لوله پلیکا – قیمت لوله پولیکا

لوله پلیکا فاضلابی

لوله پلیکا یا به انگلیسی PVC pipe لوله ای است که در صنایع مختلف از جمله آبیاری ، فاضلاب ، برق و مخابرات استفاده می شود و تمامی خواص مواد یو پی وی سی را دارد و به سختی صدمه میبیند و همچنین دارای عمر طولانی نیز میباشد.

این نوع لوله ها زنگ نمیزند، پوسیده نمیشود به همین جهت در سیستم های آب و فاضلابی، سیم کشی برقی و مخابراتی زیرزمینی و روزمینی کاربرد فراوانی دارد. لوله های پلیکا از جنس یو پی وی پس از پلی اتیلن پر مصرف ترین مواد پلیمری هستند.

هلدینگ صنایع برتر با تولید لوله پلیکا همراه با تمام اتصالات در تمامی سایزها و کلاس فشاری استاندارد بخش بسیار زیادی از نیاز مشتریان خود را بر طرف کرده و بالا بردن کیفیت همواره در پی بالا بردن سطح تولید خود و ارائه محصول با کیفیت ایرانی به خریداران میباشد.

بسیاری از افراد فکر میکنند پلیکا جنس این نوع لوله هاست و لوله های پی وی سی را با نام پولیکا میشناسند اما باید توضیح داد که پلیکا نام برند اولین تولیدکننده این نوع لوله ها است که به مرور زمان این اسم بر روی این لوله ها مانده است و اکثر مردم لوله های پی وی سی را با این نام میشناسند. مقاومت بالای و خراب نشدن این نوع لوله ها سبب پر طرفدار شدن آن است.
همچنین این لوله ها با رنگ طوسی یا خاکستری در میان مردم شناخته و پر طرفدار است.

سایز بندی لوله پلیکا

سایز بندی لوله پولیکا

سایز بندی لوله های پولیکا یا همان قطر داخلی لوله با سه واحد اندازه گیری شناخته و معرفی میشود که هر کدام از ما میتوانیم از این واحدها برای معرفی سایز لوله پلیکا استفاده کنیم که به شرح زیر می باشد :

 • سایزبندی قطر انواع لوله پولیکا به میلیمتر : 20-25-32-40-50-63-75-90-110-125-160-200-250-315-350-400
 • سایزبندی قطر انواع لوله پلیکا به سانتی متر : 2-2.5-3-4-5-6-7-8-10-12-16-20-25-30-35-40
 • سایزبندی قطر اینچ : 2/1-4/3-1- 4/1 1-2/1 1-2-2/1 2-3-4-5-6-8-10-12-14

لوله های پلیکا برای هر کدام از سایزهای تولیدی دارای سه تحمل فشار معمولی، نیمه قوی و قوی هستند که هرکدام وزن و ضخامت گوشته ی مخصوص خود را دارند که بر اساس سفارش و نیاز مصرف کنندگان به آنها پیشنهاد داده میشود.

لوله پی وی سی (PVC)

لوله پی وی سی در حقیقت با نام اولین سازنده این نوع لوله ها در ایران با عنوان لوله پلیکا شناخته میشود و یکی از پرکاربردترین و بهترین مدل های لوله ای است که تقریبا در هر موردی برای لوله های پی وی سی کاربردی خاص تعریف شده است.

لوله پی وی سی در سایز های مختلف و با کلاس های فشاری همچون لوله پلیکا در گرید های مختلف تولید میشوند.

پی وی سی یکی از پر مصرف ترین مواد پلاستیکی می باشد اما تفاوت بزرگ لوله پی وی سی (پلیکا) با لوله های پلاستیکی این است که لوله پلاستیکی در برابر حرارت و آتش قابل اشتعال بوده و به گسترش آتش کمک میکند اما پی وی سی آتش را بر روی لوله پخش نمی کند بلکه فقط همان نقطه ای که در معرض آتش قرار گرفته، میسوزد و از بین میرود.

در مقابل این نوع لوله ها در برابر سرمای شدید زیر صفر ترد شده و بسیار مستعد ترک خوردگی هستند و برای فضاهایی با سرمای شدید زیر صفر مناسب به نظر نمی آیند.
پی وی سی پلیمری تشکیل شده از 43% هیدرو کربن و 57% کلر است. دو فرایند اصلی که در تولید لوله پی وی سی استفاده می شود عبارت اند از روش اکستروژن برای تولید محصولات پیوسته مانند لوله پی وی سی و قالب گیری برای محصولات مجزا نظیر اتصالات.

انواع لوله پلیکا

لوله پلیکا چیست

لوله های پلیکا یا همان PVC در حالت کلی سه دسته تقسیم می گردند و یک نوع از لوله های ساخته شده با پلیمر PVC، لوله های Hi-PVC می باشند که دارای مزایا و کاربردی کاملا متفاوت هستند :

 • U-PVC
 • C-PVC
 • O-PVC
 • Hi-PVC

انواع لوله های پلیکا دارای خصوصیات مشترک از جمله ایمنی، دوام، پایداری و قابلیت بازیافت می باشند لیکن بسته به مزایا هریک دارای کاربرد متفاوتی می باشد.

لوله UPVC

یو پی وی سی که به پی وی سی سخت نیز معروف است نوعی PVC بدون پلاستیک می باشد که هیچ پلاستایزر یا نرم کننده ای در ساختار آن به کاربرده نشده است و همانطور که در بالا قید شد بعد از لوله های پلی اتیلن رایج ترین مواد پلیمری PVC جهت حمل و انتقال آب آشامیدنی، خاک وپسماند، فاضلاب و زهکشی زیر زمینی و کاربردهای صنعتی می باشد.

از جمله مزیتهای لوله های یو پی وی سی عبارتند از :
• مناسب و انتخاب مطمئن جهت حمل و نقل آب آشامیدنی
• دارای وزن سبک و جمل و نقل آسان
• به لحاظ اقتصادی و قیمت کاملا مقرون به صرفه
• دارای مقاومت مکانیکی بالا
• دارای طول عمر بالا (حداقل بیش از 50 سال برای لوله های زیرزمینی)
• دارای مقاومت شیمیایی بالا
• مقاوم در براب اشعه UVخورشید
• فاقد تولید آلودگی های زیست محیطی
• 100درصد قابل بازیافت

پلیمر غیرپلاستیک U-PVC متداول ترین نوع پی وی سی برای لوله ها و اتصالات به شمار می رود.

از لوله پلیکا در تعبیه ورودی و خروجی سپتیک تانک پلی اتیلن بهمراه موفه استفاده می شود.

لوله CPVC

C-PVC مخفف PVC کلردار است. لوله ها و اتصالات ساخته شده از C-PVC بسیاری از مزایای UPVC را دارند. هر دو برای استفاده در آب آشامیدنی ایمن هستند ، مقاومت بالایی در برابر خوردگی ، دوام بالا و مقاومت در برابر ضربه عالی دارند. با این حال ، لوله ها و اتصالات ساخته شده از C-PVC با محتوای کلر بیشتر از PVC-U معمولی ، می توانند طیف وسیعی از دما را تحمل کنند. این امر C-PVC را به گزینه ای محبوب برای سیستم های لوله کشی آب در ساخت و سازهای مسکونی و همچنین تجاری تبدیل کرده است C-PVC . همچنین قابل انعطاف بیشتری نسبت به یوپی وی سی دارد.

لوله ها و اتصالات ساخته شده از C-PVC صد درصد (100%)قابل بازیافت هستند. C-PVC به طور معمول برای لوله ها و اتصالات آب سرد و گرم استفاده می شود

لوله OPVC

پی وی سی مولکولی (PVC-O) در اثر یک فرآیند شیمیایی، ساختار بی شکل پی وی سی غیرپلاستیک (U-PVC) را به یک ساختار لایه ای تبدیل می کند.

O-PVC بسیاری از مزایای پلیمر U-PVC مانند مقاومت در برابر خوردگی ، حفظ کیفیت آب ، مقرون به صرفه بودن و قابلیت بازیافت و تعادل بین حد بین مقاومت ، سختی و انعطاف پذیری را افزایش می دهد. لوله های ساخته شده از O-PVC خصوصاً به لحاظ ظرفیت هیدرولیک ، عدم شکل پذیری ، عدم انتشار ترک و مقاومت در برابر ضربه و خستگی بسیار عالی هستند. به همین علت لوله های تحت فشار O-PVC یک گزینه عالی برای نقل و انتقال آب آشامیدنی است. همچنین برای مصارف غیر قابل شرب دفن شده مانند آبیاری و شبکه های پمپاژ فاضلاب مناسب می باشد. لوله ها و اتصالات O-PVC 100% قابل بازیافت هستند.

لوله HI-PVC

با افزودن مواد مقاوم در برابر ضربه به پلیمر U-PVC ضریب مقاومت این نوع لوله ها در برابر ضربات خارجی افزایش می یابد. از این لوله ها با استاندارد بین المللی ISO6993-1 جهت تامین سوختهای گازی با تحمل فشار عملیاتی 1 بار معادل 100 پاسگال استفاده می گردد.

مشخصات فنی لوله های Hi-PVC :

 1. ترکیب Hi-PVC از مخلوطی از PVC و کوپلیمرمبتنی برPVC تشکیل شده است. نسبت اصلاح کننده ضربه در ترکیب HI-PVC باید حداقل 7٪ وزنی باشد
 2. قدرت طولانی مدت: مقدار MRS لوله های اچ پی وی سی حداقل 18 MPa باشد. انطباق با این نیاز با استفاده از ارزیابی طولانی مدت مطابق با ISO 9080 اثبات می شود. آزمایش باید در دمای 20 ، 40 و 60 درجه سانتیگراد ، برای دوره های تا 9000 ساعت انجام شود. در دمای 60 درجه سانتیگراد هیچ زانویی قبل از 5000 ساعت نباید رخ دهد.
 3. دمای نرم شدن و شکل پذیری : دمای نرم کننده ویکت Hi- PVC باید حداقل 76 درجه سانتیگراد باشد.
 4. مقدار پلیمر U-PVC : K مورد استفاده برای ساخت PVC-Hi باید حداقل 65 باشد.
 5. مقاومت در برابر ضربه پس از تابش ماورا بنفش: این لوله ها باید به گونه ای طراحی شوند که پس از تابش اشعه ماورا بنفش بعد از مدت زمان طولانی نباید در اثر ضربه ترک بردارند.
 6. مقاومت در برابر عناصر سازنده گاز: لوله های Hi-PVC که در معرض تتراهیدروتیوفن و n-hexadecane قرار دارد ، نباید دچار واکنش پذیری با ضخامت بیشتر از 30 میکرومتر گردد.
  بطور معمول از لوله های Hi-PVC جهت انتقال گاز طبیعی استفاده می گردد.

تفاوت لوله PVC و UPVC

لوله پی وی سی

لوله های PVC همانطور که اشاره شد دارای انواع مختلف می باشند و نباید با یکدیگر اشتباه گرفته شوند هر چند که ماده تشکیل دهنده هر دو پلی وینیل کراید می باشد اما با افزودن برخی مواد هر یک از آنها دارای خواص فیزیکی و شیمیایی می باشند.

در ذیل به برخی از تفاوتهای لوله های PVC و UPVC اشاره می کنیم :

 1. لوله های PVC دارای مقادیر از پلیمرهای پلاستیکی است بنابراین دارای خاصیت فیزیکی انعطاف پذیری می باشد در حالیکه لوله های UPVCفاقد پلیمرهای پلاستیکی هستند بنابراین سفت و سخت می باشند.
 2. لوله های PVC به سبب انعطاف پذیری و نحوه اتصال آسان اغلب در سیستم های لوله کش منازل، آبیاری، گردش آب استخر به کار برده می شوند لیکن لوله های UPVC به خاطر مقاومت مکانیکی بالاتر علاوه بر سیستم لوله کشی در حمل و نقل آبهای سنگین، در صنعت ساخت و ساز و درون دیوارهای ساختمانها و … به کار برده می شوند.
 3. لوله های UPVC دارای مقاومت کششی بالا می باشند و همچنین در برابر مواد شیمیایی و خورنده بسیار مقاوم هستند.
 4. لوله های UPVC دارای وزن سبک هستند و هزینه های حمل و نصب را کاهش می دهند و به دلیل سفت بودن به راحتی توسط سیمان نصب و فیکس می گردند.
 5. جهت نصب هر دو مدل لوله توسط اره برش به راحتی برش داده می شوند و نیازی به ابزار برقی نیست لیکن روش اتصال شاخه ها به هم در هر مدل متفاوت می باشد.
 6. لوله های uPVC در مقایسه با لوله های PVC دوام بیشتری دارند.

محصول مرتبط : لوله پلی اتیلن

تفاوت لوله های PVC و CPVC

پلیمر PVC به خودی خود ماده ای سفت و سخت و شکننده است که تولید کنندگان با افزودن مواد نرم کننده آنها را نرم و انعطاف پذیر می کنند و با افزودن تثبیت کننده های دما، آن را در برابر محدوده های دمایی مختلف مقاوم و با افزودن مواد آنتی UV در برابر اشعه ماور بنفش خورشید مقاوم می نمایند.بسته به نوع و کاربرد و نوع افزودنی ، لوله های PVC در رنگهای مختلف تولید و عرضه می گردد. تفاوت اصلی بین CPVC و پی وی سی مربوط به طیف وسیعی از درجه حرارت است که هر یک قادر به تحمل است . CPVC می تواند دما را تا 200 درجه فارنهایت کنترل کند ، در حالی که PVC در 140 درجه فارنهایت به حداکثر می رسد.

بالاتر از آن دما ، CPVC و PVC نرم و نرم می شوند و خطر خرابی اتصالات و لوله ها و در نتیجه خرابی سیستم لوله کشی را افزایش می دهند. اتصالات ، عوامل اتصال به دلیل تفاوت در ترکیب شیمیایی مواد ، برای PVC و CPVC متفاوت است. به عنوان مثال ، نوع اتصالات CPVC باید مشخصات ASTM F493 را داشته باشند و نوع اتصالات PVC نیز باید مشخصات ASTM D2564 را داشته باشند بنابراین نباید این اتصالات بجای یکدیگر استفاده گردند و بر اساس اندازه لوله و کاربرد انتخاب و استفاده گردد.

مزایای لوله پلیکا

لوله های پلیکا یا همان لوله های پی وی سی با توجه به ساختار و مواد اولیه استفاده شده در ترکیب تولیدی آن غیررسانای بسیار قوی بوده و در برابر اسیدها و نمک هایی که باعث خوردگی لوله های فلزی می شوند مقاوم است و حداکثر تا دمای 140 درجه فارنهایت میتواند در برابر حرارت مقاومت داشته باشد و در برابر مواد شیمیایی که معمولاً در منازل استفاده می شوند نیز مقاومت دارد.
یکی دیگر از مزایای لوله پولیکا وزن این لوله هاست که بسیار کمتر از دیگر انواع لوله بوده اما این کاهش وزن سبب از بین رفتن مقاومت این لوله ها نشده چرا که از مقاومت بالایی نیز برخوردار است.
اما لوله پلیکا بزرگترین مزیتی که در خود دارد این موضوع است که بر کیفیت آب مصرفی هیچ تاثیری نمیگذارد و سبب تغییر بو و مزه آب نمیشود.
همچنین لوله‌های پولیکا در برابر آتش سوزی هم مقاوم هستند و در نتیجه بر اثر آتش سوزی شعله ور نمیشوند و به افزایش آتش سوزی کمکی نمیکنند.

از مزایای دیگر این نوع لوله و اتصالات باید به اتصال در تمام سیستم های لوله کشی فاضلاب،پلی اتیلن،چدن،پوش فیت و… و جلوگیری از ریزش مصالح بنایی به داخل لوله و سیفون فاضلاب اشاره کرد.
مواردی مانند سرعت و دقت در تست ایزولاسیون و همچنین عدم آسیب پذیری ایزولاسیون هنگام فنر زدن نیز مزایای دیگر لوله و اتصالات پلیکا محسوب می شود.

تولید لوله پلیکا

کارخانه تولید لوله پلیکا

فرایند تولید لوله پلیکا معمولا بر مبنای سفارشات مشتریان برای اجرای یک پروژه در سایزهای مختلف انجام می شود و میزان وزن هر شاخه و ضخامت گوشته و همچنین نوع فشار برای تولید لوله پلیکا را سفارش دهنده آن تعیین می نماید اما کیفیت تولید لوله ها به موارد مختلفی همچون ترکیبات افزودنی های مختلف آن شامل پر کننده ها، نرم کننده ها، پایدار کننده ها و مستربچ یا همان رنگ دانه ها بستگی دارد که مقدار ترکیبات این مواد بسیار حائز اهمیت است.
اما جدا از فرایند تولید بر اساس سفارش لوله ها همیشه در تمامی سایزها و وزن های استاندارد لوله آماده برای عرضه به مشتریان در خط تولید کارخانه هلدینگ صنایع برتر در حال تولید می باشد و آماده عرضه است.

حمل و نگهداری لوله پلیکا

هنگام جابه جایی و حمل لوله و اتصالات پلیکا بخصوص در مسافت های زیاد باید به این موضوع خیلی توجه شود که ضربه ای به آنها وارد نشود و یا خراش و ساییدگی بر روی آنها به وجود نیاید و فشار بیش از حدی بر روی آنها در اثر بستن و مهار کردن لوله های پلیکا به وسیله طناب یا سیم بکسل پشت ماشین حمل نباشد و حدالامکان از کابل های لاستیکی استفاده شود.

برای جابجایی این نوع لوله ها معمولا از ماشین های حملی استفاده میشود که جایگاه بارگیری آنها حداقل 6 متر طول جا داشته باشد و بتوان لوله ها را به صورت افقی بر روی هم قرار داد. لوله های پلیکا در هر سایزی در شاخه های 6 متری تولید میشود و برای جابجایی آنها هم باید وسیله ای انتخاب شود که توانایی قرار دادن لوله ها بصورت افقی داشته باشد.

اتصالات پلیکا

لوله پلیکا

برای اجرای پایپینگ یا همان لوله کشی محل مورد نظر با استفاده از لوله های پلیکا حتما به یک سری اتصالات برای اجرای آن احتیاج است. برای اجرای لوله کشی معمولا از روش چسبی برای اتصال لوله ها استفاده میشود که این روش به صورت سر کاسه ای انجام میشود بطوری که لوله PVC و اتصالات پلیکا دارای واشر کوپلر سر خود هستند که به صورت نر و مادگی در هم چفت میشوند و با کمک چسب مخصوص کاملا آب بندی و به هم میچسبند.

اتصالات پولیکا در انواع مختلف تولید میشود که هر کدام کارایی مخصوص خود را دارند و از جمله اتصالات پلیکا می توان از چهار راه 45 درجه، سه راه 45 درجه، سه راه 90 درجه، سه راه 90×90×90، زانو 45 درجه، زانو 90 درجه، سه راه تبدیل 45 و 90 درجه، تبدیل، دریچه، سیفون، سه راه دریچه بازدید کامل، بوشن، درپوش، رابط دریچه بازدید، موفه و سه راه 45 درجه تمام بوشن و … در سایز و تحمل بار مختلف نام برد.
همچنین برای انجام اتصالات به یک سری ابزارآلات نیز احتیاج است که از جمله آن باید به کمان اره برای بریدن لوله پلیکا، قلم مویی برای مالیدن چسب بر روی سطح لوله، سوهان نیم گرد برای گرفتن ناهمواری ها و پلیسه ها و همچنین چسب برای اتصال لوله PVC و اتصالات پلیکا به یکدیگر.

نصب لوله پولیکا

برای نصب لوله پلیکا و وصل کردن آنها به یکدیگر و اتصالات به چهار روش مرسوم میتوان این کار را انجام داد که شامل: اتصال به روش چسبی، اتصال به روش اورینگی، اتصال به روش مکانیکی با فلنچ و اتصال به روش رزوه ای یا همان پیچی میباشد که در ادامه به توضیح آنها میپردازیم.

روش چسبی:

این روش از مرسوم ترین روش ها در اتصال لوله پولیکا است و لوله و اتصالات را به کمک چسب مخصوص به هم وصل میکنند.

اتصال به روش اورینگی:

راحتی نصب بدون استفاده از ابزار آلات و تجهیزات خاص و اجرای آن با سرعت بالا از مزیت های مهم اتصال با این روش است. در این روش در صورت بروز مشکل در اتصالات تعمیرات راحت تر انجام میشود.

اتصال به روش مکانیکی:

برای اتصال لوله‌های پلیکا به هم و یا اتصال آن به شیرآلات ، از اتصالات مکانیکی یا فلنچی استفاده می شود.

اتصال به روش رزوه ای:

اتصال به روش رزوه ای یا پیچی جزء روش های کم استفاده بوده و فقط در لوله های جدار چاه ها به صورت رزوه ای به کار می رود.

محصولی مرتبط با لوله پلیکا که شاید بخواهید در مورد آن اطلاعات داشته باشید : لوله زهکش

قیمت لوله پلیکا

قیمت لوله پلیکا

قیمت لوله پلیکا یکی از چالش هایی است که خریداران یا استفاده کنندگان این نوع لوله ها با آن روبرو هستند و باید قبل از خرید و مواجهه با قیمت آن به چند نکته اساسی و مهم برای انتخابی درست توجه فرمایند تا لوله مورد نظر خود را دقیقا انتخاب کنند.

اولین نکته در انتخاب و خرید لوله پولیکا که باید به آن توجه شود فشاری است که لوله پلیکا میتواند آن را تحمل کند و بر اساس آن نیز ضخامت گوشته ی لوله پلیکا تعیین گردد که هرچه لوله پلیکا قوی تر باشد یعنی کلاس فشاری بالاتری دارد و ضخامت گوشته آن زیاد شده، در نتیجه تحمل بار آن نیز بیشتر میشود.
قطر لوله پلیکایی که خریداری میشود نیز تعیین کننده قیمت لوله پلیکا است که هرچه قطر بیشتری داشته باشد مسلما وزن لوله بیشتر شده و قیمت نیز بالاتر میرود.
اما اصلی ترین عامل در قیمت لوله پی وی سی نوع مواد اولیه استفاده شده در تولید لوله پلیکا است که سبب تنوع قیمتی در این نوع لوله ها شده و استاندارد بودن یا نبودن آن سبب اختلاف قیمت چشمگیری در قیمت گزاری لوله های پولیکا شده است.

یکی دیگر از مسائلی که قبل از خرید لوله و اتصالات پلیکا باید به آن توجه شود قیمت پایینی است که بعضی از فروشندگان ارائه میکنند دلیل این امر نیز کیفیت پایین لوله ها و اتصالات و تغییر متریال در فرایند تولید میباشد که مواد درجه دو را بجای مواد استاندارد بفروش میرسانند.

کاربرد لوله پلیکا

لوله پلیکا یکی از پر کاربردترین لوله ها در صنعت انتقال آب و فاضلاب بشمار می آید‌ و همچنین به عنوان عایق برای کابل های برق و کابل های مخابراتی استفاده میشود.
لوله پولیکا بر اساس کلاس فشاری به سه دسته معمولی، نیمه قوی و قوی تقسیم بندی میشود که هرکدام کاربرد خاص خود را دارد به عنوان مثال:
لوله پلیکا معمولی به عنوان بهترین عایق برای کابلهای برق ساختمانی و همچنین کابل های مخابراتی استفاده میشود.

لوله پلیکا با فشار بار معمولی در ساختمانهای مسکونی و اداری و فاضلاب های سرویس های بهداشتی کاربرد فراوانی دارد.

لوله پولیکا نیمه قوی برای انتقال آب و فاضلاب های خانگی در حجم های کم و انتقال آبهای سطحی در باغها و استخرها کاربرد دارد و بسیار پر مصرف میباشد. لوله پلیکا با فشار بار نیمه قوی بیشترین مصرف را در صنعت آب و فاضلاب شهری و خانگی دارد و در مجتمع های مسکونی و اداری، شهرک ها و باغ ها استفاده می شود.
لوله PVC قوی برای انتقال آب و فاضلاب های وسیع تر صنعتی یا خانگی مانند مجتمع های مسکونی و صنعتی و استفاده از آن داخل بتن و انتقال کابلهای قوی نیز استفاده میشود.

لوله پولیکا با فشار بار قوی برای انتقال آب شرب، آبرسانی زمین های کشاورزی، کارگزاری در کانالهای آب، انتقال اسید و باز و … مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین باید این نکته را در نظر داشت که این نوع لوله ها دمای بیشتری را نیز میتوانند تحمل کنند.
یکی دیگر از کاربردهای لوله پی وی سی که باید به آن اشاره کنیم استفاده بعنوان عایق مسیری برای انتقال کابلهای مخابراتی است که استفاده آن در هرجایی ممکن بوده و در ساختمانها با متراژ کمتر و در مکانهایی با متراژ بسیار زیاد نیز از لوله پلیکا استفاده میشود.

لوله پلیکای برق و مخابراتی

از لوله پلیکا برق برای عبور سیم، کابل برق و فیبر نوری تو کار یا روی کار استفاده میشود و به عنوان عایقی با قابلیت نارسانایی قوی به کار گرفته میشود.
همچنین برای عبور و عایق بندی خطوط تلفن و کابل های مخابراتی از لوله پلیکا استفاده میشود.

شاید علاقمند باشید یکی دیگر از محصولات پر فروش هلدینگ صنایع برتر را بیشتر بشناسید در این صورت صفحه لوله فلزی را مطالعه کنید.

تفاوت لوله پلیکای آب و لوله پلیکای برق و مخابرات

پلی وینیل کلراید (PVC) ترکیبی از پلاستیک و وینیل است که برای ساخت لوله های PVC استفاده می شود. این نوع لوله های محبوب معمولاً در لوله کشی به عنوان جایگزینی برای لوله های مس گران قیمت استفاده می شوند. از PVC همچنین برای تولید مجرای الکتریکی و محل عبور کابلها وفیبرهای نوری و سیم برق استفاده می شود. در حالیکه PVC معمولی و پی وی سی مجرای الکتریکی هر دو از یک نوع پلاستیک ساخته شده اند ، اما اینها یک چیز نیستند و همچنین نباید برای کاربردهای مشابه مورد استفاده قرار گیرند.

در زیر به برخی از تفاوتهای این دو نوع لوله پلیکا اشاره می کنیم :

1- تست فشار

یکی از بزرگترین تفاوت های لوله پلیکای انتقال آب با لوله پلیکای برق این است که لوله های پی وی سی ویژه آب تحت فشار آزمایش می شوند و لوله پلیکای برق آزمایش نمی شود. از آنجا که لوله پلیکای آب باید بتوانند فشار آب را تحمل کنند تا کارایی لازم را داشته باشند و به درستی کار کنند ، بنابراین باید از لوله های آزمایش شده و دارای درجه بندی فشار استفاده کرد. درجه فشار روی لوله PVC لوله کشی چاپ شده است. .

2- ضخامت لوله

تفاوت دیگری که بین لوله پلیکای انتقال آب و لوله پلیکای برق خواهید یافت ، در ضخامت دیواره لوله است. ضخامت لوله پلیکای ویژه لوله کشی آب به طور معمول ضخیم تر می باشد. از آنجا که از پی وی سی لوله کشی در کاربردهایی استفاده می شود که فشار لازم برای در نظر گرفتن آنها وجود دارد ، ضخامت اضافه شده اطمینان می دهد که لوله به اندازه کافی مقاوم در برابر خم شدن است و سالم باقی خواهد ماند.

3- رنگ

مشهودترین تفاوت بین این دو لوله ، رنگ لوله ها است. لوله پی وی سی آب معمولاً سفید و لوله پی وی سی برق معمولاً خاکستری است. اینها رنگهای استاندارد هستند.

4- محدوده تحمل و مقاومت هریک

لوله کشی پی وی سی اغلب در داخل یا زیر زمین قرار دارد بنابراین اغلب این لوله در برابر اشعه ماوراء بنفش دارای تحمل و مقاومت کمتری نسبت به لوله پلیکای برق می باشن

محصولات مرتبط : لوله کاروگیت فاضلابی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]