چربی گیر

به منظور جداسازی ذرات چربی و روغن از فاضلاب آشپزخانه و رستوران ها می بایست قبل از اتصال این فاضلاب به شبکه اصلی و یا تخلیه به چاه از یک واحد چربی گیر (Grease Trap) بهره گرفت. دستگاه چربی گیر تجهیزی است که سر راه لوله خروجی تولید فاضلاب چرب نصب می شود. این دستگاه با کاهش سرعت و خنک کردن چربی باعث به تله انداختن چربی ها شدن و فاضلاب را به نوعی تصفیه میکند.

خط تولید هلدینگ صنایع برتر در روز قادر به تولید 15 دستگاه چربی گیر آشپزخانه و رستوران در احجام 200 لیتر تا 15000 لیتری می باشد که در تمامی ایران بی نظیر است. چربیگیر فایبرگلاس که توسط هلدینگ صنایع برتر تولید و نصب می گردد دارای ضمانت اخذ تائیدیه محیط زیست بوده و در صورت عدم دریافت تائیدیه از محیط زیست کل مبلغ به خریدار عودت خواهد شد.

کاربرد چربی گیر

روغن های گیاهی و حیوانی به عنوان یکی از منابع اصلی در طبخ غذا به شمار می آیند. در فرآیند طبخ غذا عملیاتی چون شستشوی ظروف آشپزخانه ، آبکشی غذا و خوراکهای چرب و برنج ها و کفشویی آشپزخانه باعث تولید حجم قابل توجهی پساب چرب می شود. این پساب، عمدتا محتوی چربی، روغن و پسماندهای غذا می باشد و در گروه پساب ها و فاضلاب های چرب طبقه بندی می گردد.

انواع چربی و روغن ها یکی از آلاینده های معمول در انواع فاضلاب ها می باشند . در برخی مواقع مقدار چربی و روغنها آن چنان بالاست که قرار گرفتن یک سیستم حذف روغن و چربی ها بسیار ضروری می شود . معمولاً فاضلاب های نظیر فاضلاب های تولیدی آشپزخانه ها، رستوران ها ، کارواش ، قالیشویی و واحد پیکینگ در صنایع فولاد دارای چنین وضعیتی می باشند. به موجب کارایی و هزینه کم روش شناور سازی ثقلی ، امروزه در اغلب موارد از این روش برای حذف چربی و روغن ها از فاضلاب ، دستگاه چربی گیر فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.

چربی گیر رستوران علاوه بر قابلیت جداسازی چربی رستوران از پساب خروجی کاربردهای متفاوتی دارد. به طور مثال در کارخانه های داروسازی بدلیل وجود ذرات وازلین و پارافین در پساب خروجی می توان از همین سیستم جهت جداسازی چربی از فاضلاب استفاده نمود.

 

 

چربی گیر فایبرگلاس

دستگاه چربی گیر میتواند در مکانهایی مانند لیست زیر مورد استفاده قرار بگیرد.

 • رستوران ها
 • آشپزخانه های صنعتی
 • غذا خوری ها
 • فست فودها
 • تالارها
 • شیرینی پزی ها
 • فودکورت ها
 • کارگاه های تولید غذاهای آماده
 • قصابی ها و مارکت های بزرگ که مرغ بسته بندی می نمایند.

مزایای چربی گیر فاضلاب

 • جلوگیری از ورود چربی‌ها از فاضلاب به منهول ها و دیواره های چاه فاضلاب.
 • جلوگیری از پر شدن سریع چاه فاضلاب به واسطه جلوگیری از ورود ذرات معلق با استفاده از سبد آشغالگیر دانه ریز.
 • پایین آوردن بار آلودگی فاضلاب برای ورود به مراحل بعد تصفیه خانه فاضلاب.

چربی گیر آشپزخانه

مشکلات ناشی از ورود چربی و روغن (FOG) به شبکه فاضلاب

ورود فاضلاب های حاوی چربی و روغن به شبکه جمع آوری فاضلاب باعث رسوب ذرات چربی و روغن در دیواره لوله ها و اتصالات و در نتیجه گرفتگی (Fouling) اتصالات می شود. از طرف دیگر در اکثر رستوران های بین شهری مستقیماً پساب آشپزخانه ها را به داخل چاه تخلیه می کنند. این امر باعث گرفتگی روزنه های دیواره چاه و در نتیجه کاهش قدرت جذب چاه می شود. بنابراین جداسازی و حذف ذرات چربی و روغن از پساب، توسط سیستم چربی گیر قبل از ورود به شبکه فاضلاب امری ضروری می باشد .

لیپیدها بدلیل ساختار مولکولی دارای بافت بسیار قوی هستند و اغلب توسط باکتری های بی هوازی و حتی باکتری های هوازی با سرعت غیرقابل تجزیه هستند . لذا اولین گام در تصفیه فاضلاب رستوران ، جداسازی چربی از پساب خروجی از آشپزخانه می باشد .

استفاده از چربی گیر آشپزخانه ثقلی برای حذف چربی

به منظور جداسازی ذرات چربی و روغن از فاضلاب آشپزخانه و رستوران ها می بایست قبل از اتصال این فاضلاب به شبکه اصلی و یا تخلیه به چاه از یک واحد چربی زدایی (Grease Trap) بهره گرفت. استفاده از چربی گیر فایبرگلاس ثقلی ضمن سادگی کاربرد، هزینه بسیار کمتری را به همراه دارد.

با توجه به اینکه چربی دارای وزن مخصوص کمتر از فاضلاب می باشد، در صورت ایجاد شرایط محیطی مناسب، چربی موجود در فاضلاب به راحتی به سطح فاضلاب آمده و می توان آن را از جریان فاضلاب حذف کرد. استفاده از چربی گیر زدا این شرایط را برای فاضلاب آشپزخانه ها فراهم می کند و در صورت کاربری مناسب، قادر به حذف بیش از 98 درصد چربی موجود در جریان فاضلاب خواهد بود.

بخشهای چربی گیر

یکی از وظایف چربی گیر فاضلاب رستوران و آشپزخانه، نگهداری پساب چرب و کاهش دمای آن است. با این عمل حلالیت چربی در داخل فاز آب کاهش پیدا کرده و به دلیل اختلاف دانسیته در سطح فاضلاب جمع می شود. عمده ترین وظیفه دیگر این دستگاه ها جداسازی مواد جامد و پسماند های غذایی موجود در فاضلاب می باشد. چربی گیر فاضلاب معمولا در خارج از آشپزخانه و در داخل زمین نصب می شود تا اجازه جریان ثقلی به فاضلاب چرب داده شود. انتهای لوله خروجی دستگاه در داخل فاضلاب شناور است تا باعث خروج پساب شده شود.

ساختار چربی گیر رستوران و آشپزخانه

چربی گیر رستوران فایبرگلاس تولیدی هلدینگ صنایع برتر توسط یک دیواره به دو قسمت تقسیم شده است . در قسمت اول سبد آشغال گیر دانه ریز نصب شده است تا ذرات جامد را از جریان فاضلاب جدا نماید . مواد جامد عبوری از سبد آشغال گیر در کف ناحیه اول تجمع یافته که یا به مرور هضم می شود و یا در صورت لزوم می توان آنها را تخلیه کرد.

در انتهای بخش اول، مدیای متراکم (Packing) از جنس پی وی سی نصب شده است که باعث تغییر جهت ناگهانی جریان فاضلاب از حالت افقی به حالت عمودی می گردد. این تغییر جهت جریان از یک طرف در شناور سازی چربی بسیار موثر است و از طرف دیگر باعث ممانعت از فرار چربی محلول توسط انتهای لوله خروجی فاضلاب می گردد.

چربی گیر رستوران

ظرفیت چربی گیر رستوران تابعی از پارامترهایی چون تعداد پرس غذای پخت شده در اوج شیفت کاری، دبی فاضلاب تولیدی، نوع و تنوع غذایی رستوران یا آشپزخانه و نوع و درصد چربی موجود در فاضلاب می باشد.

مزایای چربی گیر رستوران و آشپزخانه های صنعتی

متاسفانه بزرگترین معضل امروز اغلب اگوهای فاضلاب شهری انشعابات نامتعارف و نمونه بارز آن چربی و روغن موجود در غذای تولید شده در رستورانها و فست فودهاست. در صورت استفاده رستورانها از چاه چربی بدلیل تشکیل لایه چربی در بدنه چاه جذبی قابلیت چاه در جذب فاضلاب به شدت کاهش یافته و سرعت پر شدن چاه بالا می رود.

استفاده از چربی گیر آشپزخانه به شما کمک می کند هزینه تخلیه چاه را کاهش دهید. همچنین در صورت سر ریز فاضلاب خروجی به اگوی شهری، اداره آب و فاضلاب قطعا تعبیه دستگاه چربی زدا را چه از نوع فایبرگلاس و چه از نوع پلی اتیلنی ضروری نموده است .

• قابلیت ساخت و مونتاژ در محل پروژه
• قابلیت ساخت در ابعاد دلخواه
• ایزولاسیون کامل و بدون بو
• استحکام بسیار بالای جداره و امکان مدفون کردن آن
• مقاومت بسیاربالا در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی
• حمل و نصب آسان
• قابلیت جابجایی محل استقرار دستگاه
• دارا بودن پوشش ضد اشعه ماورا بنفش UV
• عمر طولانی دستگاه
• عدم نیاز به عایقکاری و تعمیر دستگاه چربی گیر فایبرگلاس رستوران
• بالاترین عملکرد جداسازی ذرات چربی از فاضلاب بدلیل استفاده از مدیا و اندازه گیری دقیق مقاطع
• برخورداری از ونت هوا جهت دفع بوی ناشی از لیز شدن چربی
• دارای سبد آشغالگیر قابل تعویض
• دارای دو دریچه جهت بازدید دوره ای

ظرفیت چربی گیر فاضلاب بر مبنای محاسبات خاص و تجربه قابل دستیابی است . تعدا پرس غذا ، تعداد صندلی ها ، مساحت آشپزخانه ، وجود و یا عدم وجود ماشین ظرفشویی در آشپزخانه و نوع غذایی که در رستوران و یا کترینگ سرو می شود در محاسبات مورد نیاز ضروری خواهد بود .

 

کارکرد چربی گیر فاضلاب

محاسبه ظرفیت چربی گیر

ظرفیت چربی گیر در رستورانها معادل خواهد بود تعداد پرس غذا در وعده پیک غذایی ضربدر عدد 5 لیتر. بطور مثال در آشپزخانه ای که نهار تعداد 1000 پرس غذا سرو می کند ظرفیت چربی گیر برابر است با 5 مترمکعب. البته این ساده ترین روش محاسبه می باشد.

در روش علمی محاسبه ظرفیت چربی گیر فایبرگلاس در نظر گرفتن نوع غذای سرو شده ، استفاده یا عدم استفاده از ماشین ظرفشویی و عوامل متعددی تاثیر گذار خواهد بود. دستگاه جمع کننده چربی از جنس فایبرگلاس علاوه بر سبکی، دارای استحکام بسیار بالا و طول عمر طولانی میباشد.

نکته مهم:
بدلیل استفاده از مدیای متراکم در دستگاه جمع کننده چربی با جنس فایبرگلاس، سرعت خنک کاری از یک ساعت به 20 دقیقه کاهش خواهد یافت. لذا ظرفیت مدل فایبرگلاس معادل خواهد بود با ظرفیت چربی گیر پلی اتیلن تقسیم بر عدد 3.

محاسبه ظرفیت چربی گیر

مزایای چربی گیرهای فایبرگلاس

یکی از مشکلات چربی گیر های فلزی فرآیند اجرایی سخت، و طولانی بودن مدت زمان ساخت، و همچنین مشکلات زنگ زدگی علیرغم استفاده از ضد رنگ و رنگ اپوکسی و زینک ریچ بود. موادی مانند فایبرگلاس مشکلاتی مانند خوردگی توسط فاضلاب و مواد شیمیایی را ندارند. همچنین این مواد چربی گریز یا آبدوست هستند. بنابراین برای ساخت دستگاه هایی مانند چربی گیر گزینه ی بسیار مناسبی هستند.

فایبرگلاس بعنوان یکی از بهترین مشتقات نفت با طیف وسیعی از مزایایی که دارد امروزه مورد توجه اکثر دست اندرکاران صنعت آب و فاضلاب می باشد. تحمل دمای بالا و چربی گریزی مزایایی هستند که باعث شده است مهندسین از این فرآورده در طراحی و تولید چربی گیر فایبرگلاس استفاده نمایند.

چربی گیرهای فایبرگلاس قابلیت نصب راحت و قابل دفن در کف مغازه، رستوران و آشپزخانه را دارا هستند. آنها همچنین کاملا سبک بوده و قابلیت حمل و جابجایی زیادی دارند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]