پکیج تصفیه فاضلاب | دستگاه تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب | دستگاه تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب یا دستگاه تصفیه فاضلاب سیستمی متمرکز است که برای تصفیه انواع فاضلاب ساخته میشود. جنس ساخت بدنه این دستگاه ها می‌تواند فلزی، پلی اتیلنی و یا کامپوزیتی باشد.این سیستم‌ها قادر به تصفیه انواع فاضلاب های جامد و مایع هستند.  از آنها میتوان برای تصفیه پساب خروجی از مجتمع های مسکونی، تجاری، بیمارستان ها، پتروشیمی ها، پالایشگاه ها و انواع صنایع مختلف استفاده کرد.

پکیج تصفیه فاضلاب چیست

از نظر فنی مهندسی پکیج تصفیه فاضلاب به سیستم های از پیش ساخته شده و مونتاژ شده ای گفته می شود که از جنس فلز، پلی اتیلن یا انواع کامپوزیت است که آماده ی نصب و بهره برداری می باشند.

ساخت شبکه های جمع و آوری و انتقال به تصفیه خانه های بزرگ شامل زمان و هزینه بسیار زیادی می‌شود. بنابراین استفاده از انواع پکیج تصفیه فاضلاب یک راه حل مطمئن و سریع محسوب میشود. قبل از پکیجهای تصفیه همواره یک دستگاه سپتیک تانک پلی اتیلن با عنوان متعادلساز قرار می گیرد.

یک دستگاه تصفیه فاضلاب که به صورت متمرکز (پکیج) ساخته شده است، مانند یک کارخانه تصفیه فاضلاب، تمامی بخشهای مورد نیاز تصفیه پساب را در خود دارد. این سیستم با تکمیل فرآیند تصفیه مقدماتی این امکان را ایجاد می کند که از فاضلاب تصفیه شده برای استفاده مجدد در بخش های مختلف کشاورزی، صنعتی و … بهره برد. در واقع پکیج های تصفیه فاضلاب شرایط استفاده چند باره از پساب خروجی و تصفیه شده را میدهد. این امر باعث صرفه جویی در مصرف آب به میزان قابل توجهی خواهد شد.

پکیج تصفیه فاضلاب

اهداف تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب عبارت است از مجموعه اقداماتی که جهت زدایش یا کاهش مواد آلاینده موجود در فاضلاب به کار می رود. به طوری که از پساب تولیدی بتوان به طور سالم و مطمئن برای مصارف کشاورزی یا تخلیه به ابهای جاری و یا مقاصد دیگر استفاده مجدد نمود.

اهداف تصفیه فاضلاب عبارت است از :

 • حفاظت بهداشت عمومی جامعه و جلوگیری از انتشار بیماریهای واگیر
 • استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده
 • برطرف شدن مشکل حاد دفع فاضلاب ساکنین شهرها و روستاها ، به ویژه در مناطقی که دارای زمین های سنگی و غیر قابل نفوذ بوده و یا این که دارای سطح آبهای زیرزمینی بالا می باشند .

کاربرد پساب در کشاورزی از متداولترین مصارف استفاده از فاضلاب های نصفیه شده می باشد . با ازدیاد جمعیت و صنعتی شدن زندگی بشری انواع فاضلاب های خطرناک و صنعتی وارد رودخانه ها و دریاها و … شده است. پکیج تصفیه فاضلاب راه حلی کاملا کاربردی برای رفع مشکل انواع فاضلابهای صنعتی و انسانی محسوب میشود.

 

کسب اطلاعات کامل درباره خرید پکیج تصفیه فاضلاب :
021-86127232

پکیج تصفیه فاضلاب

بخش های تشکیل دهنده پکیج تصفیه فاضلاب

در تمام دستگاه های تصفیه فاضلاب که به شکل پکیج ساخته میشوند بخش‌های مختلفی برای انجام مراحل مختلف تصفیه فاضلاب طراحی و نصب شده است. واحد های زیر در اغلب پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی، صنعتی، بیمارستانی، بهداشتی و … به کار گرفته می‌شوند.

 • واحد آشغالگیری و دانه گیری تصفیه خانه فاضلاب
 • سیستم هوادهی از طریق بلوئرها و دیفیوزرها
 • بخش ذخیره و هاضم لجن
 • قسمت ضدعفونی از طریق نصب کلریناتور و یا ازن ژنراتور
 • بخش متعادل سازی و تنظیم جریان ورودی فاضلاب به پکیج
 • بخش کنترل بخش های مختلف الکتریکی از طریق نصب تابلو کنترل
 • ایستگاه پمپاژ یکنواخت فاضلاب
 • واحد کنترل pH
 • واحد تصفیه بیولوژیکی. این بخش بر حسب نیاز میتواند به شکل هوازی یا غیر هوازی باشد.
 • مخزن ته نشینی توده های بیولوژیکی

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب

مزایای دستگاه تصفیه فاضلاب

با توسعه شهرها و افزایش جمعیت شهرنشین ، نیاز به احداث مجتمع های مسکونی بیش از پیش نمود پیدا کرد. بنابراین یکی از مهم ترین موارد استفاده از آب خروجی پکیج تصفیه فاضلاب، تامین آب فلاش تانک ها، تامین آب برای شستشوی محیطی و آبیاری فضای سبز هتل، آپارتمان ها و بیمارستان ها و … می باشد .

بزرگترین مزیت های استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب، پیشگیری از آلودگی محیط زیست، استفاده مجدد و بهینه از پساب تصفیه شده و جلوگیری از هدر رفتن آب می باشد. برای نمونه با استفاده از پساب تصفیه شده برای مصارفی همچون آبیاری کشاورزی، حجم بسیار قابل توجهی از برداشت آب از منابع آبی زیر زمینی یا سطحی کاهش پیدا میکند.

دستگاه تصفیه فاضلاب

 

دستگاه تصفیه خانه فاضلاب با توجه به اینکه قابلیت جابجایی بالایی دارد می تواند در هر مکانی نصب شود. همچنین بعد از نصب نیز قابلیت حمل و جابجایی مجدد را خواهد داشت.

مزایای استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب به صورت خلاصه به شرح زیر است:

 • کارایی بسیار بالا در تصفیه فاضلاب مطابق استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست
 • قیمت پکیج تصفیه فاضلاب در مقایسه با سیستم‌های بتنی تصفیه فاضلاب، بخصوص در حجمهای کمتر از 500 مترمکعب در روز، بسیار مناسب‌تر است.
 • امکان ساخت در تمامی ابعاد دلخواه با توجه به فضای در دسترس.
 • عدم تولید بوی نامطبوع فاضلاب به دلیل کارکرد بهینه سیستم‌های هوادهی.
 • قابلیت حمل و انتقال بالا و امکان جابجایی پکیج حتی پس از نصب و راه اندازی.
 • امکان ارتقاء ظرفیت پکیج و همچنین انجام هرگونه تغییر حتی در زمان بهره برداری.
 • کمترین فضای اشغالی برای نصب و بهره‌برداری از دستگاه تصفیه فاضلاب.
 • سرعت بالا در ساخت و نصب و راه اندازی سیستم.
 • برخورداری از کلیه تجهیزات و سیستمهای مورد نیاز تصفیه فاضلاب به شکل استاندارد و عدم نیاز به هیچ گونه لوازم و تجهیزات جانبی دیگر.
 • قابلیت بهره برداری ساده و کم هزینه از دستگاه تصفیه فاضلاب.
 • در دسترس بودن لوازم یدکی در صورت نیاز
 • هزینه کم تعمیر، سرویس و نگهداری از سیستم.
 • عدم نیاز به انجام عملیات ساختمانی سنگین در محل اجرای پروژه.
 • سازگاری با آب و هوای اکثر مناطق کشور.

 

خرید پکیج تصفیه فاضلاب :
021-86127232

از پکیج تصفیه فاضلاب در کجا میتوان استفاده کرد؟

این سیستمهای تصفیه فاضلاب به علت راحتی در نصب و اجرا و قابلیت جابجایی بالا تقریبا در هر مکانی قابل نصب و بهره برداری هستند.

 1. شهرک ها و مجتمع های مسکونی و انواع مجتمع اداری
 2. بیمارستان ها و کلینیکها ، مراکز بهداشتی و درمانی
 3. صنایع ، کارخانه ها و کارگاههای تولیدی فعال در زمینه های گوناگون
 4. انواع کمپ های کارگری و سایت ها و پروژه های عمرانی
 5. انواع مراکز تفریحی ، آموزشی و نظامی
 6. ترمینال های مسافری ، بنادر و فرودگاهها
 7. هتل ها ، مسافرخانه ها و اقامتگاه های مسافری و گردشگری، استراحت گاه‌های بین شهری
 8. تأسیسات و کارگاه های مجاور سدها ، رودخانه ها و چاه های آب

پکیج تصفیه فاضلاب ساخت هلدینگ صنایع برتر به طور دقیق دیدگاه خود را از حفاظت از محیط زیست با ارائه فاضلاب قابل اعتماد و سیستم های تصفیه فاضلاب برای تحول مسکن برآورده می کند . سیستم های تصفیه فاضلاب ما با کیفیت طراحی شده اند که باعث رد پای نصب ، تاثیر بصری کم و سرویس آسان می شود .

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

در ایران بعد از اجرای طرح تحول اقتصادی و کاهش تصدی گری دولت در اقتصاد ، روزانه شاهد مطرح شدن بحث هایی منجمله افزایش قیمت حامل های انرژی و آب می باشیم . در نتیجه بکارگیری روش های بازیافت پساب را روز به روز مقرون به صرفه تر می نماید. در همین راستا یکی از پر استفاده ترین روشهای تصفیه فاضلاب صنایع مختلف استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی می باشد.

یکی از عمده ترین مشکلات صنایع رسیدن به استاندارد خروجی فاضلاب می باشد. با توجه به خروجی فاضلاب استاندارد از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی در مقایسه با سایر روش ها، کارخانجات و صنایع را مجاب به استفاده از دستگاه های تصفیه فاضلاب صنعتی نموده است.

فاضلاب های تولید شده در صنایع مختلف عمدتا به دو دسته کلی تقسیم میشوند:

 1. فاضلابهای با خاصیت بیوشیمیایی که اجزای تشکیل دهنده آنها اصولا مواد آلی تجزیه پذیر بوده که در صنایع غذایی، دامداری، رستورانها و آشپزخانه ها می باشند.
 2. فاضلابهای شیمیایی که اجزای تشکیل دهنده آنها عموما مواد شیمیایی تجزیه ناپذیر می باشند. این نوع پساب ها عمدتا در صنایع پتروشیمی، پالایشگاه ها، صنعت نساجی، صنایع فولاد، سیمان و … می باشند.

صنایع و کارخانجات از بزرگترین مصرف کنندگان آب و عمده ترین تولید کنندگان فاضلاب به شمار می روند. پسابهای صنعتی بسته به نوع صنعت ، نحوه تولید و چگونگی مصرف آب از نظر کمیت و کیفیت بسیار متنوع و متغیر می باشند. از همین رو فرایندهای تصفیه فاضلاب صنعتی بسیار متنوع و گاهی پیچیده تر از روش تصفیه فاضلاب بهداشتی است. لذا طراحی و ساخت سیستم های فاضلاب صنعتی پس از بررسی دقیق کمی و کیفی فاضلاب و بر اساس نتایج نمونه برداری ها و آزمایشات صورت می پذیرد.

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

در صورتی که پساب به لحاظ بیولوژیکی قابل تجزیه توسط باکترها باشد به ویژه در اغلب صنایع غذایی از قبیل کشتارگاه ها، تولید فراورده های پروتئینی، صنایع شیر و لبنیات پکیج های نوین تصفیه فاضلاب ارزان ترین و اقتصادی ترین روش تلقی می شود.

اما در صنایع شیمیایی، کارخانجات رنگرزی، آبکاری ، خطوط رنگ و مانند آن به دلیل ماهیت شیمیایی و سمی غالبا از فرایندهای تصفیه شیمیایی به منظور جداسازی آلاینده ها استفاده می شود. گاهی ممکن است جهت تصفیه مقدماتی و تکمیلی پساب های صنعتی از روش های کمکی دیگری نظیر چربی گیر، نیترات زدایی، فیلتراسیون یا روش های پیشرفته ای از قبیل اکسیداسیون با گاز ازن یا جذب توسط کربن فعال و … استفاده کرد.

قیمت مناسب، اشغال فضای کم، کامل بودن سیستم مکانیکال و راهبری آسان، نصب راحت از اصلی ترین دلایل انتخاب پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی در مقایسه با سایر سیستم ها  می باشد.

با توجه با گفته های بالا، بر حسب نوع فاضلاب تولید شده در صنایع مختلف و همچنین استاندارد مورد نیاز برای خروجی پساب تصفیه شده، دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی با فرآیند مناسب باید طراحی و ساخته شود.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و خانگی

فاضلاب های خانگی ( Domestic wastewater) خواص فاضلاب های خانگی در سطح یک کشور تقریبا یکسان و تنها غلظت آنها بسته به مقدار مصرف سرانه ی آب در شهرها تغییر می کند. رنگ فاضلاب خانگی نشان دهنده ی عمر آن است. فاضلاب تازه خاکستری رنگ و فاضلاب کهنه تیره و سیاه خواهد بود. بوی فاضلاب نیز از گازهایی است که در اثر متلاشی شدن مواد آلی بوجود می آید . بوی فاضلاب کهنه بیشتر ناشی از گاز H2S می باشد.

گاز هیدروژن سولفوره از فعالیت باکتری های بی هوازی و گاز کربنیک، مهمترین گازی است که از کار باکتری های هوازی تولید می شود. درجه ی اسیدی فاضلاب های خانگی خالص و تازه معمولا حالتی خنثی و یا متمایل به قلیایی دارند . با شروع عمل گندیدگی درجه ی اسیدی فاضلاب کاهش می یابد.

افزایش دما باعث افزایش سرعت عمل گندیدن پساب میشود. دمای فاضلاب به علت فعالیت باکتری های آن، معمولا بیشتر از درجه ی گرمای آب در همان محیط است . همچنین مواد خارجی در فاضلاب مقدار مواد خارجی آن در حدود 0.1 درصد و بقیه ی آنرا آب تشکیل می دهد و نزدیک به نیمی از آنرا موادآلی و بقیه آنرا مواد معدنی تشکیل می دهد.

تأمین ایستگاه های پکیج تصفیه فاضلاب خانگی قابل اعتماد و پایدار برای اماکن مسکونی که قادر به اتصال به زهکشی اصلی نیستند برای توسعه حیاتی است . سیستم های تصفیه فاضلاب های مسکونی برای تحولات جدید مسکن نیز باید دراز مدت قابل کنترل و پایدار باشند. هم از لحاظ بهره برداری و نگهداری ، و هم در کاهش اثرات زیست محیطی.

در انتها باید متذکر شد که راندمان هر سیستم تصفیه فاضلاب بستگی بسیار زیادی به فرآیند جداسازی لجن از جریان فاضلاب در مخزن ته نشینی نهایی دارد. در صورت عملکرد ناقص سیستم ته نشینی و انتقال مواد جامد به جریان پساب خروجی، علیرغم راندمان مناسب سیستم هوادهی، افزایش قابل ملاحظه ای در بار آلودگی پساب اتفاق خواهد افتاد.

 

استعلام قیمت پکیج تصفیه فاضلاب :
021-86127232

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب

عوامل متعددی در تعیین قیمت دستگاه تصفیه فاضلاب دخیل می باشند. با در نظر گرفتن تمام فاکتورها می توان حدود قیمت پکیج تصفیه فاضلاب را تخمین زد. به هر شکل برای طراحی و برآورد قیمت، بررسی فاکتورهایی که در ادامه می‌آید مورد نیاز خواهد بود.

دبی ورودی فاضلاب

مقدار دبی تولیدی فاضلاب رابطه مستقیم با ابعاد پکیج تصفیه فاضلاب و در نتیجه مقدار مصالح مصرفی و قیمت محصول خواهد داشت. طراحیدستگاه ها و سیستمهای  تصفیه فاضلاب اصولا براساس مقدار متوسط دبی فاضلابی که از طریق ایستگاه پمپاژ فاضلاب به سیستم وارد می شود، صورت می گیرد. تعیین دبی ورودی نیز از طریق انجام مطالعات برروی میزان آب مصرفی و در نظر گرفتن ضرایب تبدیل آب به فاضلاب محاسبه خواهد شد.

همچنین برای سنجش دبی و انتخاب ظرفیت مناسب برای سیستم تصفیه می توان با ساتفاده از ضرایب تبدیل آب به فاضلاب (۰٫۷ الی ۰٫۹) بر اساس میزان آب مصرفی حدود دبی را تعیین نمود.

کیفیت فاضلاب ورودی

نوع و ماهیت فاضلاب ورودی نیز از پارامتر های تاثیرگذار بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب می باشد. پارامترهای کیفی فاضلاب نظیر BOD، COD، pH، TSS و … تعیین کننده نوع فرآیند می باشد. به عنوان مثال در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی با توجه به ماهیت فاضلاب واحدهایی جهت پیش تصفیه یا تصفیه تکمیلی لازم به اجرا می باشد در صورتی که برای تصفیه فاضلاب بهداشتی روش های دیگر و کم هزینه تری به کار برده می شود.

نوع فرآیند تصفیه فاضلاب

انتخاب نوع فرآیند تصفیه فاضلاب که هم به جهت راندمان مناسب تصفیه و هم از نظر سادگی کنترل و بهره برداری و همچنین عمر مفید و انعطاف بالا در پذیرش دبی و آلاینده ها، از مهم ترین فاکتورهای موثر در قیمت پکیج تصفیه فاضلاب می باشد. به طور مثال جهت تصفیه فاضلاب های بهداشتی فرآیندهای تصفیه هوادهی گسترده EAAS و لجن فعال رشد چسبیده با بستر ثابت (IFAS) هم از نظر اقتصادی و هم از نظر فنی (شوک پذیری بسیار مناسب، بهره برداری و راهبری ساده و …) بسیار توجیه پذیر می باشد.

از سوی دیگر در تصفیه فاضلاب های صنعتی به جهت طیف گسترده آلاینده ها، باید از فرآیندهای مختلفی از قبیل انواع فرآیند های تصفیه فیزیکی شیمیایی، چربی گیر ، فرآیندهای بی هوازی UASB ، ABR ، UAFB و فرآیندهای هوازی MBBR و MBR استفاده کرد.

قیمت دستگاه تصفیه فاضلاب

استاندارد فاضلاب خروجی

استاندارد خروجی فاضلاب جهت استفاده مجدد نیز یکی دیگر از عوامل تعیین کننده قیمت پکیج فاضلاب می باشد. به این صورت که هرچه کیفیت پساب خروجی بهتری مد نظر باشد، نیاز به فرآیندها و تجهیزات پیشرفته تری خواهد بود و در نتیجه قیمت پکیج تصفیه فاضلاب نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

متداول ترین استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست در خروجی پکیج تصفیه فاضلاب جهت مصرف آبیاری کشاورزی و فضای سبز می باشد. ولی در شهرهای ساحلی به دلیل تخلیه به آب های سطحی استانداردهای بالاتری مورد نظر می باشد. در نتیجه نیاز به واحدهای فرآیندی بیشتری جهت حذف نیترات و فسفات فاضلاب خواهد بود.

اخیرا با پیشرفت تکنولوژی و ورود ممبران ها به پکیج های تصفیه فاضلاب کیفیت خروجی بسیار بهتری در تصفیه فاضلاب حاصل شده است. در نتیجه از پساب تصفیه شده می توان جهت مصرف آب فلاش تانک ها و همچنین ورود به سیستم های تصفیه آب RO استفاده کرد.

تجهیزات مورد استفاده در دستگاه

برند تجهیزات متداول در پکیج تصفیه فاضلاب از قبیل پمپ ها، بلوئر ها، میکسر ها، دیفیوزر ها، تابلو برق و … یکی دیگر از فاکتورهای اساسی در کارایی دستگاه تصفیه فاضلاب و قیمت آن می باشد.

سیستم کنترل

عامل دیگری که تاثیر مستقیمی در اپراتوری و بهره برداری پکیج تصفیه فاضلاب دارد نوع سیستم کنترلی به کار گرفته شده در دستگاه تصفیه فاضلاب می باشد. معمولا در سیستم‌‌‌های تصفیه فاضلاب بهداشتی این امر از ضرورت کمتری برخوردار می باشد. در مقابل در پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی و همچنین فرآیندهای تصفیه پیچیده تر جهت کنترل بهتر سیستم از انواع آنالیزور ها و سنسورهای pH ، دما ، کدورت ، DO ، MLSS و … و همچنین تابلو برق های PLC و HMI با برندهای معتبر مانند Schneider استفاده می شود.

جنس بدنه

بدون شک نوع متریال ساخت بدنه دستگاه های تصفیه فاضلاب در قیمت نهایی آن بسیار تاثیرگذار خواهد بود. بسته به اینکه ابعاد و جنس بدنه از فلز باشد یا مواد پلی اتیلن یا کامپوزیت، قیمت نهایی بسیار متغیر خواهد بود.

لزوم و ضرورت تصفیه فاضلاب

در جهان حاضر موضوع دفع و دور کردن بهداشتی فاضلاب خانگی یکی از مسائل مهم زیست محیطی مطرح است . بنابراین سازمان بهداشت جهانی همواره تاکید می کند که لوله کشی آب شهری هنگامی اهمیت و ارزش اصلی خود را دارد که در کنار آن شبکه جمع آوری ، انتقال و تصفیه فاضلاب نیز وجود داشته باشد .

در هر جامعه ای پس از مصرف آب، فاضلاب در انواع بهداشتی-انسانی و صنعتی تولید می شود که فاضلاب تولید شده ضرورتا می بایست به روش های مختلف دفع گردد. فاضلاب انسانی – بهداشتی ناشی از فاضلاب تولید شده توسط انسان مانند استحمام، سرویس های بهداشتی، آشپزخانه و .. می باشد. عملیات صنعتی نیز سبب تولید فاضلاب صنعتی می شود زیرا برخی از محصولات اصلی و فرعی صنعتی بطور عمدی یا غیر عمدی وارد آب می گردد و تولید فاضلاب صنعتی را منجر می شود.

هرگاه فاضلاب تولید شده به صورت تصفیه نشده تجمع پیدا کند، تجزیه مواد ارگانیک موجود در آن منتهی به وضعیت آزار دهنده از جمله تولید گازهای بد بو می شود که بسیار آزار دهنده می باشد. بعلاوه فاضلاب تصفیه نشده حاوی تعداد زیادی میکروارگانیسم های بیماری زا است که می تواند در بدن انسان رشد کنند و سبب ایجاد بیماری نماید.

فاضلاب همچنین حاوی مواد غذایی مناسب برای رشد گیاهان بوده و ممکن است حاوی ترکیبات سمی و یا ترکیباتی با قابلیت ایجاد سرطان باشد که با رشد و نمو در گیاهان، سبب آسیب به سلامتی انسان ها و ایجاد بیماری نیز می شود. به دلایل فوق حذف سریع و بدون مشکل فاضلاب از منابع تولید کننده آن یا به نوعی تصفیه فاضلاب تولید شده، آماده سازی جهت استفاده مجدد و یا دفع به محیط زیست، امری ضروری به جهت سلامتی انسان و محیط زیست می باشد.

 

دریافت نسخه PDF کاتالوگ پکیجهای تصفیه فاضلاب هلدینگ برتر

انواع روش های تصفیه فاضلاب

به طور کلی فرایندهای تصفیه فاضلاب به سه نوع زیر تقسیم می شوند. 1) تصفیه فیزیکی 2) تصفیه بیولوژیکی 3) تصفیه شیمیایی.

به ندرت اتفاق می افتد که یکی از روش های گفته شده بتواند تمامی خواسته ها را از سیستم تصفیه انچام دهد . به همین دلیل در بیشتر موارد لازم است که ترکیبی از روش های فوق استفاده شود . واحدهای تصفیه فاضلاب بر مبنای اصول کار یک یا ترکیبی از روش های به کار گرفته شده به منظور انجام عملیاتی خاص طراحی می گردند . بر اساس روش های استفاده شده ، روش های تصفیه فاضلاب عموماً به دو دسته واحدهای عملیاتی و واحدهای فرآیندی تقسیم می گردند .

پکیج تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال همراه با هوادهی گسترده

اگر توده سلولی برای مدت طولانی در سیستم بماند، حدود 18 تا 30 روز (هوادهی گسترده)، و بار آلودگی ورودی همانند سیستم لجن فعال متداول باشد، مواد غذایی در دسترس میکروارگانیسم ها به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد . غلظت توده سلولی خیلی بیشتر از سیستم لجن فعال متداول خواهد بود و حجم مخزن هوادهی خیلی بیشتر خواهد بود، طوریکه زمان ماند فاضلاب 16 تا 24 ساعت خواهد شد. بنابراین بار آلی نسبت به حجم مخزن و توده سلولی بطور قابل ملاحظه ای کاهش خواهد یافت.  بنابراین میکروارگانیسم ها برای بقاء، شروع به مصرف متابولیت های ترشح شده توسط خود می کنند.

این فرآورده های آلی سلولی طی فرآیند تنفس، به دی اکسید کربن و آب تبدیل می شوند . این فرآیند تصفیه فاضلاب باعث تثبیت هوازی توده سلولی در مخزن هوادهی می شود. درحالیکه فرآیند تثبیت توده سلولی در سیستم لجن فعال متداول جداگانه صورت می گیرد (در هاضم لجن و تاسیسات مربوط به هضم بیهوازی لجن مازاد)، در تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده هضم لجن در مخزن هوادهی و تحت شرایط هوازی صورت می پذیرد.

مصرف اکسیژن مازاد جهت تثبیت لجن (تنفس درون سلولی) باعث افزایش هوادهی نسبت به روش لجن فعال متداول و مصرف مواد آلی موجود در جریان فاضلاب (تنفس برون سلولی) می گردد.

چون در تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده تجهیزات اضافی جهت هضم لجن وجود ندارد ، بنابراین از تولید گونه های دیگر لجن پرهیز می شود زیرا تولید هر گونه لجن دیگر، نیاز به تجهیزات اضافی جهت هضم خواهد داشت . به این دلیل معمولا در پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده، حوضچه ته نشینی اولیه وجود ندارد تا از تولید لجنی که نیاز به هضم دارد، پرهیز شود. به این ترتیب، فرآیند تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده بسیار ساده تر می شود چون حوضچه ته نشینی اولیه و تاسیسات هضم لجن از این فرآیند حذف می گردد .

پیامد این ساده سازی فرآیند، مصرف انرژی بیشتر جهت هوادهی می باشد زیرا لجن بصورت هوازی در مخزن هوادهی تثبیت می گردد . از طرف دیگر، کاهش مواد غذایی در دسترس میکروارگانیسم ها و مصرف کامل آن توسط توده سلولی باعث افزایش چشمگیری در راندمان زدایش بار آلودگی فاضلاب (BOD) می گردد .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

2 دیگاه

 1. پکیج تصفیه فاضلاب کشتارگاه مرغ نیاز داشتم من.
  هر 45 روز 5000 تا مرغ سر می بریم.
  بیزحمت برامون هم هزینه مشاوره تعیین ظرفیت بدید در ادامه هم پیش آمده ساخت یک دستگاه تصفیه فاضلاب با جنس پلی اتیلن.
  فلزی اینجا زنگ میزنه. ما مرغداری و کشتارگاه مون رشت هستش.
  سپتیک تانک کشتارگاه پرسیدم گفتن جواب نمیده حتی پکیج تصفیه بدید.