یخساز صنعتی

یخساز صنعتی

یخساز صنعتی وسیله ایست که به صورت اتوماتیک و بدون دخالت دست و اپراتور آب را در اشکال مختلف منجمد می کند و یخ می سازد.

یخ شکلی از آب است که در دمای زیر صفر درجه تشکیل می شود و در مصارف مختلفی اعم از صنعتی و خوراکی مورد کاربرد قرار می گیرد.

شاید تصور کنید یخ فقط در مصارف خوراکی مانند خنک کردن نوشیدنی ها و مواد غذایی کاربرد دارد اما این تصور اشتباه است درادامه به روند تولید و اجرای برخی محصولات اشاره خواهیم کرد که بدون یخ و یخساز صنعتی امکان پذیر نیست.

 • کشتارگاه های طیور یکی از مصرف کنندگان اصلی یخ هستند.کشتار طیور و تولید گوشت پرندگان به صورت صنعتی بدون استفاده از یخ امری غیر ممکن است.
 • در بتن ریزی های عظیم مانند سد ها و یا بچینگ های سیمان مخصوصا درمناطق گرمسیری یخ نقش اساسی را ایفا می کند زیرا با کاهش دمای تن گرمای حاصل شده از واکنش های سیمان را خنثی کرده و از ترک خوردن بتن جلوگیری می کند.
 • در شرکت های تولید نان صنعت و بیسکوئیت و کیک یخ برای عمل آوری خمیر جزئی لاینفک است.
 • در شرکت های فرآوری و صید آبزیان استفاده از یخ به طور مداوم صورت می گیرد.
 • رستوران، محل های سرو غذا و…. دیگر کاربردهای یخ و یخساز صنعتی هستند.

حال با توجه به اهمیت یخ در زندگی نوین مسئله تولید یخ به صورت صنعتی شکلی پر اهمیت تر به خود می گیرد. پیشنیان برای نگهداری مواد غذایی از یخچال های طبیعی و سردآب ها استفاده می نمودند ولی با افزایش جمعیت و پیشرفت تکنولوژی استفاده از فن آوری و انرژِ برق جای خود را به استفاده از موقعیت های طبیعی داد.

امروه برای تولید یخ انواع دستگاه های یخساز صنعتی وجود دارند که در کوتاه ترین زمان ممکن یخ هایی با اشکال دلخواهتان تولید می کنند.

در سال های اخیر با پیشرفت بشر در زمینه مسائل بهداشتی استفاده از آب پاک و متعاقبا یخ سالم و بهداشتی اهمیت ویژه ایی پیدا کرده است و در همین راستا دستگاه های یخساز صنعتی که به صورت اتوماتیک هستند اهمیت ویژه ایی پیدا کرده اند.

انواع یخساز صنعتی

یخساز صنعتی به انواع مختلفی تقسیم می شود که معمولا این تقسیم بندی بر اساس نوع یخی است که این یخساز ها تولید می کنند. به صورت استاندارد در صنعت یخسازی ما با 4 مدل یخ و یخساز سروکار داریم :

 1. یخساز صنعتی مکعبی یا حبه ای که در رستوران ها استفاده می شود .(CUBE ICE)
 2. یخساز قالبی در قالب های بزرگ که در گذشته در مصارف صنعتی استفاده می شد.(BLOCK ICE)
 3. یخساز پولکی یا پودری که یخ هایی به شکل خورد شده تولید می کنند که در ابعاد 3در4 به ضخامت 2تا 3میل است(FLAKE ICE)
 4. یخساز صنعتی لوله ایی که یخ هایی به شکل لوله های تو خالی در ابعاد 3 در قطر 2 تولید می کند (TUBE ICE)

البته اشکال دیگری از یخساز های صنعتی نیز هستند که بسته به مصارف خاص تولید می شوند ولی به اندازه این مدل یخساز ها پر طرفدار نیستند و خط تولید های بزرگ برای ساخت آن ها وجود ندارد.

سازنده یخ ساز صنعتی

همانطور که به طور ضمنی اشاره شد یخسازهای صنعتی هر کدام برای مصرفی خاص مورد استفاده هستند و هرکدام دارای ویژگی مخصوص به خود هستند.

یخساز قالبی که تقریبا قدمی ترین نوع کارخانه های یخسازی نیز می باشد تقریبا منسوخ شده است و دلایلی که می توان برای خارج از رده بودن یخساز قالبی می توان اشاره کرد.

 • سخت بودن استفاده از آن برای مصرف کننده به دلیل بزرگ بودن هر قالب یخ که حدود 25 کیلوگرم است.
 • روش یخسازی در یخساز قالبی به صورت دیفراسی است و زمانی در حدود 11 ساعت باید آب راکد بماند تا یخ شکل بگیرد و در این فاصله آب با هوای محیط در ارتباط است و امکان آلوده شدن آن بسیار بالاست
 • یخی که در یخساز قالبی تولید می شود در نقطه صفر درجه ساخته می شود و به همین دلیل کیفیت و ماندگاری پایینی دارد.

به طور کلی در میان یخساز های صنعتی یخساز پولکی بهترین و با کیفیت ترین یخ را تولید می نماید و برای فعالیت های صنعتی مناسب می باشد.

قبل از یخساز صنعتی استفاده از یک سختی گیر آب الزامی است.

مزایای یخساز صنعتی

در گذشته هنگامی که سخن از یخ قالبی و بزرگ به میان می آمد تصور عامه بر این بود که باید یک مکان بزرگ شبیه یک کارخانه این فعالیت را انجام دهد در حالیکه امروزه اصلا چنین نمی باشد.

یخسازهای صنعتی تجهیزات تقریبا کوچکو ارزان قیمتی هستند که چندان فضای برای نصب آنها نیاز نیست در عین اینکه می توان هر مدل و قالب یخی را با وزن حتی بیش از 25 کیلو گرم را تولید نمود. در ذیل به برخی از مزیتهای استفاده از یخسازهای صنعتی و قالبی می پردازیم :

 1. تولید یخ های کاملا بهداشتی و خوراکی و مطابق با استانداردهای بهداشتی
 2. اشغال کمترین فضا بمنظور نصب این این دستگاه
 3. قیمت نسبت ارزان نسبت به فعالیت و ظرفیت تولید
 4. استفاده بهینه از انرژی برق و مصرف بهینه این انرژی
 5. عدم وجود خطر در قسمت موتور و کندانسور و اواپراتور و ایمنی بالای دستگاه یخساز صنعتی
 6. عمر مفید و ماندگاری بالا
 7. استفاده راحت و آسان از یخساز صنعتی و عدم نیاز به نیروی انسانی زیاد جهت تولید و عرضه یخ
 8. دارای راندمان و بازده بالا
 9. کیفیت بالای یخ های تولید شونده توسط یخ ساز صنعتی
 10. هزینه نگهداری و تعمیر پایین به سبب برخورداری از موتورهای سمی هرماتیک

مشخصات یخساز صنعتی

یخساز صنعتی هم مانند سایر ماشین آلات صنعتی از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. هر کدام از این قسمت ها وظیفه خاصی را دارند و هر گونه ایراد در عملکرد هر قسمت باعث از کار افتادن دستگاه و در نهایت تولید نشدن یخ می گردد. به طور کلی یخساز های صنعتی از یک یونیت سرمایشی و یک اواپراتور تشکیل می شوند که تمامی این قطعات بر روی یک استراکچر فلزی نصب می شود.

یونیت سرمایشی خود از بخش های مختلفی تشکیل می شود و وظیفه آن ایجاد برودت و سرما است. هر یونیت سرمایشی از یک کمپرسور ، کندانسور ، ریسیور ، فیلتر درایر ،اکسپنشن و…. تشکیل می شود.

سیکل تبرید به زبان ساده با عکس زیر قابل تشریح است. در واقع سرما وجود ندارد ما فقط با گرما به عنوان صورتی از انرژی سر و کار داریم و محل یا ماده ایی که گرمای آن گرفته شود سرد می شود .حال این گرفتن گرما می تواند مانند سیالی مثل آب باشد که بازده بسیار پایینی دارد یا با استفاده از گاز های مبرد مانند فریون و آمونیاک باشد که داری بازده بسیار بالایی است.

کارکرد یخساز

در یخساز های صنعتی ما بخش دیگری نیز داریم که با نام اواپراتور شناخته می شود .اواپراتور در واقع رابط بین آب و گاز مبرد است و محلیست که در آن یک واکنش گرماگیر اتفاق افتاده و یخ ساخته می شود.بسته به نوع یخ و شکل آن اواپراتور نیز تغییر می کند.

مثلا در یخساز قالبی اواپراتور به شکل قالب های مکعبی و در یخساز پولکی به شکل یک درام ثابت است که تیغه ایی در داخل آن می چرخد. در یخساز صنعتی آب یا مایعی که نیاز داریم منجمد شود بر روی اواپراتور ریخته می شود و اواپراتور گرمای آن را می گیرد و توسط سیکل تبرید به خار ج از محیط یخساز صنعتی منتقل می کندو در نهایت آب را منجمد می کند.

مشخصات فنی و ویژگیهای یخسازهای صنعتی

 • استفاده از ورق گالوانیزه گرم و ضخیم روسی و یا استنلس استیل 304 در ساخت بدنه دستگاه
 • استفاده از پمپ موتوژن با رده انرژی A
 • استفاده از کویل های مسی فشار قوی
 • دارای کمپرسور سمی هرمتیک
 • استفاده از کندانسور هواخنک مجهز به لوله های مسی فین دار( فین های آلومینیومی9
 • مجهز به فیلتر داریر
 • استفاده از هیت ایکسچنجر بمنظور جلوگیری از یخ زدگی سیال تبادل حرارت
 • استفاده از ترموستات جهت بهینه سازی مصرف انرژی الکتریکی
 • مجهز به شیر خدکار کنترل فشارداخلی کندانسور
 • مجهز به پنل تابلو برق رله کنتاکت جهت کنترل نوسانات برق
 • مجهز به ساید گلس
 • مجهز به شاسی قوی جهت حمل آسان
 • استفاده از عایق الاستومر فرانسوی( تحمل دمای منفی 70 درجه) جهت جلوگیری از اتلاف انرژی
 • استفاده اویل پرشردانفوس جهت کنترل فشار و روغن درون کندانسور
 • مجهز به اویل سپراتور جهت تفکیک روغن و سیال

قیمت یخساز صنعتی

قیمت یخساز صنعتی بسته به کیفیت متریال بکار رفته در آن تفاوت خواهد کرد. در یخساز صنعتی ما با دو شکل از متریال سر و کار داریم یکی ماشین آلاتی مانند کمپرسور و کندانسور که تفاوت در برند و کشور سازنده آن اختلاف زیادی در قیمت و کفیت دستگاه یخساز خواهد داشت.

مثلا در یخساز صنعتی استفاده از کمپرسور بیتزر یا تکامسه اصل قیمتی حدودا دو برابری تسبت به نمونه های چینی و های کپی دارند.از طرفی متریال بکار رفته در استراکچر نیز بسیار اهمیت دارد.

قیمت یخ‌ ساز صنعتی

در یخسازهای صنعتی به دلیل در تماس بودن دائم دستگاه با آب و همچنین استفاده از یخساز های صنعتی معمولا در محیط های گرم و مرطوب ما همیشه با مشکل اکسید شدن فلز سرو کار داریم که هم باعث کاهش عمر مفید دستگاه می شود و هم از لحاظ بهداشتی مورد تایید نمی باشد.

به این منظور بسیاری از تولید کنندگان یخساز صنعتی اقدام به رنگ آمیزی فولاد با یک لایه اپوکسی می نمایند یا فولاد بکار رفته در دستگاه یخساز صنعتی را گالوانیزه سخت (گرم) می کنند.

گروه هلدینگ صنایع برتر مفتخر است که در ساخت دستگاه های یخساز صنعتی خود مطابق با آخرین استانداردهای جهانی عمل نموده و تمامی بخش های فلزی دستگاه های یخساز صنعتی تولیدی خود را از متریال استنلس استیل 304 استفاده نموده و خیال مشتریان و تیم پیشتیبانی و گارانتی خود را از این بابت آسوده نماید.

محصول مرتبط : ماشین ظرفشویی صنعتی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]

2 دیگاه