برج خنک کننده – قیمت کولینگ تاور فایبرگلاس

برج خنک کننده – قیمت کولینگ تاور فایبرگلاس

برج خنک کننده یا کولینگ تاور وسیله ای است با بدنه فلزی یا فایبرگلاس و ظاهری مدور یا مکعبی که از طریق همکاری قطعات مختلف شامل لوور ، پکینگ ، قطره گیر ، نازل ، تشتک، پروانه و الکتروموتور وظیفه انتقال گرمای زاید از سیال خنک کننده به اتمسفر و خنک کاری تجهیزات و سیستم تا دمای مرطوب محیط را بر عهده دارد.

به بیان بسیار ساده میتوان گفت برج خنک کننده (Cooling Tower) دستگاهی است که به منظور خنک کردن آب به کار می رود. با استفاده از این دستگاه دمای آب مورد استفاده در فرآیندهای خنک کاری در صنایع مختلف با جذب گرما، افزایش می یابد. جهت جلوگیری از هدر رفت آب و صرفه جویی و بهینه سازی مصرف آب، با استفاده از کولینگ تاور ، دمای آب کاهش یافته و مجدداً به چرخه خنک کاری بازگردانده می شود.

برج خنک کننده چیست ؟

برج خنک کننده

امروزه به ازای تمامی نیازهای بشر و جامعه‌ بشری، کالاها و بالطبع صنایع تولیدی مختلفی به وجود آمده است که حفظ دستگاه‌های کوچک و بزرگ و ساده و پیشرفته‌ی آن، نیازمند توجه کافی و وافی صاحبان صنایع می‌باشد. اما اگر در رابطه با انواع برج خنک کننده چیزی نمی‌دانید، بایستی بگوییم که یکی از اجزای لاینفک تمامی تولیدی‌های سنگین، نیمه سنگین و حتی سبک، انواع برج خنک کننده یا کولینگ تاور (cooling tower) می‌باشد که وظیفه‌ی خنک سازی آبهای مصرفی صنایع در حجم‌های مختلف را بر عهده دارد. البته که فارغ از ایجاد یک روند مناسب برای صنایع و دیگر کاربری‌ها، خرید برج خنک کننده در انواع مختلف، امکان حفاظت از دستگاه‌های صنعتی در برابر رسوب و دیگر آسیب‌های ممکن را برای اپراتورها و صاحبان صنایع فراهم می‌نماید.

همچنین به این نکته نیز توجه داشته باشید که هرگاه در هر صنعتی و برای هر نوع عملیاتی، بخواهیم در دستگاه‌های تولیدی آب را به گردش در بیاوریم، لازم است که حتماَ ابتدا گرمای آب را دفع کنیم تا روند انجام امور تولید، حفاظت از دستگاه و جلوگیری از آسیبهای احتمالی و زیانهای اقتصادی را در بهترین شکل ممکن کنترل کرده و پیش ببریم!

مزایای برج خنک کننده

هر تکنولوژی، هر عنصر و هر دستگاهی که بتواند در حد فوق العاده‌ای وارد شرکت‌های تولیدی و صنایع سبک و سنگین شود، بدون شک دارای قابلیت‌های متعدد و ویژه ای خواهد بود و مزایای خاص و مختلفی را به یدک می‌کشد.

کولینگ تاورها نیز از این قاعده مستثنی نیستند و مزایای برج خنک کننده در ابعاد متفاوتی قابل بررسی است؛ مواردی از جمله:

• خرید برج خنک کننده برای صنایع، می‌تواند به میزان قابل توجهی از حجم آب مصرفی و مصرف انرژی جلوگیری نماید و چرخه تولید را با راندمان فعالیت بسیار مناسبتری همراه می‌ سازد.

نحوه خنک کاری کولینگ تاور
• از دیگر مزایای برج خنک کننده می‌توان به در دسترس بودن آن در بازار اشاره کرد؛ چرا که به دلیل چرخه تولید آسان، پرسرعت و انبوه دستگاه های خنک ساز، این ادوات به راحتی قابل تهیه شدن و خرید می‌باشند.
• کولینگ تاورها از ایجاد رسوب و وارد آمدن آسیب‌های مختلف به دستگاه های پیشرفته صنعتی، به شدت جلوگیری کرده و به عنوان مانعی جدی در روند استهلاک ادوات و دستگاه‌های صنعتی به شمار می‌روند.
• در صورت تهیه و خرید برج خنک کننده حرفه ای و باکیفیت، طول عمر این دستگاه‌ها بسیار زیاد خواهد بود و به تعمیرات مداومی نیاز نخواهد داشت. به عبارت دیگر، نگهداری برجهای خنک ساز کار راحتی است؛ البته که نحوه‌ی نگهداری از دستگاه‌ها، امری بسیار مهم و موثر به شمار می‌رود.
• به طور کلی با توجه به کارکرد و مزایای متعدد انواع کولینگ تاورها، قیمت نهایی این دستگاه های خنک ساز بسیار مناسب است.
ت بد نیست بدانید که انواع کولینگ تاورها به جهت خنک سازی آب مصرفی و دیگر سیالات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما به طور کلی اگر مقدار آب و سیالات را در یک تولیدی به میزان برابری در نظر بگیریم، قدرت خنک سازی این دستگاه ها برای آب مصرفی صنعت بسیار بیشتر است.

نحوه کار برجهای خنک کننده

نحوه کار برج خنک کننده

مسلماَ پیش از خرید برج خنک کننده، بایستی نسبت به نحوه کار این دستگاه‌های حرفه‌ ای آگاهی کاملی داشته باشید؛ از همین رو، مطالعه‌ی موارد زیر می‌توان کمک شایان توجهی به انتخاب نهاییتان داشته باشد:

1) کولینگ تاورها در حقیقت گونه ‌ای از مبدلهای حرارتی به شمار می‌روند که در پی ایجاد تماس مستقیم آب با هوا، به روش تبخیری، گرمای آب را به جو بیرونی منتقل کرده و درون سیستم خنک ساز و جداره‌های دستگاه های صنعتی را خنک می‌سازد.
2) آب سرد آماده شده در برج خنک کننده (در اثر از دست رفتن گرمای نهان تبخیر)، توسط پمپاژ و سیستمهای هدایتگر، به سایر بخشهای ادوات صنعتی منتقل می‌شود و گرمای آن ها را به سمت جو دفع می‌نماید.
3) در حقیقت مکرراَ مقادیر زیادی از آب فرآوری شده خنک می‌شود تا به صورت مداوم به تجهیزات صنعتی انتقال یابد و مانع گرمای زیاد ماشین آلات و دستگاه‌های صنایع تولیدی شود.
4) از دید کارشناسان، کولینگ تاورها مکمل خنک ساز تمامی دستگاه های تولیدی به شمار می‌روند که توسط آب از پیش آماده شده‌ سرد، خنک می‌شوند.
5) از نکات مهم انواع این دستگاه خنک ساز، می‌توان به چرخه‌ی بازگشت آب به کولینگ تاور اشاره نمود؛ بدین معنی که، آب سرد و خنکی که برای انجام امور تولیدی‌ها و صنایع مورد نیاز است، پس از عملیات خنک سازی بار دیگر به برج خنک کننده باز می‌گردد و برای انجام دوباره‌ی روند، خنک می‌گردد.

نحوه خنک کاری برج خنک کننده

6) خرید برج خنک کننده حرفه ای، این امکان را برای تمامی صنایع به وجود می‌آورد تا با فراهم آوردن سطح وسیعی از تماس آب با هوای پیرامون، به شدت بخشیدن عملیات تبخیر کمک ویژه‌ ای نماید و در نتیجه عملیات خنک سازی آب و دستگاه، با قدرت و سرعت بیشتری انجام گردد.
7) هزینه های کم برای تجهیز انواع دستگاه خنک ساز‌

کولینگ تاور تا چه میزان به صنایع تولیدی ایران ورود پیدا کرده است؟

دستگاه خنک سازی صنایع

به طور کلی و بر اساس نظر سنجی‌های موجود در بین صاحبان صنایع، در حدود بیش از 95 درصد از صنایع تولیدی ایران برای حفاظت از دستگاه‌های خود از انواع برج‌ خنک کننده استفاده می‌نمایند. نکته‌ی جالبتر این است که این درصد در صنایع تولیدی کشورهای بزرگ جهان حتی بیشتر از این هم است و چیزی در حدود 99% شرکت‌ها و صنایع تولیدی کشورهای صنعتی جهان (اصطلاحاَ کشورهای جهان اولی) از کولینگ تاور برای خنک سازی و مراقبت از دستگاه‌های خود بهره می‌گیرند.
همچنین بایستی بدانید که شرکت معتبر CTI آمریکا در طی یک تحقیق وسیع، عنوان داشته است که استفاده از کولینگ تاورها (cooling tower)، نسبت به دهه‌ی قبل تر از آن، با رشد بیش از 70 درصدی مواجه شده است که نشان از حرکت جدی و عملی صنایع به سمت استفاده از انواع دستگاه خنک ساز می‌باشد.

چرا استفاده و خرید برج خنک کننده برای شرکت‌های تولیدی دارای اهمیت است؟

کاربرد برج خنک کننده در صنایع

همانطور که عنوان شد، بیش از 95 درصد از شرکت‌های تولیدی ایران برای خنک سازی دستگاه‌های خود از خرید برج‌ خنک کننده یا کولینگ تاور بهره میگیرند. اما این عامل را در شرکت‌های تولیدی ایرانی، بیش از پیش می‌توان به تورم بالای اقتصادی حاکم بر جامعه و تحریم‌های بین المللی نسبت داد؛ چرا که:

• از یک سو، عدم استفاده از انواع برج خنک کننده و آسیب به دستگاه‌های پیشرفته‌ی تولیدی، می‌تواند شرکتها را با آسیب‌های اقتصادی سخت و جبران ناپذیری رو به رو کند. آسیب‌های اقتصادی سختی که با توجه به نوسانات شدید و دائمی بازار و اقتصاد ایران، وضعیت تولید شرکت‌ها را دستخوش تغییرات پیچیده‌ای خواهد کرد.
• و از سوی دیگر، نوسانات بازار ارز و تحریم‌های متعدد بین المللی علیه کشور ایران، موجب شده است که در صورت وارد آمدن هرگونه آسیب به دستگاه‌های خارجی شرکت‌های تولیدی، تعمیر و خرید دوباره‌ی ادوات و ماشین آلات از شرکت‌های مادر به راحتی امکانپذیر نباشد!

محاسبه ظرفیت برج خنک کننده

محاسبه ظرفیت برج خنک کننده

ظرفیت برج خنک کننده (cooling tower) بر اساس چه پارامترهایی تعیین می‌شود؟

ظرفیت برج خنک کننده یا توان سرمایشی کولینگ تاور به پارامترهای متعددی بستگی دارد که در درصد و به عبارتی، در دوزهای مختلفی بر ظرفیت نهایی سیستم دستگاه تأثیرگذار است. از جمله‌ی این پارامترها می‌توان به عواملی همچون:

• چگونگی و مقدار تأمین نمودن خوراک و سیستم الکتریکی دستگاه خنک ساز صنعتی (توجه به میزان آب و برق مصرفی در خرید برج خنک کننده)
• درصد و مقدار رطوبت نسبی مکانی که کولینگ تاور قرار است در آن نصب شود.
• ارتفاع محیطی محل نصب از سطح دریا
• عوامل و عناصر اقلیمی و جغرافیایی
• میزان قدرت و توان برج خنک ساز یا cooling tower
• دمای حباب تر (wet bulb) که بر محیط شرکت صنعتی حاکم است.
• بررسی دمای آب داغ ورودی به دستگاه و همچنین توجه به دمای آب سرد خروجی از سیستم خنک ساز صنعتی
• توجه به درصد و مقدار حجم آب گردشی یا دبی در خرید برج خنک کننده
و … اشاره نمود.

بد نیست بدانید ظرفیت سرمایشی که در خرید برج خنک کننده بایستی به آن توجه داشته باشید، عبارت است از توان خنک سازی سیستم کولینگ تاور در میزان و حجم معینی از آب در ساعت و البته با توجه به یک دمای تعیین شده؛ و البته به یاد داشته باشید که از میان پارامترهای عنوان شده، شاید بتوان «بررسی دمای آب داغ ورودی به دستگاه و همچنین توجه به دمای آب سرد خروجی از دستگاه خنک ساز صنعتی» را به عنوان یکی از مهمترین عوامل به شمار آورد.

کاربردهای برج خنک کننده

کاربردهای برج خنک کننده

کولینگ تاورها نقش مهمی را در خنک سازی آبهای مصرفی صنایع و همچنین حفاظت از دستگاه‌ها و ادوات صنعتی به عهده دارد. اما توجه به نوع کاربری های مختلف، این واقعیت را بیش از پیش نشان می‌دهد که به چه دلیل است که بیش از 95% از صنایع تولیدی کشور، خرید برج خنک کننده و استفاده از انواع آن را در اولویت موارد و روند کاری خود قرار می‌دهند؛ البته که طراحی و جانمایی صحیح کولینگ تاورها در صنایع مختلف، خود یک موضوع مفصل و پراهمیت است که از حوصله‌ی این مطلب خارج است.

اما این موارد استفاده، شامل چه صنایعی است؟!

  • صنایع سنگین: کولینگ تاورها در صنایع سنکین (صنایع نفت، پالایشگاه بنزین، صنعت پتروشیمی و صنایع زیر مجموعه‌ای وابسته به پتروشیمی، نیروگاه‌ها و …، به جهت خنک سازی انواع دیگ‌های بخار، کوره‌های داغ صنعتی، کوره‌های القایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بدنه‌ی ادوات و دستگاه‌های پیشرفته صنعتی را خنک می‌سازد.
  • سیستم های تهویه متبوع و هواکش‌ها: در سیستم‌های تهویه متبوع مرکزی (HVAC) و اتاق‌های هوا رسان مراکز بزرگ (مراکز درمانی، هتل‌ها، مال‌های فوق پیشرفته و …)، نصب و خرید برج خنک کننده بسیار رایج است و از انواع آن برای تأمین آب سرد مصرفی کندانسور آبی چیلرهای تراکمی و جذبی استفاده می‌گردد و وظیفه‌ی خنک سازی چیلرها را بر عهده دارد.
  • صنایع نیمه سنگین و صنایع سبک: به طور کلی می‌توان گفت که تقریباَ تمامی صنایع نیمه سنگین (ساخت ادوات برق صنعتی و شهری، صنایع چوب، قالب سازی و ریخته گری، صنایع نیمه سنگین زیر مجموعه‌ی پتروشیمی مانند ساخت لوله ‌ها و پلاستیک‌ ها و …) و صنایع سبک (تمامی کارگاه‌های کوچک تولیدی) که در اندیشه‌ی خنک سازی دستگاه‌ها و حفظ ادوات پیشرفته‌ی خود هستند، از انواع دستگاه خنک ساز بهره می‌ گیرند.

قطعات کولینگ تاور

لوازم یدکی برج خنک کننده

1) پکینگ خنک کننده: پکینگ خنک ساز یا سطوح پوشالی مبادله حرارت، به سطح‌های خنک سازی در سیستم کولینگ تاور گفته می‌شود که هدف آن‌ها، فراهم نمودن سطوحی برای ارتباط بین آب مصرفی و هوا در پروسه‌ی خنک سازی دستگاه‌ها و ادوات می‌باشد. ذکر این نکته ضروری است که این سطوح، در هر دو نوع کولینگ تاور مدار باز و مداربسته
استفاده شده و در دو فرم حجمی و کارکردی تولید می‌شود.

2) سیستم و تکنولوژی آبرسانی: این بخش که از اجزای مهم و حیاتی سیستم های خنک ساز به شمار می ‌رود، یکی از مهمترین پارامترهاییست که در خرید برج خنک کننده بایستی به آن توجه داشته باشید. در واقع کار این بخش، تقسیم، پخش نمودن و به گردش درآورد مسیر و جریان آب در درون دستگاه می‌باشد و آب گرم درون دستگاه را یا به وسیله‌ی قطعه‌ی روتور (آب چرخان) به گردش در می‌آورد و یا این جریان دهی آب گرم را از طریق نازلهای ثابت به سرانجام می‌رساند.

سیستم آبرسانی برج های خنک کن
بد نیست بدانید که این سیستم، خود از اجزای مختلفی از جمله:
• روتور
• نازلهای ثابت
• اسپرینکلر
• انواع لوله
• انواع اتصالات و الحاقات (پیچ و مهره ها و …)
• فلنچ‌ها
• افشانک های آب
و … تشکیل شده است.
3) بدنه اصلی: اندازه و شکل بدنه اصلی و اجزای آن به صورت مستقیم وابسته به فرم و حجم دستگاه می‌باشند که عمدتاَ در احجام و شکلهای مکعبی و کره‌ای مدور قابل دسترس می‌باشند. همچنین بایستی اذعان داشت که بدنه اصلی در خرید برج خنک کننده از اجزای مختلفی چون:
• قطعات پشتیبان یا ساپورت‌های نگهدارنده
• پنلهای کولینگ تاور
• دیواره‌های فرعی
• فن دک
• ستونی‌ها
• کرکره‌های هوا
• گلویی دستگاه خنک ساز
• تشتک
• و … تشکیل شده است.


4) فریم های اصلی: فریم های اصلی نیز وابسته به اجزای بدنه اصلی می‌باشد و تحت عنوان قالب دورتادوری برخی از اجزای بدنه اصلی به کار می‌رود.
5) قطره گیر: این قطعه که تحت عنوان چکه گیر نیز در صنعت ساخت و خرید برج خنک کننده مورد توجه قرار گرفته است، بخشی مهم و جدانشدنی در انواع کولینگ تاورهای مکعبی و مخروطی از جنس فایبرگلاس می‌باشد؛ به عبارت دیگر، سیستم قطعه گیر نقش مهمی را در پروسه‌ی کاهش مصرف آب ایفا می‌نماید. در بررسی کارایی این بخش می‌توان گفت که قطره گیرها (drift eliminator) در دو نوع رایج تیغه‌ای و لانه زنبوری تولید شده و وظیفه‌ی هدایت و برگرداندن چکه ها و قطره‌ های ریز فورانی (پرتاب شده) به سوی فن دستگاه را بر عهده دارند.
6) سیستم هوادهی: پیش از هر مسئله بایستی بدانید که تکنولوژی هوارسان در انواع دستگاه خنک ساز (cooling tower)، به دو تیپ اکسیال و سانتریفیوژ قرار گرفته است. سیستم هوادهی یا هوارسان وظیفه‌ی به وجود آوردن جریان هوا در سیال هوا و مسیردهی و هدایت آن در درون برج خنک کننده را در پروسه‌ی خنک سازی دستگاه‌ها و ادوات بر عهده دارد.

بدنه برج خنک کننده
در نظر داشته باشید که سیستم هوارسان از اجزایی چون: پروانه محوری، فن محوری (فن محوری تیغه آلومینیومی، با پره فایبرگلاس یا فن محوری با تیغه پلی امید) کاهش دهنده دور حرکت جریانسازی و دینام تشکیل شده است.
اما به چه دلیل وجود فن محوری در خرید برج خنک کننده، بسیار مورد توجه خریداران و صاحبان صنایع قرار گرفته است؟!

مزایای فن محوری در دستگاه خنک ساز

فن محوری برج خنک کننده

بدون شک فن محوری، نقشی تعیین کننده در روند انجام کار انواع کولینگ تاورها دارد و بیراه نیست که در خرید برج خنک کننده، وجود این قطعه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. از مزایای فن محوری می‌توان به:
• لرزش بسیار کمتر دستگاه
• ایجاد ظرفیت هوادهی بیشتر
• مقاومت بسیار بالا
• هماهنگ با انواع سیستم خنک کننده چیلرهای تراکمی، برج خنک کننده، ایر کولرها و …
• مصرف انرژی بسیار کمتر به علت فراهم آوردن فشار استاتیکی سطح بالا
• ایجاد راندمان فعالیت بسیار بیشتر
• ایجاد سر و صدای بسیار کمتر به دلیل شکل مقطع آیرودینامیکی خود (مناسب برای انواع کاربری‌ها به دلیل ایجاد آلودگی صوتی بسیار کمتر)
• فراهم آوردن جریان هوای مناسبتر در تکنولوژیهای مکنده و دمنده‌ی القایی
و … اشاره نمود.

خرید انواع برجهای خنک کننده

خرید برج خنک کننده

حال اگر برای کارگاه تولیدی و کسب و کار خود نیاز به تهیه‌ این دستگاه‌های شدیداَ کاربردی دارید، باید آگاه باشید که خرید برج ‌های خنک کننده یا کولینگ تاورها (cooling tower)، به مانند بسیاری دیگر از ادوات پر اهمیت صنعتی، در انواع مختلفی امکانپذیر خواهد بود. در واقع بسته به:
• نیاز هر مرکز صنعتی یا شرکت تولیدی ، بودجه‌ در نظر گرفته شده و شرایط محیطی و اقلیمی هر شرکت صنعتی خرید کولینگ تاورها انجام شده و نصب آن در محل مناسبی انجام خواهد گرفت. به همین بهانه، در ادامه به بررسی انواع برج‌های خنک کننده خواهیم پرداخت.

خرید برج خنک کننده مدار بسته و کولینگ تاور هیبریدی

پیش از هر چیز به یاد داشته باشید که همواره مصرف آب شدید و غبار و رسوب گیری دستگاه‌ها، دو پارامتر مخرب و زیان آور برای هر کسب و کاری به شمار می‌رود. از همین رو، می‌توان خرید برج خنک کننده مدار بسته را یکی از مهمترین اقدامات هر مجتمع صنعتی به شمار آورد؛ چرا که قابلیت آن را دارد که:
• هم به کاهش مصرف آب مصرفی کمک نماید.
• و هم از ایجاد رسوب در دستگاه‌های صنعتی و خراب شدن تدریجی آنها، به شدت جلوگیری نماید.

به همین دلایل است که انواع برج خنک ساز مداربسته و کولینگ تاورهای خورشیدی را می‌توان در زمره‌ی پرفروشترین و محبوب ترین دستگاه خنک ساز به شمار آورد.
بد نیست بدانید که دو نوع برج خنک کننده مداربسته در بازار قابل دسترسی است؛ برج مداربسته خشک و هیبریدی که البته در کلیت ساخت، نسبتاَ با یکدیگر مشابه بوده و در واقع در هر دوی این مدلها، به علت تماس مستمر هوا با حجم آب سیال آب، عمل خنک سازی سیال بدون ایجاد و به جا ماندن رسوب و بدون ایجاد تبخیر، این امر انجام می‌گردد. البته اگر خود را در قامت یک کارشناس ریزبین میبینید و سوالهایی در رابطه با این دو نوع سیستم خنک ساز متفاوت ذهنتان را درگیر کرده است، بایستی در پاسخ بگوییم که باید تفاوت ویژه و اصلی میان انواع کولینگ تاور مداربسته را در «سیستم خنک کاری سیال آب درون کویل» هر نوع از برجها، می‌توان جست و جو کرد.

انواع برج خنک کننده

انواع برج خنک کننده

دسته بندی برج خنک کننده به چند صورت انجام می گیرد. بر اساس سیکل گردش آب، این برج ها را به دو دسته مدار باز و مدار بسته تقسیم می کنند. در برج های خنک کن مدار باز، آب از طریق نازلها بر روی سطوح خنک کننده توزیع می شود و در مجاروت با هوا خنک می شود. در برجهای مدار بسته، آب از داخل کویل جریان پیدا می کند و هوا بر روی کویل دمیده می شود. جهت افزایش راندمان در بعضی مواقع نیاز به پاشش آب بر روی سطح کویل نیز می باشد.

در دسته بندی دیگر میتوان آنها را به دو گروه عمده تقسیم کرد : مکش طبیعی و مکش مکانیکی.

1 – برج های خنک کننده مکش طبیعی از یک تنوره بتنی بسیار بلند برخوردارند که هوا از داخل آن عبور می کند. به دلیل سایز بزرگ این مدل، آنها عمدتآ برای دبی های آب بالاتر از 45.000 m3/hr کاربرد دارند. این نوع باز برج ها تنها برای نیروگاه ها استفاده می شود.

2 – برج های خنک کن مکش مکانیکی از فن های بزرگ جهت مکش هوا از داخل برج بهره گیری می کنند. آب از روی سطوح خنک کننده که باعث برقراری تماس بهتر بین آب و هوا می شود، به سمت پایین حرکت می کند و باعث انتقال حرارت حداکثری می شود. نرخ سرمایش در مدل مکانیکی به قطر فن و سرعت چرخش آن بستگی دارد. چون برج های مکانیکی دامنه کاربرد وسیعی دارند، بنابراین تمرکز این مقاله بیشتر بر این نوع می باشد.

دسته بندی بر اساس شکل های ظاهری کولینگ تاور

بر اساس شکل ظاهری، برج های خنک کننده به دو شکل مخروطی یا گرد و مکعبی تقسیم می شوند.

برج خنک کننده مدور استوانه‌ای (مخروطی)

کولینگ تاور مدور

کولینگ تاور مدور یا گرد یکی از قدیمی ترین طرح‌های تولیدی بسیاری از شرکتهای سازنده این محصول به شمار می‌آید. در برج های مخروطی توزیع آب توسط آب پخش کن یا اسپرینکلر صورت می گیرد. ابعاد بزرگ استوانه‌ای شکل و ارتفاع کم نسبت به مدل مکعبی از دیگر مشخصات این مدل می‌باشد.

بیشترین کاربرد این نوع برج خنک کننده در انواع ساختمان‌ها و برج‌های مرتفع به منظور خنک کاری کندانسور چیلر در موتورخانه می‌باشد. سیستم های مدور امروزه به دلایل متعدد کاربرد کمی در خط تولید سازندگان دارد.

مزایای برج خنک کننده استوانه‌ای یا گرد

نصب آسان در محل پروژه
صدای کمتر فن یا پروانه و گردش آسان تر و بهینه هوا
قیمت پایین تر و اقتصادی تر بودن نسبت به تیپ مکعبی
مکش هوای بهتر به دلیل داشتن لوورهای بزرگتر

برج خنک کننده مکعبی

برج خنک کننده مکعبی

این مدل از برج‌های خنک کننده دارای ظاهر مکعب مستطیل بوده و بسیار فضای کمی را اشغال می‌نماید. در مدل مکعبی ، توزیع آب توسط نازلهای ثابت انجام می شود . با توجه به توزیع مناسب آب در برج مکعبی ، راندمان این نوع برج ها بیشتر از مدلهای مخروطی می باشد. مشکل عمده مدلهای مخروطی ، رسوب گرفتگی اسپرینکر می باشد که نیاز به تعمیرات و نگهداری بیشتری دارد.

کولینگ تاور مکعبی می‌تواند به صورت مدارباز، مداربسته و یا هیبریدی طراحی و ساخته شود. برخلاف مدل مخروطی برجهای مکعبی دارای سیستم پاشش آب ثابت و بسیار کم رسوب می‌باشد. برج خنک کننده مکعبی به دلیل داشتن ارتفاع زیاد و سیستم پاشش آب منظم دارای راندمان بالایی است. این سیستم خنک کن امروزه در بیشتر صنایع بزرگ و همچنین در تهویه مطبوع کاربرد فراوانی دارد.

مزایای برج خنک کننده مکعبی

مزایای برج خنک کن مکعبی

رسوب گرفتگی کمتر در تجهیزات داخلی همچون نازل و پکینگ مدیا
دارای مخزن آب سرد بزرگتر نسبت به مدلهای مخروطی
تعمیر و نگهداری آسان‌تر
اشغال فضای کمتر به دلیل نداشتن فضای پرت و اضافی
راندمان بالاتر و کاهش دمای بیشتر آب
حمل و نقل ساده تر و مطمئن تر

انواع کولینگ تاور براساس نوع گردش آب

همانطور که در ابتدا ذکر شد نوعی از دسته بندی برج های خنک کننده براساس سیکل گردش آب در آنها شکل میگیرد. در ادامه به معرفی آنها پرداخته شده است.

برج خنک کننده مدار باز

در این نوع کولینگ تاور، آب توسط یک پمپ به بالای برج منتقل میشود و توسط نازلها بر روی سطوح خنک کننده پاشیده می شود. هوایی که از پایین به داخل برج خنک کن وارد می شود، توسط مجموعه فن و الکتروموتور که در بالای برج قرار دارد، از میان سطوح خنک کننده عبور میکند و به سمت بالا مکیده می شود. با انجام این کار و بر اثر تماس مستقیم آب و هوا، طبیعی است که قسمتی از آب تبخیر می شود.

از آنجا که تبخیر آب یک فرآیند گرماگیر است، گرما از جریان آب داخل برج خنک کننده جذب می شود. برج های خنک کننده مدار باز برای محیط هایی که از رطوبت نسبی کمی برخوردار هستند یا به اصطلاح هوا خشک است بسیار مناسب است. شاید بتوان گفت بزرگترین ایراد این مدل از کولینگ تاور هدررفت بیش از حد آب به دلیل تبخیر است.

برج خنک کننده مدار بسته

در این نوع برج خنک کننده تماس مستقیم بین آب و هوا برقرار نمی شود. آب یا هر سیالی که قرار است در برج سرد شود از داخل یک کویل حرکت می کند. هوا نیز توسط مجموعه فن و الکتروموتور از پایین به بالا مکیده می شود.
در اثر برخورد هوا با سطح بیرونی کویل، حرارت از کویل و در نتیجه از سیال داخل کویل جذب می شود و توسط جریان هوا به محیط اطراف منتقل می شود. برج خنک کننده مدار بسته برای خنک کردن آب با دمای بالا و یا محیط دارای هوا سرد بسیار مناسب است.

برج خنک کننده هیبریدی

کولینگ تاور هیبریدی

با ترکیب دو مدل برج خنک کننده مدار باز و مدار بسته، شکل سومی از این سیستم به نام کولینگ تاور هیبریدی ساخته خواهد شد. در این مدل ها، آب یا سیال خنک شونده از داخل کویل حرکت می کند و بر روی کویل توسط مجموعه نازل آب پاشیده می شود. مزیت برج های خنک کن هیبریدی بهینه سازی مصرف آب است.

در ساعات شب و زمانهایی که دمای هوا پایین است، برج خنک کننده صرفا خشک کار می کند. اما در زمانهایی که هوا گرم است، آب بر روی کویل پاشیده می شود. و از هر دو نوع انتقال پنهان و محسوس جهت سرمایش سیال خنک شونده استفاده می شود.

مزایا و معایب کولینگ تاور مدار بسته

در رابطه با مزایای برج خنک کننده مداربسته هم شاید بتوان ویژگی‌هایی چون

نیاز به فضای کم برای نصب دستگاه (اشغال مساحت کمتری از فضای کارخانه)
و قابلیت استفاده همزمان در صنایع نیمه سنگین و سبک و البته صنعت تولید دستگاه های سرمایش و گرمایش و تولید تهویه مطبوع را به نسبت دیگر مزایا، مهمتر برشمرد.

البته بدون شک، به مانند بسیاری دیگر از ماشین های صنعتی، این دستگاه نیز دارای معایب خاص خود می‌باشد که از جمله‌ آن می‌ توان به سنگین بودن و قیمت بالای دستگاه خنک ساز مدار بسته اشاره داشت.

خرید برج خنک کننده مدار باز یا مرطوب

کولینگ تاور مدار باز

یکی از انواع سیستم ‌های خنک ساز که در صنایع و کاربری‌های مختلف بسیار پرکاربرد و قابل استفاده هستند، برج خنک کننده مدارباز یا مرطوب می‌باشد که در توضیح هرچه کاملتر این برج‌های خنک ساز می‌توان گفت که:

1) باید آگاه باشید که انواع برج خنک کن مدار باز یا مرطوبی با کارکرد تبخیری، نسبت به مدلهای مداربسته‌ی خود، از توانایی کارکردی و راندمان کاری بسیار بیشتری برخوردار می‌باشند.
2) این برج‌ها به دلیل خاصیت کاهش دمای آب تا میزان رطوبت محیط و همچنین خاصیت کارکردی تبخیری خود به برج‌های خنک کننده مرطوب، تر و یا کولینگ تاور خیس نیز معروف می‌باشند و با این نام‌ها نیز در بازار ارائه‌ می‌شوند.
3) کولینگ تاورها (cooling tower) و سیستم ‌های خنک ساز مدار باز، آب مصرفی عمده‌ی دستگاه‌های تولیدی و پیشرفته را تا میزان دمای رطوبت محیط، کاهش می‌دهند و بدین شکل، از افزایش حرارت هرچه بیشتر صنایع تولیدی و آسیب به دستگاه‌ها، جلوگیری می‌کنند.
4) خرید برج خنک کننده مدار باز در دو نوع مختلف «جریان متقاطع» و «جریان مخالف» قابل خرید و فروش در بازار ایران می‌باشند.
5) همچنین بایستی بدانید که این برج‌های خنک کننده مرطوبی، در دو فرم حجمی و تیپ «کولینگ تاور مدور» و «کولینگ تاور مکعبی» در دسترس خواهند بود.
6) از جمله‌ نکات مهمی که می‌توان در رابطه با عملکرد این دستگاه‌ها بدان اشاره داشت، این است که به دلیل کارکرد رطوبتی خاص این دستگاه‌ها، دمای آب مصرفی دستگاه‌های تولیدی را به خصوص در فصل تابستان، بسیار کاهش می‌دهد.
7) شاید این سوال ذهنتان را درگیر کرده باشد که «آیا این دستگاه های خنک ساز به غیر از صنایع، در کاربری‌های دیگری نیز کاربرد دارند»؟! در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که علاوه بر صنایع و شرکتهای تولیدی، از انواع برج خنک کننده چیلر در کاربری های اداری، آپارتمان‌ها، ساختمانها و مجتمع‌های مسکونی بزرگ، کاربری‌های تجاری وسیع و مراکز درمانی و بیمارستان‌ها و … نیز استفاده می‌شود. همچنین به این نکته نیز اگاه باشید که این نوع دستگاه‌ها در دو نوع کروی و مخروطی، بیشتر در دسترس خواهد بود.

برج خنک کن فلزی

مزایا و معایب کولینگ تاور مدار باز

از جمله مزایای برج خنک کننده مرطوب، می‌ توان به قابلیت بازدهی بالای انرژی و قابلیت استفاده از آن در انواع صنایع سنگین پتروشیمی، پالایشگاهی (نفت و بنزین) و انواع نیروگاه ها اشاره کرد. البته که این دستگاه نیز دارای معایبی است که مهمترین آن، هزینه بردار بودن پروسه بهره برداری اینگونه برجهای خنک ساز می‌باشد.
برج خنک کننده خشک

پیش از هر مسئله ای بایستی بدانید که خرید برج‌ خنک کننده خشک چندان مرسوم نمی‌ باشد و دلیل این امر را بیشتر می‌توان به هزینه های هنگفت ساخت، تولید و البته نگهداری اینکونه دستگاه‌ها نسبت داد. همچنین اینگونه از دستگاه خنک ساز دارای کنترل سیستم هستند و به همین دلیل، کار نگهداری کولینگ تاورهای خشک را سخت‌تر می‌کند. پس به طور کلی می‌توان گفت که استفاده از اینگونه دستگاه‌ها به هیچ عنوان مقرون به صرفه به شمار نمی‌رود!
همچنین باید به این نکته نیز توجه داشت که در برج خنک کننده خشک، آب نقش اصلی را در خنک سازی آب مصرفی و سیالات صنعتی ایفا نمی‌کند؛ به همین دلیل در پروسه‌ی کار برج خنک ساز خشک، سرد سازی آب بر عهده‌ی ستونی‌ها و برج های سینی داری است که در مراحل مختلفی، کل عملیات را به سرانجام می‌رسانند. این ویژگی دقیقاَ بر خلاف برج خنک کننده مدار باز مرطوب می‌باشد که «آب»، نقش اصلی خنک سازی در آن را بر عهده دارد. به همین جهت کولینگ تاورهای خشک معمولاَ برای محیطها و اقلیمهایی مناسب هستند که آب، به اندازه‌ی کافی برای صنعت و تولید در دسترس نباشد و در واقع دسترسی مورد نیاز و کافی به آب فراهم نباشد.

مزایا و معایب کولینگ تاور خشک

برج خنک کن مدار بسته

همچنین از جمله مزایای برج خنک کننده خشک می‌توان به:
• عدم مصرف آب
• تعمیرات دوره ای بسیار راحت و کم هزینه
• و قابلیت استفاده در شرکت های تولیدی صنایع و ادوات برق و واحدهای تولید و پردازش آهن و نورد فولاد اشاره کرد. همچنین به طور کلی می‌توان گفت که این روش از خنک‌ سازی، برای سیال‌های فرایندی مناسب می‌باشد.
البته که از جمله معایب این دستگاه می‌توان به آلودگی صوتی ناشی از آن و تولید صدای بسیار کولینگ تاورهای خشک اشاره کرد که می‌تواند این دستگاه را به عنصری نامطلوب برای آرامش پرسنل بشناساند!

برج خنک کننده فایبرگلاس

برج خنک کننده فایبرگلاس

بدنه برج های خنک کننده از مواد و مختلفی نظیر آهن گالوانیزه ، فایبرگلاس و یا بتن ساخته می شود . فایبرگلاس امروزه بیشتر تولیدات صنعتی را معطوف خود کرده است و برج خنک کننده نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. به دلیل مشکلات ناشی از خورندگی آب ، استفاده از فولاد گالوانیزه در تولید این برج ها تقریبا منسوخ شده است.

اجرای مدل بتنی نیز بسیار زمان بر بوده و مشکلات نگهداری و سرویس و راندمان پایین را به همراه دارد. امروزه متداول ترین روش ساخت این محصول استفاده از مواد فایبرگلاس می باشد . سبکی، مقاومت شیمیایی بالا، زمان بری خیلی کم، استحکام و سهولت در اجرا از مهم ترین مزایای اجرای برج خنک کننده فایبرگلاس می باشد.

استفاده از صنعت کامپوزیت در تولید قطعات فایبرگلاس از نوع FRP (Fiber reinforce polymer) می‌باشد. فایبرگلاس به معنی الیاف شیشه مقاوم شده با پلاستیک می‌باشد که از دو عنصر الیاف و رزین تشکیل می‌شود. به بیانی ساده‌تر ساختار کامپوزیت بدنه برج خنک کن الیاف تقویت شده با رزینهای پلی‌استر می‌باشد.

الیاف فشرده فایبرگلاس در برج خنک کننده در دو نوع کلی حصیری و سوزنی در قطعات بدنه به کار برده می‌شود. ترکیب این دو الیاف در تولید قطعات بدنه سبب افزایش مقاومت نهایی سازه کامپوزیتی در کولینگ تاور می‌شود. البته الیاف‌های پودری نیز تحت عنوان پرکن در لایه‌های آخر سبب ضد نفوذ شدن بدنه در مقابل آب می‌شود.

تولید بدنه فایبرگلاس باید مطابق با استانداردهای لازم انجام شود تا کیفیت و بازدهی سیستم افت پیدا نکند. برج خنک کننده فایبرگلاس نیز در مدلهای مکعبی و مخروطی قابل تولید و ساخت است. مدل های فایبرگلاس یک جایگزین بسیار عالی برای انواع مدلهای بتنی و فلزی در این صنعت به شمار می‌رود.

قیمت برج خنک کننده

قیمت برج خنک کننده

عوامل و فاکتورهایی که در تعیین قیمت برج خنک کننده تاثیر گذار خواهند بود به صورت خلاصه عبارتند از:

مدل برج خنک کننده اعم از مکعبی یا مخروطی ، مدارباز یا مداربسته
ظرفیت برج خنک کننده که از 10 تن تبرید تا 4500 تن تبرید قابل تغییر است.
قیمت روز مواد اولیه فایبرگلاس مانند الیاف و رزین
نوع الیاف و رزین بکاربرده شده در تولید و ساخت برج خنک کن
تعداد لایه های الیاف و رزین و ضخامت نهایی بدنه
نوع پکینگ مدیا بکار رفته و گرید مواد بکار رفته در پکینگها
گرید عایق حرارتی و کلاس محافظتی موتور و نوع برند موتور
نوع پروانه با فن ، نوع تیغه های بکار رفته و تعداد پره های فن مکنده

برای استعلام قیمت برج خنک کننده میتوانید با کارشناسان فنی هلدینگ برتر تماس بگیرید. این برج ها در ابعاد مختلف ساخته میشود : 100 تن تبرید با بدنه فایبرگلاس – 150 تن تبرید – 200 تن تبرید – 300 تن تبرید فایبرگلاس – 350 تن تبرید و … که هر کدام قیمت متفاوتی خواهند داشت. هم چنین به دلیل نوسانات قیمت و مواد اولیه در بازار ، قیمت برج خنک کن در وب سایت قرار نگرفته است. لذا از طریق تماس و مشاوره با کارشناسان ما میتوانید از آن مطلع شوید.

تاثیر دمای هوای مرطوب بر راندمان خنک کاری برج خنک کننده

هوای خشک همزمان با جذب رطوبت دچار کاهش دما می شود. این کاهش دما تا زمانی ادامه دارد که فشار جزیی بخار آب در هوا با فشار اشباع بخار آب در هوا در دمای محیط برابر شود، هر چند از نظر عملی این فرآیند نیازمند زمان بی نهایت است. حداقل دمای قابل حصول در این شرایط را به اصطلاح دمای هوای مرطوب (Wet Bulb Temperature) می گویند. دمای هوای محیط را نیز دمای خشک هوا می گویند.

اختلاف دمای هوای خشک و هوای مرطوب نشانگر میزان رطوبت موجود در هوا می باشد. هرچه اختلاف این دو بیشتر باشد، راندمان خنک کاری آب بیشتر خواهد بود. از لحاظ عملی با پیچیدن پارچه خیس دور مخزن جیوه دماسنج و دمیدن هوا بر روی آن، می توان دمای هوای مرطوب را اندازه گیری کرد.

رسوب زدایی کولینگ تاور

رسوب زدایی برج خنک کن

املاح آب در گردش برج های خنک کن در اثر تبخیر به مرور زمان افزایش می یابد. از طرفی ورود گرد و غبار و سایر مواد آلی و معدنی از طریق هوا و حل شدن آنها در آب در گردش باعث بروز مشکلات عدیده ای در این دستگاه می گردد. رسوب گرفتگی سطوح خنک کننده و رشد میکروارگانیسم ها بر روی آنها از مهم ترین معضلات ناشی از افزایش املاح آب می باشد. تجمع رسوبات و جلبک بر روی سطوح خنک کننده باعث کاهش سطح انتقال حرارت پکینگ و کاهش راندمان کولینگ تاور می گردد. از طرفی امکان مسدود شدن مجاری عبور آب از داخل پکینگ ها را افزایش می دهد.

به منظور جلوگیری از رسوب گرفتگی در برج ها می توان از آب بدون املاح جهت تامین آب جبرانی استفاده کرد. استفاده از مواد ضد رسوب نیز می تواند باعث ناپایداری نمک های کلسیم و منیزیم شود و رسوب گذاری در آنها را کاهش دهد. برقراری مداوم جریان زیرآب یا تخلیه دوره ای آب داخل تشتک برج خنک کننده و ممانعت از افزایش املاح، می تواند در جلوگیری از رسوب گرفتگی بسیار موثر باشد.

به منظور جلوگیری از رشد میکروارگانیسم ها و خصوصاً جلبک ها می توان از کلر و یا نمک های مس استفاده کرد. سولفات مس دو ظرفیتی یا کات کبود و هیپوکلریت سدیم در غلظت های خیلی کم، باعث ممانعت از رشد انواع میکروارگانیسم ها و جلبک ها می گردد.

در انتها با توجه به تماسهای مکرر مشتریان در خصوص فروش برج خنک کننده دسته دوم بدینوسیله اعلام می شود امر تولید و ساخت این تجهیزات یک موضوع تخصصی و مطابق سفارش طبق محاسبات تعیین ظرفیت آنها توسط کارشناس فنی مرتبط انجام میشود. همچنین نیاز به بررسی های میدانی جهت تعیین نوع سیستم خنک کننده مورد نیاز، اعم از مخروطی یا مکعبی بودن دستگاه می باشد. لیکن به هیچ عنوان خرید و فروش این برج خنک کننده دسته دوم مقدور نخواهد بود. لذا تقاضا دارد در این خصوص با این شرکت تماس نگیرید.

محصول مرتبط : چیلر

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]

1 دیگاه

  1. برج خنک کننده طرح مارلی آمریکا یا هذلولی میخام واسه پالایشگاه طراحی کنم. مهندسین مشاور فراز آب بنیان بندر
    قادر مرزی هستم. 09189880909
    مزیت این کولینگ تاور چی هستش؟ نحوه محاسبه ظرفیت کولینگ تاور و اگر بشه قیمت برج 5000 تن تبرید رو برام ایمیل یا واتزاپ کنید لطفا.