×

یخساز قالبی

یخساز قالبی به دستگاهی گفته میشود که یخ را در اندازه ی قالب های مستطیل شکل تولید میکند. ظرفیت این نوع از یخساز ها بر اساس تعداد قالب یخ تولیدی در هر 24 ساعت تعیین میشود. یخ های قالبی به صورت استاندارد وزنی در حدود 20 تا 25 کیلوگرم دارند و به دلیل ساختاری که دارند برای مدت زمانی طولانی یخ آنها سالم باقی میماند.

قیمت یخساز قالبی چقدر است؟

وزن تولیدی در 24 ساعت تعداد قالب در 24 ساعت قیمت یخساز قالبی
500 کیلویی 20 قالب 650.000.000 تومان
1 تن 40 قالب 750.000.000 تومان
2 تن 80 قالب 1,050.000.000 تومان
3 تن 120 قالب 1.350.000.000 تومان
5 تن 200 قالب 1.800.000.000 تومان
10 تن 400 قالب 2.250.000.000 تومان
15 تن 600 قالب 2.900.000.000  تومان
30 تن 1200 قالب 3.600.000.000 تومان
40 تن 1600 قالب 5.000.000.000 تومان
60 تن 2400 قالب 6.800.000.000 تومان

با توجه به کاربردهایی که یخساز های قالبی دارند، امکان تولید این یخساز صنعتی به صورت عمده وجود ندارد و کارخانه های سازنده سفارش تولید را پس از ثبت سفارش خریدار در خط تولید ثبت میکنند. از این رو قیمت یخساز قالبی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که در ادامه به معرفی انها می پردازیم.

جنس قالب ها و بدنه:
استفاده از استیل نگیر غیرمغناطیسی سبب افزایش قیمت نهایی محصول میشود. هر چقدر ظرفیت بیشتر باشد قیمت دستگاه نیز افزایش پیدا خواهد کرد چرا که موتور قدرتمندی می خواهد و تعداد بیشتری قالب باید در ان استفاده شود.

برند تجهیزات:
استفاده از قطعات برند، همچون موتور با برند معتبر یا کندانسور با برند معتبر می تواند در قیمت محصول نسبت به نمونه های مشابه با تجهیزات برند متفرقه تاثیرگذار باشد.

یخساز قالبی

سفارش و خرید یخساز قالبی چند روز طول میکش؟

فرایند سفارش و تحویل یخساز بسته به ظرفیت دستگاه ، امکانات جانبی مدنظر سفارش دهنده و همینطور فصل سفارش دارد. به طور متوسط فرایند ساخت دستگاه 15 تا 40 روز طول میکشد که اگر زمان سفارش نزدیک به ایام محرم باشد ممکن است بیشتر از پیش به طول انجامد.

کاربردهای یخساز قالبی چیست؟

شیلات:
زمانی که ماهیگیران با استفاده از لنج های ماهیگیری به دریا می روند، به دلیل حضور چند روزه در دریا، نیاز است که ماهی های صید شده در محلی خنک نگهداری شوند تا گرمای هوا سبب فاسد شدن انها نشود. بدین منظور از یخ های تولید شده توسط یخساز قالبی استفاده میشود.
بچینگ بتن:
در فرایند بچینگ بتن به منظور کاهش دمای بتن تولیدی، از یخ استفاده می شود. این یخ در برخی از پروژه ها به میزان بسیار زیادی نیاز است و از این رو بهترین انتخاب یخ های قالبی می باشد که با استفاده از یخ خرد کن ها خرد شده و مورد استفاده قرار میگیرند.
تولید یخ خوراکی:
یخ های قالبی همچنین به منظور استفاده در پایانه های مسافربری، پادگان ها، رستوران های بزرگ و … نیز بسیار مناسب می باشند. این یخ ها به دلیل ضخامت بالایی که دارند در هوای گرم نیز به سرعت آب نمیشوند و از این رو میتوان آنها را به مناطقی دور نیز انتقال داد.
استفاده از یخ های قالبی در موکب کربلا:
موکب های محرم و اربعین از دیگر مراکزی می باشد که استفاده ی بسیار از یخساز های قالبی در آنها صورت میگیرد. به دلیل نیاز عزادارن به یخ ، هم به منظور اشامیدن نوشیدنی خنک و هم به منظور فرار از عطش هوای عراق، یخ های قالبی استفاده ی بسیاری دارند. از سویی دیگر یک یخساز قالبی، میتواند به صورت مستمری نیاز تعداد زیادی موکب را فراهم کند و از این رو نیز بسیار کارآمد خواهد بود.

مهترین قطعات یخساز قالبی کدامند؟

موتور یخساز قالبی:

موتور قطعه ای بسیار مهم در یخساز ها محسوب میشود. فرایند افزایش فشار مبرد و وارد کردن مجدد آن در سیکل سرماساز مهمترین بخش از سیستم سرمایش است که بر عهده موتور دستگاه می باشد.

کندانسور

کندانسور از جمله مهمترین تجهیزات در سیکل خنک سازی دستگاه میباشد. این قطعه در دومدل برای یخساز ها قابل سفارش است.

کندانسور هوایی:

کندانسور هوایی با استفاده از فن های صنعتی عمل میکند. این دستگاه برای استفاده در دستگاه هایی می باشد که در محیطی با آب و هوای معتدل تا خنک طراحی شده است.

کندانسور آبی:

کندانسورهای آبی با استفاده از آب سرمای مورد نیاز سیکل خنک سازی دستگاه را فراهم میکند. اگر دستگاه را برای استفاده در مناطق بسیار گرم همچون جنوب کشور و یا کشور عراق نیاز دارید باید از کندانسورهای آبی استفاده کنید.

کمپرسور دستگاه:

قدرت کمپرسور برودتی با توجه ظرفیت روزانه تولید یخ انتخاب می شود. کمپرسور های برودتی دارای طیف وسیعی از مدل ها و برند ها می باشد. که انتخاب آن در زمان خرید دستگاه یخساز قالبی مستلزم نیاز سنجی و تطبیق بودجه با قیمت دستگاه یخساز می باشد.

کمپرسور می تواند از نوع سیلندر پیستونی (رفت و برگشتی) یا اسکرو (پیچشی) باشد همچنین کمپرسور می تواند با توجه به ظرفیت و صنعتی یا تجاری بوده یخساز قالبی از نوع فریونی یا آمونیاکی انتخاب شود. از نظر برند کمپرسور های متنوعی در بازار ایران قابل استفاده می باشند

نمونه کمپرسور های مورد استفاده در ایران:
بیتزر آلمان
بوک آلمان
گراسو هلند
کرلوسکار هند
گرام دانمارک
سابرو دانمارک
درین ایتالیا
رفکامپ ایتالیا

یخساز قالبی

اواپراتور دستگاه یخسازی قالبی:

کویل اواپراتور یخساز قالبی که درون براین دستگاه قرار میریگرد. وظیفه خنک سازی آب نمک را به عهده دارد. نحوه ساخت و جزییات اجرایی این اواپراتور در کاهش زمان سیکل یخ دهی دستگاه و هم چنین راندمان و طول عمر دستگاه یخساز قالبی نقش به سزایی دارد. اواپراتور دستگاه یخساز قالبی باید به نحوی ساخته شود که مبرد به راحتی در داخل آن به گردش در آمده و تبخیر آن دمای آب نمک پیرامون را کاهش دهد.

تابلو برق یخساز قالبی:

شرکت ناب زیست تابلو برق یخساز ها را مطابق با استاندارد های روز دنیا و با بهره گیری از تجهیزات با برند های کره ای و اروپایی تولید میکند. درجه حفاظتی تمامی تابلو برق های این شرکت آیپی 54 و بالاتر میباشد. تجهیزات کنترلی به نحوی مورد استفاده قرار می گیرند که دستگاه یخساز قالبی حتی المقدور خود راهبر باشد و نیاز به اپراتوری فقط در هنگام پر کردن آب قالب ها و تخلیه یخ نیاز باشد. استفاده از درایو و سافت استارتر جهت یونیت کمپرسور های اپن تایپ (کوپل شده با الکتروموتور)  امکان پذیر است.

وان یخساز قالبی:
وان یخساز قالبی با ورق فولادی آلیاژی بر اساس میزان آبگیری و جانمایی قالب ها در آن طراحی و ساخته می شود. اگر یخساز قالبی دارای ظرفیت صنعتی باشد وان یخساز باید در محل، مونتاژ و جوشکاری شود. اکیپ اجرایی شرکت برودت کار اطلس وان های یخساز قالبی صنعتی را در محل پروژه از ورق های برش خورده و آماده، نصب می نمایند.

حوضچه آب شور چیست؟
حوضچه آب شور در دستگاه های یخساز قالبی مورد استفاده قرار میگیرند. این حوضچه محفظه ای مستطیل یا مربع شکل است که قالب های یخ در داخل آن قرار میگیرند. این حوضچه که به دیگ براین نیز معروف است، پر از آب میشود. سپس نمک دریا در داخل ان ریخته میشود و جریان آب سبب مخلوط شدن آب و نمک میشود.

امکان تولید حوضچه آب شور با بدنه ی داخلی گالوانیزه و استیل نگیر 304 وجود دارد که بسته به سفارش مشتری قابل انجام است.

تجهیزات جانبی دستگاه کدامند؟
پر کن قالب یخ:
برای پرکردن قالب های یخ به صورت هم اندازه و با فشار بالا استفاده میشودمتصل به یک پمپ است و به صورت پیشفرض روی دستگاه قرار داده میشود.
چپه کن قالب یخ:
با استفاده از این قطعه یخ ها روی سینی انداخته شده و در نتیجه امکان برداشتن آنها فراهم میشود. این قطعه نیز به صورت پیشفرض روی دستگاه قرار دارد.

 جرثقیل:
جرثقیل به منظور انتقال یخ از داخل حوضچه به داخل چپه کن استفاده میشود. استفاده از جرثقیل اجباری است ولی این قطعه فقط به سفارش مشتری روی دستگاه قرار داده میشود.

یخ قالبی چگونه و در چند ساعت تولید میشود؟
در ابتدا آب توسط پمپ وارد حوضچه آب شور میشود. سپس نمک توسط اپراتور ها وارد این حوضچه میشود. جریان چرخش آب، نمک را در کد دستگاه چرخانده و یک اب شور تقریبا یکنواخت تولید میشود.

سپس سیستم سرمایی دستگاه شروع به کار میکند و تا زمانی که دمای آب داخل حوضچه را به منفی 16 درجه برساند، دما را پایین می آورد. وقتی دما به این مقدار رسید، سیستم دما را ثابت نگه میدارد.

در طول این فرایند قالب ها در داخل دستگاه قرار دارند. البته میتوان قالب ها را بعدا نیز در دستگاه قرار دارد، تفاوت چندانی ندارد.

سپس قالب ها با اب پر میشوند. پر کردن توسط پمپ مخصوص و دستگاه پرکن به صورت یکنواخت انجام میشود و اب به یک اندازه ریخته میشود.

پس از حداکثر 12 ساعت که قالب ها در ابی با دمای منفی 16 درجه باقی مانند، اب داخل قالب کاملا یخ می بندد و در نتیجه آماده ی برداشت میشود.

برای برداشت باید از جرثقیل استفاده کرد.  قالب ها به داخل محفظه ی اب شیرین گرم منتقل میشوند (اب شیرین گرم در این قسمت قرار داده شده است تا فرایند جداسازی یخ از قالب را تسهیل بخشد)

سپس قالب در داخل چپه کن قرار میگیرد و روی سینی انداخته میشود. بدین ترتیب یخ از قالب جدا شده و اماده ی بهره برداری می باشد.

یخساز قالبی صنعتی

جنس قالب های یخساز قالبی از چیست؟

به صورت استاندارد جنس قالب ها از گالوانیزه خالص ساخته میشود. همچنین در صورت نیاز مشتری امکان تولید قالب ها با جنس استیل 304 نگیر غیرمغناطیسی نیز وجود دارد.

طول عمر یخساز قالبی چقدر است؟
طول عمر یخساز بستگی به قطعاتی دارد که در داخل ان استفاده میشود. برای مثال اگر جنس قطعات مختلف از استیل 304 باشد طول عمر دستگاه افزایش می یابد.

برای مثال اگر دستگاه را به همراه دیواره و اتاقش پوششی که از جنس ساندویچ پنل 10 سانتیمتری است بسازید، طول عمر قطعات دستگاه به مراتب بیشتر خواهد بود.

چرا نباید یخساز قالبی ارزان قیمت خرید؟
ارزان قیمت بودن یک محصول صنعتی که باید برای مصرف کننده محصولی با طول عمر بالا باشد، زیان بسیاری را به خریدار وارد خواهد کرد. ارزان بودن ناشی از استفاده ی قطعات بی کیفیت و همینطور تجهیزاتی نامناسب، گاها دسته دوم و … می باشد که مستقیما در طول عمر دستگاه و راندمان آن تاثیر نامناسب می گذارد.

سعی کنید دستگاهی خریداری کنید که قیمت آن متناسب با کیفیت آن باشد ، نه گران باشد و نه ارزان.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]