دریچه منهول

دریچه منهول

دریچه منهول یا درب آدم رو شامل یک قاب گرد یا مربع جهت پوشاندن روی منهولها با قطر و یا طول و عرض 20 سانتی متر تا 120 سانتیمتر با جنس بدنه بتنی ، چدن بتن ، چدن خاکستری یا داکتیل ، کامپوزیت ، نانو کامپوزیت ، پلی اتیلن و یا حتی استیل است که بمنظور حفاظت از افتادن انسان ها و حیوانات به داخل چاله ها و چاه فاضلاب می باشد.

منهول (Manhole) در لغت به معنی آدم رو می باشد. این تجهیز در واقع به منظور اتصال خطوط لوله و تاسیسات زیرزمینی از جمله خطوط آب و فاضلاب ، خطوط مخابراتی، شبکه گاز رسانی و… مورد استفاده قرار می گیرد. منهول ها همچنین این امکان را فراهم می کنند تا کارکنان دسترسی لازم برای بازبینی تاسیسات را داشته باشند و در صورت بروز مشکلات احتمالی تعمیرات لازم را انجام دهند. منهول ها را از جنس بتن، آجر و یا پلی اتیلن می سازند. منهول های از هر نوعی که باشند برای استفاده و دسترسی به آن نیاز به دریچه منهول دارند. درب های دسترسی منهول در مدل ها و جنس های متفاوتی ساخته میشوند. منهول پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین و مقرون به صرفه ترین نوع منهولها محسوب میشود .

دریچه منهول

دریچه منهول چیست و چه کاربردی دارد؟

به قسمت ورودی منهول که شامل قاب و درب منهول است دریچه منهول می گویند. دریچه های منهول معمولا از جنس کامپوزیت، چدن، ترکیب چدن و بتن و یا ترکیبی از همه این مواد می سازند. این دریچه ها علاوه بر ایجاد دسترسی لازم برای تکنسین ها به خطوط آب و فاضلاب ،گاز و مخابرات از سقوط افراد و وسایل نقلیه به داخل منهول ها جلوگیری به عمل می آورند. درب بسته به میزان باری که می توانند تحمل کنند در مقاومت های مختلفی ساخته می شوند. همچنین این دریچه ها باعث هدایت آب های سطحی ناشی از بارش ها به داخل سیستم فاضلاب شهری می شوند.

قاب و دریچه منهول

کاربرد دریچه منهول

همانطور که می دانید دریچه های منهول علاوه بر پوشش منافذ چاه ها، در جهت جمع آوری آبهای سطحی استفاده می گردند. در ذیل به برخی از کاربردهای دریچه منهول اشاره می کنیم :

 1. دریچه های بازدید فاضلاب
 2. دریچه های منهول مخابراتی
 3. درب منهول ایستگاه آتشنشانی
 4. دریچه منهول بازدید کنتور
 5. دریچه منهول شیر و خط
 6. در یچه های منهول کابل برق زیر زمینی
 7. تاسیسات آب و گاز و نفت
 8. زیباسازی باغها و مناظر

انواع درب منهول

دریچه های منهول در ابعاد و جنس های مختلفی طراحی و ساخته می شوند که بسته به نوع استفاده ضخامت وقطرشان متغیر است. اما مهم ترین عاملی که باعث تمایز بین این دریچه ها می شود جنس مواد به کار برده شده در ساخت آن ها است. درب منهول از دیرباز مورد استفاده بوده و معمولا از جنس بتن، چدن و کامپوزیت می باشند. با افزایش قیمت چدن و همچنین وزن بالای درب منهول های بتنی و چدنی میزان استفاده از دریچه های منهول کامپوزیتی افزایش یافته است. در ادامه به بررسی انواع درب می پردازیم.

انواع دریچه منهول پلی اتیلن

دریچه منهول چدنی

چدن به عنوان یکی از آلیاژهای آهن با ویژگی هایی نظیر وزن بالا، مقاومت بار زیاد، مقاومت حرارتی بالا، اکسیداسیون کم (دیرتر زنگ میزند) و قیمت مناسب بهترین گزینه در بین سایر فلزات برای تولید درب منهول می باشد. دریچه های چدنی در مقایسه با نوع بتنی مقاومت بیشتری داشته و در برابر عوامل محیطی کمتر فرسایش پیدا می کنند. اما امروزه به دلیل بالا رفتن قیمت فلزات و همچنین نرخ بالای سرقت درب های منهول چدنی استفاده از این نوع دریچه ها هزینه بالایی دارد.

دریچه منهول بتنی

در دریچه های منهول بتنی معمولا درب دریچه از جنس بتن و قاب آن از فلز ساخته می شود. دریچه بتنی علاوه بر اینکه وزن زیادی دارد، میزان تحمل بار آن نیز پایین است و در صورت وارد شدن ضربه سنگین دچار شکستگی و ترک می شود. همچنین این نوع دریچه ها در برابر شرایط آب و هوایی بسیار آسیب پذیر بوده وپس از مدتی استفاده دچار خوردگی و شکستگی می شوند.

درب منهول کامپوزیتی

درب کامپوزیتی از جنس پلاستیک فشرده بوده و با توجه به وزن کمی که دارند اما از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند. استفاده از این دریچه ها به دلیل مزایای زیادی که دارد در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است. دریچه های منهول کامپوزیتی از ترکیب رزین های پلیمری و مواد شیمیایی دیگر ساخته می شوند. این نوع دریچه ها به دلیل کاهش هزینه های حمل و نقل، مقاومت تحمل بار زیاد، مقاومت شیمیایی، تنوع در طراحی ظاهری و مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی و … در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و در حال جایگزین شدن برای منهول های چدنی است.

دریچه منهول پلی اتیلن

درب پلی اتیلن نیز از جنس پلاستیک ساخته می شوند با این تفاوت که مقاومت بالایی ندارند و صرفا برای پوشش دریچه برای جلوگیری از ورود اجسام خارجی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع دریچه ها قدرت تحمل فشار را ندارند و در مکان هایی که محل عبور و مرور افراد و وسایل نقلیه است نمی توان از آن ها استفاده کرد. به عنوان مثال درب کنتورهای خانگی آب و فاضلاب و بستن روی چاه فاضلاب از موارد استفاده درب آدم روی پلی اتیلن است.

درب منهول نانو کامپوزیت

این دسته از دریچه ها متشکل از خمیر یکپارچه فایبرگلاس و رزین سیمان می باشد که تحت فشاردستگاه پرس هیدرولیکی 700تنی ساخته می شود و به سبب مزایایی که داراهستند امروزه در صنایع گوناگونی اعم از صنایع نفت و گاز، مخابرات، آب و فاضلاب و… کاربرد فراوانی دارند.

دریچه منهول کوپلیمری

دریچه کوپلیمری در گروه دریچه های پلی اتیلنی قرار می گیرد منتها خواصی متفاوت با دریچه های پلی اتیلنی دارند. در کل پلیمر به مولکولهای درشت که از اتصال چندین ملکول ساده وریز به نام مونومر تشکیل شده اند اطلاق می گردد. حال اگر مونومرهای سازنده پلیمر از یک نوع باشد به آن هموپلیمرگفته می شود همانند پلی استایرن، pp ، pvc و پلی اتیلن . اما اگر مونومرهای سازنده متفاوت باشد به آن کوپلیمر اطلاق می گردد مانند لاستیک استایرن بوتادین ، اکریلونیتریل بوتادین استایرن، پلی استایرنهای HIPS.خاصیت کوپلیمر متشکل از دو مونومر متفاوت از خواص دو مونومر می باشد. دریچه های منهول کوپلیمر ساخته شده از چهار نوع کوپلیمر رندومی، تناوبی، دسته ای و پیوندی می باشند.

دریچه منهول چدن - بتن

طبقه بندی دریچه های منهول از نظر میزان تحمل فشار

دریچه های منهول از نظر میزان تحمل فشار به شش گروه تقسیم می شوند:

A15 : این نوع دریچه ها تا 1.5 تن وزن را می توانند تحمل کنند و فقط برای ترافیک سبک مانند عبور دوچرخه سواران و عابران پیاده مورد استفاده قرار می گیرد.

B125 : درب منهول B125 می تواند در مقابل 12.5 تن وزن مقاومت کند. این نوع دریچه ها در پیاده راه ها و پارکینگ خودروهای سبک استفاده می شود.

C250 : این دریچه ها حداکثر تا 25 تن وزن را تحمل می کنند. دریچه های C250 در مکان های با ترافیک سبک و همچنین پارکینگ ها استفاده می شود.

D400 : این نوع دریچه ها تحمل وزنشان حداکثر تا 40 تن است و در خیاباهای اصلی و مناطق با ترافیک سنگین استفاده می شود.

E600 : این دریچه ها تا وزن 60 تن را تحمل می کنند. دریچه های E600 در مکان هایی مانند انبار ها، اسکله ها و جاهایی که ماشین آلات سنگین تردد دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

F900 : این دریچه ها حداکثر 90 تن را تحمل می کنند و در نواحی مانند فرودگاه ها کاربرد دارند.

ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که حتما باید نسبت به کاربرد مورد نیاز از کلاس مناسب درپوش آدم رو استفاده شود در غیر این صورت موجب تخریب دریچه منهول شده و می تواند خطرات زیادی در پی داشته باشد.

انواع دریچه منهول به لحاظ شکل هندسی

در کل دنیا دربهای منهول در اشکال دایره، مربع، مستطیل، مثلثی قابل طراحی و تولید هستند؛ اما در ایران بیشتر دربهای منهول از نوع مربع یا مستطیل و یا دایره ای می باشد و پرکاربردترین و پرمصرف ترین آنها مدل گرد یا همان دایره ای می باشد. اما در ادامه به شما خواهیم گفت چرا اغلب مدل گرد را ترجیح می دهند. دربهای منهول دایره ای حتی اگر تحت فشار مورب قرار بگیرند قطعا به درون چاله(چاه9 سقوط نمی کنند . علاوه بر این دریچه های منهول دایره ای در برابر فشردگی زمین در مواقعی که زلزله یا رانش و سایش اتفاق می افتد بسیار مقاوم می باشد.

طریقه بلند کردن و برداشتن درب منهول

برای بالا بردن و بلند کردن درب منهول به هنگام بررسی درون منهول ممکن است تلاش فیزیکی زیادی لازم باشد. اگر این عمل را بدون استفاده از وسایل برقی مناسب انجام دهید قطعا در معرض خطر خواهید بود چرا که این دریچه ها متناسب با کلاس ترافیکی دارای وزنهای سنگینی هستند. از کلیدهای بالابر و ماشینهای مخصوص بمنظور راحتی در بازکردن و بالاکشیدن درب منهول استفاده می گردد.

برای بلند کردن درب منهول از دو روش زیر استفاده می گردد :

1-روش سنتی بلند کردن درب منهول
در این روش درب منهول را کمی در جهت عمدی بالا برده و بعد در سطح پایین بیرون بکشید. و توسط غلتک به کمی جابجا گردد.

2- استفاده از بالابر مغناطیسی
استفاده از بالابر مغناطیسی بهترین روش جابجایی درب منهول می باشد که به راحتی و بدون کمترین ریسک و خطر می توان درب منهول را جابجا نمود

وزن دریچه های منهول

درب های منهول چدنی ، بتنی و یا چدن بتنی معمولا بیش از 100 کیلوگرم (245پوند) وزن دارند. وزن استاندارد آن یک مزیت برای حفظ آن در جای خود است حتی اگر ترافیک از آن عبور کند. دربهای منهول کامپوزیتی و فایبرگلاس ، کوپلیمیری ، نانوکامپوزیتی به لحاظ وزنی خیلی خیلی کمتر از دو مدل فلزی و بتنی می باشند.

تست های طراحی و تولید دریچه های منهول

جهت ساخت انواع درب منهول و تولید نهایی باید این دریچه های از جهات بسیاری مورد آزمون های بسیاری قرار گیرند تا بهترین کارایی را در انواع کاربری ها بسته به کلاس ترافیکی و تحمل فشار را داشته باشند که در ذیل به این آزمونها اشاره می کنیم :

 1. خاصیت میزان تنش کششی
 2. پایداری گرمایی
 3. میزان نفوذپذیری آب
 4. میزان تحمل در برابر سایش و مواد خورنده و شیمیایی
 5. تست نیرو
 6. میزان ماندگاری و مانایی دایمی
 7. میزان تحمل در برابر اشعه خورشید
 8. میزان تحمل در برابر ضربه
 9. میزان مقاومت در برابر مواد مشتعل
 10. میزان تغییر پذیری و دفرمگی
 11. میزان مقاومت ویژه سطح مقطع
 12. میزان انعطاف پذیری

استانداردها مورد استفاده در تولید درب منهول

به هنگام تولید و عرضه درب منهول حتما محصول نهایی باید دارای مجوزها استاندارد زیر باشد:
1- مقاومت به مواد شیمیایی ASTM D 543
2- خصوصیات کششی ASTM D 638:2003
3- انعطاف پذیری ASTM D 790:2003
4- سختی سنجی ASTM D 2583:1994
5- اشتعال پذیری ASTM D 635: 2003
6- جذب آب ASTM D 570:1994
7- تابش نور خورشید ASTM D 1501:1994

سایزبندی انواع دریچه های منهول

• انواع دریچه های چهارگوش مربعی شکل داخلی : 40*40 تا 100*100
• انواع دریچ های چهار گوش مستطیلی :
40*50 ، 40*60 ، 40*70، 40*80 ، 40*90 ، 40*50 ، 100*60 ، 50*70 ، 50*80 ، 50*90 ، 50*100 ، 60*70 ، 60*80 ، 60*90 ، 60*100 ، 70*80 ، 70*90 ، 70*100 ، 80*90 ، 80*100 ، 90*100
• انواع درب منهول گرد : 20 ، 25 ، 32 ، 40 ، 47.5 ، 56 ، 59 ، 60 ، 62.5 ، 65 ، 80
• دریچه منهول بیرون به بیرون : 25 ، 29 ، 36 ، 48 ، 55 ، 63 ، 68 ، 70 ، 74 ، 75 ، 94.

انواع دریچه منهول چدنی

جنس چدن یکی از پر کاربردترین انواع متریال برای ساخت درب های دسترسی منهول محسوب میشوند که در ادامه به معرفی انواع آنها پرداخته ایم.

دریچه های منهول چدن داکتیل

جنس درب این دریچه و طوقه آن از جنس چدن داکتیل می باشد که مقاومت مناسبی در برابر اثر گازهای خوردنده از جمله اسید سولفوریک و نفوذ یون کلر دارد . ولی اگر پوشش مناسب نداشته باشد بدون شک در برابر خوردگی آسیب پذیر خواهد بود. مواد اولیه لازم برای تولید این دریچه داخلی بوده و قابل بازیافت است. پس احتمال سرقت این نوع دریچه بالاست .

درب منهول چدن خاکستری

درب این دریچه و طوقه ی اطراف آن از جنس چدن خاکستری می باشد. این دریچه در مقابل ضربات ناشی از محیط مقاوم بوده و در تماس با گازهای خورنده از جمله اسید سولفوریک مقاومت بالایی دارد .( منظور مقاوم در برابر واکنش های سولفاتی و نفوذ یون کلر که باعث خوردگی میگردد نیز است ).  اما اگر پوشش مناسبی نداشته باشد بدون شک بسیار آسیب پذیر در برابر خوردگی است . سطح تخت رویه دریچه برجسته بوده و به راحتی میتواند اصطکاک کافی را تامین نماید. کیفیت لوگوی دریچه ی چدن خاکستری پایین بوده و مندرجات منقوش در سطح بیرونی آن براحتی قابل تشخص نیست. همچنین تنوع رنگ در تولید این نوع دریچه نخواهیم داشت ( چون برای اینکار بایستی پوشش های مقاوم رنگی نیز استفاده شود که مقرون بصرفه نخواهد بود).

دریچه آدم روی کوپلیمری

درب منهول چدن بتن پلیمر

پوشش درب این نوع دریچه از الیاف پلیمری و جنس درب از چدن خاکستری بهمراه بتن مسلح با آرماتور می باشد. در دریچه چدن بتن پلیمر برای حفاظت و مقاومت در برابر اسید خوردنده  مثل اسید سولفوریک که بصورت گاز متساعد می شود، از یک پوشش قیر مانند که بصورت دولایه روی هم استفاده شده است که راهکار خوبی برای جلوگیری از آسیب پذیری در برابر خوردگی و فرسایش می باشد. اما به علت اسنفاده از بتن مسلح دانه شنی مقاومت کافی در برابر نفوذ یون کلر و واکنش های سولفاتی ندارد. حتی دانه شنی بودن دریچه باعث می شود تا آب بسیار بالایی را به خود جذب کند و این امر سبب می شود در برابر فرآیند های انجماد و ذوب مقاومت مناسبی نداشته باشد و پتاسیل آسیب پذیری در مقابل این عوامل را دارد .

مزایای استفاده از دریچه های منهول چدنی

قابلیت بازیافت و استفاده مجدد: دریچه های منهول چدنی به دلیل اینکه از جنس فلز هستند امکان ذوب و تولید دریچه های جدید را فراهم می کنند.

محدود نبودن از نظر کلاس کاری: منهول های چدنی قابلیت تحمل 90 تن فشار را داراست و از این جهت نسبت به دریچه های منهول کامپوزیتی برتری دارد.

عدم تغییر شکل و دفرمگی: مقاومت بالا در برابر فشار و تغییر شکل ندادن در اثر ضربه از ویژگی های بارز درب منهول چدنی است.

معایب استفاده از درب منهول چدنی

 • احتمال شکسته شدن
 • زنگ زدگی
 • نیاز مداوم به رنگ آمیزی گران قیمت اپوکسی
 • طول عمر پایین پوشش های اپوکسی
 • وزن بالا و مشکلات حمل و نقل و نصب
 • نرخ سرقت بالا به دلیل افزایش قیمت ضایعات فلزی
 • خورندگی بالا در برابر مواد شیمیایی

مزایای استفاده از دریچه های منهول بتنی

 • ضد سرقت بودن
 • قیمت پایین
 • مقاومت در مقابل زنگ زدگی
 • استقامت بالا در برابر فشار بار زیاد
 • عدم تولید صدا هنگام عبور وسایل نقلیه
 • قابلیت آشکارسازی توسط فلزیاب در صورت مدفون شدن به دلیل وجود میلگرد در ساختارشان

معایب استفاده از درب منهول بتنی

 • آسیب پذیر بودن در برابر تغییرات آب و هوایی در گذر زمان
 • سخت بودن حمل و نقل و نصب به دلیل وزن زیاد
 • عدم تنوع در طراحی و ساخت
 • آسیب پذیری در محیط های سولفاتی و کلری
 • زمان بر بودن تعمیرات و نگهداری

مزایای استفاده از درب منهول کامپوزیتی

حفاظت از محیط زیست و کاهش آلودگی ها: تولید دریچه های منهول چدنی نیاز به انرژی بیشتری برای رسیدن به دمای قالب چدن (بالاتر از 1200 درجه سانتیگراد) دارد و این در مقایسه با انرژی لازم مواد کامپوزیتی برای قالب گیری (حدودا 60 درجه سانتیگراد) انرژی بیشتری مصرف می کند. به همین دلیل میزان دی اکسید کربن تولید شده برای ساخت منهول کامپوزیتی بسیار کمتر از منهول چدنی است. از طرف دیگر وزن بالای دریچه منهول چدنی باعث افزایش مصرف سوخت هنگام حمل و نقل این دریچه ها می شود.

سبک بودن و مقاومت بالا: وزن درب منهول کامپوزیتی در مقایسه با منهول های چدنی تقریبا 70 درصد کمتر است. این دریچه ها به دلیل وزن کمی که دارند نصبشان آسان تر است که این مساله باعث کاهش هزینه های نیروی انسانی و همچنین کاهش صدمات ناشی از حمل، نصب ، تعمیر و نگهداری می شود. وزن کمتر این دریچه ها باعث کاهش چشمگیر هزینه های حمل و نقل می شود. تمامی دریچه ها مطابق با استاندارد EN124 طراحی شده اند که دارای تحمل بار  A15 ,B125 ,C250 ,D400می باشند.

کنترل بوهای منتشره از فاضلاب ها: سیستم های جمع آوری فاضلاب در صورت استفاده از منهول های چدنی می توانند بوهای نامطبوعی را در محیط منتشر کنند و سبب بروز مشکلات فراوانی شوند. درچه های کامپوزیتی به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که میزان انتشار این بوها را به حداقل می رسانند. این نوع دریچه ها برای استفاده در محیط های حساس به بوی فاضلاب مانند مناطق تفریحی، تفرجگاه ها، پارک ها و استراحتگاه ها مناسب هستند.

درب منهول کامپوزیت

مقاومت در برابر خوردگی و عدم ایجاد جرقه: مواد کامپوزیتی در برابر مواد شیمیایی مقاوم هستند و تحت تاثیر عوامل جوی دچار زنگ زدگی و خوردگی نمی شوند. ظرفیت تحمل بار این مواد در محدوده دمایی بین منفی 80 در جه سانتیگراد تا مثبت 100 درجه سانتیگراد بدون تغییر باقی می ماند. به همین دلیل است که دریچه های منهول کامپوزیتی هیچ وقت نیاز به رنگ آمیزی ندارند. استفاده از منهول های کامپوزیتی در مناطقی که دارای مواد قابل اشتعال هستند مناسب می باشد زیرا در برابر مواد خورنده مقاوم هستند و خطر ایجاد جرقه های خطرناکی که منهول های فلزی ممکن است ایجاد کنند را ندارند. بنا به دلایل گفته شده منهول های کامپوزیتی انتخاب مناسبی برای استفاده در نیروگاه های ذخیره سوخت و یا ایستگاه های سوخت گیری هستند.

پیشگیری از سرقت: با افزایش روز افزون قیمت ضایعات فلزی سودجویان زیادی اقدام به سرقت دریچه های منهول چدنی می کنند. این مساله علاوه بر خسارت های مالی که برای جایگزینی این دریچه ها به بار می آورد خسارت ها و خطرات جانی زیادی را به دنبال دارد. تصادفات و خسارات جانی ناشی از این سرقت ها گاها غیر قابل جبران می باشد و می تواند منجر به مرگ افراد شود.

عایق الکتریکی و حرارتی: درب های منهول ساخته شده از مواد کامپوزیتی جزو مواد نارسانای الکتریکی هستند و مانع از تاثیرات ناخواسته میدان های مغناطیسی کابل های زیرزمینی می شوند. همچنین این مواد رسانای ضعیف حرارتی می باشند که در برابر نشت بخار آب داغ از سیستم های لوله کشی حرارت مرکزی مقاومت می کنند. به همین دلیل برای نصب در مکان هایی که محل رفت و آمد عابرین پیاده است مناسب هستند و از آسیب های احتمالی پیشگیری می کنند.

کاهش سر و صدا: یکی دیگر از مزایای استفاده از منهول های کامپوزیتی در مقایسه با منهول های چدنی کاهش سر و صدای ایجاد شده است. با عبور خودروها از روی منهول های چدنی صداهای ناهنجاری تولید می شود که می تواند آزار دهنده باشد در صورتی که این مشکل توسط منهول های کامپوزیتی رفع شده است.

سفارشی سازی: دریچه های منهول کامپوزیتی امکان ساخت در ابعاد و رنگ های مختلف برای کاربردهای گوناکون را داراست. همچنین امکان درج آرم شرکت ها و سازمان های مختلف بر روی این دریچه ها وجود دارد تا تشخیص آن ها آسان تر باشد. ابعاد دریچه منهول کامپوزیت که در هلدینگ صنایع برتر ایران تولید می گردد با توجه به درخواست مشتریان قابل تولید می باشد. ابعاد این دریچه ها از قطر ۲۰ سانتی متر شروع شده و تا یک متر ادامه دارد. برحسب نوع پروژه و شکل منهول میتواند مربع ، دایره یا مستطیل باشد. برای سفارش یا دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان هلدینگ صنایع برتر ایران تماس بگیرید.

معایب استفاده از دریچه های منهول کامپوزیتی

نیاز به تست های هشت گانه مقاومتی و سایشی: دریچه های کامپوزیتی باید هشت مرحله تست را که شامل تغییر شکل تحت نیرو، مقاومت خزشی، مقاومت ضربه، مقاومت ویژه سطح، جذب آب، مقاومت خستگی، پایداری گرمایی و مقاومت سایشی است را بگذرانند تا بتوان از آن ها استفاده کرد.

محدودیت کلاس کاری: دریچه های کامپوزیتی حداکثر تا 40 تن وزن را می توانند تحمل کنند واین مساله باعث می شود تا نتوان از آن ها در هر محیطی استفاده کرد.

غیرقابل بازیافت بودن: دریچه های کامیوزیتی به دلیل موادی که در ساخت آن ها استفاده شده است، غیر قابل بازیافت هستند. این امر سبب آسیب رسیدن به محیط زیست می شود.

دفرمگی و تغییر شکل: با گذر زمان و در اثر ضربه های وارد شده به دریچه های کامپوزیتی امکان دفرمگی و تغییر شکل آن ها وجود دارد.

مزایای درب منهول نانو کامپوزیتی

دریچه منهول نانوکامپوزیت از جمله جدیدترین و ارتقا یافته ترین انواع دریچه ها آدم رو به حساب می آیند که به دارای مزایای فراوانی به شرح ذیل می باشد :

 • این نوع دریچه ها از قیمت پایین تری برخوردارند
 • عمری بیش از 65سال دارند.
 • به سبب عدم بازیافت بودن و وزن سنگین آنها ضد سرقت هستند.
 • در برابر ضربه و فشار از تحمل بالایی برخوردارند.
 • ضدخورندگی و پوسیدگی هستند.
 • دارای مواد آنتی UVهستند بنابراین در مقابل نورخورشید مقاوم می باشند.
 • در برابر یخ زدگی و مواد مورد استفاده جهت یخ زدایی معابر بسیار مقاوم هستند و در مقابل نفوذ آب به درون لایه های میانی مقاوم هستند.
 • در برابر شعله و حرارت مقاومت بالایی دارد و همچنین در برابر لغزش و ساییدگی معابر نیز ایمن و مقاوم است.
 • آستانه مقاومت دمایی بین 80- تا 250+درجه سانتیگراد می باشد. در مواردی خاص نیز بسته به سفارش مشتری به گونه ای طراحی می گردند که تحمل دمایی بیش از 1100 درجه سانتیگراد را داراست.
 • ماکزیمم تحمل فشار تا 50 تن با ضخامت برابر دریچه های کامپوزیتیGRP
 • دارای وزن بیش از کامپوزیت و خیلی کمتر نسبت به نوع چدنی و بتنی
 • بر روی هر نوع منهول با متریالهای مختلف قابل نصب می باشد.
 • از تنوع رنگ و طرح برخوردار است و رنگ آنها ثابت و تغییرناپذیراست.
 • قابلیت حک شدن نام تجاری شرکت ها بر روی آن
 • در صورت مدفون شدن قابلیت ردیابی دارد و این ناشی از همان وجود میلگردها و الیاف فولادی در ساخت آن می باشد. و این یکی از مهمترین تفاوتهای دریچه نانو کامپوزیت با دریچه های کامپوزیتی و پلی اتیلن می باشد.
 • قابلیت تولید در6کلاس تحمل فشار را دارد.

ابعاد درب منهول کامپوزیت

 1. سایز 26/5
 2. سایز32/5
 3. درب منهول کامپوزیت سایز34/5
 4. سایز60
 5. درب منهول کامپوزیت سایز80
 6. دریچه منهول کامپوزیت سایز100

استانداردهای لازم به هنگام ساخت دریچه منهول نانو کامپوزیت

به هنگام ساخت درب منهول نانو کامپوزیتی که طرفداران و مشتریان بسیاری دارد از معتبرترین استاندارد ملی با کد و شماره EN124 که دارای سه بخش می باشد استفاده می گردد: قوانین و الزامات کارایی که شامل میزان تحمل نیرو توسط درپوش و رده فشاری آن می باشد ، الزامات طراحی نیز در بردارنده تمام نکات فنی در باب ابعاد ، متریال و حداکثر لقی ، حداکثر عمق جانمایی درپوش می باشد، الزامات تکمیلی که حاوی قوانین لازم اعم از کیفیت بتن ، میزان تحمل فشار بتن، نسبت آب به مواد سیمانی ، حداکثر میزان یون کلراید در بتن می باشد. اما نکته مهم در طراحی دریچه های نانو کامپوزیتی در نهایت شاخصه ی میزان تحمل فشار می باشد.

مزایای دریچه منهول کوپلیمری

 1. قیمت نسبتا پایین نسبت به مدل بتنی و چدنی و پلی اتیلن
 2. ضد سرقت بودن آن به سبب گردش 15 درجه
 3. حمل و نقل آسان و راحت
 4. وزن مناسب
 5. قابلیت تولید در طرح و رنگ های متنوع
 6. در سه رده ترافیکی، سوپاپ دار و غیرترافیکی طراحی و تولید می گردند.
 7. در رده مقاومتی فشار1و نیم تن بسیار پرکاربرد هستند.
 8. قابل استفاده جهت جمع آوری آبهای سطحی مازاد همانند سطح خیابانها، کارواش ها، آشپزخانه های صنعتی، پمپ بنزین ها، دامداری ها و…
 9. قابل باز یافتی بودن دریچه منهول کوپلیمری
 10. دارای تاییدیه استاندارد تست تحمل فشار ASTMD 3735
 11. مقاوم در برابر اشعه خورشید، خوردگی، لغزش و ساییدگی
 12. فاقد آلودگی و سازگار با محیط زیست
 13. در کمترین زمان به تعداد بالا قابل تولید هستند.
 14. دارای طول عمر بیش از 50 سال

دریچه منهول فایبرگلاس

یکی از بزرگترین مشکلات موجود در زیر ساختهای کشور اعم از پل ها، خطوط آب و فاضلاب شهری، بزرگراه ها و … مسئله خوردگی و زنگ زدگی تجهیزات فلزی و راهکارهای مقابله با آن می باشد.

این تجهیزات زیر ساختی در تماس با آب و مایعات خورنده دچار نابودی و پوسیدگی می شوند. یکی از مناسبترین راهکاهرهای مقابله با زنگ زدگی درب منهول استفاده از دریچه های منهول فایبرگلاس(GRP) می باشد.

درب منهول فایبرگلاس علاوه بر اینکه در برابر مواد خورنده و مایعات مقاوم هستند ارزش سرقت ندارند. و هر ساله هزینه های زیادی بابت سرقت دریچه های فلزی به دولت تحمیل می گردد.

گروه صنعتی هلدینگ صنایع برتر با استفاده از روش تولید تمام مکانیزه قالب گیری گرم و با استفاده از دو روش تولید BMC و SMC انواع دربهای منهول فایبرگلاس را در انواع و طرحهای و ابعاد مختلف بصورت مدور یا مستطیلی استاندارد بر حسب نیاز مشتریان و کارفرمایان تولید و عرضه می کنند.

دریچه های منهول فایبرگلاس دارای مزیتهای ذیل می باشند :

 • ضد سرقت بودن
 • وزن بسیار سبک
 • محدوده وسیع قابلیت تحمل نیرو از 1/5 تا 60 تن
 • مناسب جهت محیط های اسیدی و خورنده
 • نفوذ ناپذیر در برابر انواع مواد شیمیایی خورنده
 • تطابق فرآيند توليد با استاندارد BS EN 124:1994
 • مقاوم به امواج UVبه دلیل وجود مواد افزودنی
 • مقاوم در برابر آتش(کمترین میزان خسارت در آتش سوزی احتمالی)
 • انتقال حرارت بسیار پایین
 • عایق بسیار مناسب حرارتی
 • مقاومت بالا به رطوبت
 • نفوذ ناپذیر در برابر آب

انواع روش‌های تولید درب منهول کامپوزیتی

روش لایه گذاری دستی: فرایند لایه گذاری دستی یا Hand lay-up، قدیمی‌ترین و در عین حال اصلی‌ترین روش ساخت قطعات کامپوزیتی است. این روش برای تولید قطعات در تعداد کم طراحی شد، اما اینک برای تولید انبوه نیز به کار می‌رود. اگرچه توسعه فرآیند قالب ‌گیری انتقال رزین، تولید سریع‌ تر قطعات بزرگ را مقدور ساخته است، اما لایه‌ گذاری دستی مناسب ‌ترین روش تولید قطعات بسیار بزرگ در تعداد محدود بوده و غالباً برای قطعاتی که هندسه ساده‌ای دارند پرکاربرد است.

روش BMC : روش BMC (Bulk Moulding Compound)  ترکیبی از رزین پلاستیکی گرما سخت است که از پرکننده های مختلف بی اثر ، تقویت کننده فایبر ، کاتالیزور ، تثبیت کننده ها و رنگدانه هایی تشکیل شده است که ترکیب چسبناک و بتونی مانند تزریق را تشکیل می دهند. ترکیب  BMC کاملاً پر و تقویت شده با الیاف شیشه ای کوتاه است. بسته به نوع کاربرد نهایی، مواد BMC به گونه ای فرموله می شوند که در برابر خوردگی ، حرارت، الکتریسیته و … مقاوم می شوند. ویژگی های عالی جریان ، خواص دی الکتریک و مقاومت در برابر شعله باعث می شود که این ماده ترموستات در طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی که نیاز به دقت در جزئیات و ابعاد و همچنین کارایی بالا دارند ، مناسب باشد. این ماده در طیف گسترده ای از رنگ ها موجود است و می تواند روکش پودری یا رنگی مبتنی بر آب را تحمل کند. برای تولید دریچه های منهول در این روش مواد اولیه به صورت خمیری شکل وارد قالب می شوند و سپس الیاف تقویت کننده با طول 10 تا 15 میلیمتر به آن اضافه می شود.

تولید کننده دریچه منهولروش SMC : SMC (sheet molding compound) روشی است که در آن قالب ریزی به صورت فشاری انجام می شود، این روش جهت تولید قطعاتی که نیاز به استحکام مکانیکی بالایی دارند، استفاده می شود. ماده اولیه در این روش به شکل ورقه درآمده  و سپس مقدار مشخصی از این ورقه را داخل قالبی با حرارت مشخص قرار داده و پس از اعمال فشار (بر اساس الگوی مشخص) به قالب در مدت زمان مشخصی این ورقه ( تحت فشار و دمای مذکور) اصطلاحا پخته شده و قطعه ای که از قالب خارج خواهد شد دارای ترکیبی از خواص مواد اولیه تشکیل دهنده ی ورقه و شکل قالب خواهد بود. در این کامپوزیت فاز تقویت کننده را غالبا الیاف شیشه یا کربن و فاز ماتریس را رزین دما سخت مانند پلی استر غیر اشباع تشکیل می دهد.

روش FRP : FRP ( fiber reinforced plasticc )  فاز زمینه پلی استر غیر اشباع به همراه فاز تقویت کننده الیاف شیشه و یا کربن طولانی به همراه کوارتز و افزودنی در قسمتهای مختلفی از قالب قرار می گیرند و تحت فشار و دمای معین فشرده میگردند.

برای تولید دریچه های منهول غیر ترافیکی و نیمه ترافیکی از روش BMC و برای تولید دریچه های ترافیکی از روش SMC استفاده می گردد.

مزایای استفاده از درب منهول پلی اتیلن

 • در برابر گازهای خورنده از جمله اسید سولفوریک مقاومت بالایی دارند.
 • مقاومت بالایی در برابر تغییرات شرایط آب و هوایی دارند و همچنین ضد زنگ هستند.
 • وزن کم و حمل و نقل آسان این دریچه ها موجب شده تا هزینه های نیروی انسانی، حمل و نقل و تعمیر و نگهداری دریچه های پلی اتیلن پایین باشد.
 • این دریچه ها قابلیت بازیافت را دارند و باعث آلودگی محیط زیست نمی شوند.

معایب استفاده از دریچه منهول پلی اتیلن

 • آسیب پذیری بودن در برابر اشعه فرابنفش خورشید و امکان ترک خوردگی، سوختگی و شکستگی در این نوع دریچه ها وجود دارد.
 • به دلیل قابل بازیافت بودن دریچه های پلی اتیلن احتمال سرقت آن ها نیز وجود دارد.
 • با عبور و مرور از روی این دریچه ها صداهای ناهنجاری تولید می شود که می تواند آزار دهنده باشد.
 • در صورت مدفون شدن امکان مرئی سازی با استفاده از دستگاه های فلزیاب وجود ندارد.

چگونگی نصب درب منهول

دستورالعمل کلی نصب دریچه منهول شامل اجرای دال بتنی، نصب دریچه منهول درون دال بتنی و قرار دادن آن درون بتن مسلح می باشد. جهت راحتی کار نصب دریچه ، تولیدات شرکت هلدینگ برتر بصورت سوراخ دار طراحی و تولید می شوند تا به سهولت درون دال بتنی متصل شوند.

مراحل نصب دریچه : برای انجام این کار مراحلی را باید به ترتیب انجام دهید که در ذیل به آن اشاره می نماییم.

 1. اطمینان ازدرست بودن ابعاد واندازه دریچه وقالب
 2. چک کردن وضعیت بازشو و تمیز کردن آن (در صورت نیازآغشته به روغن یا گریس شود)
 3. توجه داشته باشید از هیچ براکت یا دوک نخ برای تنظیم ارتفاع قاب استفاده نشود.
 4. چسباندن یک روکش از SEALING PRODUCT در قسمت بالای منهول
 5. در زمان جاگذاری قاب توجه داشته باشید بصورت مستقیم قاب روی محصول آب بندی قرار گیرد.
 6. با اعمال فشار قاب را درهمان سطح پوشش تنظیم نمایید.
 7. بررسی کنید که دهانه های قاب کاملاً پر شده است. و بعد ازآن محصول آبندی را کاملا پرکنید.
 8. در پایان کار از تراز بودن دریچه منهول اطمینان حاصل نماید.

تولید کننده درب منهول

اگر قصد خرید دریچه منهول را دارید باید فاکتورهای اصلی درب منهول اعم از معایب و مزایای هریک را بدانید.

اولین سوال قبل از خرید دریچه منهول این است که از چه کسی این محصول را بخریم ؟

اگر مجهز به اطلاعات کافی در ارتباط با دریچه منهول نباشید قطعا خریدی درستی نخواهید داشت. اولین مورد در هنگام خرید درب منهول از تولید کننده معتبر این است که بدانید اندازه ورودی منهول چفدر است و ابعاد و قطر آن چه عددی است؟

دربهای منهول و قاب آن دارای استاندارد می باشد. اما گروه صنعتی هلدینگ صنایع برتر از بزرگترین تولید کنندگان منهول و درب منهول می باشد که هرگاه شما کاربران گرامی درب منهول متناسب با ابعاد و اندازه ورودی منهول خود را پیدا نکردید بصورت سفارشی ساز با دیتاهای شما ، دریچه منهول مدنظر شما را تولید و به شما تحویل خواهد داد.

مورد بعدی که باید در نظر گرفت ظرفیت بارگیری است. شما باید بتوانید محلی را که محل نصب درپوش منهول قرار دارد شناسایی کنید تا بدانید چه بارهایی را حمل می کند .

خواه یک منطقه برای عابران پیاده باشد یا یک بزرگراه یا برای اهداف کاربرد تجاری.

پس از دانستن ظرفیت بارگیری ، مطمئناً می توانید تشخیص دهید که چه متریالی برای درب منهول شما مناسب است. دربهای منهول متنوعی به لحاظ متریال موجود است اما متداول ترین آنها چدن ، بتن یا ترکیب این دو است . چه ترکیب معمولی را انتخاب کنید و چه درپوش با مواد اولیه تازه کشف شده (کامپوزیتی، فایبرگلاس، کوپلیمری و…) ، فقط مطمئن شوید که درب منهول مدنظر شما به اندازه کافی مناسب و بادوام می باشد تا بتواند به راحتی بر روی منهول شما با کمترین نیاز به نگهداری قرار گیرد.

ما اعتقاد داریم که جلب رضایت یک مشتری می تواند مشتریان بیشتری را برای خرید درب منهول با کیفیت خوب، با دوام و اقتصادی به ارمغان بیاورد.

 قیمت دریچه منهول

عوامل متعددی در تعیین قیمت دریچه های منهول نقش دارند. از جمله این عوامل موثر می توان به اندازه، ضخامت، کلاس کاری (بار ترافیکی قابل تحمل) و مخصوصا جنس مواد به کار رفته در آن ها اشاره کرد. به طور کلی با استفاده از فرمول زیر می توان قیمت دریچه منهول را محاسبه کرد:

قیمت درب منهول = وزن درب ضربدر قیمت مواد اولیه + سود تولید کننده دریچه + هزینه های بالاسری تولید + هزینه حمل از محل کارخانه تا محل پروژه .

قیمت دریچه منهولبرای سفارش انواع درب و دریچه منهول و یا دریافت مشاوره رایگان شما می توانید همه روزه با کارشناسان هلدینگ صنایع برتر ایران تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم در اختیار شما قرار بگیرد.

از درب منهول می توان هم برای بستن روی سپتیک تانک پلی اتیلن و هم روی چربی گیر پلی اتیلن استفاده نمود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]

4 دیگاه

 1. من دریچه منهول استیل میخام واسه افغانستان از 20 در 20 تا 60 در 60 عکسش رو هم براتون واتزاپ میکنم از هر کدوم 500 تا میخام قیمت خوب بدید بتونیم کار رو بگیریم واسه سفارتخانه ایران میخام .

  • سلام جناب بلبلی . ما تولید کننده درب منهول چدن و کامپوزیت هستیم و قاب و دریچه آدم رو با جنس بدنه استیل تولید نمیکنیم . اگر ممکنه با شرکت های منهول تماس بگیرید و از ایشون جویا بشید .

 2. درب چاه فاضلاب میخام دو تا. قطر 90 سانتی متر تراکتور از روش تردد میکنه. بیزحمت قیمت بدید. چدنی باشه حتما و تا 25 تن رو هم تحمل کنه .

  • سلام داداش من نداریم دو تا . ما تیراژ بالای 50 تا میتونیم در خدمت تون باشیم اگر ممکنه از بازار تهیه کنید .