چربی گیر پلی اتیلن

چربی گیر پلی اتیلن

به دلیل مزایا و قابلیت های بسیار بالای پلی اتیلن امروزه از آن برای ساخت انواع سیستمه های چربی گیری استفاده می شود. کارایی و دوام ویژگی های اصلی چربی گیر پلی اتیلن هلدینگ برتر می باشند. هلدینگ صنایع برتر بعنوان یکی از تخصصی ترین مجموعه در زمینه تولید و واردات تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب یکی از قوی ترین تولید کنندگان انواع چربی گیر فاضلاب در ایران میباشد.

لزوم چربی گیری فاضلاب

چربی و روغن ها یکی از آلاینده های معمول در انواع فاضلاب ها هستند . دربرخی موارد مقدار چربی و روغن ها آنچنان بالاست که استقرار یک سیستم حذف روغن و چربی ضرورت پیدا می نماید.

معمولاً فاضلاب های نظیر فاضلاب های تولیدی آشپزخانه، رستوران، کارواش، قالیشویی و واحد پیکینگ در صنایع فولاد دارای چنین وضعیتی هستند . به سبب کارایی و هزینه کم روش شناور سازی ثقلی، امروزه در اغلب موارد از این روش برای (چربی گیری) حذف چربی و روغن ها از فاضلاب استفاده می شود .

 

چربی گیر

 

 

چربی گیر یک دستگاه لوله کشی (نوعی تله) است که برای غلبه بر بیشتر چربی ها و جامدات قبل از وارد شدن به سیستم دفع فاضلاب طراحی شده است . فاضلاب معمولی حاوی مقادیر کمی از چربی است که به مخزن سپتیک و تاسیسات درمان می رسند تا یک لایه ناپایدار شناور ایجاد کنند . این لایه تکه ای بسیار آرام هضم شده و توسط میکروارگانیسم ها در فرآیند هضم بی هوازی تجزیه می شود.

مقدار زیادی چربی از تهیه غذا در رستوران ها می تواند یک مخزن یا تاسیسات تصفیه خانه را از بین ببرد و موجب انتشار فاضلاب های غیر تصفیه شده در محیط زیست شود . چربی با غلظت بالا و چربی های پخت و پز مانند چربی ، هنگامی که خنک می شوند ، جامد می شوند و می توانند با سایر مواد جامد ذخیره شده برای مخلوط کردن لوله های تخلیه استفاده گردند .

چربی گیری نوعی روش فیزیکی تصفیه فاضلاب است که طی آن نیاز به هیچ گونه تجهیزات الکترومکانیکالی وجود ندارد. از آنجا که وزن مخصوص روغن و چربی ها کمتر از فاضلاب و در حدود 9/0 گرم بر سانتیمتر مکعب است، این ذرات تمایل به شناوری بر روی سطح فاضلاب را دارند. به منظور انجام این فرایند تنها لازم است که یک محیط آرام و بدون اغتشاش برای فاضلاب فراهم گردد. بنابراین چربی گیرها با توجه به همین اصل ساده و در عین حال کلیدی طراحی و ساخته می شوند. یکی از انواع چربی گیر فاضلاب، چربی گیر پلی اتیلن می باشد که ذیلا به توضیح آن می پردازیم .

معرفی چربی گیر پلی اتیلن

چربی گیر یکی از سیستم های تصفیه فاضلاب است که از آن به منظور انجام عملیات پیش تصفیه جهت حذف روغن و چربی استفاده می شود. در چربی گیر، فرایندهای شناورسازی و ته نشینی اصلی ترین مکانیزم های حذف روغن و چربی و همچنین ذرات معلق می باشد. هلدینگ چربی گیرهای خود را به سه حالت فایبرگلاس بتنی و پلی اتیلنی تولید و عرضه می نماید.

چربی گیر پلی اتیلن

به دلیل مزایای زیاد مواد پلی اتیلنی، بخصوص وزن سبک و مقاومت بالای آنها، برای ساخت انواع تجهیزات تصفیه و انتقال فاضلاب از پلی اتیلن استفاده میشود. از این چربیگیرها در مجتمع های مسکونی و اداری، رستوران ها، آشپزخانه ها، کارواش ها، هتل ها و مراکز اقامتی و صنایع شستشوی فلزات استفاده می شود.

بخشهای مختلف چربی گیر پلی اتیلنی

سیستم های چربی گیر ی فاضلاب از اجزای مختلفی تشکیل میشوند. بخشهای اصلی این سیستم ها شامل: ورودی و خروجی فاضلاب، سبد آشغالگیر، پکینگ و دریچه برای خروج چربی بر حسب نیاز میباشد. به صورت استاندارد چربی گیر ها در مسیر لوله کشی فاضلاب قرار می دهند تا پساب ابتدا وارد این سیستم شده و چربی ها از آن جمع آوری شود. با انجام این کار از گرفتگی و انسداد لوله ها و نشتی آنها و همچنین پر شدن سریع چاه های جذبی جلوگیری خواهد شد.

 

مکانیزم عملکرد چربی گیر پلی اتیلن

فاضلاب ورودی به چربی گیر علاوه بر روغن و چربی معمولاً حاوی مقادیر بسیار زیادی از مواد معلق و ذرات قابل ته نشینی است. از این رو در بخش اول چربی گیر با فراهم کردن یک محیط آرام و بدون اغتشاش شرایط لازم برای ته نشینی ذرات معلق و جدا شدن آنها از فاضلاب ایجاد می گردد. به علاوه ذرات روغن و چربی به سبب وزن مخصوص کمتر نسبت به فاضلاب به سمت بالا حرکت کرده و بر روی سطح شناور می شوند.

در نتیجه در بخش اول چربی گیر فاضلاب مواد معلق، پساب و روغن و چربی ها در سه منطقه جدا از هم قرار می گیرند. سپس به کمک یک لوله ارتباطی پساب از قسمتی که فاقد چربی و ذرات معلق است به بخش دوم چربی گیر پلی اتیلن منتقل می شود. در این بخش و بخش سوم چربی گیر همان فرایندهای بخش اول برای ذرات با قطر کوچکتر اتفاق افتاده و راندمان تصفیه پس از عبور از هر بخش افزایش می یابد. در نهایت پساب عاری از ذرات معلق و چربی در روغن به کمک لوله خروجی از چربی گیر خارج می گردد.

عملکرد چربی گیر پلی اتیلن

لجن انباشته شده در کف چربی گیر فاضلاب پلی اتیلنی و همچنین چربی شناور شده بر روی سطح فاضلاب را باید بصورت سالانه تخلیه نمود. تجمع مواد ته نشین شده در کف مخزن باعث ایجاد توده ای از لجن شده و میکروارگانیسم ها و باکتریها در آن تکثیر یافته و رشد می کنند. واکنش های بیولوژیکی که در جریان تکثیر و رشد آنها اتفاق می افتد باعث تجزیه مواد آلاینده شده فاضلاب تصفیه می گردد. همچنین انجام این واکنش در دستگاه چربی گیر پلی اتیلن سبب تبدیل مقدار قابل توجهی از لجن به بیوگاز شده و در نتیجه حجم لجن کاهش می یابد. بیوگاز تولید شده که عمدتاً متان است از طریق لوله خروج بیوگاز خارج می شود.

موارد کاربرد چربی گیر پلی اتیلن

همانطور که می دانیم چربی و روغن ها یکی از آلاینده های معمول در انواع فاضلاب ها هستند. دربرخی موارد مقدار چربی و روغن آنچنان بالاست که استقرار یک سیستم حذف روغن و چربی ها ضرورت پیدا می نماید.  چربی گیر شیرینی پزی، رستوران و آشپزخانه، غذاخوری مواردی از کاربردهای چربی گیر پلی اتیلنی تولیدی هلدینگ صنایع برتر می باشد.

کاربرد چربی گیرهای پلی اتیلن

کارکرد این دستگاه ها در موارد زیر خلاصه شده است.

 1. حذف روغن و چربی ها از فاضلاب جهت جلوگیری از گرفتگی لوله ها، منهول ها و دیواره چاه های جذبی
 2. حذف مواد معلق و ذرات قابل ته نشینی از فاضلاب جهت جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی و همچنین جلوگیری از انسداد و گرفتگی لوله ها و منهول های فاضلاب
 3. پیش تصفیه انواع فاضلاب های بهداشتی و صنعتی و کاهش بار آلودگی فاضلاب
 4. متعادل سازی کیفی و کمی فاضلاب درسیستم های تصفیه فاضلاب
 5. استفاده به عنوان ایستگاه پمپاژ

مزایای چربیگیر پلی اتیلن

به دلیل مزایا و قابلیت های بسیار بالای پلی اتیلن امروزه از آن برای ساخت انواع دستگاه چربی گیری فاضلاب استفاده می شود. کارایی و دوام ویژگی های اصلی چربی گیر پلی اتیلن می‌باشند .

مهمترین مزایای چربی گیر فاضلاب از جنس پلی اتیلن عبارتند از:

 1. راندمان بالای چربی گیر پلی اتیلنی در حذف چربی و روغن
 2. امکان حذف مواد معلق و ذرات قابل ته نشینی فاضلاب در چربی گیر پلی اتیلن
 3. امکان ذخیره لجن و چربی در کف دستگاه.
 4. مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و شرایط محیطی نامناسب
 5. آب بندی کامل و عدم انتشار هیچ گونه آلودگی به خارج از سیستم
 6. جداره بسیار مقاوم در برابر فشارهای وارده از سوی خاک اطراف چربی گیر
 7. سرعت بالا در ساخت، نصب و راه اندازی
 8. امکان دفن در زیرزمین با هدف انتقال ثقلی فاضلاب به چربیگیر و جلوگیری از اشغال فضاهای مفید
 9. سبکی وزن و سهولت در حمل و نصب
 10. امکان جابجایی چربیگیر پلی اتیلن حتی چند سال پس از نصب و راه اندازی اولیه
 11. گارانتی 50 ساله در برابر هر گونه خوردگی
 12. سهولت بهره برداری و تخلیه چربی و لجن از چربی گیر به سبب دارا بودن دریچه های بازدید و تخلیه چربی و لجن
 13. عدم نیاز به عملیات ساختمانی در محل برای ساخت.

مزایای چربی گیرهای پلی اتیلنی

ظرفیت چربی گیر های پلی اتیلن

هلدینگ برتر چربی گیر پلی اتیلنی را از ظرفیت های 2 تا 95 متر مکعبی تولید و عرضه می نماید. ظرفیت مورد نیاز چربی گیر بستگی مستقیمی به مقدار فاضلاب تولیدی دارد. برای تعیین این ظرفیت می توان از دانش فنی و تجربه کارشناسان این مجموعه استفاده نمود.

در ایران متاسفانه مرسوم است تعداد پرس غذا ضربدر عدد 5 مساوی است با ظرفیت چربی گیر. عوامل بسیاری از جمله نوع غذایی که در آشپزخانه و یا کترینگ پخت می شود، همچنین داشتن و یا نداشتن ماشین ظرفشویی صنعتی جزء فاکتورهای بسیار مهم در تعیین ظرفیت چربی گیر پلی اتیلن می باشند .

تجربه در تعیین ظرفیت چربی گیر پلی اتیلن فاضلاب فاکتور بسیار مهمی محسوب میشود. چرا که بطور مثال محاسبه ظرفیت چربی گیر قنادی علاوه بر علم وافر به تجربه کارشناسان در خصوص شناختن میزان چربی بکار گرفته در انواع شیرینی نیاز خواهیم داشت .

ظرفیت چربی گیر پلی اتیلن

قیمت دستگاه چربی گیر پلی اتیلن

با توجه به حجم محاسبه شده برای دستگاه قیمت چربی گیر پلی اتین قابل محاسبه می باشد. جهت استعلام قیمت چربی گیر پلی اتیلن و اخذ پروپوزال فنی در خصوص نحوه کاربرد آن لطفا با ما تماس بگیرید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]