×

سپتیک تانک فایبرگلاس

سپتیک تانک فایبرگلاس

سپتیک تانک فایبرگلاس یا کامپوزیت یک محفظه سرپوشیده زیرزمینی است که در مکان هایی که لوله کشی فاضلاب وجود نداشته باشد و جنس زمین نیز غیرقابل نفوذ باشد، جهت دفع فاضلاب ساختمان های مسکونی، بیمارستان ها، ادارات، شهرک ها و پیش تصفیه، متعادل سازی و یا ایستگاه پمپاژ فاضلاب استفاده و بهره برداری می شود.

از سپتیک تانکهای فایبرگلاس بدلیل مقاومت شیمیایی بالای این مدل انباره های تعفن، در صنایع و کارخانه‌ها نیز برای ذخیره سازی فاضلاب با خواص مشابه استفاده می شود. آنها قابل استفاده و دفن در زیر زمین نیستند و بیشترین کارایی را زمانی دارند که خارج از زمین و خاک مورد استفاده قرار می گیرند.

سپتیک فایبرگلاس همانطور که از نام آن پیداست از مخازن فایبرگلاس با الیاف یا نوعی پلاستیک اصلاح شده تشکیل شده اند. وزن آنها در مقایسه با سایر مدلها کمتر است، در برابر زنگ زدگی و ترک خوردگی نفوذ ندارند، به آسانی نصب می شوند و قابلیت مونتاژ در محل پروژه را دارند. معایبی همچون شکننده بودن و خسارت به هنگام نصب را می توان برای آنها برشمرد.

برترین ویژگی سپتیکهای فایبرگلاس نسبت به مدلهای دیگر گندانبار؛ نصب بسیار آسان، قابلیت مونتاژ در محل، نصب در فضای محدود، چربی گریز بودن آنها میباشد. با این حال، مواردی مانند سطح پایین پساب و خسارت هنگام نصب وجود دارد که باید در هنگام بازرسی به آنها توجه کنید. سپتیکهای فایبرگلاس به رنگ سفید هستند که بتوانند نور خورشید را منعکس کنند و به خود جذب نکنند، به همین دلیل مدل فایبرگلاس را روی زمین مستقر می کنند.

انواع سپتیک تانک فایبرگلاس

سپتیک تانک کامپوزیت

 1. مدل SMC که آن را مدولار نیز می نامند.
 2. مدل GRP که مخازنی از جنس کامپوزیت هستند و بصورت پیش ساخته در کارخانه تولید می شوند و پس از تولید قابل تغییر نیستند.

مکانیزم عملکرد سپتیک فایبرگلاس

سیستم سپتیک در واقع مخزن رسوب پسابهای جامد است که برای تصفیه فاضلاب از طریق فرایند تجزیه بیولوژیکی و زهکشی استفاده می شود. سپتیکهای فایبرگلاس طراحی ساده ای دارند. بعبارت دیگر، مخازن ضد آب زیرزمینی (معمولاً استوانه ای یا مکعبی) هستند که از فایبرگلاس تشکیل شده است.

عملکرد سیستم تصفیه فاضلاب بیهوازی به این صورت است که فاضلاب از تمام لوله‌های فاضلابی به مخزن سپتیک فایبرگلاس تخلیه می شود. فاضلاب به سه لایه تقسیم می شود.

 1. لایه بالایی عمدتا از روغن و گریس تشکیل شده است که در بالای پسماندهای باقی مانده شناور است و یک لایه نازک ایجاد می کنند و بعنوان کفگیر شناخته می شود.
 2. لایه میانی از فاضلاب همراه با ذرات پسماند تشکیل شده است که در آن عمل باکتری ها، لجن، هیدروژن و گازها را تولید می کند.
 3. و لایه زیرین شامل ذرات سنگین دیگری غیر از آب است که لایه ای از لجن را تشکیل می دهند.

ساختمان سپتیک تانک فایبرگلس

سپتیک تانک فایبرگلاس دارای دو لوله ورودی و خروجی است. لوله ورودی وظیفه جمع آوری فاضلاب را دارد، در حالی که لوله خروجی فاضلاب از قبل پردازش شده را خارج کرده و بطور یکنواخت در خاک و منابع آب توزیع می کند. در داخل مخزن، باکتری های حاصل از فاضلاب مواد زائد جامد را تجزیه می کنند. این باکتری ها همچنین زباله های جامد را به سرعت تجزیه می کنند و اطمینان حاصل می کنند که مایعات به راحتی از هم جدا می شوند و به سرعت تخلیه می شوند.

سپتیک تانک فایبرگلاس زمانی بیشترین کاربرد را دارد که کارفرما مجبور باشد دستگاه را در محیطی خارج از خاک استفاده نماید. سپتیکهای فایبرگلاس (سپتیک FRP) بسیار مقاوم بوده و به هیچ عنوان در اثر مرور زمان در حالت اکسپوز تغییر رنگ یا تغییر حالت نمیدهد.

سپتیک تانک GRP

فایبرگلاس (Fiberglass) ترکیبی از الیاف شیشه و پلیمر است که در آن از الیاف شیشه به عنوان ماده تقویت کننده (Reinforce) و از رزین های پلیمری به عنوان مواد زمینه استفاده می شود.

انواع رزین مورد استفاده در تولید فایبرگلاس عبارتند از: پلی استر، وینیل استر و اپوکسی ها. پلی استرها در مقابل خوردگی ضعیف بوده ولی وینیل استرها در مقابل خورگی از استحکام بالایی برخوردارند. رزین های اپوکسی نیز در مقابل خوردگی و حرارت از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند. جرم حجمی فایبرگلاس بین 1850 تا 2000 کیلوگرم بر مترمکعب می باشد.

سپتیک تانک frp

هلدینگ صنایع برتر با در اختیار داشتن آخرین تکنولوژی تولید فایبرگلاس و با استفاده از رزین های وارداتی کره جنوبی، قادر به تولید انواع سپتیک تانک فایبرگلاس می باشد. سبکی، قابلیت مونتاژ در محل، قابلیت با ابعاد دلخواه، مقاومت بسیار بالا و طول عمر بیش از 50 سال محصول از ویژگی های بارز آنهاست. این مخازن تصفیه فاضلاب با ظرفیت 3 تا 60 مترمکعب قابل تولید و عرضه می باشند. از محصولات مشابه که بسیار پرطرفدار و پرکاربرد میباشد میتوان از مدل پلی اتیلنی نام برد.

مزایای سپتیک تانک کامپوزیتی

سپتیک تانک کامپوزیتی در ظرفیت های 2 تا 60 متر مکعب و شکل آنها بصورت استوانه افقی و مکعبی قابل تولید می باشند. مهمترین مزایای آنها عبارتند از:

 1. سیستم آماده
 2. استحکام بسیار بالای جداره و امکان مدفون کردن آنها
 3. سهولت و سرعت در نصب به سبب وزن کم
 4. قابلیت ساخت آن ها در ابعاد دلخواه
 5. حفاظت از آب و خاک در طبیعت
 6. عدم خوردگی از داخل و بیرون
 7. آب بندی کامل و تحویل به مشتری پس از تست کامل
 8. داشتن محیطی سالم و بهداشتی
 9. عدم خرابی در حوادث غیر مترقبه
 10. پوشش ضد UV (ضد اشعه خورشید)

محاسبه حجم سپتیک تانک کامپوزیتی

بدلیل این که سپتیک تانک فایبرگلاس، پس از تولید قابل هیچگونه تغییر نمی باشد، در نتیجه محاسبه حجم آن حائز اهمیت است. اگر در محاسبه ظرفیت سپتیک پیش ساخته اشتباهی رخ دهد، خروج فاضلاب از سیستم به خوبی صورت نمی گیرد.

ظرفیت سپتیک تانک ها با توجه به نوع استفاده از آنها متفاوت است مثلا حجم سپیک تانکی که در ساختمان های مسکونی استفاده می شود به عواملی از جمله تعداد واحدهای ساختمان، میانگین نفرات هر واحد و میانگین مصرف هر نفر بستگی دارد و با ظرفیت گندانبار مورد استفاده در بیمارستان ها، پارک ها و کارخانجات متفاوت است.

کارکرد سپتیک تانک frp

در بخش اول مواد و ذرات درشت ته نشین شده و در کف مخزن انباشته می شوند. چربی و روغن های شناور نیز بر روی سطح تجمع می یابند. میکروارگانیسم های موجود در فاضلاب در شرایط بی هوازی بخشی از مواد آلاینده را تجزیه کرده و باعث کاهش بار آلودگی فاضلاب می گردد. دیواره تعبیه شده بین ناحیه اول و دوم سپتیک تانک باعث ممانعت از عبور مواد ته نشین شده و چربی های شناور ناحیه اول به ناحیه دوم می گردد. بدین صورت پساب زلال شده به بخش دوم منتقل شده و در نهایت پساب از طریق یک لوله خروجی از سپتیک تانک خارج می گردد. پساب خروجی معمولاً وارد چاه جذبی می گردد. معمولاً از سپتیک تانک ها جهت پیش تصفیه، متعادل سازی و یا ایستگاه پمپاژ فاضلاب استفاده می شود.

به لحاظ کیفیت میتوان گفت کیفیت این سیستم از کیفیت سپتیک تانک پلی اتیلن بیشتر است لیکن قیمت آن نیز بالاتر است.

سپتیک تانک جی آر پی بهتر است یا بتنی؟

 • نمونه‌های فایبرگلاس ضد آب هستند و در برابر خوردگی مقاوم. مدل فایبرگلاس نسبت به گندانبارهای بتنی دارای وزن کمتر و سبک ترند. برعکس، مخازن بتنی سنگین هستند و مستعد خوردگی.
 • دستگاه های بتنی در معرض آسیب بیشتر هستند و از نظر هزینه، نصب و نگهداری، بتن بسیار گرانتر از فایبرگلاس خواهد بود.
 • نمونه بتنی نسبت به مدل فایبرگلاس مقدار تصفیه کمتری دارد. همچنین، بهنگام وجود فشار آب زیرزمینی و در مناطق پرباران، سپتیک تانک فایبرگلاس در صورت عدم نصب صحیح، اغلب روی سطح زمین شناور می شوند. برعکس، مدل بتنی بدلیل وزن زیاد روی سطح زمین شناور نیستند.
 • بدترین ضعف مدلهای بتنی این است که آنها اغلب در شرایط شدید آب و هوای گرم و سرد ترک می خورند. همچنین، در صورت مقایسه با سپتیک فایبرگلاس، مستعد نشت و ترک خوردن هستند.
 • قابل توجه است که طول عمر سپتیک فایبرگلاس در مقایسه با مدل بتنی بسیار بیشتر است. بطور خلاصه، اگر به دنبال گزینه‌ای مناسب برای تهیه مخزن تصفیه فاضلاب هستید که در خدمت شما باشد، مدل فایبرگلاس بهترین گزینه هستند.
 • اگر می خواهید مخزن جدیدی نصب کنید یا نیاز به تعویض مخزن قدیمی دارید، ممکن است یک سپتیک تانک فایبرگلاس گزینه خوبی باشد. تقریباً هر نوع مخزن با گذشت زمان در زمین خراب می شود اما فایبرگلاس مزیت قابل توجهی در این زمینه دارد.

ابعاد و اندازه سپتیک تانک فایبرگلاس

اندازه‌های سپتیک تانک فایبرگلاس از 750 تا 10000 گالن است. برای مصارف خانگی، بیشتر مصرف کنندگان از ظرفیت فایبرگلاس 1000 گالنی استفاده می کنند. البته اندازه سپتیک فایبرگلاس به مصرف بستگی دارد. برای موسسات تجاری مانند هتل ها، از جمله امکانات عمومی مانند بیمارستان ها و مدارس، ظرفیتهای بالاتری مورد نیاز است.

ماندگاری سپتیک تانک فایبرگلاس

قرار دادن یک سپتیک تانک فایبرگلاس در داخل یک محفظه بتنی برای عملکرد بهتر صورت می گیرد. از آنجا که بتن ضد آب نیست در حالی که فایبرگلاس یک ترکیب ماده نفوذ ناپذیر است. این نوع از انباره تعفن یکی از جدیدترین نوع مخازن تصفیه فاضلاب برای استفاده در برابر انواع پسابهای صنعتی می باشد.

نصب سپتیک تانک فایبرگلاس

قبل از نصب، برخی از تولیدکنندگان مخازن فایبرگلاس ترجیح می دهند آزمایش گودال مرطوب را انجام دهند. این آزمایشی است که در آن مخزن در شن دفن می شود و برای تحریک فشار آب زیرزمینی آب را به داخل شن می کشد. اگر مخزن این آزمایش را پشت سر بگذارد، نتیجه بهترین عملکرد مخزن را نشان می دهد. با این حال، برای تولیدکنندگان معتبری مانند ما، محصولات ما در حال حاضر استانداردهای خاص خود را دارند که به مشتریان ما شواهد عملکرد خوب مخزن را نشان میدهد.

سپتیک تانک فایبرگلاس بدیهی است که از نظر مقاومت در برابر نیروهای وارده عالی عمل خواهد کرد. مخزن شما باید به محض رسیدن به محل نصب شود و نصب آنها 1 الی 2 روز حداکثر زمان میبرد. دستگاهی که به خوبی ساخته شده باشد، سالها عمر خواهد کرد.

تعمیر مخزن سپتیک فایبرگلاس بندرت اتفاق می افتد زیرا این محصول به ندرت نقصی حتی برای استفاده طولانی مدت پیدا می کند. ترک خوردگی تاثیری است که باید از آن جلوگیری کرد.

قیمت سپتیک تانک فایبرگلاس

قیمت سپتیک تانک فایبرگلاس

قیمت سپتیک تانک فایبرگلاس در درجه اول به ابعاد و اندازه مخصوصا ارتفاع، کارایی و کیفیت مواد مورد استفاده برای ساخت، استوانه ای یا مکعبی بودن و نهایتا نوع فاضلابی که درون آن نگهداری می شود، بستگی دارد.

این مدل مخازن تصفیه فاضلاب بسته به روشهای ساخت، شرایط خاک و مواد مورد استفاده در هنگام ساخت، می تواند تا بیست تا سی سال دوام داشته باشد.

گارانتی 50 ساله مخازن سپتیک فایبرگلاس

طول عمر سپتیک تانک فایبرگلاس گارانتی 25 ساله را ارائه میدهد. بنابراین همه اینها به استفاده از مصرف کننده بستگی دارد که دستورالعمل مراقبت از سپتیک را حفظ کند یا حفظ نکند.

اگر می خواهید یک سپتیک تانک خریداری کنید، سپتیک مخزن فایبرگلاس یک انتخاب عالی خواهد بود زیرا عملکردی کلی را برای جلوگیری از تخلیه از خانه یا از شرکت های شما ارائه می دهد. این بررسی منصفانه بودن محصول را نشان می دهد. ما فقط می خواهیم شما عزیزان کالای مناسب را انتخاب کنید و به شما کمک کنیم تا در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید.

عملکرد و دوام بسیار مهم است، به همین دلیل خرید یک سپتیک تانک کامپوزیت بسیار توصیه می شود. اگر اطلاعات بیشتری در خصوص این دستگاه می خواهید با ما تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.7]

2 دیگاه

 1. یوسف میرزایی گفت:

  مهندس میرزایی در رشته تاسیسات هستم لطفا در خصوص رشت بامن همراه باشید 09131282573واتساپ وتلگرام بنده همین شماره هست ناظر نظام هستم

 2. هلدینگ صنایع برتر گفت:

  سلام . چشم مهندس .