برج خنک کننده

برج خنک کننده

به بیان بسیار ساده میتوان گفت برج خنک کننده (Cooling Tower) دستگاهی است که به منظور خنک کردن آب به کار می رود. با استفاده از این دستگاه دمای آب مورد استفاده در فرآیندهای خنک کاری در صنایع مختلف با جذب گرما، افزایش می یابد. جهت جلوگیری از هدر رفت آب و صرفه جویی و بهینه سازی مصرف آب، با استفاده از برج های خنک کن یا کولینگ تاور ، دمای آب کاهش یافته و مجدداً به چرخه خنک کاری بازگردانده می شود.

انواع برج خنک کننده به صورت گسترده ای به منظور دفع گرمای حاصل از فرآیندهای صنعتی و سیستم های تبرید و تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد . فرآیند همزمان انتقال گرما و جرم در هر بخش از کولینگ تاور باعث افزایش معادله طراحی آنها می شود. توجه به این مهم باعث می شود تنها تعداد معدودی شرکت بتواند در این زمینه فعالیت کنند. انواع برج خنک کننده تولیدی شرکت صنایع هلدینگ برتر از کیفیت ساخت بسیار بالایی برخوردار است که همین امر باعث می شود مشتریان وفاداری داشته باشیم .

انواع برج خنک کننده

برج خنک کننده یکی از تجهیزات بسیار مهم در اکثر کارخانجات می باشد و همانطور که گفته شد وظیفه اصلی این سیستم انتقال گرما به اتمسفر می باشد . آب گرم خروجی از مبدل حرارتی به برج خنک کن منتقل می شود. آب بعد از خنک شدن در برج به مبدل های حرارتی یا سایر واحدها جهت سرمایش بیشتر منتقل می شود.

دسته بندی برج خنک کننده به چند صورت انجام می گیرد. بر اساس سیکل گردش آب، این برج ها را به دو دسته مدار باز و مدار بسته تقسیم می کنند. در برج های خنک کن مدار باز، آب از طریق نازلها بر روی سطوح خنک کننده توزیع می شود و در مجاروت با هوا خنک می شود. در برجهای مدار بسته، آب از داخل کویل جریان پیدا می کند و هوا بر روی کویل دمیده می شود. جهت افزایش راندمان در بعضی مواقع نیاز به پاشش آب بر روی سطح کویل نیز می باشد.

انواع برج خنک کننده

بزرگترین مزیت برج های مدار بسته کم بودن مصرف آب می باشد. در مناطق خشک و کم آب، استقاده از کولینگ تاور های مدار بسته، علیرغم سرمایه گذاری اولیه بیشتر، نسبت به مدل مدار بسته ارجحیت دارد.

تماس با هلدینگ برتر

021-86127232

 

در دسته بندی دیگر میتوان آنها را به دو گروه عمده تقسیم کرد : مکش طبیعی و مکش مکانیکی.

1 – برج های خنک کننده مکش طبیعی از یک  تنوره بتنی بسیار بلند برخوردارند که هوا از داخل آن عبور می کند. به دلیل سایز بزرگ این مدل، آنها عمدتآ برای دبی های آب بالاتر از 45.000  m3/hr  کاربرد دارند. این نوع باز برج ها تنها برای نیروگاه ها استفاده می شود.

2 – برج های خنک کننده مکش مکانیکی از فن های بزرگ جهت مکش هوا از داخل برج بهره گیری می کنند. آب از روی سطوح خنک کننده که باعث برقراری تماس بهتر بین آب و هوا می شود، به سمت پایین حرکت می کند و باعث انتقال حرارت حداکثری می شود. نرخ سرمایش در مدل مکانیکی به قطر فن و سرعت چرخش آن بستگی دارد. چون برج های مکانیکی دامنه کاربرد وسیعی دارند، بنابراین تمرکز این مقاله بیشتر بر این نوع می باشد.

شکل های مختلف برج خنک کننده

بر اساس شکل ظاهری، برج های خنک کننده به دو شکل مخروطی یا گرد و مکعبی تقسیم می شوند.

برج خنک کننده استوانه‌ای (مخروطی)

کولینگ تاور مدور یا گرد یکی از قدیمی ترین طرح‌های تولیدی بسیاری از شرکتهای سازنده برج خنک کننده به شمار می‌آید. در کولینگ تاور مخروطی توزیع آب توسط آب پخش کن یا اسپرینکلر صورت می گیرد. ابعاد بزرگ استوانه‌ای شکل و ارتفاع کم نسبت به مدل مکعبی از دیگر مشخصات این مدل می‌باشد. بیشترین کاربرد این نوع برج خنک کننده در انواع ساختمان‌ها و برج‌های مرتفع به منظور خنک کاری کندانسور چیلر در موتورخانه می‌باشد. سیستم های مدور امروزه به دلیلهای متعدد کاربرد کمی در خط تولید سازندگان برج خنک کننده دارد.

برج خنک کننده مخروطی یا استوانه ای

مزایای برج خنک کننده استوانه‌ای یا گرد

 • نصب آسان در محل پروژه
 • صدای کمتر فن یا پروانه و گردش آسان تر و بهینه هوا
 • قیمت پایین تر و اقتصادی تر بودن نسبت به تیپ مکعبی
 • مکش هوای بهتر به دلیل داشتن لوورهای بزرگتر

برج خنک کننده مکعبی

این مدل از برج های خنک کننده دارای ظاهر مکعب مستطیل بوده و بسیار فضای کمی را اشغال می‌نماید. در مدل مکعبی ، توزیع آب توسط نازلهای ثابت انجام می شود . با توجه به توزیع مناسب آب در برج خنک کن مکعبی ، راندمان این نوع برج ها بیشتر از مدلهای مخروطی می باشد. مشکل عمده مدلهای مخروطی ، رسوب گرفتگی اسپرینکر می باشد که نیاز به تعمیرات و نگهداری بیشتری دارد.

برج خنک کننده مکعبی

کولینگ تاور مکعبی می‌تواند به صورت مدارباز، مداربسته و یا هیبریدی طراحی و ساخته شود. برخلاف مدل مخروطی برجهای مکعبی دارای سیستم پاشش آب ثابت و بسیار کم رسوب می‌باشد. برج خنک کننده مکعبی به دلیل داشتن ارتفاع زیاد و سیستم پاشش آب منظم دارای راندمان بالایی است. این سیستم خنک کنامروزه در بیشتر صنایع بزرگ و همچنین در تهویه مطبوع کاربرد فراوانی دارد.

مزایای برج خنک کننده مکعبی

 • رسوب گرفتگی کمتر در تجهیزات داخلی همچون نازل و پکینگ مدیا
 • دارای مخزن آب سرد بزرگتر نسبت به مدلهای مخروطی
 • تعمیر و نگهداری آسان‌تر
 • اشغال فضای کمتر به دلیل نداشتن فضای پرت و اضافی
 • راندمان بالاتر و کاهش دمای بیشتر آب
 • حمل و نقل ساده تر و مطمئن تر

اساس کار برج خنک کننده چیست

کولینگ تاور ها بر اساس انتقال گرمای نهان تبخیر آب کار می کنند. در دمای محیط که فشار جزیی بخار آب در هوا کمتر از فشار اشباع می باشد، جهت برقراری تعادل، آب شروع به تبخیر شدن می کند. این فرآیند تا زمانی ادامه دارد که در مجاورت آب، هوا از بخار آب اشباع شود. گرمای مورد نیاز جهت تبخیر آب از جریان مایع اخذ می شود. بنابراین لایه آبی که در مجاور هوا قرار دارد به مرور زمان دچار کاهش دما می گردد.

از این مکانیزم جهت خنک کاری آب در برج خنک کننده، تهویه مطبوع هوا و خنک سازی هوای محیط بهره گیری می شود. هر چه فشار جزیی آب در هوا کم تر باشد و یا به اصطلاح هوا خشک تر باشد، میزان تبخیر بیشتری صورت گرفته و میزان کاهش دمای آب بیشتر می باشد.

در برج خنک کننده سیال مورد استفاده برای خنک سازی آب است، بنحوی که گرمای تولید شده توسط کندانسور را به محیط آزاد منتقل می کند . آب گرم خروجی از کندانسور به بالای خنک کن پمپ میشود و از آنجا به تشتک کولینگ تاور میریزد. آب گرم شده برای خنک شدن به کولینگ تاور بازمی گردد. آب در کولینگ تاور به گردش در می آید و از بالای برج به طرف پایین ریخته میشود. این آب در حین سقوط از درون پوشش های داخلی کولینگ تاور با هوا برخورد کرده و گرمای خود را به هوا می دهد .

بخشهای تشکیل دهنده برج خنک کننده

بدنه و فریم:

برج های خنک کننده دارای یک فریم هستند که موتور ، فن و سایر قطعات را نگهداری می کند. در سایر برج ها مخصوصا نوع فایبر گلاس ، بدنه نقش چهارچوب را ایفا می کند.

سطوح خنک کننده:

اکثر کولینگ تاورها دارای پر کننده هایی از جنس پلاستیک یا چوب هستند که انتقال حرارت بین آب و هوا را از طریق افزایش سطح تماس ، افزایش می دهد . پرکننده یا پکینگ مدیا می تواند از نوع فیلمی یا اسپلش باشد . استفاده از پکینگ اسپلش باعث ریزش بهتر آب بر روی لایه های زیری می شود و آب به قطرات ریزتر تبدیل می شود که در نتیجه موجب تر شدن کامل پکینگ می گردد. پکینگ های اسپلش پلاستیکی راندمان بهتری نسبت به چوبی دارند.

پکینگ فیلمی از سطوح نازک پلاستیکی که در فاصله بسیار کمی نسبت به هم دیگر قرار دارند تشکیل شده است . آب با عبور از روی این سطوح به صورت یک لایه نازک به سمت پایین حرکت می کند و در تماس با هوا قرار می گیرد . این سطوح می توانند صاف ، کاروگیت ، لانه زنبوری یا به اشکال دیگر باشند . پکینگ فیلمی دارای راندمان بهتری است و در حجم کم تر نسبت به نوع اسپلش ، انتقال حرارت بهتری را موجب می شود.

اجزای برج خنک کننده

تشتک:

تشتک در پایین برج خنک کننده نصب می شود و آب سرد شده که از داخل پکینگ ها به سمت پایین حرکت می کنند را در خود جمع آوری می کند . معمولا تشتک دارای سامپ یا گودی جهت تخلیه آب می باشد . در اکثر طراحی ها ، تشتک دقیقا زیر پکینگ ها قرار می گیرد.

در برخی دیگر از برج ها، آب خروجی از ته پکینگ ها از طریق لوله کشی به یک مخزن که نقش تشتک را ایفا می کند منتقل می شود . در این نوع طراحی برج روی پایه هایی قرار می گیرد که دسترسی به فن و الکتروموتور آسان باشد .

قطره گیر :

قطره های آب که همراه با هوا از بالای برج خنک کن خارج می شود در برخورد با قطره گیر به دام می افتد و مانع از خروج آنها به سمت اتمسفر می گردد.

ورودی هوا:

نقطه ای است که هوا از آن وارد برج می گردد . ورودی های هوا می توانند مانند مدل جریان متقاطع از تمام سطوح جانبی برج باشد و یا مانند برج های جریان مخالف در قسمت پایینی سیستم قرار داشته باشد .

لوور:

عموما برج های خنک کننده جریان متقاطع دارای لوور می باشند . هدف از نصب لوور متعادل سازی هوای ورودی و ممانعت از نشت آب به بیرون از دستگاه می باشد . برخی از برج های جریان مخالف نیاز به لوور ندارند .

نازل ها:

نازل ها باعث اسپری شدن آب و تر شدن پکینگ ها می گردند . لازمه ی تر شدن صحیح سطوح خنک کننده این است که آب در بالای کولینگ تاور بصورت یکنواخت توزیع شود . نازل ها می توانند ثابت باشند و به صورت مربعی یا دایره ای چیده شوند و یا مانند مدلهای مدور نازل ها همراه با لوله های اسپرینکلر چرخش کنند .

فن:

هر دو نوع فن آکسیال ( پروانه ای ) و سانتریفیوژی در برج های خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرند . عمدتا در مدلهای مکش اجباری از نوع پروانه ای و در نوع دمش اجباری از نوع پروانه ای یا سانتریفیوژی استفاده می شود . بسته به سایز ، فن های پروانه ای می توانند دارای گام ثابت یا متغیر باشند. فنی که دارای تیغه های با گام ثابت نباشد می تواند برای دامنه وسیعی از هوادهی و توان مصرفی مورد استفاده قرار گیرد به نحوی که با تنظیم میزان هوای مورد نیاز دارای کم ترین مصرف انرژی باشد. تیغه هایی که دارای گام متغیر خودکار می باشند توانایی تنظیم هوای مورد نیاز بر اساس بار حرارتی را دارند.

اجزای برج خنک کننده

کاربردهای برج خنک کننده

همانطور که در ابتدا بیان شد کاربرد اصلی برج های خنک کن کاهش دما و خنک سازی انواع دستگاه ها و تجهیزات و ماشین آلات میباشد. در ادامه دو مورد از پرکاربردترین استفاده های این سیستمها را شرح داده ایم.

خنک سازی دستگاه‌ها و تجهیزات صنعتی مختلف

اکثر ماشین‌آلات صنعتی همانند کوره‌ها، بویلرها و توربین‌ها در چرخه‌کاری خود مقداری حرارت اضافی تولید می‌کنند. وظیفه برج خنک کننده صنعتی در چرخه این ماشین‌آلات و تجهیزات، جذب و دفع گرمای اضافی ایجادشده می‌باشد. توربین‌های گازی در پالایشگاه‌ها، کمپرسورهای هوا در نیروگاه‌ها و دیگ‌های بخار در صنایع از مهمترین تجهیزات هستند که برای خنک کردن آنها به کولینگ‌تاور نیاز است. وظیفه استخراج این انرژی حرارتی به عهده سیال هوا است. کاربری ماشین‌های برودتی دیگر همچون چیلر نیز در صنایع کوچک و بزرگ رایج می‌باشد. هزینه‌های بالا در مصرف انرژی، تعمیر و نگهداری دشوار چیلرها، موجب استقبال صنعت از برج خنک کننده گردیده است.

خنک سازی چیلرهای تهویه مطبوع

اغلب ساختمان‌های بزرگ مسکونی، ادارات، بانک‌ها و مراکز خرید از سیستم تهویه مطبوع مرکزی (HVAC) بهره میگیرند. در سیستم‌های سرمایش مرکزی از چیلرهای تراکمی یا جذبی جهت خنک کردن هوای داخلی محیط استفاده می‌کنند. گرمای جذب شده از یک منطقه ساختمان توسط چیلر سبب افزایش دمای این ماشین تولید سرما می‌شود.

در طراحی سیستم های تهویه مطبوع، برج خنک کننده گرمای جذب شده در فرآیند خنک کاری ساختمان را در هوای محیطی دفع می کند . به عبارتی دقیق تر چیلرهای آب خنک گرمای گرفته شده از محیط طراحی را توسط کولینگ تاور به محیط بیرون هدایت می کنند . عدم عملکرد صحیح برج سبب می شود که کندانسور چیلر به خوبی گرما از دست ندهد و در نتیجه چیلر آبی گرمای مطلوب را نتواند از محیط طراحی دریافت نماید . نه تنها برج بلکه کلیه سیستم های مرتبط با کندانسور چیلر آب خنک از اهمیت بالایی در راندمان یا Efficiently چیلر خواهد داشت.

کولینک تاور در تهویه مطبوع

انواع برج خنک کننده براساس نوع گردش آب

همانطور که در ابتدا ذکر شد نوعی از دسته بندی برج های خنک کننده براساس سیکل گردش آب در آنها شکل میگیرد. در ادامه به معرفی آنها پرداخته شده است.

برج خنک کننده مدار باز

در این نوع کولینگ تاور، آب توسط یک پمپ به بالای برج منتقل میشود و توسط نازلها بر روی سطوح خنک کننده پاشیده می شود. هوایی که از پایین به داخل برج خنک کن وارد می شود، توسط مجموعه فن و الکتروموتور که در بالای برج قرار دارد، از میان سطوح خنک کننده عبور میکند و به سمت بالا مکیده می شود. با انجام این کار و بر اثر تماس مستقیم آب و هوا، طبیعی است که قسمتی از آب تبخیر می شود.

از آنجا که تبخیر آب یک فرآیند گرماگیر است، گرما از جریان آب داخل برج خنک کننده جذب می شود. برج های خنک کننده مدار باز برای محیط هایی که از رطوبت نسبی کمی برخوردار هستند یا به اصطلاح هوا خشک است بسیار مناسب است. شاید بتوان گفت بزرگترین ایراد این مدل از کولینگ تاور هدررفت بیش از حد آب به دلیل تبخیر است.

برج خنک کننده مدار باز

مزایای کولینگ تاور مدارباز

 1. راندمان بالای حرارتی.
 2. کاهش دمای آب تا نزدیکی دمای مرطوب محیط.
 3. قیمت تمام شده پایین نسبت به برج های مداربسته.

معایب برج خنک کن مدارباز

 1. رسوب و گرفتگی در قسمت های مختلف.
 2. رسوب و گرفتگی شدید در لوله های کندانسور دستگاه های خنک شونده.
 3. رسوب و گرفتگی در لوله های ارتباطی بین کولینگ واتر و کندانسور.
 4. قابلیت نصب فقط در محیط بیرون.
 5. تعمیر و نگهداری سخت مدل مدارباز به لحاظ تامین آب جبرانی ، رسوب زدایی و غیره.

برج خنک کننده مدار بسته

در این نوع برج خنک کننده تماس مستقیم بین آب و هوا برقرار نمی شود. آب یا هر سیالی که قرار است در برج سرد شود از داخل یک کویل حرکت می کند. هوا نیز توسط مجموعه فن و الکتروموتور از پایین به بالا مکیده می شود.
در اثر برخورد هوا با سطح بیرونی کویل، حرارت از کویل و در نتیجه از سیال داخل کویل جذب می شود و توسط جریان هوا به محیط اطراف منتقل می شود.  برج خنک کننده مدار بسته برای خنک کردن آب با دمای بالا و یا محیط  دارای هوا سرد بسیار مناسب است.

برج خنک کننده مکعبی

مزایای برجهای مداربسته

 1. کاهش مصرف انرژی و بهینه بودن عملکرد مصرف آب.
 2. کاهش رسوب و خوردگی ناشی از تبخیر آب در برج خنک کن مدارباز و ایجاد گرفتگی در مسیر ناشی از افزایش املاح محلول آب بر اثر تبخیر.
 3. حذف تجهیزات مورد نیاز جهت تامین آب جبرانی کولینگ تاور از جمله منبع آب جبرانی یا استخر ، سختی گیررزینی و …
 4. عملکرد قوی در فصول سرد همچون اواخر پاییز و زمستان و اوایل فصل بهار.
 5. قابلیت نصب در محیط بسته و باز (محیط بیرون).

معایب برج های مداربسته

 1. راندمان حرارتی پایین.
 2. قیمت اولیه بالاتر نسبت به انواع برج های مدارباز.
 3. کاهش دمای آب تا نزدیکی دمای خشک محیط.
 4. عملکرد ضعیف در فصل تابستان.

برج خنک کننده هیبریدی

با ترکیب دو مدل برج خنک کننده مدار باز و مدار بسته، شکل سومی از این سیستم به نام کولینگ تاور هیبریدی ساخته خواهد شد. در این مدل ها، آب یا سیال خنک شونده از داخل کویل حرکت می کند و بر روی کویل توسط مجموعه نازل آب پاشیده می شود. مزیت برج های خنک کن هیبریدی بهینه سازی مصرف آب است.

در ساعات شب و زمانهایی که دمای هوا پایین است، برج خنک کننده صرفا خشک کار می کند. اما در زمانهایی که هوا گرم است، آب بر روی کویل پاشیده می شود. و از هر دو نوع انتقال پنهان و محسوس جهت سرمایش سیال خنک شونده استفاده می شود.

برج خنک کن هیبریدی

برج خنک کننده فایبرگلاس

بدنه برج های خنک کننده از مواد و مختلفی نظیر آهن گالوانیزه ، فایبرگلاس و یا بتن ساخته می شود . فایبرگلاس امروزه بیشتر تولیدات صنعتی را معطوف خود کرده است و برج خنک کننده نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. به دلیل مشکلات ناشی از خورندگی آب ، استفاده از فولاد گالوانیزه در تولید این برج ها تقریبا منسوخ شده است. اجرای مدل بتنی نیز بسیار زمان بر بوده و مشکلات نگهداری و سرویس و راندمان پایین را به همراه دارد. امروزه متداول ترین روش ساخت این محصول استفاده از مواد فایبرگلاس می باشد . سبکی، مقاومت شیمیایی بالا، زمان بری خیلی کم، استحکام و سهولت در اجرا از مهم ترین مزایای اجرای برج خنک کننده فایبرگلاس می باشد.

استفاده از صنعت کامپوزیت در تولید قطعات فایبرگلاس از نوع FRP (Fiber reinforce polymer) می‌باشد. فایبرگلاس به معنی الیاف شیشه مقاوم شده با پلاستیک می‌باشد که از دو عنصر الیاف و رزین تشکیل می‌شود. به بیانی ساده‌تر ساختار کامپوزیت بدنه برج خنک کن الیاف تقویت شده با رزینهای پلی‌استر می‌باشد.الیاف فشرده فایبرگلاس در برج خنک کننده در دو نوع کلی حصیری و سوزنی در قطعات بدنه به کار برده می‌شود. ترکیب این دو الیاف در تولید قطعات بدنه سبب افزایش مقاومت نهایی سازه کامپوزیتی در کولینگ تاور می‌شود. البته الیاف‌های پودری نیز تحت عنوان پرکن در لایه‌های آخر سبب ضد نفوذ شدن بدنه در مقابل آب می‌شود.

تولید بدنه فایبرگلاس برج خنک کننده باید مطابق با استانداردهای لازم انجام شود تا کیفیت و بازدهی سیستم افت پیدا نکند.. برج خنک کننده فایبرگلاس نیز در مدلهای مکعبی و مخروطی قابل تولید و ساخت است. کولینگ تاور فایبرگلاس یک جایگزین بسیار عالی برای انواع مدلهای بتنی و فلزی در این صنعت به شمار می‌رود.

برج خنک کننده فایبرگلاس

مزایای برج خنک کننده فایبرگلاس

 • لرزش کم و فرکانس ارتعاش پایین به دلیل دمپ عالی ارتعاشات توسط الیاف شیشه
 • قابلیت اسیدشویی بدنه و رسوب زدایی تجهیزات داخلی
 • عدم نفوذ پذیری گرمایشی و جذب حرارت توسط نیروی تابشی خورشید
 • عدم پوسیدگی در مقابل جریان آب در داخل و گرد و غبار در فضای باز
 • عدم رسوب پذیری در مقابل تبخیر آب و افزایش مواد محلول
 • دسترسی آسان به بخشهای داخلی همانند پکینگ، قطره گیر، نازل و آب پخش کن
 • سبک و دارای قابلیت حمل و جابجایی آسانتر

کولینگ تاور فلزی

بدنه فلزی برج خنک کننده در واقع گزینه مناسبی جهت جلوگیری از اتلاف وقت در تولید کولینگ‌تاور با بدنه بتنی محسوب می‌شود. بدنه فلزی به کار رفته با ایجاد پوشش‌های مناسب می‌تواند مقاومت کافی در برابر رسوب و خوردگی را داشته باشد. برج خنک کن با بدنه فلزی قالباً از متریال فولاد گالوانیزه تولید و عرضه می شود. به همین دلیل به این سردکن‌های صنعتی “برج خنک کننده گالوانیزه” گفته می‌شود.

برج خکننده فلزی اغلب دارای یک چارچوب و اسکلت فلزی به صورت چند پارچه می‌باشد . ساختار و فریم اصلی دستگاه توسط پیچ و مهره ونتاژ میشود. در سالهای اخیر به دلیل معایب زیاد طراحی ساخت و استفاده از برجهای خنک کن فلزی، مدلهای فایبرگلاس جایگزین آنها شده اند.

قیمت برج خنک کننده

لطفا برای استعلام قیمت برج خنک کننده میتوانید با کارشناسان فنی هلدینگ برتر تماس بگیرید. این برج ها در ابعاد مختلف ساخته میشود : 100 تن تبرید با بدنه فایبرگلاس – 150 تن تبرید – 200 تن تبرید – 300 تن تبرید فایبرگلاس – 350 تن تبرید  و … که هر کدام قیمت متفاوتی خواهند داشت را دارد. هم چنین به دلیل نوسانات قیمت و مواد اولیه در بازار ، قیمت برج خنک کن در وب سایت قرار نگرفته است. لذا از طریق تماس و مشاوره با کارشناسان ما میتوانید از آن مطلع شوید.

قیمت برج خنک کننده

عوامل و فاکتورهایی که در تعیین قیمت برج خنک کننده تاثیر گذار خواهند بود به صورت خلاصه عبارتند از:

 • مدل برج خنک کننده اعم از مکعبی یا مخروطی ، مدارباز یا مداربسته
 • ظرفیت برج خنک کننده که از 10 تن تبرید تا 4500 تن تبرید قابل تغییر است.
 • قیمت روز مواد اولیه فایبرگلاس مانند الیاف و رزین
 • نوع الیاف و رزین بکاربرده شده در تولید و ساخت برج خنک کن
 • تعداد لایه های الیاف و رزین و ضخامت نهایی بدنه
 • نوع پکینگ مدیا بکار رفته و گرید مواد بکار رفته در پکینگها
 • گرید عایق حرارتی و کلاس محافظتی موتور و نوع برند موتور
 • نوع پروانه با فن ، نوع تیغه های بکار رفته و تعداد پره های فن مکنده

استعلام قیمت برج خنک کننده

021-86127232

 

 

سازنده برج خنک کننده

 

استفاده از برج خنک کننده در چیلرها

همانطور که می دانید سیستم کندانسینگ چیلر آب خنک از اجزای مختلفی تشکیل شده است که شاید بتوان با قاطعیت اعلام کرد که برج خنک کننده مهمترین بخش در سیستم خنک کاری چیلر می باشد .

اجزای سیستم کندانسور چیلر آب خنک

 1. کندانسور :  کندانسور معمولا به صورت یک جزء یکپارچه چیلر آبی می باشد ( در معدود موارد کندانسور مجزا می باشد ) . کندانسورهای چیلر آبی عموما در دو تیپ مبدل صفحه ای یا مبدل پوسته-لوله ای ارائه می گردد . در سیستم کندانسور مبدل پوسته-لوله مبرد داخل لوله های مبدل جریان می یابد و آب سرد خروجی برج خنک کن نیز در پوسته مبدل جریان پیدا می کند .
 2. پمپ مدار گردش آب : این سیستم جهت تامین فشار لازم جهت گردش آب از کولینگ تاور به قسمت کندانسور چیلر آبی را برعهده دارد.
 3. لوله کشی ارتباطی و شیرآلات و اتصالات : این مجموعه هدف ارتباط دادن بین برج خنک کننده و کندانسور چیلر آب خنک را برعهده دارد . از بسیاری از شیرهای گیت ولو یا شیرفلکه ها جهت تخلیه آب کندانسور چیلر استفاده می شود . زیرا که عدم تخیله آب درون کندانسور چیلر در فصولی که چیلر خاموش می باشد سبب رسوب گذاری و یخ زدگی مبدل می گردد.
 4. برج خنک کن :  این بخش با یک گردش هوا عموما از آب برگشتی از کندانسور چیلر گرمای لازم را دریافت می نماید تا گرمای جذب شده مبرد از محیط توسط آب به هوای محیط اطراف هدایت شود . انواع مختلف برج ها جهت سیکل کندانسور مورد استفاده قرار می گیرد که در این بین بیشتر کاربرد را نوع مداربسته و مکعبی دارد .

خلاصه نحوه عملکرد برج خنک کننده

برج خنک کننده یا کولینگ تاور (cooling tower) دستگاهی است که با ایجاد سطح وسیع تماس آب برگشتی از سیستم با هوای خنک، تبخیر را آسان می کند و باعث خنک شدن آب و خنک کاری سیستم می گردد. در کولینگ تاور عمل خنک شدن در اثر از دست دادن گرمای نهان تبخیر انجام می گیرد، در حالی که مقدار کمی آب تبخیر می شود و باعث خنک شدن آب می گردد.

در کولینگ تاور ، آب از بالا توسط یک سیستم توزیع آب بر روی پرکن ها توزیع می گردد. ورود هوا نیز معمولا از قسمت پایین برج خنک کننده و از داخل قسمت کرکره ای که لوور (louver) نامیده می شود، صورت می گیرد و بوسیله فن نصب شده در بالاترین قسمت برج خنک کننده از درون برج خنک کننده عبور کرده و باعث تبخیر و خنک شدن آب می گردد. این سیستم تبادل، تلفیقی از سیستم جریان مخالف (counter current) و جریان متقاطع (cross current) را در داخل برج خنک کننده محیا می کند. آب خنک شده در مخزن تعبیه شده در پایین برج خنک کننده که تشتک (basin) نامیده می شود، جمع آوری می گردد .

عملکرد برج خنک کننده بر اساس شرایط سایکرومتریک محیط در شرایط فصلی مختلف (زمستان یا تابستان) متفاوت است. در کولینگ تاور ها آب در مرحله اول با فشار متناسب از انشعابات طراحی شده به قسمت پاشش آب و نازل ها وارد می شود . با ورود به قسمت نازل سرعت آب افزایش پیدا کرده و البته قسمتی از فشار جریان در هنگام گذر از نازل کاهش پیدا میکند. در نهایت آب که حالا سرعت بالا و فشار نسبی کمتری دارد بر روی سطوحی به نام پکینگ مدیا پاشیده میشود.

 

عملکرد برج خنک کننده

در این مرحله همزمان با گذر آب از سطح پکینگ مدیا در تماس با هوا قرار میگیرد و بخشی از فلو (دبی / جریان) اصلی آب تبخیر و وارد هوا می شود. رطوبت هوا با تماس با این بخارات متصاعد شده از آب افزایش پیدا می کند. این روند تا جایی ادامه پیدا می کند که هوای خروجی از دستگاه در حدود هوای اشباع، رطوبت نسبی 100 درصد، قرار می گیرد.

آب خروجی از پکینگ مدیا نیز در قسمتی تحت عنوان تشتک جمع آوری می شود و جهت ارسال به فرآیند مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از پکینگ در برج خنک کننده

همانطور که ذکر شد آب برج خنک کننده مقداری از گرمای خود را از طریق هدایت و جابجایی و بقیه را از راه تبخیر از دست می دهد. در واقع اختلاف فشار بخار آب بین سطح آب و هوای مجاور آن باعث تبخیر و خنک کاری می گردد. این اختلاف فشار به دمای آب و میزان رطوبت نسبی هوا بستگی دارد.

در برج های خنک کننده شدت تبخیر آب رابطه مستقیم با سطح تبادل حرارت آب و هوا دارد. به منظور افزایش شدت تبخیر از دو نوع پکینگ یا مواد پرکننده Splash Packing و Film Packing در برج خنک کننده استفاده می شود. در پکینگ اسپلش آب بصورت قطره ای بر روی پرکن ها توزیع می شود و در پکینگ FILM برج خنک کننده، آب بصورت یک لایه نازک بر روی پرکن ها جاری می شود .

پکینگ برج خنک کننده

دمای هوای مرطوب چیست و چه تاثیری بر راندمان خنک کاری برج های خنک کن دارد؟

هوای خشک همزمان با جذب رطوبت دچار کاهش دما می شود. این کاهش دما تا زمانی ادامه دارد که فشار جزیی بخار آب در هوا با فشار اشباع بخار آب در هوا در دمای محیط برابر شود، هر چند از نظر عملی این فرآیند نیازمند زمان بی نهایت است. حداقل دمای قابل حصول در این شرایط را به اصطلاح دمای هوای مرطوب (Wet Bulb Temperature) می گویند. دمای هوای محیط را نیز دمای خشک هوا می گویند.

اختلاف دمای هوای خشک و هوای مرطوب نشانگر میزان رطوبت موجود در هوا می باشد. هرچه اختلاف این دو بیشتر باشد، راندمان خنک کاری آب بیشتر خواهد بود. از لحاظ عملی با پیچیدن پارچه خیس دور مخزن جیوه دماسنج و دمیدن هوا بر روی آن، می توان دمای هوای مرطوب را اندازه گیری کرد.

استفاده از مواد شیمیایی در برج خنک کننده

املاح آب در گردش برج های خنک کن در اثر تبخیر به مرور زمان افزایش می یابد. از طرفی ورود گرد و غبار و سایر مواد آلی و معدنی از طریق هوا و حل شدن آنها در آب در گردش باعث بروز مشکلات عدیده ای در این دستگاه می گردد. رسوب گرفتگی سطوح خنک کننده و رشد میکروارگانیسم ها بر روی آنها از مهم ترین معضلات ناشی از افزایش املاح آب می باشد. تجمع رسوبات و جلبک بر روی سطوح خنک کننده باعث کاهش سطح انتقال حرارت پکینگ و کاهش راندمان کولینگ تاور می گردد. از طرفی امکان مسدود شدن مجاری عبور آب از داخل پکینگ ها را افزایش می دهد.

به منظور جلوگیری از رسوب گرفتگی در برج ها می توان از آب بدون املاح جهت تامین آب جبرانی استفاده کرد. استفاده از مواد ضد رسوب نیز می تواند باعث ناپایداری نمک های کلسیم و منیزیم شود و رسوب گذاری در آنها را کاهش دهد. برقراری مداوم جریان زیرآب یا تخلیه دوره ای آب داخل تشتک برج خنک کننده و ممانعت از افزایش املاح، می تواند در جلوگیری از رسوب گرفتگی بسیار موثر باشد.

به منظور جلوگیری از رشد میکروارگانیسم ها و خصوصاً جلبک ها می توان از کلر و یا نمک های مس استفاده کرد. سولفات مس دو ظرفیتی یا کات کبود و هیپوکلریت سدیم در غلظت های خیلی کم، باعث ممانعت از رشد انواع میکروارگانیسم ها و جلبک ها می گردد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دسته بندی ها: