چیلر

چیلر

چیلر (chiller) یکی از تجهیزات برودتی – تهویه ای می باشد که آب سرد موردنیاز دستگاه های تهویه مطبوع(هواساز، فن کویل و… ) یا ماشین آلات و فرآیندهای صنعتی را با استفاده سیکل تبریدی که یا از نوع تراکم بخار می باشد و یا جذبی فراهم می کند. یکی از بهینه ترین روشهای کاهش مصرف انرژی واحدهای خانگی، صنعتی و نیمه صنعتی استفاده از چیلر می باشد که امروزه در اکثر ساختمانها یعنوان جز لاینفک سیستم های سرمایش و تهویه به شمار می رود. عملا چیلر با استفاده از مبرد که ممکن است آب یا گاز باشد، گرمای محیط هدف را جذب و به محیط دیگر منتقل می کند. گرمای متساطع از چیلر، گاه جهت استفاده در فرآیند گرمایشی توسط تجهیزات دیگر بازیابی می شود.

چیلر چیست ؟

چیلر های دستگاه های پیشرفته و فوق العاده بهینه سرمایشی هستند که گرمای نهان سیال در گردش درون فعالیتهای صنعتی و یا دستگاه های خنک کننده هوا را با استفاده از یک مبرد صنعتی که ممکن است گاز فریون و یا آب مقطر باشد در قسمت اوا پراتور جذب و خنک سازی می کنند و دوباره به آنها باز می گردانند. این سیکل بارها تکرار می گردد. چیلر با استفاده سیکل تبریدی تراکمی کار می کند که به محض شنیدن این موضوع اولین تجهیزاتی برودتی که به ذهن شما می آیند شاید کولر گازی و اسپیلت ها باشند. گرچه این تجهیزات نیز در بسیاری از واحدهای صنعتی ، مسکونی، اداری ، تجاری همچنان بمنظور خنک سازی هوا استفاده می شوند اما به لحاظ عملکرد و میزان سرمایش قابل مقایسه با چیلر نمی باشند چرا که آنها هوای ساختمان را مستقیما با عبور از روی کویل های اواپراتور خنک سازی می کنند و چندان ما را به هوای خنک ایده آل نمی رسانند.

چیلر دارای سه بخش انتقال حرارت به شرح زیر می باشد:
1-توزیع هوای سرد توسط هواساز در محیط هدف و به تبع آن جذب گرمای محسوس و نامحسوس حاصل از اختلاف دمای داخل و خارج، گرمای تابشی، حرارت تولیدی توسط ساکنین و وسایل الکتریکی و… موجب افزایش رطوبت هوا می شود.
2-بازگشت هوای مرطوب به درون هواساز و اختلاط آن با مقداری هوای تازه و نتیجتا کاهش دمای هوا مذکور از طریق عبور آن از روی کویلهای سرمایشی حاوی آب چیلد( دقت نمایید که آب چیلد به هنگام حرکت به سمت چیلر به واسطه همان تبادل حرارتی دمایش بین 8-16 درجه فارنهایت افزایش می یابد.)
3-ورورد این مایع گرم به درون چرخه تبرید چیلر و زودودن گرمای آن توسط کندانسور و اواپراتور

در ادامه شما را با انواع چیلر و مبرد مورد استفاده جهت خنک سازی، عملکرد چیلرها و سیکل تبرید درون هریک از آنها، اجزاء چیلر و قیمت آشنا خواهیم نمود. به شما پیشنهاد می نماییم با مطالعه مطالب مندرج در سایت به آسانی چیلر مورد نظر خود را خریداری نمایید. هلدینگ صنایع برتر مفتخر است تا با کیفیت ترین چیلر مد نظر کارفرمایان و مصرف کنندگان عزیز را با تضمین و گارانتی مدت دار در کمترین زمان مذکور بدون تحمیل هزینه های واسطه گری مستقیما از درب کارخانه تحویل نماید.

استفاده از چیلر در تهویه مطبوع

چیلر آب خنک

در سیستم های تهویه مطبوع ، آب سرد به طور معمول در مبدل های حرارتی ، یا کویل ها(سیم پیچ ها) ، در هواسازها یا انواع دیگر دستگاه های انتهایی که هوا را در فضای مربوطه خود خنک می کنند ، توزیع می شود. سپس آب دوباره در چیلر چرخانده می شود تا مجدداً خنک شود. این کویلهای خنک کننده گرمای محسوس و گرمای نهان را از هوا به آب سرد منتقل می کنند ، بنابراین جریان هوا را خنک می کنند و معمولاً از آن رطوبت می گیرند. یک چیلر معمولی برای کاربردهای تهویه مطبوع حدودا با ظرفیت سرمایشی بین 170هزار تا 24 میلیون بی تی یو(BTU)در ساعت طراحی و تولید می شود. دمای آب سرد بسته به نیاز پروژه یا کاربری می تواند از 2 تا 7 درجه سانتیگراد (35 تا 45 درجه فارنهایت) متغیر باشد .
هنگامی که چیلرهای سیستم های تهویه مطبوع دچار نقص و خرابی می شوند و نیازمند تعمیر یا تعویض هستند در کاربری های بسیار حساس و ضروری ممکن است از چیلرهای اضطراری برای تأمین آب خنک استفاده شود. چیلرهای اجاره ای بر روی یک تریلر نصب می شوند تا بتوانند به سرعت در سایت مستقر شوند . از شیلنگ های بزرگ آب سرد برای اتصال بین چیلرهای اجاره ای و سیستم های تهویه هوا استفاده می شود که این عمل توسط شرکت ها با هزینه مناسب صورت می پذیرد.

استفاده از چیلر در صنعت (چیلر صنعتی)

در کاربردهای صنعتی ، آب سرد یا مایع دیگر درون چیلر از طریق فرآیند یا تجهیزات آزمایشگاهی پمپ می شود. چیلرهای صنعتی برای خنک سازی کنترل شده محصولات ، مکانیسم ها و ماشین آلات کارخانه در طیف وسیعی از صنایع استفاده می شوند. آنها اغلب در صنایع پلاستیک ، تزریق و قالب گیری ، روغن های برشکاری فلز ، تجهیزات جوشکاری ، ریخته گری ، فرآوری شیمیایی ، فرمولاسیون دارویی ، فرآوری مواد غذایی و نوشیدنی ، پردازش کاغذ و سیمان ، سیستم های خلاuum ، منابع تغذیه و ایستگاه های تولید برق ، تجهیزات تحلیلی ، نیمه هادی ها ، خنک کننده هوای فشرده و گاز و همچنین خنک سازی وسایل تخصصی با گرمای زیاد مانند دستگاه های MRI و لیزر و بیمارستان ها ، هتل ها و دانشگاه ها استفاده می شود.
چیلرها برای کاربردهای صنعتی می توانند بصورت متمرکز (بعبارتی ساده تر می توان از یک چیلر مجزا با ظرفیت معین که قادر به تامین نیازهای خنک کننده تمامی دستگاه های صنعتی می باشد) و یا بصورت غیرمتمرکز(هر برنامه یا ماشین چیلر مخصوص به خود را دارد) استفاده شوند. هر رویکرد مزایای خود را دارد. همچنین ممکن است ترکیبی از چیلرهای متمرکز و غیرمتمرکز در یک واحد صنعتی بکار برده شود.
چیلرهای غیرمتمرکز معمولاً اندازه و ظرفیت خنک کنندگی کمی دارند ، معمولاً از 2تن تا 10 تن تولید می شوند. چیلرهای متمرکز به طور کلی در ظرفیت های مختلفی از ده تن تا صدها یا هزاران تن قابل تولید هستند.

انواع چیلر :

چیلرها بر اساس سیکل تبرید به دو دسته چیلر تراکمی و چیلر جذبی تقسیم می شوند. چیلرهای تراکمی فعالیت خود را با استفاده از انرژی الکتریکی و حرکت کمپرسور و تراکم و فشرده سازی بخار آغاز می کنند و چیلرهای جذبی با استفاده از سوخت های فسیلی و جذب گرما این کار را انجام می دهند. هر دو چیلر بر اساس نوع کندانسور مورد استفاده به سه دسته چیلر آب خنک، چیلر هواخنک و چیلر تبخیری تقسیم می گردند.

چیلر تراکمی

چیلر

چیلر تراکمی (compression chiller) بر اساس تراکم و فشرده سازی گاز مبرد یا سیکل تبرید تراکمی بخار (کارنو) که نوعی سیکل ترمودینامیکی است عمل خنک سازی و سرمایش را انجام می دهد. در این چیلر از یک ماده مبرد گازی شکل صنعتی محیط دوست استفاده می گرددد. گاز مبرد بعد از فشرده سازی توسط کمپرسور به سوی کندانسور رفته و در آنجا دچا افت فشار شده و کنادنس می گردد و بعد بواسطه لوله مویین به سوی اواپراتور رفته و در آنجا گرمای محیط را جذب و سرما خود را به اواپراتور جهت خنک کاری محیط یا ماشین آلات و فرآیندهای صنعتی می دهد.

انواع چیلر تراکمی

همانطور که در بالا ذکر شد چیلر تراکمی بر مبنای نوع کندانسور به سه دسته هواخنک، آب خنک و تبخیری تقسیم می شود و بر مبنای نوع کمپرسور در چهار مدل رفت و برگشتی، اسکرال، اسکرو، گریز از مرکز طراحی و تولید می گردد.

چیلر تراکمی هواخنک

در چیلر هواخنک از کندانسور هوایی که مجهز به فن هایی می باشد جهت خنک سازی گاز مبرد استفاده می گردد. هوا در این کندانسور توسط فن در بین لوله های حاوی گاز مبرد خروجی از کمپرسور عبور داده می شود و بدین ترتیب گاز مبرد کندانس می گردد. نکته مهم در استفاده از این نوع چیلر این است که نیازمند برج خنک کننده نمی باشد و مهمترین کاربرد آنها در واحدهای مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی در دو مدل اسکرال با ظرفیت های پایین و اسکرو بالا می باشد.

چیلر تراکمی آب خنک

چیلر آب خنک

در چیلر تراکمی آب خنک جهت فرآیند تبرید از کندانسور آبی که حاوی آب می باشد استفاده می گردد. مبرد متراکم شده بعد از ورود به کویل های درون کندانسور در تماس با آب قرار گرفته و با استفاده از تبخیر آب گرمای خود را از دست داده و در بارهای سرمایشی بالا دارای راندمان بالا می باشد. آب خروجی از کندانسور جهت سرد شدن نیازمند استفاده از برج خنک کننده می باشد. نکته مهم در این نوع چیلر مصرف انرژی کمتر نسبت به چیلر هواخنک می باشد.

چیلر با کمپرسور رفت و برگشتی

اولین نوع کمپرسورهای مورد استفاده در چیلر از نوع سیلندر پیستونی بود که مبرد وارد صفحه پیستون می شود و با حرکت رفت و برگشتی سلندر فشرده می گردد. این نوع کمپرسورها دارای دو قطعه اصلی سوپاپ ساکشن و دیسشارژ می باشد. نیروی منتقل شونده از الکتروموتور به سیلندر توسط میل لنگ که متصل به شاتون و پیستون است صورت می پذیرد. مبرد پس از ورود به کمپرسور وارد کارتر شده و با حرکت رو به پایین کمپرسور وارد محفظه پیستون می گردد و به هنگام برابری فشار سیلندر و محفظه کمپرسور سوپاپ ساکشن بسته می شود و پیستون به پایین ترین حد می رسد و با حرکت رو به بالا موجب تراکم سازی مبرد می گردد. با باز شدن سوپاپ دیسشارژ مبرد از کمپرسور خارج می گردد. این چیلر در ظرفیتهای متوسط با توان کمپرسور 10 – 80 اسب بخارمورد استفاده می باشد.

چیلر با کمپرسور اسکرو (SCREW Chiller )

از کمپرسور اسکرو در چیلرهای تراکمی با ظرفیت تبرید بالا بین 40 -1200تن تبرید استفاده می گردد و دارای دو روتور می باشند که بر روی یکدیگر می لغزند و با چرخش آنها بر روی یکدیگر، مبرد متراکم می شود. این کمپرسور با مبردهای و HFC و HCFC که در چیلرها مناسب ترین نوع مبرد هستند سازگار می باشد. از ویژگی های مثبت آن می تواند به واکنش هوشمند نسبت به دمای بالای سیم پیچ اشاره نمود که علت آن وجود محافظ PTC می باشد. این نوع چیلرها دارای سیستم راه اندازی اتوماتیک بی بار در حین استارت می باشند و به همین سبب میزان فشار مکانیکی وارد بر قطعات و برق مصرفی کاهش می یابد. کنترل ظرفیت چیلرهای اسکرو مرتبط با روغن و حرکت اسلایدر می باشد. نسبت تراکم در انتخاب حجم و ظرفیت چیلر اسکرو اهمیت دارد.

چیلر با کمپرسورسانتریفیوژ (گریز از مرکز)

در چیلر گریز از مرکز (Centrifugle chiller) کمپرسور دارای یک ایمپلر یا همان پروانه می باشد که با چرخش آن به گازمبرد نیروی گریز از مرکز وارد می شود و انرژی جنبش ذرات مبرد موجب متراکم شدن آن می گرد. مبرد در این چیلراز قسمت مکش وارد کمپرسور و از قسمت تخلیه خارج می گردد.استفاده از کمپرسور گریز از مرکز در چیلرهای بالای 300 تن و در ظرفیتهای بسیار بالا (تا 2000تن) مناسب می باشد. مهمترین عیب این چیلرها تولید صدای بالا می باشد.

چیلر با کمپرسور اسکرال (SCROLL Chiller)

چیلرهای اسکرال که متشکل از دو دیسک حلزونی یکی ثابت و دیگری متحرک است می باشد. کمپرسور اسکرال نوعی کمپرسور با جابجایی مثبت است. مبرد بواسطه چرخش دیسک متحرک در مابین دو صفحه متراکم می گردد. این چیلرها در ظرفیت های پایین تولید می گردند و در مواردی که با بار کم دستگاه نیاز است کار کند مورد استقبال قرار می گیرد. میزان تولید صدا و ارتعاش آن پایین بوده و تعداد قطعات متحرک کمتری داشته به همین سبب طول عمر بالایی دارند. در مقابل بازگشت مایع مبرد به درون کمپرسور مقاومت می کند. دارای سیستم حفاظت الکترونیکی موتور می باشد. COPآن بالاتر از 3می باشد.

اجزاء چیلر تراکمی

چیلر تراکمی دارای دو گروه تجهیزات اصلی و فرعی می باشند که در ذیر به آنها اشاره می کنیم:

قطعات اصلی
ا-الکتروموتور: این قطعه سبب آغاز کننده فعالیت چیلر می باشد و در حقیقت تامین کننده نیروی کمپرسور است.
2-کمپرسور: این قطعه موظف به فشرده سازی گاز مبرد خروجی از اواپراتور می باشد.
3-کوپلینگ : میل لنگ را به الکتروموتور متصل می کند.
4-کندانسور: در این محفظه گاز متراکم شده دچار افت فشار می گردد و کندانس(سرد) می شود. و در دو مدل صفحه ای یا پوسته – لوله می باشد.
5-اواپراتور : ماده مبرد پس از عبور از شیر انبساط در اواپراتور چیلر داخل لوله‌های مسی تبخیر شده و به صورت بخار از اواپراتور خارج می‌شود. تبخیر در اواپراتور باعث سرد شدن آب جریانی در پوسته می‌گردد. آب سرد شده از محل بطرف هواساز و فن کویلها جریان می‌یابد.
6-شیر انبساط ( لوله موئین ) : بر اساس فشار و دمای گاز خروجی از کندانسور میزان ورود مبرد به اواپراتور را تنظیم می کند.

قطعات فرعی
7-شیر برقی : این قطعه مسیر مبرد را باز و بسته می کند.
8-لوله خروج مایع مبرد از کندانسور
9-شیر سرویس کندانسور: به هنگام تعمیر چیلر موظف به بستن لوله خروجی کندانسور می باشد.
10-شیر تغذیه ماده مبرد: شارژ کننده مبرد به درون کمپرسور می باشد.
11-فیلتر درایر یا صافی رطوبت گیر: برای جلوگیری از ورود رطوبت و مواد جامد به سیستم ابه کار برده می شود..
12-شیشه رویت یا سایت گلاس: نشان دهنده میزان مبرد و یا رطوبت می باشد.
13–لوله رانش: گاز خروجی کمپرسور را به سمت کندانسور هدایت می کند.
۱۴-لوله مکش :وظیفه انتقال گاز خروجی اواپراتور به قسمت مکش کمپرسور را دارد.
۱۵-تابلو وسایل اندازه‌گیری و کنترل فشار :بر روی این تابلو مانومترهای فشار زیاد و فشارکم ، کنترل فشار کم و زیاد و کنترل فشار روغن روی آن نصب شده‌اند.

طرز کار چیلر تراکمی

در وهله ی اول مبرد در حالت گاز وارد کمپرسور می شود و در آنجا بر اساس نوع کمپرسور به طرق مختلفی فشرده و متراکم می گردد و درجه حرارت آن به میزان زیادی افزایش می یابد، در مرحله بعد مبردی که فشرده و متراکم شده است، به کندانسور وارد می شود. در کندانسور، مبرد می بایست به یکی از دو روش اب خنک یا هوا خنک، حرارت خود را از دست بدهد تا بتواند از حالت گاز به حالت مایع تبدیل شود.
در مرحله بعد ، مبرد از حالت گازی شکل خود به حالت مایع تبدیل شده و وارد شیر انبساط وارد میشود و با کاهش فشار آن، دوباره به حالت گازی تبدیل می شود. بعد از گذشتن از این مرحله، مبرد با فشار کمی وارد اواپراتور شده و با جذب و گرفتن حرارت آب و خنک سازی آن مجدد به شکل گازی وارد کمپرسور می شود. این سیکل بارها تکرار می گردد تا آب خنک تحویل سیستم های تهویه مطبوع و فرآیندهای صنعتی دهد.

کنترل کننده های چیلر تراکمی

در چیلر تراکمی به منظور محافظت از کمپرسور و اواپراتور از سه کنترل کننده زیر استفاده می گردد:
1-کنترل کننده آنتی فریز اواپراتور
2-کنترل کننده فشار بالا و پایین کمپرسور
3-کنترل کننده روغن کمپرسور

عیب یابی چیلر

سرویس و تعمیر چیلر نیازمند دانش و تخصص می باشد که در حیطه فعالیت تعمیرکاران حرفه ای چیلر می باشد. چیلر همانند بسیاری از تجهیزات صنعتی و نیمه صنعتی دارای عمر مفید می باشد که در این بازه ی زمانی ممکن است شاهد اختلال در عملکرد و وجود نقص در سیستم باشید و به تبع آن چیلر نیاز سرمایشی شما را تامین نکند. عیب یابی چیلر بحثی کاملا تخصصی است که در این بخش از سایت سعی بر آن داریم تا حدی شما را از آن مطلع نماییم پس خواهشمندیم دقایقی را جهت مطالعه در این بخش درنگ نمایید.

به هنگام بروز حوادث بصورت زیر عمل کنید :

 1. از کل به جزء عیب یابی کنید
 2. به خطاها وآلارم های چیلر توجه کنید

مهمترین نقایصی که در چیلرها رخ می دهند به شرح زیر است. لطفا به دقت به موارد زیر توجه نمایید.

 1. روشن نشدن کمپرسور چیلر
  • قطع سوئیچ
  • سوختن یا برداشته شدن فیوز
  • فعالیت آورلد کمپرسور
  • وجود قطعی و اتصال در سیم کشی
  • نقص در سیستم کنترل
  • نقص در خازن
  • افت ولتاژ بیش از حد
  • بسته شدن یا چسبیدن رله کنتاکت
  • اتصال در موتور کمپرسور
  • قطع های پرشر
  • فشار روغن را چک کنید
 2. کمپرسور استارت خورده لیکن روی دور زیاد است.
  • نقص سیم کشی
  • افت زیاد ولتاژ
  • رله کنتاکت باز است
  • خازن راه انداز خراب است یا ظرفیت آن کم است
  • موتور و مکانیسم داخلی کمپرسور دارای نقص یا قطعی است
 3. کمپرسوربعد از استارت سریعا خاموش می شود
  • قطع آورلود
  • فرمان قطعی توسط ترموستات
  • نشت گاز مبرد از شیر برقی یا شیر دهش
  • کمبود گاز مبرد در مدار
  • اختلال در تجهیزات شیر انبساط
 4. کمپرسور بعد از کلی استارت روشن می شود
  • پایین بودن ولتاژ
  • پایین بودن رنج خاموش و روشن شدن ترموستات و یا محکم نبودن بالب ترموستات
  • نقص فنی رله کنتاکت و یا خازن
  • انسداد فیلتر درایر ، صافی و شیرآلات
 5. کمپرسور چیلر اصلا خاموش نمی شود
  • پایین بودن ظرفیت دستگاه
  • بزرگ بودن فضای تهویه
  • یخ زدگی کویل اواپراتور
  • نقص فنی و یا گرفتگی در سیستم مبرد
  • کثیفی در کندانسور و یا کویلها
  • استقرار چیلر در محیطی بسیار گرم
  • وجود هوا و یا گازهای غیرقابل تقطیر در فریون
  • خرابی و نقص شیر انبساط اواپراتور

چیلر جذبی

تصویر چیلر جذبی

چیلر جذبی دستگاهی است که با استفاده سوختهای فسیلی و گاز و سیکل تبرید جذب گرما، آب سرد مورد نیاز تجهیزات را تامین می کند. در این چیلرها از آب مقطر و لیتیوم بروماید بعوان سیال و مبرد استفاده می گردد.

انواع چیلر جذبی

چیلرهای جذبی بر مبناع نوع مبرد و سیال جاذب به دو دسته چیلرهای آب و آمونیاک و یا آب و لیتیوم بروماید تقسیم می گردند و بر مبنای مکانیز و سیکل تبرید و اجزا آن به 5 دسته که خود بر مبنای منبع انرژی (بخار ، آب گرم، آب داغ و یا شعله مستقیم ) به چند مدل تقسیم می گردند.

در زیر انواع چیلر جذبی بر اساس سیکل تبرید و اجزا عبارتند از :

 1. چیلر جذبی تک اثره(single effect)
 2. چیلر جذبی دو اثره(Two effect)
 3. چیلر جذبی 3اثره(triple effect)
 4. چیلرهای ضد کریستال
 5. چیلر جذبی شعله مستقیم

اجزای چیلر جذبی :

چیلر جذبی ها دارای قطعات اصلی زیر می باشند و بسته به نوع چیلر قطعات فرعی دیگر به آنها اضاف می گردند که در ذیل اجزای اصلی چیلر جذبی به همراه نقش آنها در چیلر جذبی ذکر می نماییم :
ژنراتور : این قطعه با استفاده از حرارت موجب تغلیظ ماده جاذب یا همان لیتیوم بروماید می گردد و غلظت آن را به غلظت اولیه می رساند و انرژی مورد نیاز سیکل تبرید را فراهم می کند.
کندانسور : بخار مبرد خروجی از ژنراتور را به مایع تبدیل می کند.
اواپراتور : مایع درون کندانسور را سردسازی می کند و به سوی چرخه تهویه یا سرمایش ماشین آلات و فرآیندهای صنعتی برمی گرداند.
مبدل حرارتی: تبادل کننده حرارت مابین محلول غلیظ خروجی ژنراتور و محلول رقیق خروجی بخش ابزوربر می باشد.
ابزوربر (جاذب): این قطعه بخار مبردی را که در اواپراتور تبخیر شده است را جذب می کند تا فشار در حالت خلا درون اواپراتور حفظ گردد.
پمپ انتقال مبرد و محلول : این قطعه از انرژی الکتریکی جهت انتقال محلول و مبرد استفاده می کند

قیمت چیلر

قیمت چیلر

اینکه چیلر مورد نظرشما از چه مکانیزمی جهت فرآیند تبرید استفاده می کند(تراکمی یا جذبی) ، از چه کندانسوری بهره می برد (هواخنک ، آب خنک ، تبخیر) و یا اینکه نوع کمپرسور مورد استفاده در آن از کدام نوع می باشد، ظرفیت سرمایش و پارامترهای بسیار دیگر در قیمت چیلر مورد نظر شما تاثیر خواهند گذاشت. اما اینها تمام کلیاتی می باشند که ما بعنوان تولید کننده چیلر در سایت خود جهت خرید چیلر قید می کنیم، اگر شما قصد خرید چیلر را داریم می بایست حتما با کارشناسان ما تماس بگیرید و نیازهای پروژه خود را در اختیار آنها قرار دهید تا نیاز سنجی ها و برآوردهای اولیه صورت پذیرد و لیست حاوی مشخصات فنی دستگاه به همراه قیمت آنها را در اختیار شما کارفرمایان و مشتریان عزیز قرار دهند تا شما بزرگواران بتوانید بهترین خرید را داشته باشید. جهت استعلام قیمت چیلر به شما پیشنهاد می کنیم با ما تماس بگیرید.

قبل از دستگاه چیلر همواره یک دستگاه برج خنک کننده قرار می گیرد چرا که چیلر فقط میتواند آب با دمای حداکثر 29 درجه سانتی گراد را پذیرش کند و تا دمای 4 درجه سانتی گراد پایین بیاورد.

محصول مرتبط : رادیاتور

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]