سپتیک تانک

سپتیک تانک

سپتیک تانک یک محفظه آبگیر است که از جنس آجر، بتن، فایبرگلاس، PVC یا پلی اتیلن ساخته شده است. فاضلاب و پساب تولید شده از طریق یک لوله از داخل یک ساختمان یا توالت خارجی برای تصفیه اولیه به داخل مخزن سپتیک هدایت میشود. فرایندها و فعل و انفعالات بی هوازی درون سپتیک تانک، مواد جامد و ارگانیک را کاهش می دهند و تصفیه فاضلاب انجام میشود. در نهایت فاضلاب به داخل چاه جذبی نفوذ کرده یا از طریق یک لوله فاضلاب به یک ایستگاه تصفیه نیمه متمرکز منتقل می شود. لجن به جای مانده نیز باید به طور منظم از محوطه خارج و تخلیه شده و به درستی دفع شود.

تعریف سپتیک تانک

به زبان ساده ترمیتوان گفت سیستم سپتیک تانک پلی اتیلن یک ساختار تصفیه فاضلاب زیرزمینی است که معمولا در کارگاه های ساختمانی، کمپ های کارگری، بیمارستان های در دست اجرا، مناطق روستایی بدون سیستم های فاضلاب متمرکز و… استفاده می شود.

سپتیک تانک برای ذخیره موقت فاضلاب خانگی و آپارتمان های انبوه به منظور زلال سازی و رقیق نمودن فاضلاب انسانی به کار میرود. در واقع نوعی پیش تصفیه فاضلاب در این مخازن رخ میدهد. عملکرد این مخازن به روش بی هوازی، استفاده از باکتری بیهوازی و ایجاد جلبک – لجن فعال، می باشد.

مخازن سپتیک دوجداره پلی اتیلن تولیدی هلدینگ صنایع برتر قابلیت تحمل بار ترافیکی تا هر وزنی را دارا بوده و تا عمق 13.5 متر زیر زمین قابل دفن هستند. این موضوع به هنگام طراحی از اهمیت بالایی برخوردار است. لذا تقاضا داریم بهنگام استعلام خرید این محصول موضوع میزان ترافیک و حجم خاک روی مخزن حتما بصورت نکته کلیدی مد نظر قرار دهید. این موضوع نیاز است به تولید کننده جهت طراحی سازه و تولید محصول مناسب اطلاع داده شود.

 

سپتیک تانک

کاربرد سپتیک تانک

کاربرد سپتیک تانک بسیار متنوع است و در صنایع مختلف و اماکن مسکونی کاربرد فراوانی دارد. از این مخازن می توان در بیمارستان ها برای تصفیه فاضلاب بیمارستان استفاده نمود. از دیگر کاربردهای آن می توان به کاربرد آن در صنایع مختلف اشاره کرد که به کمک این سیستم می توان فاضلاب بسیاری از کارخانجات و واحد های تولیدی را تصفیه نمود و برای استفاده مجدد آب این کارخانجات اقدام کرد. در این صورت در کاهش هزینه ها بسیار مفید خواهد بود.

استفاده از این سپتیک تانک فاضلاب در هتل ها نیز بسیار مرسوم شده است . سپتیک تانکها در بحث خانگی نیز بسیار کاربرد پیدا کرده و استفاده از آن یکی از بخشنامه های لازم الاجرای کشور در برخی مناطق می باشد. از همین رو واحد های مسکونی مجاب به استفاده از گندانبار در واحد های مسکونی خود می باشند. ویلا ها نیز از جمله دیگر استفاده کنندگان این محصول محسوب میشوند.

کاربرد سپتیک فاضلاب
بخشهای مختلف سپتیک تانک

سپتیک تانک ها مخزن های ساده ای هستند که توسط یک دیواره جدا کننده به دو بخش تقسیم می شود. بخش اول که معمولاً دو سوم از حجم کل مخزن را شامل می شود به منظور جدا سازی مواد جامد تعبیه می شود. مواد جامد فاضلاب انسانی معمولاً به صورت سرباره می باشند که در برخورد با دیواره جدا کننده از حرکت به سمت بخش دوم باز می مانند.

در بخش اول که اصولا معادل دو برابر قسمت دوم حجم دارد، مواد و ذرات درشت ته نشین شده و در کف مخزن انباشته می شوند. چربی ها و روغن های شناور نیز بر روی سطح مایع درون سپتیک جمع میشوند. از این مخزنها جهت پیش تصفیه، تصفیه بیهوازی فاضلاب، متعادل سازی و یا ایستگاه پمپاژ فاضلاب در تصفیه خانه های بزرگ استفاده می شود.
این موضوع یعنی ساختار داخلی سپتیک تانک به جنس بدنه بستگی ندارد. یعنی مخازن سپتیک فایبرگلاس یا بتنی و یا پلی اتیلن هر سه دارای یک وظیفه هستند. یعنی جداسازی فاضلاب جامد درون پساب خروجی از منبع فاضلاب و تبدیل این فاضلاب جامد به فاضلاب مایع قابل جذب توسط چاه جذبی.

مخازن سپتیک ساخته شده در شرکت هلدینگ صنایع برتر از جنس پلی اتیلن یا فایبرگلاس می باشد. در قسمت میانی دیواره جدا کننده سوراخی به قطر 200 الی 300 میلیمتر تعبیه می شود. بنابراین هم مانع عبور مواد جامد ته نشین شده و هم مواد جامد سرباره به بخش دوم می شود.

دانلود نسخه PDF کاتالوگ سپتیک تانک هلدینگ برتر.

تصویر زیر به صورت شماتیک ساختمان و نحوه عملکرد این سیستم را نشان می دهد.

نقشه سپتیک تانک

مخزن سپتیک تانک به طور کلی دارای 2 قسمت بوده که با 1 یا 2 دیواره جدا کننده تحت عنوان بافل جدا شده اند. سایز لوله های ورودی و خروجی (فلنچ) دلخواه میباشد. کارفرما می تواند سایز فلنچ ورودی و خروجی را قبل از تولید تعیین نماید و به کارخانه اعلام کند.

این سیستم دارای یک ونت هوا میباشد که گازهای تولید شده ای همچون H2S و Co2 را به بیرون از سپتیک تانک هدایت میکند.

انواع سپتیک تانک

مخازن سپتیک بر اساس جنس بدنه به 5 دسته کلی تقسیم بندی می شوند که دو مدل از آنها امروزه کاررد بسیار کمتری دارند. انواع سپتیک تانک عبارتند از:

 1. نمونه‌های سنگی
 2. مدل آجری با مصالح پای کار و یا مخزن سپتیک درجا
 3. سپتیک تانک بتنی پیش ساخته یا آماده
 4. سپتیک کامپوزیت یا فایبرگلاس
 5. مخازن سپتیک پلی اتیلن دوجداره

انواع سپتیک تانک پلی اتیلن خود به دو دسته تقسیم می شوند: اول سپتیک دوجداره و دوم سپتیک تانک های تک جداره  یا روتاری.

همچنین این شرکت توانایی ساخت سپتیک تانک Core less tube را داراست. از این رو مشتریانی که قصد خرید سپتیک نوع Core Less Tube را دارند میتوانند با مشاورین ما در بخش پشتیبانی فنی تماس حاصل کنند. استفاده از کورلس تیوب به معنی کاهش قیمت تمام شده از طریق کاهش مصرف پلی پروپیلن می باشد.

پلی اتیلن مورد استفاده در تولید سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره تصفیه فاضلاب بی هوازی هلدینگ صنایع برتر از نوع سنگین (HDPE 80 (EX3 می باشد که توسط شرکت پتروشیمی امیرکبیر تامین می گردد. طبق استاندارد DIN 8074 پلی اتیلن سنگین، قابلیت تحمل 8 کیلو نیوتن بر مترمربع و دمای 80 درجه به مدت 170 دقیقه را داراست. این پلیمر حداقل زمان عمر 50 سال تحت فشار و دمای مناسب را دارا می باشد.

جرم حجمی یا چگالی پلی اتیلن سنگین 944 کیلوگرم بر مترمکعب می باشد. بنابراین سپتیک ساخته شده علیرغم برخورداری از استحکام بالا، از وزن فوق العاده کمتری نسبت به بتن برخوردار است. در برخی از پروژه ها به دلیل تاکید کارفرما بر تحمل درجه حرارت بالاتر ار 80 درجه سپتیک و مخزن پلی اتیلن دوجداره، هلدینگ صنایع برتر نسبت به استفاده از مواد pp اقدام می نماید. این موضوع باعث انحصار گروه ما در تولید مخازن سپتیک پلی اتیلن ، پلی پروپیلن دوجداره بیهوازی گردیده است.

سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره تولیدی هلدینگ صنایع برتر قابلیت تحمل بار ترافیکی را دارا بوده و تا عمق 13.5 متر زیر زمین قابل دفن هستند. بازار کشورهای افغانستان، ترکیه، عراق، ارمنستان و آذربایجان هدف اصلی هلدینگ صنایع برتر در تولید این محصول می باشد

محاسبات سپتیک تانک

همانطور که گفته شد دستگاه سپتیک تانک به منظور پیش تصفیه فاضلاب انسانی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین هدف از نصب آن حذف حدود 30 الی 50 درصد بار آلودگی فاضلاب است. چون در این سیستم شرایط بیهوازی برقرار است که منجر به تولید مواد اسیدی و کاهش pH فاضلاب می گردد و کاهش pH فاضلاب مانع از فعالیت میکروارگانیسم ها و تجزیه بیشتر فاضلاب می گردد. بنابراین زمان ماند خیلی زیاد، کمک چندانی به کاهش بار آلودگی فاضلاب در آن نخواهد کرد. معمولاً زمان ماند حدود 5 ساعت در این مخازن باعث تکمیل شدن فعالیت بیولوژیکی میکروارگانیسم ها می شود. ولی بخاطر ته نشینی بهتر معمولاً زمان ماند 24 ساعت جهت حساب ظرفیت فاضلاب در سپتیک تانک لحاظ می گردد.

سپتیک تانک بتنی
بنابراین جهت برآورد ظرفیت سپتیک تانک فاضلاب نیاز است تا میزان تولید 24 ساعته فاضلاب را بدانیم. به عنوان مثال در یک واحد مسکونی که بطور متوسط 4 نفر سکونت دارند و میانگین سرانه تولید فاضلاب 150 لیتر می باشد، کل فاضلاب تولیدی در یک شبانه روز حدود 600 لیتر می باشد. حداقل گنجایش پیشنهادی جهت ساخت سپتیک تانک برای تصفیه و ته نشینی بهتر مواد جامد حدود 2 مترمکعب می باشد. بنابراین میزان اندازه محاسبه شده هر چقدر که باشد با 2 متر مکعب جمع می شود و گنجایش نهایی حاصل جمع این دو عدد می باشد. مثلاً در مورد یک خانواده 4 نفره که میزان تولید فاضلاب 600 لیتر در شبانه روز می باشد بهتر است از یک مخزن سپتیک به ظرفیت حدود 2000 الی 3000 لیتر استفاده شود.

میزان سرانه فاضلاب تولیدی در اماکن مختلف نظیر رستوران ها، پارک ها و اماکن تفریحی، ادارات و سازمانها، مراکز تجاری، مدارس و مراکز آموزشی، اماکن ورزشی و …. در کتاب های مرجع به صورت حداقل و حداکثر و میانگین، ذکر شده است. در صورت نیاز به برآورد دقیق گنجایش این دستگاه می توانید با کارشناسان شرکت صنایع هلدینگ برتر تماس بگیرید.

سپتیک تانک پلی اتیلن دفنی فاضلابی از چه اجزایی تشکیل شده؟

• فلنچ ورودی: به عنوان اولین بخش اصلی سپتیک تانک پلی اتیلن می باشد و شامل لوله ورودی به سپتیک است.
• مخزن اولیه: این قسمت از مخزن سپتیک به عنوان فعال ترین قسمت این مخزن به شمار می رود که با استفاده از بافل از قسمت دوم مخزن جدا شده است. این بخش بیشترین حجم مربوط به دستگاه را به خود اختصاص می دهد که بصورت تقریبی حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد حجم کل آن را شامل می شود.
• دیوارۀ جداکننده داخلی: این بخش برای جلوگیری از ورود چربی، روغن شناور شده و معلق و همچنین لجن موجود به مخزن دوم یعنی مخزن زلال ساز طراحی و ساخته میشود.
• مخزن زلال ساز فاضلاب: تعبیه این مخزن برای ذخیره و نگه داری آب زلال شده و عاری از فاضلاب و لجن شناور می باشد که تقریباً حدود ۳۰ درصد از حجم مخزن سپتیک تانک را شامل میشود.
• قسمت مربوط به تهویه هوا: ساخت این بخش برای ایجاد فضای مناسب برای تبادل گازهای تولید شده است. گازهایی که از فرآیندهای بی هوازی فاضلاب به دست می آید باید به بیرون از مخزن هدایت شوند. گاز موجود در این قسمت معمولا گاز متان و گاز سولفید هیدروژن است که باید از مخزن خارج شود.
• قسمت خروجی فاضلاب: این بخش از بافل و لوله خروجی مربوط به سپتیک تانک فاضلاب پلی اتیلنی می باشد.

ساختار گندانبارانواع سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن به لحاظ نوع لوله مورد استفاده در ساخت مخزن اولیه و ثانویه به مدلهای مختلفی تقسیم میشود.

 1. سپتیک تانک دوجداره با لوله پلی اتیلن دوجداره کورتیوب
 2. سپتیک دوجداره با لوله کاروگیت
 3. مخزن سپتیک دو محفظه با لوله پلی اتیلن دوجداره اسپیرال
 4. سپتیک دو قسمته با لوله پلی اتیلن دوجداره اسپیرال کاروگیت
 5. سپتیک پلی اتیلن دولایه

تولید کننده سپتیک تانک
ضعیف ترین نوع سپتیک تانک پلی اتیلن، مدل دولایه می باشد و قوی ترین سازه نوع دوجداره با لوله پلی اتیلن دوجداره اسپیرال می باشد.
نکته مهم در تولید سپتیک تانک آگاهی تولید کننده از شرایط استفاده خریدار می باشد. بعنوان مثال چنانچه بار ترافیکی روی یک مخزن سپتیک وجود داشته باشد نوع متریال و میزان پلی اتیلن مورد استفاده در ساخت محصول با زمانی که این شرایط وجود ندارد متفاوت خواهد بود.

نحوه عملکرد مخزن سپتیک

فعل و انفعالاتی که در مخزن سپتیک تانک صورت می گیرد عبارتست از پالایش ابتدایی فاضلاب که همان ته نشینی است. موادی که در مخزن ته نشین و یا رونشین می شوند مراحلی از تصفیه را می گذرانند که درباره آن نیز مختصری گفتگو خواهد شد. سپتیک تانک فاضلاب به نحوی طراحی می شود که فاضلاب ورودی به آن تقریباً‌بین یک تا سه روز باقی می ماند. در مدت مذکور مواد معلق به نسبت سنگین فاضلاب به صورت لجن در کف مخزن ته نشین شده و بیشتر مواد معلق سبک و از جمله روغن و چربی به تدریج به شکل کف غلیظی در سطح مایع شناور می گردد.
اجزای مختلف مخزن فاضلاب پلی اتیلنی
وقتی که مقداری فاضلاب وارد مخزن می شود به اندازه هم حجم آن پساب از لوله خروجی دفع می شود. لجن ته نشین شده در کف مخزن در اثر فعالیت باکتریهای غیر هوازی تجزیه گردیده تبدیل به مابع و باعث ایجاد گاز می نماید. نتیجه فعل و انفعالات مزبور، کاهش قابل ملاحظه حجم لجن می باشد و به همین دلیل معمولاً تخلیه لجن این مخازن هر ۲ تا ۴ سال یکبار بر حسب زمان ماند اولیه ضرورت می یابد.

با استفاده از سپتیک تانک می توان بسیاری از مواد جامد را قبل از حل شدن در فاضلاب از آن جدا کرد. اگر این مخازن بلافاصله پس از خروج فاضلاب از سرویس های بهداشتی تعبیه شود به راحتی می توان 50 درصد از بار آلودگی فاضلاب را توسط آن حذف کرد.

حجم‌های سپتیک تانک پلی اتیلن

4 متر مکعب: سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره با حجم 4 متر مکعب ، از مواد اولیه پتروشیمی امیرکبیر و یا اراک با گرید 100 و یا پلی اتیلن گرید 80 (HDPE100) یا (HDPE80) با حجم 4 مترمکعب و با لوله های قطر 1 و 1.2 متر تولید می گردد. این مخازن سپتیک دوجداره 4 مترمکعب دارای 4 پایه نگهدارنده، یک لوله ورودی، لوله خروجی، ونت هوا، دیواره میانی (دو قسمته) یک یا دو منهول یا همان دریچه بازدید می باشند.

5 مترمکعب: یکی از حجم های پرمصرف و استاندارد تولید سپتیک پلی اتیلن 5 متر مکعبی میباشد. قطر لوله مورد استفاده در این حجم 1.4 متر با طول 3.26 متر است. اما در صورت عدم وجود فضای کافی می توان از لوله با قطر 1.2 متر و طول 4.42 در تولید استفاده نمود.

6 مترمکعب: مخزن سپتیک پلی اتیلن دارای قطر 1400 میلیمتر و طول 3900 ملیمتر است. این سپتیک دارای دو دریچه بازدید و دو بافل در ابتدا و انتهای آن ، یک ورودی و یک خروجی به قطر دلخواه و یک ونت هوا در بالا بصورت دو قسمته است. قطر بیرون به بیرون این مخزن سپتیک 1560 میلیمتر می باشد.

7 مترمکعب: این مخزن بر طبق اصول با لوله اسپیرال قطر 1.4 متر و طول 4.58 متر بصورت افقی تولید میگردد. اما در صورت درخواست کارفرما به شکل عمودی نیز قابل طراحی و ساخت است.
سپتیک تانک پلی اتیلن 7 مترمکعب به طور کلی متقاضی زیادی ندارد. دلیل اصلی آن این است که اکثر اوقات کارفرمایان حجم 10 مترمکعب را ترجیح میدهند. به دلیل اینکه هرچقدر میزان حجم سپتیک تانک دست بالاتر گرفته شود کارایی و بازدهی آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

10 متر مکعب: سپتیک تانک دوجداره پلی اتیلن با ظرفیت 10 مترمکعب برخلاف حجم 7 متر مکعب متقاضی بسیار بیشتری دارد. این مخزن ها می توانند با لوله اسپیرال یا کورتیوب و یا کاروگیت تولید شوند. در هر صورت سپتیک تانک پلی اتیلن 10 متر مکعبی به صورت استاندارد با لوله دوجداره به قطر 1600 میلیمتر و طول 5 متر طراحی و ساخته میشود.

این مخزن سپتیک از قسمت‌های زیر تشکیل شده است:
یک جدا کننده یا بافل میانی، یک ونت برای خروج گاز متان تولید شده، دو عدد دریچه بازدید، 4 عدد پایه از لوله کاروگیت جهت نگهداری آن بصورت تراز، دو عدد عدسی که عموما محدب تولید می گردد. یک عدد ورودی 4 تا 6 اینچ بسته به انتخاب مشتری، یک عدد خروجی با ابعاد برابر با ابعاد ورودی و با اختلاف ارتفاع 5 تا 10 سانتیمتر پایین تر از ورودی از تاج مخزن، و دو عدد منهول.

حجم‌های مختلف سپتیک تانک پلی اتیلن
12 مترمکعب: برخلاف حجم 10 متر مکعبی مخازن سپتیک، حجم 12 متر مکعبی طرفداران زیادی ندارد. ضخامت بدنه سپتیک تانک پلی اتیلن 12 مترمکعب، به صورت دوجداره، از 6 سانتیمتر تا 14 سانتی متر میتواند متغیر باشد. قطر لوله مورد استفاده در تولید سپتیک 12 مترمکعب بنا به نظر مشتری از 1.4 متر آغاز و تا 2 متر بصورت 1.4 – 1.5 – 1.6 – 1.8 تا 2 متر متغیر است.

15 مترمکعب: سپتیک تانک پلی اتیلن 15 مترمکعب هلدینگ برتر از مواد اولیه درجه یک پتروشیمی امیرکبیر یا مارون یا جم و یا مواد اولیه پتروشیمی شازند اراک با گرید 80 در جوش ها و 100 در بدنه اصلی طراحی و تولید میشود. در حالت پیش فرض این مخازن دارای قطر 1.6 متر و طول 7.5 متر هستند. منظور از حالت پیش فرض یعنی حالتی که هزینه سپتیک تانک پلی اتیلن در کمترین میزان آن خواهد بود.
در شرایطی که محدودیت فضا یا ترافیکی در محل وجود داشته باشد می توان سپتیک تانک پلی اتیلن 15 مترمکعب را با لوله کاروگیت اسپیرال با قطر 1.8 و طول 5.9 یا قطر 2 و طول 4.77 و قطر 2.5 و طول 4 متر تولید کرد.

سپتیک تانک پلی اتیلن 50 مترمکعب: این ظرفیت مخزن سپتیک آماده پلاستیکی در قطرهای 2، 2.2، 2.4، 2.5 و 3 متر و طولهای متناسب تولید می شود و ظرفیت تصفیه فاضلاب 60 واحد مسکونی با سرانه 4 نفر، ساختمان اداری با 300 نفر پرسنل بدون ارباب رجوع، مجتمع بین راهی با 20 چشمه سرویس بهداشتی، بیمارستان با 50 تخت بستری و مجتمع تجاری با 60 مغازه را دارد. میزان خاکی که روی دستگاه سپتیک تانک پلی اتیلنی می توان ریخت از 70 سانتیمتر و بدون فشار آب زیر زمینی آغاز و تا 13 متر و فشار آب زیر زمینی قابل طراحی و تولید در کارخانه می باشد

تصفیه فاضلاب، استفاده از مخازن سپتیک یا پکیج؟

دستگاه تصفیه فاضلاب مورد استفاده برای پساب خروجی از مجتمع مسکونی می تواند سپتیک تانک و پکیج تصفیه فاضلاب باشد. ولی دستگاه تصفیه مورد استفاده بمنظور تصفیه فاضلاب پساب خروجی از کارخانجات تولید صنایع شیمیایی به هیچ عنوان نمی تواند سپتیک تانک باشد و در عوض می تواند پکیج تصفیه فاضلاب و یا پکیج تزریق مواد شیمیایی باشد.

سپتیک ها صرفه می تواند برای تصفیه فاضلاب مقدماتی فاضلاب خروجی از مجتمع های مسکونی، اداری، بیمارستان‌ها، قسمت اداری کارخانجات، آشپزخانه‌های کارخانجات و فست فودها و نهایتا تصفیه فاضلاب کمپ های کارگری مورد استفاده قرار گیرد. پکیج‌های تصفیه فاضلاب بر اساس نوع طراحی می تواند در تمامی موارد جایگزین خوبی برای انواع مخزن های سپتیک فاضلاب باشد.

سازنده مخزن سپتیک فاضلاب
پکیج تزریق مواد شیمیایی، چربی گیرهای صنعتی اعم از CPI ،DAF و نیز برخی از تجهیزات و دستگاه های تصفیه فاضلاب هستند که هر یک دارای کاربری های خاصی در تصفیه فاضلاب هستند.

در نتیجه برای اینکه بتوان تصمیم درستی بمنظور تصفیه فاضلاب گرفت می بایست با کارشناس متخصص و با تجربه در زمینه تولید این تجهیزات مشورت نمود. از اینرو ما پیشنهاد می نمائیم بعد از جمع آوری اطلاعات کافی در خصوص اینکه فاضلاب خروجی از مجتمع، کارخانه، بیمارستان و… شما دارای چه میزان آلایندگی است؟ چه میزان در روز فاضلاب تولید می شود ؟ و چه استفاده ای از پساب خروجی خواهد شد ؟ با تماس با کارشناسان شرکت بتوانید به حل مشکل زیست محیطی که پیش رو دارید اقدام نمائید.

سپتیک تانک، مخزنی پر کاربرد در تصفیه فاضلاب

این مخزنها برای تصفیه فاضلاب هرچند بصورت ناقص از ترکیبی از قدرت طبیعت و تکنولوژی اثبات شده برای تصفیه فاضلاب تولید شده توسط حمام ، آشپزخانه و لباس های شسته شده استفاده می کنند. یک سپتیک تانک معمولی شامل مخزن و یک میدان تخلیه یا میدان جذب آلودگی های جامد می باشد.

در چاه جذبی که دارای دیواره متخلخل می باشد چنانچه فاضلاب جامد به داخل آن راه یابد امکان جذب آب از بین می رود. لذا از طریق نصب یک دستگاه سپتیک تانک می توان بار آلودگی اعم از BOD5 و یا COD را تا نهایتا 60% کاهش داد. بدین ترتیب سازمان محیط زیست به کارخانه یا شرکت یا مجتمعی که از این دستگاه سر راه چاه جذبی استفاده نموده باشد تائیدیه زیست محیطی و راه اندازی خط تولید خواهد داد.

نکته بسیار مهم اینکه پساب خروجی از سپتیک تانک بی هوازی دیگر دارای کیفیت استفاده بمنظور آبیاری درختان و زمین های کشاورزی نیست.

قیمت سپتیک تانک

طرز ساخت فضای داخل سپتیک تانک

جریان فاضلاب بین دو مخزن سپتیک تانک توسط لوله ای با قطر ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر برقرار می گردد، ممکن است این امر بوسیله سوراخ هایی که در دیواره جداکننده سپتیک تانک به فاصله ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر از سطح آزاد فاضلاب تعبیه می شند انجام گیرد تا مواد شناور از انباره فاضلاب سرریز نشود. درون مخزن سپتیک، فاصله مرکز تا مرکز لوله ها و یا سوراخها ۳۰ سانتی متر در نظر می گیرند.

به منظور خروج گازهای ایجاد شده از تجزیه فاضلاب در فضای مخازن، از لوله ای به قطر ۱۰ سانتی متر استفاده می شود که به آن ونت هوا گفته میشود. همچنین برای جلوگیری از ورود و یا افتادن جانوران و پرندگان به لوله تهویه دو کار صورت می گیرد: یا در انتهای آن توری نصب می کنند و یا با نصب زانوی ۹۰ درجه امتداد دهانه خروجی لوله تهویه را به طرف زمین بر می گردانند.

قیمت سپتیک تانک فاضلاب

همان طور که توضیح داده شد به دلیل متنوع بودن محصولات و تغییر مدام قیمت اولیه پلی اتیلن امکان ارائه پیشنهاد قیمت سپتیک تانک فاضلاب درون سایت بصورت مدون وجود ندارد.

بطور مثال قیمت سپتیک تانک دوجداره 20 مترمکعب با لوله پلی اتیلن دوجداره با قطر 1.6 متر و 1.8 متر و 2 و 2.5 متر تولید می شود. میزان خاکی که روی تاج مخزن می آید تعیین کننده مقاومت مکانیکی لازم در تولید آن و انتخاب قطر لوله می باشد. لذا قیمت این سیستمها بستگی به پارامترهای زیادی دارد که لازم است با کارشناسان ما تماس بگیرید تا بتوانند شما را راهنمایی کنند.

مهمترین عامل در تعیین قیمت سپتیک فاضلاب میزان خاکی است که روی آن خواهد آمد. چرا که سازه این محصول اعم از پلی اتیلن، بتنی آماده و فایبرگلاس و یا حتی بتنی درجا وابستگی کامل به میزان تحمل بار مرده ای که از جانب خاک به آن وارد می شود.

به عنوان مثالی دیگر سپتیک تانک پلی اتیلن 20 مترمکعب می تواند از 8.5 میلیون تومان برای عمق دفن نیم متر خاک تا 23 میلیون تومان برای 13 متر خاک قیمت گذاری گردد. همچنین مخزن سپتیک مخصوص مکانی که خاک نرم و سرند شده استفاده شود و دارای زیرسازی بتنی مرتب باشد دارای قیمت کمتری نسبت به گندانباری خواهد بود که در جایی پر از سنگهای تیز و زبر و بدون زیر سازی مورد استفاده قرار می گردد.

خرید سپتیک تانک

جهت راهنمایی برای خرید سپتیک تانک می توانید با کارشناسان فروش هلدینگ صنایع برتر تماس بگیرید. برای خرید این مخازن ابتدا باید به ظرفیت های مختلف، انواع مختلف از لحاظ جنس بدنه، محل نصب، نوع استفاده، قطر ورودی و خروجی ها مسلط بود.

فعل و انفعالاتی که در این مخزن ها صورت می گیرد عبارتست از پالایش ابتدایی فاضلاب که همان ته نشینی است، موادی که در مخزن ته نشین و یا رونشین می شوند مراحلی از تصفیه را می گذرانند که در بالا توضیح داده شد. سپتیک تانک فاضلاب به نحوی طراحی می شود که فاضلاب ورودی به آن تقریباً‌ بین یک تا سه روز باقی می ماند. در مدت مذکور مواد معلق بالنصبه سنگین فاضلاب به صورت لجن در کف مخزن ته نشین شده و بیشتر مواد معلق سبک و از جمله روغن و چربی به تدریج به شکل کف غلیظی در سطح مایع شناور می گردد.

وقتی که مقداری فاضلاب وارد مخزن می شود به اندازه هم حجم آن پساب از لوله خروجی دفع می شود. لجن ته نشین شده در کف مخزن در اثر فعالیت باکتریهای غیر هوازی تجزیه گردیده تبدیل به مابع و باعث ایجاد گاز می نماید. نتیجه فعل و انفعالات مزبور، کاهش قابل ملاحظه حجم لجن می باشد و به همین دلیل معمولاً تخلیه لجن سپتیک فاضلاب هر ۲ تا ۴ سال یکبار بر حسب زمان ماند اولیه ضرورت می یابد.

خرید سپتیک تانک
این کار به خصوص در مواقعی که حجم لجن ته نشین شده زیاد و تجزیه بی هوازی سریعاً در حال گسترش است، بسیار موثر می باشد. لجن انباره دوم معمولاً‌ یکنواخت تر و کف متشکله در آن کمتر از انباره اول است. مواد معلق پساب سپتیک دو مخزنه نیز کمتر از مدل یک مخزنه است.

با توجه به تعاریف فوق سپتیک تانک حوض ته نشینی ساده ایست که در آن فاضلاب با سرعتی کم و بطور مداوم در جریان است لذا مواد معلق ته نشین شده بصورت لجن در کف انباره با کمک باکتری های بی هوازی هضم میشود، و در نتیجه تبدیل به مواد آبکی و گازی شکل می گردد و از حوض خارج می شود. لذا از مقدار لجنی که باید تخلیه شود کاسته می شود بطوریکه تخلیه لجن حداکثر یک بار در سال و در نهایت ۵ سال یکبار نیاز به خالی کردن پیدا می کند.

نکته مهمی که باید حتماٌ رعایت شود این است که در تمام مدت مقدار فاضلابی که از مخزن سپتیک تصفیه فاضلاب خارج می شود برابر با مقدار فاضلابی باشد که وارد آن می شود.

نصب سپتیک تانک پلی اتیلن به شکل دفنی

قبل از نصب مخزن سپتیک بصورت دفنی باید اطمینان داشت که سپتیک تانک پلی اتیلنی مورد نظر توانایی تحمل بار خاک اطـراف و سربارهای احتمالی را داشته باشد. در صورتیکه مخزن مقاومت کافی نداشته باشد، به سبب اعمال بارهای وارده دچـار تغییر شکلهای نامناسب شده و باعث شکستگی اتصالات و نشت فاضلاب خواهد شد.

بـا توجـه بـه همین مسئله سپتیک تانک‌های پلی اتیلن هلدینگ برتر به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که توان تحمـل خـاک اطـراف و سربارهای احتمالی (غیر از ترافیک) را دارا هستند. این بدان معنی است که با اطمینان کامل می توان آنها را در زیرزمین به شکل دفنی نصـب کرد. در ادامه به موارد مهمی که باید در نصب سپتیک تانک رعایت شود اشاره خواهیم کرد.

این دستورالعمل بر اساس استانداردهای جهانی و تجربیات شرکت های بزرگ اروپایی و آمریکایی، طی سال ها فعالیت در این زمینه و همچنین تجربیات شرکت در اجـرای پروژه های خود تدوین شده است. استفاده از نکات ارائه شده در زیر، به طور حتم کمک زیادی در جهت اجرای صحیح عملیات نصب و بهره برداری این مخازن خواهد داشت. بدیهی است که این دستورالعمل جایگزین استانداردهای نصب سپتیک تانک نمی گردد.

سپتیک پلی اتیلن دفنی
در زیر موارد مهم و لازم جهت نصب سپتیک تانک پلی اتیلن تولیدی این شرکت، به شکل دفنی و در زیر زمین آورده شده است.

۱) آماده سازی چاله نصب

از مهمترین مراحل دفن سپتیک زیرزمینی، آماده سازی چاله نصب قبل از قرار دادن مخزن سپتیک در آن است. درباره آماده سازی چاله نصب باید موارد زیر را رعایت کرد.
1. چاله باید فاقد قطعه سنگها و اشیای سخت با ابعاد بزرگ باشد.
2. شیب کف چاله صفر باشد.
3. اگر خاک چاله استحکام لازم جهت تحمل وزن مخزن را داشته باشد، خاک مربوطه متراکم مـی شود (بـا تـراکم حدود۹۵ % ) و در غیر اینصورت و یا بالا بودن سطح آب زیرزمینی باید از بتن برای کف چاله استفاده کرد.
4. در صورت بتن ریزی کف چاله، باید حداقل، پد بتنی به ارتفاع ۱۵ سانتی متر ریخته شود.
5. ابعاد محدوده آماده سازی شده زیر سپتیک تانک پلی اتیلن (چه خاک متراکم شده، چه بتن) از طول و عرض حتما باید حدود 1 متر بزرگتر از ابعاد خود سپتیک باشد.
6. دیواره های چاله کمی شیب دار باشند، که به هنگام کار کردن درون چاله خطری از بابت ریـزش خـاک بـه درون چاله وجود نداشته باشد.
در صورت عدم رعایت موارد فوق، خاک زیر مخزن دچار نشست شده و باعث آسیب دیدن سپتیک پلی اتیلنی خواهد شد.

۲) جابجایی صحیح مخزن سپتیک پلی اتیلن

سپتیک تانک های پلی اتیلن تولیدی هلدینگ برتر با رعایت اصول لازم در کارخانه بارگیری شده و تحویل مشتری می گردند. لذا لازم است هنگام تخلیه بار و همچنین انتقال سپتیک به درون چاله و جاسازی آن در چاله حتما مواردی رعایت شود تا مخزن صدمه نبیند.

 1. هنگام بلند کردن مخزن سپتیک از روی وسیله نقلیه، حتما از جاقلابی های تعبیه شده روی سپتیک و یا کمربندهای پارچه ای استفاده گردد.
 2. هنگام برداشتن سپتیک از روی وسیله نقلیه و همچنین موقع انتقال آن به درون چاله همیشـه تعـادل سپتیک حفـظ گردد.
 3. سپتیک تانک پلی اتیلنی ساخت این شرکت اغلب دارای پایه است. لذا برای گذاشتن آن روی زمین یـا جایگذاری درون چالـه باید به آرامی انجام شود تا پایه‌ها صدمه نبینند.

حمل مخزن سپتیک پلی اتیلنی
۳) وصل کردن اتصالات مخزن فاضلاب پلی اتیلن

تمام انشعابات ورودی و خروجی مخزن بعد از جایگذاری سپتیک تانک در چاله وصل می شـوند. البتـه جهت سـهولت در فرآیند خاکریزی و متراکم کردن خاک می توان انشعابات را مرحله به مرحله متصل کرد. اما در صورت باز ماندن سر انشعابات در مراحلی از دفن، باید مراقب بود که از جای انشعابات خاک وارد سپتیک نشود.
حتما باید دقت نمود که به صورت یکجا خاک با حجم زیاد روی لوله های انشعابات ریخته نشود. حتی برای محافظت بیشتر از این بخش ها در هنگام نصب میتوان از آجر و بتن استفاده کرد. این موضوع باعث میشود از وازد آمدن هر گونه فشار به این نواحی جلوگیری شود.

۴) پر کردن اطراف سپتیک تانک پلی اتیلن

برای اینکه بتوان اطراف مخزن سپتیک را به راحتی با مواد مناسب پر کرد و عمل متراکم سازی (کمپکت) را انجام داد، حتما دور تا دور سپتیک فضـایی در حـدود نیم متر باید خالی باشد.

نصب سپتیک تانک پلی اتیلن

برای پر کردن زیر سپتیک پلی اتیلن و اطراف آن می توان از مصالح زیر استفاده کرد :

 • شن و ماسه دریت
 • شن نخودی
 • خرده سنگ ها

بازرسی مخازن سپتیک فاضلاب

بایستی هر ۳-۵ سال مخازن گندانبار را از لحاظ جامدات ته نشین شده بررسی نمود تا در صورتی که نیاز به تخلیه می باشد این کار انجام گیرد. بازدید سالیانه از سیستم نیز برای رفع آشغالهایی که به سیستم دفع شده است نیاز می باشد.
ملاحظات: نهایت دقت باید در هنگام بازرسی سپتیک تانک صورت گیرد. هرگز نباید تنها و یا با وارد شدن به تانک بازرسی را انجام داد چرا که گازهای سمی که از فرآیندهای تصفیه طبیعی به وجود آمده اند، می توانند در طی چند دقیقه باغث مرگ انسان گردند.

اندازه گیری جامدات و کف در سپتیک تانک فاضلاب

دو روش غالبا برای اندازه گیری جامدات و لایه کف درون سپتیک تانک به کار می رود.

الف) اندازه گیری جامدات با استفاده از یک لوله پلاستیکی شفاف و تو خالی و داخل کردن آن تا رسیدن به کف تانک انجام می شود. در هنگام بالا آوردن به دلیل تشکیل مقطع های مختلف در لوله میتوان مقطع طولی داخل تانک را مشاهده کرد.

ب) برای اندازه گیری لایه کف موجود در سیستم می توان از یک قطعه چوب که اندازه ابعاد آن 8cmx8cm می باشد استفاده نمود. روش استفاده به این صورت است که چوب را به وسیله طنابی به داخل سیستم وارد کرده و در صورتی که چوب از لایه کف عبور کند طناب به راحتی جابه جا می شود. بعد به طور اهسته شروع به بالا کشیدن طناب کنید.

در صورتی که نیروی مناسبی صرف این عمل شود، چوب در مرحله بالا آمدن ، در هنگامی که به لایه پایین برسد از خود مقاومتی را نشان می دهد. در این مرحله می توان با علامت گذاری در روی طناب و سپس خارج کردن چوب از داخل سپتیک تانک، مقدار ارتفاع علامت گذاری شده تا سطح چوب را که بیانگر لایه پایین می باشد، اندازه گرفت. به طور معمول در صورتی که ارتفاع لایه کف روی سطح مایع در ورودی cm8 شود ، باید با عمل پمپاژ از تانک خارج شود.

حجم سپتیک تانک

در صورتی که میزان جریان ورودی به مخزن سپتیک فاضلاب به حالت پیک برسد، امکان شناور شدن جامدات معلق ته نشین شده فراهم می شود که خود باعث اختلال هم در عملکرد سیستم و همچنین باعث بسته شدن مجرای لوله های تراوشی که فاضلاب را به زمین تزریق می کنند می شود.

برای جلوگیری از این مشکل راهکارهای زیر میتواند بهبود بخش باشد:

 1.  مصرف حجم کمتری از آب در صورت امکان ، مثلا تنظیم فلاش تانک توالت ها برای مصرف کمتر از ۶ لیتر برای هر بار کشیدن سیفون.
 2. برنامه ریزی برای تنظیم حجم فاضلاب تولیدی در تمامی روزها، مثلا در بیمارستان ها تمامی لباس ها در یک روز شسته نشود.
 3. استفاده از دوش های با مخزن کم.
 4. تعمیر نشت شیرهای خروجی و توالت ها.

عمل تخلیه تانک در صورتی انجام میگیرد که ارتفاع لایه کف شناور در خروجی ۸ سانتی متر باشد. در موقع تمیز کردن نباید مواد شیمیایی خطرناک و یا مواد شیمیایی آلی محلول و یا ترکیبات نفتی را برای چربی زدایی و یا باز کردن گرفتگی در سیستم استفاده نمود.

کنترل زائدات وارد شده به سپتیک فاضلاب

به علت اینکه سیستم سپتیک تانک یک روش تصفیه بیولوژیکی بی هوازی است نباید مواد شیمیایی خطرناک و حتی مواد شوینده های قوی همچون وایتکس به داخل آن راه پیدا کند. این مواد باعث از بین رفتن باکتری هایی که عمل تصفیه را انجام می دهد می شود.

به علاوه گریس، چربی رستوران و سایر موادی که قابل تجزیه بیولوژیکی نیستند نیز نباید به سیستم وارد شوند. سیستم نباید برای تصفیه این مواد طراحی شود چرا که باعث گرفتگی در اجزای مختلف سیستم می شوند. پاک کننده هایی که در منزل به کار می روند نیز باید طوری وارد سیستم شوند که بر سیستم اثر منفی نگذارند. همچنین نباید هیچگاه درخت یا بوته ای در اطراف مخازن سپتیک فاضلاب کاشت شود. زیرا ریشه انها باعث آسیب رساندن به سیستم زهکشی پساب خروجی شده و همچنین امکان ورود آن به سپتیک و کاهش حجم و گرفتگی در ورودی و خروجی سیستم را باعث می شود .

البته در خصوص سپتیک تانک پلی اتیلن رعایت بسیاری از این موارد ضروری نخواهد بود . چرا که مدل پلی اتیلن مخصوصا مدل پلی اتیلن دوجداره بدلیل ضخامت بدنه بسیار بالا امکان نفوذ هیچ گونه ریشه درخت و یا بصورت معکوس یعنی نفوذ پساب فاضلاب به داخل مخزن سپتیک امکان پذیر نیست .
در جدول زیر فاصله استاندارد بین مخازن سپتیک و منابع مختلف آب بهداشتی و کشاورزی بیان شده است .

حجم گندانبار

مزایای سپتیک تانک‌ پیش ساخته دو جداره پلی اتیلن

مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن به صورت خلاصه در زیر آورده شده است.

 1. سیستم آماده و پیش ساخته
 2. تصفیه دائم
 3. آب بندی کامل
 4. داشتن محیطی سالم و بهداشتی
 5. عدم صدمه در حوادثی مانند زلزله
 6. قابل تولید در در ظرفیت‌های ۲ تا 100 مترمکعب و شکل آنها بصورت استوانه افقی است.
 7. استحکام بسیار بالای جداره و امکان مدفون کردن آنها
 8. مقاومت بسیاربالا در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی
 9. سهولت و سرعت در نصب به سبب وزن کم
 10. قابلیت ساخت آنها در ابعاد دلخواه
 11. دارا بودن پوشش ضد UV

البته مزایای هر یک از انواع سپتیک تانک باعث شده که با توجه به ملاحظات و شرایط محل اجرا از سپتیک تانک پلاستیکی بجای بتنی استفاده شود. شکل مخازن سپتیک از جنس پلی اتیلن بصورت استوانه افقی و در برخی موارد عمودی است. در سپتیک تانک عمودی استفاده از دیواره میانی متداول نیست . در عوض در سیستم عمودی استفاده از دو لوله بلند زانویی شکل اجازه فرار مواد معلق درون مخزن را نمیدهد.

معایب سپتیک

 1. ایجاد بوهای آزار دهنده در اطراف سیستم و یا داخل منازل در صورت عدم استفاده از ونت خروج گاز متان.
 2. نرم شدن خاک در اطراف سپتیک تانک در صورت استفاده از مدل بتنی . البته در صورت استفاده از نوع پلی اتیلن این عیب برطرف خواهد شد.
 3. رشد سریع علف‌های هرز در اطراف سیستم سپتیک بتنی که مجددا در صورت استفاده از سپتیک پلی اتیلن این مشکل برطرف می شود.
 4. آزمایش ها نشان داده که در چاه های آب اطراف سپتیک باکتری وجود دارد.
 5. صدای ناشی از ریختن فاضلاب به داخل مخازن که برای مرتفع کردن این مشکل حتما باید فاصله ای 5 متری بین ساختمان و مخزن ایجاد گردد.

سپتیک تانک کاروگیت

در صفحه لوله کاروگیت اشاره نمودیم یکی از استفاده های لوله‌های کاروگیت ارزان، استفاده از آن بمنظور ساخت سپتیک تانک می باشد.

سپتیک تانک کاروگیت، پرکاربردترین سپتیک تانک آماده و پیش ساخته جهان می باشد که بصورت دفنی و یردفنی جهت تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.

سپتیک تانک کاروگیت

دقیقا مطابق با قطر لوله‌های کاروگیت ظرفیت سپتیک تانک کاروگیت می تواند از  متر 3 مترمکعب تا 120 مترمکعب برای قطر 3.4 و طول 15 ادامه داشته باشد.

قیمت سپتیک کاروگیت از نمونه های دیگر بیشتر لیکن بدلیل مزایای بیشماری که این مدل از مخازن سپتیک دارند امروزه تقاضای بسیار زیادی برای آنها وجود دارد. جهت استعلام قیمت سپتیک تانک کاروگیت با همکاران من در شرکت هلدینگ برتر تماس بگیرید.

محاسبه حجم سپتیک تانک

اندازه سپتیک تانک یک پارامتر حیاتی برای کارآمدی و کارایی یک سیستم تصفیه فاضلاب در محل مورد نظر است. به عنوان یک مالک خانه که به دنبال نصب سیستم تصفیه فاضلاب در خانه است، ممکن است بپرسید “به چه حجمی از مخزن سپتیک نیاز دارم؟” یا “چگونه تعیین کنم که چه مقدار فاضلاب باید تصفیه شود؟” از آنجایی که اغلب این ملک‌ها به سیستم فاضلاب شهری متصل نیستند، سپتیک تانک باید اندازه مناسبی داشته باشد تا تمام خروجی فاضلاب مورد انتظار ملک را مدیریت کند.

حجم سپتیک تانک

یک انباره تعفن، حداقل دارای دو محفظه است: یک محفظه ته نشینی فضولات جامد فاضلاب و یک محفظه کنترل (پساب). نقش محفظه ته نشینی این است که زمان کافی برای ته نشین شدن ذرات جامد در کف مخزن را فراهم کند. در همین حال، پساب مایع به سمت محفظه کنترل جریان می‌یابد تا به میدان‌های دفع به صورت سقلی یا پمپاژ خارج شود. بنابراین، اندازه سپتیک باید طوری طراحی شود که پساب فاضلاب حداقل به مدت 1 روز در مخزن باقی بماند تا قبل از پمپاژ از مخزن، این فرآیند ته نشینی را طی کند. اگر حجم کمتری داشته باشد، پساب فاضلاب خیلی سریع از محفظه های سپتیک تانک عبور می‌کند و جامدات ته نشین نشده می‌توانند به طور قابل توجهی طول عمر چاه‌های دفع را کاهش دهند.

یک مخزن سپتیک معمولاً با ظرفیت حجمی آن اندازه گیری می‌شود که به آن لیتر یا گالن گفته می‌شود.

هر استان در ایران مجموعه ای از الزامات خاص خود را برای سیستم های مدیریت فاضلاب مشخص نموده است. این شرکت‌های تولید و فروش سپتیک تانک از بیشترین حجم مورد انتظار جریان فاضلاب روزانه خانوار به عنوان عامل اصلی برای اندازه گیری مخزن سپتیک استفاده می‌کنند. در بسیاری از موارد در هر روش محاسبه، حداقل اندازه / ظرفیت تانک سپتیک (تقریباً 4000 لیتر) می‌باشد که هر سیستم سپتیک تانک فاضلاب باید رعایت کند.

مراحل زیر برای انتخاب حجم مخزن سپتیک شما بر اساس مقررات سیستم مدیریت فاضلاب توصیه می‌شود و ممکن است کمی با الزامات حوزه‌های مختلف محل سکونت فعلی شما متفاوت باشد. توجه: این روش فقط برای خانه‌هایی با میزان فاضلاب روزانه کمتر از 10000 لیتر اعمال می‌شود البته این روش اصلی برای محاسبه میزان حجم فاضلاب نیست و اگر در محاسبه حجم سپتیک تانک موردنظر خود مشکل داشتید، می‌توانید با کارشناسان شرکت هلدینگ صنایع برتر در ارتباط باشید.

مرحله 1: اوج میزان فاضلاب روزانه خانوار خود را تعیین کنید.

اوج جریان روزانه فاضلاب خانوار باید بر اساس حداکثر میزان محاسبه شود. حداکثر فاضلاب بر اساس 2 نفر در هر اتاق خواب در خانوارهای دارای 2 اتاق خواب یا کمتر و 1.5 نفر در هر اتاق خواب برای خانوارهای دارای 3 اتاق خواب یا بیشتر محاسبه می‌شود.

بالاترین حجم فاضلاب روزانه برای هر فرد 341 لیتر در نظر گرفته شده است.

برای یک خانوار معمولی 2 خوابه، اوج میزان فاضلاب تولیدی روزانه را می توان 1364 لیتر محاسبه کرد.

مرحله 2: حداقل ظرفیت سپتیک تانک را تعیین کنید.

حداکثر میزان فاضلاب روزانه را در 1.4 ضرب کنید تا حداقل ظرفیت کاری محفظه ته نشینی (سپتیک) بدست آید البته اگر عدد بدست آمده کمتر از 2250 لیتر باشد از این عدد استفاده کنید.

اوج میزان فاضلاب روزانه را در 0.2 ضرب کنید تا حداقل ظرفیت کاری محفظه کنترل (پساب) محاسبه گردد و در صورتی که 340 لیتربیشتر از عدد شما باشد، از این عدد استفاده کنید.

حداقل ظرفیت کاری دو محفظه را جمع کنید تا حداقل اندازه مخزن سپتیک (در مقیاس حجم) را بدست آورید.

از آنجایی که حداقل ظرفیت کاری محاسبه شده به ترتیب 1910 لیتر و 273 لیتر برای محفظه های ته نشینی و کنترل کمتر از حداقل مقدار تعیین شده توسط مقررات سازمان‌ها است، حداقل ظرفیت کاری سپتیک تانک 2590 لیتر (2250 + 340) است.

خرید سپتیک تانک

ملاحظات مهم برای انتخاب حجم سپتیک تانک

“ظرفیت کاری” یک مخزن سپتیک به ظرفیت قابل استفاده یک مخزن سپتیک اشاره دارد. طبق استاندارد جهانی هر سپتیک تانک باید دارای مقداری فضای خالی باشد که معادل حداقل 10 درصد از ظرفیت حجمی مخزن است. مراقب باشید که برخی از سازندگان تانک 10 درصد فضای هوا را در ظرفیت اعلامی حجم مخزن خود بیان می‌کنند.

اندازه مخزن سپتیک یک روند حیاتی برای یک سیستم مدیریت فاضلاب پایدار در محل است. اگرچه هر شرکت محاسبات خاص خود را برای سیستم های مدیریت فاضلاب دارد، اما همه آنها به طور کلی از دستورالعمل مشابهی برای انتخاب حجم سپتیک تانک پیروی می‌کنند. مراحلی که در اینجا ارائه کرده‌ایم دستورالعمل‌های ساده‌ای بر اساس روش‌های اعلامی شرکت‌های آمریکایی است و ممکن است با روش شرکت‌های محلی شما متفاوت باشند. البته در محاسبه حجم سپتیک تانک بی‌شک تعداد نفرات اصلی‌ترین پارامتر به شمار می‌آید و در صورتی که قصد خرید سپتیک تانک برای پروژه خود دارید، بهتر است این کار را به کارشناسان هلدینگ صنایع برتر بسپرید زیراکه علاوه بر اعدام و ارقام، استفاده از تجربه نیز بسیار مهم است. برای مثال حجم سپتیک تانک به کارگرفته شده برای 4 نفر در استان‌های شمالی کشور با حجم همین مدل سپتیک تانک در شهر‌های غربی ایران متفاوت است.

سخن پایانی

یک سپتیک تانک شامل یک یا چند مخزن از جنس بتن یا پلاستیک است که حجم آن می‌تواند چیزی در حدود 4000 تا 7500 لیتر (1000 تا 2000 گالن) باشد که مجموع این حجم گاهی به درخواست مشتری بالای صد مترمکعب نیز می‌رسد. یک سر سپتیک تانک به یک لوله فاضلاب خروجی از شاختمان و سر دیگر به یک میدان تخلیه پساب سپتیک متصل است. به طور کلی این اتصالات لوله با یک لوله T شکل ساخته می‌شود و اجازه می‌دهد تا مایع بدون ایجاد اختلال در پروسه تصفیه فاضلاب وارد و خارج شود. امروزه طراحی مخزن معمولاً شامل دو محفظه است که هر یک مجهز به دهانه دسترسی (منهول) و درب منهول است و توسط یک دیوار جداکننده که مخزن را به دو یا چند قسمت مجزا می‌کند تقسیم می‌شود. توجه داشته باشید که هرچقدر مخزن بزگتر باشد، تعداد دیواره‌های جدا کننده برای تصفیه و استحکام بیشتر، زیاد می‌شود.

چاله سپتیک تانک

فاضلاب وارد اولین محفظه مخزن می‌شود و فرصت پیدا می‌کند تا جامدات ته نشین شده و کف ها شناور شوند. جامدات ته نشین شده به صورت بی هوازی هضم می‌شوند و حجم مواد جامد را کاهش می‌دهند. بخش مایع از طریق دیواره تقسیم به محفظه دوم جریان می‌یابد، جایی که زمان سپری شده بیشتر در آن بخش صورت می‌گیرد. مایع اضافی، که اکنون در یک شرایط کلی نسبت به فاضلاب اولیه شفاف و زلال است، از خروجی T شکل به میدان تخلیه سپتیک، که به عنوان میدان زهکشی، میدان تخلیه یا میدان تراوش نیز نامیده می‌شود، تخلیه می‌شود، البته تمامی شرایط محیطی و کاری آن باید توسط کارشناس بررسی شده و با محاسبات لازم ارائه گردد. آزمایش نفوذ قبل از نصب برای اطمینان از اینکه نفوذ پذیری خاک برای استفاده به عنوان میدان زهکشی کافی است، مورد نیاز است.

ناخالصی‌های باقی‌مانده (از جمله انواع موادی که می‌توانند توسط خاک تصفیه شوند) در خاک به دام می‌افتند و از بین می‌روند و آب اضافی از طریق نفوذ در خاک، از طریق تبخیر، و با جذب از طریق انواع ریشه گیاهان و در نهایت نفوذ در انواع آب زیرزمینی یا ورود به آب‌های سطحی از بین می‌رود. یک شبکه توسط لوله های کاروگیت زهکشی، که اغلب در یک محیط (ترانشه) پر از سنگ قرار می گیرد فاضلاب را در سرتاسر زمین با سوراخ های زهکشی متعدد در سطح و یا زیر زمین توزیع می‌کند.

اندازه میدان زهکشی متناسب با حجم فاضلاب و نسبت معکوس با تخلخل میدان زهکشی دارد که بنابه گفته‌های بالا باید یک فرد متخصص این محاسبات را انجام دهد تا سپتیک تانک شما تا سالیان سال بدون ایراد به فعالیت خود ادامه دهد. کل عملکرد سیستم سپتیک می‌تواند به تنهایی توسط نیروی گرانش یا در مواردی که ملاحظات توپوگرافی نیاز است، با به کار بردن یک پمپ انتقال پساب کار کند. برخی از طرح‌های سپتیک تانک شامل سیفون یا دستگاه‌های دیگر برای افزایش حجم و سرعت خروجی به میدان زهکشی است که بی‌شک وجود چنین امکاناتی در یک گندانبار باعث افزایش قیمت نهایی آن خواهد شد. اینها به پر شدن یکنواخت‌تر لوله زهکشی و افزایش عمر میدان زهکشی با جلوگیری از گرفتگی زودرس منافذ زمین کمک می‌کنند.

به عبارتی سپتیک تانک پلی اتلین یک سیستم سپتیک دو بخشی است که در آن لجن در یک مخزن جداگانه هضم می‌شود و سپس به صورت پساب وارد محفظه بعدی می‌شود. این امر از مخلوط شدن لجن پیش تصفیه شده با فاضلاب ورودی به سیستم جلوگیری می‌کند. همچنین برخی از طرح‌های سپتیک تانک دارای مرحله دومی هستند که در آن پساب حاصل از مرحله اول که فعالیت بی هوازی داشته است قبل از تخلیه به میدان نشت هوادهی می‌شود که در این نوع سیستم‌ها به دلیل وجود انواع سیستم‌های هوادهی، قیمت نهایی سپتیک تانک بسیار بیشتر از یک سپتیکهای معمولی است، نیاز به گفتن دارد که در سپتیک تانک هوازی، فاضلاب فقط به شکل پیش تصفیه شده نمی‌باشد بلکه درصد تصفیه آن بیشتر از یک سپتیک تانک معمولی است.

یک سیستم سپتیک که به درستی طراحی شده و به طور معمول کار می کند، بدون بو است. علاوه بر بازرسی و تخلیه دوره ای، یک مخزن سپتیک باید برای چندین سال با حداقل نیاز تعمیر و نگهداری به فعالیت خود ادامه دهد. به همین دلیل است که اغلب مشاوران هلدینگ صنایع برتر به مشتریان خود سپتیک تانکی اصولی طراحی و تولید می‌کند که با خیال راحت شما عزیزان از گارانتی 50 ساله این شرکت اقدام به خرید انواع سپتیک تانک نمائید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]

2 دیگاه

 1. نامی گفت:

  سلام نامی هستم از مراوه تپه . ما یک دامداری داریم توش 4000 گاو پرورش داده میشه البته روزها میرن ایام تابستون چراگاه و شب ها میان دامداری.
  چه سپتیکی ما باید بزاریم برای فاضلاب این دامداری. بغلش هم کشتارگاه داریم البته هفته ای 10 تا گاو ذبه می کنیم . ار ممکنه بفرمائید سپتیک تانک کستارگاه و دامداری ما چقدر باید باشه و قیمتش رو هم بیزحمت بفرمائید.

 2. هلدینگ صنایع برتر گفت:

  سلام جناب نامی
  طراحی و تولید سپتیک تانک کشتارگاه کار تخصصی هستش . باید بیشتر با بحث کنیم . لطفا با شماره های شرکت تماس بگیرید حتی شاید نیاز باشه شما از پکیج تصفیه فاضلاب استفاده کنید.