سردخانه صنعتی

سردخانه صنعتی

سردخانه صنعتی فضایی است ساخته شده با دیوارهایی از جنس ساندویچ پانل و دارای تجهیزاتی بمنظور تولید سرما و خنک نگه داشتن مواد غذایی و یا فریز کردن مواد خوراکی فاسد شدنی.

امروزه استفاده از سردخانه بسیار افزایش یافته به طوری که تعداد آن در هر کشور نشانی از توسعه یافتگی محسوب می‌ شود. در ابتدا سردخانه‌ ها اغلب به شکل یخچال ‌هایی با محفظه‌ کوچک تولید می ‌شد که البته همین راه ‌اندازی نیز نیازمند تجهیزات بزرگی بود. به مرور زمان صنعت پیشرفت کرده و دستگاه‌ های سرمایشی جدید تولید شدند. سردخانه ‌های صنعتی در مساحت ‌های چند هزار متری احداث می شود که از آن در حفظ و نگهداری مواد غذایی، محصولات کشاورزی، مواد دارویی و … استفاده می کنند.

سردخانه صنعتی چیست؟

سردخانه صنعتی قابل حمل

سردخانه صنعتی مکانی است که برای سرد نگه داشتن کالا استفاده می شود در واقع مجموعه ای از ساختمان و تاسیسات جهت حفظ کیفیت مواد خوراکی است. از سردخانه های صنعتی در نگه داری محصولات و مواد غذایی برای افزایش عمر و ممانعت از فاسد شدن زود هنگام آن ها استفاده می شود. هدف از این نگهداری این است که از یک محصول در شرایط استاندارد مانند دمای مناسب و رطوبت کافی نگهداری و مراقبت کنیم. که این مسئله در مورد مواد غذایی طبیعی صدق می کند. اگر هدف تولید و نگه داری محصولات باشد می توان زمان نگه داری را افزایش داد. کاربرد سردخانه محدود به نگهداری مواد غذایی، کشاورزی، انواع داروها، سیستم های نظامی، میوه و سبزیجات و … نمی باشد و کاربردهای زیادی را شامل می گردد.

سردخانه ها به چهار دسته تقسیم می شوند:
• یخچال هایی که در همه خانه ها وجود دارد.
• سوپر مارکت ها که از آن برای نگهداری انواع بستنی ها، محصولات گوشتی و مرغی استفاده می شود.
• سردخانه های تجاری که از آن ها در فروشگاه ها و رستوران های بزرگ، هتل ها، دانشگاه ها و پادگان ها استفاده می شود.
• سردخانه های صنعتی که مورد استفاده آن ها در کارخانجات عظیم صنعتی می باشد.

مهمترین بخش های سردخانه شامل کمپرسور، کندانسور، اواپراتور یا تبخیر کننده و شیر های انبساط می باشد. محفظه سردخانه نیز به علت محافظت از سرما و کاهش مصرف انرژی دارای اهمیت بسیاری است.
در سردخانه های صنعتی و تجاری اغلب از ساندویچ پنل ها برای محفظه استفاده می کنند که به آن ساندویچ پنل سردخانه ای گفته می شود.
مهم ترین فاکتور سردخانه ها ظرفیت و مصرف انرژی آن ها است. تفاوت سردخانه های تجاری و صنعتی در کمپرسور، کندانسور، تبخیر کننده و شیر انبساط می باشند. سردخانه های صنعتی مصرف انرژی بسیار بالایی دارند که باید تمهیداتی را برای آن ها در نظر گرفت .

با توجه به شباهت کار سردخانه صنعتی با چیلر شاید شما علاقمند باشید در مورد دستگاه چیلر بیشتر بدانید.

اهمیت سردخانه در صنعت

سردخانه ها به حدی مهم هستند که یکی از معیارهای سنجش رشد فناوری در یک کشور تعداد سردخانه های نگهداری محصولات، تعداد واحدهای انجماد مواد غذایی و سیستم حمل و نقل سردخانه دار می باشد. از سال ۱۹۳۰ همزمان با سیستم تبرید با آمونیاک انواع فریون ها نیز تولید شد و از آن به شکل گسترده ای در سیستم های خانگی و تجاری استفاده شد. در سال ۱۹۸۵ با هدف حفظ لایه ازون و نقش اتم های کلر در تخریب لایه ازون قرارداد« وین » ثبت شد. در سال ۱۹۸۷ با تصویب پروتکل مونترال با محتوای” ممنوعیت تولید مبرد های مخرب لایه ازون ” ، تمام مبرد های CFC و HCF حذف شدند، که در نهایت باعث اختراع مبرد های جدید HFC شد. این مبرد ها مشکل تخریب لایه ازون را نداشتند ولی گرمای گلخانه ای بسیاری تولید می کردند که در سال ۱۹۹۷ با تصویب پروتکل کیوتو با محتوای “ممنوع شدن استفاده از مواد با پتانسیل بالا در گرمایش کره زمین ”، استفاده از مبرد های HFC نیز ممنوع شد که باعث کشف و استفاده از مبرد های ترکیبی و مصنوعی و استفاده دوباره از مبرد های طبیعی مثل آمونیاک شد.

نحوه عملکرد سردخانه

در ساخت همه سردخانه ها از یک ماده سرما زا (مبرد) در یک مدار بسته استفاده می شود. عمل سرد کردن در سردخانه ها به طور مداوم و متوالی صورت می پذیرد. تمام سرد کننده ها بر پایه سیکل تبرید عمل می کنند. در سرمایش از یک کمپرسور به منظور متراکم کردن گاز مبرد استفاده می کنند که به سیکل حاصل، سیکل تراکمی یا سیکل تراکم تبخیری گفته می شود. علت این نامگذاری این است که عمل تراکم بخار و تبدیل آن به مایع سرما زا با استفاده از کمپرسور و کندانسور انجام می شود و به این صورت انرژی حرارتی انتقال می یابد.

کمپرسور در سیکل تبرید مانند قلب در بدن است، همان گونه که قلب خون را در بدن به جریان می اندازد، کمپرسور هم مبرد را در سیستم جاری می کند. مبرد در بخشی از سیکل، حرارت محیط را جذب و در بخش دیگر آن را دفع می کند. یعنی کمپرسور باعث می شود مبرد حرارتی را که قبلا از محیطی با فشار کم جذب کرده پس بدهد.
اجزا سازنده کندانسور سیکل تبرید شامل لوله های فین دار و فن الکتریکی است که وظیفه آن کاهش دما و مایع کردن مبرد فشرده و داغ شده کمپرسور است. مایع مبرد خروجی از کندانسور توسط شیر انبساط به پودر تبدیل می شود.

سازنده سردخانه صنعتی

اواپراتور هم به وسیله ای گفته می شود که مبرد در آن جوش آمده و در این حین گرمای لوله و فین ها را می گیرد و آن ها را خنک می کند. وقتی فین ها خنک شدند، فن هوای داخل سردخانه را از میان فین ها عبور می دهد که در نهایت موجب خنک شدن هوای داخل سردخانه می شود.

علاوه بر این اجزای اصلی در سیستم های تبریدی، تعدادی اجزای فرعی نیز وجود دارد که به آن ها اشاره می کنیم:

• ریسیور : رسیور به مخزنی گفته می شود که مبرد مایع شده در کمپرسور را جمع آوری می کند.
• درایر : وظیفه آن جذب رطوبت وارد شده به سیستم است که تا حدودی به عنوان فیلتر کار می کند. پس از اشباع شدن باید آن را تعویض کرد.
• اکسپنشن : به شیر اتوماتیکی که مبرد را به داخل اواپراتور اسپری می کنند اکسپنشن می گویند.
یک سیستم سرد کننده از دو قسمت فشار قوی و فشار ضعیف تشکیل می شود که حرارت را از سمت فشار ضعیف گرفته و به سمت فشار قوی دفع می کند.

قسمت فشار ضعیف

مبرد به طور پیوسته در سیکل تبرید حرکت می کند. مبرد حرکت خود را از شیر انبساط آغاز کرده و به طرف اواپراتور می رود، سپس از راه لوله مکش کمپرسور به کمپرسور وارد می شود. باید توجه نمود که فشار خروجی شیر انبساط تا کمپرسور ثابت است که به آن قسمت فشار پایین یا فشار ضعیف سیستم می گویند. مقدار فشار این قسمت متناسب با نوع سیستم و دمای ورودی اواپراتور و محیط سرد می باشد. به فشار در بخش پایین برخی اوقات فشار عقب نیز گفته می شود .

قسمت فشار قوی

به قسمت های باقیمانده از سیستم تبرید که شامل کمپرسور، لوله خروج گاز از کمپرسور، کندانسور، مخزن مایع مبرد و لوله حامل مایع مبرد می باشند قسمت فشار قوی گفته می شوند.

انواع سردخانه ‌های صنعتی بر اساس محدوده دمایی

از سردخانه صنعتی برای حفظ طولانی مدت مواد غذایی فاسد شدنی، محصولات کشاورزی و محصولاتی که قابلیت فاسد شدن را دارند استفاده می شود تا طول عمر بیشتری را برای استفاده داشته باشند. دسته بندی سردخانه های صنعتی بر مبنای محدوده دمایی می باشد که هدف تجهیزات آن رسیدن به آن محدوده دمایی است. به طور کلی سردخانه ‌های صنعتی به دسته های زیر تقسیم‌ بندی می ‌شوند.

سردخانه صنعتی بالای صفر

برخی از محصولات خوراکی و دارویی در دماهای زیر صفر بافت شیمیایی و فیزیکی آن ها آسیب میبیند و کیفیت خود را از دست می دهند. گاهی در صنایع تولیدی نیز ممکن است به اتاقکی به منظور سرما سازی تا دمای مشخصی نیاز باشد. در این موارد کار فرمایان، سردخانه‌ های با دمای بالا می‌ سازند. محدوده دمایی این سردخانه ‌ها معمولاً از مثبت یک تا مثبت پانزده درجه در نوسان است. محدوده دمایی نسبت به کارایی سردخانه و هدف اصلی تأسیس آن انتخاب می شود. مهم‌ ترین استفاده سردخانه‌ های دما بالا زمانی است که هدف نگهداری از محصولی برای مدت زمانی کوتاه باشد که اغلب در رابطه با محصولات کشاورزی و انواع میوه‌ ها و سبزیجات است. در نگهداری این مواد بهتر است دما به نقطه انجماد نرسد تا تازگی اولیه محصول حفظ شود و مدت زمان نگهداری نباید بیشتر از پانزده روز باشد. با توجه به اینکه محصولات در سردخانه ‌های کوتاه مدت مداوم در حال گردش هستند و با محصولات جدید جایگزین می ‌شوند، به ظرفیت انبار داری زیادی نیاز ندارد. ممکن است سردخانه ‌های دما بالا نیز به منظور نگهداری طولانی مدت برخی محصولات ساخته شوند. در این سردخانه ‌ها پروتکل مشخصی وضع شده تا محصولات تحت شرایطی خاص در سردخانه نگهداری ‌شوند. موادی که در سردخانه‌ های دما بالا نگهداری می ‌شود شامل محصولات لبنی، پروتئینی، دارویی، گل و گیاه و … می باشد.

سردخانه صنعتی زیر صفر

نص چیلرهای سردخانه صنعتی زیر صفر

سردخانه صنعتی زیر صفر دقیقا برعکس سردخانه بالای صفر هستند. هدف اصلی این سردخانه‌ ها منجمد کردن محصولات خوراکی، کشاورزی و … است که گاهی در طراحی فرایند های صنعتی از سردخانه‌ های فوق سرد استفاده می کنند. محدوده دمایی این سردخانه‌ می‌ تواند از منفی پنج تا منفی چهل و پنج درجه متغیر باشد؛ محدوده دمایی میانگین برای این سردخانه‌ ها از منفی دوازده تا منفی بیست و سه درجه است که از دماهای پایین ‌تر برای مصارف خاص استفاده می ‌شود. هدف اصلی از طراحی این سردخانه‌ ها نگهداری از مواد به مدت طولانی است. مواد خوراکی‌ که در این سردخانه‌ ها نگهداری می ‌شود شامل: انواع گوشت حیوانات مختلف و صیفی جات منجمد می باشد.

سردخانه های دو مداره

گاهی در شرایط خاص استفاده از هر دو نوع محصولی را که در بالا ذکر کردیم، نیاز است. سردخانه های دو مداره بر حسب نیاز قابلیت ذخیره هر دو نوع محصول با دما های متفاوت در سالن ها را دارند. با رعایت استاندارد ها و قوانینی خاص، می توان سردخانه های صنعتی طراحی کرد که دارای قابلیت تغییر کاربری، تغییر دما و تغییر محصول ذخیره سازی باشند، به گونه ای که هیچ فضای هدر رفته ای در اثر تغییر کاربری در سردخانه میوه وجود نداشته باشد.

انواع سردخانه های صنعتی بر اساس نوع مبرد

سردخانه آمونیاکی

استفاده از گاز آمونیاک به علت داشتن صرفه اقتصادی در سردخانه های صنعتی بسیار متداول می باشد. این گاز آسیبی به لایه ی اوزون وارد نمی کند اما استشمام و برخورد با پوست و چشم بسیار خطرناک می باشد. از این مبرد ها برای سردخانه هایی با ظرفیت بیش از ۲۰۰۰ تن استفاده می کنند.

سردخانه فریونی

استفاده از مبرد های فریونی در سردخانه های کوچک تر (مانند سردخانه میوه) مناسب تر است. در گذشته گاز مورد استفاده در این مبرد ها عمدتا گاز R22 بود، اما امروزه از گاز R134a در سردخانه بالای صفر و از گاز R404 در سردخانه زیر صفر استفاده می کنند. مبرد های فریونی به سه دسته کلی CFC ، HCFC و HFC تقسیم می شوند.
HCFC ها هیدرو فلوئورو کلرو کربن ها هستند که با نام فریون های نرم شناخته می شوند. کلرو دی فلورو متان یا R22 از مبرد های پر استفاده می باشد، HFC یا هیدرو فلوئورو کربن ها اتم کلر ندارند و بیشتر ترکیبی از چند مبرد هستند،CFC کلروفلوئوروکربن ها یا متان های هالوژن دار شده ای هستند که ااز کلر، فلوئور و کربن تشکیل شده اند.

مزایای سردخانه آمونیاکی

امروزه بخش گسترده ای از سردخانه های صنعتی شامل سردخانه های آمونیاکی می شوند. علت این امر روی آوردن به طراحی سردخانه های صنعتی با آمونیاک به سبب دارا بودن مزایای طبیعی این سیال می باشد.

• دمای جوش پایین : دمای جوش پایین در گاز آمونیاک موجب شده تا بالاترین میزان سرمایش در بین سیال های تبریدی موجود را داشته باشد. از این رو در ساخت سردخانه های بزرگ با ظرفیت سرمایشی بالا از آمونیاک استفاده می کنند.
• سازگاری با محیط زیست : هفتاد درصد از هوایی که در اطرافمان وجود دارد را گاز نیتروژن تشکیل داده است. در واقع خلاف سایر سیال های مبرد مثل cfc ها، در صورت تجزیه مشکلات زیست محیطی به وجود نخواهد آورد. به همین علت امروزه بیشتر از آمونیاک استفاده می کنند.
• هزینه پایین تولید آمونیاک : آمونیاک از فراورده های صنایع پتروشیمی با هزینه تولیدی پایینی است که در یک مقایسه نسبی می توان گفت هزینه تولید یک کیلوگرم فریون 22 تقریبا دو و نیم برابر بیشتر از هزینه تولید یک کیلوگرم آمونیاک می باشد.
• بوی شدید آمونیاک : آمونیاک دارای بوی نامطبوعی است که در صورت نشت کردن، بلافاصله می توان آن را تشخیص داد.
• کاهش هزینه های عملیاتی : با استفاده از گاز آمونیاک می توان هزینه های عملیاتی و اجرایی در سردخانه های بزرگ را کاهش داد.
• میزان انتقال حرارت آمونیاک : میزان ضریب انتقال حرارت در گاز آمونیاک در مقایسه با سایر سیال های مبرد بیشتر است. از این رو انتقال گرما در بخش های اواپراتور و کندانسور بهتر و سریع تر انجام می شود. علاوه بر این می توان از اواپراتور ها و کندانسور های کوچکتری استفاده کرد که باعث صرفه جویی در ساخت سردخانه می شود.
• عدم اختلاط پذیری : سیال آمونیاک قابلیت امتزاج با ترکیبات روغنی را ندارد که در زمان کار با کمپرسور ها این موضوع اهمیت بالایی پیدا می کند.
• کاهش قطر خط لوله : اندازه خطوط لوله و قطر آن ها در سردخانه های بزرگ تاثیر مستقیمی روی هزینه های طراحی خواهد داشت. در صورت استفاده از آمونیاک ، می توانیم از لوله های با قطر کمتر استفاده کنیم که علت آن ضریب انتقال حرارت بالای آمونیاک می باشد.

معایب سردخانه های آمونیاکی

همین گونه که سیال آمونیاک به عنوان مبرد سیکل های تبرید مزایایی دارد، دارای معایبی نیز می باشد که باعث می شود برخی از طراحان از مبرد های تبریدی به جای آمونیاک استفاده کنند. معایب سردخانه های آمونیاکی شامل موارد زیر می باشد:

• سمی بودن NH3 : گاز آمونیاک یک ترکیب سمی است که کار کردن با آن می تواند مشکل ساز باشد.
• اشتعال پذیری : گاز آمونیاک در شرایط خاصی قابلیت اشتعال پذیری نیز دارد.
• وضع قوانین ایمنی سختگیرانه : به علت سمی بودن و قابلیت اشتعال پذیری آمونیاک، در سردخانه های آمونیاکی وضع قوانین ایمنی سخت گیرانه امری ضروری است که هدف آن نیز جلوگیری از هر گونه پیشامد غیرقابل پیش بینی است.
• باز بینی و تعمیرات : به علت سمی بودن و قابلیت آتش گیری گاز آمونیاک، لازم است خطوط لولۀ سردخانه به صورت مستمر مورد ارزیابی و بازبینی قرار بگیرد.
• خورندگی آمونیاک در حضور آب : محلول آمونیاک در آب خاصیت بازی دارد و قادر است روند خوردگی فلزاتی مثل آهن، برنج یا مس را تسریع کند.
• کارکرد مبرد آمونیاک در فشارهای پایین : در مواقعی که فشار درون خط لوله پایین تر از فشار جو قرار می گیرد، کارکرد مبرد آمونیاک پایین می آید. در این مواقع در صورت سوراخ شدن لوله ، جریان هوا و رطوبت محیط به درون خط لوله نفوذ کرده و باعث تشدید فرایند خوردگی می شود.
• به کارگیری در سردخانه های کوچک : استفاده از آمونیاک در سردخانه های کوچک زیاد توصیه نمی شود. در عوض سردخانه های فریونی گزینه بهتری برای شما محسوب می شوند.

قیمت سردخانه صنعتی

قیمت سردخانه صنعتی

عوامل زیادی بر قیمت تمام شده یک سرخانه تاثیرگذار هستند که در ادامه به ذکر برخی از آن ها می پردازیم:
• محدوده دمایی عملکرد سردخانه
• ابعاد سردخانه
• استفاده از برق تک فاز یا سه فاز (ساخت سردخانه با برق تک فاز هزینه بیشتری دربر دارد. همچنین برای ساخت سردخانه های بزرگ نمی توان از برق تک فاز استفاده نمود.)
• برند تجهیزات استفاده شده در سردخانه مانند کندانسور و اواپراتور
• ساندویچ پنل استفاده شده
• شیرآلات و تجهیزات کنترلی مورد استفاده در سردخانه
• نوع کمپرسور مورد استفاده
• سایز و جنس درب سردخانه

سردخانه میوه و سبزیجات

سردخانه میوه 500 تنی

هدف از استفاده سردخانه صنعتی جهت نگهداری میوه و سبزیجات، افزایش طول عمر و کیفیت و تازگی میوه و سبزیجات در بازه زمانی معین و گاه خارج از فصل تولید می باشد که بسیاری از کشاورزان و باغداران جهت دست یافتن به سود بیشتری اقدام به خرید و راه ندازی سردخانه میوه و سبزیجات می کنند.

میوه و سیزیجات هنگامی از مرحله رسش فیزیولوژیکی عبور می کند و وارد مرحله پیری می شود دچار تغییرات فیزیکی و شیمیایی می گردند. اگر این رسیدن در حد معین کنترل نگردد شما شاهد تغییرات ظاهری ، تغییر بافت درونی و تغییر طعم و مزه میوه جات و سبزیجات خواهید بود و بعبارتی آنها لهیده خواهند شد. بمنظور جلوگیری از فساد و لهیدگی میوه و سبزیجات و همچنین حفظ رطوبت و طراوت این دسته از مواغذایی باید آنها را تحت شرایط آب و هوایی مناسبی توسط انبار در سردخانه های صنعتی انبار و ذخیره نمود.

میوه ها هنگام رشد و رسیدن بر روی درخت دارای ملکولهای بسیاری اعم از کربوهیدراتها، اسیدها آلی و… می باشند و موادغذایی مورد نیاز جهت بلوغ فیزیولوژیکی را از ریشه های درخت دریافت میکنند اما پس از چیده شدن تنها توسط سوخت و ساز این مولکول ها به حیات خود ادامه می دهد که به مرور زمان بافت و شکل میوه دستخوش تغییر می گردد. پیش از تجزیه کامل مولکولها و تغییر شکل ظاهری باید این میوه ها در مکانی خنک و مرطوب ذخیره گردند. در اینجا شما را با روشهای جمع آوری و برداشت محصول و راه های ذخیره و انبار میوه جات و سبزیجات در سردخانه صنعتی آشنا خواهیم نمود.

انواع سردخانه صنعتی میوه و سبزیجات

همانطور که ذکر شد میوه ها از طریق تجزیه مولکولها درون بافت خود و تنفس گاز اتیلن محیط که تسریع کننده فرآیند رسیدن میوه می باشد در مدت زمان کمی با توجه به شرایط دمایی فاسد و مخدوش می گردند. باغداران و کشاورزان با استفاده از دو فاز سردخانه ای بسته به مدت زمان نگهداری میوه و سبزیجات می توان محصولات خود را سیو و انبار کنند :

  1. سردخانه بالای صفر میوه و سبزیجات
  2. سردخانه زیر صفر میوه و سبزیجات

ذکر این نکته در این بخش ضروری است که محیط و اتاقک نگهداری هر میوه با دیگری متفاوت است و نمی توان میوه های متفاوت را در یک اتاقک سردخانه انبار و نگهداری نمود. بعنوان مثال پرتقال را در مدت زمان 45 – 80 روز با دمای 5 -7 سانتی گراد می توان بدون فساد نگهداری کرد در حالیکه میوه توت فرنگی را با رطوبت نسبی بین 85 – 90 درصد در مدت 3- 6 روز در محدوده دمایی 0 -2 درجه سانتی گراد می توان نگهداری کرد. حتما به هنگام خرید سردخانه ی مورد نیاز خود به این موضوع و تعداد اتاقکها و دسته بندی انواع میوه های خود دقت کافی نمایید. حداقل دمای مورد استفاده در سردخانه جهت نگهداری میوه تازه منفی 12 درجه سانتیگراد و میوه جات یخ زده حداقل این عدد می باشد.

به ازای هر 10 درجه افزایش دما فعالیت میکرو ارگانیسمی مولکولهای درون بافت میوه دو برابر افزایش می باید با دقت به این موارد لطفا نسبت به انبار میوه ها در سردخانه اقدام نمایید.

سردخانه صنعتی بالای صفر میوه

از این سردخانه به منظور نگهداری و ذخیره میوه های رسیده که با هدف انبار و عرضه سریع و زود هنگام به بازار یا بعبارتی ذخیره و نگهداری کوتاه مدت استفاده می گردد. دقیقا فرآیند ذخیره سازی و انبار میوه جات و تنظیم دما و رطوبت نسبی و مدت زمان لازم جهت نگهداری انواع میوه از لحظه برداشت محاسبه می گردد نه به تصور غلط از لحظه ورود کامیونهای حامل میوه به درب کارخانجات و سردخانه ها.
مراحل ذخیره و انبار میوه از مرحله برداشت تا ذخیره نهایی در سردخانه بالای صفر به شرح زیر است. لطفا با حوصله به مطالعه آن بپردازید.

قدم اول : برداشت محصول و چیدن آنها
در مرحله اول رعایت چند نکته به هنگام برداشت و بسته بندی محصول قبل از ورود به سردخانه الزامی می باشد. حتما دقت کنید که به هنگام برداشت و چیدن میوه از درخت به بافت میوه آسیبی وارد نگردد چرا که بافت میوه در برابر ضربه، تغییرات دمایی و … از حساسیت بالایی برخوردار است. نکته بعد این است که به نوع جعبه که میوه ها در آن چیده می شود و همچنین نحوه و ردیفهای قابل چینش و اینکه تمامی محصول در یک مدل جعبه بار زده شود، دقت کافی به خرج دهید. این موارد اصول اولیه جهت حفظ میوه با بالاترین کیفیت تا زمان عرضه آن به بازار به شمار می رود.

قدم دوم : حمل و انتقال محصول به سردخانه
اینکه فاصله انتقال میوه ها و سر درختی های شما تا سردخانه چه مدت زمان طول می کشد و یا ابزار حمل و نقل جعبه ها چه چیزی باشد نیز دارای اهمیت می باشد. چانچه می خواهید کیفیت محصول خود در بالاترین حد ممکن حفظ شود و کمترین ضرر را متحمل شوید باید به نحوه حمل و نقل محصولات نیز توجه کنید. هرگونه شوک و تغییر فاز فیزیکی یا دمایی به میوه‌های رسیده می‌تواند سبب آسیب رسیدن به بافت میوه گردد که متعاقبا این مسئله موجب افزایش فرآیند تنفس میوه و تولید اتیلن بیشتر خواهد بود و در نهایت باعث تجزیۀ بافت محصولات شده و روی کیفیت آنها اثر مخربی باقی می‌گذارد.

سردخانه صنعتی 100 تنی

برخی از میوه دارای بافت آسیب پذیرتری هستند همانند خرمالو وتوت فرنگی ، انبه، موز و…که همین مسئله به شما می گوید برای انتقال آنها تا محل انبار سردخانه ای باید از کانتینرهای یخچالی استفاده شود. در فضای کانتینر باید شرایط نگهداری میوه‌های بسته بندی شده به گونه ای باشد که جریان هوا به درستی برقرار شود، و شرایط دمایی در تمام سطح کانتینر به شکل یکسانی حفظ شود.چنانچه در همان روز برداشت میوه به سردخانه منتقل نمی شود دقت کنید که باید شرایط مناسبی برای نگهداری از میوه‌ها منظور گردد. برای مثال باید شرایط آب و هوایی، میزان رطوبت موجود در ساختمان، محل قرارگیری بسته بندی‌ها و … چک شده و مطابق استانداردهای تعیین شده باشد.

قدم سوم : انتقال میوه ها به سردخانه میوه
بعد از ورود میوه ها به محیط سردخانه قبل انبار آنها درون اتاقکهای یخچالی باید کیفیت محصولات درون جعبه ها به روش نمونه گیری از سبدها مختلف بررسی و تایید گردد. ابتدا شکل ظاهری مورد بررسی و تایید و سپس مراحل آزمایشگاهی دیگر بر بافت میوه ها انجام و کیفیت آنها چک می گردد. بر اساس نتایج آزمایش میوه ها درجه بندی شده و بر اساس درجه آنه را در اتاقکهای مخصوص انبار می کنند.

قدم چهارم : شست‌ و شو و ضد عفونی کردن محصولات
گام دوم بعد از درجه بندی و تفکیک میوه ها پیش از خنک سازی میوه ها شستن و ضدعفونی آنها است. در این مرحله میوه ها بر اساس میزان حساسیت از طریق غوطه وری یا اسپری توسط افشانک با آب شست شو می گردند و بعد از شستشو باید قارچ و باکتری های سطح میوها با روشهای مختلف زدوده شوند. در اینجا حفظ رطوبت بافت میوه دارای اهمیت می باشد چرا ک کاهش رطوبت موجب افت کیفیت و کاهش وزن میوه می گردد.

قدم پنجم : واکسینگ میوه ها
در این مرحله برخی از محصولات را با ماد خاص واکس میزنند تا هم ظاهر بهتری داشته باشند و اینکه این ماده واکسینگ مانع تبخیر آب درون میوه و پژمردن آن می شود.

قدم ششم : ذخیره سازی نهایی میوه ها
در این مرحله بر اساس بازار هدف( صادرات یا عرضه داخلی ) میوه ها بسته بندی می گردد و در درون اتاقکهای سردخانه بصورت مجزا ذخیره و انبار می شوند.

سردخانه صنعتی زیر صفر میوه

در این سردخانه ها هدف نگهدار ی میوه با مدت زمان طولانی تر و حتی خارج از فصل تولید می باشد بعنوان مثال می توان به ذخیره سیب و گلابی و پرتقال اشاره کرد که در اواخر تابستان و پاییز برداشت می شوند و در زمستان و حتی اوایل بهار به بازار عرضه می گردند. در این نوع از سردخانه ها کنترل میزان تنفس میوه و تولید اتیلن از اهمیت بالایی برخوردار است و مراحل انبار و نگهداری باید مطابق قوانین استندارد صورت پذیرد. مراحل برداشت و انتقال میوه ها به سردخانه زیرصفر همانند بالای صفر می باشد البته باید نهایت دقت و رعایت جزییات بیشتر در مراحل مختلف در ارتباط با این سردخانه ها بیشتر صورت پذیرد. اما انبار و ذخیره سازی میوه ها به درون اتاقک ها و سردخانه به ترتیب زیر انجام می شود.

  1. ورود محصولات به اتاقک پیش سرد کن که دمای آن به زیر ده درجه سانتیگراد می رسد.
  2. ورود به فضای اصلی سردخانه و بررسی مستمر میزان اکسیژن، CO2، و اتیلن و میزان رطوبت

میزان رطوبت در سردخان زیرصفر باید مواره بین 90 -95 درصد باشد. گاه تا 80 درصد هم مشکلی ایجاد نمی کند. میزان رطوبت ارتباط مستقیم با وزن و شکل ظاهری میوه خواهد داشت. همانطور که قید شد باید در فضای سردخانه از نبود اتیلن و دی اکید کربن اطمینان حاصل کرد تا میوه ها خراب و گندیده نشود جهت جذب و حذف اتیلن از فضای سردخانه باید از مواد جاذب اتیلن یعنی متیل سیلکو پروپن یا اوزون استفاده نمود. در این مرحله که بسیار مهم می باشد باید حداقل هر 10 روز یکبار از محصولات نمونه گیری و آزمایش کنترل کیفیت صورت پذیرد. و در صورت افت کیفیت بافت میوه باید سریعا اقدام به فروش آن نمود.

سردخانه صنعتی بالای صفر سبزیجات و صیفی جات

سردخانه گوشت 500 تنی کرمان

از سردخانه سبزیجات جهت حفظ و نگهدار ی سبزیجات و کنترل کیفیت آنها با رنج دمایی بین منفی یک درجه سانتیگراد تا 15 درجه سانتیگراد استفاده می گردد و انواع سبزیجات را بسته به نوع آن و نحوه بسته بندی کردن بین 1 تا 210 روز می توان در این سردخانه ها نگهداری کرد که بیشترین زمان نگهداری مربوط به هویچ می باشد. انواع سبزیجات قابل ذخیره در این سردخانه عبارتند از : کاهو، لوبیا سبز، کلم گل و کلم پیچ، تره فرنگی، هویچ، نخود فرنگی، کلم بروکلی ، کرفس، گوجه فرنگی ، خیار، کنگر فرنگی، آرتیشو، سبزی های برگ اعم از جعفری، ریحان، شوید و …، چغندر، کدو خورشی بهاره، کدو حلوایی و…

سردخانه زیرصفر ویژه نگهداری میوه و سبزیجات فریزو یخ زده

برخی از میوه و سبزیجات در اشکال خرد شده، سالم، پوره شده و… بصورت یخ زده برای مصارف گوناگون در مدت زمانهای قابل تنظیم نگهداری می ش وند که حداقل دمای نگهداری سبزیجات یخ زده منفی 12 درجه و برای میوه های یخ زده منفی 24 درجه می باشد.

با توجه به استفاده از ساندویچ پانل در ساخت سردخانه های صنعتی شاید علاقمند باشید در مورد این محصول اطلاعات بیشتری کسب نمائید. در این صورت روی کلمه ساندویچ پنل کلیک کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]

1 دیگاه

  1. من واسه نگهداری انار می تونم سردخانه بسازم؟ ما تو ساوه هستیم و حدودا در سال 500 تن انار عمل میاریم.