چیلر

چیلر دستگاهی جهت گرفتن گرما از تجهیزات، ادوات، ماشین آلات و محیط های صنعتی، تجاری و خانگی و انتقال آنها به بیرون و فضای آزاد می باشد. فرآیند انتقال گرما معمولاً توسط یک سیال که دارای نقطه جوش خیلی پایین تر از آب است انجام می شود. سیالاتی نظیر آمونیاک و فریون بیشترین استفاده را به عنوان مبرد ایفا می کنند.

انواع چیلر

بسته به نوع فرآیند خنک سازی و عملکرد، چیلر به دسته بندی های مختلف تقسیم می شود. دو نوع عمومی عبارتند از: چیلر تراکمی و چیلر جذبی. در چیلر تراکمی مبرد در یک سیکل بسته فرآیند خنک سازی را انجام می دهد. در چیلر جذبی مبرد با یک سیال دیگر مثل آب مخلوط می شود و دوباره در یک برج تقطیر از آن جدا می شود. و به این روش حرارت را از محیط اطراف جذب می کند.

چیلر تراکمی

چیلر تراکمی از یک سیال یا مبرد تراکم پذیر جهت انتقال حرارت از فرآیندها و تجهیزات به محیط اطراف بهره گیری می کند. مبرد ابتدا توسط یک کمپرسور متراکم می شود. سپس به کندانسور منتقل می شود. کندانسور یک مبدل پوسته لوله است که در داخل مبرد و در بیرون یک سیال که عموماً هوا یا آب است. مبرد در اثر انتقال حرارت به محیط بیرون سرد می شود و تبدیل به مایع می شود. سپس از یک شیر فشار شکن یا وسیله انبساطی دیگر عبور کرده و فشار آب به شدت کاهش می یابد. سپس مبرد وارد اواپراتور که یک مبدل پوسته لوله است می شود. مبرد با گرفتن حرارت از سیال اطراف که معمولاً هوای محیط داخل ساختمان یا آب مصرفی فرآیندی می باشد، تبدیل به بخار می شود. و بدین طریق سرمایش مد نظر را تامین می کند. نمودار ساده یک سیکل تبرید تراکمی در شکل زیر نمایش داده شده است:

 

مقایسه چیلر های آب خنک و هوا خنک

دو روش جهت میعان مبرد در چیلرها وجود دارد یکی میعان به وسیله آب و دیگری میعان به وسیله هوا. در چیلرهای آب خنک، معمولا آب خروجی از کولینگ تاور باعث میعان مبرد چیلر تراکمی می شود و در چیلرهای هوا خنک

معمولا توسط یک فن هوا بر روی کندانسور دمیده می شود و عملیات میعان مبرد صورت می گیرد. در یک چیلر آب خنک با پمپ کردن آب خروجی از برج خنک کننده به کندانسور ، مبرد کندانس می شود. هزینه و راندمان دو عامل تعیین کننده در انتخاب چیلر آب خنک و چیلر هوا خنک می باشد.

چیلرهای هوا خنک هزینه های نصب و نگهداری کمتری دارند چون نیاز به نصب کندانسور آبی نیست. در چیلر آب خنک علاوه بر پمپ آب ، نیاز به افزودن مواد شیمیایی جهت جلوگیری از رسوب  گرفتگی کندانسور می باشد. هر چند چیلرهای آب خنک از راندمان بیشتری برخوردارند و هزینه های عملیاتی آنها به مراتب پایین تر است. معمولاً زمانی از یک چیلر هواخنک استفاده می شود که از نظر فرآیندی نتوان از یک چیلر آب خنک استفاده کرد. به عنوان مثال زمانی که استفاده از کولینگ تاور یا برج خنک کننده بدلیل کمبود آب یا خورندگی آن میسر نباشد.

دمای میعان مبرد در یک چیلر هوا خنک بستگی به دمای خشک هوای محیط دارد ولی در یک چیلر آب خنک، دمای میعان مبرد به دمای آب خروجی از برج خنک کننده و بالطبع  به دمای مرطوب  هوای محیط و دبی بستگی دارد.

چون دمای مرطوب هوا به مراتب کمتر از دمای خشک هوای محیط است بنابراین در یک چیلر آب خنک دما و فشار میعان مبرد بطور چشمگیری کمتر از دما و فشار میعان مبرد در یک چیلر هوا خنک می باشد. و این دلیل بالا بودن راندمان چیلر آب خنک است.

در شرایط عادی چیلرهای هوا خنک تا ظرفیت 500 تن تبرید موجود است در صورتیکه چیلرهای آب خنک در شرایط معمولی تا ظرفیت 3000 تن تبرید و در طراحی های خاص تا ظرفیت 10.000 تن تبرید قابل تولید می باشند.

طول عمر چیلر های آب خنک بیشتر از چیلر های هوا خنک است. چیلرهای هواخنک معمولاً حداکثر 20 سال عمر دارند در صورتیکه چیلر های آب خنک 23 سال و بیشتر دوام دارند. شاید دلیل این امر آن است که معمولاً چیلر های آب خنک در داخل محیط  سر بسته نصب می شوند ولی در چیلرهای هوا خنک اکثر تجهیزات در فضای سرباز و محیط بیرون نصب می گردد. از طرف دیگر اکثر چیلر های آب خنک با ظرفیت های بالا تولید می شوند و تجهیزات  مورد استفاده از نو ع صنعتی  و با دوام می باشد.

انواع چیلر برحسب انرژی مصرفی و فرآیند سرمایشی

براین اساس چیلرها به سه دسته تقسیم می شوند: تراکم بخار، جذبی و انبساط هوا یا گاز. تا قبل از سال 1990 تنها 8 درصد از سیستم های برودتی و چیلر از نوع جذبی نصب شده است. سیستم های انبساطی هم محدود به صنایع هوایی و فریزرها می باشد. در عوض سیستم تراکم بخار هم در سیستم های تهویه مطبوع و هم هواساز بصورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

چیلر تراکم بخار یا اصطلاحاً چیلر تراکمی خود به دسته بندی های ذیل تقسیم می شود:

  • بر اساس نوع کمپرسور مورد استفاده نظیر اسکرال، اسکرو، رفت و برگشتی، روتاری و سانتریفوژی
  • نوع اواپراتور: چیلر مایع یا کولر انبساط مستقیم. در سیستم کولر انبساط مستقیم، هوای محیط مستقیم سرد شده و بوسیله مبرد انبساط یافته و تبخیر شده در یک کویل انبساط مستقیم رطوبت زدایی می شود. چیلر مایع یک سیستم تبرید یکپارچه تولید شده کارخانه ای می باشد که آب سرد در اواپراتور آن تولید می شود. بعداً هوا در یک هواساز یا فن کویل توسط آب خنک شده و رطوبت زدایی تولید می شود.
  • بر اساس سایز یا تناژ تبرید که چیلرهای کوچک کمتر از 2.5 تن تبرید، چیلرهای متوسط و چیلرهای بزرگ بیشتر از 75 تن تبرید.

برای یک سیستم سرمایشی یا چیلر نوع کمپرسور، تناژ تبرید، و کویل انبساط مستقیم یا چیلر آب که مورد استفاده قرار می گیرد حائز اهمیت است. یک چیلر سانتریفیوژی چیلری با ظرفیت بالاست. چیلر کوچک با ظرفیت کمتر از 2.5 تن چیلر با کویل هوا خنک انبساط مستقیم (DX) می باشد که دارای کمپرسور رفت و برگشتی، روتاری یا اسکرال است. بنابراین سیستم های تبرید به دسته بندی های زیر تقسیم می شوند:

  • سیستم های خنک کننده انبساط مستقیم (DX)

. خنک کننده های رفت و برگشتی  هوا خنک DX

. خنک کننده های روتاری  هوا خنک DX

. خنک کننده های اسکرال  هوا خنک DX

  • چیلرهای آب خنک

. چیلرهای سانتریفیوژی

. چیلرهای اسکرو

. چیلرهای اسکرال

. چیلرهای رفت و برگشتی

  • سیستم های تزریق مایع جبرانی
  • سیستم های چند مرحله ای
  • سیستم های جذبی
  • سیستم های انبساط هوا یا گاز
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دسته بندی ها: