت از این مزیت خاص برخوردار است. به همین دلیل، در مناطقی که ایمنی در برابر زلزله اهمیت بالایی دارد، انتخاب اول همواره منهول‌های کاروگیت هستند. این نوع منهول‌ها در برابر ضربات و لزرش‌های شدید ناشی از زلزله مقاومت خوبی را از خود نشان می‌دهند و هیچ اختلالی در ساختار یا عملکرد کلی آن‌ها به وجود نمی‌آید.

امکان تعویض سریع و بی‌ دردسر

یکی از ویژگی‌های مهمی که منهول‌ها باید آن را داشته باشند، امکان تعویض سریع و بدون مشکل آن‌ها است. در هر صورت، ممکن است در برخی از شرایط خاص نیاز به تعویض منهول وجود داشته باشد. منهول‌های کاروگیت به دلیل شکل خاص خود خیلی راحت نصب می‌شوند و به سادگی می‌‌توان آن‌ها را تعویض کرد.

شاید این موضوع در ابتدا چندان مهم به نظر نرسد، اما وقتی که موضوع تعویض صد عدد منهول در کوتاه‌ترین زمان ممکن مطرح می‌شود، بحث تعویض سریع اهمیت خود را نشان می‌دهد. با انتخاب منهول‌های کاروگیت می‌توان در هزینه و زمان تعویض منهول صرفه‌جویی مناسبی کرد.

امکان افزودن یا کاهش میزان طول

مزیت‌های منهول کاروگیت حتی در رابطه با افزایش یا کاهش طول این محصولات نیز به راحتی قابل مشاهده است. تصور کنید پس از گذشت سال‌ها قصد دارید یک سیستم زیرزمینی خاص را گسترش دهید. در این حالت باید حتماً به فکر گسترده‌ کردن منهول‌های سیستم مورد نظر باشید.

در صورتی که از منهول‌های کاروگیت استفاده شود، به راحتی امکان افزایش طول سیستم زیرزمینی به وجود می‌آید. تنها کافی است یک منهول جدید را به منهول قدیمی متصل کنید. این اتصال زمان‌بر نیست و در نتیجه، هیچ‌گونه اختلال خاصی در روند توسعه سیستم مد نظرتان به وجود نمی‌آورد.

در این بین، باید به این نکته اشاره کنیم که عکس همین موضوع نیز صادق است. در واقع، اگر کاهش طول سیستم زیرزمینی مد نظر باشد، تنها کافی است چند عدد از منهول‌های نصب شده را از دل زمین بیرون بکشید. نکته جالب ماجرا آن است که امکان استفاده مجدد از این منهول‌ها در یک سیستم دیگر وجود دارد و دیگر لازم نیست به سراغ خرید منهول‌های جدید بروید.

قیمت پایین‌

قیمت منهول کاروگیت با توجه به مزایای مختلفی که از آن‌ها نام بردیم، عالی به نظر می‌رسد. در واقع، قیمت پایین این نوع منهول‌ها خود یکی از ویژگی‌های اساسی چنین محصولاتی به شمار می‌روند. قیمت کلی منهول‌های کاروگیت به اندازه و همچنین برند سازنده‌ آن‌ها ارتباط دارد.

از آنجایی که منهول‌های کاروگیت از اهمیت بالایی در سیستم‌های ارتباطی زیرزمینی برخوردار هستند، توصیه می‌‌کنیم که در زمان خرید آن‌ها حتماً به سراغ تولیدکنندگان و تأمین‌ کنندگان معتبر بروید. همین نکته ساده به شما اجازه می‌دهد تا با آرامش خاطر از منهول‌های خریداری شده در محیط‌ ها و کاربردهای گوناگون بهره ببرید.

منهول‌ها در مدل‌های مختلفی به تولید می‌رسند، اما مهم‌ترین نمونه در بین آن‌ها محصولاتی هستند که به عنوان منهول‌های کاروگیت شناخته مي‌شوند. منهول‌های کاروگیت به ما اجازه می‌دهند تا خطوط مربوط به خدمات مختلف را به راحتی به یکدیگر مرتبط کنیم.

منهول کاروگیت یا corrugated manhole دارای مزیت‌های مختلفی همچون وزن پایین،‌ عدم آلودگی محیط زیست و همچنین مقاومت بی‌نظیر در برابر آب است. خریداری این محصول باید تنها از مؤسساتی صورت بگیرد که در زمینه تولید منهول دارای تجربه بالایی هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این منهول‌های خاص می‌توانید با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید.

آزمایش ها و استانداردهای منهول کاروگیت

هلدینگ صنایع برتر با بهره‌گیری از آزمایشگاه کنترل کیفیت با تجهیزات پیشرفته، توانسته است با انجام آزمون‌های دقیق بر روی محصولات خود و بر اساس استانداردهای داخلی و بین‌المللی، محصولات با کیفیت بالا را به بازار عرضه کند. آزمایش‌ها در این شرکت بر اساس استانداردهای DIN 16961، ISIRI 9116 و EN 13476 انجام می‌شوند.

استانداردهای منهول کاروگیت

آزمایش‌های انجام شده بر روی منهول کاروگیت به شرح زیر می‌باشند:

 1. اندازه‌گیری چگالی مواد اولیه و محصولات بر اساس استاندارد ISIRI 7175-5 انجام می‌شود. این آزمون از طریق شناور سازی بر روی مواد اولیه و محصول انجام می‌شود و از چگالی بالقوه مواد پیش‌بینی می‌شود.
 2. اندازه‌گیری نرخ جریان جرمی مواد گرمانرم تحت شرایط دمایی مشخص با استفاده از شاخص جریان مذاب انجام می‌شود (استاندارد ISIRI 6980).
 3. انجام آزمون مقاومت حلقوی بلندمدت بر اساس استاندارد DIN 16961 جهت ارزیابی مقاومت حلقوی در طولانی‌ مدت لوله‌ها در برابر فشارهای خارجی.
 4. اندازه‌گیری مقاومت حلقوی کوتاه‌مدت بر اساس استاندارد ISO 9969.
 5. آزمون انعطاف‌پذیری حلقوی بر اساس استاندارد EN 1446. این آزمون نشان می‌دهد که لوله تحت فشار قادر به بازگشت به شکل اولیه خود بعد از خمیده شدن به میزان 30% قطر خود است و بدون تحرک یا شکستگی دائمی است.
 6. اندازه‌گیری میزان دوده بر اساس استاندارد ISIRI 7175-2. این آزمون برای ارزیابی پایداری لوله در برابر نور خورشید و باد اهمیت دارد.
 7. بررسی پراکنش دوده بر اساس استاندارد ISIRI 7175-6. این آزمون به بررسی توزیع دقیق دوده در پلی‌اتیلن می‌پردازد.
 8. آزمون بازگشت حرارتی بر اساس استاندارد ISIRI 7175-3. این آزمون به بررسی نقایص مانند شکاف، تاول یا جداسازی دیواره‌ها بعد از دادن حرارت به لوله می‌پردازد.
 9. کنترل ابعادی بر اساس استاندارد DIN 16961- ISIRI 9116. این آزمون ابعاد داخلی، ضخامت جداره داخلی و ارتفاع پروفیل‌های تولیدی را بررسی می‌کند.
 10. اندازه‌گیری کشش خط جوش بر اساس استاندارد EN 1979 با استفاده از دستگاه کشش. این آزمون برای تعیین حداقل نیروی کششی لازم برای خط جوش لوله‌های اسپیرال انجام می‌شود.
 11. آزمون آب‌بندی با فشار آبی به میزان 0.5 بار به مدت یک دقیقه بر روی لوله انجام می‌شود و هیچ نشستی در لوله تحت فشار مشاهده نمی‌شود.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]