×

پکینگ برج خنک کننده

پکینگ برج خنک کننده

پکینگ برج خنک کننده به عنوان قلب تپنده‌ی دستگاه های کولینگ تاور شناخته می‌شود. قطعات پکینگ برج خنک کننده که با نام های «سطوح پرکن»، «سطوح تبادل حرارت»، «فیلر» و «عرشه» نیز شناخته میشوند، 2 وظیفه‌ی اصلی را بر عهده دارند:

 • مهمترین وظیفه‌ی سطوح خنک کننده، ایجاد شرایطی برای برخورد مستقیم هوای خنک و سیال داغ است. چه با ایجاد لایه هایی نازک از آب (مدلهای فیلمی)؛ و یا با تبدیل جریان آب به قطرات کوچکتر (مدلهای اسپلش).
 • وظیفه‌ی ثانویه این سطوح پرکن، افزایش تایم تماس میان جریانات آب و هوا می‌باشد. چرا که با افزایش مدت‌زمان تماس دوجانبه، «میزان تبخیرو خنکسازی» افزایش می‌یابد.

باتوجه به تنوع مدلها، هنگام خرید پکینگ برج خنک کننده بایستی به عوامل گسترده‌ای توجه داشته باشید. پارامترهایی همچون: کیفیت آب در گردش، نوع سیستم کولینگ، سطح ویژه و بازدهی. حساسیت در نگهداری، دیگر عامل مهم برای یک انتخاب صحیح محسوب می‌شود. برای نگهداری صحیح فیلرها، حتماَ باید به سالم بودن نازلها (ثبات وضعیت پاشش آب) توجه نمایید. درحقیقت مجموع تمامی این عواملست که موجب میشود تا دست به خرید پکینگ های اسپلش یا فیلمی بزنید. اما از ویژگیهای جذاب مدلهای اسپلش و فیلمی، تا چه حد اگاهی دارید؟

پکینگ برج خنک کننده چیست؟

پکینگ کولینگ تاور

انواع پکینگ برج خنک کننده بسته به نوع دستگاه در:

 • وسط (مرکز)
 • گوشه های میانی
 • و بخش زیرین

سیستم‌های کولینگ تاور، جانمایی میشوند. هنگامی که آب داغ از نازلها توزیع می‌شود، بر روی سطوح پرکن پکینگ فرود می‌آید. همزمان هوای خنک نیز از محیط بیرون دستگاه و به کمک مکش فن‌ها به درون دستگاه وارد می‌گردد. چنانچه پکینگ فیلمی در سیستم نصب باشد، آب به شکل لایه‌هایی نازک در سراسر سطح پخش می‌شود. وجود لایه‌های نازک موجب میشود تا سطح تبادل حرارت و همچنین میزان زمان برخورد آب و هوا افزایش یابد. درنتیجه تبخیر بیشتر و سریعتری رخ می‌دهد و راندمان کاری شدیداَ افزایش می‌یابد. در سوی دیگر:

چنانچه از پکینگ برج خنک کننده اسپلش استفاده شده باشد، جریان آب پاشیده‌شده به صورت قطرات ریزی از آب پرتاب میشود. همین پرتاب قطرات در جهات مختلف، موجب می‌گردد تا سطح فیلر در تمامی نقاط خیس شود. درنتیجه رسوب و افت فشار به وقوع نمی‌پیوندد. هرچند که راندمان کاری تا حدودی کاهش خواهد داشت!

باتوجه به ساختار خاص و جنس پلی پروپیلنی اکثر اسپلش‌ها، این پکینگها دارای عمر طولانی‌تری هستند. ضمن اینکه از استهلاک دیگر قطعات کولینگ تاور جلوگیری می‌کنند. البته ویژگیهایی همچون:

 • قابلیت برشکاری راحت،
 • ارزان قیمت بودن مدلهای جنس پی وی سی
 • و بازدهی عالی،

از ویژگیهای جذاب پکینگ برج خنک‌کن فیلمی (لانه زنبوری) است. ویژگیهایی که میتواند هر کارفرمایی را برای خرید آنها وسوسه کند.

نکته: نهایتاَ پس از خنکسازی سیال، سیالات سردشده به درون بیسین (تشتک زیرین) دستگاه ریخته میشوند. بخشی از آب نیز در سیستم‌های مداربسته همواره به دلیل بخار، هدر میرود. (اکثر سیستمهای مداربسته از کویل مسی به جای پکینگ‌ها استفاده میکنند)

دیگر محصولات:

دستگاه تصفیه آب صنعتی

جنس پکینگ برج خنک کننده

پکینگ اسپلش برج خنک کننده

جنس پکینگ برج خنک کننده، شدیداَ در کارایی و میزان ماندگاری این تجهیزات موثر می‌باشد. همچنین در نحوه‌ی قیمتگذاری سطوح پرکن نیز تأثیرگذار است. بطورکلی جنس این قطعات را میتوان در 3 دسته‌ی کلی تقسیم بندی نمود:

 1. پکینگ‌های چوبی:

بدلیل گرانی چوب، راندمان پایین، عدم مقاومت کافی در برابر رطوبت و دردسرهای بسیار زیاد فرآیند نصب، استفاده از این قطعات کاملاَ منسوخ شده است.

 1. پکینگ برج خنک کننده پلی پروپیلن (PP):

این سطوح فیلر دارای اکثر مزایای گسترده‌ی پلی اتیلن‌ها می‌باشند. از میزان انعطاف‌پذیری ویژه و تحمل گرمایی بالا گرفته تا مقاومت ضربه‌ای، ایستادگی شیمیایی، اسیدی و مقاومت عالی در برابر اشعه‌های مضر آفتاب. ضمن اینکه امکان جوشکاری بین ورقها فراهم است؛ و مقاومت این پکینگ‌ها را بیش از پیش افزایش می‌دهد.

البته که دارای قیمت بیشتری نسبت به ورقهای PVC هستند و عمدتاَ بازدهی کمتری ارائه می‌کنند. بعلاوه اینکه در برخی از مدلهای سطوح PP، شاهد میزان حریق‌پذیری زیادی هستیم.

 1. پلی اتیلن و گرانول (برخی مدلهای محدود اسپلش)
 2. سطوح پرکننده پی وی سی (PVC):

سطوح پکینگ کولینگ تاور پی وی سی، بسیار سبک وزن و خوش قیمت هستند. همچنین همواره به ارائه‌ی راندمانهای عملیاتی بالا و مقاومت مناسب در برابر حریق مشهور هستند. نصب و برش قطعات PVC نیز کاملاَ آسان می‌باشد. نکته‌ی مشترک پروسه‌ی تولید پکینگهای پی‌وی‌سی‌ و پلی پروپیلنی، استفاده از مواد اولیه پلیمری است. بخاطر داشته باشید که چندین ویژگی منفیPVC  موجب‌شده تا کارفرمایان برای استفاده از این پکینگ‌ها با تردیدهایی روبرو باشند:

 • بین ورقهای این سطوح، امکان جوشکاری وجود ندارد. (استحکام کافی ندارند).
 • ضعف زیادی در برخورد با آبهای آلودی و بخصوص اسیدی دارند. بنابراین همواره از این سطوح پرکننده در آبهای تمیز و با سختی کم استفاده کنید.
 • در مقابل آفتاب نیز مقاوم نیستند. بطوریکه اگر زیر نور مستقیم قرار داشته باشند، سریعاَ خشک ‌شده و ترک میخورند!

انواع مدلهای پکینگ برج خنک کننده

انواع پکینگ برج خنک کننده را میتوان در دو دسته‌ی کلی:

 • پکینگهای فیلمی (آبشاری یا لانه زنبوری)
 • و فیلرهای اسپلش (ضدرسوب)

تقسیم بندی کرد. هریک از مدلهای اسپلش (splash packing) و سطوح خنک کننده فیلمی (film fill) دارای زیرمجموعه‌های متعددی هستند که به همه‌ی آنها اشاره خواهیم نمود. مجموعاَ میتوان گفت که:

پکینگ اسپلش بیشتر در مواقعی بکار میرود که با آبهای آلوده‌ و با سختی و اسیدیته زیادی روبرو باشیم. همچنین تحمل دمایی این فیلرها نیز بسیار بالاست. درسوی دیگر پکینگ های فیلمی (آبشاری)، دارای قابلیت افزایش ویژه‌ی راندمان در کولینگ تاورها هستند. اما از مقاومت اسیدی و طول عمر کمتری برخوردار می‌باشند. زیرا به مراتب بیشتر از مدلهای اسپلش، دچار رسوب پذیری میشوند.

امکان برش‌کاری آسان، یکی دیگر از مزایای سطوح لانه زنبوری (فیلمی) می‌باشد. اما با نصب پکینگ های اسپلش، افت فشار بسیار کمتری در سیستم اتفاق می افتد. بنابراین هریک از مدلها از ویژگیهای خاص و منحصربفردی سود می‌برند.

پکینگ فیلمی (لانه زنبوری)

پکینگ لانه زنبوری

پکینگ فیلمی برج خنک کننده، بعنوان پربازده‌ترین مدلهای سطوح پرکن شناخته می‌شود. دررابطه بر ویژگیهای این نوع پکینگها، میتوان به نکات زیر اشاره داشت:

 • نحوه کار: آبهای داغ توزیع‌شده توسط نازلها، به شکل لایه‌ای نازک بر روی این سطوح خنک کننده تشکیل میشوند. بنابراین پکینگهای فیلمی نیز به همین شکل (لایه‌های نازک)، سیال را از خود عبور میدهند. فرم دارای چین و 6ضلعی شبیه به کندو، هم موجب نامگذاری این قطعات به پکینگ لانه زنبوری شده است. و هم به اغتشاش هرچه بیشتر حرکت جریانهای سیال و هوا کمک می کند.
 • جنس: غالباَ از جنس پلی پروپیلن و بخصوص PVC ساخته می‌شوند.
 • نوع سیال: پکینگ برج خنک کننده فیلمی برای آبهای با سختی پایین (TDS)، تمیز و بدون عناصر اسیدی و شیمیایی مناسب می‌باشد. زیرا هرچقدر که راندمان پکینگهای آبشاری (فیلمی) بالاست، به همان میزان ماندگاری این قطعات پایین بوده و درمقابل سیالات اسیدی و با سختی زیاد، برای طولانی مدت مقاوم نیستند.
 • ابعاد: گرچه ابعاد این پکینگ ‌ها در قیاس با مدلهای اسپلش کوچکتر است. اما بازدهی بسیار بیشتری را ارائه می‌دهند. به‌همین دلیل به آسانی در درون کولینگ تاور قرار می‌گیرند.
 • کاهش مصرف آب: بدلیل تجهیز شدن به دریفت الیمیناتور سرخود، در مصرف آب بهینه‌تر عمل می‌کنند.
 • برشکاری: برشکاری این قطعات مستطیل شکل بسیار راحت است. همین عامل موجب میشود تا امکان بکارگیری راحت‌تری در سیستم های کولینگ مخروطی داشته باشند. (در قیاس با برخی از مدلهای سرسختانه‌ی پکینگ برج خنک کننده اسپلش!)
 • عمر مفید: میزان ماندگاری پکینگ های فیلمی بسیار کمتر از مدلهای اسپلش است (بین 3 الی 6.5 سال). ضمناَ هرچند که قابلیت اسیدشویی دارند. اما مقاومت کمی داشته و حتی ممکن است در هنگام اسیدشویی نیز کاملاَ بشکنند!. (بخصوص جنس پی‌وی‌سی)
 • قیمت: در مدلهای از جنس پی وی سی، قیمت سطوح پرکننده لانه زنبوری یا فیلمی (آبشاری) مناسبتر است.

ضخامت پکینگ برج خنک کننده فیلمی

ضخامت تولید و نصب این سطوح پرکننده، بسته به نوع کولینگ تاور تعیین می شود. بعنوان مثال تقریباَ همه‌ی برجهای خنک کن کراس فلو (جریان متقاطع) از پکینگهای فیلمی استفاده میکنند. به‌همین خاطر انواع ضخامتهای تولیدی از 300 تا 1500 میکرون، در برج های جریان متقاطع قابلیت نصب دارند. چه در مدلهای مخروطی و چه در مدلهای مکعبی.

اما برای کولینگ تاور کانترفلو (جریان مخالف)، عمدتاَ فقط از پکینگ‌های با ضخامت 300 تا اندکی بیشتر از 600 میکرون استفاده میشود. تقریباَ 50% از برج های کانترفلو از پکینگ برج خنک کننده فیلمی بهره می گیرند.

گام پکینگ فیلمی چیست؟

هریک از ورقه‌ها و یا سطوح فیلمی تولیدشده، بر روی ورقه دیگری قرار داده میشوند. فاصله‌ی بین این ورقه ها اصطلاحاَ با نام «گام پکینگ برج خنک کننده فیلمی» معروف می‌باشد. بیاد داشته باشید که چنانچه فاصله بین این ورقها کم باشد، مرتباَ با مشکل انسداد و گرفتگی مواجه میشوند و آب از آنها عبور نخواهد کرد!. به‌همین علت پکینگ کولینگ تاور گام 12 غالباَ مورد استفاده قرار نمیگیرد.

از سوی دیگر، هرچقدر فاصله بین صفحات (گام پکینگ فیلمی) بیشتر باشد، میزان تبادل گرمایی کاهش می‌یابد. درنتیجه میزان خنک شوندگی سیال شدیداَ کم می شود!. مهمترین گام های سطوح تبادل حرارت فیلمی عبارتند از:

 • گام 12: جهت تصفیه جریانات فاضلابی و پساب و اسکرابر گاز و مایع بکار میرود. بدلیل انسداد زودرس، کاربرد چندانی در کولینگ تاورها ندارند.
 • پکینگ گام 14 و گام 19: پراستفاده ترین مدلها (دارای ساختار بلوکی) برای نصب در برجهای خنک‌کن هستند. پکینگ برج خنک کننده رولی معمولاَ با فشردگی بهتری در گام های 14 و 19 تولید میشوند.
 • گام 23 تا 30: غالباَ بمنظور رشد باکتریهای هوازی و بی‌هوازی مورنیاز برای تجزیه لجنهای فاضلاب، مورد استفاده قرار میگیرند. فاصله‌ی بیشتر در بین صفحات این پکینگ‌ها، موجب عبور راحت‌تر گل و لای جریانات فاضلابی میشود.

انواع پکینگ فیلمی یا آبشاری

انواع پکینگ برج خنک کننده فیلمی در مدلهای ساختاری و گام های مختلفی ساخته می‌شوند. گرچه که تنوع ساختاری مدلهای آبشاری، به اندازه‌ی مدلهای متفاوت اسپلش‌ها نیست. اما بطورکلی پکینگ های فیلمی (لانه زنبوری) را میتوان به 4 دسته‌ی اصلی تقسیم بندی نمود:

 1. پکینگهای موشکی
 2. پکینگ شانه تخم مرغی
 3. سطوح فیلر بلوکی
 4. پکینگ برج خنک کننده رولی (هات رول)

درادامه این محتوای تخصصی به بررسی اجمالی هریک از این پکینگ‌ها خواهیم پرداخت.

1. پکینگ برج خنک کننده بلوکی

امکان برش‌کاری راحت، مهمترین مزیت پکینگ بلوکی فیلمی می‌باشد. بلحاظ شکل و ساختار، این سطوح پرکن شبیه به مدلهای اسپلش‌نت می‌باشند. اما بلحاظ راندمانی، عملکرد مناسب‌تری دارند.

2. پکینگ شانه تخم مرغی

پکینگ شانه تخم مرغی کولینگ تاور

صفحات پکینگ برج خنک کننده شانه تخم مرغی در مدلهای جنس PVC و بوسیله‌ی چسب به‌هم اتصال می‌یابند. اما در فیلرهای PP، صفحات با جوش گرمایی اولترا سونیک به هم متصل میگردند. همین عامل باعث میشود تا مقاومت بیشتری یافته و امکان رسوب‌زدایی با اسیدشویی را پیدا کنند. سطوح خنک کننده شانه تخم مرغی قابلیت استفاده مناسبی در برج های جریان متقاطع دارند. (علی الخصوص در گام 24).

دیگر مزیت مهم پکینگ شانه تخم مرغی، عملکرد عالی آن در آبهای با آلودگی و سختی متوسط می‌باشد. به‌جهت عملکرد بهینه‌تر و مصرف آب کمتر، میتوانید این مدلها را با دریفت الیمیناتور متصل سفارش دهید. پکینگ‌های فیلمی عمدتاَ در مقابل سیالات داغ، دچار ضعف مفرطی میشوند. این درحالیست که پکینگ برج خنک کننده شانه تخم مرغی، به خوبی در برابر سیالاتی با داغی بیش از 80 درجه سانتی‌گراد مقاوم است. ضمن اینکه ایستادگی شیمیایی بالایی نیز خواهند داشت.

ابعاد: 100*50*50 ؛ بصورت ساختار چیندار و شیاری طوسی و سیاه رنگ.

سطح ویژه: 125 تا 250.

3. سطوح فیلر موشکی

پکینگ موشکی برج خنک کن

این مدل پکینگ کولینگ تاور با نام سطوح خنک کننده عمودی نیز شناخته می‌شود. انواع پکینگ برج خنک کننده موشکی دارای کاربرد زیادی نمی‌باشد و به نوعی از رده تولید پرمصرف، خارج شده‌اند. ضخامت های ارائه‌شده برای این سطوح:

 • 300،
 • 400،
 • 450
 • و 500 میکرون

می باشد و سطح ویژه گرمایی 150 الی 190 مترمربع بر مترمکعب را در اختیار کارفرمایان قرار میدهد.

4. پکینگ برج خنک کننده رولی

پکینگ رولی برج خنک کننده

مدلهای هات رول (Hot rolling pacing) همانگونه که از نامشان مشخص است، به شکل یکپارچه و در اقطار 75 تا 200 CM ساخته میشوند. بنابراین در سیستم های کولینگ با قطر بیش از 200 سانتیمتر، چندان کاربرد ندارند. غالباَ جنس پکینگ رولی از PVC  است و به همین علت دارای برشکاری راحتی می‌باشند.

ارتفاع: غالباَ 30 cm

پکینگ اسپلش (SPLASH FILL)

پکینگ برج خنک کننده اسپلش به دلیل مزایای فراوان خود، از محبوبیت و کارآمدی چشمگیری برخوردار است. بطوریکه پکینگهای اسپلش در دماهای عملیاتی بالا، مقاومت ویژه ای دارند. کم بودن افت فشار، یکی دیگر از مزایای پکینگهای اسپلش در مقایسه با سطوح فیلمی (آبشاری) است. این سطوح خنک کننده غالباَ دچار رسوب پذیری نمیشوند. حتی اگر در برخی از مدلها نیز دارای رسوب نسبی شوند، به خوبی قابلیت شستشو (به روش اسیدشویی) را خواهند داشت. اما دلیل عدم رسوب پذیری این پکینگ‌ها چیست؟!

پکینگهای اسپلش قادرند تا جریان آب توزیعی را به قطرات بسیار بسیار ریزی تبدیل کنند. همچنین با تغییر مداوم سمتهای حرکت قطرات، پرتاب سیال‌های ریزشده به نقاط مختلفی انجام میشود. درنتیجه همیشه سطح پکینگ برج خنک کننده اسپلش به خوبی خیس شده و مانع تشکیل توده‌های رسوبی می‌شود. ضمن اینکه با ریزتر شدن قطرات، عملیات هوادهی و خنکسازی سیال نیز راحت‌تر صورت می‌گیرد.

فراموش نکنید ضامن تمامی این شرایط مناسب، توزیع هماهنگ و یکنواخت آب از نازلها می‌باشد. با خرابی هریک از نازلها و خشک ماندن بخشی از سطوح خنک کننده، همواره احتمال رسوب گیری افزایش می‌یابد!. مهمترین انواع (گونه های مدلی) پکینگ اسپلش عبارتست از:

 • پکینگ نت اسپلش (Net Splash fill)
 • فیلر رندوم اسپلش (پال رینگ) (Random Splash fill)
 • سطوح خنک کننده اسپلش بار (Bar spalsh fill)
 • سطوح خنک کننده تیوب اسپلش (TUBE SPLASH)
 • پکینگ برج خنک کننده گرید اسپلش (Grid Splash fill)
 • پکینگهای توربو اسپلش (Turbo Splash)

1. پکینگ نت اسپلش

پکینگ نت اسپلش

پکینگ برج خنک کننده اسپلش نت (net splash fill) به عنوان یک فیلر ضدرسوب درجه یک شناخته می‌شود. بدلیل ویژگیهای کاربردی و همچنین دارا بودن ساختار بلوکی و تولید استاندارد ابعادی، خرید سطوح نت اسپلش بسیار رایج است. تولید استاندارد پکینگ‌های اسپلش نت در ابعاد استاندارد، موجب شده تا میزان پرتی این سطوح بسیار کاهش یابد. (30 عرض، 30 ارتفاع و 100 سانتیمتر طول)

بلحاظ ظاهری، مدلهای اسپلش نت شباهت زیادی به ساختار پکینگ لانه زنبوری بلوکی دارد. البته در ساختار بلوکی اسپلشها، شاهد عناصر تیز و با رشته های نازکتری هستیم. به‌جهت ارائه‌ی ویژگیهای عملیاتی بیشتر، غالباَ تولید پکینگ نت اسپلش از جنس PP صورت می‌پذیرد. سطح ویژه دمایی این قطعات در بازه 120 تا 180 است و تحمل دمای عملیاتی آن بین 90 تا 100 درجه می‌باشد. از مهمترین ویژگیهای پکینگ برج خنک کننده نت اسپلش میتوان به نکات زیر اشاره داشت:

 • اتصالات مستحکم؛ بصورت نر و مادگی
 • سبکی و سادگی در برش‌کاری و نصب
 • میزان افت بسیار پایین
 • ایستادگی ضربه‌ای قدرتمند
 • مقاومت فشاری و شیمیایی قابل توجه. (عدم تجزیه در پی برخورد با عناصر اسیدی و شیمیایی)
 • قابلیت رفع آلودگی کامل به شیوه اسیدشویی
 • شدیداَ منعطف
 • هزینه های خرید و حمل و نقل مقرون بصرفه
 • قابلیت بکارگیری در انواع شرایط گردش آبهای با آلایندگی و سختی بالا.

2. پکینگ برج خنک کننده توربو اسپلش

پکینگ برج خنک کننده توربو اسپلش

برخلاف مدلهای بلوکی و تودرتوی رایج، پکینگ برج خنک کننده توربو اسپلش به کمک تیغه‌هایش به خردسازی قطرات آب میپردازد. این تیغه ها به نوعی یک شکاف بزرگ در جریان آب بوجود می‌آورند تا قطرات به جهت‌های مختلفی پرتاب شوند. این مسئله دو ویژگی مهم را به ارمغان می‌اورد:

 • اول آنکه زمان تماس سیال و هوای خنک بیشتر می‌گردد. لذا شاهد تبادل گرمایی بیشتری خواهیم بود.
 • دوم آنکه با پخش شدن گسترده‌ی قطرات ریز بوسیله‌ی تیغه ها، سطح فیلرها بیشتر خیس میشود.

از مهمترین مزایای پکینگ توربو اسپلش میتوان به مولفه های زیر اشاره نمود:

 • جنس آن بسیار مستحکم است و ترکیبی از خواص گرانولهای PE و پلی پروپیلن می‌باشد.
 • تیغه‌های موجود بر روی این سطوح خنک کننده، بسیار همسان و یک‌دست هستند. همچنین دوام و کیفیت بالایی دارند؛ چراکه با استفاده از جوش حرارتی اتصال یافته اند. (برخلاف شیوه های رایج اتصال با چسب که در برخورد مداوم با سیالات، سریعاَ باز میشود!)
 • سطح ویژه‌ای در حدود 120 الی ماکزیمم 135 متر مربع بر مترمکعب ارائه میدهند که چندان بالا نیست.
 • تا دماهای عملیاتی حدود 80 درجه سانتی گراد، بدون مشکل و هرگونه دفرمگی کار می‌کنند.
 • سرعت نصب و راه اندازی پکینگ برج خنک کننده توربو اسپلش بسیار بالاست.
 • همچنین دارای ویژگیهای معمول دیگر پکینگهای خانواده اسپلش هستند. یعنی رسوب‌پذیری بسیار کم (موردی)، پایین‌بودن میزان افت فشار، طول عمر بالا و…
 • کارکرد ویژه‌ای در شرایط سخت ارائه می دهند. (در برجهای خنک کننده‌ای که شدیداَ با آبهای کثیف و با سختی بالایی سر و کار دارند)
 • بازدهی عالی در انتقال گرمایی جرمها؛ که مناسب صنایع می‌باشد. (سیالات داغ و با میزان دمای بسیار زیاد)
 • بسیار سریع شسته میشوند. تیغه های مستحکم پکینگ توربو اسپلش، در مقابل اسید شویی کاملاَ مقاوم است.
 • ضدحریق بوده و بطورکلی در برابر آتش و گرما عملکرد بسیار ویژه ای دارند.

3. پکینگ برج خنک کننده اسپلش بار

پکینگ برج خنک کننده اسپلش بار

پکینگ اسپلش بار (SPALSH BAR FILL) غالباَ در دو مدل ساختاری:

 • با مقطع دهانه‌ی شبیه به حرف لاتین «V»
 • و با مقطع دهانه‌ی نیم دایره‌ای

طراحی و تولید میشوند. استفاده از مدلهای پکینگ برج خنک کننده اسپلش بار، امروزه به حداقل ممکن کاهش یافته است. عدم استفاده از این سطوح به 5 دلیل مهم بازمیگردد. 1) فضای زیادی را برای نصب اشغال میکنند. 2) دوم آنکه دارای سطح ویژه گرمایی بسیار پایینی هستند (سطح ویژه: 100 و حتی گاهاَ کمتر). بطوریکه قطعاَ پاسخگوی مناسبی برای نیازهای خنکسازی صنعتی امروزی نیستند!. 3) شیوه نصب آنها به گونه ایست که قیمت تمام شده‌ی اجرت آن، بسیار بالاست. 4) دلیل چهارم برای عدم استفاده از پکینگ اسپلش بار، مربوط به وقتگیر بودن فرآیند نصب آنهاست. درحقیقت پیچیدگی قراردهی قطعات مختلف اسپلش بار (SPALSH BAR FILL)، موجب افزایش چشمگیر زمان نصب این سطوح پرکن میشود.5) و پنجم آنکه به‌مانند دیگر مدلهای هم خانواده، سطوح پرکن اسپلش بار نیز دارای بازدهی حرارتی کمتری هستند.

ویژگیهای سطوح پرکن اسپلش بار

درکنار معایب پنج گانه‌ی پکینگ برج خنک کننده اسپلش بار، بایستی گفت که این نوع سطوح پرکن دارای مزایای فوق العاده ای نیز می باشند. برخی از مهمترین مزایای این فیلرها به شرح ذیل است:

 • گرچه احتمال شکستگی برخی از قطعات اسپلش بار در حین نصب، همواره بالاست. اما پس از نصب به کمک اتصالات کلمپ، حتی در حالات تعلیق نیز سقوط نمی‌کنند.
 • قابلیت ساخت از هر دو جنس PVC و PP را دارند.
 • ضخامت مناسبی برای مقاومت ضربه ای دارند. (تولید از 850 میکرون تا 1200 میکرون)
 • ابعاد مکعب مربعی آن (تمام اضلاع 50 سانتیمتر)، پرت فضایی و پرت پکینگ را به حداقل می‌رساند.
 • قابلیت اسیدشویی (بدون هیچگونه آسیبی) را دارند.
 • طول عمر قابل توجهی دارند. (برخلاف سطوح خنک کننده فیلمی)
 • انتقال جرم در آنها با بازدهی چشمگیری انجام می گردد.
 • امکان پوششدهی نیازهای حجیم صنایع بزرگ کشور. (چه در برجهای کراس فلو؛ و چه به عنوان پکینگ برج خنک کننده کانترفلو)

4. پکینگ برج خنک کننده گرید اسپلش

4. پکینگ برج خنک کننده گرید اسپلش

سطوح پرکن گرید اسپلش (GRID SPLASH FILL) درواقع صفحات نازک مشبکی هستند که با انواع طرحهای هندسی و یا بصورت ساده، دارای حفره‌های منظمی هستند. به‌عبارت دیگر، سطح این فیلرها به صورت مشبک و پر و خالی است. نکته متمایز دیگر این پکینگها، ساختار بدنه‌شان از پلیمرهای ABS و PE است. ضمن اینکه از متریال پلی پروپیلن نیز تولید میشوند. مجموعاَ میتوان گفت:

مهمترین ویژگی پکینگ برج خنک کننده گرید اسپلش، عملکرد خیره کننده‌ی آن در سیالات با سختی بالا وَ درصد آلودگی فراوان است. درسوی مقابل، مهمترین ضعف این نوع پکینگ کولینگ تاور، سطح ویژه گرمایی پایین آنهاست!. سطح ویژه‌ی پایین این سطوح، به علت قدیمی بودن تولید گرید اسپلش است که به عنوان آلترناتیو مدلهای چوبی، به بازار عرضه شدند. (بین 65 تا 70 مترمربع بر مترمکعب)

اصلی ترین ویژگیهای پکینگ گرید اسپلش به شرح زیر می باشد:

 • تحمل دمایی این سطوح پرکن grid splash عالیست. (چیزی در حدود 120 درجه سانتی‌گراد)
 • با دراختیار داشتن ارتفاع 1.2 متری، امکان پوششدهی فضای بیشتری را دارند.
 • عبور راحت جریان آب و امکان شکست قطرات را فراهم می‌نماید. درنتیجه احتمال رسوب پذیری سطوح خنک کننده گرید اسپلش، زیر 1% است.
 • نصب و راه اندازی بی دردسر
 • مقاومت اسیدی و شیمیایی بسیار بالا. (با توجه به خواص پلیمرهای بکاررفته در آنها)
 • استحکام ضربه ای بالا و عدم سایش‌پذیری
 • پوششدهی نیازهای حجیم کارخانجات بزرگ صنعتی
 • هزینه اجرایی پایین.

5. سطوح پرکن تیوب اسپلش (TUBE SPLASH)

پکینگ برج خنک کننده تیوب اسپلش، عملکرد فوق العاده‌ای را در برجهای با سیالات سخت و آلوده، ارائه می‌کند. همچنین با زیادتر نمودن تایم برخورد جریان هوا و آب، راندمان خنک‌کاری را افزایش می‌دهد. میزان بخارسازی آب نیز در این سطوح خنک کننده، بسیار کم است. همین مسئله موجب می‌شود تا با کم‌شدن بخارات متراکم، سایر قطعه‌های کولینگ تاور نیز دچار اکسایش و فرسایش کمتری شوند. حتی جالب است بدانید که:

افت فشار نیز در پکینگ برج خنک کننده تیوب اسپلش  بسیار پایین است. چه در سیستم های کولینگ کراس فلو؛ و چه در سیستمهای کانترفلو. اینگونه سطوح پرکن، ایستادگی قابل توجهی را نیز در برابر سیالات اسیدیته و شیمیایی از خود نشان می‌دهند. اما با تمامی مزایای گفته شده، بازهم در میان کارفرمایان صنعتی محبوب نیستند!!

اما علت عدم محبوبیت سطوح تبادل حرارت تیوب اسپلش چیست؟!

 • اول آنکه وزن سنگینی دارند. بنابراین هرگونه انتقال و جابجایی سطوح را با مشکل روبرو می‌کنند.
 • روند نصب و بخصوص تعویض آنها بسیار زمان‌بر خواهد بود. بطوریکه هرچند که بازدهی بالایی دارند؛ اما کارفرمایانی که صرفه جویی در زمان برایشان در اولویت است، به سراغ این مدلها نمی‌روند.
 • سطوح پرکن تیوب اسپلش دارای میزان تبخیر پایینتری در قیاس با پکینگ‌های فیلمی است. همچنین برعکس تمامی مدلهای اسپلش، این سطوح پرکن کاملاَ رسوب پذیر می‌باشد!

6. سطوح تبادل حرارت رینگ پال

6. سطوح تبادل حرارت رینگ پال

پکینگ برج خنک کننده رینگ پال یا رندوم اسپلش، قطعات کوچک استوانه‌ای شکل می‌باشند. این قطعات درون محفظه‌های توری و با حفره‌های کوچک ریخته میشوند. بدلیل جهت گیری مختلف هریک از قطعات رندوم اسپلش (random splash film)، قطرات سیال برخوردکننده با این قطعات به جهات مختلفی پرتاب می‌شوند. لذا سطح بیشتری از پکینگ در نقاط مختلف خیس و تر می‌گردد. مهمترین مزایای این نوع سطوح تبادل حرارت عبارتست از:

 • سطح ویژه گرمایی نسبتاَ بالایی دارند. (مینیمم 110 و ماکزیمم 170)
 • تا حدود 90 درجه سانتیگراد، (بدون دفرمگی) امکان تحمل دمای عملیاتی را خواهند داشت.
 • میزان رسوب گرفتگی آنها زیاد نیست. (با هم زدن مداوم قطعات، میتوان توده‌های رسوبی را از بین برد).
 • همواره منافذ زیادی بین قطعات ایجاد می‌شود. بنابراین نوعی خاصیت هیدرولیکی مناسب تشکیل شده و آب به سادگی گذر میکند.
 • امکان شستشوی ساده‌ای دارند؛ حتی به شیوه اسیدشویی.
 • عمر مصرفی این مدلها قطعاَ بیشتر از تمامی گونه‌های سطوح پرکن است.
 • فرآیند جابجایی و اجرای این نوع پکینگ، بسیار آسان است.
 • سبکی
 • امکان نصب در هر دو مدل کولینگ تاور کراس فلو و کانترفلو

معایب پکینگ های برج خنک کننده اسپلش

درمیان انواع پکینگ برج خنک کننده اسپلش، مدلهای «اسپلش نت ضدرسوب» را میتوان بعنوان بی نقص‌ترین سطوح معرفی نمود. البته که میزان راندمان حرارتی نت اسپلش از مدلهای فیلمی یا لانه زنبوری کمتر است. و این یک عیب جدی برای کارفرمایانیست که بازدهی حرارتی را در اولویت ملاک‌های انتخابشان قرار داده‌اند. بمنظور تشریح معایب باقی مدلهای سطوح خنک کننده اسپلش، ذکر موارد زیر الزامیست:

 • پکینگ‌های توربو اسپلش:

– دارای اندازه بسیار حجیمی بوده و برش‌کاری آن بسیار سخت و نیاز به مهارت زیادی است.

– بازدهی حرارتی آن، شدیداَ کمتر از انواع پکینگهای فیلمی (لانه زنبوری) است.

 • پکینگ برج خنک کننده اسپلش بار: (استفاده از این مدلها نسبتاَ منسوخ شده است)

– فضای اشغال بسیار زیاد برای نصب قطعات متعدد و مجزای آن

– راندمان حرارتی ضعیف

– هزینه‌بردار بودن پروسه نصب؛ چراکه نصب آنها بسیار وقت‌گیر و پیچیده است.

– پایین بودن سطح ویژه گرمایی آن

– امکان شکستگی قطعات اسپلش بار در هنگام نصب پیچیده و معلق آنها.

 • گرید اسپلش:

– سطح ویژه گرمایی بسیار بسیار ضعیف! (ماکزیمم 75!)

– سرعت خنکسازی پایین.

 • تیوب اسپلش:

– رسوب پذیری شدید!

– وقت‌گیر بودن فرآیند نصب و تعویض پکینگ برج خنک کننده تیوب اسپلش

– سنگینی متریال

 • رندوم اسپلش:

– دردسر زیاد برای تهیه و محاسبه دقیق حجم محفظه‌ها.

– بازدهی گرمایی کمتر در مقایسه با پکینگ فیلمی

اصول نگهداری پکینگ برج خنک کننده

اصول نگهداری پکینگ برج خنک‌ کننده

با آسیب دیدن و خرابی پکینگ‌ها، انگار که قلب کولینگ تاور دچار مشکل شده‌است!. بنابراین لزوم نگهداری صحیح پکینگ برج خنک کننده، امری حیاتی است. درهمین زمینه به روشها و نکات زیر توجه داشته باشید:

 • استفاده از سختی گیر آب
 • قطعات فیلر از جنس پلی پروپیلن را میتوانید به خوبی اسیدشویی کنید.
 • چنانچه از استحکام سطوح پرکن مورد نظر اطمینان دارید، با واترجت به شستشوی آن بپردازید تا لایه های رسوبی از بین روند. (در بازه های زمانی مشخص)
 • چنانچه سطوح تبادل حرارت دارای شکستگی باشد، وقتتان را بیخود نگیرید؛ و حتماَ به تعویض پکینگ بپردازید.
 • به مقدار مشخص میتوانید از مواد شیمیایی رسوب زدا استفاده کنید.
 • از آفتاب خوردن و یا یخ زدن پکینگ‌ها جلوگیری کنید. انقباض و انبساط‌های پیاپی، کیفیت هر تجهیزاتی را میتواند تحت الشعاع قرار دهد!
 • بمنظور جلوگیری از آسیب دیدن سطوح تبادل حرارت، دائماَ کیفیت پاشش نازلها را بررسی نمایید. نازلهای خراب و ضعیف، آب را به تمامی نقاط فیلر نمی‌رسانند. در نتیجه شاهد رسوب گرفتگی پکینگ خواهیم بود!

قیمت پکینگ برج خنک کننده

قیمت پکینگ برج خنک کننده

فرآیند تعیین قیمت پکینگ برج خنک کننده با درنظرگیری عوامل متعددی صورت می‌پذیرد. بطوریکه بایستی به یکایک مولفه ها توجه داشت. از مهمترین پارامترهای موثر بر قیمت پکینگ کولینگ تاور میتوان از پارامترهای زیر نام برد:

 • نوع مدل اصلی. (مدلهای فیلمی (لانه زنبوری) یا اسپلش)
 • انتخاب نوع مدل زیرمجموعه ای. (قیمت پکینگ برج خنک کننده در انواع نت اسپلش، توربو اسپلش، موشکی، رولی، شانه تخم مرغی و… میتواند متفاوت باشد)
 • ارتفاع و قطر. (بخصوص در مدلهای سطوح پرکن هات رول)
 • سطح ویژه تبادل گرمایی
 • گام پکینگها. (مخصوص مدلهای سطوح خنک کننده فیلمی یا آبشاری)
 • وجود یا عدم وجود دریفت الیمیناتور بر روی فیلرها
 • جنس فیلر. (قیمت سطوح خنک کننده ی وی سی مقرون بصرفه تر از مدلهای پلی پروپیلنی است).
 • وزن رول یا بلوک های پکینگهای سیستم کولینگ
 • ضخامت صفحات بر اساس میکرون
 • نوع اتصال صفحات. (نوع اتصال ورقه ها بر اساس چسب یا جوشهای حرارتی اولتراسونیک)
 • میزان تحمل گرمایی و ماندگاری. (غالباَ طول عمر پکینگ‌های برج خنک کن اسپلش، بیشتر از مدلهای فیلمی است)
 • میزان بازده حرارتی
 • ابعاد بلوکها؛ بسته به متر مکعب
 • میزان خلوص ماده پلیمری بکاررفته در پروسه‌ی تولید. (چه در مدلهای پی وی سی و چه در مدلهای سطوح خنک کننده پلی پروپیلن)

نکات خرید پکینگ برج خنک کننده

به‌جهت انتخابی صحیح‌تر در هنگام خرید پکینگ برج خنک کننده، لازم است به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. ابعاد مناسب برای چیدمان پکینگهای برج خنک‌کننده خود را در نظر بگیرید. درصورت خرید پکینگ‌هایی با ابعاد نامتناسب، مقداری از بلوکها (در پی برشکاری)، پرت و غیرقابل مصرف می‌شوند.
 2. کیفیت آب و میزان سختی سیال را مدنظر قرار دهید. چنانچه سیال (آب در گردش) دارای سختی زیاد و آلودگی بالا باشد، استفاده از «پکینگ نت اسپلش» مناسبتر خواهد بود.
 3. درصورت نیاز به راندمان حرارتی بالاتر، به سراغ انواع پکینگ فیلمی بلوکی و شانه تخم مرغی بروید.
 4. حتماَ هنگام خرید پکینگ برج خنک کننده (فیلینگ)، به سازندگان معتبر کشور رجوع نمایید.
 5. قابلیت شستشو و اسیدشویی جداره‌های رسوب گرفته، برای بسیاری از کارفرمایان حائز اهمیت است. بنابراین خرید پکینگ اسپلش نت یک گزینه‌ی ایده آل می باشد.
 6. قیمتهای مدلهای از جنس پی وی سی، کاملاَ اقتصادی‌تر است. اما بخاطر بسپارید که طول عمر کمتری نیز دارند.
 7. میزان ویسکوزیته بودن و دمای سیال نیز در انتخاب این قطعات مصرفی موثر است.

سازنده معتبر انواع پکینگ کولینگ تاور

مجموعه هلدینگ صنایع برتر (https://holding-bartar.com) با تجربه‌ سالها حضور در رأس هرم طراحی، تولید و صادرات تجهیزات صنعتی و ادوات خاص حوزه‌ی آب و فاضلاب، امروزه به محبوبیت ویژه‌ای نزد کارفرمایان گرامی سراسر کشور دست یافته است. البته این حجم از تولیدات و کیفیت، به هیچ عنوان اتفاقی نبوده است. و در سایه سار لطف الهی و تلاش شبانه روز تیم گسترده هلدینگ صنایع برتر، امروزه:

 • سالن‌های مختلف تولید تمام مکانیزه
 • آزمایشگاه‌های تست و نمونه گیری
 • انبارهای متعدد ذخیره سازی مواد اولیه باکیفیت و ورق آلات درجه یک و…

برای مجموعه به ارمغان آمده است. لذا پیشنهاد میشود جهت دریافت قیمت خرید پکینگ برج خنک کننده فیلمی و اسپلش و دیگر تجهیزات صنعتی مجموعه (خرید چیلر، انواع کولینگ تاور، چربی گیر، سپتیک تانک، منهول، انواع مخزن اسید، مخزن پلی اتیلن، مخزن فایبرگلاس، استیل، انواع لوله صنعتی، دستگاه تصفیه آب صنعتی و صدها محصول مهم صنعتی دیگر)، با کارشناسان هلدینگ صنایع برتر تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول سطوح پرکن

 • در برجهای مکعبی باید از چه نوع پکینگی استفاده شود؟

چنانچه آب دارای آلودگی، سختی بالا و اسیدیته باشد، استفاده از مدلهای نت اسپلش مناسب است. درغیر اینصورت و بمنظور تأمین راندمان بالا، بهترست از پکینگهای فیلمی گام 14 و 19 استفاده شود.

 • بهترین جنس پکینگ برج خنک کننده؟

معمولاَ سطوح خنک کننده فیلر از جنس پلی پروپیلن (PP) مزایای تحمل گرمایی، ماندگاری، انعطاف، مقاومت اسیدیته و مقاومت ضربه‌ای بیشتری ارائه می‌دهند.

 • عمر مصرفی پکینگ چقدر است؟

چنانچه شرایط کیفیت آب عالی باشد و از پکینگهای اسپلش استفاده شود، بین 3 تا 6 سال عمر مفید تخمین زده میشود. درغیر اینصورت غالباَ عمر مصرفی این سطوح پرکن به 2 الی 3 سال می‌رسد.

 • چه زمانی پکینگ برج خنک کننده را تعویض کنیم؟

1) هنگام شکستگی کامل لبه ها ؛ 2) رسوب پذیری بی بازگشت و 3) پایان عمر مفید و ضعیف شدن راندمان کولینگ تاور.

 • بهترین مدل پکینگ کولینگ تاور:

1) به‌جهت افزایش راندمان و برشکاری آسان: مدلهای فیلمی (لانه زنبوری)

2) به‌جهت طول عمر بیشتر، عدم رسوب پذیری، کارکرد در آبهای سخت و میزان افت پایین: عرشه‌های اسپلش.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4.3]

2 دیگاه

 1. محمدعلی صالحی گفت:

  سلام و وقت بخیر
  یه سوال داشتم. ما در شرکت غذاییمون، همش با آبهای آلوده و کثیف طرفیم. آیا در بحث انتخاب پکینگ های اسپلش هم موضوع ضخامت اونها مطرح هست؟؟
  و اینکه در این متن راجع به برجهای کانترفلو کراس فلو بیشتر گفتین. انواع دیگه رو هم اگه بخوایم میسازید؟

 2. هلدینگ صنایع برتر گفت:

  سلام قطعا