لوله زهکش

لوله زهکش

لوله زهکش ، لوله ای است که از آن بمنظور جمع آوری و هدایت آبهای زیر زمینی و زیر سطحی مازاد استفاده می شود.

استفاده از لوله زهکش جهت جمع آوری و هدایت مناسب آبهای سطحی و زیر زمینی یکی از اصول مهم مهندسی و طرحهای مدیریتی آبهای سطحی به شمار می آید. گروه صنعتی هلدینگ صنایع برتر در راستای زهکشی آبها اقدام به تولید لوله های زهکش با متریال UPVC به همراه مواد افزودنی استابلایزر و پلی اتیلن بصورت کاروگیت نموده است و در خط تولید خود از تکنولوژی سوراخ دار کردن لوله پلی اتیلن زهکش بهره برده است.

لوله زهکشی

لوله زهکشی

در حقیقت زهکشی به معنای برداشت و جمع آوری طبیعی یا مصنوعی آبهای سطحی و آبهای زیرزمینی که بیش از حد بوده و موجب بروز مشکلاتی از جمله فرسایش خاک، کاهش تولید محصول و کاهش کیفیت خاک و…می باشد، است. آّب اضافی برای اکثر مالکان و کارفرمایان علی الخصوص در بخش کشاورزی، واحدهای ورزشی –تفریحی و اماکن تفریحی اعم از استخرها و… دردسرهای زیادی ایجاد می کند. استفاده از زهکش طبیعی در زمینهای کشاورزی به منظور جلوگیر از غرقاب شدید که موجب آسیب شدید به ریشه می شود، مناسب است اما اکثر خاکها جهت بهبود تولید و مدیریت منابع آب نیازمند سیستم زهکشی مصنوعی و استفاده از لوله های زهکش می باشند. خارج کردن آب های اضافی از سطح زمین محل کاربری که از 250سال قبل نیز رواج داشته موجب می شود تا در ساخت و سازهای آینده، پیمانکاران به لحاظ عملیاتی(افت زمین و فرسایش و نشست کردن خاک) با مشکلی روبرو نشوند. استفاده از لوله های زهکشی به سبب مدیریت سفره های آب زیرزمینی از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و محیطی دارای اهمیت بسزایی می باشند و امروزه تمامی لوله های زهکش بصورت کاروگیت یا همان حلقه های شیاردار تولید می شوند تا از مقاومت مکانیکی بالایی برخوردار باشند. لوله های زهکش هلدینگ صنایع برتر در سه مدل ساده، نیمه مشبک و مشبک پی وی سی و یا پلی اتیلن گرید 80 و 100 بر اساس استانداردDIN1187 آلمان و استاندارد ملی ایران به شمارهINSO7669 در سایزهای 100-125-160-2500در شاخه های 6 و 12 متری تولید می گردد.

کاربرد لوله زهکش

جمع شدن آب در سطح زمین بر اثر باران شدید و ظغیان رودخانه ها بالابودن سطح کانالها و یا وجود موانع بر سر راه آبها موجب اشباع شدن و بسته شدن منافذ و روزنه های خاک می گردد و اکسیژن در لایه های زیرین خاک کاهش یایفته و فعالیت میکرو اگانیسمی خاک متوقف شده و موجب نابودی پوشش های گیاهی و درختان و … می گردد. از لوله زهکش تولید هلدینگ صنایع برتر در مقاصد زیر استفاده می شود:
1-خارج کردن آب حاصل از آبشویی زمین های شور و تبدیل زمین ها به مزارع قابل کشت
2-خارج ساختن آب اضافی حاصل از بارش باران و مایع برف و آبیاری در مزارع و درنتیجه حفظ کیفیت آن
3-خارج ساختن آب اضافی ساختمانها بمنظور جلوگیری از تخریب
4-خارج ساختن آب اضافی زمین های کشاورزی و فضای سبز بمنظور حفظ کیفیت آن
5-استفاده از لوله زهکش در ساخت و ساز جاده ها و مقاوم سازی خاک و بستر در راه سازی
6-استفاده از لوله زهکش بمنظور جمع آوری آبهای استخرها

مهمترین ویژگی های لوله زهکش

لوله های زهکش به دلیل داشتن ویژگی های زیر امروزه در بسیاری از کاربری بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند:
1-در دسترس بودن محلی
2-قیمت مناسب آنها ومقرون به صرفه بودن در بخش مدیریت آبها
3-دارای قدرت و مقاومت مکانیکی بالا
4-دارای طول عمر و دوام بالا
5-قابل استفاده در مقیاس بالا
6-سازگاری بیش از حد با محیط زیست
7-غیرقابل اشتعال بودن

سایز و ابعاد لوله های زهکش

لوله های زهکش تولید هلدینگ صنایع برتر در اقطار زیر تولید و عرضه می گردد وهریک دارای مشخصات فنی مختص به خود می باشند که جهت اطلاع از آن و قیمت لوله های زهکش به شما پیشنهاد می کنیم با کارشناسان این شرکت تماس بگیرد :
لوله پلی اتیلن دو جداره زهکش سایز 160 – 200 – 250 – 300 – 315 – 400 – 500 – 600 – 800 – 1000 – 1200 – 1400 – 1600 – 1700 – 1800 – 2000 – 2200 – 2500 – 3200 میلیمتر

انواع لوله های زهکش:

1. لوله های زهکش پلی اتیلن (کاروگیت)
2. لوله های زهکشی پی وی سی (PVC)

لوله زهکش پلی اتیلن دوجداره

لوله زهکش کاروگیت

این نوع از لوله ها بصورت نیمه مشبک و یا مشبک حلقه حلقه و مواج که لایه داخلی صیقیلی و صاف می باشد در سایز های متفاوت و بر اساس استاندارد DIN 1187 و استاندارد ۷۶۶۹ از پلی اتیلن گرید ۱۰۰ و یا پلی اتیلن گرید ۸۰ کارخانه پتروشیمی مارون و امیر کبیر شازند تولید می شود و به سبب استقامت مکانیکی و استاتیکی بالا تا سایز 3200 نیز قابل تولید می باشد. تحمل فشار داخلی معادل 1/5 بار را دارد. و در صورت رعایت قوانین مربوط به بهره برداری و نصب عمر طولانی بیش از 40 سال دارند. در شاخه های 6متری و 12 عرضه می گردند که تا قطر 1200 میلیمتر بصورت کوبل سرخود تولید می گردند. مهمترین تفاوت آنها با لوله پی وی سی در قابلیت سفارشی ساز بودن آنهاست.

مزایای لوله زهکش پلی اتیلن دو جداره

1-سرعت بالا به هنگام نصب و اجرا
2-قابلیت کنترل ورودی و خروجی
3-دارای منافذ و ورودی با قطر و شعاع یکنواخت
4-هزینه نصب و خرید کمتر
5- دارای وزن سبک
6-دارای خاصیت هیدرولیکی
7-حمل و نقل آسان و دوام و عمر طولانی
8-دارای انعطاف پذیری بالا و مقاومت در برابر مواد شیمیای و اسیدی و بازی
9-مقاوم در برابر پوسیدگی

لوله زهکش PVC

این نوع لوله از مواد پودر ی pvc اولیه با افرودن مواد افزودنی استابلایزر تولید شده است که توسط ماشین آلات اتریشی و استانداردهای DIN 1187 آلمان که دارای 6 سوراخ در هر ردیف بصورت نیمه مشبک، مشبک و ساده بدون پوشش و یا دارای پوشش الیاف مصنوعی در کارخانجات تولید لوله کاروگیت هلدینگ صنایع برتر در سایزهای 110، 125، 160 و 200 میلیمتری در کلافهای 40 متری و 100متری طراحی و تولید می گردد. از این لوله ها برای زهکشی تا عمق 2متر زیرخاک استفاده می گردد.

مزیت های لوله های زهکش UPVC

1-عمر مفید طولانی آنها نسبت به لوله های سیمانی یا سفالی
2-سبک بودن وزن و حمل و نقل آسان
3-سهولت و سرعت بسیار زیاد در نصب و کارگذاری لوله
4-مقاومت در مقابل املاح شیمیایی آب و خاک
5-قابلیت انعطاف پذیری
6-داشتن منافذ ورودی های یکنواخت

لوله های زهکشی ژئوتکستایل (با فیلترالیاف مصنوعی)

جریان آب های زیرزمینی منتهی به سیستم های زهکشی(لوله های زهکشی) منظم به طور معمول به توانایی خاک برای رها کردن آب های زیرزمینی محدود می شود؛ سوراخ های لوله زهکشی هرگز مانع از کارایی سیستم زهکشی نمی گردد. به مرور زمان از لوله های زهکش ژئو تکستایل که در لایه بیرونی دارای لایه ای از پارچه های مصنوعی ژئوتکستایل(الیاف مصنوعی کوکو یا pp) است به منظور جلوگیری و ممانعت از ورود ذرات جامد ریز و ریشه دوانیدن ریشه های درخت و گیاهان به داخل لوله استفاده شد. این لوله ها در کاربری و مناطقی که به شن و ماسه مناسب دسترسی ندارند و هزینه حمل و نصب زیاد است بهترین گزینه جهت زهکشی و جمع آوری آبهای مازدا به شمار می آید. این نوع لوله های زهکشی عموما از نوع خرطومی باشند.

مهمترین مزایای لوله های زهکش ژئو تکستایل عبارتند از :

1-قیمت فیلتر مصنوعی ارزان تر از فیلتر شن و ماسه
2-کاهش هزینه حمل و تهیه شن و ماسه مرغوب
3-نیازمند ترانشه کوچکتر جهت نصب
4-به راحتی و به سرعت نصب می گردند
5-فیلتر مصنوعی پوشیده شده بر سطح لوله زهکش از یکنواختی و دوام بالایی برخوردار است
6-ورود آسان آب به درون لوله و فیلتر نمودن آب

لوله زهکش سوراخ دار (مشبک و نیمه مشبک)

لوله زهکش سوراخ دار یکی از مهمترین جنبه های سیستم زهکشی شماست. لوله های زهکش سوراخ دار راه حل های زهکشی برای آب ایستاده بیش از حد در نزدیکی پایه های ساختمان املاک خانگی یا تجاری شما را ارائه می دهند. از لوله های زهکش سوراخ دار معمولاً برای دور کردن آب باران از خانه استفاده می شود تا بتواند در جای دیگر تخلیه شود. این لوله که معمولاً در نزدیکی پایه های خانه شما واقع شده اند ، به شما کمک می کنند تا زهکشی مطلوب را برای ملک خود فراهم کنید تا احتمال ایستادن آب زیرزمینی به طور قابل توجهی کاهش یابد.

عملکرد لوله زهکش مشبک یا نیمه مشبک (سوراخ دار)

یک لوله تخلیه سوراخ دار به گونه ای طراحی شده است که امکان ورود یا خروج آب از طریق تعدادی سوراخ کوچک در طول لوله را فراهم می کند. این اجازه می دهد آب اضافی زیرزمینی از واحد مسکونی یا کاربری مورد نظر شما تخلیه و به محلی دیگر منتقل و آزاد شود. همانطور که گفته شده لوله های زهکش دارای سه مدل ساده ، نیمه مشبک و مشبک می باشند در زیر به برخی از کاربردهای لوله زهکش سوراخ دار می پردازیم .

کاربرد لوله های زهکش سوراخ دار

1- استفاده در استخرشنا

معمولاً از لوله های تخلیه سوراخ دار برای کمک به پر کردن استخرها استفاده می شود. آب از طریق لوله ها عبور داده می شود و از سوراخ های کوچک لوله به آرامی به استخر تخلیه می شود. یک مزیت پر کردن استخرهای شنا با استفاده از لوله های تخلیه سوراخ دار این است که سوراخ های این لوله ها بسیار کم است ، بنابراین در هنگام پر شدن خطر تخلیه آوارهای ناخواسته به داخل استخر بسیار کاهش می یابد.

2- تخلیه آب از زیر خانه

وقتی هوا بد می شود و مقدار زیادی بارندگی وجود دارد ، املاک شما می تواند با طغیان آب باران آسیب ببیند. می توانید با کمک یک لوله تخلیه سوراخ دار از این مشکلات جدی جلوگیری کنید. داشتن یک لوله سوراخ دار در زیرملک شما به تخلیه آب اضافی از خانه کمک می کند ، منطقه را خشک می کند و از مشکلات پرهزینه مانند پوسیدگی و آسیب به پی خانه جلوگیری می کند.

3- لوله های سوراخ دارجهت آبیاری باغات و مزارع

بمنظور آبیاری باغات و زمینهای کشاورزی علی الخصوص در مناطقی که دارای آب و هوای گرم می باشد از لوله های زهکش استفاده می شود. می دانید که آبیاری باغچه شما از اهمیت بالایی برخوردار است . لوله های تخلیه سوراخ دار یکی از بهترین روش ها برای انجام این کار است. این لوله ها آب اضافی را از خاک جمع می کنند و مستقیماً به ریشه گیاهان تخلیه می کنند و آب تمیز را درست در مکان مورد نیاز تأمین می کنند. این امر نه تنها می تواند به سلامت باغ شما کمک کند بلکه از تجمع آب در سطح خاک نیز جلوگیری می کند. بنابراین ، این یک وضعیت برد-برد است.

نصب لوله های زهکش

لوله لترال زهکشی

برای اینکه لوله های زهکش سوراخ دار به درستی کار کنند ، باید روی شیب مناسب نصب شوند تا بتوانند زهکشی بهینه را فراهم کنند.
هنگامی که یک لوله زهکش سوراخ دار توسط افراد متخصص و حرفه ای نصب شود ، یک راه حل موثر برای هر مشکلی ناشی از تجمع بیش از حد آب های سطحی و زیرزمینی در اطراف و محل کاربری یا املاک شما فراهم می کند. نصب لوله زهکش سوراخ دار در شش مرحله آسان انجام می شود.

مرحله اول: حفر ترانشه

قبل از نصب لوله زهکش توسط نصاب باید بهترین مکان جهت نصب انتخاب گردد . ما می خواهیم لوله زهکش سوراخ دار شما به طور موثر کار کند و این بدان معنی است که آن را در مفیدترین مکان قرار دهید. اغلب اوقات ، بهترین مکان برای این لوله ها در زیر ملک یا باغ شما است. بنابراین ، هنگامی که بهترین مکان را پیدا کردیم ، شروع به نصب می کنیم.ما با حفر ترانشه ای شروع می کنیم که عرض آن دو برابر لوله زهکشی و عمق حداقل 2 فوت است. برای نصب های بزرگتر ، در صورت لزوم می توانیم حفاری های گسترده تری انجام دهیم.

مرحله دوم: ایجاد شیب

جهت عملکرد مناسب لوله زهکش باید یک شیب ایجاد کنید تا آب را از محل زندگی خود تخلیه کنید. تعیین شیب مناسب جهت اسقرار لوله زهکش بر عهده تیم متخصص ما می باشد.

مرحله سوم: تسطیح خاک

برای ایجاد پایه محکم برای قرار دادن لوله روی لوله ، همیشه تراز کردن خاک در سنگر زهکشی بسیار مهم است. در محل زهکشی ما جدیدترین تجهیزات را داریم که خاک را به سطح بسیار بالایی می رساند.

مرحله چهارم: روی آن را با ماسه بپوشانید

پر شدن سنگر با شن از غرق شدن خاک و گرفتگی لوله در هنگام بارندگی جلوگیری می کند. شن به حفظ و ماندگاری لوله سوراخ شده شما کمک می کند. مهم است که ترانشه تا 2 اینچ از سنگ ریزه پر شود تا لوله بتواند به راحتی در قسمت بالا قرار گیرد.

مرحله پنجم: جانمایی لوله زهکش سوراخ دار

پس از اینکه سطح شن روی سطح قرار گرفت ، مرحله بعدی قرار دادن لوله سوراخ دار در بالای شن است. برخی افراد ترجیح می دهند برای جلوگیری از ورود خاک و آوار به لوله و ایجاد انسداد ، یک جوراب یا یک تکه پارچه را دور لوله بپیچند ، اما ما این را توصیه نمی کنیم.

مرحله ششم: تکمیل نصب

پس از قرار دادن لوله سوراخ دار ، ترانشه را با شن پر کنید تا لوله پوشانده شود و سپس خاک باقی مانده را دوباره روی ماسه جایگزین کنید تا از لوله تا آنجا که ممکن است محافظت شود. و همین! البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که همه و همه تاسیسات تخلیه سوراخ دار باید توسط یک متخصص انجام شود. اگر خودتان بخواهید لوله نصب کنید ، ممکن است صدمه بیشتری نسبت به آن وارد کنید ما سالیان بسیاری در زمینه اجرای لوله های زهکش تجربه داریم بنابراین ، هنگامی که برای انجام نصب با ما تماس می گیرید ، می توانیم آن را با بالاترین استاندارد انجام دهیم.

لوله های زهکشی در صنعت ساخت و ساز

مهندس عمران مسئول زهکشی در پروژه های ساخت و ساز است. آنها تمام نقشه های جاده ها ، ناودان های خیابانی ، زهکشی ، آبریزها و فاضلاب هایی را که در عملیات ساختمانی دخیل هستند، در برنامه ها مشخص می کنند . در طی مراحل ساخت کلیه سطوح لازم برای هر یک از عوامل ذکر شده قبلی را تعیین خواهد کرد.
مهندسان عمران و مدیران ساخت و سازدر کنار معماران و سرپرستان ، برنامه ریزان ، نقشه برداران کمیت ، نیروی کار عمومی و همچنین پیمانکاران فرعی کار می کنند. به طور معمول ، بیشتر حوزه های قضایی دارای برخی از قوانین زهکشی هستند که کارفرما تا چه میزان می تواند زهکشی از زمین خود را تغییر دهد.
گزینه های زهکشی برای صنعت ساخت و ساز شامل موارد زیر است:
1-زهکشی نقطه ای ، که آب را در دره ها قطع می کند .دره ها به لوله های زهکشی در زیر سطح زمین متصل می شوند و برای تسهیل این سیستم به حفاری عمیق نیاز است. پشتیبانی از ترانشه های عمیق به شکل تخته ، قدم زدن یا زیره زدن مورد نیاز است.
2-تخلیه کانال ، که در کل طول کانال آب را قطع می کند . زهکشی کانال معمولاً از بتن ، فولاد ، پلیمر یا کامپوزیت تولید می شود. میزان رهگیری زهکشی کانال بیشتر از زهکشی نقطه ای است و عمق حفاری معمولاً بسیار کمتر است.
دهانه سطح زهکشی کانال معمولاً به صورت گریتینگ (پلیمر ، پلاستیک ، فولاد یا آهن) یا یک شکاف (تخلیه شکاف) است که در امتداد سطح زمین (معمولاً از فولاد یا آهن ساخته می شود) عبور می کند.

تولید لوله زهکش

اگر می خواهید یک لوله زهکش را در ملک خود اعم از خانگی یا تجاری کشاورزی یا صنعتی خریداری و نصب کنید حتما با تیم ما تماس بگیرید. ما افتخارداریم که توسط تیمی کاملا متخصص آموزش دیده و با تجربه قادر به تولید انواع لوله های کاروگیت اعم از لوله های زهکش در سایزهای متنوع با استفاده خط پیشرفته تولید که دارای تکنولوژی روز دنیا و با به کار بستن ماشین آلات خریداری شده اتریشی، می باشیم.

قیمت لوله زهکش

قیمت لوله زهکش

قیمت لوله های زهکش بسته به عواملی همچون وزن لوله، درصد پلیمر مورد استفاده در ساخت، متریال مورد استفاده ، تکنولوژی و استانداردهای مورد استفاده در مراحل تولید لوله زهکش و … متغییر می باشد. کارفرمایان و مشتریان محترم با شماره های مندرج در سایت تماس گرفته و ضمن دریافت مشاوره رایگان از جزییات مشخصات فنی و قیمت هر شاخه مطلع گردید.

قیمت لوله لترال با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه ثابت نیست و بصورت روزانه در حال تغییر است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

1 دیگاه

  1. سلام. مبینی هستم از اهواز. من لوله سوراخدار پلی اتیلن میخام. می تونم لوله معمولی بگیرم خودم با مته سوراخ کنم لوله ها رو؟
    یا دستگاه خاصی واسه سوراخکاری لازم هستش.
    مقاومت لوله زهکشی از لوله معمولی چند در صد پایین تره؟